مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
به جز بادام و انگور هم اگر می شه چند تا گزینه دیگه هم پیشنهاد بدین

اگه بخوایم اصولی تر بحث کنیم باید از شما بپرسم که اون منطقه در سال چقدر بارندگی داره و توزیع اون در طول سال تقریبا به چه صورته؟

nasimparsi

عضو جدید
اگه بخوایم اصولی تر بحث کنیم باید از شما بپرسم که اون منطقه در سال چقدر بارندگی داره و توزیع اون در طول سال تقریبا به چه صورته؟

جناب مهندس با توجه به بحران خشکسالی در پیش‌رو دیگه نمی‌شه روی آمارها حسابی باز کرد. منظور من اینه که در بدترین حالت‌ها یک فهرست از درختان کم‌نیاز به آب دس دست باشه تا مردم به سمت کاشت این گونه از درخت‌ها برن

من می خواستم به باغ‌داران این منطقه بگم که تنها درختان کم آبی مانند سرو، کاخ، ارغوان، بادان، انگور و ... بکارن

این دسته از درخت ها رو می دونم توی اون منطقه دوام میارن ولی می خواستم ببینم گزینه های بیش‌تری هم وجود داره که بهشون بگم. چون در زمینه ی میوه با توجه به سرمای منطقه گمون کنم تنها بادام و انگور رو می شه کاشت و ...

انار رو هم می شه کاشت؟ (زمستون های سردی داره)

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
جناب مهندس با توجه به بحران خشکسالی در پیش‌رو دیگه نمی‌شه روی آمارها حسابی باز کرد. منظور من اینه که در بدترین حالت‌ها یک فهرست از درختان کم‌نیاز به آب دس دست باشه تا مردم به سمت کاشت این گونه از درخت‌ها برن

من می خواستم به باغ‌داران این منطقه بگم که تنها درختان کم آبی مانند سرو، کاخ، ارغوان، بادان، انگور و ... بکارن

این دسته از درخت ها رو می دونم توی اون منطقه دوام میارن ولی می خواستم ببینم گزینه های بیش‌تری هم وجود داره که بهشون بگم. چون در زمینه ی میوه با توجه به سرمای منطقه گمون کنم تنها بادام و انگور رو می شه کاشت و ...

اینجور که معلومه شما دنبال الگوی کشت مناسب شرایط بحرانی میگردین...
دوست عزیز اینجوری نیس که توی شرایط خشکسالی هیچی حسابو کتاب نداشته باشه...آمارهای بلند مدت رو برا همین مواقع استفاده میکنن...طبیعت حتی توی شرایط بیرحمی خودش تابع قوانین خاصیه و دارای سیکل مشخص...اگه دنبال الگوی کشت هستین فقط دنبال میزان بارندگی و درجه حرارت مقطعی نباشین...آمار بلند مدت 50 ساله رو بررسی کنین...از طرفی فراموش نکنین که موجودات زنده مث درختان تابع اقلیم منطقه هستن و اقلیم فقط مقدار دما و رطوبت نیست

اینایی که شما گفتین با این شرایط قابلیت کشت رو دارن...
بله انار تحمل سرمای زیاد رو داره

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز

اینجور که معلومه شما دنبال الگوی کشت مناسب شرایط بحرانی میگردین...
دوست عزیز اینجوری نیس که توی شرایط خشکسالی هیچی حسابو کتاب نداشته باشه...آمارهای بلند مدت رو برا همین مواقع استفاده میکنن...طبیعت حتی توی شرایط بیرحمی خودش تابع قوانین خاصیه و دارای سیکل مشخص...اگه دنبال الگوی کشت هستین فقط دنبال میزان بارندگی و درجه حرارت مقطعی نباشین...آمار بلند مدت 50 ساله رو بررسی کنین...از طرفی فراموش نکنین که موجودات زنده مث درختان تابع اقلیم منطقه هستن و اقلیم فقط مقدار دما و رطوبت نیست

اینایی که شما گفتین با این شرایط قابلیت کشت رو دارن...
بله انار تحمل سرمای زیاد رو داره

یه نکته ای من بگم ....
ممکنه درخت هایی باشن که به ظاهر تحمل خشکسالی ندارن ولی یه نو رقم خاص اصلاح شده تین قابلیت داشته باشه !!

nasimparsi

عضو جدید
دوستان من می خواستم بدونم درختان انگور در باغ های فرانسه چرا همه این‌جوری هستند:

image.jpg
ولی در ایران همگی درخت ها روی زمین ول هستند و ....

اون شیوه هرس در فرانسه بهتر هست یا توی ایران؟ چون یک خوبی که درخت های روی زمین افتاده دارن اینه که در زمان میوه‌دهی انگورها از دست‌رس پرنده‌ها و ... دور خواهند موند و ...

می خواستم بدونم کدوم شیوه درسته و اگر شیوه ی فرانسوی درست هست، چجوری می تونیم درختان انگور خودمون رو به این صورت در بیاریم. همین جوری مرتب و ...

چون درخت مو، چندین و چند شاخه می شه و یک شاخش چند متر می شه. اگر فرض کنیم همگی شاخه ها و پاجوش ها رو قطع کنیم و تنها یکی رو بزاریم اون یکی چند متر می شه و باید حتما به یک چیزی آویزون باشه. یعنی باید برای هر درخت یک چوب چند متری گذاشته بشه؟

با سپاس

------------

2- پرسش دیگه‌ای که داشتم اینه که من توی همین زمین که زمستون سردی داره دوتا درخت انجیر و زیتون هم کاشتم. می خواستم بدونم اگر این دوتا درخت شانس بزرگ شدن رو در سرمای زیاد زمستان ندارن بیرون بیارمشون و با انار جایگزینشون کنم.

آیا این دو درخت (زیتون و انجیر) درختان گرم‌سیری هستند و کاشتنشون در این منطقه نادرست هست>؟

nazi jooon

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
دوستان من می خواستم بدونم درختان انگور در باغ های فرانسه چرا همه این‌جوری هستند:

مشاهده پیوست 217627
ولی در ایران همگی درخت ها روی زمین ول هستند و ....

اون شیوه هرس در فرانسه بهتر هست یا توی ایران؟ چون یک خوبی که درخت های روی زمین افتاده دارن اینه که در زمان میوه‌دهی انگورها از دست‌رس پرنده‌ها و ... دور خواهند موند و ...

می خواستم بدونم کدوم شیوه درسته و اگر شیوه ی فرانسوی درست هست، چجوری می تونیم درختان انگور خودمون رو به این صورت در بیاریم. همین جوری مرتب و ...

چون درخت مو، چندین و چند شاخه می شه و یک شاخش چند متر می شه. اگر فرض کنیم همگی شاخه ها و پاجوش ها رو قطع کنیم و تنها یکی رو بزاریم اون یکی چند متر می شه و باید حتما به یک چیزی آویزون باشه. یعنی باید برای هر درخت یک چوب چند متری گذاشته بشه؟

با سپاس

------------

2- پرسش دیگه‌ای که داشتم اینه که من توی همین زمین که زمستون سردی داره دوتا درخت انجیر و زیتون هم کاشتم. می خواستم بدونم اگر این دوتا درخت شانس بزرگ شدن رو در سرمای زیاد زمستان ندارن بیرون بیارمشون و با انار جایگزینشون کنم.

آیا این دو درخت (زیتون و انجیر) درختان گرم‌سیری هستند و کاشتنشون در این منطقه نادرست هست>؟
به این سیستم کاشتی که به قول خودتون تو فرانسه بیشتر دیده میشه روسیمی یا پاچراغی گفته میشه که با توجه به وضعیت آب و هوایی منطقه باید در انتخاب نوع سیستم کاشت تصمیم گرفت و با توجه به گفته خودتون که جایی هستین که زمستونای سردی داره این روش جواب نمیده..حتی در برخی مناطق دیده شده برای جلوگیری از خسارت سرمای زمستانه بوته ها رو تو فصل زمستان زیر خاک میکنن(که مزایا و معایب خاص خودشو داره) حالا این روش که بوته ها رو هوا معلقن!
برای تربیت گیاه به اون روش نهال یکساله یا دوساله انگور رو تموم شاخه های فرعی بجز یکی رو حذف میکنن و از اون شاخه به عنوان پایه اصلی استفاده میکنن..و هر سال هم شاخه هایی که روی این شاخه اصلی قرار می گیره رو حذف میکنن..تا ارتفاع 1 متری که سر بوته رو میزنن و دو شاخه جانبی بدست میاد و اونو رو سیم هدایت میکنن..دوباره شاخه اصلی هم رشد میکنه که میذارن یکم بلند بشه و دوباره سرشو میزنن و دو شاخه میشه و ایندفعه اونا رو سیم دوم می پیچن..اصولا سیم تا سه تا طبقه ست..
برای تصور این سیستم همین تیرهای چراغ برق با سیم های برق رو در نظر بگیرین ولی با ارتفاع حدود 1.5 متر..که از بالا به فاصله هر 30 سانت یه سیم بسته شده..

برای سوال دوم هم منتظر بقیه بچه ها باشین..

rhd

عضو
سوال

سوال

سلام خدمت همه دوستان
کسی میدونه میوه های هسته دار که اول شکوفه میدن بعد برگ ( بر خلاف میوه های دانه دار) تو اون فاصله شکوفه دهی تا برگدهی فتوسنتز و مواد غذایی شکوفه دهی از کجا تامین میشه؟ آیا از اندوخته سال قبله؟

ekf2000

عضو جدید
با سلام
خواستم چند نکته رو بگم
سرمای مستقیم زیاد مهم نیست مهم افت شدید وناگهانی دمای منطقه هست که باعث سرمازگی میشه
نکته بعد
من خودم ساکن شیراز هستم و باغات زیادی رو دیدم
بهترین کشت همون انگورهست
بادام کوهی پیوند شده با نوع خوراکی هم خوب جواب میده ولی کرم ساقه اخر سریعا درخت رو از پا درمیاره
نکته بعد
من در ارتفاعات بمو هم انجیر وش دیدم که سالیان دراز پابرجا مونده
پس بقای انجیر وابسته به نوع اون هست
در اخر
انار دو نوع داره نوع شیرین که شدیدا به سرما حساس هست مخصوصا زمان گلدهی که سریع تمام جوانه ها خشک میشن
نوع ترش که یکم دوامش بیشتر هست
البته بنا به شرایط منطقه باید حتما نوع دیر رس و دیر گل ده رو انتخاب کنید
اما نکته مهم
باردهی انار شدیدا به ابدهی وابسته هست پس کشت دیم اونم در شیراز فکر نکنم اصلا جواب خوب بده
مثلا در استان یزد که کویری و انار مرغوبی داره
باید در فصل گرم حداقل ماهی یکبار ابیاری انجام بشه تا انار زیاد خشک یا کوچک یا ترک خورده و سوخته نشه
به نظر من انار رو از لیستت حذف کن
در اخر یک یا چند نهال پسته تهیه کن و امتحان کن ببین جواب میگیری
چون در سرما و گرمای کویر دوام بالایی داره فکرکنم در زرقان هم جدیدا کشت میشه
خیلی هم کم اب هست و به شوری یا کیفیت بد خاک مقاومه
درپناه حق موفق و سربلند و پیروز باشید

nasimparsi

عضو جدید
نوشته اصلي بوسيله afshinbatmani http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost-left.png با این شرایط توصیفی شما، در خصوص تزئینی مخروطیان و میوه ، بادام دیم از نظر من بهترین گزینه ست

درود

امروز داشتم این پیشنهاد شما رو به باغدارها می دادم. چیزی که می گفتن مشکل سوسک چوب خوار سرشاخه هست. می گفتن پدرشون رو درآورده و هیچ راه درست و حسابی هم نداره..

من یک جایی خوندم کاشت تله آفت یعنی گل های سفید (چه گل هایی دقیقا؟) می تونه کمک کنه. دقیقا باید چکار کرد؟ این گل ها رو کاشت و در چه زمانی و چه فصلی باید این گل رو سوزاند یا از میان برد یا ...؟

آخرین ویرایش:

nasimparsi

عضو جدید
با سلام
خواستم چند نکته رو بگم
سرمای مستقیم زیاد مهم نیست مهم افت شدید وناگهانی دمای منطقه هست که باعث سرمازگی میشه
نکته بعد
من خودم ساکن شیراز هستم و باغات زیادی رو دیدم
بهترین کشت همون انگورهست
بادام کوهی پیوند شده با نوع خوراکی هم خوب جواب میده ولی کرم ساقه اخر سریعا درخت رو از پا درمیاره
نکته بعد
من در ارتفاعات بمو هم انجیر وش دیدم که سالیان دراز پابرجا مونده
پس بقای انجیر وابسته به نوع اون هست
در اخر
انار دو نوع داره نوع شیرین که شدیدا به سرما حساس هست مخصوصا زمان گلدهی که سریع تمام جوانه ها خشک میشن
نوع ترش که یکم دوامش بیشتر هست
البته بنا به شرایط منطقه باید حتما نوع دیر رس و دیر گل ده رو انتخاب کنید
اما نکته مهم
باردهی انار شدیدا به ابدهی وابسته هست پس کشت دیم اونم در شیراز فکر نکنم اصلا جواب خوب بده
مثلا در استان یزد که کویری و انار مرغوبی داره
باید در فصل گرم حداقل ماهی یکبار ابیاری انجام بشه تا انار زیاد خشک یا کوچک یا ترک خورده و سوخته نشه
به نظر من انار رو از لیستت حذف کن
در اخر یک یا چند نهال پسته تهیه کن و امتحان کن ببین جواب میگیری
چون در سرما و گرمای کویر دوام بالایی داره فکرکنم در زرقان هم جدیدا کشت میشه
خیلی هم کم اب هست و به شوری یا کیفیت بد خاک مقاومه
درپناه حق موفق و سربلند و پیروز باشید

شما پس به خوبی منطقه رو می شناسید. اگر می شه برای دوستان وضعیت آب و هوایی منطقه رو توضیح بدین. چون من به صورت تخصصی نمی تونم این کارو بکنم

نظر شما روی چه درخت هایی هست و چرا؟

انار سرمای اونجا رو نمی تونه تحمل کنه به نظرتون؟

بادام هم که مشکل این سوسک چوبخوار رو داره و انگار قابل کنترل نیست. یعنی اگر یکی از باغداران هم همه ی باغشو پاکسازی کنه چون باغ های پیرامون این کارو نمی کنند هیچ سودی نداره!

انگور هم که وجود داره اونجا و خیلی هم خوبه ولی مشکل اینه که باغ رز یک باغ درست و حسابی با سایه و میوه های گوناگون به شمار نمیاد. همه دوست دارن باغ با درختان بزرگ داشته باشن و ...

چز جالبی که وجود داره اینه که من یک سری سیب و گلابی هم از نهالستان 110 خریدم و کاشتم پارسال ولی هیچ کدوم از این درخت های سیب و گلابی سوسک چوبخوار نزدن!! این یعنی باید خیالمون آسوده باشه که این نهال ها مقاوم هستند به این آفت؟

گردو هم که گویا آفت کمی داره ولی مشکلش همون آب زیادی هست که نیاز داره گویا

mohammadya

عضو جدید
سلام یه سوال داشتم از عزیزان
من کارشناسی اب و خاک دارم بنظرتون برم مهندسی اب گرایش سازه یا برم عمران بخونم واسه ارشد؟؟؟؟؟؟؟؟ نزدیکی مدرک کارشناسیم با رشته عمران میتونه کمک کنه بم چون بیشتر دروسم دروس عمرانه؟

mohammadya

عضو جدید
من کارشناسی اب و خاک دارم بنظرتون برم مهندسی اب گرایش سازه یا برم عمران بخونم واسه ارشد؟؟؟؟؟؟؟؟ نزدیکی مدرک کارشناسیم با رشته عمران میتونه کمک کنه بم چون بیشتر دروسم دروس عمرانه؟

اینجا کسی نیس جواب بده

eliot -esf

کاربر ممتاز
شما پس به خوبی منطقه رو می شناسید. اگر می شه برای دوستان وضعیت آب و هوایی منطقه رو توضیح بدین. چون من به صورت تخصصی نمی تونم این کارو بکنم

بادام هم که مشکل این سوسک چوبخوار رو داره و انگار قابل کنترل نیست. یعنی اگر یکی از باغداران هم همه ی باغشو پاکسازی کنه چون باغ های پیرامون این کارو نمی کنند هیچ سودی نداره!

انگور هم که وجود داره اونجا و خیلی هم خوبه ولی مشکل اینه که باغ رز یک باغ درست و حسابی با سایه و میوه های گوناگون به شمار نمیاد. همه دوست دارن باغ با درختان بزرگ داشته باشن و ...

چز جالبی که وجود داره اینه که من یک سری سیب و گلابی هم از نهالستان 110 خریدم و کاشتم پارسال ولی هیچ کدوم از این درخت های سیب و گلابی سوسک چوبخوار نزدن!! این یعنی باید خیالمون آسوده باشه که این نهال ها مقاوم هستند به این آفت؟

راجب سیب . گلابی . چوبخوار .... باید بگم نمیشه قاطعانه نتیجه گرفت که نهال شما مقاوم اند !!ممکنه باشه ولی چون فعالیتش داخلیه شما فعلا متوجه نشدید یا اینکه چوبخوار تو اون منطقه نباشه یا کم ! و احتمال دیگه ابنه که میزبان بهتری براش وجود داره که سراغ نهال ها شما نیومده !!
گردو افت کم داره ولی خدا نکنه افت بزنه !میشه منبع داءمی برای افت ها ی خطرناک !

ekf2000

عضو جدید

راجب سیب . گلابی . چوبخوار .... باید بگم نمیشه قاطعانه نتیجه گرفت که نهال شما مقاوم اند !!ممکنه باشه ولی چون فعالیتش داخلیه شما فعلا متوجه نشدید یا اینکه چوبخوار تو اون منطقه نباشه یا کم ! و احتمال دیگه ابنه که میزبان بهتری براش وجود داره که سراغ نهال ها شما نیومده !!
گردو افت کم داره ولی خدا نکنه افت بزنه !میشه منبع داءمی برای افت ها ی خطرناک !
با سلام
من نمیدونم باغ شما کجاست یا اینکه روی دامنه کوه واقع شده
یا شیب دار هست یا نه؟
در اطراف شیراز اکثر باغات دیم در محدوده خرامه و جاده سپیدان هستند
اون هم بیش از 95درصد انگور هستند که بهترین گونه تجاری اون یاقوتی سیاه بدون هسته و پیش رس هست
شرایط چهار طرف شیراز کاملا متفاوت هست
مثلا غرب شیراز منطقه کاملامعتدل با زمستان سرد و میانگین بارش 400تا 500 میلی لیتر در ساله مثل منطقه گلستان و دراک
اما چند کیلومتر پایینتر و در شرق شهر منطقه معتدل گرم با زمستان کمی سرد و معتدل هست
که میانگین بارشی 350تا400میلی لیتر داره
دما هم در این دو منطقه چندین درجه اختلاف داره
مثلا در غرب بین منفی 5تا40 درجه درشرایط معمول هست اما در شرق یعنی پل فسا بین 0تا42درجه
البته در چند سال اخیر شرایط کاملا متفاوت شده
سرما و گرما هردو به حد کم سابقه شدید شدن
سطح اب و نوع خاک هم فقط توسط مشاهده عملی تعیین میشن
برای مشاوره بهتر و دریافت یارانه ابیاری قطره ای میتوانید به جهاد کشاورزی پایینتر از فلکه گاز به سمت باغ تخت مراجعه کنید
با تشکر

ekf2000

عضو جدید
در مورد انار
فکرکنم گفته بودین کشت دیم میخواین بکنید
من گفتم انار نیاز به ابیاری داره
انار در صورت کشت ابی شرایط دمایی رو تحمل میکنه
اما بازده خوب و کیفیت مناطق کویری رو نداره
بهترین نوع انار اسمش رو نمیدونم ولی نوع قصر دشتی که پوست و دانه سیاه داره هست
اگر با شرایط شما کنار بیاد
قیمتی بسیار بالا و مصرف دارویی داره
به طوری که حتی خشک شده میوه و پسک اون رو به قیمت مناسب از شما میخرن
البته کشت تجاری انار بعلت کشت در کشور های مجاور و رقیب به شدت بد شده
و از سال قبل فروش صادراتی اون به شدت کاهش داشته و زیان ده شده
یعنی سود دهی خوبی نداره
مثلا حالا که انار نوبر هست بهترین کیفیت اون در مناطق کویری یزد که بهترین انار ایران از نوع صادراتی رو داره میشه از باغدار 1500ت گرفت در حالی که سه سال قبل 2000ت هم نمیدادن
این با در نظرگیری تورم یعنی کاهش شدید سود دهی این محصول

در مورد نهال ها نیز همونطور که دوستمون گفتن بعد چند سال مقامت اونها معلوم میشه
چون درختان با وارد شدن به بلوغ و کم شدن قدرت خاک شروع به افت دیدن میکنند
که اونم وابستگی شدید به توان رویشی خاک و کود دهی و تقویت گیاه و نوع اون و ... داره
به نظرمن از جهاد مشاوره بگیرید مخصوصا در مورد کشت گیاهان دارویی مناسب منطقه که بسیار سود اور هست
درپناه حق موفق وپیروز وسربلند باشید

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اینجا کسی نیس جواب بده
همون عمرانو ادامه بده. وضیعت بخش آب افتضاحه اندر افتضاحه. تو بخش آبیاری تحت فشار 2 ساله که هنوز بودجه نیومده. خیلی از شرکتا نیرو نمی گیرند هیچ، تازه تعدیل نیرو هم کردن.

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز

سلام دوست عزیز
فک کنم رشتت تجربی بوده تو دبیرستان و آب و خاکم تو دانشگاه پیام نور دایره فقط
اگه این حدسام درسته پس بیشتر زمینت تو کشاورزیه تا عمران و آبیاری زهکشی و یا نهایتا سازه برات مناسبه و عمران برات خیلی سخت میشه و کار پیدا کردن برات سختتر میشه
ولی درکل عمران واسه کار بهتره
درضمن یک سوالو چند جا نپرس دوستان سریع جوابتو میدن

nasimparsi

عضو جدید
دوستان برای مهار سوسک چوبخوار سرشاخه خوار نظرتون درباره ی کاشت گیاه ازمک چیه؟

یعنی اگر بنده در چند جای باغ گیاه ازمک بکارم بیشتر این حشره روی اونها جذب می شن و می شه از میون بردشون؟ (به فرض اینکه باغ های پیرامون کار ویژه ای نکنند)

این بذر گیاه ازمک رو از کجا می شه گیر آورد؟

با سپاس

eliot -esf

کاربر ممتاز
دوستان برای مهار سوسک چوبخوار سرشاخه خوار نظرتون درباره ی کاشت گیاه ازمک چیه؟

یعنی اگر بنده در چند جای باغ گیاه ازمک بکارم بیشتر این حشره روی اونها جذب می شن و می شه از میون بردشون؟ (به فرض اینکه باغ های پیرامون کار ویژه ای نکنند)

این بذر گیاه ازمک رو از کجا می شه گیر آورد؟

با سپاس
من که موافق نیستم !!! چون ازمک درواقع علف هرز حساب میشه و تکثیرش از طریق بذر و ریزوم یعنی با یه حرکت اشتباه .. !!

nasimparsi

عضو جدید
من که موافق نیستم !!! چون ازمک درواقع علف هرز حساب میشه و تکثیرش از طریق بذر و ریزوم یعنی با یه حرکت اشتباه .. !!

ای بابا :( آخه با این سوسک رزاسه باید چکار کرد. چندین تا از درخت هایی که این همه زحمت کشیده بودم براشون رو برباد دادن. همگی راه کارهایی که وجود داره راه کارهایی هستند که مشکل رو حل نمی کنند

من نمی دونم چرا پژوهش هایی صورت نمی گیره توی ایران که از نظر ژنتیک درخت ها رو مقاوم کنند به این موضوع (و البته کم آبی چون تو ایران این دو دشواری خیلی آسیب می رسونه به درخت ها)

eliot -esf

کاربر ممتاز
ای بابا :( آخه با این سوسک رزاسه باید چکار کرد. چندین تا از درخت هایی که این همه زحمت کشیده بودم براشون رو برباد دادن. همگی راه کارهایی که وجود داره راه کارهایی هستند که مشکل رو حل نمی کنند

من نمی دونم چرا پژوهش هایی صورت نمی گیره توی ایران که از نظر ژنتیک درخت ها رو مقاوم کنند به این موضوع (و البته کم آبی چون تو ایران این دو دشواری خیلی آسیب می رسونه به درخت ها)
از تین مدل پژوهش ها که گفتید داره صورت میگیره ولی جشره ها هم ناقلا میباشند
روز به روز خودشون اپدیت می کنند چی فکر کردید !!

nasimparsi

عضو جدید
دوستان بهترین و نزدیک ترین زمان برای قلمه زدن درخت های انار + چنار چه زمانی هست؟

یعنی توی همین تابستون می تونم انار و چنار رو قلمه بزنم؟ اگر میشه و مشکلی نداره از کجاش قلمه رو تهیه کنم و چند سانت باشه و خاکش ترکیبی از چیا باشه و هر چند روز یک بار آب بهش بدم؟

با سپاس

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز

eliot -esf

کاربر ممتاز
سلام دوستان من گلدانی دارم که برگها در حال خشک شدن است لطفا راهنمایی کنید چکار کنم

مشاهده پیوست 218992 مشاهده پیوست 218993
محیطی که گلدونتون گذاشتید کجاست ؟!

اینا برگاش سوخته انگار
کود قوی بهش ندادی؟
مهندسی برق و تشخیص!:surprised:

Hamzeh856

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان من گلدانی دارم که برگها در حال خشک شدن است لطفا راهنمایی کنید چکار کنم

مشاهده پیوست 218992 مشاهده پیوست 218993

گرمای زیاد !
آبیاری بیش از اندازه !
و عدم زهکشی !

اینا از اتفاقایی نیست که واسش افتاده ؟

به نظرم که ابیاری زیادی بوده کمی اجازه بدین خاک خشک بشه و بعد ابیاری رو انجام بدید ... برگ های خراب و سوخته رو هم بچینید .

nasimparsi

عضو جدید
دوستان در این فصل و در این ماه می شه درخت انار رو قلمه زد که بشه توی زمستون کاشتش؟ شیوه قلمه زنی انار چیه؟

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز