مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
با سپاس

ولی من درست متوجه نشدم یعنی منظورتون اینه که هر روز باید دست‌کم 5 لیتر آبدهی وجود داشته باشه؟ (به جز بادام که فرمودید)

چون اصلا امکان سر زدن هر روزه که وجود نداره و خیلی کار سخته/ این یک بخش ماجرا هست و دومین بخش هم کمبود آب هست و ...

برای این یک شماره لیتر درخواست کردم چون سهمیه آبی که بنده دارم محدود و مشخص هست. می خواستم بررسی کنم (با شمارش درخت ها) ببینم وضعیت چجوری هست و اگر نیاز هست در اندیشه آب باشم و ...

ببنید بنده در هفته دو بار می‌تونم به باغ سر بزنم. فرض کنیم درخت های بادام و سرو و انگور که مقاوم به خشکی هستند رو به شمار نیاریم و هر سه هفته یک بار بهشون آب بدیم

حالا می‌مونه درخت‌های سیب و گلابی و آلو و هلو و گردوی خوشه ای

می خواستم بدونم حداقل آبی که بنده می تونم دو بار در هفته به این درخت ها بدم چند لیتر هست. به هر کدام از این ها اگر در هفته دوبار آبدهی داشته باشیم در کم‌ترین اندازه چند لیتر آب دهی باید داشته باشیم؟

-----------------

پرسش دیگه ای که خدممتون داشتم درباره ی همون سوسک چوبخوار (سرشاخه و تنه ی اصلی) هست. دوستان راهنمایی هایی کردند از جمله ایجاد نشدن تنش به درخت در زمینه آبدهی و بریدن شاخه ها (برای سوسک سرشاخه) و ...

ولی با همه ی این کارها باز با این سوسک روبرو هستیم. من دارم به این می اندیشم که اگر من در باغ کوچک خودم همه ی این کارها رو باز انجام بدم ولی باغ های کناری این کارو نکنند سودی نداره و ...

واقعا چرا برای این گونه از آفت راهی درست و 100% یافت نشده؟ و آیا به جز این راه ها، کار دیگه ای می شه انجام داد؟

با سپاس

درمورد آبیاری این نوع توصیه غیر اصولیه چونکه هیچ شناحت فنی از موقعیت باغ شما وجود نداره اما با این اوصاف با توجه به سن درختاتون و هفته ای 2باری که فرمودین در هر بار 10 لیتر احتمالا کفایت کنه

در مورد سوسک چوبخوار شرایط فیزیولوژیکی و شیوه زندگی اون طوریه که زیاد نمیشه روی مبارزه با اون موفق بود و فقط باید پیشگیری رو مث همیشه مقدم دونست
دوستان درست راهنمایی کردن. یه درخت قوی مقاومتره(تغذیه ،آبیاری و ...) در ختایی که کم آبی رو تحمل میکنن مستعد تر هستن.در جاهایی که تراکم درخت کمه این آفت بیشتره

بجز رعایت کلیه اصول باغداری سمپاشی زمستونه هم در کاهش این آفت بی تاثیر نیست.در مبحث مدیریت تلفیقی استفاده از مرغ و خروس توی باغ در این موارد توصیه شده مخصوصا برای پروانه فری

متاسفانه این آفت بصورت حدی داره جنگلهای بلوط زاگرس رو نابود میکنه...که واقعا معظل بزرگیه و علت عمده اون هم خشکسالیه

ekf2000

عضو جدید
با سلام
دوست گرامی برای تحریک درختان بویژه بادام برای گل دهی میتونید در اواخر فصل تابستان روی پوسته شاخه ها به صورت دورتا دور شاخه یک خراش ایجاد کنید
به طوری که به فاصله کمی پوسته دوطرف کاملا از هم جدا شده و عمق برش تا رسیدن به چوب و به اندازه زخامت پوسته است
در این شرایط رابطه پوسته با ریشه به طور مستقیم قطع شده و تا زمان جبران پوسته مواد غذایی که توسط گیاه تولید میشه در جوانه ها انباشته شده و موجب افزایش گلدهی میشه
اسم علمی این روش یادم نیست ولی از تو اینترنت درباره زخم زنی شاخه برای افزایش باردهی سرچ کنی میتونی مطالب و روشهای اون رو تصویری ببینی
ما یک درخت بادام 5ساله در منزل داریم که سالها با وجود بزرگی گل نمیداد تا اینکه من این روش رو دیدم و اجرا کردم
امسال به طور باورنکردنی و زیاد تمام سرشاخه ها به گل نشستن
اما امان از دست گنجشک ها همه گلها و بارگهای درخت رو هم در بهار امسال کندن و حتی یک گل هم باقی نگذاشتن
امسال که گل داد عجیب به درخت هجوم میاوردن و همه گلهای باز شده رو میکندن
شما هم این روش رو امتحان کنید
البته تلقیح با گرده سایر درختان هم خیلی مهمه یا پاشیدن روغن مخصوص بر جوانه ها
درخت سرو رو هم بهتره از باغ میوه حذف کنید
چون برخی از گونه های سرو و کاج به شدت خاک رو اهکی میکنن به طوری که به درختان اطراف آسیب رسانیده و یا خاک رو طوری خراب میکنن که بجز سرو درخت دیگری در اون رشد نکنه و شما مجبور به تعویض خاک بشین
میزان اب دهی به صورت عمده وابسته به جنس خاک سن درخت و عمق اب منطقه و میزان بارندگی و رطوبت منطقه است
که باید مشخص باشه در غیر اینصورت به شدت بی ابی یا پرابی بر درخت تاثیر میگذاره
درپناه حق

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
درود جوان

بین این درختاتون بادام از همه کم توقع تره برا آب

البته همونطور که خودتون گفتین با این شرایط نامشخصی که ارائه دادین و نیاز آبی رو میخواین بدونین فقط یه رنج میشه ارائه داد

بین 5 تا 8 لیتر در روز اونم در ساعات خنک و شب

بادام در ببیشتر گونه هاش در لقاح گل ناسازگاره به اصطلاح دگرکشن میشه...خلاصش این میشه که گرده ی اون گل یا درخت نمیتونه روی خودش باروری ایجاد کنه و باید از گرده درخت بادام دیگه ای استفاده بشه....برا همینم موقع احداث باغ بادام بطور منظم چند تا در خت گرده دهنده میکارن
بادامهای کمی هستن که خودلقاح باشن

خیلی از درختلی بادام سال آوری دارن ...یعنی اگه یه سال خوب محصول بدن سال بعد توانایی خوب محصول دادنو ندارن...شایدم تا چند سال توانایی خوب ثمر دادنو نداشته باشن که این موضوع بستگی به تغذیه درخت داره
در مورد اون درخت بی ثمر هم این شرایطی که گفتم ممکنه صادق باشه
امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم
سلام
شما مطمئن هستید بادام سال آوری داره !!!!؟؟؟؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
با سلام
دوست گرامی برای تحریک درختان بویژه بادام برای گل دهی میتونید در اواخر فصل تابستان روی پوسته شاخه ها به صورت دورتا دور شاخه یک خراش ایجاد کنید
به طوری که به فاصله کمی پوسته دوطرف کاملا از هم جدا شده و عمق برش تا رسیدن به چوب و به اندازه زخامت پوسته است
در این شرایط رابطه پوسته با ریشه به طور مستقیم قطع شده و تا زمان جبران پوسته مواد غذایی که توسط گیاه تولید میشه در جوانه ها انباشته شده و موجب افزایش گلدهی میشه
اسم علمی این روش یادم نیست ولی از تو اینترنت درباره زخم زنی شاخه برای افزایش باردهی سرچ کنی میتونی مطالب و روشهای اون رو تصویری ببینی
ما یک درخت بادام 5ساله در منزل داریم که سالها با وجود بزرگی گل نمیداد تا اینکه من این روش رو دیدم و اجرا کردم
امسال به طور باورنکردنی و زیاد تمام سرشاخه ها به گل نشستن
اما امان از دست گنجشک ها همه گلها و بارگهای درخت رو هم در بهار امسال کندن و حتی یک گل هم باقی نگذاشتن
امسال که گل داد عجیب به درخت هجوم میاوردن و همه گلهای باز شده رو میکندن
شما هم این روش رو امتحان کنید
البته تلقیح با گرده سایر درختان هم خیلی مهمه یا پاشیدن روغن مخصوص بر جوانه ها
درخت سرو رو هم بهتره از باغ میوه حذف کنید
چون برخی از گونه های سرو و کاج به شدت خاک رو اهکی میکنن به طوری که به درختان اطراف آسیب رسانیده و یا خاک رو طوری خراب میکنن که بجز سرو درخت دیگری در اون رشد نکنه و شما مجبور به تعویض خاک بشین
میزان اب دهی به صورت عمده وابسته به جنس خاک سن درخت و عمق اب منطقه و میزان بارندگی و رطوبت منطقه است
که باید مشخص باشه در غیر اینصورت به شدت بی ابی یا پرابی بر درخت تاثیر میگذاره
درپناه حق

سلام و ممنون بابت اشاره به این نکته...عزیزان رشته باغبانی با زخم زنی آشنایی دارن...فقط یه نکته رو که اضافه کنم به صحبتهای شما اینه که فقط بحث محبوس شدن مواد غذایی نیس، خاصیت تحریک جوانه های رویشی به زایشی مطرحه در این کار مطرحه
البته فراموش نکنید داشتن گلهای زیاد هدف اصلی نیس بلکه به میوه تبدیل کردن گلهای بیشتری از تمام مجموعه گلها هدف اصلیه...گل زیادی روی یه شاخه مشکلات خودشو داره

در مورد بادام هم فقط گلدهی مهم نیس.این گیاه غالبا گرده خوش براش ناسازگاره

در مورد سرو بحث آهکی کردن خاک در درختان مسن اتفاق میوفته .ضمنا این درختا به اسیدی کردن ریزوسفر معروفن .قضیه مهم دیگه مربوط به خواص آللوپاتی این نوع از درختانه

آخرین ویرایش:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
ببخشید میشه منبعی در این زمینه لطف کنید .

بله با کمال میل

راهنمای بادام - احمد بای بوردی ،سعيد چای چی ، نادر حسن زاده ،محمد مشهدی جعفر لو

بادام- اثر تراب امير قاسمی ،انتشارات آيندگان

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
بجز رعایت کلیه اصول باغداری سمپاشی زمستونه هم در کاهش این آفت بی تاثیر نیست.در مبحث مدیریت تلفیقی استفاده از مرغ و خروس توی باغ در این موارد توصیه شده مخصوصا برای پروانه فری
پروانۀ فری که نیچ پروازیش خیلی بالاست، مرغ و خروس چطوری میتونه به این ارتفاع برسه؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
پروانۀ فری که نیچ پروازیش خیلی بالاست، مرغ و خروس چطوری میتونه به این ارتفاع برسه؟

بله اینم نکته ایه...اما نگفتم که مرغ و خروس 100درصد کنترل میکنن.فقط یه بخش ماجرا رو میتونن درش دخیل باشن لابد میپرسید کدوم بخش قضیه؟!
توی ایران معمولا پروانه فری هر 2سال یه نسل داره.حشرات ماده اون چندان تغذیه ای ندارن و بخاطر سنگینی زیاد جابجایی ندارن.گاهی روی زمین ماده ها دیده میشنو حتی تخم ریزی روی زمین هم میکنن...اینجاس که نقش مرغ و خروس پررنگ میشه

sabu

عضو جدید
سلام دوستان-وقتتون بخیر
ما در حیات خونمون یه درخت بزرگ عرعر داشتیم.زمستون تقریبا نابودش کردیم.درخت رو قطع کردیم ولی نتونستیم ریشه هاش رو به طور کامل از خاک خارج کنیم.
الان همه جای باغچه داره عرعر سبز میشه. اعصاب برام نذاشته. لطفا بگید چطور میشه این لعنتی رو نابود کرد؟؟؟؟آیا سم خاصی داره؟
البته در باغچه ما دو تا گیلاس یک ازگیل و یک خرمالو هم هست.
خرمالو رو دقیقا جای عرعر کاشتیم.اولش خوب رشد کرد ولی الان داره خشک میشه.
یکی از گیلاس ها هم خشک شده تقریبا و از بدنه درخت صمغ زده بیرون.
میشه دلایل این مشکلات رو برام تشریح کنید و راه نجات درختان رو بگید.
با تشکر از همگی

nazi jooon

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان-وقتتون بخیرما در حیات خونمون یه درخت بزرگ عرعر داشتیم.زمستون تقریبا نابودش کردیم.درخت رو قطع کردیم ولی نتونستیم ریشه هاش رو به طور کامل از خاک خارج کنیم.الان همه جای باغچه داره عرعر سبز میشه. اعصاب برام نذاشته. لطفا بگید چطور میشه این لعنتی رو نابود کرد؟؟؟؟آیا سم خاصی داره؟البته در باغچه ما دو تا گیلاس یک ازگیل و یک خرمالو هم هست.خرمالو رو دقیقا جای عرعر کاشتیم.اولش خوب رشد کرد ولی الان داره خشک میشه.یکی از گیلاس ها هم خشک شده تقریبا و از بدنه درخت صمغ زده بیرون.میشه دلایل این مشکلات رو برام تشریح کنید و راه نجات درختان رو بگید.با تشکر از همگی
یه کار که قدیمی ها انجام می دادن و نمیدونم چقد جواب بده و یا روش خوبی یا بدی باشه اینه که وقتی می خواستن یه درختی خشک بشه قسمت هوایی رو قطع میکردن و بعدش رو ناحیه قطع شده نفت می ریختن تا ریشه هم خشک بشه..

ramin43

عضو جدید
با عرض سلام و احترام
کارشناسان بزرگوار برای آبیاری درختهای میوه دو -سه ساله در صورت آبیاری با آب شهری اگر در آب لوله کشی کلر اضافه شده باشه برای درختان مضر میباشد یا خیر . پیشاپیش از راهنمایی سروران گرامی تشکر میکنم

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
با عرض سلام و احترام
کارشناسان بزرگوار برای آبیاری درختهای میوه دو -سه ساله در صورت آبیاری با آب شهری اگر در آب لوله کشی کلر اضافه شده باشه برای درختان مضر میباشد یا خیر . پیشاپیش از راهنمایی سروران گرامی تشکر میکنم
به نظر من که مشکلی ایجاد نمیکنه !! اگه یکی و دو تا حساس نشو !! ولی اگه یه باغ دارید که به صرفه نیس !!

eliot -esf

کاربر ممتاز
سلام دوستان-وقتتون بخیر
ما در حیات خونمون یه درخت بزرگ عرعر داشتیم.زمستون تقریبا نابودش کردیم.درخت رو قطع کردیم ولی نتونستیم ریشه هاش رو به طور کامل از خاک خارج کنیم.
الان همه جای باغچه داره عرعر سبز میشه. اعصاب برام نذاشته. لطفا بگید چطور میشه این لعنتی رو نابود کرد؟؟؟؟آیا سم خاصی داره؟
البته در باغچه ما دو تا گیلاس یک ازگیل و یک خرمالو هم هست.
خرمالو رو دقیقا جای عرعر کاشتیم.اولش خوب رشد کرد ولی الان داره خشک میشه.
یکی از گیلاس ها هم خشک شده تقریبا و از بدنه درخت صمغ زده بیرون.
میشه دلایل این مشکلات رو برام تشریح کنید و راه نجات درختان رو بگید.
با تشکر از همگی
خو مشکل اصلی همون ریشه ها عر عر !!
تکثیر عرعر از همون ریشه و دانه اش ضورت میگیره
قطعا هی بیل زدید درخت را دربیارید ریشه ها یه عالمه تقسیم کردید !! الان این عرعر مث علف هرز شده و از اونجایی که جز گیاهان مقاوم هم به حشرات و بیماری ها هم یه شرایط نامساعد تو این رقابت اون برنده است

به نظر من بهترین کار اگه یه باغچه کوچک اینه که تک تک عر عر ها با ریشه کاملا بیرون بیارید !!

یه عکس از گیلاس صمغ زده بگذارید ببینیم بهتر میتونیم بگیم چی شده !!
یه کار که قدیمی ها انجام می دادن و نمیدونم چقد جواب بده و یا روش خوبی یا بدی باشه اینه که وقتی می خواستن یه درختی خشک بشه قسمت هوایی رو قطع میکردن و بعدش رو ناحیه قطع شده نفت می ریختن تا ریشه هم خشک بشه..

روش بدیست دخترم !!

اولا نفت به این با ارزشی بریزیم بره الکی الکی ....
دوم اینکه ریشه درخت ها خرمالو - گیلاس و ازگیل هم قطعا تحت تاثیر قرار میده !!

eliot -esf

کاربر ممتاز
بله اینم نکته ایه...اما نگفتم که مرغ و خروس 100درصد کنترل میکنن.فقط یه بخش ماجرا رو میتونن درش دخیل باشن لابد میپرسید کدوم بخش قضیه؟!
توی ایران معمولا پروانه فری هر 2سال یه نسل داره.حشرات ماده اون چندان تغذیه ای ندارن و بخاطر سنگینی زیاد جابجایی ندارن.گاهی روی زمین ماده ها دیده میشنو حتی تخم ریزی روی زمین هم میکنن...اینجاس که نقش مرغ و خروس پررنگ میشه
:surprised:
تخمریزی فری تا اونجایی که ما خوندیم رو دهانه خروجی لاروی بیشتر صورت میگیره !! حالا بر فرض یکی دو رو زمین باشه خیلی ارزش نداره به عنوان یه راه کنترل مرغ و خروس استفاده بشه هااا !!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

خو مشکل اصلی همون ریشه ها عر عر !!
تکثیر عرعر از همون ریشه و دانه اش ضورت میگیره
قطعا هی بیل زدید درخت را دربیارید ریشه ها یه عالمه تقسیم کردید !! الان این عرعر مث علف هرز شده و از اونجایی که جز گیاهان مقاوم هم به حشرات و بیماری ها هم یه شرایط نامساعد تو این رقابت اون برنده است

به نظر من بهترین کار اگه یه باغچه کوچک اینه که تک تک عر عر ها با ریشه کاملا بیرون بیارید !!

یه عکس از گیلاس صمغ زده بگذارید ببینیم بهتر میتونیم بگیم چی شده !!

روش بدیست دخترم !!

اولا نفت به این با ارزشی بریزیم بره الکی الکی ....
دوم اینکه ریشه درخت ها خرمالو - گیلاس و ازگیل هم قطعا تحت تاثیر قرار میده !!

ریختن نفت همونطور که الی خانم گفتن کار درستی نیس مضافا اینکه بازم چند تادرخت توی باغچه حی و حاضر وجود دارن

البته از من نشنیده بگیرین ریختن دوغ پای هر گیاهی باعث خشک شدنش میشه که بازم روش ناجوانمردانه و با توجه به ارزش دوغ کار نامعقولیه:D

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
:surprised:
تخمریزی فری تا اونجایی که ما خوندیم رو دهانه خروجی لاروی بیشتر صورت میگیره !! حالا بر فرض یکی دو رو زمین باشه خیلی ارزش نداره به عنوان یه راه کنترل مرغ و خروس استفاده بشه هااا !!

شما درست خوندین...البته یکی دو روز بیشتر روی زمینه...بعد هم شما حتما میدونین صرف نظر از قضیه پروانه فری مرغ و خروس بصورت کلی در کنترل آفات چقد کارایی دارن

اما نکته ای که باید اضافه کنم اینه که حضور پروانه فری باعث میشه پای چند تا آفت برا تخم ریزی به باغ باز بشه که کلی خطرناکم هستن...اونهام دقیقا دهانه خروجی دالانهای لاروی پروانه فری تخم میذارن
بنابراین به قول شما اگه 2 روز هم حشره ماده فری روی زمین بمونه نباید نشست و نگاش کرد....

eliot -esf

کاربر ممتاز
شما درست خوندین...البته یکی دو روز بیشتر روی زمینه...بعد هم شما حتما میدونین صرف نظر از قضیه پروانه فری مرغ و خروس بصورت کلی در کنترل آفات چقد کارایی دارن

اما نکته ای که باید اضافه کنم اینه که حضور پروانه فری باعث میشه پای چند تا آفت برا تخم ریزی به باغ باز بشه که کلی خطرناکم هستن...اونهام دقیقا دهانه خروجی دالانهای لاروی پروانه فری تخم میذارن
بنابراین به قول شما اگه 2 روز هم حشره ماده فری روی زمین بمونه نباید نشست و نگاش کرد....
دو روز بشینه برا تخم ریزی:surprised:"روز" !!
ببخشید اشتباه تایپیه !! یه " تا " جامونده! درنتیجه درستش میشه ...
یکی دو تا روی زمین بشینند و تخم ریزی کنند !!

م.ت

عضو جدید
گیاه بوقناق

گیاه بوقناق

با سلام و آرزوی قبولی طاعات شما عزیزان
آیا کسی هست که بتواند راجع به گیاه بوقناق و شرایط زیست محیطی و رویشگاهی آن به بنده اطلاعاتی دهد؟
با سپاس فراوان
21.04.93

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
دو روز بشینه برا تخم ریزی:surprised:"روز" !!
ببخشید اشتباه تایپیه !! یه " تا " جامونده! درنتیجه درستش میشه ...
یکی دو تا روی زمین بشینند و تخم ریزی کنند !!

یکی دوتا بیشتره;) راستی میدونین چه افاتی دهانه خروجی دالان لارو فری تخم میذارن؟؟؟؟؟/

eliot -esf

کاربر ممتاز
یکی دوتا بیشتره;) راستی میدونین چه افاتی دهانه خروجی دالان لارو فری تخم میذارن؟؟؟؟؟/

شما دیدید !؟!
پروانه زنبور مانند -کرم جگری هووم !؟!؟
بعد قضیه روز چی بود !؟!

asbahi

عضو جدید
بسم الله الرحمن الرحیم و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد وآله الطاهرین سیما بقیه الله فی الارضین
سلام علیکم
باستحضار می رساند آوندهای آبکش گیاه در محلی بین پوست درخت و چوب قرار گرفته اند که اگر پوست دور تا دور تنه به اندازه ای که شما ذکر کرده اید کنده شود گیاه خشک می شود. می توانید از نواحی دیگر و جوان شاخه های جوان به درد نخور پوست را دور تا دور بکنید و به ناحیه آسیب دیده متصل نمایید سپس با چسب شیشه ای دور تا دور محل را چسب نمود تا پوستها با تنه تدریجا مرتبط شده و اتصال چوب با پوست جدید برقرار شود.

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
شما دیدید !؟!
پروانه زنبور مانند -کرم جگری هووم !؟!؟
بعد قضیه روز چی بود !؟!

بله دیدیم!

درست اشاره کردین..مرسی

قضیه روز مربوط میشه به کلمه "رو" که اشتباه تایپ کرده بودین...من فکر کردم منظورتون" روز" هست

tagavipoorian

عضو جدید
راهنمائی کاربردی

راهنمائی کاربردی

سلام من باغچه ای دارم که رشد درختان آن خیلی کند است دوستی دارم کشاورزی خوانده میگه خاکش قلیائیه ، چای هر درخت یک بیل گوگرد دادیم میگه باید اسید هیومیک بدیم آبیاریشو قطره ای کردم 2 بار محلول پاشی کردم که اسید هیومیک داشت میخام کود ارگانیک و اسید هیومیک بدم میشه از دوستان متخصص در این مورد راهنمائئم کنید؟ ممنونم:gol:

Fatemeh FGH

عضو جدید
گیاه آبدوست پاییزی

گیاه آبدوست پاییزی

سلام دوستان
طاعات و عباداتتون قبول
در مورد پایان نامه ام ازتون کمک میخواستم. من یه گیاهی میخوام که بشه از ماه آبان یا آذر کشت کرد و نیاز به آب داشته باشه یعنی قابل کشت در استان مازندران باشه. ممنون میشم اگه کمکم کنید.

mohsenhessami33

عضو جدید
کشت بافت و کشت سلول گیاهی

کشت بافت و کشت سلول گیاهی

آنچه در مورد کشت بافت و سلول گیاهان باغی میدانید در میان بگذارید

rhd

عضو
کمک فوری لطفا

کمک فوری لطفا

با سلام.
من دنبال عکسهایی از سیر مراحل رشدی کیوی هستم اما هرچی سرچ میکنم پیدا نمیکنم (همش تو یه عکسه که از کاشت تا برداشت هستش مثلا اول جوانه زنی تا آخر میوه دهی). اگه کسی پیدا کرد یا تو کتابی دید معرفی کنه ممنون میشم. خیلی فوریه. بازم ممنون