مشکل در محاسبه حجم

saeedstudent

عضو جدید
سلام بر همه دوستان عزیز
من برای شرکتی دارم حاسبه حجم عملیات خاکبرداری کانال انجام میدم
یک کانل بزرگ رو برداشت کامل انجام دادم(هم سطح بالای کانال وهم سطح پایین کانال)
اما مشکلی که برام پیش اومده اینه که عرض کانال
حدود شش متر است ولی کانال با دو تاکد ارتفاعی حفاری شده یعنی اگر عرض کانال رابه دوقسمت تقسیم کنیم طرف سمت راست با ارتفاع 18حفاری شده ولی طرف راست با ارتفاع 17 کانال را تقریبا میشه گفت پله مانند است ولی نقاطو گروه بندی کردم به اسم نقاط بالا و پایین
ولی نقاط پایین که با دوتا کد حفاری شده متاسفانه نرم افزار با هم مثلث بندی میکنه در صورتی که ترانشه پله ای است ولی سطح راکه سه بعدی مینکم ترانشه را شیب دار نشان میدهد و حجم دقیق رانمیده البته از برک لاین هم استفاده کردم ولی جواب نگرفتم شاید نحوه استفاده درست از برک لاین رابلد نبودم خلاصه به مشکل برخورد کردم اگر با راهنمایی های سازتده تان
کمکم کنید مدیون میشمسلام بر همه دوستان عزیز
من برای شرکتی دارم حاسبه حجم عملیات خاکبرداری کانال انجام میدم
یک کانل بزرگ رو برداشت کامل انجام دادم(هم سطح بالای کانال وهم سطح پایین کانال)
اما مشکلی که برام پیش اومده اینه که عرض کانال
حدود شش متر است ولی کانال با دو تاکد ارتفاعی حفاری شده یعنی اگر عرض کانال رابه دوقسمت تقسیم کنیم طرف سمت راست با ارتفاع 18حفاری شده ولی طرف راست با ارتفاع 17 کانال را تقریبا میشه گفت پله مانند است ولی نقاطو گروه بندی کردم به اسم نقاط بالا و پایین
ولی نقاط پایین که با دوتا کد حفاری شده متاسفانه نرم افزار با هم مثلث بندی میکنه در صورتی که ترانشه پله ای است ولی سطح راکه سه بعدی مینکم ترانشه را شیب دار نشان میدهد و حجم دقیق رانمیده البته از برک لاین هم استفاده کردم ولی جواب نگرفتم شاید نحوه استفاده درست از برک لاین رابلد نبودم خلاصه به مشکل برخورد کردم اگر با راهنمایی های سازتده تان
کمکم کنید مدیون میشم

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon1.png

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/quote_icon.png نوشته اصلي بوسيله saeedstudent http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost-left.png
سلام دوستان عزیز.
من یه برداشت تپوگرافی از سطح بالا وپایین یک کانال خط لوله انجام دام (طول کانال 1000متر عرض 6متر وعمق خاکبرداری متغیر)اما از انجایی که این کانال با ارتفاع ثابتی حفاری نشده یعنی بخشی از کانال عمق 6متر است در ادامه کانال عمق خاکبرداری به 5متر تغییر می یابد ودر قسمت اخر عمق 4متر میشود .به صورت پله ای حفاری شده است اما مشکل من اینجاست که نرم افزار لند جاهایی که با عمق 6متر حفاری شده را با جاهایی که با عمق 5متر حفاری شده با هم مثلث بندی میکند در صورتی که کانال به صورت پله ای کنده است ولی وقتی مثلث بندی میکند وسطح کف را سه بعدی میکنم به صورت شیب دار نمایش میدهد یعنی کف کانال را شیب دار از عمق 6متز به طرف 4متر میکشد واین باعث میشود حجم خاکبرداری محاسبه شده با واقعیت خیلی اختلاف داشته باشد .خواهش میکنم اگر کسی تجربه دارد کمکم کند.(بریک لاین هم استفاده کردم ولی جواب نگرفتم)
یا حق

نکته اول اینکه اگه می خواید یه سطح پله ای داشته باشید مثلا در کیلومتر 300+0 کف کانال یک متر پله میشود و کف از عمق 6 متر به 5 متر برسد با فرض اینکه کد زمین در این کیلومتر 0.00 باشد باید به این صورت 4 تا نقطه داشته باشید:
1- x=300.00,y=+3.00,z=-6.00
2- x=300.00,y=-3.00,z=-6.00
3- x=300.01,y=+3.00,z=-5.00
4- x=300.01,y=-3.00,z=-5.00
نکته دوم اینه که باید مثلث بندی هارو دستی تغییر بدید تا سطح پله ای ایجاد بشه.
کاش فایل CAD شو میذاشتید با سیویل حجمشو کنترل می کردیم!

سوال اول: ایا این کانال با کانال قبلی که جوابتون رو دفعه قبل دادم فرق میکنه؟ چون قبلی پله در عرض کانال بود اما این جدیده در آکس کانال ظاهراً پله دارید.
اگه میخواهید در آکس محور کانال پله داشته باشید خوب باز هم باید مشابه همون مورد قبلی عمل کنید یعنی نقاط زیر رو برای کف کانال ایجاد کنید:

1- x=000.00,y=-3.00,z=-17.00
2- x=000.00,y=0.00,z=-17.00
3- x=000.00,y=+0.0
1,z=-18.00
4- x=000.00,y=+3.00,z=-18.00

5- x=1000.00,y=-3.00,z=-17.00
6- x=1000.00,y=0.00,z=-17.00
7- x=1000.00,y=+0.0
1,z=-18.00
8- x=1000.00,y=+3.00,z=-18.00

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
اگر حجم رو میخای و چون کانالت برداشت خطی هست :
نیازی به منحنی میزان نداری
شما به دو طریق حجم رو حساب کن
چون دوطرف کانال رو برداشت داری یه جورایی در حقیقت زمین طبیعی ax رو داری (چپ و راست رو جمع کن بر 2 تقسیم کن)
حالا برداشت کف کانال رو در نظر بگیر خط پروژه
اول میتونی پروفیل طولی زمین طبیعی رو رسم کنی
خط پروژه را هم داری
پروفیلات عرضی
محاسبه حجم
یا برداشتها ی روی زمین رو از داخل کانال جدا کن
تک تک وارد کن
سطح برای هرکدام تعریف کن،...... و در آخر از روش کامپوزیت استفاده کن.
اگر درست 2 تا رو انجام بدی ،اختلاف زیادی نباید داشته باشی.
نه نیاز به منحنی میزان داری نه مثلث بندی
فقط یادت باشه که در هنگام معرفی باندری سوال مربوط به بریک لاین شود را no جواب بدی

saeedstudent

عضو جدید
اگر حجم رو میخای و چون کانالت برداشت خطی هست :
نیازی به منحنی میزان نداری
شما به دو طریق حجم رو حساب کن
چون دوطرف کانال رو برداشت داری یه جورایی در حقیقت زمین طبیعی ax رو داری (چپ و راست رو جمع کن بر 2 تقسیم کن)
حالا برداشت کف کانال رو در نظر بگیر خط پروژه
اول میتونی پروفیل طولی زمین طبیعی رو رسم کنی
خط پروژه را هم داری
پروفیلات عرضی
محاسبه حجم
یا برداشتها ی روی زمین رو از داخل کانال جدا کن
تک تک وارد کن
سطح برای هرکدام تعریف کن،...... و در آخر از روش کامپوزیت استفاده کن.
اگر درست 2 تا رو انجام بدی ،اختلاف زیادی نباید داشته باشی.
نه نیاز به منحنی میزان داری نه مثلث بندی
فقط یادت باشه که در هنگام معرفی باندری سوال مربوط به بریک لاین شود را no جواب بدی
تشکر از همه دوستان عزیز.تمامی روشها رو انجام دادم به هر حال تونستیم حجم قابل قبولی برای نظارت در بیاریم .اما روشی که در نهایت از اون استفاده کردم اینجوری بود تمامی نقاطی که تغییرات ارتفاعی داشتم تو اتوکد با 3dpolyline به هم وصل کردم سپس با دستور measure روی تمام 3dployline ها نقاطی به فواصل کم درونیابی کردم بعد بردم توی لند نقاطو convertکردم ادامه کار و انجام دادم.

بالا