وضعیت آشفته فارغ التحصیلان مهندسی

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عاشق کارت نباشی , گنج قارون هم خوشبختت نمیکنه. تنگنا استعداد های ذاتی انسان رو بیدار میکنه. از تنگنا ها فرار کنی باختی. بقول اون فیلمه : راههای زیادی برای شناخت خدا هست. هیچکس با پول به خوشبختی نمیرسه . تا حالاشم کسی نرسیده. آخرین نظر از آیجا

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقا اون زمونایی که ما کوچیک بودیم سریالهایی مثه "در قلب من" از تلویزیون پخش میشد که مهندس تو فیلم سوار گرانترین ماشین اون زمونا یعنی پاترول بود و زندگی خوبی داشت و .... تو فیلمها فرامرز غریبیان و امثالهم رو اگه میخواستن خیلی پولدار نشون بدن مهندس نشون میدادن. بعدش میگفتن دکترها همه بیکار هستن. اصلا مملکت این همه پزشک میخواد چیکار و اینا. ما هم رفتیم رشته ریاضی که مثلا مهندس بشیم و به یه نون و نوایی برسیم. ولی زهی خیال باطل!

به هر حال با یک مشقت تونستیم دانشگاه قبول بشیم. هنوز ترم دوم دانشگاه رو نگذرونده بودیم که از گوشه و کنار دانشگاه های پولی مثه قارچ در اومدن. چند وقت بعد اسکلترین دانش آموز دبیرستانمونو تو خیابون دیدیم گفتیم چه خبر چیکارا میکنی؟ جواب داد دارم مهندسی برق فلان دانشگاه رو میخونم وا ما اینجوری شدیم :eek: خلاصه چشم بهم زدیم دیدیم ملت همه شدن دانشجوی مهندسی بغیر از عمه حافظ شیرازی که البته اگه در قید حیات بودند حتما هوس میکردند رشته مهندسی معماری تحصیل کنن آخه میدونی کلاس داره و از کوچیکی خوب نقاشی میکرد باباش میگفت باید دخترم مهندس معمار بشه.

ما هم که می دیدیم ای بابا, حیف اون همه زحمتی که واسه کنکور کشیدیم همه که شدن مهندس, ولی تنها دلخوشیمون این جمله بود که " آقا درسته مهندس زیاد شده ولی شما درست رو خوب بخون, کارت رو خوب بلد باش اونوقت همه خودشون میان دنبالت" ما هم نشستیم مثه اسب خوندیم. ولی خب بعدش فهمیدیم اصلا این چیزایی که خوندیم 5% هم تو بازار بیرون بدردمون نمیخوره. فارغ التحصیل که شدیم یه مدت دنبال کار بودیم ولی کو کار؟ از ترس سربازی فوق لیسانس هم خوندیم. ولی کاش همون موقع می رفتیم خدمت, حداقل 18 ماه بیشتر نبود. الان هم که فوق تموم شده. کار هم که نیست یا اگر هم باشه بیگاریه. سه ماه رفتیم سر کار اونم بدون حقوق گفتن پول نداریم بدیم اگه دوست داری بمون اگه نه برو! قبول شدن تو مقطع دکترا تو دانشگاه دولتی هم که با اون فیلتر مسخره مصاحبه هم که پارتی میخواد. ما موندیم و یک کاغذ مدرک و کله کچل. الان هم به ناچار باید 24 ماه بریم سربازی که بعدش ببینیم چی میشه!

حالا هم وقتی صحبت از نا امیدی میکنی و از وضعیت ناجورت می نالی یه سری که تا حالا سخت ترین کاری که کردن بلند کردن قاشق چنگال سر میز ناهار بوده میگن این حرفای آدم ضعیفه. اگه مرد باشی میدون رو خالی نمیکنی ... آخ آدم میسوزه...

وقعاً از سربازی ناراضیم نه بخاطر این که می گن سخته و غیره به خاطر 2 سال عمری که می ره یعنی حدود 4% عمر که اگر فرض کنیم 30 سال اول زندگی دو برابر سایر عمر مفیده میشه حدود 10% عمر. بعضی ها رو دیدم که می گن سربازی زود می گذره اما بنده خداها خبر ندارن اونی که که گذشته عمرشون بوده نه سربازی وگرنه سربازی همون 2 سر جاش هست.

آخرین ویرایش:

amirdolu

عضو جدید
این وضعیت به واقع اسفباری که برای همه "جوون و پیر هم نداره" . درست شده . به رشته و درس و کار ربطی نداره . نتیجه دو یا سه دهه سیاست های اشتباه اقتصادی فرهنگی ووووو بود که تمام شئون زندگی ایرانیان رو در بر می گرفت.حالا هم که به عینه میبینیم که رسیدیم به جایی که عین ناکجا آباده و هر کسی و طبقه ای از جامعه با دنیایی از مشکلات مواجه شده .حالا هم به جای اینکه کسی بیاد جواب بده. و ریشه اصلی رو کنه. فقط فرافکنی تحویل میدن. و همون راه رو میرن.به نظرم راه پیدا کردن برون رفت از این وضعیت اول خاموش کردن تلویزیونه و بعد تفکر.

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
این وضعیت به واقع اسفباری که برای همه "جوون و پیر هم نداره" . درست شده . به رشته و درس و کار ربطی نداره . نتیجه دو یا سه دهه سیاست های اشتباه اقتصادی فرهنگی ووووو بود که تمام شئون زندگی ایرانیان رو در بر می گرفت.حالا هم که به عینه میبینیم که رسیدیم به جایی که عین ناکجا آباده و هر کسی و طبقه ای از جامعه با دنیایی از مشکلات مواجه شده .حالا هم به جای اینکه کسی بیاد جواب بده. و ریشه اصلی رو کنه. فقط فرافکنی تحویل میدن. و همون راه رو میرن.به نظرم راه پیدا کردن برون رفت از این وضعیت اول خاموش کردن تلویزیونه و بعد تفکر.

البته یه راه دیگه هم هست مهاجرت.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وقعاً از سربازی ناراضیم نه بخاطر این که می گن سخته و غیره به خاطر 2 سال عمری که می ره یعنی حدود 4% عمر که اگر فرض کنیم 30 سال اول زندگی دو برابر سایر عمر مفیده میشه حدود 10% عمر. بعضی ها رو دیدم که می گن سربازی زود می گذره اما بنده خداها خبر ندارن اونی که که گذشته عمرشون بوده نه سربازی وگرنه سربازی همون 2 سر جاش هست.
آموزه های سربازی الان خودشو نشون نمیده . بعد 40 سال که باید استقامت نشون بدی بکار میاد. در ضمن 30 سال اول در مقابل بقیه عمر 10 سال هم نمی ارزه. لذت درک حیات بعد از 40 سالگیه.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
100 % موافقم . تلویزیون نه تفکر آره .

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من نمیخاستم برم سربازی اما دیگه مجبورم که برم میفهمی مجبوررررررررررم

• Like
واکنش ها: ayja

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
آموزه های سربازی الان خودشو نشون نمیده . بعد 40 سال که باید استقامت نشون بدی بکار میاد. در ضمن 30 سال اول در مقابل بقیه عمر 10 سال هم نمی ارزه. لذت درک حیات بعد از 40 سالگیه.

چی بگم والا! من این طوری فکر نمی کنم به نظر من 40 سالگی زمان خریدن سنگ قبره متناسب با شکمی که آوردیم.

هر جا که بری خودتم میبری مگه نه ؟ اگه مهارت های زندگی رو یاد نگیریم همه جا آسمون همین رنگی میشه.

شاید، البته نمی دونم شما منظورت از یادگیری در سربازی چیه ولی اون دوستانی که رفته بودن در ظاهر دو تا چیز رو خوب یاد گرفته بودن یکی سیگار و قلیون و یکی هم گاهاً حشیش، البته باطنی نمی دونم. شاید حق با شما باشه شایدم نه.

دوران سربازی یه دوران طلاعیه که هیچکس از انسان انتظاری نداره . همینش یه دنیا می رزه.

خوب، یعنی منظورتون اینه که سربازی چون محل فرار از مسئولیته کلی حال میده! چی بگم، به نظر میرسه اختلاف طرز فکر خیلی دیگه زیاد شد. من نظرم اینه که ما در مقابل اطرافیانمون مسئولیم حتی اگر از ما نخوان. این طرز فکر شما رو اصلاً نمی تونم درک کنم.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش ها: ayja

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چی بگم والا! من این طوری فکر نمی کنم به نظر من 40 سالگی زمان خریدن سنگ قبره متناسب با شکمی که آوردیم.

باش تا ببینی . در ضمن یکم از سرگذشت مردان و زنان تاریخ ساز دنیا رو هم بخونی , به حرف من میرسی

شاید، البته نمی دونم شما منظورت از یادگیری در سربازی چیه ولی اون دوستانی که رفته بودن در ظاهر دو تا چیز رو خوب یاد گرفته بودن یکی سیگار و قلیون و یکی هم گاهاً حشیش، البته باطنی نمی دونم. شاید حق با شما باشه شایدم نه.

اینو از اونایی که الان 50 سالشونه بپرس

خوب، یعنی منظورتون اینه که سربازی چون محل فرار از مسئولیته کلی حال میده! چی بگم، به نظر میرسه اختلاف طرز فکر خیلی دیگه زیاد شد. من نظرم اینه که ما در مقابل اطرافیانمون مسئولیم حتی اگر از ما نخوان. این طرز فکر شما رو اصلاً نمی تونم درک کنم.

وقتی همه شما رو راحت گذاشتن میتونی از این فرصت برای خودشناسی بهره ببری و مهارت های ذهنی و فیزیکی خودت رو افزایش بدی.

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
[FONT=&quot]واقعیت های زیبایی رو به جا آوردین ولی باید به نکته هایی هم اشاره بکنید:[/FONT]
[FONT=&quot]الان هر کسی می خاد می تونه بره دانشگاه به قول شما از اسکلترین همکلاسی دبیرستانی تون تا پسر مراد بقال که نمی تونه انگشتهای دستش رو بشماره! پس اینجا یه موضوعی پیش میاد هر کی زرنگه و اهل شعار نیست و اهل عمل هست برنده میشه و پیشرفت می کنه. درسته بحث پارتی هست بحث سپاه و نامه و ... ولی اگر می خایی زنگی موفقی داشته باشی باید مسیر و شرایط رو خودت تغییر بدی. من خودم رشته ام فنی هست چون خیلی به رشته مکانیک علاقه داشتم خوندیم و قبول شدیم و کار می کنیم و ... و الان باز دنبال راهکارهای دیگه برای موفقیت بیشتر هستم .اگر بشینیم وفقط افسوس بخوریم چرا اینطوری شد که کلاهمون پس معرکه هست...[/FONT]
[FONT=&quot]همین تبریز خودمون یکی از اسکلترین همدوره های کاردانی بنده که خودم پروژه هاشو همیشه می نوشتم نمی دونست یک بلبرینگ چیکار می کنه بعد اتمام دوره دست به یه کاری زد (بدون پارتی و ...)که همین 2 3 ماه پیش رفته بودم تهران دفترش فقط بالای 2 میلیارد سرمایه در حال گردش داشت ! یعنی کاری که من و تو مهندس مدعی انجام می دادیم ولی اون انجام داد من نگاه کردم و شعار و پز مهندسی دادم...![/FONT]
[FONT=&quot]درسته وضعیت کاری و تحصیلی واقعا اسفناکه ولی باز توو این آب گل آلود هم میشه ماهی گرفت فقط باید تلاش کنیم و اراده داشته باشیم و سعی کنیم اون درس هایی رو که خوندیم با جامعه صنعتی مون وقف بدیم و برای خودمون کارآفرین برتر یاشیم حتی بدون پارتی .[/FONT]
[FONT=&quot]یه بار عسلویه تو یکی از فازها یه مهندسی رو دیدم اهل شیراز بود سه تا مدرک کارشناسی ناپیوسته به لطف دانشگاه آزاد داشت ! برق مکانیک صنایع شیمیایی!!!!!! اونجا جوشکاری می کرد ! بهش گفتم مگه بیکاری این همه مدرک ... در ثانی کارت هم ربطی به درس هات نداره ..[/FONT]
[FONT=&quot]گفت فرقی نداره : شاید یه زمانی به دردم بخوره خودش هم اعتراف کرد که که در هر 3 زمینه هیچ تجربه کاری نداره و هیچی حالیش نیست..[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز

باش تا ببینی . در ضمن یکم از سرگذشت مردان و زنان تاریخ ساز دنیا رو هم بخونی , به حرف من میرسی

اینو از اونایی که الان 50 سالشونه بپرس

وقتی همه شما رو راحت گذاشتن میتونی از این فرصت برای خودشناسی بهره ببری و مهارت های ذهنی و فیزیکی خودت رو افزایش بدی.

ببخشید تو این شرایط دهشت آور و ایده آل! اقتصادی نمی دونم شما از کدوم راحتی دارین حرف میزنین! به نظر نمی رسه در این شرایط اقتصادی نیروی کار تحصیل کرده و متخصص رو گرفتن و بردن و 2 سال خدمت دادن بعد از این که سوادش ته کشید برگردوندن و صرفاً گفتن این که مرد شده کار درستی باشه. حداقل از نظر عقلی نه به نفع خونوادشه، نه به نفع خودش و نه به نفع جامعه.

آخرین ویرایش:

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ببخشید تو این شرایط دهشت آور و ایده آل! اقتصادی نمی دونم شما از کدوم راحتی دارین حرف میزنین! به نظر نمی رسه در این شرایط اقتصادی نیروی کار تحصیل کرده و متخصص رو گرفتن و بردن و 2 سال خدمت دادن بعد از این که سوادش ته کشید برگردوندن و صرفاً گفتن این که مرد شده کار درستی باشه. حداقل از نظر عقلی نه به نفع خونوادشه، نه به نفع خودش و نه به نفع جامعه.
با شما موافقم . من بخش پر لیوان رو میبینم. به هر حال باید رفت . فرقش اینه که با دیدمن سربازی قشنگتر تموم میشه.

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
چی سرجاشه که این باشه؟
چند روز پیش زمزمه هایی تو نظام مهندسی به گوش رسیده که برای کسب مجوز مجری گری حقیقی پایه 1 ارائه دو سند ساختمان بنام فرد متقاضی الزامیه !!
(به نقل از مهندس زرافشان)
دلیل این امر خیلی جالبه .فرمودند اگر در طی قرارداد مجری گری ، مجری به پول احتیاج داشت بتونه با فروش املاک معرفی شده ! به سازمان منابع مالی تامین کند !!
واقعا به این نحوه مدیریت آفرین باید گفت ! چرا ؟چون :
1- مهندس اگر دو واحد ساختمان داشته باش که دیگر نیازی به مجری گری نداره !
2- ظاهرا سازمان بیشتر از آنکه به فکر اعضاء خود باشه ، در فکر منافع مالکانه تا خدای نکرده در روند اجرا بدلیل کمبود منابع مالی خللی پیش نیاد !!!
3-ظاهرا مقامات سازمان در گذاشتن این شرط قیاس به نفس فرمودن ! یعنی آنقدر واحد دارند که داشتن 2 واحد برای یک مهندس رو امری ساده تلقی کردن !
.
.
.
تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

Masoud_petrolum

عضو جدید
ما رشته های مهنسی که واقعا ضرر کردیم و خوشا به حالت ای دانشجوی علوم پزشکی
اصلا تو ایران ارزشی واسه رشته های مهندسی قایل نمیشن

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
ها یادمه:w05:
اصن همون فیلمای لعنتی باعث شد من رشته تجربی رو ول کنم برم ریاضی دیگه:w09:
گفتم مهندس شم پولدار شم مستقل شم :دی
.
هییییییییییییی
تو زندگیش آدمیزاد خریت زیاد می کنه. ولی این کار دیگه اصن اسم نداره!!!!!!
جا داره یه شیء تیز پیدا کنم همین لحظه تو قلب خودم فرو کنم :|
.
.
چی سرجاشه که این باشه؟
چند روز پیش زمزمه هایی تو نظام مهندسی به گوش رسیده که برای کسب مجوز مجری گری حقیقی پایه 1 ارائه دو سند ساختمان بنام فرد متقاضی الزامیه !!
(به نقل از مهندس زرافشان)
دلیل این امر خیلی جالبه .فرمودند اگر در طی قرارداد مجری گری ، مجری به پول احتیاج داشت بتونه با فروش املاک معرفی شده ! به سازمان منابع مالی تامین کند !!
واقعا به این نحوه مدیریت آفرین باید گفت ! چرا ؟چون :
1- مهندس اگر دو واحد ساختمان داشته باش که دیگر نیازی به مجری گری نداره !
2- ظاهرا سازمان بیشتر از آنکه به فکر اعضاء خود باشه ، در فکر منافع مالکانه تا خدای نکرده در روند اجرا بدلیل کمبود منابع مالی خللی پیش نیاد !!!
3-ظاهرا مقامات سازمان در گذاشتن این شرط قیاس به نفس فرمودن ! یعنی آنقدر واحد دارند که داشتن 2 واحد برای یک مهندس رو امری ساده تلقی کردن !
.
.
.
تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل
در مورد نظام ساختمان اصن حرف نباید زد... :|