مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

گیلان(فومن)

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
بهتره بنویسید گاویوتا
این رقم روز کوتاهه

توی منابع خارجی هم با عنوانfragaria+ gaviota دنبالش بگردین

خیلی ممنون از پاسخ شما
من هر چقدر با این کلمات کلیدی که فرمودید search کردم چیزی در مورد این رقم پیدا نکردم:( کلا در مورد توت فرنگی که از جنس fragaria و از خانواده rosacea هستش گفته. و دیگر ارقام اون در مرد گاویوتا چیزی پیدا نکردم. این که فرمودید روز کوتاه میشه لطف بفرمایید بگید از کدوم منبع است چون باید رفرنس بدم.خیلی ممنون

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
خیلی ممنون از پاسخ شما
من هر چقدر با این کلمات کلیدی که فرمودید search کردم چیزی در مورد این رقم پیدا نکردم:( کلا در مورد توت فرنگی که از جنس fragaria و از خانواده rosacea هستش گفته. و دیگر ارقام اون در مرد گاویوتا چیزی پیدا نکردم. این که فرمودید روز کوتاه میشه لطف بفرمایید بگید از کدوم منبع است چون باید رفرنس بدم.خیلی ممنون
یه سر به این لینک بزنین شاید کارتون راه افتاد
http://jm.um.ac.ir/index.php/agricultural/article/view/192

آ ب

عضو جدید
در مورد نرم اﻓزارهای ابیاری سطحی کمک میخوام!!

در مورد نرم اﻓزارهای ابیاری سطحی کمک میخوام!!

سلام
ممنون میشم اگه هرکسی اطلاعی درمورد نرم اﻓزارهای ابیاری سحی داره کمکم کنه...بایددموردمعایب وﻓوایدوﻓرقشون تحقیق بدم ب استادم تا شنبه هم بیشتر وقت ندارم..:smile:

گیلان(فومن)

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ببخشید من یه سوال دیگه هم داشتم. اینکه رقم روز کوتاه یا روز خنثی تو گلخونه بکاریم فرق میکنه؟منظورم اینه که روز خنثی مثل سلوا زودتر به گل میره و روز کوتاه مثل گاویوتا دیرتر؟یا نه ربطی به گلدهی نداره و فقط از نظر کیفیت محصول و رقمی که عرف منطقه هست نوع رقم توت فرنگی گلخانه ای رو انتخاب میکنند؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
ببخشید من یه سوال دیگه هم داشتم. اینکه رقم روز کوتاه یا روز خنثی تو گلخونه بکاریم فرق میکنه؟منظورم اینه که روز خنثی مثل سلوا زودتر به گل میره و روز کوتاه مثل گاویوتا دیرتر؟یا نه ربطی به گلدهی نداره و فقط از نظر کیفیت محصول و رقمی که عرف منطقه هست نوع رقم توت فرنگی گلخانه ای رو انتخاب میکنند؟
روز کوتاه و بلند یا خنثی بر اساس همون طول روز در موقع گلدهی گیاهه
یه گیاه روز کوتاه موقعی که روزها رو به کوتاهی میرن گلدهیش تحریک میشه و برعکس
کشت توی گلخونه تابع شرایطیه که گلخونه توان ایجادش رو داره.بستگی به گلخونه داره

rahim47

عضو جدید
سلام دوستان
چندماهی است که یه باغچه کوچولو 800 متر در شهریار تهران خریده ام . تمام درخت هاش گوجه درختی و چندتایی هم گیلاس داره( حدود 35 درخت تقریبا 15 الی 20 ساله) . برای تنوع میوه دهی چند روز پیش چندتایی درخت زردآلو ، هلو، به ، گلابی، سیب و ... کاشتم(حدود 15 نهال 2 ساله). مشکلی که هست اینه که تقریبا 4ماه از سال که فصل برگ ریزانه این باغچه خیلی بی روح میشه. برای اینکه بتونم اینجارو همیشه سرسبز نگه دارم باید چیکار کنم؟ درضمن بخاطر بزرگی درخت ها آفتاب کمتری به سطح زمین میرسه.:gol:

nazi jooon

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
چندماهی است که یه باغچه کوچولو 800 متر در شهریار تهران خریده ام . تمام درخت هاش گوجه درختی و چندتایی هم گیلاس داره( حدود 35 درخت تقریبا 15 الی 20 ساله) . برای تنوع میوه دهی چند روز پیش چندتایی درخت زردآلو ، هلو، به ، گلابی، سیب و ... کاشتم(حدود 15 نهال 2 ساله). مشکلی که هست اینه که تقریبا 4ماه از سال که فصل برگ ریزانه این باغچه خیلی بی روح میشه. برای اینکه بتونم اینجارو همیشه سرسبز نگه دارم باید چیکار کنم؟ درضمن بخاطر بزرگی درخت ها آفتاب کمتری به سطح زمین میرسه.:gol:
سلام..از درختان و درختچه های همیشه سبز مثل کاج و سرو و اینا استفاده کنین...
و پیشنهاد بعدیم واسه اوایل فصل بهار برای داشتن باغی زیبا کاشت چند تا به ژاپنی و یاس زرد به صورت یک در میانه..

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

سلام..از درختان و درختچه های همیشه سبز مثل کاج و سرو و اینا استفاده کنین...
و پیشنهاد بعدیم واسه اوایل فصل بهار برای داشتن باغی زیبا کاشت چند تا به ژاپنی و یاس زرد به صورت یک در میانه..

فیجویا هم میتونه درختی باشه که در باغچتون کارید و میوه هاش هم به عنوان میوه استفاده میشه هم دارویی

مارجين

کاربر ممتاز
فیجویا هم میتونه درختی باشه که در باغچتون کارید و میوه هاش هم به عنوان میوه استفاده میشه هم دارویی
پيشنهاد جالبيه اما فكرميكنم فيجوا به يه منطقه با رطوبت بالا نياز داره...به احتمال زياد توي تهران دوام نياره...اما به امتحانش مي ارزه

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته منتهی فیجویا ثابت کرده میتونه در هواب سرد و حتی برفی دوام بباره ما چنین درختی رو هم در تهرات کاشتیم جواب داده و هم در شمال باتوجه به اینکه این درخت اولین بار در شمال کشور کشت شد و کارشناسان باغبانی براین شک بودن ایا این درخت در اب و هوای دیگری قابل کشت است یا نه که توسط شخصی این درخت به تهران امد و باتوجه به سال اول به کراقبت از درخت این گیاه کشت شد و از درختان همیشه سبز و میوه دهی بالا به حساب امد.

گیلان(فومن)

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
ببخشید کسی میدونه چه طور میتونیم از سطح زیرکشت محصولات گلخانه ای کشور اطلاع حاصل کنیم. من تو آمارنامه نگاه کردم دیدم محصولات گلخانه ای جز رده بندی شون نیست به جهاد کشاورزی هم رفتم فقط اطلاعات یک سال اونم برا استان خودمون رو داشتند و گفتند ما برای محصولات گلخانه ای رده بندی نداریم مگه میشه هیچ آماری از سطح زیرکشت محصولات گلخانه ای موجود نباشه؟؟کسی میتونه راهنمایی کنه از کجا میتونم به این اطلاعات برسم؟؟ممنون

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ببخشید کسی میدونه چه طور میتونیم از سطح زیرکشت محصولات گلخانه ای کشور اطلاع حاصل کنیم. من تو آمارنامه نگاه کردم دیدم محصولات گلخانه ای جز رده بندی شون نیست به جهاد کشاورزی هم رفتم فقط اطلاعات یک سال اونم برا استان خودمون رو داشتند و گفتند ما برای محصولات گلخانه ای رده بندی نداریم مگه میشه هیچ آماری از سطح زیرکشت محصولات گلخانه ای موجود نباشه؟؟کسی میتونه راهنمایی کنه از کجا میتونم به این اطلاعات برسم؟؟ممنون
اصولا هراستارن امار سطح زیر کشت شونو عنوان میکنن... چطور

هرساله پرتال وضعیتی زیر کشت عنوان میشه...

http://www.fars.agri-jahad.ir/porta...42f13&ID=7286ada6-bf73-40e1-b238-9d927fc8b149

شما پرتال اماریسطح زیر کشت رو از جهاد کشاورزی منطقه خودتون باید دریافت کنید.. برام جالبه که بهتون ندادن.

گیلان(فومن)

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اصولا هراستارن امار سطح زیر کشت شونو عنوان میکنن... چطور

هرساله پرتال وضعیتی زیر کشت عنوان میشه...

http://www.fars.agri-jahad.ir/porta...42f13&ID=7286ada6-bf73-40e1-b238-9d927fc8b149

شما پرتال اماریسطح زیر کشت رو از جهاد کشاورزی منطقه خودتون باید دریافت کنید.. برام جالبه که بهتون ندادن.

خیلی ممنون از توضیحاتتون. آخه دلیلی نداشت که بهم ندهند من نامه از دانشگاه گرفته بودم و گفتم بهشون واسه پایان نامه ام میخوام اصلا نداشتند که بدند دقیقا همین چیزی که شما واسه فارس گذاشتید رو من واسه استان خودمون میخواستم. ببخشید در مورد کل سطح زیرکشت محصولات گلخانه ای ( مخصوصا یه محصول خاص) در ایران باید از کجا اطلاعاتشو پیدا کنیم یعنی آمارنامه ای چیزی وجود نداره؟ جهاد هم که رفتیم فایده نداشت:(

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی ممنون از توضیحاتتون. آخه دلیلی نداشت که بهم ندهند من نامه از دانشگاه گرفته بودم و گفتم بهشون واسه پایان نامه ام میخوام اصلا نداشتند که بدند دقیقا همین چیزی که شما واسه فارس گذاشتید رو من واسه استان خودمون میخواستم. ببخشید در مورد کل سطح زیرکشت محصولات گلخانه ای ( مخصوصا یه محصول خاص) در ایران باید از کجا اطلاعاتشو پیدا کنیم یعنی آمارنامه ای چیزی وجود نداره؟ جهاد هم که رفتیم فایده نداشت:(
دقیقا نمیدونم چرا نمیدن من خودم برای کاری جهادکشاورزی با نامه دانشگاه و مدرکی وارد شدم اطلاعات بگیرم و باید با اون نامه اطلاعات رو میدادن ولی ندادن دلیلش واضحه ولی اینجا و در این سایت مباید عنوان شه
این جور اطلاعات که شما میحواید احتمال داره که ازتون هزینه دریافت کنن یا باید بهشون پیشنهاد میدادید نمیدونم الله العلم
یه مرکز پژوهش علمی و صنعتی در تهران هست نمیدونم تاچه حد کمکتون کنن.در هر صورت ایشاالله کوفق باشید شاید دیگر دوستان جوابنونو اصلا بدونن.

rahim47

عضو جدید

ممنونم دوستان عزیز راهنمایی خوبی بود. به ژاپنی ، یاس زرد و یا فیجوا رو باید نهالش رو بکارم یا بذرش رو . چه موقعی باید بکارم و در تهران از کجا میتونم تهیه کنم. بازم تشکر

آخرین ویرایش:

nazi jooon

کاربر ممتاز
ممنونم دوستان عزیز راهنمایی خوبی بود. به ژاپنی ، یاس زرد و یا فیجوا رو باید نهالش رو بکارم یا بذرش رو . چه موقعی باید بکارم و در تهران از کجا میتونم تهیه کنم. بازم تشکر
به ژاپنی و یاس زرد از طریق قلمه تکثیر میشن...به نظرم نهالشو بخرین بهتر باشه...فیجوا رو هم نمیدونم...

Hamzeh856

کاربر ممتاز

متاسفانه شما برو شهرک گلخونه ای رو ببین !!!! ببین اصلا سر و سامان داره ؟ فکر کنم یه سر به شهرک گلخونه ای صومعه سرا بزنید و وضعیت گلخونه دارا رو ببینید متوجه میشید .
من زیاد میرم و چند وقت پیش یجا رفتم دیدم تو گلخونه کشت توت فرنگی لابلاش کلی گل هم داشت پرورش میداد . جهاد کشاورزی تکلیف خودشو نمیدونه انتظار راهنمایی نداشته باشین .

nasimparsi

عضو جدید
با درود

دوستان گرامی باغ من در دامنه‌ی کوه هست و خاک این منطقه سنگ‌های زیادی داره و... من پارسال یک سری درخت‌های گوناگون کاشتم. بدبختانه در اون زمان نتونستم به خاک گوده‌ها کود آنچنلانی و کود برگ بیافزایم که خاک به خوبی پوک بشه.
امسال گرداگرد درخت‌ها رو نزدیک به 30 سانت کندم و بیرون ریختم و خاکش رو با مخلوطی از خاک + کود گوسفندی + کود برگ نیمه پوسیده و کمی هم کود کمپوست، جایگزین کردم.

راستش تا جایی که خوندم پوک بودن خاک خیلی خوب هست برای درخت ولی اکنون این کار شدنی نیست. نمی‌تونم خاک‌های زیرین و گرداگرد ریشه رو با برگ و... پوک کنم. با این شرایط هیچ راهی برای پو کردن لایه‌های زیرین‌تر وجود نداره؟ اهمیت این کار چقدر هست؟ همین که کودها رو در سایه‌اندازه درخت خاک کنیم بسه؟

با سپاس

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
با درود

دوستان گرامی باغ من در دامنه‌ی کوه هست و خاک این منطقه سنگ‌های زیادی داره و... من پارسال یک سری درخت‌های گوناگون کاشتم. بدبختانه در اون زمان نتونستم به خاک گوده‌ها کود آنچنلانی و کود برگ بیافزایم که خاک به خوبی پوک بشه.
امسال گرداگرد درخت‌ها رو نزدیک به 30 سانت کندم و بیرون ریختم و خاکش رو با مخلوطی از خاک + کود گوسفندی + کود برگ نیمه پوسیده و کمی هم کود کمپوست، جایگزین کردم.

راستش تا جایی که خوندم پوک بودن خاک خیلی خوب هست برای درخت ولی اکنون این کار شدنی نیست. نمی‌تونم خاک‌های زیرین و گرداگرد ریشه رو با برگ و... پوک کنم. با این شرایط هیچ راهی برای پو کردن لایه‌های زیرین‌تر وجود نداره؟ اهمیت این کار چقدر هست؟ همین که کودها رو در سایه‌اندازه درخت خاک کنیم بسه؟

با سپاس

درود جوان
یه نظرم دامنه کوه جای مناسبی برای کاشت هر نوع درختی نیس...محدودیت دمایی و آب داره....
درخت یکساله سایه انداز نداره که چالکود براش انجام بدین...اما برای بعدها تا حدودی موثر خواهد بود..
شما نگران پوکی خاک نباش...فاکنورهای مهمتری رو باید در نظربگیرید مثل انطباق رقم کاشته شده بادمای اون منطقه منبع مطمئن آب...

ramin43

عضو جدید
با عرض سلام و احترام
سروران گرامی من دو تا درخت ازگیل اوایل فروردین امسال در منطقه آبسرد دماوند کاشتم . این نهالها حدود 20 تا برگ دارند که تا این تاریخ برگهاشون نریخته حتی تعدادی از آنها خشک هم نشده میخواستم سوال کنم که این مشکلی ایجاد نمیکنه و آیا باید اینها رو بکنم یا نه . با تشکر از راهنمایی شما بزرگواران

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
با عرض سلام و احترام
سروران گرامی من دو تا درخت ازگیل اوایل فروردین امسال در منطقه آبسرد دماوند کاشتم . این نهالها حدود 20 تا برگ دارند که تا این تاریخ برگهاشون نریخته حتی تعدادی از آنها خشک هم نشده میخواستم سوال کنم که این مشکلی ایجاد نمیکنه و آیا باید اینها رو بکنم یا نه . با تشکر از راهنمایی شما بزرگواران
سلام دوست عزیز...
نه هیچ مشکلی نداره. کلا این درخت ازگیل.. به همین صورت هست اگه سرمای شدید بهش نزنه.. هیچیش نمیشه... درسلامت کامل به سر میبره نگران نباشید/:D

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان بخش كشاورزي خسته نباشيد

يك باغي انگوري تو شهر اروميه داريم ميخواستم بدونم چه زماني بهتره كه براي هرس كردن اقدام كنيم؟؟

سپاسگزارم

nazi jooon

کاربر ممتاز

meysam_sky

عضو جدید
لطفا راهنماییم کنید

لطفا راهنماییم کنید

سلام بچه ها
کسی میدونه اسم این گل چیه م مشخصات نگهداری و تکثیرش چطوریه؟
ممنون میشم از راهنماییتون

2014-03-12 20.28.55.jpg2014-03-12 20.28.40.jpg

حمید 88

کاربر ممتاز

Hamzeh856

کاربر ممتاز
سلام بچه ها
کسی میدونه اسم این گل چیه م مشخصات نگهداری و تکثیرش چطوریه؟
ممنون میشم از راهنماییتون

مشاهده پیوست 200289مشاهده پیوست 200290

سلام دوست عزیز . اسم این گیاه اگه اشتباه نکنم یاقوتی هست . Amethyst violet

به سرما حساسه و به نور کامل جهت رشد نیاز داره . تو آب و هوای گرم محل با سایه نسبی رو بیشتر ترجیح میده .. خاکش باید مرطوب نگهداشته بشه یعنی تو فاشله بین دو آبیاری خشک نشه ( مراقب آبیاری بیش از حد هم باشین ) ماهی یک بار کود دهی کفایت میکنه و همچنین برای افزایش رشد سرزنی شاخه های جانبی مورد نیاز هست .

اگه تو فضای ازاد نگهداری میشه باید خاکش زهکشی مناسب و حاصلخیز باشه و در مجموع خاک لوم خاک مناسبی برای یاقوتی هست .

برای تکثیر هم میتونید با تهیه بذر و کاشت اون در دی ماه ( اردیبهشت ماه ازش گل بگیرین ) و یا بهار کشت کنید و تو تابستان به گل بره و یا اینکه تو تابستان کشت کنید که بشه از زمستان تا بهار ازش گل گرفت . البته باید با توجه به اقلیم و شرایط دما این کار رو انجام داد . دمای مناسب برای تندش بذر هم بین 18 تا 20 درجه هست . موفق باشید .

meysam_sky

عضو جدید
مرسی از راهنماییاتون
راستش من این گل از نمایشگاه خریدم و گفت اسمش گل مروارید هست. گفت همیشه سبز میمونه و روزی یه لیوان آب بهش بدم.
این عکسا با کیفیت تره. لطفا راهنماییم کنید
20140314_164520.jpg
20140314_164555.jpg

Hamzeh856

کاربر ممتاز
پس همون الیسوم ( مرواریدی) هستش شباهتش به این بیشتره تا یاقوتی . Alyssum maritimum

اندازش هم که تو دستت گرفتی با مرواریدی جور در میاد . برگاش هم بیشتر شبیه الیسوم ( مرواریدی ) هست تا یاقوتی .