نظرتون چیه ؟؟؟

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
دوست عزيزLISIANTHUS خوش اومدين به باشگاه و خوشحالم از اينكه نظرتون رو گفتين اينجا جاي بحث و تبادل نظر هست بنا بر اين هرچي كه دوست دارين ميتونين بگين بدون اونكه نگران نظر بقيه باشين

در مورد نظرتون منم با اون موافقم مثل نظر زهرا كه گفت هر گياه جداي از ديگر گياهان و بصورت يكه و تنها براي بقاي نسلش در طبيعت رقابت ميكنه اما من نظرم يه چيز ديگه هست
اونم اينكه در طبيعت انتخاب براي گياه وجود نداره بلكه اين انتخاب از طرف طبيعت بر اون تحميل ميشه تقيير در گياهان فقط تصادفيه و بنا براين نميشه گفت كه رقابت باعث بزرگي بذر ميشه و در واقع ميتونه در جهت عكسش هم صادق باشه اين نظر منه و خودم قبولش دارم

منتظر نظرات شما هم هستيم

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام زهرا جان ميدونم منتظر شدي گفتم شايد ديگران بخوان نظر بدن من دندون رو جيگر گذاشتم ولي ميرم سربحثمون

گفتم در مور دخالت انسان در طبيعت و مثلا در گياهان ترا ريخت مد نظر انسان توليد بيشتر مقاومت بهتر و صرفه اقتصادي بيشتر هست ايا اينها باعث ميشن ما با سرعت فراوان در طبيعت دستكاري كنيم ايا با اينكار در چرخه طبيعت اختلال ايجاد ميشه به نظرم ميتونه مثبت يا منفي باشه اگه ما گندمي كه امروز مصرف ميكنيم رو بطور كل كنار بگذاريم و اون از طبيعت بطور كامل حذف بشه ايا ميشه گفت ما برديم و ديگه به اون نياز نداريم ايا چند مليون سال دسترنج طبيعت رو كه بر باد رفت ميشه برگردوند اگه يه روز بخاهيم اون رو ايجاد كنيم ايا ميتونيم ؟ ايا اون گياه ميخواسته كه به اينصورت تكامل پيدا كنه يا نه ايا نظام تكاملي دچار اختلال ميشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟...............

من نظرم اينه رقابت يك جنگ براي زيسته دخالت انسان هم يه عامل رقابت براي گياه محسوب ميشه اما بازنده هميشه انسان خواهد بود
من با نظر موافقم
انسان به عنوان قدرتی دخالت کننده در تمام اجزای طبیعته
من نظرم اینه که هنوز طبیعت قدرتمندتر از انسانه و خواهد بود چون کنترلش دردست انسان نیست
و گاهی انسان رو غافلگیر میکنه
انسان اگر به هین روند در طبیعت دست درازی کنه در وافع داره آینده بشیریت رو تهدید میکنه
ولی اگر تغییرات در گیاهان در جهت کمک به طبیت باشه اینجا هست که سود اصلی رو انسان میکنه
اما...........انسان همواره به فکر منافع شخصی خودشه و به حریم سایر جانداران احترام نمیزاره
اما در آخرش
هر چه خدا بخواهد
;)

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من اولین باریه که دارم جواب میدم امیدوارم که منو بین خودتون قبول کنید :redface:
نظرمن اینه که هر گیاهی تنها برای بقای خودش تولیدمثل میکنه مثل همه موجودات دیگر واین قانون طبیعته حالا اگر یک رقیب هم داشته باشه که برای ادامه نسلش به طور طبیعی بذرهای بیشتری تولید میکنه وحتی ممکنه که بذرها تاجاییی که ژنتیک گیاه اجازه بده ریز یا درشت تربشن ولی اگر هیچ گیاه مزاحم دیگه ای نباشه میتونه باخیال راحت ادامه نسل بده واحتیاجی به رقابت نباشه وبذرهای کمتری هم تولید بکنه چون دیگه ناراحت انقراض نسلش نیست.
سلام به روی ماهت لیزیانتوس عزیز
واقعا اسم زیبایی انتخاب کردید
:gol:
خیلی خوش آمدی
ممنون عزیزم
من با نطرتون موافقم
خیلی ساده و روان گفتی
;)
موفق باشی

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان به نظرتون چرا بذر پرتقال و سایر مرکبات را زود باید کاشت؟؟
چرا نمیشه مدتی نگه داری کرد؟؟؟
نظرتون چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
برای کاشت بذر مرکبات میدونم که باید شسته بشه و اون مواد لزج اطرافش پاک بشه
شاید به این دلیل باشه که اون مواد پاک بشن میگن باید تازه باشه
مطمئن نیستم:w16:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
دوستان به نظرتون چرا بذر پرتقال و سایر مرکبات را زود باید کاشت؟؟
چرا نمیشه مدتی نگه داری کرد؟؟؟
نظرتون چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

افسون جان اين بذرا به رطوبط حساسن برا همينه كه طبيعت اونا رو داخل مايع لزجي قرار داده تا رطوبت رو بيشتر نگه دارن اصوال بذر مركبات چند تا بذر داخل يك پوسته هست اونم پوستهاي كه سريع اب از دست ميده ضمن اينكه طبيعت بخاطر كوتاه بودن عمر اين بذر ها پيش نياز سرما هم براشون نگذاشته و شما بمحض كاشتن اون بذر داخل خاك ميتونيد بعد يكي دوهفته يك گياه رو ببينيد كه از خاك سر در اورده

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز

دقیقا افسونم
این نتکته برای کاشت بذر مرکبات خیلی مهمه
گل گفتی

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
افسون جان اين بذرا به رطوبط حساسن برا همينه كه طبيعت اونا رو داخل مايع لزجي قرار داده تا رطوبت رو بيشتر نگه دارن اصوال بذر مركبات چند تا بذر داخل يك پوسته هست اونم پوستهاي كه سريع اب از دست ميده ضمن اينكه طبيعت بخاطر كوتاه بودن عمر اين بذر ها پيش نياز سرما هم براشون نگذاشته و شما بمحض كاشتن اون بذر داخل خاك ميتونيد بعد يكي دوهفته يك گياه رو ببينيد كه از خاك سر در اورده

همینطوره
کلا مرکبات مربوط به مناطق نیمه معتدله هستن
چون زنج نیاز سرمایی کمی دارن
مثلا تو بوشهر پرتقال و نارنج و لیموی خوبی عمل میاد که بازر پسندی خوبی هم داره
بگردم
ببینم علمی تر چیزی پیدا میکنم یا نه .........

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
همینطوره
کلا مرکبات مربوط به مناطق نیمه معتدله هستن
چون زنج نیاز سرمایی کمی دارن
مثلا تو بوشهر پرتقال و نارنج و لیموی خوبی عمل میاد که بازر پسندی خوبی هم داره
بگردم
ببینم علمی تر چیزی پیدا میکنم یا نه .........

هنوز پيدا نكردي؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:confused:

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر میکنم این تنش مثل یک محرک گل انگیزی عمل میکنه.
شاید به دلیل که رشد رویشی را این تنش خشکی کم میکنه وارد فاز زایشی گیاه میشه.

محرک های گل انگیزی شامل عوامل محیطی مثل فتوپریود و دما و شرایطی که رشد رویشی را کم میکند

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
يه سوال كي ميدون علت چيه بعضي از كياهان براي گل دادن به تنش خشكي احتياج دارن
خشکی برای گیاه حالت هشدار هست
گیاه وقتی از نظر آب احساس خطر میکنه
فورای تلاش میکنه راهکارهایی به کار بگیره تا آب کمتری جبران کنه
و بتونه ادامه نسل بده ..............تولید بذر کنه...
پس فاز رویشی رو کم میکنه و وارد فاز زایشی میشه یعنی گل دهی .....تا بقای نسلش رو حفظ کنه ...

این ی توضیح کلی بود
ایشالله سر فرصت علمی تر میگم

ممنونم محمدرضای عزیزم سوالت عالی بود
فکر میکنم این تنش مثل یک محرک گل انگیزی عمل میکنه.
شاید به دلیل که رشد رویشی را این تنش خشکی کم میکنه وارد فاز زایشی گیاه میشه.

محرک های گل انگیزی شامل عوامل محیطی مثل فتوپریود و دما و شرایطی که رشد رویشی را کم میکند
شایدات همه درسته
گیاهان بسیار هوشمندانه در مقابل تنش ها کار میکنن
و برای گیاه ادامه نسل مهمترین چیزه...

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
خشکی برای گیاه حالت هشدار هست
گیاه وقتی از نظر آب احساس خطر میکنه
فورای تلاش میکنه راهکارهایی به کار بگیره تا آب کمتری جبران کنه
و بتونه ادامه نسل بده ..............تولید بذر کنه...
پس فاز رویشی رو کم میکنه و وارد فاز زایشی میشه یعنی گل دهی .....تا بقای نسلش رو حفظ کنه ...

این ی توضیح کلی بود
ایشالله سر فرصت علمی تر میگم

ممنونم محمدرضای عزیزم سوالت عالی بود

شایدات همه درسته
گیاهان بسیار هوشمندانه در مقابل تنش ها کار میکنن
و برای گیاه ادامه نسل مهمترین چیزه...
خوب ممنونم از نظراتتون

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
خوب
حالا خوب بود یا نه ؟؟؟؟؟
درست بود یا نه؟؟؟؟

ديگه حرف حساب كه جواب نداره اما خوب همچينم كه تو گفتي نيست كا مثلا گياه فكر كنه بعد عمل كنه خوب در اثر خشكي يعني تنش برخي هورمونها غير فعال ميشن و برخي ديگه فعال در واقع كل اين فرايند يك نوع تطابق فيزيولوزيكي براي بقاي نسل هست

يكي بياد يه مبحث جديد بگه يكم علممون اضاف بشه من بعضي چيز داره از يادم ميره

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
ديگه حرف حساب كه جواب نداره اما خوب همچينم كه تو گفتي نيست كا مثلا گياه فكر كنه بعد عمل كنه خوب در اثر خشكي يعني تنش برخي هورمونها غير فعال ميشن و برخي ديگه فعال در واقع كل اين فرايند يك نوع تطابق فيزيولوزيكي براي بقاي نسل هست

يكي بياد يه مبحث جديد بگه يكم علممون اضاف بشه من بعضي چيز داره از يادم ميره

درسته
من فقط به زبان ساده گفتم
البته که درسته همهی اتفاقت تو گیاه طی یه سری واکنشهایی شیمیایی و بیولوژی اتفاق میفته...

ممنون از موضوع جالبت

sun_girl

عضو جدید
کاربر ممتاز
من تازه این تاپیک رو دیدم، ببخشید نظمش رو هم دارم بهم میزنم، چون به چندتا سؤال قبل برگشتم...
ساده ميگم دخالت انسان در سرنوشت يك گياه چيه انسان دخالتش مخربه يا نه ؟
گياهي كه انسان توليد ميكنه ميتونه در رقابت در طبيعت باقي بمونه

شاید با یه دید کلی مخرب به نظر بیاد، اما اصول دخالت انسان در گیاه تا حدودی مانع این تخریب میشه....
همیشه این دخالت در جهت رفع یک مشکل بوده، مثلا حساسیت به یک آفت یا بیماری و یا درکل تنش، یا مثلا مقاومت به ریزش در غلات...
وقتی هدف تعیین میشه از یک موجود زنده برای رفع مشکل استفاده میشه.
مثلا تو اصلاح کلاسیک غالبا از سایر گونه های همون خانواده استفاده میشه، پس احتمال برزو اختلالات ژنتیکی خیلی کمه... باز هم بعد از انجام این دستورزیها گیاه تولید شده طبق شرایط خاصی مورد مطالعه قرار میگیره، و در واقع خیلی از صفات دیگه اون مورد بررسی قرار میگیره تا تأثیر این دستورزی روی اونها مشخص بشه... و بعد از مراحل کنترل شده ای گیاه دتورزی شده مورد استفاده قرار میگیره.
از طرفی حفظ تنوع زیستی گونه ها و مراقبت از خویشاوندان وحشی نقش مهمی در حفظ ذخایر ژنتیکی داره. که به نوبه خودش سهم بالایی در بقاء گیاه در طبیعت داره.
گیاهی که انسان تولید میکنه می تونه در رقابت با طبیعت باقی بمونه اما حفظ تنوع گیاه خیلی مهمه، که البته این موضوع حتی در مورد گیاهانی که دستورزی نشده اند هم اهمیت داره.
و این مسئله که گیاهان اصلاح شده غالبا در مقابله با شرایط طبیعی ضعف هایی دارن، خیلی جامع نیست چون هدف از اصلاح این گیاهان رفع برخی از ضعفهای طبیعی گیاه ست، در حالی که خیلی از صفات گیاه هیچ تغییری نمی کنن.
صدمه ای که بشر داره به سرنوشت گیاه می زنه، درواقع اختلال ایجاد کردن در حفظ تنوع گیاهی ست نه در دستکاری های ژنتیکی، یعنی به عبارتی در مدیریت زراعیه نه در اصلاح گیاه.

آخرین ویرایش:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سمانه جان ممنونم اتفاقا كارتون خوب بود چون بحث قبلي به نظر من جاي بيشتري برا گفتگو داشت

اما در مورد توضيحات شما
من حرفتون رو قبول دارم كه دخالت بشر باعث مقاومت گياه در مقابل بيماريها و حشرات و افات ميشه و به حفظ نسلش كمك ميكنه اما منظورم اينه كه حالا ما در ژنوم گياه دستكار ميكنيم و اون صفات دلخواهمون رو برجسته تر ميكنيم اما ايا به فكر كاري كه طبيعت در طول مليونها سال انجام داده هستيم و در جهت حفظ ژنهاي ضعيف كه شايد روزي بكار بيان هستيم اين كه حالا اين به نفع ما هست يا نه؟ جواب اين سوال رو دوست دارم دوستان بدن

sun_girl

عضو جدید
کاربر ممتاز
سمانه جان ممنونم اتفاقا كارتون خوب بود چون بحث قبلي به نظر من جاي بيشتري برا گفتگو داشت

اما در مورد توضيحات شما
من حرفتون رو قبول دارم كه دخالت بشر باعث مقاومت گياه در مقابل بيماريها و حشرات و افات ميشه و به حفظ نسلش كمك ميكنه اما منظورم اينه كه حالا ما در ژنوم گياه دستكار ميكنيم و اون صفات دلخواهمون رو برجسته تر ميكنيم اما ايا به فكر كاري كه طبيعت در طول مليونها سال انجام داده هستيم و در جهت حفظ ژنهاي ضعيف كه شايد روزي بكار بيان هستيم اين كه حالا اين به نفع ما هست يا نه؟ جواب اين سوال رو دوست دارم دوستان بدن

بله فرمایش شما درست... برای همین هم رو حفظ ذخایر ژنتیکی تأکید کردم، فکر کنم هیچ کس به اندازه همین کسانی که گیاهان رو اصلاح می کنن لزوم حفظ این ذخایر رو جدی نمی گیره، چون اغلب دستکاریهای ژنتیکی با استفاده از همین ذخایر انجام میشه.
برای همین سعی میشه مراکز پیدایش گونه ها شناسایی بشن و در اون مراکز اماکنی رو به عنوان مراکز حفاظت شده انتخاب کنن تا این گونه های بکر در این مناطق حفظ بشن، احداث بانک ژن هم از تمهیدات دیگه ای ست که در جهت حفظ ذخایر ژنتیکی اتخاذ میشه.
اما این رو هم داشته باشیم که خود طبیعت همیشه در جهت حذف گونه های ضعیف پیش میره، و انتخاب طبیعی که بدون دخالت انسان انجام میشه و حتی قبل از اینکه بشر بخواد به کشاورزی به عنوان یک علم نگاه کنه رخ میداد هم در همین جهت... البته این مختص گیاهان نیست و جانوران رو هم شامل میشه.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان

برای مبارزه با آفات و بیماری ها
از سموم
استفاده می کنیم

برای کمبود ها
از کودها استفاده می کنیم

حالا بحث اینکه :

چه نوع سمی؟
چه نوع کودی؟
چه میزان؟
در چه زمانی؟
به چه منظوری؟
دوره کارنس سموم ؟
و .............؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
تاریخچه بحث:

زهرا:
دوستان گلم بهترین غلظت برای سمپاشی و کودهی گل آپارتمانی چقدر هست؟
چطور میشه تو آپارتمان تهیه کرد؟؟

سایه:
من كه خودم از نسبت يك به هزار( يك : سم يا كود ...هزار ( يك ليتر ): آب )استفاده ميكنم هم كود هم سم ...اما بعضي از سموم از اين قانون مستثني هستند..بعضيهاشون نسبت به غلظتشون و دستور روي بسته اشون مصرف ميشه...
براي تهيه اون هم ميشه به راحتي در سمپاشهاي دستي ريخته و مصرف كرد البته بهتره اگر در ْآپارتمان هستيد چندتا چندتا گلدونها رو به پاسيو يا تراس ببريد و در فضاي آزاد سمپاشي كنيد اما براي كود دهي لازم نيست
در ضمن اصول بهداشتي رو هم لطفا رعايت كنيد...از دستكش و دهان بند استفاده كنيد.

رضا:
به نظر من سوال غلطه! بهترین غلظت برای سمپاشی بی معنیه، هر سمی باید بر اساس غلظت معینی مورد استفاده قرار بگیره مزرعه و آپارتمان هم نداره و صد البته داخل آپارتمان هرگز نباید از سم استفاده بشه مگر سموم بیولوژیک. برای سمپاشی گلهای آپارتمانی باید اونها رو برد بیرون، البته اگه به سلامتی اهمیت میدین. غلظت سموم از نیم در هزار تا حتی یک در صد متغیره بستگی به نوع آفت، نوع گیاه و سم مورد استفاده داره.
در مورد کود باز میشه یه نسبت معین کرد که اونهم تا حدودی بسته به نوع گیاه و نوع کود یا محلول و نوع خاک گلدون متغیره.

زهرا:
اما برای افراد غیر متخصص تو خونه که میخان سم پاشی کنن باید یه غلظت حداقا معین بشه تا فرد بتونه یه غلظت مناسب اماده کنه

رضا:
من مخالفم. سم پاشی تو خونه یا مزرعه باشه مهم نیست مهم اینه که سم سمه و خواص خاص خودشو داره درصورتی که دز مناسب استفاده نشه بهتره که استفاده نشه! دز زیاده از حد که همه میدونن چه خطراتی هم برای گیاه داره هم محیط زیست هم سلامتی خودمون، دز حداقل هم متاسفانه معنی نداره چون بسته به شرایط مختلف و از همه مهمتر نوع سم متغیر هست. اگه کمتر از حد لزوم استفاده بشه اثر لازم بر روی آفت نخواهد داشت و تنها خاصیتش آلودگی و ایجاد خطر برای سلامتی خودمون و محیط خواهد بود.

زهرا:
درسته اما داره .... روی بسته های سموم دیدی چی نوشته؟؟؟
میزان رو برای یک هکتار کفته و معلوم نیسن این برای چقدر ابه البته نه همه ی سم ها
در ضمن نوع و نحوه ی سمپاشی گا آپارتمانی با یک باغ میوه و یا مزرعه صیفی و حتی مزرعه غلات فرق داره .......هر کدوم یه دنیای جدایی دارن ....

محمد رضا:
در مورد غلظت سم و بهتر اينه يه راهكار درست گفته بشه هم نظر زهرا بخاطر غير حرفه اي بودن استفاده كنندگاه سم در مورد گلهاي اپارتماني درسته و هم اينكه نوع سمپاشي فرق داره ضمن اينكه در گلهاي اپارتماني رعايت دوره كارنس چيز بي معنيه اما در مورد ساير استفاده ها اونم موثره نظر رضا هم درسته چون ذز تعيين شده نشاهندهنده بهترين عملكرد سم با غلضت مشخص هست اما من با نظر زهرا كه قائل به توصيه حد اقلي هست موافقترم چون كاربر سموم با استفاده مكرر ميتونه دفع افت انجام بده

alestromeria

عضو جدید
گفتین کود داغ دلمو تازه کردین، جاتون خالی 1پتوس داشتم، تپل رشد میکرد، گفتم یکم ازت بهش بدم رشدش بیشتر بشه، یکم ازت شد خیلی، در نتیجه پتوسم دچارمسمومیت شدید شد وبه هر دری زدم که برگرده نشد که نشد. سرتونو درد نیارم، خشک شد.
منم با محمدرضا موافقم برای کود میشه حداقل تعیین کرد اما برای سم نمیشه، چون سم ها غلظت های مختلف دارن؛ نوع مصرفشونم متفاوته.
من از مشتاقان، برای دونستن میزان کود هستم.

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
خوب ظاهرا با اين كه بحث خوبي اينجا هست دوستان كم لطفي ميكنن كه تو بحث شركت نميكنن يه چيزي من تو حوضه هاي طلاب ديني ديدم اونا بحثاشونو باهم انجام ميدن و با اينكار يه كل مطلب احاطه پيدا ميكنن حالا هركي درست يا غلط نظرشو ميده بنا بر اين شبه اي تو ذهنشون نميمونه

در مورد مطلب بالا كه زهرا جان گفتن و دوستان ديگه نظراتشونو رو بيان كردن هنوز به اجماع نرسيديم يعني رو يك مطلب قوي دلالت نكرديم

نظرات همه جالب و صائب هست اما خوب مشكل دادن كود گريبان خودمو در مورد گلدونم گرفته ميدونين ديگه من با غلظت مشخص كود رو به گلدون ميدادم اما يه بار و اشتباها كمي از مقدار عادي بيشتر استفاده كردم و گلدون نازنينم از بين رفت خسارت هاي اينطوري هم براي افراد متخصص و هم اماتور و در منازل گاهي غير قابل جبرانه
در مورد سم هم همينطوريه
حالا اقا رضا كه شديدا مخالف اين قضيه هستن كه بايد غلظت مناسب رعايت بشه نه حد اقلي بفرمايند خانوم خونه داري كه ميره از مغازه سمفروشي تو يه پلاستيك سمي ميگيره كه نه ميدونه اسمش چيه نه تو خونه خودش وسيله توزين حساس كه بتونه سم رو بميزان مناسب اون با دز مشخص تهيه كنه و تنها راه نشون دادن مقدار مشخص به اون قاشق چايخوري هست چجور بايد كارشو دقيق انجام بده من فكر كنم ايشون بايد اصل سوال رو دقت ميكردن

jaoshan

عضو جدید
سلام دوست عزیز من میخوام یه گل خونه 50 متری از گلهای لیلیوم درست کنم رشته ام عمرانه لطفا کمکم کنید

hoogan

عضو جدید
دوستان سلام

میبخشید من زیاد در این زمینه صاحب نظر نیستم ولی مسلما"هرآفتی با میزان سمی از بین میره
وفکر نمیکنم به داخل وخارج خانه زیاد ربط پیدا بکنه ولی به نظر من گلهای داخل خانه را با اسپند میشه
آفت زدایی کرد این روش سنتی برای این کار هست بنابراین میشه امتحانش کرد. .

mollaei-h

عضو جدید
سلام عزيزان
بنظر من در كشاورزي وحتي در همه حوزه ها بايد همه آيتمهاي مؤثر رو بررسي كرد.در مورد كاهش اندازه بذر در صورت كاهش رقابت بين گياهان ، سؤال من اينه : پس چرا در مورد گياهاني كه در يك محيط جداگانه و بدون رقابت با گياهان ديگر رشد و پرورش داده ميشند ما ميتونيم شاهد بذر يا ميوه حتي بزرگتر از حد معمول باشيم؟

• Like
واکنش ها: fgni

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

گلابتون

مدیر بازنشسته
اااااااي خدا من چقدر دير اين تاپيك رو ديدم...زهرا خدابگم چيكارت نكنه خب خبرم ميكردي خواهر...مردم تا اينجا ده صفحه رو خوندم...به هرحال دستت طلا عزيز

در ضمن از افسون جون خواهش ميكنم بحثها و سوالهاي خارج از اصول تاپيك رو زحمت پاكسازي و انتقالش رو بكشه...قربون دستت عزيزدلم.

ببخشيد بچه ها من اول نظرم رو در مورد بحث اول اين تاپيك يعني ميزان اندازه و حجم اندوخته بذرها بگم...اشكال كه نداره هان؟؟

يادمه خيلي سال پيش يه برنامه تلوزيوني بود كه در خصوص همين موضوع بود...توي اون برنامه در مورد بذر فلوس يا همون خيارشنبر داشت توضيح ميداد..نشون ميداد كه از ساليان سال پيش يه چيزي درحدود هزار سال پيش تا اكنون چطور اين درخت كه در شرايط گرمسيري رشد ميكنه..چطور خودش رو با شرايط و محيط سازگار كرده بود..نشون ميداد كه اين درخت در طول دوره هاي مختلف چطور در مناطق گرمسيري مثل آفريقا خودش رو با كم آبي و شدت تابش گرما سازگار كرده بود و اينكه چطور خودش رو از جاهايي كه كمبود باران و آب پيش آمده بود به كناره هاي رودخانه ها كشانده بود به اين ترتيب در رشد و تغيير شكل بذرش چطور تلاش كرده بود و اينطور بوده كه اوايل بذرش به اين شكل با پوسته سخت و تعداد زياد نبوده...بعد كه شرايط آب و هوايي براش سخت شده اونم تلاش كرده بود تا دانه ها تغييرشكل بده و به آب نزديكتر بشه و به اين ترتيب دانه ها رو در آب ميريخته تا به جاهايي كه خوش آب و هواتر هست برسه تا بتونه با اندوخته غذايي زيادي كه براش ترتيب داده بود رشد بهتر و مناسبتر و در مكان بهتر براي ادامه نسل داشته باشه.

ببخشيد يه كم طولاني شد.

در خصوص بحث دوم...: صبركنيد پايين ميگم.

بالا