معرفی نرم افزارهای مهندسی شیمی و مقایسه شبیه سازها

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
معرفی نرم افزارهای اكتشافی
دو گونه نرم افزار اكتشافی رایج در صنعت وجود دارد كه تحقیقاتی و صنعتی میباشند نرم افزارهای تحقیقاتی بیشتر برای مدلسازی ساختمان زمینشناسی با استفاده از دادههای چاهنگاری و ژئوفیزیكی، به كار میروند.

انواع نرم‌ افزارهای تحقیقاتی:

1) MRM2 يا NORMAL RAY MODELLING
این نرمافزار یكی از قدیمیترین نرمافزارهای تحقیقاتی است كه امواج كه به حالت زمان از لایهها بازتاب میشوند را (Reconstract) بازسازی میكند و بوسیله این بازسازی، مدل سازی را انجام داده و دادههای لرزهای را به صورت مصنوعی یا از طریق محاسبات تولید میكند. كاربرد این نرم افزار در تعیین سطوح جدائی لایههای نازك (نقطه های كور) و مدل سازی ساختمانهای پیچیده (مانند faulting,folding,pinehout) است.

2) SGV2 يا Smooth Grid Velocity Programs
این نرم‌افزار می‌تواند مدل هندسی مخازن گردید و مش بندی كند و شكل‌هندسی آنها را با تغییر شرایط روئت شده لایه‌ها در چاه‌های مهم بسته (Gorrelated) و مشخص می‌كند. از این نرم‌افزار برای پیدا كردن نقاط حد واسط (interpolation) یا پیدا كردن نقاط حد خارج از محدوده (entrapolatiou) استفاده می‌كند و ساختمان خارج از محدود مخازن را با داده‌های چاه هم بسته می‌نماید و از طریق این همبستگی یا تعمیم به روش دورنیای دوبعدی یا برون‌یابی دو بعدی نقاط مجهول مربوط به هندسه ساختمان مخزن را پیدا می‌كند.

3) Wide Angle Ray Moel eling يا WAR2
این نرم‌افزار برای مدل‌سازی امواج لرزه‌ای و مقایسه آن با داده‌های لرزه‌ای به كار می‌رود و برای آرایش ‌های مختلف چشمه و گیرنده‌ها به كار می‌رود و در طراحی عملیات لرزه‌ای كاربرد دارد. نرم‌افزار Omni كه توسط شركت‌ها صنعتی به كار می‌رود براساس تئوری‌های WAR2 نوشته و تنظیم شده است و برای طراحی عملیات لرزه‌ای و QC (كنترل كیفیت) و ثبت عملیات لرزه‌ای استفاده می‌شود.

4) Vertieal Seismis Profiling يا VSP
این نرم‌افزار براساس نظریه‌های انتشار امواج لرزه‌ای در محیط‌های نامتجانس و ناهمگن كاربرد دارد. این نرم‌افزار می‌تواند میدان انتشار امواج لرزه‌ای را بازسازی و داده‌های لرزه‌ای را در محل دیواره چاه برای گزنده‌های مختلف كه آرایش‌های متفاوت دارند محاسبه نماید این نرم‌افزار همچنین برای تصویر برداری از پیرامون و ساختمان اطراف چاه و یا بازسازی بین دو یا چند چاه توسط انتشار امواج لرزه‌ای به كار رود.
با استفاده از اطلاعات نمودارهای سرعتی سنجی و چگالی قادر است مدل‌های ساختمانی زمین را منعكس نماید و برای مقایسه داده‌های سطحی لرزه‌ای به كار رود.

5) VSP-NIDC
این یك نرم‌افزار برای شركت ملی‌حفاری نوشته شده است كه با استفاده از اطلاعات نمودار‌ها مدل‌سازی ساختمان‌های زمین را انجام می‌دهد. دارای 30 زیر برنامه می‌باشد كه یكی براساس میدان پرتو و دیگری براساس میدان امواج كار می‌كند. كه هر كدام كاربردهای خاصی دارد. میدان پرتو (PVSP) برای مقایسهای بزرگ به عنوان مثال اطراف مخزن یا Zero offset و زیر برنامة FDVSP مقیاسهای كوچك یعنی پیرامون چاه یا nonzero offset مورد استفاده قرار می‌گیرد.

6) Electro -Micro Imaging Packege يا EMID
این نرم‌افزار برای تحلیل نمودارهای تصویری در فرمت las و یا فرمت Delis داده‌های تصویری را به عنوان ورودی می‌گیرد و مورد پردازش و تحلیل قرار می‌دهد. این نرم‌افزار در اصل برای شركت ملی‌حفاری نوشته شده و اصلاحات نگاره‌های تصویری را با دقت بالا انجام می‌دهد و نگاره‌های برای تغییر بهینه آماده می‌سازد.

7) A Roch Image Pack
این نرم‌افزار نیز برای شركت ملی ‌حفاری نوشته شده است و داده‌های تصویری صوتی را با فرمت‌های استاندارد صنعتی می‌گیرد و مورد پردازش و تحلیل قرار می‌دهد.
از سیستم های كار آمدی برای بهینه‌سازی تصویر در این نرم‌افزار استفاده می‌شود. در واقع این نرم‌افزار داده‌های تصویری گرفته شده از چاه‌ را پس از اصلاحات و پردازش و بهینه‌سازی تصویر برای تعبیر و تفسیر آماده می‌كند.
قابل ذكر است كه داده‌های تصویری برای تعیین لایه‌بندی طبقات و شكافهای اعمال شده توسط مته حفاری و مناطق شسته شده دیواره چاه و شكافهای اولیه دیواره چاه و فرم لایه‌های جدارة دیوارة چاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

8) Rock etatic yimulator Packayu
این نرم‌افزار برای شبیه‌سازی كلیه نگاره‌های مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از نمودارهای متداول كه از چاه گرفته می‌شود نرم‌افزار فوق اینگونه داده‌ها را به عنوان ورودی می‌پذیرد در نگاره‌های كشتان را برای همان چاه محاسبه می‌كند و به استناد الگوریتم انتخاب شده این نگاره‌ها را شبیه سازی می‌كند.

9) Rock DLT
نرم‌افزاری است كه برای نگاره‌های بهره‌بردار مورد استفاده قرار می‌گیرد این نرم‌افزار قادر است گرمای مذكور را با فرمت استاندارد بخواند و اصلاحات محیطی را روی آنها انجام داده و پس از پردازش و آماده‌سازی لاگهای تصحیح شده را همبسته نماید.
این نرم‌افزار برای شركت ملی‌حفاری نوشته شده است

sufia_z

عضو جدید
سلام
من یک شبیه سازی با hysys انجام دادم برای من اهمیت اینکه درصد گاز و مایع محصول خروجی از راکتور چقدره خیلی اهمیت داشت.وقتی مشخصات جریان رو با همون معادله حالت به aspen میدم تفاوت خیلی زیادی توی componentha در فاز گاز و مایع در مقایسه با hysys مشاهده میکنم؟فکر میکنید دلیلش چیه؟
یه سوال دیگه این که:من سنتیک واکنش رو ندارم اما می تونم تو hysys درصد تبدیل رو وارد کنم و reactor خودش دما و فشار رو با تقریب خیلی خوبی با واقعیت به ما میده اما من تو aspen نتونستم همچین راکتوری pیدا کنم در واقع از ما دما و فشار واکنش رو می خواد میتونین تو این زمینه به من کمک کنید
با تشکر

اشکان فروتن

مدیر بازنشسته
سلام
من یک شبیه سازی با hysys انجام دادم برای من اهمیت اینکه درصد گاز و مایع محصول خروجی از راکتور چقدره خیلی اهمیت داشت.وقتی مشخصات جریان رو با همون معادله حالت به aspen میدم تفاوت خیلی زیادی توی componentha در فاز گاز و مایع در مقایسه با hysys مشاهده میکنم؟فکر میکنید دلیلش چیه؟
یه سوال دیگه این که:من سنتیک واکنش رو ندارم اما می تونم تو hysys درصد تبدیل رو وارد کنم و reactor خودش دما و فشار رو با تقریب خیلی خوبی با واقعیت به ما میده اما من تو aspen نتونستم همچین راکتوری pیدا کنم در واقع از ما دما و فشار واکنش رو می خواد میتونین تو این زمینه به من کمک کنید
با تشکر
دوست عزیز ، مدتها هست که با aspen کار نکرده ام ولی فکر کنم راکتور yield شاید جوابت رو بده . . .

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
اسپن/راکتور لوله ای

اسپن/راکتور لوله ای

سلام
با تشکر

برای پیدا کردن راکتور لوله ای به این عکس نگاه کنید که در اسپن برایتون مشخص کردم

دلیل تفاوت زیاد هم بخاطر این است که شما دیتا ها را اشتباه وارد کرده اید و این نکنته رو باید بگم که در اسپن برای ورود مواد به راکتور باید قبل از آن یک مخلوط کننده قرار بدهید....
در اسپن باید موازنه مواد رو در راکتور خودتون انجام بدهید.
موف باشید.

sufia_z

عضو جدید
salam va mamnoon az pasekhetoon
من مواد رو صحصح وارد کردم مشکل اصلی اینه که راکتور ها تو اسپن از من دما و فشار رو میخوان این به درد نمی خوره که؟ یعنی خودشون نمیتونن محاسبه کنن؟؟؟ در ضمن من فقط درصد تبدیل رو دارم سنتیک واکنس رو ندارم تا از plug استفاده کنم
بازم ممنون
سربلند باشید
در پناه حق

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
بجاي اينكه تك تك و اونم دست و پا شكسته اين نرم افزاز ها دانلود شوند يك نفر زحمت بكشه همه رو در يك دي وي دي در معرض فروش قرار بده تا هم درامدي براي سايت بشه هم براي متقاضيان دسترسي صحيح تر و پر سرعت تري بوجود بياد

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
بجاي اينكه تك تك و اونم دست و پا شكسته اين نرم افزاز ها دانلود شوند يك نفر زحمت بكشه همه رو در يك دي وي دي در معرض فروش قرار بده تا هم درامدي براي سايت بشه هم براي متقاضيان دسترسي صحيح تر و پر سرعت تري بوجود بياد

قبلا به فکرش بودم اما به صورت هدیه به اعضای فعال.. ما در اینجا به هیچ وجه کار پولی انجام نمی دهیم.
اما هنوز کمی مشکلات هست که باید برطرف شود تا به زودی این کارها رو انجام می دهیم. همش این نرم افزارها نیست من خیلی از نرم افزارهای گرون قیمت رو هم که در بازار نیست رو قصد دارم برای بچه ها درون یک دی وی دی قرار بدهم و هدیه بدهیم از طرف باشگاه...... بالاخره انجامش می دهیم..کاری نشد نداره..
باز هم ممنون از پیشنهادتون.

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
جمع آوري نرم افزار هاي مهم

جمع آوري نرم افزار هاي مهم

با همتي كه در شما وجود دارد حتما موفق به انجامش خواهيد شد.

اشکان فروتن

مدیر بازنشسته
قبلا به فکرش بودم اما به صورت هدیه به اعضای فعال.. ما در اینجا به هیچ وجه کار پولی انجام نمی دهیم.
اما هنوز کمی مشکلات هست که باید برطرف شود تا به زودی این کارها رو انجام می دهیم. همش این نرم افزارها نیست من خیلی از نرم افزارهای گرون قیمت رو هم که در بازار نیست رو قصد دارم برای بچه ها درون یک دی وی دی قرار بدهم و هدیه بدهیم از طرف باشگاه...... بالاخره انجامش می دهیم..کاری نشد نداره..
باز هم ممنون از پیشنهادتون.
عالیه
بهتاش جان
اگه دیدی ، کمکی از دستم برمیاد روی من هم حساب کن . . .

بهتاش بفرستش واسه من اول تا یه نسخه از روش کپی کنم ببینم کار میکنه یا نه ! بعدش اگه سالم بود خودم واسه اعضای فعال میفرستمش ;)

sahand_nima

کاربر فعال
کمک!

کمک!

از همه دوستان عزیز تشکر می کنم مخصوصا مدیر تالار و بچه های فعال تالار
من یه مشکلی داشتم: الان من همه فایل های نرم افزار Aspen Engineering Suite رودانلود کردم الا فایل اول CD سوم!!! همچین پیغامی میده:
Sorry, the server hosting the file you are requesting is currently down for maintenance. Please check back soon.​
اگه یه سر به این لینک که لینک اول سی دی سوم هستش برین شما هم با همچین چیزی روبه رو میشین: http://www.filefactory.com/file/a5377a
اگه ممکنه این لینکو دوباره چکش کنین. مرسی

javadaria61

عضو جدید

دو گونه نرم افزار اكتشافی رایج در صنعت وجود دارد كه تحقیقاتی و صنعتی میباشند نرم افزارهای تحقیقاتی بیشتر برای مدلسازی ساختمان زمین شناسی با استفاده از داده های چاه نگاری و ژئوفیزیكی، به كار میروند.
انواع نرم‌ افزارهای تحقیقاتی:
MRM۲ یا NORMAL RAY MODELLING
این نرم افزار یكی از قدیمیترین نرم افزارهای تحقیقاتی است كه امواج كه به حالت زمان از لایه ها بازتاب میشوند را (Reconstract) بازسازی میكند و بوسیله این بازسازی، مدل سازی را انجام داده و داده های لرزهای را به صورت مصنوعی یا از طریق محاسبات تولید میكند. كاربرد این نرم افزار در تعیین سطوح جدائی لایه های نازك (نقطه های كور) و مدل سازی ساختمانهای پیچیده (مانند faulting,folding,pinehout) است.
SGV۲ یا Smooth Grid Velocity Programs
این نرم‌افزار می‌تواند مدل هندسی مخازن گردید و مش بندی كند و شكل‌هندسی آنها را با تغییر شرایط روئت شده لایه‌ها در چاه‌های مهم بسته (Gorrelated) و مشخص می‌كند. از این نرم‌افزار برای پیدا كردن نقاط حد واسط (interpolation) یا پیدا كردن نقاط حد خارج از محدوده (entrapolatiou) استفاده می‌كند و ساختمان خارج از محدود مخازن را با داده‌های چاه هم بسته می‌نماید و از طریق این همبستگی یا تعمیم به روش دورنیای دوبعدی یا برون‌یابی دو بعدی نقاط مجهول مربوط به هندسه ساختمان مخزن را پیدا می‌كند.
Wide Angle Ray Moel eling یا WAR۲
این نرم‌افزار برای مدل‌سازی امواج لرزه‌ای و مقایسه آن با داده‌های لرزه‌ای به كار می‌رود و برای آرایش ‌های مختلف چشمه و گیرنده‌ها به كار می‌رود و در طراحی عملیات لرزه‌ای كاربرد دارد. نرم‌افزار Omni كه توسط شركت‌ها صنعتی به كار می‌رود براساس تئوری‌های WAR۲ نوشته و تنظیم شده است و برای طراحی عملیات لرزه‌ای و QC (كنترل كیفیت) و ثبت عملیات لرزه‌ای استفاده می‌شود.
Vertieal Seismis Profiling یا VSP
این نرم‌افزار براساس نظریه‌های انتشار امواج لرزه‌ای در محیط‌های نامتجانس و ناهمگن كاربرد دارد. این نرم‌افزار می‌تواند میدان انتشار امواج لرزه‌ای را بازسازی و داده‌های لرزه‌ای را در محل دیواره چاه برای گزنده‌های مختلف كه آرایش‌های متفاوت دارند محاسبه نماید این نرم‌افزار همچنین برای تصویر برداری از پیرامون و ساختمان اطراف چاه و یا بازسازی بین دو یا چند چاه توسط انتشار امواج لرزه‌ای به كار رود. با استفاده از اطلاعات نمودارهای سرعتی سنجی و چگالی قادر است مدل‌های ساختمانی زمین را منعكس نماید و برای مقایسه داده‌های سطحی لرزه‌ای به كار رود.
VSP-NIDC
این یك نرم‌افزار برای شركت ملی‌حفاری نوشته شده است كه با استفاده از اطلاعات نمودار‌ها مدل‌سازی ساختمان‌های زمین را انجام می‌دهد. دارای ۳۰ زیر برنامه می‌باشد كه یكی براساس میدان پرتو و دیگری براساس میدان امواج كار می‌كند. كه هر كدام كاربردهای خاصی دارد. میدان پرتو (PVSP) برای مقایسهای بزرگ به عنوان مثال اطراف مخزن یا Zero offset و زیر برنامة FDVSP مقیاسهای كوچك یعنی پیرامون چاه یا nonzero offset مورد استفاده قرار می‌گیرد.
Electro -Micro Imaging Packege یا EMID
این نرم‌افزار برای تحلیل نمودارهای تصویری در فرمت las و یا فرمت Delis داده‌های تصویری را به عنوان ورودی می‌گیرد و مورد پردازش و تحلیل قرار می‌دهد. این نرم‌افزار در اصل برای شركت ملی‌حفاری نوشته شده و اصلاحات نگاره‌های تصویری را با دقت بالا انجام می‌دهد و نگاره‌های برای تغییر بهینه آماده می‌سازد.
A Roch Image Pack
این نرم‌افزار نیز برای شركت ملی ‌حفاری نوشته شده است و داده‌های تصویری صوتی را با فرمت‌های استاندارد صنعتی می‌گیرد و مورد پردازش و تحلیل قرار می‌دهد. از سیستم های كار آمدی برای بهینه‌سازی تصویر در این نرم‌افزار استفاده می‌شود. در واقع این نرم‌افزار داده‌های تصویری گرفته شده از چاه‌ را پس از اصلاحات و پردازش و بهینه‌سازی تصویر برای تعبیر و تفسیر آماده می‌كند. قابل ذكر است كه داده‌های تصویری برای تعیین لایه‌بندی طبقات و شكافهای اعمال شده توسط مته حفاری و مناطق شسته شده دیواره چاه و شكافهای اولیه دیواره چاه و فرم لایه‌های جداه دیواره چاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
Rock etatic yimulator Packayu
این نرم‌افزار برای شبیه‌سازی كلیه نگاره‌های مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از نمودارهای متداول كه از چاه گرفته می‌شود نرم‌افزار فوق اینگونه داده‌ها را به عنوان ورودی می‌پذیرد در نگاره‌های كشتان را برای همان چاه محاسبه می‌كند و به استناد الگوریتم انتخاب شده این نگاره‌ها را شبیه سازی می‌كند.
Rock DLT
نرم‌افزاری است كه برای نگاره‌های بهره‌بردار مورد استفاده قرار می‌گیرد این نرم‌افزار قادر است کدهای مذكور را با فرمت استاندارد بخواند و اصلاحات محیطی را روی آنها انجام داده و پس از پردازش و آماده‌سازی لاگهای تصحیح شده را همبسته نماید. این نرم‌افزار برای شركت ملی‌حفاری نوشته شده است.

javadaria61

عضو جدید
معرفی نرم افزار پترل (petrel) ورژن ۲۰۰۷

معرفی نرم افزار پترل (petrel) ورژن ۲۰۰۷

نرم افزار پترل، توسط شرکت شلمبرژر بدنیای صنعت نفت معرفی شده است. این نرم افزار در تمامی رشته های اکتشاف، بهره برداری، مخزن، و حفاری وارد شده است. در ورژن جدید این نرم افزار توجه بیشتری به تکنولوژی های جدید دنیای نرم افزار شده که کار کردن با این نرم افزار را بسیار روان کرده است. همچنین برای بالا بردن کار و دسترسی سریع به داده ها، خصوصیت سروری در آن پیشبینی شده است که کاربر قادر است داده های خود را در سروری مرکزی وارد کرده، و بقیه کاربران مرتبط بر اساس طبقه بندی محدودیت دسترسی، آنرا بررسی کرده، تغییرات لازمه را اعمال، سپس بروز شده آنرا ذخیره نماید.
از ویژگی های این نرم افزار معرفی فرمت جدید برای داده های لرزه نگاری است. با توجه به بالا بودن محاسبات process داده های لرزه نگاری، معمولاً برای اینکار ابرکامپیوترهایی در نظر گرفته شده است. اما این فرمت جدید، مقدار درگیری ram و cpu کامپیوتر را کمتر در نتیجه کاربر قادر به استفاده از این نرم افزار حتی در کامپیوتر های شخصی است.
به نظر می رسد که نرم افزار office drill که بوسیله این شرکت معرفی شده است، در زمینه حفاری از نرم افزار پترل قوی تر باشد. اما با توجه به ادعا های مهندسین این شرکت، نرم افزار پترل، در حال بهبود بوده و ویژگی های این نرم افزار گسترش می یابد، که یک شرکت فقط بوسیله یک نرم افزار قادر به تعمین تمامی نیاز های مهندسی خود می باشد.
از ویژگی های مورد توجه دیگر ورژن جدید نرم افزار توجه به مدیریت مخزن در این نرم افزار است. همان طور که می دانید، در مدیریت مخزن تمامی گروه های مهندسی با هم کار می کنند. این نرم افزار قابلیت دسترسی یک داده از یک ماژول به ماژول دیگر را دارا می باشد. یعنی گروه تعبیر لرزه نگاری بعد از انجام عملیات مورد داده ها را ذخیره کرده سپس گروه مخزن از آن استفاده می کنند. یعنی تمامی پایگاه داده های این نرم افزار با هم مرتبط هستند.
دیگر ویژگی ورژن جدید این نرم افزار، جلوه های تصویری آن می باشد که تعبیر و تفسیر و همچنین بررسی قسمت های آنرا آسانتر می نماید. این نرم افزار همچنین قادر است مستقیاً داده ها به CMG و Pennsys ارسال نمایید که با توجه به ادعاهای صورت گرفته، توانایی این نرم افزار در نمایش شبیه سازی های طراحی شده، قویتر می باشد.

javadaria61

عضو جدید
معرفی نرم افزار IRAP-RMS

معرفی نرم افزار IRAP-RMS

این نرم افزار توسط شرکت نروژی ROXAR تهیه شده است و امروزه بطور وسیعی توسط شرکت های نفتی جهت تهیه مدل سه بعدی مخازن مورد استفاده قرار می گیرد . شکل۱ نمونه ای از یک مدلسازی سه بعدی ارائه شده توسط این نرم افزار را نشان می دهد .

شکل ۱ ، نمونه ای از مدلسازی سه بعدی نرم افزار RMS

به گزارش نفت تایمز، این شرکت به فعالیت در زمینه مخازن مشغول است که در نقاط مختلف دنیا دارای شبعه می باشد. آنها با دانش دینامیک جریان، اطلاعات بهره برداری و خدمات صورت گرفته، جهت بالا بردن مقدار نفت قابل استحصال قدم برمی دارد. با سال ها مطالعه در مخازن مختلف این شرکت توانسته است کبفبت نرم افزار های خود را به قدر قابل قبولی بالا ببرد. در پایان می توان گفت که این شرکت تامین کننده تجهیزات جامع زمان واقعی (real time) و همراستای (in-line) اندازگیری های مربوط به سیالات چندفازی (multiphase) در کنار نرم افزار های سه بعدی مدل سازی مخزن شبیه سازی آنها است.

اطلاعات ورودی نرم افزار و قابلیتهای آن
این نرم افزار با استفاده از اطلاعات به دست آمده از نرم افزارهای مختلف از جمله Geoframe و یا اطلاعات ارائه شده توسط نرم افزار مفسر سایزمیک از جمله Charisma ; Jason و یا بطور کلی هرگونه اطلاعات با فرمت مناسب به عنوان مثال نقشه های زیر سطحی رقومی شده توسط نرم افزار AutoCAD ، مدلسازی مخزن مورد نظر ، لایه بندی و زون بندی آن را انجام می دهد.
نرم افزار جهت مدلسازی لایه های مختلف به موازات نقشه عمقی ورودی جهت سازند مورد نظر عمل می کند و دیگر زون های مورد نظر را مدلسازی می کند.همچنین ساختن مدل های مختلف گسل(نرمال ، معکوس و غیره) موجود در مخزن مورد نظر نیز یکی از تواناییهای این نرم افزار می باشد.
مدلهای بدست آمده از جهت گسل های موجود و همچنین زون های مختلف قابل انعطاف بوده و،میتوان در قسمت های مختلف آن براحتی تغییراتی ایجاد نمود. همچنین اطلاعات ورودی این نرم افزار می تواند نتایج تفسیر داده های پتروفیزیکی ،اطلاعات چاه،اطلاعات زمین شناسی،رسوب شناسی و نتایج تفسیر ژئوفیزیک باشد.تمام این اطلاعات قابل تغییر و تصحیح هستند و می توان شبکه بندی استفاده شده در هرکدام از قسمت های مختلف را تغییر داد.
این نرم افزار قادر به استفاده ازپارامترهای مختلف از جمله امپدانس صوتی و استفاده از لاگ صوتی موجود در چاههای می باشد که پس از آن با بدست آوردن این پارامترها در هر نقطه قادر به محاسبه پارامترهای مختلف از جمله میزان تخلخل و تراوایی می باشیم . در شکل ۲ مراحل مختلف مدلسازی مخزن توسط نرم افزار RMS نشان داده شده است.

شکل۲:مراحل مختلف مدلسازی و توانائیهای نرم افزارRMS

مراحل مختلف مدلسازی مخزن
الف- مدلسازی ساختار مخزن
در این قسمت مدلسازی مربوط به ساختمان مخزن به همراه خصوصیات زمین شناسی از جمله خصوصیات تکتونیکی ، گسل خوردگی و.. را میتوان انجام داد.
همچنین می توان از تمام قسمتهای مختلف ساختار مدل شده مقطع تهیه نمود و تغییرات لایه های مخزن مورد نظر بهمراه تغییرات ضخامت و غیره را مشاهده نمود که با بررسی این تغییرات به راحتی میتوان در مورد دیگر مراحل تفسیر مخزن اظهار نظر نمود.نمونه این مدل در شکل ۳ دیده می شود.

شکل۳ مدلسازی ساختمان و گسلهای موجود در مخزن

ب: مدلسازی تغییرات رخساره مخزن

در این قسمت میتوان تغییرات لیتولوژیکی سنگ مخزن و نیز تغییرات فشردگی را درمدل مربوطه اعمال کرد که نمونه ای از آن در شکل ۴ نشان داده شده است.در این قسمت هم از روش درون یابی و هم روشهای زمین آمار جهت مدلسازی میتوان استفاده نمود . در مراحل بعدی جهت مدلسازی خواص مخزنی مختلف از جمله تخلخل و اشباع آب از مدل تغییرات رخساره ای بدست آمده در اینجا استفاده خواهد شد .

شکل ۴ : مدلسازی رخساره ای مخزن

ج: مدلسازی شبکه و تغییرات ابعاد شبکه
در این قسمت این امکان وجود دارد که با تغییرات ابعاد شبکه مورد استفاده به نتیجه مطلوبتر جهت مدلسازی خواص مخزنی دست یافت. مثلا در یک مخزن که دو لایه هیدروکربوردار در بین لایه های غیر هیدروکربوری قرار گرفته است میتوان ابعاد سلول در دولایه هیدروکربوری را نسبت به دیگر لایه ها کمتر در نظر گرفت. در شکل ۵ شبکه در نظر گرفته شده جهت تغییرات تراوایی مشاهده می شود.

شکل۵: : شبکه ایجاد شده جهت مدلسازی خواص پتروفیزیکی

د: مدلسازی خصوصیات پتروفیزیکی
در این قسمت می توان خواص پتروفیزیکی مخزن از جمله تخلخل ، اشباع آب و در صد لیتولوژیهای مختلف دیگر که از تفسیر پتروفیزیکی ، بدست آمده را مدلسازی نمود و تغییرات آن را مشاهده کرد. بدیهی است که این خصوصیات تا شعاع خاصی که برای نرم افزار تعریف می شود تحت تاثیر هرچاه قرار دارد(شکل۶).

شکل ۶: ، مرحلهBlock well در مدلسازی خواص پتروفیزیکی که توزیع پارامترهای مختلف پتروفیزیکی در چاههای مختلف را نشان می دهد و پس از این مرحله عمل درون یابی (Interpolation)انجام میشود.

ذ : آنالیز مدلهای مختلف
در این قسمت می توان با توجه به مقاطع بدست امده از مدلهای مختلف موجود ،کار تفسیر و نتیجه گیری در مورد روند تغییرات خواص مخزنی و تعیین محدوده حفاری جدید جهت تولید و یا برداشت ثانویه را انجام داد.
ر: طراحی چاههای جدید
نرم افزار RMS قادر به انجام طراحی چاههای جدید جهت عملیات تولید و یا طراحی چاههای تزریق جهت عملیات برداشت ثانویه می باشد. در واقع ورودی این قسمت ، مدلسازی بدست آمده از قسمتهای قبل همراه با داده های دیگر از جمله توزیع شکستگی ها در مخزن و جهت آنها می باشد (شکل۷) .

شکل۷ :نمونه ای از مدلسازی حفاری چاههای جهت دار توسط RMS

ز : محاسبات حجمی مخزن

جهت محاسبه میزان نفت درجای مخزن ورودیهای نرم افزار به صورت زیر می باشد .
- داده های مربوط به سیال مخزن
- داده های مربوط به سازند مخزنی
ساختن این مدل با استفاده از حد آستانه در نظر گرفته شده جهت پارامترهای مختلف از جمله تخلخل ، اشباع آب ، حجم شیل می باشد، یعنی نرم افزار سلول هایی از مدل که فاقد شرایط حد آستانه هستند را از مدل خذف و بقیه موارد را در عملیات حجم سنجی خود تاثیر می دهد.

john zink

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنونم مهندس
این نرم افزارها رو نداری بزاری دانلود کنیم یه فازی ببریم مهندس؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
مدیر تالار بی زحمت این تاپیک رو به تاپیک مقایسه شبیه سازها متصل کن.
با تشکر.

john zink

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نمیشه یه لینک دانلود مثلا از راپیدشر بزارین؟

javadaria61

عضو جدید
من كه چيزي تو rapidshare پيدا نكردم. اخه سايت هايي مثله Emule يه سرور ندارن اينا ميرن تو كامپيوترهاي ملت و از اونجا فايل رو براتون دانلود مي كنن. براي همين با اين نرم افزار شما مي تونيد فايل هايي رو كه هيچ جا وجود نداره با اين نرم افزار دانلود كنيد.
من قبلاً هم گفتم بانرم افزار تورپاك مي تونيد IP و پورت نرم افزار emule رو باز كنيد. اگه لينكش رو پيدا كردم براتون مي زارمش:redface:

gharachorloo

عضو جدید
[FONT='Arial','sans-serif']سلام بر دوستان فعال سایت،سال نو همگی مبارک[/FONT]​
[FONT='Arial','sans-serif']یه سوال:[/FONT]​
[FONT='Arial','sans-serif']چطوری [/FONT]Extension[FONT='Arial','sans-serif'] (افزونه)[/FONT]PIPESYS[FONT='Arial','sans-serif'] را به [/FONT]HYSYS[FONT='Arial','sans-serif'] اضافه کنم؟نصبش کردم اما هیچ تغییری تو محیط [/FONT]HYSYS [FONT='Arial','sans-serif'] مشاهده نمی کنم[/FONT]

gharachorloo

عضو جدید
دوستان یه سوال
برای طراحی مکانیکی یک مبدل حرارتی HTFS را پیشنهاد میکنید یا ASPEN B-JAC راستی TASC یک Extension هایسیسه ؟ اگه آره چطوری Add کنم؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

جوجو13

اخراجی موقت
طراحی مکانیکال مبدل حرارتی فقط با نرم افزار HTSF انجام میشه.. نوع مبدل رو بگو تا بهت بگم با کدوم شاخش طراحیش کنی!

اشکان فروتن

مدیر بازنشسته
دوستان یه سوال
برای طراحی مکانیکی یک مبدل حرارتی HTFS را پیشنهاد میکنید یا ASPEN B-JAC راستی TASC یک Extension هایسیسه ؟ اگه آره چطوری Add کنم؟
مطمئن نیستم ، ولی فکر نکنم مربوط به hysys باشه
البته باز هم میگم که مطمئن نیستم

mohammad_che_eng

عضو جدید
دوستان کسی در مورد عملیات های منطقی در hysys اطلاعاتی داره؟؟؟متاسفانه در همه ی کتب آموزش hysys از این قسمت فقط set,balance,adjust,recycle,spreadsheet توضیح دادن و در مورد بقیه عملگر ها توضیح ندادن.اگه مسی اطلاعاتی در این زمینه داره خوشحال میشم که راهنماییم کنه.

دوستان کسی در مورد عملیات های منطقی در hysys اطلاعاتی داره؟؟؟متاسفانه در همه ی کتب آموزش hysys از این قسمت فقط set,balance,adjust,recycle,spreadsheet توضیح دادن و در مورد بقیه عملگر ها توضیح ندادن.اگه مسی اطلاعاتی در این زمینه داره خوشحال میشم که راهنماییم کنه.
مثلا چه عملیاتی ؟ مثالی بزنید اگه میشه

جوجو13

اخراجی موقت
برای طراحی مکانیکی مبدل حرارتی میتونی از aspen b-jac هم استفاده کنی.
عزیز من.. اسپن بی جاک با اچ تی اف اس یکی هستن.. از وقتی که شرکت هایسیس فروخته شد کلیه نرم افزارهای شرکت هایپروتیچ که قالبشون شبیه هایسیس بود به فرم اسپن تغییر کرد. و دیگه htfs بنام اسپن بی جاک معروف شد.. اگر از ورژن 2001 تا 2004 استفاده کنید جز هایسیس هستن و از این ورژن به بالاتر جز اسپن بی جاک هستن...:D

بالا