مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

GS-gharoon

عضو جدید
سلام خدمت دوستان یه سوال دارم برای اینکه اب باران و برف یکسری از کوه ها روبتونیم تو یه دره جمع کنمی باید چه مراحلی رو انجام بدیم برای اینکه اون دره بتونه اب رو در خودش ذخیره کنه و ته نشین نشه از تکنیک هایی استفاده می کنن؟

سلام
دوست عزیز فکر نمی کنید این سوال خیلی ناشیانه است !!!

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
مهندس pejman شما ميفرماييد اين شيره اي است كه از سوراخ هاي ايجاد شده توسط حشرات خارج ميشود حال برام چند تا سوال پيش مياد پس اين ميوه محصول خود درخت نمي باشد؟ آيا اين انگل درخت ميباشد؟ يا براي درخت ثمر حساب ميشود؟ و آيا تعداد آنها به سوراخ بر روي درختان بستگي دارد؟ و اينها خوردني هستند؟

سلام ببینین میوه تغییر شکل یافته هست....اگر ازنزدیک یک دونشو بردارید و باز کنید تخم های حشارات را بدون شک خواهید دید..... به نوعی میزبان می باشند.... ;)

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام ببینین میوه تغییر شکل یافته هست....اگر ازنزدیک یک دونشو بردارید و باز کنید تخم های حشارات را بدون شک خواهید دید..... به نوعی میزبان می باشند.... ;)
یه نگاهی به این بندازید:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/284915-درخت-شگفت-انگیز-جابوتی-کابا

مهندسك

عضو جدید
من این قدر سوال دارم که نمیتونم اینجا بپرسم وایییییی
ولی سعی میکنم یکی یکی بپرسم امیدوارم دوستان جواب بدم
ما تا خونمون انا داریمولی چه اناری انارهای تو همین فصل از سال در حالی که اندازه گردو ان
ترک میخوردن می شکنن دونه هاشون قرمز و ترشه
الان چند ساله که میوهای همین طوری میده اولا الان مگه فصل اناره؟ثانیا این درخت همیشه و تو همه فصول گل میده و میوه ولی میوهای خشک و خراب میشن فقط تو همین فصله که قرمز میشن دلیلش چیه؟(فکر نکنم دیگه لازم باشه بگم ک من ساکن بندرعباسم)

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها شبتون بخیر چند تا سوال در مورد آلو ورا داشتم ، اینکه بازارش چه طوره ؟ تقاضا برای آن زیاده یا کم ؟
تقاضا آن در چه حدی هست ؟ آیا برای استفاده های صنعتیه یا نه فقط برای فروش در گلفروشی ها ست ؟؟؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

بازارش چندان پر رونق نیست ولی برای استفاده صنعتی و یا فروش برگ باید دنبال مراکز عمده بگردی
اصل بازارش مصارف صنعتی و آرایش و عرقیات هست و کمی هم در گلفروشی ها

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
من این قدر سوال دارم که نمیتونم اینجا بپرسم وایییییی
ولی سعی میکنم یکی یکی بپرسم امیدوارم دوستان جواب بدم
ما تا خونمون انا داریمولی چه اناری انارهای تو همین فصل از سال در حالی که اندازه گردو ان
ترک میخوردن می شکنن دونه هاشون قرمز و ترشه
الان چند ساله که میوهای همین طوری میده اولا الان مگه فصل اناره؟ثانیا این درخت همیشه و تو همه فصول گل میده و میوه ولی میوهای خشک و خراب میشن فقط تو همین فصله که قرمز میشن دلیلش چیه؟(فکر نکنم دیگه لازم باشه بگم ک من ساکن بندرعباسم)

خب وقتی توی این فصل انار می ده یعنی شرایط آب و هوایی اش واسه این موقع مناسب هست و انار توی منطقه بندرعباس فکر نکنم وجود داشته باشه ( یعنی رشد خوبی و محصول دهی خوب ینداره )
ترک خوردگی به خاطر تنش های آبی و کمبود کلسیم هست . یعنی کود کلسیم به درخت هات بده و سعی کن زمان آبیاری ثابت باشه ( مثلا هر 3 روزی یکبار )
راستی عکس هاش رو بزاری هم خوبه

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز شما میدونین طرح های آبیاری بارانی در ایران کجا و برای چه نوع محصولاتی استفاده میشه ؟

منظورتون دقیقا چیه؟

اگر فایل هارو نگاه کنید به بعضی از مناطقی که طرح آبیاری بارانی اجرا شده اشاره شده مثل دشت ناز ساری یا کشت و صنعت مغان یا...

محصوالات مختلفی با این روش آبیاری میشه چغندر قند، یونجه، گندم و.....

مهندسك

عضو جدید
درسته این جا انار نیست ولی انار من رشدش خوبه گلهاش هم فوق العاده زیباست
دونه هاشم خیلی ترشو خوشمزه هیت تنها مشکلش کوچیکیشه متا سفانه دوربین ندارم عکس بگیرم ولی سعی حتما عکسشو بگیرم

nargessss

عضو جدید
بازارش چندان پر رونق نیست ولی برای استفاده صنعتی و یا فروش برگ باید دنبال مراکز عمده بگردی
اصل بازارش مصارف صنعتی و آرایش و عرقیات هست و کمی هم در گلفروشی ها

ممنون از پاسختون
اما فک نکنم توی بندر مصرف صنعتی داشته باشه

nargessss

عضو جدید
آره فکر خوبیه .
ببخشید اینقد سوال میپرسما ، میخواستم بدونم اگه برم اداره کشاورزی و طرحمو ارایه بدم اونا راهنماییم میکنن بهم مشاوره ارائه میدن یا میگن این طرح توجیه اقتصادی داره یا نه ؟
اگه آره باید کدوم بخش برم ؟
آخه قبلا چند تا طرح داشتم زیاد استقبال نکردن و هیچ راهنمایی هم نکردن ....

nargessss

عضو جدید
سلام در مورد لیندا چند تا سوال داشتم ، رشدش زیاده یا نه ؟
و اگه در معرض مستقیم آفتاب باشه آسیب میبینه ؟
چه کودی براش مناسبه من فعلا کود آهن دارم بهش بدم یا نه ؟

mohsen_blid

عضو جدید
کسی در رابطه با نیاز ابی صنوبر چیزی نگفت در هر سال چقدر به اب نیاز داره چند متر مکعب؟

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
آره فکر خوبیه .
ببخشید اینقد سوال میپرسما ، میخواستم بدونم اگه برم اداره کشاورزی و طرحمو ارایه بدم اونا راهنماییم میکنن بهم مشاوره ارائه میدن یا میگن این طرح توجیه اقتصادی داره یا نه ؟
اگه آره باید کدوم بخش برم ؟
آخه قبلا چند تا طرح داشتم زیاد استقبال نکردن و هیچ راهنمایی هم نکردن ....

طرح در چه موردی ؟ آره تا حدودی می شه از جهاد راهنمایی گرفت

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام در مورد لیندا چند تا سوال داشتم ، رشدش زیاده یا نه ؟
و اگه در معرض مستقیم آفتاب باشه آسیب میبینه ؟
چه کودی براش مناسبه من فعلا کود آهن دارم بهش بدم یا نه ؟

سلام
نه نور عیر مستقیم براش بهتره مثلا توی پاسیو باشه یا جایی از خونه که نور غیر مستقیم بخوره

کود آهن خوبه بهش بدی ولی اگر کود کامل بتونی بدهی خیلی رشد بهتری داره و سر حال تر می مونه

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی در رابطه با نیاز ابی صنوبر چیزی نگفت در هر سال چقدر به اب نیاز داره چند متر مکعب؟

این سوالی رو که می پرسی هیشکی نمی تونه جواب بده
چند تا عامل مهمه :
الف : بافت خاک
ب : سن درخت
ج : آب و هوای منطقه ( تابش خورشید - دمای هوا - تعداد روز های گرم سال و .... )

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته این جا انار نیست ولی انار من رشدش خوبه گلهاش هم فوق العاده زیباست
دونه هاشم خیلی ترشو خوشمزه هیت تنها مشکلش کوچیکیشه متا سفانه دوربین ندارم عکس بگیرم ولی سعی حتما عکسشو بگیرم

خب برات کاری می کنیم که انار هاش درشت بشه البته به شرطی که کلا درخت اناری که داری از انواع زینتی نباشه
برای درشت کردن انارها واست برنامه می دم

nargessss

عضو جدید
سلام
نه نور عیر مستقیم براش بهتره مثلا توی پاسیو باشه یا جایی از خونه که نور غیر مستقیم بخوره

کود آهن خوبه بهش بدی ولی اگر کود کامل بتونی بدهی خیلی رشد بهتری داره و سر حال تر می مونه[/QUOTE

مرسی اما کود کامل چیه ؟
میشه برام توضیح بدید ؟
به گیاه گندمی چه کودی بدم ؟

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

کود آهن خوبه بهش بدی ولی اگر کود کامل بتونی بدهی خیلی رشد بهتری داره و سر حال تر می مونه[/QUOTE

مرسی اما کود کامل چیه ؟
میشه برام توضیح بدید ؟
به گیاه گندمی چه کودی بدم ؟

به همه گلدون هات کود کامل بده .
کود کامل شامل ازت ، فسفر و پتاس هست با یه سری ریز مغذی ها مثل آهن و روی و ...
همون فروشگاه هایی که برات نوشتم دارن بسته بندی هاش یک کیلویی هست تا 25 کیلویی . یه دونه یک کیلویی اش رو که بگیری برات کافیه
قیمتش هم حدود 6 هزار تومان هست . هر دو هفته یکبار یک قاشق غذاخوری توی یک لیتر آب حل کن و به گلدون هات بده

mohsen_blid

عضو جدید
این سوالی رو که می پرسی هیشکی نمی تونه جواب بده
چند تا عامل مهمه :
الف : بافت خاک
ب : سن درخت
ج : آب و هوای منطقه ( تابش خورشید - دمای هوا - تعداد روز های گرم سال و .... )

یه استانداردی برای خاک ها هست تقریبی می خوام بدون در سال چقدر نیاز ابی داره هر درخت صنوبر

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
راستش نمیدونم این سوال رو دقیقا در کدوم بخش این تالار باید بپرسم!

میخواستم بدونم از کجا میتونم آنالیز برگ درختها ( از لحاظ میزان سلولز، همی سلولز، لیگنین و خاکستر و ...) پیدا کنم ؟
منبع خاصی رو میشناسید ؟

ممنون

مهندسك

عضو جدید
ویژگی های انار زینتی چیه؟
اگه این جوریه انار من بایست زینتی باشه و من نمیتونم کارب براش بکنم
اینکه شکل بوته ای داره دایما گل میده میوهاش ترش و کوچیکه اینا همش دلیل زینتی بودنشه نیست؟

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
با میانگین بارندگی ایران 250 میلی متردر سال و تبخیر و تعرق حداقل 4 یا 5 برابر ، فکر می کنید طرح آبیاری بارانی صرفه اقتصادی داره ؟

طرح هایی که مثال زده شده چندین ساله که اجرا شده و جواب داده، اگر صرفه اقتصادی نداشت که این همه طرح اجرا نمیشد

الان هم با تسهیلاتی که دولت برای آبیاری تحت فشار قرار داده تقریبا همه کشاورزها به سیستم های آبیاری تحت فشار روی آوردن

مسئله تبخیر اونقدری نیست که شما فکر میکنید، مطمئن باشید که اگه طرح ابیاری بارانی خوب اجرا بشه و درست بهره برداری بشه تلفاتی که به واسطه تبخیر داره خیلی کمتر از تلفات آبیاری های سطحیه

فقط در یکسری مناطق ایران که مشکل باد شدید داریم، چون تلفات تبخیر و بادبردگی خیلی بالاست به علت پایین بودن راندمان آبیاری، طرح آبیاری بارانی توجیه نداره و اگرنه در سایر مناطق مشکلی نداره و اجرا میشه!

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی طرح ها اجرا میشه که توجیه اقتصادی نداره . مثلا میدونین قیمت مقدار آبی که برای 1 کیلو سیب زمینی مصرف میشه چندین برابر قیمت خود سیب زمینی هستش !
یه نگاه به سایت ICID یا FAO بندازین می بینید و در مورد این معایب این طرح ها، مخصوصا در ایران بندازید متوجه میشید که منظور من چی بوده.

بالاخره الان مشکل میزان آب مورد نیاز سیب زمینیه یا تلفات تبخیر روش آبیاری بارانی!!؟

نیاز آبی سیب زمینی چه ربطی به نوع روش آبیاری داره؟؟؟ نیاز آبی باید تامین بشه حالا چه به روش سطحی چه به روش بارانی یا قطره ای

من راجع به سیب زمینی اظهارنظر نکردم، عرض کردم میزان تبخیر در اون حدی نیست که آبیاری بارانی توجیهی نداشته باشه

مثال هایی هم که زدم اگر به مناطقش توجه کنید (ساری و مغان) مناطقی نیستند که آب و هوای گرم و خشک داشته باشند یا بادخیز باشند!!!!

تا جایی که من میدونم سایت FAO یا ICID در رابطه با صرفه اقتصادی نداشتن آبیاری بارانی در ایران اظهار نظری نکردند

حالا اگر جنابعالی مقالات معتبری سراغ دارید که مسئله توجیه اقتصادی نداشتن آبیاری بارانی در ایران رو بررسی کرده، خوشحال میشم که در تالار به اشتراک بزارید تا هم بنده و هم بقیه دوستان از اطلاعاتتون بهره مند بشیم!

**زهره**

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها
کسی میتونه در مورد روش آزمون جرم مضاعف توضیح بده؟
ممنون

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
راستش نمیدونم این سوال رو دقیقا در کدوم بخش این تالار باید بپرسم!

میخواستم بدونم از کجا میتونم آنالیز برگ درختها ( از لحاظ میزان سلولز، همی سلولز، لیگنین و خاکستر و ...) پیدا کنم ؟
منبع خاصی رو میشناسید ؟

ممنون

یعنی یه آنالیز تقریبی می خواهی ؟
باید توی گوگل و به انگلیسی سرچ کنی