نظرتون چیه ؟؟؟

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
کوته بین:surprised:

ممنون از نظرت

این ضرب المثا کجاش درسته
گردو که ما مصرف میکنیم بذر درخت هست و نه میوه
گرچه در مورد گردو و بادام اندازه بذر و میوه چندان تفاوتی با هم ندارن

اما خربزه میوه بزرگه که شامل تعداد زیادی بذر هست

نظرتون چیه؟؟؟؟
مثل بود نه استدلال چي ميگي تو اصلا ؟؟؟;)

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
موضوع مورد بحث

در صورت عدم رقابت بین گیاهان مواد ذخیره بذر اهمیت زیادی ندارند و گیاهان بذرهای کوچکی تولید می کنند.

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
موضوع مورد بحث

در صورت عدم رقابت بین گیاهان مواد ذخیره بذر اهمیت زیادی ندارند و گیاهان بذرهای کوچکی تولید می کنند.

فكر كنم اينطوري بگيم بهتره اگه بذر اندوخته بيشتر داشته باشه تو رقابت موفقتره و راحتتر سبز ميشه ؟

خاتون نفس

عضو جدید
درخواست کمک

درخواست کمک

اگه میشه نقش انزیم ها رو در گیاهان برام بذارین ممنونتون میشم:book::gol:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
اگه میشه زودتر برام بذارین چون اظطرارییه ممنون
خاتون عزيز از حضورتون خوشحاليم
ببين دوست عزيز براي يك تحصيلكرده نقش انزيم يك چيز بديهي در چرخه هاي فيزيولوژيگي تمام موجودات هست بنا براين زياد نميشه مقاله در مورد انزيم در گياه پيدا كرد يا بايد نقش يك انزيم خاص رو بگيد يا لطف كنيد هر تعريف از انزيم بلدين رو رو كاغذ بيارين بعد تك تك انزيمهاي گياهان رو تا اونجا كه ميتونيد بعنوان مثال بياريد با اينكار ميتونيد مقاله تهيه كنيد و
البته راه ديگه اي نيست

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
زهرا خودت چه ایده های دیگه ای داری ؟؟؟

حداقل یه راهنمایی کن .... می دونی که من امروز دپرس هستم :redface:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها من با نظر محمدرضا موافقم
علاوه بر دلایلی که هست
ما بهتره جمله رو جور دیگه ایی بخونیم
;)

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب می شه گفت گیاهان وقتی خیالشون از ادامه نسل مطمئن باشه انرژی بیشتری را برای رشد رویشی خودشون صرف می کنن و کمتر انرژی برای مواد ذخیره ای در بذر می زارن
:smile::smile::smile::smile:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب می شه گفت گیاهان وقتی خیالشون از ادامه نسل مطمئن باشه انرژی بیشتری را برای رشد رویشی خودشون صرف می کنن و کمتر انرژی برای مواد ذخیره ای در بذر می زارن
:smile::smile::smile::smile:
آره دیگه خیالش راحته که ادامه نسلش با خطری مواجه نیست
پس انرژیشو برای تکاملش میزاره
مثا بضی گیاهان که خار دارن و با وجود خوش خوراک بودنشون دام طرفش نمیره
من احساس میکنم یکی از احداف گیا طی سالیان دراز برای تولید خار همین بوده تا از دست خورده شدن دام نجات پیدا کنه

شما نظرتون چیه؟؟؟؟

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
آره قضیه خار یکیش همین جلوگیری از خورده شدن هست :smile:

یکی دیگه هم فکر کنم خارها برگ های تغییر شکل یافته هستن و واسه کمتر از دست دادن رطوبت و توانایی زندگی گیاه در شرایط سخت به مرور زمان ایجاد شدن
:gol::gol::gol:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
آره قضیه خار یکیش همین جلوگیری از خورده شدن هست :smile:

یکی دیگه هم فکر کنم خارها برگ های تغییر شکل یافته هستن و واسه کمتر از دست دادن رطوبت و توانایی زندگی گیاه در شرایط سخت به مرور زمان ایجاد شدن

همه خارها از تغییر شکل برگ نیستند
مثلا خارهای گل سرخ از اپیدرم هستند
ممنون از سعید و نارون
:gol::gol:
بقیه دوستان
نظرتون چیه؟؟؟؟

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
همه انواع مختلف جانداراني كه هم اكنون در جهان هستي وجود دارند در فرايند تكامل بوجود امدند بنا بر اين تكامل جزئ لاينفك نظام هستي بشمار ميره هر تغييري در انواع گونه ها و رده ها و راسته ها و .... به خاطر عامل بقا بوده البته اوني كه شرايط بهتر داشته مونده اوني كه نتونسته از بين رفته
برگي كه خار ميشه ريشه اي كه غده ساقه اي كه خار ميشه و همين موضوع بذر خودمون كه بر طبق نظام تكامل به انواع گوناگوني در اومده يكيش بزگ يكيش كوچيك يكي داراي پوسته اي ضخيم يكي پوسته اي نازك .. . همه بر اثر تكامل بوده در واقع نظريه اي كه بحثمون در مورد اونه بايد معلوم ميكرد اين رقابت بذر با ديگر گياهان هست يا تلاش براي بقاء
دوست دارم يكي بياد اساسي بحث كنيم دلم واسه كل كل درد ميكنه

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
همه انواع مختلف جانداراني كه هم اكنون در جهان هستي وجود دارند در فرايند تكامل بوجود امدند بنا بر اين تكامل جزئ لاينفك نظام هستي بشمار ميره هر تغييري در انواع گونه ها و رده ها و راسته ها و .... به خاطر عامل بقا بوده البته اوني كه شرايط بهتر داشته مونده اوني كه نتونسته از بين رفته
برگي كه خار ميشه ريشه اي كه غده ساقه اي كه خار ميشه و همين موضوع بذر خودمون كه بر طبق نظام تكامل به انواع گوناگوني در اومده يكيش بزگ يكيش كوچيك يكي داراي پوسته اي ضخيم يكي پوسته اي نازك .. . همه بر اثر تكامل بوده در واقع نظريه اي كه بحثمون در مورد اونه بايد معلوم ميكرد اين رقابت بذر با ديگر گياهان هست يا تلاش براي بقاء
دوست دارم يكي بياد اساسي بحث كنيم دلم واسه كل كل درد ميكنه
محمدرضا
داریم مبحث میکنمیا کل کل چیه؟

نظر من در مورد بذر با همه جزئیاتش که تو گیاهان کاملا متفاوته اینه :
گیاهان برای حفظ بقا خودشون به صورت فردی با تمام موجودات در همه جهات و همه حال در حال رقابت هستن
:gol:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
محمدرضا

داریم مبحث میکنمیا کل کل چیه؟

گیاهان برای حفظ بقا خودشون به صورت فردی با تمام موجودات در همه جهات و همه حال در حال رقابت هستن
نظرت در مورد يك موجود تك سلولي يوكاريوت چيه اون داره جمعي براي بقا تلاش ميكنه البته نظرت محترم اما توضيح بيشتر بده من اي كيوم پايينه
يعني چي كه ميگي
البته ببخشين خودت متوجه شدي چي ميگي؟:gol:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
محمدرضا جان خیلی واضح هست
گیاهان
با انسان و سایر جانوران و گیاهان و حتی کائنات در حال رقابت هست
اینکه یا خودشو تطبیق میده
یا تغییر میده
یا پیشرفت میکنه
یا نابود میشه

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
محمدرضا جان خیلی واضح هست

گیاهان
با انسان و سایر جانوران و گیاهان و حتی کائنات در حال رقابت هست
اینکه یا خودشو تطبیق میده
یا تغییر میده
یا پیشرفت میکنه
یا نابود میشه​
اينو كه من خودم گفتم .... منظورم نظرت بود ميگم يعنيچي كه ميگي بذر با همه جزئياتش
يا اصلا نظر خودتو بگو در مورد بذر من برات تجزيه تحليل ميكنم باقي دوستان هم نظرشون رو بگن لطفا ايندفعه وقت بزار داره خوشم مياد يهطوري بگو كه بتونيم بيشتر توش بحث كنيم نه يه جواب الكي سر بندي...

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
اينو كه من خودم گفتم .... منظورم نظرت بود ميگم يعنيچي كه ميگي بذر با همه جزئياتش
يا اصلا نظر خودتو بگو در مورد بذر من برات تجزيه تحليل ميكنم باقي دوستان هم نظرشون رو بگن لطفا ايندفعه وقت بزار داره خوشم مياد يهطوري بگو كه بتونيم بيشتر توش بحث كنيم نه يه جواب الكي سر بندي...
:cry::cry::cry:
چشم
:cry::cry::cry:
خوب یکم مهربونتر
:redface:

جزئیاتش منظورم
اندازه و شکل رویان
حجم مواد غذایی مواد غذایی
تعداد لپه
شکل بذر
نوع پوسته
زائده های سطحی بذر

به نظر من بذر بچه گیاهست و ادامه دهنده نسلش
گیاه سعی میکنه که مطالبق محیط
نوع و میزان موادغذایی که در اختیارشه
ارگانسیم های مفید و مضری که باشون در ارتباطه
جانوارنی که مستقیم ازش سود میبرن و یا ضرر

تا حالا بذر گیاه مشعل جنگل رو دیدید
با اسید 98% تیمار میشه
بعد تازه 70% بذرها سبز میشن
و تا حالا قلمه اش هم جواب نداده و با تیمار همورمونی هم ریشه نزده
فکر میکنید چرا؟؟؟
مشعل جنگل بومی مصر و نواحی خشک و گرم با بارندگی کم هست
من فکر میکنم گیاع بسیار هوشمندانه محیط زندگیش رو ارزیابی کرده
اول اینه بذر رو درون پوشش بیار محکمی ( همون غلافش ) قرار داده که به راحتی شکسته نمیشه و این واقعا هوشمندانه است اگر غلاف به راحتی باز میشد و بذر روی زمین می افتاد و مثلا در معرض شرایط موقت خوبی مثلا فصل کوتاه بارندگی سبز می شد ، آیا این بذر می تونست در اون شرایط سخت محیطی دوام بیاره؟
و تازه یه پوشش محکم تری هم براش گذاشته و اون پوشش خود بذره
و درواقع بذر رو طوری تربیت کرده که تا در شرایط 100% مناسب قرار نگیره سبز نشه
و در واقع از راه دور یه جورایی مواظب بچش بوده

این حالت در مورد کهور و آکاسیا و اغلب گیاهان گرم و خشک صدق میکنه

نظرتون چیه؟؟؟؟
بنظرم

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
ببخشيد نميدونم چرا نقل قول برا من كار نميكنه
اول اين بذر مشعل جنگل
كارش رو توضيح دادي
دوم مثالهايي كه زدي همش خوب و مناسب و جالب بودن اينها تماما در جهت حفظ نسل تكامل پيدا كردن و چيز عجيبي نيست در اصل گونه هايي كه تطابق داشتند تونستند زنده بمونن و ما شاهد چيزهاي اعجاب انگيز ي هستيم البه براي ما كه عمر كم داريم عجيبه و بنظرمون مياد اينها رو خود گياه تونسته بخودي خود بوجود بياره اما ميدونين كه تمام اين اتفاقات تصادفي بوده و تونسته به حفظ نسل يك گياه كمك كنه و يا گونه هاي متفاوتي رو بوجود بياره :gol:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشيد نميدونم چرا نقل قول برا من كار نميكنه
اول اين بذر مشعل جنگل
كارش رو توضيح دادي
دوم مثالهايي كه زدي همش خوب و مناسب و جالب بودن اينها تماما در جهت حفظ نسل تكامل پيدا كردن و چيز عجيبي نيست در اصل گونه هايي كه تطابق داشتند تونستند زنده بمونن و ما شاهد چيزهاي اعجاب انگيز ي هستيم البه براي ما كه عمر كم داريم عجيبه و بنظرمون مياد اينها رو خود گياه تونسته بخودي خود بوجود بياره اما ميدونين كه تمام اين اتفاقات تصادفي بوده و تونسته به حفظ نسل يك گياه كمك كنه و يا گونه هاي متفاوتي رو بوجود بياره :gol:
به نظر من بخشی از تحولات گیاهان که باعث ماندگاریشون شده
اتفاقی و طی جهش بوده
و برخی کاملا هوشمندانه و مطابق با محیط بوده که اونم طی تغییر در ژنوم بوده
اما مهمترین چیز اینه که این تغییرات از نسلی به نسل دیگه برسه
مثلا پرتقال خونی طی یه جهش بوده روی یک شاخساره اونم نه زمانهای دور ، حدوا سال 194... خورده اش یادم نیست
مطلب اینجاس که انسان به ماندگاری و تکثیر این جهش کمک کرده

گیاه که برای زنده ماندن الزاما بذر رو آداپته نکرده
برگ و گل و میوه و پوست و ..... هم هستن که طی تحولات گیاه متحول شدن

و البته این جمله محمدرضا واقعا ناب هست که میگه ما عمرمون کوتاست و برامون تحولات گیاهان عجیبه
و اینکه رمز زنده ماندن گیاهان تطبق خودشون با طبیعت هست
;)

حالا به نظرتون گیاهان بر سر چه چیزهایی با هم در رقابت هستند؟؟؟

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
زهرا جا ببخش موضوع رو نميخوام عوض كنم ميخوام وسعت بدم
انتخاب طبيعي توسط طبيعت يا انسان.....
ايا ميشه گفت انسان دخالتش در طبيعت بيشتر از عامل زمان هست ؟ مثال براي توجه دوستان ميدونيد كه طبيعت باعث شد ما دونوع گندم داشته باشيم بهاره پاييزه درسته.. حالا اگه دخالت انسان موجب بشه كشاورز كوهنشين تمايل به كشت كندم پاييزه نداشته باشه ايا نسل اين گندم از بين ميره اصولا اگه انسان اانتخاب نميكرد شايد گندم پاييزه الان كوچكتر داراي خار و يا نوع ديگه اي بود اما الان اينطوري هست حالا كه ما اون رو به اين روز انداختيم ايا ميتونه به بقاي خودش ادامه بده يا محكوم به فناست منظورم رو متوجه شدين يا بيشتر بگم .. ببينيد ايا دخالت انسان در ايجاد واريته ها ميتونه در تعداد گونه ها تاثير بزاره در بودن يا نبودن وضعيت گياه جديد چي ميشه ايا در اهداف بعدي اهميتش از دست ميره و چرا ها و ايا هاي ديگه ؟

براي درك بيشتر رو ..سم...كود..... دستكاري ژنتيكي.... فكر كنين نظر بدين :)

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
زهرا جا ببخش موضوع رو نميخوام عوض كنم ميخوام وسعت بدم
انتخاب طبيعي توسط طبيعت يا انسان.....
ايا ميشه گفت انسان دخالتش در طبيعت بيشتر از عامل زمان هست ؟ مثال براي توجه دوستان ميدونيد كه طبيعت باعث شد ما دونوع گندم داشته باشيم بهاره پاييزه درسته.. حالا اگه دخالت انسان موجب بشه كشاورز كوهنشين تمايل به كشت كندم پاييزه نداشته باشه ايا نسل اين گندم از بين ميره اصولا اگه انسان اانتخاب نميكرد شايد گندم پاييزه الان كوچكتر داراي خار و يا نوع ديگه اي بود اما الان اينطوري هست حالا كه ما اون رو به اين روز انداختيم ايا ميتونه به بقاي خودش ادامه بده يا محكوم به فناست منظورم رو متوجه شدين يا بيشتر بگم .. ببينيد ايا دخالت انسان در ايجاد واريته ها ميتونه در تعداد گونه ها تاثير بزاره در بودن يا نبودن وضعيت گياه جديد چي ميشه ايا در اهداف بعدي اهميتش از دست ميره و چرا ها و ايا هاي ديگه ؟

براي درك بيشتر رو ..سم...كود..... دستكاري ژنتيكي.... فكر كنين نظر بدين :)
من اصلا متوجه منظورت نمیشم
کمی بازترش کن

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
مثل ما شد مثل كسي كه ميخواد غذا بخوره قاشق رو دور سرش ميچرخونه

ساده ميگم دخالت انسان در سرنوشت يك گياه چيه انسان دخالتش مخربه يا نه ؟
گياهي كه انسان توليد ميكنه ميتونه در رقابت در طبيعت باقي بمونه

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
مثل ما شد مثل كسي كه ميخواد غذا بخوره قاشق رو دور سرش ميچرخونه

گياهي كه انسان توليد ميكنه ميتونه در رقابت در طبيعت باقي بمونه
به نظر من
برخی تغییراتی که انسان بوجود میاره یا باعثشون میشه
خوبه
ولی برخی تغییرات گیاه نازک و نارنجی ایجاد میکنه که با هر تغییری میمیره
بده
ولی در کل
تغییرات انسان در گیاهان به دنبال مقاوم کردن گیاهان با شرایط موجو هستش

مثلا گندم تولید میکنن که مقاوم به سیاهک باشه پس این گیاه از ارقام وحشی مقاومت بیشتری داره و پایدارتر هست.البته این گیاه برای مناطقی که سیاهک شایع هست خوبه شاید تو یه منطقه دیگه بیماری دیگه ایی شایع باشه که این گیاه مناسب اونجا نیست.

محمدرا برای این سوالات جواب قطعی نمیتونم بدم
نظر خود چیه؟؟؟

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من
خوبه
بده
ولی در کل

مثلا گندم تولید میکنن که مقاوم به سیاهک باشه پس این گیاه از ارقام وحشی مقاومت بیشتری داره و پایدارتر هست.البته این گیاه برای مناطقی که سیاهک شایع هست خوبه شاید تو یه منطقه دیگه بیماری دیگه ایی شایع باشه که این گیاه مناسب اونجا نیست.

محمدرا برای این سوالات جواب قطعی نمیتونم بدم
نظر خود چیه؟؟؟

:w05::w05::w05::w05:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
به نظر من
خوبه
بده
ولی در کل

محمدرضا برای این سوالات جواب قطعی نمیتونم بدم
نظر خود چیه؟؟؟

سلام زهرا جان ميدونم منتظر شدي گفتم شايد ديگران بخوان نظر بدن من دندون رو جيگر گذاشتم ولي ميرم سربحثمون

گفتم در مور ددخالت انسان در طبيعت و مثلا در گياهان ترا ريخت مد نظر انسان توليد بيشتر مقاومت بهتر و صرفه اقتصادي بيشتر هست ايا اينها باعث ميشن ما با سرعت فراوان در طبيعت دستكاري كنيم ايا با اينكار در چرخه طبيعت اختلال ايجاد ميشه به نظرم ميتونه مثبت يا منفي باشه اگه ما گندمي كه امروز مصرف ميكنيم رو بطور كل كنار بگذاريم و اون از طبيعت بطور كامل حذف بشه ايا ميشه گفت ما برديم و ديگه به اون نياز نداريم ايا چند مليون سال دسترنج طبيعت رو كه بر باد رفت ميشه برگردوند اگه يه روز بخاهيم اون رو ايجاد كنيم ايا ميتونيم ؟ ايا اون گياه ميخواسته كه به اينصورت تكامل پيدا كنه يا نه ايا نظام تكاملي دچار اختلال ميشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟...............

من نظرم اينه رقابت يك جنگ براي زيسته دخالت انسان هم يه عامل رقابت براي گياه محسوب ميشه اما بازنده هميشه انسان خواهد بود

LISIANTHUS

عضو جدید
زهرا جان
خوب اندازه بذر که ژنتیکی هست و تغییرات در سالیان سال به وجود آمده
اما گیاهان برای رقابت روش بهتری دارن مثل تغییر شکل در بذر ( خار دار شدن ، سبک بودن و حرکت با باد ، چوبی بودن و بزرگ بودن برای شناور شدن روی آب و ... )

سلام من اولین باریه که دارم جواب میدم امیدوارم که منو بین خودتون قبول کنید :redface:
نظرمن اینه که هر گیاهی تنها برای بقای خودش تولیدمثل میکنه مثل همه موجودات دیگر واین قانون طبیعته حالا اگر یک رقیب هم داشته باشه که برای ادامه نسلش به طور طبیعی بذرهای بیشتری تولید میکنه وحتی ممکنه که بذرها تاجاییی که ژنتیک گیاه اجازه بده ریز یا درشت تربشن ولی اگر هیچ گیاه مزاحم دیگه ای نباشه میتونه باخیال راحت ادامه نسل بده واحتیاجی به رقابت نباشه وبذرهای کمتری هم تولید بکنه چون دیگه ناراحت انقراض نسلش نیست.

بالا