محاسبه اختلاف ارتفاع دو نقطه با درصد شيب زمين

siroustanha

عضو جدید
كسي ميتونه به سوال من جواب بده
فاصله افقي دو نقطه از هم 20 متر و درصد شيب زمين 10% ميباشد زاويه شيب و فاصله حقيقي دو نقطه از هم چقدر است؟

zakari

عضو جدید
شیب 10% این یعنی در هر 100 متر 1 متر ارتفاع میره بالا...اینجا فاصله افقی 20 متره یعنی عمودیش میشه 2متر...تا این جا یه مثلث قائم الزاویه داریم که دو ضلعش 2و20 هستن از رابطه فیاقورس میتونی وتر رو در بیاری که میشه رادیکال 404=حدودا20.1
زاویه شیب هم از راه تانژانت به دست بیار...یعنی تانژانت زاویه شیب=مقابل به مجاور یعنی tan a=2/20 در این صورت زاویه شیب یه چیزی حدود6 درجه در میاد

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
شیب 10% این یعنی در هر 100 متر 1 متر ارتفاع میره بالا...اینجا فاصله افقی 20 متره یعنی عمودیش میشه 2متر...تا این جا یه مثلث قائم الزاویه داریم که دو ضلعش 2و20 هستن از رابطه فیاقورس میتونی وتر رو در بیاری که میشه رادیکال 404=حدودا20.1
زاویه شیب هم از راه تانژانت به دست بیار...یعنی تانژانت زاویه شیب=مقابل به مجاور یعنی tan a=2/20 در این صورت زاویه شیب یه چیزی حدود6 درجه در میاد

((شیب 10% این یعنی در هر 100 متر 1 متر ارتفاع میره بالا...اینجا فاصله افقی 20 متره یعنی عمودیش میشه 2متر))

با سلام ..............

دوست من............ بند اول رو نمی دونم چطور حساب کردین که در 100 متر با شیب 10% .............. یک متر ارتفاع گرفتین ................. ارتفاع شما با این شیب باید بشه .......... 10 متر ..یعنی هر متر 10 سانتیمتر ارتفاع که ضرب 100 بشه میشه 10 متر ارتفاع.......10=0.1*100....... اما در بند دوم درست حساب کردین ......................2=0.1*20......

آخرین ویرایش:

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
كسي ميتونه به سوال من جواب بده
فاصله افقي دو نقطه از هم 20 متر و درصد شيب زمين 10% ميباشد زاويه شيب و فاصله حقيقي دو نقطه از هم چقدر است؟
شیب 10% را میتونیم به این صورت هم نمایش بدیم 1:10 یعنی هر 10متر ،1 متر اختلاف ارتفاع .
پس اینجا اختلاف ارتفاه را 2 متر میدانیم .
زاویه شیب هم برابر میشه با تانژانت معکوس (اختلاف ارتفاع / طول افقی )
حالا
طول افقی = طول اندازه گیری شده * زاویه شیب cos
اینجا برابر میشه 20.0996

ma2012

عضو جدید
شیب 10% را میتونیم به این صورت هم نمایش بدیم 1:10 یعنی هر 10متر ،1 متر اختلاف ارتفاع .
پس اینجا اختلاف ارتفاه را 2 متر میدانیم .
زاویه شیب هم برابر میشه با تانژانت معکوس (اختلاف ارتفاع / طول افقی )
حالا
طول افقی = طول اندازه گیری شده * زاویه شیب cos
اینجا برابر میشه 20.0996
شیب 10% یعنی هر 100 متر 10 متر ارتفاع، نه 1 متر.........

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
شیب 10% یعنی هر 100 متر 10 متر ارتفاع، نه 1 متر.........

با سلام .........

دوست من و مهندس گرامي ma2012

در پاسخ جناب هاشمي .......................

شیب 10% را میتونیم به این صورت هم نمایش بدیم 1:10 یعنی هر 10متر ،1 متر اختلاف ارتفاع

گفته شده هر 10 متر يك متر ارتفاع ........................ كه در مجموع ميشه ........... 10 تا 1 متر ميشه ...............همون 10 متر ارتفاع در 100 متر طول كه مد نظر شما و ساير دوستان هستش ..................و اشتباه رخ نداده ...........بنده .... مطالب غير مرتبط رو از پستهاي دوستان پاك كردم .................لطفا دوستان فقط پاسخ خودشون را ارسال كنند .................و به حاشيه نپردازند.......................درود بر شما دوستان ........:gol::gol:

آخرین ویرایش:

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
با سلام .........

دوست من و مهندس گرامي ma2012

در پاسخ جناب هاشمي .......................

گفته شده هر 10 متر يك متر ارتفاع ........................ كه در مجموع ميشه ........... 10 تا 1 متر ميشه ...............همون 10 متر ارتفاع در 100 متر طول كه مد نظر شما و ساير دوستان هستش ..................و اشتباه رخ نداده ...........بنده .... مطالب غير مرتبط رو از پستهاي دوستان پاك كردم .................لطفا دوستان فقط پاسخ خودشون را ارسال كنند .................و به حاشيه نپردازند.......................درود بر شما دوستان ........:gol::gol:
مهندس من ،دموکراسی را چیکار کنیم پس با این سانسور ....

بالا