نرم افزار های مورد نیاز گرایش مخابرات

farnas

عضو جدید
سلام دوستان
كسي هست بتونه در يك شبيه سازي يك سيستم مخابراتي ساده با كانال AWGN و با استفتده از مدولاسيون هاي متفاوت كمك كنه؟؟؟

ممنون ميشم اگر كسي باشه بهم پيام بده مرسي فقط خيلي سريع نياز دارم

sassanzamani

عضو جدید
سلام وقت شما بخیر
میشه لطفا برنامه ای برای شبیه سازی اثرات ذره های موجود در فضا و اثری که بر مدارهای و لوازم الکترونیکی میذاره به من معرفی کنید؟
ممنونم

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی

shanbe

عضو جدید
دارم رو متامتریال کار میکنم ونیاز دارم ببینم ساختاری که میسازم تو چه فرکانسی میو (ضریب نفوذ پذیری مغناطیسی) منفی میشه البته یه مقاله بود که یه مقدار توضیح داده بود (همونی که دیروز واسه ترجمه ایمیل کردم) ممنون میشم اگه در مورد طراحی اون موجبر مستطیلی راهنماییم کنین

shanbe

عضو جدید
سلام
میخوام نمودارهای فاز و دامنه پارامتر s11,s21 یک شبیه سازی ببینم این 4 نمودار از کدوم قسمت hfss میشه دید

field

عضو جدید
سلام
دو تا سوال درمورد نرم افزار سی اس تی داشتم
مربوط میشه به تحلیل موجبر ها

ممنون میشم یه کمکی بهم کنید

قراره یه موجبری رو که طول بی نهایت داره رو طراحی یا تحلیل کنم , خب طبیعیه که طول بی نهایت نتونیم داخل نرم افزار رسم کنیم
اینجور که مطلع شدم باید به نرم افزار بگیم که این قطعه ای که طراحی کردیم یه پریود از این یه موجبر بزرگتر هست
یعنی طوری میدان هارو بدست بیاره که اون میدان ها بازم قراره در طول موجبر تکرار بشن
ممنون میشم بگید که از کجا میتونم این پریودیک بودن قطعه رو داخل نرم افزار مشخص کنم

یه راهه دیگه که مطمئن نیستم اینه که امپدانس دهانه ی خروجی این موجبر رو 377 بگیرم (نمیدونم این راه درسته یا نه برای اینکه موجبرمون رو طول بی نهایت بسازه) از کجا میشه این امپدانس رو برای دهانه ی خروجی مشخص کرد

یه سوال دیگه هم داشتم

فک کنید 10 متر موجبر دارم , میخوام تو یه صفحه از طول این موجبر میدان هارو بدست بیارم
مثلا این موجبر صفحه ی ورودیش روی صفحه ی ایکس و ایگرگ هست و در طول z منتشر شده , میخوام در z=5 متر میدان های یه صفحه رو که روی صفحه ی ایکس و ایگرگ هست رو بدست بیارم
از کجا باید این رو داخل نرم افزار تنظیم کنم؟

ممنون میشم این دو مورد رو کمک کنید

سپاس

با سلام و خسته نباشید ، نرم افزار های معروفی که به کار یک دانشجوی این رشته می آیند از این قرارند :

MATLAB
طراحی الگوریتم ها (مورچگان،ژنتیک،پرندگان،...) ، حل مسئله و معادلات (ODF و PDF) ، شبیه سازی (Simulink) ، واسط کاربر گرافیکی ، کامپایل دیگر برنامه ها (C ، fortran ، پاسکال ، ... ) ، تحلیل خطوط انتقال و نمودار اسمیت و سایر محاسبات عددی که در مهندسی با آن سرو کار دارید.

Orcad و EWB )electronic work bench) و Circuit maker و Proteus و از این قبیل
برای طراحی،تحلیل و شبیه سازی مدارهای الکترونیکی ، البته با تعداد قطعۀ محدود و همچنین فرکانس محدود ، همچنین از Orcad برای طراحی بردهای مدار چاپی PCB هم استفاده می شود که در ایران کمتر رایج است.

Protel DXP , Eagle
طراحی بردهای مدار چاپی ، Eagle خیلی سریعتر و جذاب تر امّا در عوض Protel کامل تر و رایج تر

ADS
طراحی مدارهای فرکانس بالا ، ***** ، مدار مخابراتی و الکترونیک 3 رو با این راه می اندازید.

HFSS
طراحی و آنالیز مدارهای مایکروویو پسیو و اکتیو ، تحلیل و طراحی انواع آنتن ، در کل نرم افزاری برای کار با میدان و موج ، بنابراین در دروس مغناطیس ، میدانها و امواج ، آنتن و مایکروویو بدردتان خواهد خورد.

و امّا نرم افزار محبوب بنده :
CST
Computer Simulation Technology
آنالیز و سنتز مدارهای الکترونیکی فرکانس بالا ، آنالیز و سنتز انواع قطعات و مدارهای مایکروویو از میکرو استریپ ها تا موجبرها و شتاب دهنده های الکترون ، آنالیز و سنتز انواع آنتن ها ، آنالیز و سنتز بردهای مدار چاپی n لایه (دقت کنید آنالیز ، یعنی بررسی میدان ها و نویز و ... در خطوط مسی روی فیبر ) ، تحلیل میدان های مغناطیسی قوی و ابر رساناها ، دارا بودن امکانات ترسیم در حد CATIA و علاوه بر اینها قابلیّت پیوند چند پروژۀ به ظاهر متفاوت ، مثلاً یک رادار مجموعه ای از قعطات الکترونیکی و موجبرها و آنتن ها و ... است که همه را می توان در CST تعریف نموده و کل پروژه را تحلیل نمود .

و امّا نرم افزار های متفاوت دیگری هم هستند (مانند KEIL , ISE , modelsim , IAR , bascom , ...) که در هر دو رشته ی مخابرات و الکترونیک مشترکند و برای برنامه ریزی چیپ های خاص یک شرکت خاص طراحی شده اند و بیشتر برای پیاده سازی سیستم های مخابراتی بدردتان می خورند .

موفق و پیروز باشید .

سلام...مرسی از زحمتت...:smile:
یه سوال داشتم ....میشه بگی هر نرم افزار از چه ترمی و به موازات کدوم درس نیاز یا حتی لزومش احساس میشه؟مرسی

sana-alizadeh

عضو جدید
سلام دوست عزیز من افتخار دارم که به عنوان یک طراح شبکه رادیویی کار کنم در حوزه طراحی شبکه های رادیویی نرم افزارهای متنوعی وجود داره که در تناسب با بازه فرکانسی و نوع فناوری متفاوت و با امکانات و قابلیت های متنوع ارائه میشوند که اسامی برخی به تفکبک بازه فرکانسی بشرح زیر است پ:
بازه hf
wincap,Voacap,HFprob,w6elpro,hamcalc,pathcalc
بازه فرکانسی VHF,UHF
radiomobile,Assett,Atoll,Mentum
فقط لازم به ذکر است که در نرم افزارهای فوق برخی بصورت رایگان قابل دریافت است و برخی باید به قیمت های زیاد خریداری گردد اگه راهنمایی بیشتری خواستی تا حد مقدور برات ارسال میکنم

SIMA.T

عضو جدید
کاربر ممتاز
میشه خواهشا لینک برنامه xilinx ISE 13.1رو هم بزارید؟
خیلی خیلی ممنون

دنیلی

عضو جدید
سلام دوستان
کسی هست بتونه ی اطلاعات کلی درباره نرم افزار CSCبهم بده
کلا به چه درد میخوره؟یادگرفتنش سخته؟احتیاج به برنامه نویسی داره؟؟

madar2

عضو جدید
یه پیشنهاد داشتم اگر موافق هستید کلا یه تاپیک جدا بزاریم برا نرم افزارهایی که بیشتر تو کارشتاسی ارشد استفاده میشه

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
یه پیشنهاد داشتم اگر موافق هستید کلا یه تاپیک جدا بزاریم برا نرم افزارهایی که بیشتر تو کارشتاسی ارشد استفاده میشه

اکثر این نرم افزارایی که هستش توی ارشد استفاده میشه.توی کارشناسی فقط واسه بعضی درسا که پروژه داره نرم افزار استفاده میشه که اونام توی ارشد کاربرد دارن

madar2

عضو جدید
من بیشتر منظورم یه سری نرم افزارهایی هست که کمتر استفاده میشن ولی استفاده میشن وتخصصی تر هستن.مثلا متلب که همه جا کاربرد داره و برا یادگیریش وپیدا کردن مطالب در موردش فکر نمیکنم کسی با مشکل زیادی برخورد کنه ولی یه سری نرم افزارهایی هستن که کمتر استفاده شدن ومطلبم در موردشون کمه