مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

rahim47

عضو جدید
سلام دوستان
حدود 20 تا درخت گوجه درختی توی باغچه دارم. یک هفته ای میشه که شروع کردن به شکوفه دادن. بعضی هاشون چند روزی زودتر از بعضی های دیگه شکوفه کردن . بعضی هاشون خیلی پر شکوفه ان و بعضی های دیگه کم شکوفه . دوستان میتونید راهنمایی کنید که علت این اختلاف در چیست؟ زود شکوفه کردن خوبه یا دیر شکوفه کردن؟ پر شکوفه بودن خوبه یا کم شکوفه؟

آخرین ویرایش:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
حدود 20 تا درخت گوجه درختی توی باغچه دارم. یک هفته ای میشه که شروع کردن به شکوفه دادن. بعضی هاشون چند روزی زودتر از بعضی های دیگه شکوفه کردن . بعضی هاشون خیلی پر شکوفه ان و بعضی های دیگه کم شکوفه . دوستان میتونید راهنمایی کنید که علت این اختلاف در چیست؟ زود شکوفه کردن خوبه یا دیر شکوفه کردن؟ پر شکوفه بودن خوبه یا کم شکوفه؟
یه دلیلش میتونه خاک باغچتون باشه.. اگر خاک باغچتون شنی .. گوجه فرنگی زودتر رشد میکنه و شکوفه میده برای اینکار باید برای پربودن محصول خاك هاي سيلت يا رسي لومرو استفاده کنید..
البته الانم اشکالی نداره..ولی دلیل زود شکوفه دادن .. بوته های گوجه فرنگیتون به خاطر خاکشه.

rahim47

عضو جدید
یه دلیلش میتونه خاک باغچتون باشه.. اگر خاک باغچتون شنی .. گوجه فرنگی زودتر رشد میکنه و شکوفه میده برای اینکار باید برای پربودن محصول خاك هاي سيلت يا رسي لومرو استفاده کنید..
البته الانم اشکالی نداره..ولی دلیل زود شکوفه دادن .. بوته های گوجه فرنگیتون به خاطر خاکشه.

دوست عزیز گوجه فرنگی نیست . درخت های بزرگ گوجه سبزه

ramin43

عضو جدید
با عرض سلام و احترام از راهنمایی شما سرور گرامی بسیار سپاسگذارم .

ramin43

عضو جدید
دوستان سلام
خواهشمندم در صورت امکان راه حل مناسب جهت از بین بردن علفهای هرز پای درختان میوه سه چهار ساله را به اینجانب اطلاع دهید . این علفها ریشه های بسار محکم و عمیقی دارند . برای بیل زدن دور درخت میترسم به ریشه درختها آسیب برسونم . پیشاپیش از راهنمایی شما تشکر میکنم .

juni

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
دوستان سلام
خواهشمندم در صورت امکان راه حل مناسب جهت از بین بردن علفهای هرز پای درختان میوه سه چهار ساله را به اینجانب اطلاع دهید . این علفها ریشه های بسار محکم و عمیقی دارند . برای بیل زدن دور درخت میترسم به ریشه درختها آسیب برسونم . پیشاپیش از راهنمایی شما تشکر میکنم .

سلام....
با اینکه روش اشتباهیه ولی از علف کش استفاده کنین
باید نوع علف های هرز مزرعتون رو هم بدونین
نگفتین درختاتون چه درختی هستن
ولی معمولا علف کش توفوردی
توی باغات میوه خوب جواب میده...
1 لیتر در هکتار و توی هوای آرام سم پاشی بشه..
:gol::gol:

nazi jooon

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
با توجه به اینکه در اکثر مناطق ایران احتما وقوع سرمای دیر رس بهاره وجود داره این زود شکوفه دادن به نفع گیاه نیست و در صورت کوچکترین کاهش دما شکوفه ها دچار سرمازدگی میشن و محصول از بین میره...پس دیر شکوفه کردن بهتره(ولی نه اینقدر دیر که به گرمای اردیبهشت برسه)همون نیمه دوم فروردین خوبه
در مورد میزان شکوفه دهی شاید رقم های ان درخت باهم متفاوته..یکیش پرمحصول با میوه های کوچکتر و دومی کم محصول با میوه های بزرگتره..
و البته اگه فکر میکنین درختاتون کمبود دارن یا بیمارن،در این موارد به برگاش دقت کنین..اگه علائم خاصی دیدین عکسشو بذارین تا مشخص بشه مربوط به چه کمبود و بیماریه..

root

عضو جدید
سلام، میشه یه کتاب واسه اشنایی با گل های زینتی، گل های شاخه بریده و... که واسه دسته گل وسبد استفاده مبکنند معرفی کنید. اگه pdf باشه ممنون میشم.

rahim47

عضو جدید
ممنون از راهنمایی تون
با توجه به اینکه در اکثر مناطق ایران احتما وقوع سرمای دیر رس بهاره وجود داره این زود شکوفه دادن به نفع گیاه نیست و در صورت کوچکترین کاهش دما شکوفه ها دچار سرمازدگی میشن و محصول از بین میره...پس دیر شکوفه کردن بهتره(ولی نه اینقدر دیر که به گرمای اردیبهشت برسه)همون نیمه دوم فروردین خوبه
در مورد میزان شکوفه دهی شاید رقم های ان درخت باهم متفاوته..یکیش پرمحصول با میوه های کوچکتر و دومی کم محصول با میوه های بزرگتره..
و البته اگه فکر میکنین درختاتون کمبود دارن یا بیمارن،در این موارد به برگاش دقت کنین..اگه علائم خاصی دیدین عکسشو بذارین تا مشخص بشه مربوط به چه کمبود و بیماریه..

ramin43

عضو جدید
با عرض سلام و تشکر از راهنمایی شما
درختان من شامل هلو گیلاس آلبالو سیب گلابی ازگیل به گردو فندق آلوشابلون زردآلو هستند و جمعا 54 اسله و سه ساله اند . این علف کشی را که معرفی فرمودید (توفوردی) را داخل چاله درختها بای بریزم یا نحوه استفادش متفاوته . همچنین خواهش میکنم زمان استفاده آنرا نیز بفرمایید . ضمنا منطقه باغچه من آبسرد دماوند میباشد . با نهایت تشکر از راهنمایی جنابعالی .

juni

با عرض سلام و تشکر از راهنمایی شما
درختان من شامل هلو گیلاس آلبالو سیب گلابی ازگیل به گردو فندق آلوشابلون زردآلو هستند و جمعا 54 اسله و سه ساله اند . این علف کشی را که معرفی فرمودید (توفوردی) را داخل چاله درختها بای بریزم یا نحوه استفادش متفاوته . همچنین خواهش میکنم زمان استفاده آنرا نیز بفرمایید . ضمنا منطقه باغچه من آبسرد دماوند میباشد . با نهایت تشکر از راهنمایی جنابعالی .

سلام...
بهترین راه از بین بردن علوفه هرز بیل زدن هستش....
علف کش توفوردی باید روی علوفه هرز سم پاشی بشه...
نباید پای درخت ها بریزینش............!!!!
استفاده از این علف کش مهارت میخواد....یعنی خطرناکه...
پس اگه مهارت ندارین حتما یه گیاهپزشک موقع سم پاشی کنارتون باشه...
1 لیتر در هکتار و در هوای آرام...یعنی موقع سم پاشی باد نوزه.....
دما هم موقع سم پاشی بین 10 تا 30 درجه باید باشه...
چون توی کمتر از 5 درجه سانتی گراد این علف کش تاثیر نداره...
میزان توصیه شده رو با مقداری آب تمیز خوب مخلوط کنین و این محلول رو
توی مخزن سم پاشی که تا نیمه توش آب ریخته شده بریزین
در حالیکه محلول سم رو بهم می زنین بقیه آب رو اضافه کنین .
بعدش سم پاشی کنین.....ولی نباید روی شاخه و برگ درختا بخوره....
بهتره از سم پاش پشتی استفاده کنین....
علف کش پاراگوات هم میتونین استفاده کنین هم خطرش کمتره و هم روی
علف های هرز نازک برگ و پهن برگ تاثیر داره.....
با توجه به منطقه شما بهتره از پاراگوات استفاده کنین..
بهترین زمان برای از بین بردن علفهای هرز در فروردین ماه هستش
که علفهای هرز 2 تا 3 برگی هستن.............
علف کشی به اسم رانداپ هم میتونین استفاده کنین خیلی قویه
ولی خیلی هم خطرناکه نیاز به مهارت داره....
در هر صورت نذارین علف کش به شاخ و برگ درخت هاتون بخوره......
با توجه به موقعیت باغ و محصولات و میزان مهارت شما من
پاراکوات رو توصیه می کنم...به میزان 3 لیتر در هکتار....
:gol::gol:

آخرین ویرایش:

ramin43

عضو جدید
ضمن عرض سلام
بسیار بسیار از راهنمایی شما سرور بزرگوار سپاسگذارم . حتما پیشنهاد جنابعالی را عمل نموده و از پاراگوات استفاده خواهم کرد . پیشاپیش سال نو را به شما تبریک عرض نموده و سلامتی و سعادت روزافزون برایتان از درگاه خداوند آرزومندم . ایام بکامتان باد .

juni

ضمن عرض سلام
بسیار بسیار از راهنمایی شما سرور بزرگوار سپاسگذارم . حتما پیشنهاد جنابعالی را عمل نموده و از پاراگوات استفاده خواهم کرد . پیشاپیش سال نو را به شما تبریک عرض نموده و سلامتی و سعادت روزافزون برایتان از درگاه خداوند آرزومندم . ایام بکامتان باد .

سلام..
خواهش میکنم....انجام وظیفه است آقای جوادی نژاد...
ممنونم از لطف شما....:smile:
امیدوارم نتیجه دلخواهتون رو کسب کنین...
پیشاپیش عید شما هم مبارک...:gol::gol:

آخرین ویرایش:

AndanaEnd

عضو جدید
مهندسان نظر دهند !!

مهندسان نظر دهند !!

با سلام دوستان عزیز ........
امیدوارم ایام به کام دوستان همیشه سبزم آرمانی باشد .
به تالار کشاورزی اومدم تا بلکه از نظرات کارشناشانه شما مهندسین عزیز باغبانی کمال استفاده را ببرم .........
و من ایمان دارم که مشورت با شما خالی از لطف نخواهد بود ، من به باغبانی علاقه وافری دارم و در همین راستا زمینی به مساحت 5 هزار متر مربع که در منطقه ای خوش آب و هوا قرار دارد رو در اختیار دارم و قصد دارم یک باغ کاملا مدرن و شیک رو احداث کنم .
با مراجعه به مرکز جهاد کشاورزی منطقه و مشورت با کارشناسان بومی به این نتیجه رسیدیم که از دو نوع نهال برای کاشت درخت استفاده کنم که اولی سیب پایه کوتاه (مالینگ) و دومی انگور سیمی بود .
زمین مذکور حدود 30 سال می باشد که کار خاصی بر روی آن صورت نگرفته و از چهار طرف بین باغ های دیگر محصور می باشد و تنها یک بار در آبان ماه 92 شخم داده شده است .
عمده درختان کاشته شده در باغ های منطقه شامل : گردو ، بادام ، گلابی ، انگور عسگری (بیشترین مورد ) ، سیب و غیره می باشد .
منطقه ما دارای آب و هوای معتدل کوهستانی می باشد .....
حال می خواهم بدانم به چه صورت باید مراحل کار را طی کنم !!!!؟
مراحل کار به چه صورت است و از چه مواردی باید شروع کنم !!!؟
شما چه نوع درختی رو پیشنهاد می دهید ؟
در کل اصول مهندسی کار در احداث باغ به چه صورتی است ؟
فرض کنید این زمین در اختیار شماست و شما ناظر و همه کاره !!!
منتظر پیشنهادات شما مهندسین گرامی خواهم ماند .

با تشکر فراوان

nazi jooon

کاربر ممتاز
به تالار کشاورزی اومدم تا بلکه از نظرات کارشناشانه شما مهندسین عزیز باغبانی کمال استفاده را ببرم .........
و من ایمان دارم که مشورت با شما خالی از لطف نخواهد بود ، من به باغبانی علاقه وافری دارم و در همین راستا زمینی به مساحت 5 هزار متر مربع که در منطقه ای خوش آب و هوا قرار دارد رو در اختیار دارم و قصد دارم یک باغ کاملا مدرن و شیک رو احداث کنم .
با مراجعه به مرکز جهاد کشاورزی منطقه و مشورت با کارشناسان بومی به این نتیجه رسیدیم که از دو نوع نهال برای کاشت درخت استفاده کنم که اولی سیب پایه کوتاه (مالینگ) و دومی انگور سیمی بود .
زمین مذکور حدود 30 سال می باشد که کار خاصی بر روی آن صورت نگرفته و از چهار طرف بین باغ های دیگر محصور می باشد و تنها یک بار در آبان ماه 92 شخم داده شده است .
عمده درختان کاشته شده در باغ های منطقه شامل : گردو ، بادام ، گلابی ، انگور عسگری (بیشترین مورد ) ، سیب و غیره می باشد .

با تشکر فراوان
اول بگین دستمزد مهندس ناظر چقدره!؟!؟:D

AndanaEnd

عضو جدید
سلام شما راهنمایی کنید بعد که باغ احداث شد براتون میوه تازه میچینم و براتوم می فرستم خوبه؟

nasimparsi

عضو جدید
دردو

دوستان می دونم که ههم چیز به شرایط بستگی داره ولی حدودی یک راهنمایی کنید که درخت بادام باید چقدر آب بهش داد. یک بار در هفته بس هست؟

پرسش دومم درباره اینه که آیا خاکستر آتش و چوپ رو می شه به عنوان کود به کار برد؟ برای درخت سودی داره؟

با سپاس

n30e

عضو جدید
سلام.سال نو مبارک/ راجه به کاربرد جی آی اس در حفاظت آب مطلب میخاستم/ممنونم

saba_ar70

عضو جدید
یه سوال خیلی ساده دارم.لطفا جواب بدین

یه سوال خیلی ساده دارم.لطفا جواب بدین

دوستان سلام.روزتون بخیر.
من رشته ام گشاورزیه ولی گرایشم آبیاری نیست.
توی آزمایشگاه آبیاری عمومی مبحث رطوبت یه سوال دارم در واقع اصلا سر در نمیارم،یه آدم خیر بیاد به من توضیح بده لطفا:confused:
ما رطوبت خاک لومی رسی رو توسط دستگاه TDR اندازه گیری کردیم. و توی دو عمق 2 تا عدد به دست آوردیم.
عمق 600 7.9%
عمق 400 8.3 %
چگالی هم 1.65 هست.
با توجه به اینها رطوبت حجمی زمان آبیاری و عمق آب آبیاری رو چطور میتونم محاسبه کنم
عذر میخوام که واسه یه مساله ساده یه تاپیک جدا زدم.بعد از گرفتن جواب اون رو پاک میکنم.ممنون از همگی.منظر جوابتون هستم. :gol::heart:

سلام دوست عزیز. به نظر من برای اینکه بتونید از روی اندازه گیری های رطوبت خاک برنامه آبیاری و انجام دهید باید رطوبت رو در دو عمق متفاوت با چیزی که شما اندازه گیری کردین داشته باشیم. یکی لایه سطحی خاک هست که حدود همون 0 تا 20 سانتی متری اول میشه یکی دیگه هم عمق توسعه ریشه که تقریبا 150 سانتی متری عرف هست. این اعدادی رو هم که شما بدست آوردین از رطوبت خاک به شدت پایین هستن. برای خاک لوم رسی که یک خاک نسبتا سنگین محسوب میشه رطوبت پژمردگی دائم در حدود 18 تا 25 درصد هستش. این رطوبتی که شما اندازه گیری کردین یعنی خیلی پایین تر از PWP. به نظرم توی کالیبره کردن TDR یه خرده باید بیشتر دقت کنید (منظورم بدست آموردن منحنی TDR برای خاک منطقه ست).
حالا به فرض اینکه شما رطوبت رو توی عمق مناسب و با اعداد منطقی حساب کرده باشین برای بدست آوردن عمق آبیاری باید مراحل زیر رو طی کنید.
1- ابتدا باید رطوبت وزنی رو به رطوبت حجمی تبدیل کنید که این کار براحتی با ضرب رطوبت جرمی در چگالی ظاهری بدست می آید (البته معمولا TDR رطوبت حجمی رو می دهد و نیازی به این مرحله نیست).
2- متوسط گیری از رطوبت حجمی پروفیل خاک (منظور از عمق 0 تا 150 سانتیمتری. یعنی همون که گفتم قرائت لایه سطحی TDR و قرائت آن در عمق توسعه ریشه)
3- تفاضل رطوبت متوسط پروفیل خاک از رطوبت در ظرفیت زراعی و ضرب این عدد در MAD و سپس تمام اینها در عمق خاک (مثلا همون 150 سانتیمتر)
عددی که بدست می آید عمق آبیاری هستش. البته بسته به اینکه واحد پروفیل خاک رو چی بزارین واحد عمق آبیاری هم بر همان مبنا بدست می آید.

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
دردو

دوستان می دونم که ههم چیز به شرایط بستگی داره ولی حدودی یک راهنمایی کنید که درخت بادام باید چقدر آب بهش داد. یک بار در هفته بس هست؟

پرسش دومم درباره اینه که آیا خاکستر آتش و چوپ رو می شه به عنوان کود به کار برد؟ برای درخت سودی داره؟

با سپاس

در مورد نیاز آبی همونطور که خودتون گفتین شرایط تعیین کننده است. کاش یه مشخصه ای از بافت خاک.سن درخت. اقلیم منطقه میگفتین.
بله خاکستر این مواردی که گفتین تا حدودی(بسته به بافت گیاه سوخته شده) مواد معدنی داره.البته در مصرف خاکستر زیاده روی نکنید.بخاطر تاثیر روی phموضعی

sanasolo

عضو جدید
سلام دوستان.من یه مقاله انگلیسی 10 صفحه ای می خوام درباره گیاه حسن یوسف.کسی میتونه کمکم کنه.هرچی سرچ میکنم مطالب خیلی کم هستن.ممنوووون.

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
متاسفانه سرمای دیر رس امسال در خیلی از نقاط خسارات سنگینی رو متوجه نظام باغداری کشور کرد...این موضوع یه هشدار جدی در خصوص نحوه احداث باغاته...
هرجایی برای احداث هر باغی مناسب نیست...در کنار استفاده از ارقام مناسب جدید و توجه به خصوصیات بستر کشت باید کیفیت جوی منطقه بر اساس آمارهای بلند مدت50 ساله بررسی بشه.علاوه بر این شرایط نقطه ای هواشناسی هم باید در نظر گرفته بشه. والا سرمایه گذاری در این راستا ریسک جدی به دنبال داره

Hamzeh856

کاربر ممتاز
سلام دوستان.من یه مقاله انگلیسی 10 صفحه ای می خوام درباره گیاه حسن یوسف.کسی میتونه کمکم کنه.هرچی سرچ میکنم مطالب خیلی کم هستن.ممنوووون.

خب تو یه سایت که نمیشه مقاله یا مطلبی پیدا کرد اونم 10 صفحه ...

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

با تشکر فراوان

سلام
بهترین کار با توجه به اینکه در اون محیط سابقه ی کاشت درخت وجود داره اینه که از قدیمیترین باغداران اون منطقه وضعیت انواع درختان کاشته شده رو بگیریرن به انضمام آفات عمده منطقه.این کار بهترین شروع خواهد بود.در واقع شما از تجربه ی چندین ساله دیگران بهره مند میشید.
اگر براتون مقدور بود یه پروفیل عمیق هم حفر کنید که وضعیت لابه های زیرین خاک مشخص بشه
مابقیش دیگه کار سلیقه ایه

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یک اتوبوس در ایستگاه اول سه مسافر سوار می کند و در ایستگاه دوم 2 مسافر. نام راننده چیست؟
سوال شما دقیقا همین جوریه. برای محاسبه میزان رطوبت مورد نیاز باید مقدار آب مورد نیاز درخت(تبخیر تعرق)رو داشته باشیم بعد بیایم با توجه به نوع بافت خاک نه درصد رطوبت (که متغیره) میزان آب مورد نیازو محاسبه کنیم

meysam_sky

عضو جدید
نحوه تکثیر سرخس معمولی+کمک

نحوه تکثیر سرخس معمولی+کمک

سلام دوستان
من دیروز یه گل سرخس داشتم خاستم بوتهاشو تقسیم کنم توی چنتا گلدون و این کارو هم کردم
امروز که نگاهشون کردم دیدم برگهایی که جوون هستن دارن پژمرده میشن. میترسم خشک بشن.
بنظرتون چرا اینجور شده؟
درضمن اگه بخوام سرخسم مثل عکس پایین پر بشه باید چیکار کنم؟
ممنون از راهنماییتون

meysam_sky

عضو جدید
سلام دوست عزیز
بنظر من آبیاریش باید جوری باشه که خاک گلدون خشک نشه تا بتونه ریشه بزنه. بعد از یکی دوهفته دیگه مقدار آبیاری رو کم تر کن.