همسفران راه زندگی بخوانند

MaRaL.arch

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
این مطلب بخشی از یكی از نامه‌های نادر ابراهیمی به همسرش است
همه زوج‌ها این نامه را چندین بار و نه به‌تنهایی كه با هم و در كنار یكدیگر ‌ بخوانند
.

همسفر!

در این راه طولانی كه ما بی‌خبریم
و چون باد می‌گذرد
بگذار خرده اختلاف‌هایمان با هم باقی بماند
خواهش می‌كنم! مخواه كه یكی شویم، مطلقا
مخواه كه هر چه تو دوست داری، من همان را، به همان شدت دوست داشته باشم
و هر چه من دوست دارم، به همان گونه مورد دوست داشتن تو نیز باشد
مخواه كه هر دو یك آواز را بپسندیم
یك ساز را، یك كتاب را، یك طعم را، یك رنگ را
و یك شیوه نگاه كردن را
مخواه كه انتخابمان یكی باشد، سلیقه‌مان یكی و رویاهامان یكی.
هم‌سفر بودن و هم‌هدف بودن، ابدا به معنی شبیه بودن و شبیه شدن نیست.
و شبیه شدن دال بر كمال نیست، بلكه دلیل توقف است

عزیز من!
دو نفر كه عاشق‌اند و عشق آنها را به وحدتی عاطفی رسانده است، واجب نیست كه هر دو صدای كبك، درخت نارون، حجاب برفی قله علم كوه، رنگ سرخ و بشقاب سفالی را دوست داشته باشند.
اگر چنین حالتی پیش بیاید، باید گفت كه یا عاشق زائد است یا معشوق و یكی كافی است.
عشق، از خودخواهی‌ها و خودپرستی‌ها گذشتن است اما، این سخن به معنای تبدیل شدن به دیگری نیست .
من از عشق زمینی حرف می‌زنم كه ارزش آن در «حضور» است نه در محو و نابود شدن یكی در دیگری.

عزیز من!
اگر زاویه دیدمان نسبت به چیزی یكی نیست، بگذار یكی نباشد .
بگذار در عین وحدت مستقل باشیم.
بخواه كه در عین یكی بودن، یكی نباشیم.
بخواه كه همدیگر را كامل كنیم نه ناپدید .
بگذار صبورانه و مهرمندانه درباب هر چیز كه مورد اختلاف ماست، بحث كنیم ،اما نخواهیم كه بحث، ما را به نقطه مطلقا واحدی برساند.
بحث، باید ما را به ادراك متقابل برساند نه فنای متقابل .
اینجا سخن از رابطه عارف با خدای عارف در میان نیست .
سخن از ذره ذره واقعیت‌ها و حقیقت‌های عینی و جاری زندگی است.
بیا بحث كنیم.
بیا معلوماتمان را تاخت بزنیم.
بیا كلنجار برویم .
اما سرانجام نخواهیم كه غلبه كنیم.
بیا حتی اختلاف‌های اساسی و اصولی زندگی‌مان را، در بسیاری زمینه‌ها، تا آنجا كه حس می‌كنیم دوگانگی، شور و حال و زندگی می‌بخشد نه پژمردگی و افسردگی و مرگ، حفظ كنیم.
من و تو حق داریم در برابر هم قدعلم كنیم و حق داریم بسیاری از نظرات و عقاید هم را نپذیریم.
بی‌آن‌كه قصد تحقیر هم را داشته باشیم .
عزیز من! بیا متفاوت باشیم

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من این چیزا رو باور نمیکنم. زندگی دید خاص خودش رو داره که برای هر زوجی متفاوته . بعد اینکه زندگی شروع شد شاید هیچکدام این موارد پیش نیاد. با دعوت و بیا بیا هم چیزی درست نمیشه. زندگی زناشوئی یه قانون بیشتر نداره اونم دوست داشتنه . بقیش به درد همین دنیای مجازی میخوره. یه صفحه باز میشه و شعر گفته میشه. اینا نیست جانم . زندگی مشترک معنیش فرق میکنه.

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
من این چیزا رو باور نمیکنم. زندگی دید خاص خودش رو داره که برای هر زوجی متفاوته . بعد اینکه زندگی شروع شد شاید هیچکدام این موارد پیش نیاد. با دعوت و بیا بیا هم چیزی درست نمیشه. زندگی زناشوئی یه قانون بیشتر نداره اونم دوست داشتنه . بقیش به درد همین دنیای مجازی میخوره. یه صفحه باز میشه و شعر گفته میشه. اینا نیست جانم . زندگی مشترک معنیش فرق میکنه.

شما متنو کامل خوندید و فهمیدید ک این حرفارو میزنید؟؟؟
تمام حرف این نامه زیبا احترام ب تفاوتهای فردی ست!!!!!!!!!!

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما متنو کامل خوندید و فهمیدید ک این حرفارو میزنید؟؟؟
تمام حرف این نامه زیبا احترام ب تفاوتهای فردی ست!!!!!!!!!!
همش کشکه . زندگی مشترک قصه اش فرق میکنه. برا همین دیدگاههاست که اینهمه نرخ طلاق بالا رقته.زندگی رو باید زندگی کرد با گذشت و بدون توقع رومانتیک.

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
همش کشکه . زندگی مشترک قصه اش فرق میکنه. برا همین دیدگاههاست که اینهمه نرخ طلاق بالا رقته.زندگی رو باید زندگی کرد با گذشت و بدون توقع رومانتیک.

دوستانه توصیه میکنم وقتی درباره عقیده فرد یا افرادی صحبت میکنید ب ادبیات و واژه هایی ک ب کار میبرید توجه بیشتری بکنید.
دیدگاه شما متفاوته و این دلیل بر بقول خودتون کشک بودن این موضوع نیست

مریدا

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست داشتن و عشق قانون اوله زندگیه و آثار اون همین جملاتیه که گفته شده
خیلی زیبا بود ممنونم مارال جونی
:gol::gol::gol::gol::gol:

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستانه توصیه میکنم وقتی درباره عقیده فرد یا افرادی صحبت میکنید ب ادبیات و واژه هایی ک ب کار میبرید توجه بیشتری بکنید.
دیدگاه شما متفاوته و این دلیل بر بقول خودتون کشک بودن این موضوع نیست
برای من کشکه. قرار نیست دروغ بگم و یا ریا کارانه رفتار کنم. آیه قرآن ک نیست.

mavadd

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
دوسش داشتم:smile:.........ولی بعد یه مدت من + تو ( نوعی :D به خود نگیرین:biggrin: ) = ما متولد میشه :redface::D که دو طرف با قبل ازدواجشون خیلی فرق کردن........و رفتاراشون روی هم تاثیر گذاشته.....و دونفر با خواسته های نزدیکتر به هم به وجود میان;)........با وجود تفاوتهای زیاد ولی بلاخره تاثیر روی هم میزارن..............

dzzv_13

مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
مدیر تالار
از متن این بخشش خوشم اومد که لازم نیست دونفر یکی باشن

گاهی تفاوت ها هست و این تفاوت در جهت سازندگیش خوبه .. وگرنه هر تفاوتی خوب نیست

اینکه مثل روبات هر چیزی رو قبول کردن خوب نیست
اینکه همش هم ساز مخالف زد هم خوب نیست
تعادل در زندگی خوبه .. یه طرف مشترکات باشه برای تایید هم و یک طرف هم تفاوتها باشه برای ساخت هم

برای انتخابت دقت کن تایید و ساختت رو چه کسی رقم خواهد زد

:gol:

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
از متن این بخشش خوشم اومد که لازم نیست دونفر یکی باشن

گاهی تفاوت ها هست و این تفاوت در جهت سازندگیش خوبه .. وگرنه هر تفاوتی خوب نیست

اینکه مثل روبات هر چیزی رو قبول کردن خوب نیست
اینکه همش هم ساز مخالف زد هم خوب نیست
تعادل در زندگی خوبه .. یه طرف مشترکات باشه برای تایید هم و یک طرف هم تفاوتها باشه برای ساخت هم

برای انتخابت دقت کن تایید و ساختت رو چه کسی رقم خواهد زد

از جملات تکمیلیتون ممنونم
بله درسته تفاوت سازنده باعث رشد میشه و آرمانگرانه ک نگاه کنیم هدف ازدواج همینه: رشد و تعالی طرفین
ممنونم از حضورتون:gol:

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
دوسش داشتم:smile:.........ولی بعد یه مدت من + تو ( نوعی :D به خود نگیرین:biggrin: ) = ما متولد میشه :redface::D که دو طرف با قبل ازدواجشون خیلی فرق کردن........و رفتاراشون روی هم تاثیر گذاشته.....و دونفر با خواسته های نزدیکتر به هم به وجود میان;)........با وجود تفاوتهای زیاد ولی بلاخره تاثیر روی هم میزارن..............

اوکی بخودم نمیگیرم:D
ایهام قشنگی داره حرفت ! دوسش داشتم
ممنونم از حضورت:gol:

mavadd

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
اوکی بخودم نمیگیرم:D
ایهام قشنگی داره حرفت ! دوسش داشتم
ممنونم از حضورت:gol:

ممنون که به خودت نگرفتی:D
دیه ادامه نمی دنم که اسپم نشه.......... ولی وظیفه بود که بیام و نقطه نظرات در خور توجه خودمو به دید عموم بذرام..:biggrin:

خواهش می کنم :gol:

رییس جمهورقلبها

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
77

77

اگه ی روزی بخام امضام رو برای مخاطب خاصم تغییر بدم این جمله از متنت رو می زارم :

بخواه كه در عین یكی بودن، یكی نباشیم.

این جمله میتونه جای یک کتابخونه رو پر کنه.....

البته امیدوارم این جمله در مخیلات طرف مقابلمم بگنجه !!!!

راسی مرسی از متن

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عشق یک فریب بزرگ و قوی است ،دوست داشتن یک صداقت راستین و صمیمی،بی انتها و مطلق.عشق در دریا غرق شدن است،دوست داشتن در دریا شنا کردن.عشق بینایی را میگیرد،دوست داشتن بینایی میدهد.به نظر من اگر عشق در میان نباشه با دوست داشتن حتما موفق تر میشن چون یکی از بلایای عشق توقع بیجا و غیر معقول از معوقهبا تشکر از استارتر عزیز

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جالب بود ... ممنون مارال جان ...:gol:

البته تفاوت ها اگه خیلی اساسی و بنیادی باشه نه تنها سازنده نیست بلکه مخربه ..به خصوص برای فرزند خانواده ...

نمیگم زن و مرد باید کپی هم باشن ولی در برخی مسائل اساسی و اخلاقی باید تا حدی مثل هم فکر کنن که نه خودشون بعدا دچار مشکل بشن و نه بچه اشون دچار دوگانگی !!!

یه مدت پیش داشتم یه مقاله ای میخوندم که می گفت اگر توی مسائل اساسی اختلاف نظر دارین ، در دراز مدت دچار مشکل میشید و فکر نکنید که این اختلافات و تفاوت هارو میتونید بعدا نادیده بگیرید یا حلشون کنید ...

در کل اگه بخوایم منطقی فکر کنیم تفاوت ها و اختلافات در مسائل جزئی میتونه خوب و سازنده باشه و باعث تعالی طرفین بشه ولی توی مسائل اساسی نه : )

شرمنده تشکر ندارم :|

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
جالب بود ... ممنون مارال جان ...:gol:

البته تفاوت ها اگه خیلی اساسی و بنیادی باشه نه تنها سازنده نیست بلکه مخربه ..به خصوص برای فرزند خانواده ...

نمیگم زن و مرد باید کپی هم باشن ولی در برخی مسائل اساسی و اخلاقی باید تا حدی مثل هم فکر کنن که نه خودشون بعدا دچار مشکل بشن و نه بچه اشون دچار دوگانگی !!!

یه مدت پیش داشتم یه مقاله ای میخوندم که می گفت اگر توی مسائل اساسی اختلاف نظر دارین ، در دراز مدت دچار مشکل میشید و فکر نکنید که این اختلافات و تفاوت هارو میتونید بعدا نادیده بگیرید یا حلشون کنید ...

در کل اگه بخوایم منطقی فکر کنیم تفاوت ها و اختلافات در مسائل جزئی میتونه خوب و سازنده باشه و باعث تعالی طرفین بشه ولی توی مسائل اساسی نه : )

شرمنده تشکر ندارم :|
خواهش میکنم
این متن واسه همسفراس ن واسه منو توی مجرد خواهر :دی
تو انتخاب این همسفر مسلما باید خیلی نکاتو رعایت کرد-اصل همکُف بودن(درست نوشتم؟:دی) واسه همینه
اما بعداز ازدواج خیلیا ب دلایل تفاوتهای جزئی ب اختلافات عمیق میرسن
خیلیا سعی میکنن همسرشونو تغییر بدن
و این واقعا اشتباس...

ج.پ.ن:خواهش میکنم درجیان هستم کجا خرجشون میکنی:D

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خواهش میکنم
این متن واسه همسفراس ن واسه منو توی مجرد خواهر :دی
تو انتخاب این همسفر مسلما باید خیلی نکاتو رعایت کرد-اصل همکُف بودن(درست نوشتم؟:دی) واسه همینه
اما بعداز ازدواج خیلیا ب دلایل تفاوتهای جزئی ب اختلافات عمیق میرسن
خیلیا سعی میکنن همسرشونو تغییر بدن
و این واقعا اشتباس...

ج.پ.ن:خواهش میکنم درجیان هستم کجا خرجشون میکنی:D

خوب شد گفدیاااا ... میخواسدم با عاقامون بشینم چند دور از روش بخونیم .. برم یه سه چهار سال دیه بیام :d

هاع درست میگی ... (درست نوشتی : ) )

ولی میدونی مسئله چیه ؟! مسئله اینه که بعضیا اولش که میخوان ازدواج کنن داغن نمیفهمن تفاوتای اساسیشونو یا میفهمن و فکر میکنن که حل میشه ؛ بعد مشکل پیش پیدا می کنن ؛ من واسه اون آتیشیای اول راه گفدم :d

ج.پ.ن: مرسی که در جریانی :d

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
خوب شد گفدیاااا ... میخواسدم با عاقامون بشینم چند دور از روش بخونیم .. برم یه سه چهار سال دیه بیام :d

هاع درست میگی ... (درست نوشتی : ) )

ولی میدونی مسئله چیه ؟! مسئله اینه که بعضیا اولش که میخوان ازدواج کنن داغن نمیفهمن تفاوتای اساسیشونو یا میفهمن و فکر میکنن که حل میشه ؛ بعد مشکل پیش پیدا می کنن ؛ من واسه اون آتیشیای اول راه گفدم :d

ج.پ.ن: مرسی که در جریانی :d
بس ک هولی خخخ:D(ع منم بدتری)
کفو درست تر نیس؟هس؟؟ واقعن نمیدونم:دی

اوهوم! تذکر بجایی بود... ممنونم

ج.ج.پ.ن:میزنم ب حساب:دی

Gelveh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
عشق تملک معشوق است و دوست داشتن
تشنگی محو شدن در دوست.....
در عین تفاوتها،تفاهم داشتن،دوست داشتن،احترام گذاشتن به عقاید ونظرات هم.....
وگذشت.......

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بس ک هولی خخخ:D(ع منم بدتری)
کفو درست تر نیس؟هس؟؟ واقعن نمیدونم:دی

اوهوم! تذکر بجایی بود... ممنونم

ج.ج.پ.ن:میزنم ب حساب:دی

حالا خوب شد گفدم میذارم واسه سه چهار سال دیگه هاااا :/ ئه :/

آره "هم کفو" درستشه
خدا نصیبت کنه یه هم کفوتو

ج.ج.ج.پ.ن : یادم میمونه

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون خوب بود:gol:
زن و مرد قراره همو کامل کنند...فک کنم گاندی هم یه همچین نامه ای داره.

t3teknik

عضو جدید
کاربر ممتاز
بن نظرم ایین دائوئیسم خیلی کامل به این تفاوت ها رسیده و پاسخ هم داد ...پاسخشم از اسمون نیومده ، زمینیه و انسان بهش رسیده.... به هر حال تفاوت که همیشه هست ، چیزی که تفاوت هارو کم رنگ {کم رنگ} می کنه خود فرده .. با هزار ترفند این کار ممکنه ...یکیش رسیدن به درک تحمل دو دیدگاه بدون اینکه یکیشو رد کنی ... چقد بحث گسترده ایی و مام که علمی ندارم.

معمار اسمان

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بن نظرم ایین دائوئیسم خیلی کامل به این تفاوت ها رسیده و پاسخ هم داد ...پاسخشم از اسمون نیومده ، زمینیه و انسان بهش رسیده.... به هر حال تفاوت که همیشه هست ، چیزی که تفاوت هارو کم رنگ {کم رنگ} می کنه خود فرده .. با هزار ترفند این کار ممکنه ...یکیش رسیدن به درک تحمل دو دیدگاه بدون اینکه یکیشو رد کنی ... چقد بحث گسترده ایی و مام که علمی ندارم.
این عاااالیه;)

بالا