موقع طراحی چی گوش میدیم؟

موقع طراحی چی گوش میدیم؟

• مجموع رای دهندگان
    4
  • نظرسنجی بسته .
وضعیت
موضوع بسته شده است.

peyman kamaly

کاربر بیش فعال
شاید مدیران عزیز فکر کنن که جای این تا پیک اینجا نیست ، ولی اینم یه آموزشه

میخواهیم با بچه ها به یه دکترین کلی برسیم و گوش و ذهنمونو تربیت کنیم.

پس لطفا انتقالش ندین چون از کاربریش میفته:gol:

peyman kamaly

کاربر بیش فعال
سلام بر معماران جیگمل عزیز به نظر شما باید موقع طراحی چی گوش داد ؟

کیا گوش دادن موسیقی موقع طراحی آزارشون میده ؟

شما چی گوش میدین ؟ اسم خواننده ها فراموش نشه .

:smile:

mehran kaboli

عضو جدید
سلام بر معماران جیگمل عزیز به نظر شما باید موقع طراحی چی گوش داد ؟

کیا گوش دادن موسیقی موقع طراحی آزارشون میده ؟

شما چی گوش میدین ؟ اسم خواننده ها فراموش نشه .

:smile:
man moghe tarahi shajarian ya bazi vaghta ahangaii mesle yani ahangaii az in dast gosh midam

سمیرا

عضو جدید
سلام

سلام

من حتما موقع طراحی باید موسیقی گوش کنم اما باید ملایم و اروم باشه .بیشتر سنتی گوش میکنم یا موسیقی تنها که باسه تارو تار نواخته شده باشه .مثل ذوالفنون.از موسیقیهای باکلام هم مهستی معین ابی بعضی وقتها گوش میدم .اما موسیقی بی کلام وارکست ها را بیشتر میپسندم.

peyman kamaly

کاربر بیش فعال
بچه ها فکر میکنین چرا موقع کار موسیقی به شما آرامش و تمرکز میده؟:smile:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
موسیقی همیشه آرامش بخش بوده واسم و تونستم واسه دقایقی از دنیای اطرافم جدا بشم.خیلی اوقات حس میکنم موقع ترانه گوش دادن حس خلاقیتم تقویت میشه .و میتونم حرکت دست راحت تر و نرم تری داشته باشم یا به عبارتی قلم تو دستم ریتم میگیره.

Arch-Azadeh

همکار مدیر مهندسی شهرسازی متخصص طراحی شهری
من موقع فکر کردن و تمرکز روی کار آهنگ آروم می گوشم.البته نه ایرانی کلاسیک. من همیشه موسیقی خارجی گوش میدم..برای همین هم آهنگهای آرام خارجی ، با کلام یا بی کلام به نظرم بهترینن

موقع کشیدن نقشه ای هم که فکر نخواد موسیقی تند و هیجان انگیز:D..در کل هم بدون موسیقی نمی تونم کار کنم. شما ها چطور؟

nino

مدیر بازنشسته
من هم وقتی دارم میکشم موسیقی گوش میدم . البته بعضی وقتا هم که دارم به موضوع طرحم فکر میکنم
من اهنگو برای خودش گوش نمیدم برای جدا شدن از اطراف گوش میدم . البته همه چیز هم گوش نمی دم
من عاشقه اهنگ های کریس دی برگ هستم . ولی در کل همیشه انقدر در فکر فرو میرم یا جذب کارم میشم که نمی فهمم اهنگش چیه و جدی از همه جا جدا میشم . نمی فهمم اطرافم چه خبره

peyman kamaly

کاربر بیش فعال
بچه ها فکر میکنین چه چیزه موسیقی باعث میشه که این تمرکز رو در کارتون بیشتر میکنه ؟:smile:

peyman kamaly

کاربر بیش فعال
من خودم تاکید خاصی روی خواننده ای ندارم ، بسته به مودی که دارم چیزای مختلفی گوش میدم ، راستی علاوه بر باز کردن ابن جریان از این به بعد هر دفعه یکسری موسیقی هم میذازم که همگی بیونیم ازشون استفاده کنیم مرسی از همتون:smile:

hamid_8351194

عضو جدید
و اما من!!!!فکر نمیکنم کسی تو دنیا باشه که اندازه ی من از موسیقی لذت ببره!!!بیشتر سنتی گوش میدم...صدای شجریان منو دیوونه می کنه...الان دارم ساز خاموش رو زندگی میکنم:
چو گل هر دم به بویت جامه برتن کنم چاک از گریبان تا به دامن
تنت را دید گل گویی که در باغ چو مستان جامه را بدرید بر تن
من از دست غمت مشکل برم جان ولی دل را تو آسان بردی از من
به قول دشمنان برگشتی از دوست نگردد هیچ کس با دوست دشمن
تنت در جامه چون در جام باده دلت در سینه چون در سیم آهن
بیار ای شمع اشک از چشم خونین که شد سوز دلت بر خلق روشن
مکن کز سینه ام آه جگرسوز برآید همچو دود از راه روزن
دلم را مشکن و در پا نینداز که دارد در سر زلف تو مسکن
چو دل در زلف تو بسته ست حافظ بدین سان کار او در پا میفکن

امیر Amir

عضو جدید
اوکی

اوکی

سلام

من موقع صبحانه نهار شام..ترجیح میدم موسیقی گوش کنم و میکنم.

موقعی هم که حمام میرم اهنگ میزارم...

صبح ها یانی گوش میدم....ظهر ها ایرانی....

و شب ها که میخوام از منزل بزنم بیرون پی بازیگوشی...اهنگ های خارجی...مثلا SCOOTER
LINKIN PARK
,TATU
و موقع درس هم اصلا دوست ندارم سر و صدایی باشه یا کسی کنارم مانور بده...

aref_fld

عضو جدید
من معمولا موقع طراحی یا حتی نقشه کشیدن موسیقی گوش می کنم. چون راحتر کارهام رو انجام میدم و بعضی از مواقع باعث شده که کارهام سریعتر تموم شده;)

hamid_8351194

عضو جدید
بچه ها این آدرسه یه سایته که می تونید باهاش آنلاین آهنگ گوش کنید:
http://www.yemahal.com/

آرشیو خوبی از آثار استاد بنان و استوره آواز ایران محمد رضا شجریان داره...همین الان که دارم این پست رو میزنم آواز دیلمان بنان منو گیج کرده:
چنان در قید مهرت پای بندم ........ که گویی آهوی سر در کمندم
گهی بر درد بی درمان بگریم ..... گهی بر حال بی سامان بخندم
نه مجنونم که دل بردارم از دوست .... مده گر عاقلی بیهوده پندم

دوستان عزیز...شما دانشجوی هنر هستید.این آثار هنری رو که حالا دیگه بخشی از هویت و فرهنگ ما شده از دست ندین.

آخرین ویرایش:

hamid_8351194

عضو جدید
فیلیپ گلاس

فیلیپ گلاس

معدود آهنگسازی پیدا می شود که سعی در ترجمه اثر معماری به موسیقی یا به عبارتی ساختن آهنگ برای ساختمانی داشته‌باشد؛ جنبه‌های دیگر همیشه جذابیت بیشتری برای آهنگسازان داشته‌است. شاید ماهیت نمایان و رویه این دو هنر که یکی پویا و غیرمادی است و دیگری ساکن و مادی، علت اصلی باشد، همچنین عدم توجه دقیق به فضا و ریتم مشترک در هر دو است!
فیلیپ گلاس، آهنگساز امریکایی، کسی که آثار و اپراهای فراوان، سمفونی، ترانه، موسیقی فیلم و تئاتر تولید کرده و باعث شده که او به یکی از مهمترین شاغلین موفق موسیقی معاصر تبدیل شود احتمالا معروف ترین آهنگسازی است که برای ساختن موسیقی برای یک اثر معماری فعالیت کرده. البته فیلیپ گلاس معروف ترین و محبوب ترین آهنگساز سبک مینیمالیسم میباشد.
سبکی ازموسیقی است که تمامی ابزار ومواد آهنگسازی برای خلق اثر هنری مانند ملودی، هارمونی و ریتم به بیشترین حد ممکن ساده شده باشد و متشکل از تکرارهای یکنواخت مدلهای ریتمیک و ملودیک میباشد. غالباً این تکرارهای بی پایان، هدف آهنگساز مینیمالیست برای ایجاد فضاهای خلسه آوراز طریق بیان دوباره ودوباره ی یک موضوع میباشد. موسیقی فیلیپ گلاس در سبک مینیمالیسم میباشد، تاکید در تکرار عبارات موزیکال به همراه تغییرات تدریجی و آهسته در صدای ردیف و ریتم.
وی آهنگساز موسیقی فیلم هایی چون The Hours و Dracula میباشد. از دیگرآثارش میتوان Einstein on the beach و Music in 12 parts و Solo Piano نام برد. فیلیپ گلاس از آهنگسازانی است که تجربه آهنگسازی برای بازگشایی آثار معماری را دارد و چندین بار برای یک اثر معماری موسیقی ساخته است؛ Dancissimo جهت مراسم بازگشایی موزه هنر میلواکی کار سانتیاگو کالاتراوا یکی از این آثار میباشد.
در مصاحبه ای که به بهانه مراسم بازگشایی موزه هنر میلواکی، مجله معتبر Architectural Record با عنوان" بتون، آهن و فیلیپ گلاس" وی داشت روند نوشتن آهنگ برای معماری و امکان همکاری با معماران به جهت بالا بردن سطح معنا در آینده را بیان کرد که گوشه ای از صحبتهایش در زیر آمده است.
"همیشه صحبت در باره معماری و موسیقی بوده است برای مثال به تازگی برای دانشجویان معماری و موسیقی در دانشگاه فلوریدا سخنرانی کردم."
"فلیپ جانسون و فرانک گهری را میشناسم و مدت زیادی در تماس با دنیای معماران بوده ام با اینکه چیزی درباره معماری نمیدانم، واقعا چیزی درباره اش نمیدانم.".
"یک حسی هست، ایده ای است که کاری انجام میدهد، ایده ساختار معماری و ساختار موسیقی. در معماری ساختار نمایان است. ساختار و عملکرد که خیلی بهم پیوسته و متصلند، تمام ایده در معماری مدرن میباشد. گمان میکنم این بطور حتم راز موسیقی است که ساختار عملکرد، هرچند که ما میگوییم ساختار و محتوی خیلی مشابه و همانند میباشد. محتوی مملو از احساسات و ساختار موسیقی خیلی بهم نزدیکند. بنابراین همیشه نوعی ارتباط عجیب بین معماری و موسیقی از ابتدا وجود داشته.".
"من به ساختمان نگاه نمیکنم. حتی یک نگاهم بهش نمی اندازم. به این دلیل که من واقعا برای یک ساختمان خاص موسیقی نمیسازم. این ایده است نه ساختمان واقعی که نتیجه شده آن است. این ایده است که فضای معماری و موسیقی، به نوعی همدیگر را تکمیل میکنند.".
"زمانیکه از من خواسته میشود چنین کاری انجام بدهم غافلگیر نمیشوم، زیراکه سالهاست که با ان روبرو شده ام. من احساس و نظری دارم، سعی نمیکنم برای فضا موسیقی بسازم؛ این کار تقریبا غیرممکن است. ترجیحا خارج از یک احساس خویشاوندی با معمار موسیقی میسازم، به زبان مشترک و روشی واقعی یا که با استراتژی مشابه و تقریبا با زبان متفاوت کارمیکنیم؛ فکر میکنم روش بهتری برای ارائه دادنش خواهد بود.".
"زمانیکه با یک فیلمساز کار میکنم، به اصول و مواد بصیریش نگاه میکنم. موسیقی ساختار فیلم را جز به جز بیان میکند. ما نمیتوانیم بگوییم که موسیقی ساختار ساختمان را جز به جز بیان میکند. آمیزش با معماری با اینکه خیلی باشکوه و غنی است ولی خیلی تنگاتنگ نیست.".
"در خواست ساختن اهنگ برای موزه هنر میلواکی تلفنی انجام شد ومن هم قبول کردم. هیچ عکس و ترسیمی از آن ندیدم. خیلی ساده، آنها چیزی برایم نفرستادند. این مورد اغلب اتفاق میافتد. قطعه ای برای موزه آلمان ساختم که هرگز ندیده بودمش تا زمانیکه به آنجا رفتم. من برای افتتاح موزه جدید در کلمبوس اوهایو، مرکز وکسنر طراحی شده توسط پیتر آیزنمن موسیقی ساختم. هیچ کسی برای من نقشه های آنجا را نفرستاد."
"من با ریچارد سرا کار میکنم. ما اتاقی را باهم ساخته بودیم جاییکه موسیقی و فضا مناسب همدیگر بودند، این یک پروژه خاص بود"
"مشکل اینجاست زمانیکه آنها به آهنگساز فکر میکنند که کار تمام شده. فقط در زمانهایی که هنرمند در مراحل آغاز طراحی بوده است من قادر به همکاری بوده ام مانند آنچه با ریچارد سرا انجام داده ام. حالا من در این موقعیت مسخره هستم، جایی با فرانک گهری. من فرانک را بخوبی میشناسم و تمایلش نسبت به طراحی سالن اپرا، من قصد دارم در این سالن که او ساخته، کاری اجرا کنم. من از 20 سال پیش اورا میشناسم، این خیلی جالب توجه خواهد بود، ما می‌تونیم راجع به آن صحبت کنیم. موضوع آزار دهنده این است که همکاری واقعی از زمانی آغاز شده است که آنها به آهنگساز فکر کرده اند و این خیلی دیر است.".
"من مایلم همکاری درست و از ابتدای طراحی با یک معمار داشته باشم و مایلم این کار به زودی را با فرانک، اگر بخواهد و یا شخص دیگری انجام دهم".

somayeh_63

عضو جدید
کاربر ممتاز
و اما من!!!!فکر نمیکنم کسی تو دنیا باشه که اندازه ی من از موسیقی لذت ببره!!!بیشتر سنتی گوش میدم...صدای شجریان منو دیوونه می کنه...الان دارم ساز خاموش رو زندگی میکنم:
چی خوندم.......واقعا تو شجریان گوش میدی!!!!!!!!!!!!!!!!!!

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من عاشق موسیقی هستم.
حتی هرکدوم از خاطراتم هم با یه موسیقی تو ذهنم ثبت شده.
وقتی طراحی میکنم معمولا موسیقی هم گوش میدم . البته در حال فکر های اولیه ی طرح فقط سکوتو میپسندم.
از بین خواننده ها هم عاشق ابی هستم. خسته ی خسته هم که باشم آرومم میکنه.
موقع خواب هم رضا صادقی.
آهنگ خالی و یا خارجی هم بستگی به حسم داره.

rana.7

عضو جدید
منم كه شب و روزم موسيقيه.بدون اهنگ اصلا نميشه كار كرد.موسيقي بيشتر بهم حس ميده براي كار كردن.انرژي ميگيرم.كار برام خسته كننده نميشه.اهنگيم كه گوش ميدم بستگي به حسم داره

arezoo_arch

عضو جدید
به نظر منم بسته به شرایط داره ولی عموما موقع طراحی موزیک بدون کلام یا آهنگ های خیلی ملایم گوش میدم.
البته وقتی کار رو شروع می کنم اغلب حواسم به موسیقی نیست. یعنی با وجود اینکه همیشه باید این موسیقی باشه ولی فقط حس منو عوض میکنه و کمک می کنه به خط کشیدنم. خیلی به اون کلام توجه نمی کنم و همه حواسم معطوف به کارم میشه.

sara_ali

عضو جدید
سلام
من واقعا از اشنایی با شما دوستان خوشحالم من سارا هستم از تهران

style

عضو جدید
سلام به همه دوستان
من موقع طراحی آهنگای ملایم و ترجیحا خارجی ویا موسیقی بدون کلام ملایم گوش میکنم
خواننده هایی رو دوست دارم 1- shay ward
2-ronan keating ,
3- west life و ....
موقعی که دارم نقشه میکشم که نیاز به تمرکز زیاد نداره شاد گوش میکنم هم ایرانی هم خارجی

Arash_shah

عضو جدید

من صددرصد با استاد موافقم اما موقع کار کردن نمی تونم گوش کنم چونکه منو میبره به یه
حال و هوایی که دیگه طراحی که سهله ،هیچ کاری جز رفتن به هپروت خودم نمی تونم بکنم

cute

عضو جدید
کاربر ممتاز
اغلب موقع طراحی اهنگ گوش می دم
و بیشتر اوقات اهنگهای ملایم و آروم
معین و رضا صادقی و دوست دارم

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
تمرکز مهمتره
مخصوصا وقتی داریم اسکیس کار می کنیم و طراحی زنده از طبیعت