مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست من اول بگو این زمینت کجای ایرانه خوب ادرس بدی ما نمیایم اونجا ازت عسل بگیریم
دوم کاری که گفتی کلا غیر ممکنه مگه میشه همه اینال رو بکاری مریم بکاری پیازشو از کجا بخری پنجاه هکتار نه پنج هزار متر نمیشه رسیدگی فراوون میخواد و هزینه سنگین داره حالا بگیم رز رو خودت قلمه بزنی سال به سال اضافه کنی مگه چقدر گرده داره نه دوست من برا گرده فقط گیاهان زراعی مثل کلزا افتابگردان و گلرنگ اما خداوند عالم کارش حرف نداره بیابون خدا پر گل و انواع گیاهان مختلف هست همین گون فصل گل کمی داره شاید ده روز گرده هم نداره زیاد اما اگه هوا بارونی نباشه یکماهی مداوم شهد داره

تازه منطقه کوهستانی با برف و سرما نمیتونه قبل عید گل داشته باشه اگه شمال باشه کلزا برات مناسبه در ضمن منطقه ای که خران داره نمیتونه بعد برج هشت گل داشته باشه
توی منطقه ما میان کندوهای زنبور را جا بجا میکنن
مثلا فصلی که درخت انگور گل داره میارن طرف باغ ما!!!!!!!!!!
البته یه سفر رفته بودیم دزفول میگفتن که انجا صاحب کندو پول میده و کندوهاش را توی زمین های مختلف جابحا میکنه و به صاحب زمین مبلغی را میده...........
البته طرف ما این خبرها نیست طلبکار هم میشن!!!
این راه حل ندم فقط گفتم بعضی جاها این طوری هست...
موفق باشید

mohsen_blid

عضو جدید
سلام دوست من اول بگو این زمینت کجای ایرانه خوب ادرس بدی ما نمیایم اونجا ازت عسل بگیریم
دوم کاری که گفتی کلا غیر ممکنه مگه میشه همه اینال رو بکاری مریم بکاری پیازشو از کجا بخری پنجاه هکتار نه پنج هزار متر نمیشه رسیدگی فراوون میخواد و هزینه سنگین داره حالا بگیم رز رو خودت قلمه بزنی سال به سال اضافه کنی مگه چقدر گرده داره نه دوست من برا گرده فقط گیاهان زراعی مثل کلزا افتابگردان و گلرنگ اما خداوند عالم کارش حرف نداره بیابون خدا پر گل و انواع گیاهان مختلف هست همین گون فصل گل کمی داره شاید ده روز گرده هم نداره زیاد اما اگه هوا بارونی نباشه یکماهی مداوم شهد داره

تازه منطقه کوهستانی با برف و سرما نمیتونه قبل عید گل داشته باشه اگه شمال باشه کلزا برات مناسبه در ضمن منطقه ای که خران داره نمیتونه بعد برج هشت گل داشته باشه
منطقه مورد نظر من قزوین هست و در الموت
زمستانی رو گلخانه ای پوشش میدم اونم در سایزی که تنها محیط گرده افشانی باشه
اما در مورد بقیه گلهایی که من نام بردم فقط فقط مثال بود بدون داشتن پیش شناخت از کاراییشون
من می خوام هزینه ها پایین باشه حداقل برای سال های اول تا بتونم پولش رو برای تامین در بیارم
قرار نیست تمام هکتار ها رو پوشش بدم
اسه اسه
یه بخشیش رو بصورت طبیعی ایجاد می کنم بصورت ازاد در محیط خودش پرورش پیدا کنه و بزرگ بشه
یه بخشش رو به صورت متمرکز روش کار می کنم و پرورش میدم بیشتر هم برای زمان خاص
به فرض تابستان رو ازاد میزارم و گلهای پاییزی رو متمرکز روشون کار می کنم تا تولیدات گرده ادامه داشته باشه
ممنون میشم راهنمایی کنید

• Like
واکنش ها: fgni

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
توی منطقه ما میان کندوهای زنبور را جا بجا میکنن
مثلا فصلی که درخت انگور گل داره میارن طرف باغ ما!!!!!!!!!!
البته یه سفر رفته بودیم دزفول میگفتن که انجا صاحب کندو پول میده و کندوهاش را توی زمین های مختلف جابحا میکنه و به صاحب زمین مبلغی را میده...........
البته طرف ما این خبرها نیست طلبکار هم میشن!!!
این راه حل ندم فقط گفتم بعضی جاها این طوری هست...
موفق باشید
منونم نارون جان راستش پدرم چند تا کندو داره برا همین میدونم زنبورداری چه کار سختیه البته اونایی که کار حرفه ای میکنن بهترین راح حل براشون جابجایی زنبور هست و همونطور که گفتی تو ایران مجبوری پول بدی تا بزارن زنبورت رو ببری تو یه باغ یا مزرعه اما در سایر نقاط دنیا این باغداره که التماس میکنه و حاضر میه مبلغی بده تا زنبور دار زنبوراشو بیاره تو باغش دلیلش هم اینه که میزان محصول به طرز شگفت انگیزی بیشتر میشه مخصوصا در باغهایی که درختانش سلف استریل و دگر گرده افشان باشن یا تک پایه باشن باغدار مجبور به این کار هست

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
منطقه مورد نظر من قزوین هست و در الموت
زمستانی رو گلخانه ای پوشش میدم اونم در سایزی که تنها محیط گرده افشانی باشه
اما در مورد بقیه گلهایی که من نام بردم فقط فقط مثال بود بدون داشتن پیش شناخت از کاراییشون
من می خوام هزینه ها پایین باشه حداقل برای سال های اول تا بتونم پولش رو برای تامین در بیارم
قرار نیست تمام هکتار ها رو پوشش بدم
اسه اسه
یه بخشیش رو بصورت طبیعی ایجاد می کنم بصورت ازاد در محیط خودش پرورش پیدا کنه و بزرگ بشه
یه بخشش رو به صورت متمرکز روش کار می کنم و پرورش میدم بیشتر هم برای زمان خاص
به فرض تابستان رو ازاد میزارم و گلهای پاییزی رو متمرکز روشون کار می کنم تا تولیدات گرده ادامه داشته باشه
ممنون میشم راهنمایی کنید
خوب دوست من منطقه الموت دارایاب و هوای سرد زمستونی هست اما مزیت مهمی که شما داری اینه که هم کوه و هم جنگل رو ندیکتون دارین و هم مزارع و دشتهای فراوونی دارین همونطور که نارون عزیز اشاره کردن کم هزینه ترین کار همون انتقال زنبور به نقاط مستعد میتونه باشه
اما اگه خودت بخوای پنجاه هکتار رو بکاری و بقول خودت زیر پوشش کار کنی باید هزینه سرسام اوری رو در نظر بگیری برا کاری که میخوای انجام بدی
شما برا نمونه امسال بذر کلزا بگیر و بکار هزینه فایده رو بسنج , و در نظر داشته باش پوشش دادن منطقه اسه اسه هم صد برابر کاشت کلزا هزینه داره

اما یک پیشنهاد برات دارم کار وقتگیریه اما مفید به فایده البته در صورت داشتن پشتکار بگرد تو منطقه خودتون و گیاهنی رو که در اون فصل مورد نظرت گل دارن و بالاترین میزان گرده رو دارند پیدا کن و تکثیرشون کن

مثال میزنم که دستت بیاد گل ختمی تو منطقه شما فراوونه همینطور گل ماهور تکثیر هر دوتا بسیار ساده هست خوب بذرشون رو بگیر بکار نیاز به اب دادن وجین و رسیدگی هم ندارن

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
یه مسئله رو فراموش نکنید در هوای سرد مشکل گرده و شهر یه بخشی از کار هست و بخش مهم دیگه توانایی زنبورها برای پرواز هست که در دمای پایین و یا هوای بادی و یا بارونی امکان پرواز ندارن

HAJICOM

عضو جدید
کتاب اصول تصفیه آب

کتاب اصول تصفیه آب

با سلام

لطفآ کتاب و یا جزوه اصول تصفیه آب تالیف چالکش امیری را برای اینجانب ارسال نمائید.

با تشکر

mohsen_blid

عضو جدید
ممنون بابت پاسخ های هر سه دوست عزیز
درسته باد هوای بارانی و هوای سرد عامل هایی هستند که باعث کاهش محصول و افزایش مرگ و میر حیوان میشه
که این با چک کرد باد و باران و هوای منطقه توسط هواشناسی منطقه تقریبا کمک کننده هست برای تصمیم گیری
fgni عزیز
من هم منظورم خط اخر شما بود برای مثال من در بیشتر مناطق از بذر گلهایی که با اون اب و هوا مطابقت دارند و نسبت به رقبای دیگشون در همون منطقه گرده و شهد بیشتری تولید می کنن استفاده می کنم
و در پاییز که اون گلها نمی تونن رشد کنن به صورت متمرکز از گلهای مخصوص پاییز استفاده می کنم و اونها رو در مقداری خاص برای ادامه فعالیت زنبور ها به کار می گیرم و می کارم
اینجوری کمتر نیاز به کوچ هست
او در زمستان بسته به مقدار کندو ها یا دست به جابجایی بزنم یا شرایط محیط رو به طور مثال با گلخانه مهیا کنم (منظور محیط بسته هست) تا زنبور ها گذران زمستون کنن

نظرتون چیه و در این رابطه چه راهنمایی می کنید
باز هم ممنون از پاسخ دوستان

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همگی

دیگه خسته شدم از دست این پشه ها!:w05:

یه چند وقتیه که گلدونام سطح خاکشون پشه جمع میشه. البته نه همشون ولی اکثرشون اینطورین. چه گلدونهای توی حیاط و چه اونهایی که تو اتاق هستند. چیکار میتونم بکنم تا از این وضعیت جلوگیری شه؟
در ضمن این پشه ها به گیاه هم به طور مستقیم آسیب میزنند؟

reza_197

عضو جدید
سلاااام.من یه سه هفته ای نبودم از دستم راحت بودین ولی باز اومدم چند تا گیاه جدید خریدم کم کم عکساشو میزارم تا راهنماییم کنید.

گلفروش گفت این انگوریه ولی من که به این نام چیزی تو نت نیافتم. حالا شما لطفا در مورد نور و ابدهی و طریقه تکثیرشم برام توضیح بدین؟ تا جاییه که من دیدم ریشه هوایی هم داره.

آخرین ویرایش:

reza_197

عضو جدید
بچه ها برگای شمعدونیه منو ببینید چی شدن ولی باید بگم رشدش عالیه فقط ظاهر برگا زشت شدن سوراخ سوراخ شدن.کاریش میشه کرد ایا
؟

علی12

عضو جدید
کاربرد منطق فازی در آبیاری

کاربرد منطق فازی در آبیاری

بچه ها موضوع پایان نامه من در مورد منطق فازی و کاربرد آن در آبیاری است لطفا اگر کسی مطلبی در این مورد داره کمکم کنه موضوع جدیدی و من اطلاع زیادی هم در موردش ندارم :)

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
من دوست دارم چند روز نیام

شمعدونیاتو حشره خورده کاریشم نمیشه کرد میتونی دونه دونه برگا رو بکنی دونه دونه در بیان

اون انگوریتم واقعا شبیه انگوه اما خوب اغلب اسما همینطوری عامیانه هست گشتم پیدا کردم بهت میگم چیه فعلا همین انگوری اسم متناسبیه براش

اون پشه ها به خاطر رطوبت گلدونت اونجان اما کاری به گیاهت ندارن یه سمپاشی ساده میتونه دخشون رو بیاره با همین افکنای تو بازا

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
ممنون بابت پاسخ های هر سه دوست عزیز
درسته باد هوای بارانی و هوای سرد عامل هایی هستند که باعث کاهش محصول و افزایش مرگ و میر حیوان میشه
که این با چک کرد باد و باران و هوای منطقه توسط هواشناسی منطقه تقریبا کمک کننده هست برای تصمیم گیری
fgni عزیز
من هم منظورم خط اخر شما بود برای مثال من در بیشتر مناطق از بذر گلهایی که با اون اب و هوا مطابقت دارند و نسبت به رقبای دیگشون در همون منطقه گرده و شهد بیشتری تولید می کنن استفاده می کنم
و در پاییز که اون گلها نمی تونن رشد کنن به صورت متمرکز از گلهای مخصوص پاییز استفاده می کنم و اونها رو در مقداری خاص برای ادامه فعالیت زنبور ها به کار می گیرم و می کارم
اینجوری کمتر نیاز به کوچ هست
او در زمستان بسته به مقدار کندو ها یا دست به جابجایی بزنم یا شرایط محیط رو به طور مثال با گلخانه مهیا کنم (منظور محیط بسته هست) تا زنبور ها گذران زمستون کنن

نظرتون چیه و در این رابطه چه راهنمایی می کنید
باز هم ممنون از پاسخ دوستان
کار خوبیه دوست من پس منتظریم که شما چند گیاه بهمون معرفی کنی که تو پاییز گل میدن و گرده فراون هم دارن میدونید این چون مربوط به همون منطقه خودت میشه از دست ما کاری بر نمیاد و بستگی به همت خودت داره اصلا زحمتی اگه نیست لیستی که از گلها و گیاهانی که تهیه میکنی رو اینجا بزار ممنون میشم

محمدرضا

mohsen_blid

عضو جدید
منظورم اینه که این کار رو می خوام بکنم نه کردم می خوام بدونم چنین تحقیقاتی شده کسی اطلاعی داره
من فقط منظورم رو گفتم
البته امیدوارم خودم بتونم تجربه بیشتری کسب کنم
اما می خوام اطلاعات اولیه خودم رو ببرم بالا
منتظر راهنمایی دوستان هستم

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلاااام.من یه سه هفته ای نبودم از دستم راحت بودین ولی باز اومدم چند تا گیاه جدید خریدم کم کم عکساشو میزارم تا راهنماییم کنید.

گلفروش گفت این انگوریه ولی من که به این نام چیزی تو نت نیافتم. حالا شما لطفا در مورد نور و ابدهی و طریقه تکثیرشم برام توضیح بدین؟ تا جاییه که من دیدم ریشه هوایی هم داره.

اسم علمی این گیاه گوشتی Senecio rowleyanus هست.و به انگلیس هم بهش [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]String of Beads, String of Peas, String of Pearls, String of Marbles[/FONT][/FONT] میگن.

آبیاری:در فصل رشد باید بذارید بین هر آبیاری خاک گلدون خشک بشه و آبیاری بعدی رو انجام بدید. در زمستون هم گیاه استراحت می کنه آبیاری رو خیلی کم کنید.
دما:کمترین دمای قابل تحملش 5درجه سانتی گراد هست.
نور:به نور مستقیم خورشید نیاز داره و حداقل باید چند ساعتی در روز نور خورشید ببینه.
تکثیر: از طریق قلمه و یا خوابانیدن ساقه ها تکثیرش میکنن.

اینم تصویر گلش:

نکته جالبی که خودم هم تازه متوجه شدم اینکه این گیاه برگاش سمیه:surprised:
اگه حیوون خونگی دارید گیاه رو دم دستش نذارید.

mehdisepehri

عضو جدید
سلام دوستان!
یه سوال کوچولو داشتم!
سنبل هام که برای عید داشتم شون و حالا گل شون پژمرده شده و تقریبا خشک شده!
چیکارشون کنم؟؟
آیا اون گلش رو از روشون بکنم؟
دوباره گل میدن؟
ممنونم..

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
سلام دوستان!
یه سوال کوچولو داشتم!
سنبل هام که برای عید داشتم شون و حالا گل شون پژمرده شده و تقریبا خشک شده!
چیکارشون کنم؟؟
آیا اون گلش رو از روشون بکنم؟
دوباره گل میدن؟
ممنونم..

با سلام،
می تونید بعد از این که کاملاً خشک شد، پیازش رو از خاک در بیارید و تمیزش کنید و داخل مقداری خاک اره ی خشک نگهش دارید و برای بهار سال بعد بکاریدش!

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همگی

دیگه خسته شدم از دست این پشه ها!:w05:

یه چند وقتیه که گلدونام سطح خاکشون پشه جمع میشه. البته نه همشون ولی اکثرشون اینطورین. چه گلدونهای توی حیاط و چه اونهایی که تو اتاق هستند. چیکار میتونم بکنم تا از این وضعیت جلوگیری شه؟
در ضمن این پشه ها به گیاه هم به طور مستقیم آسیب میزنند؟
منم این مشکل رو دارم و اینم بخاطر بهار هست.مشکل خاصی ایجاد نمیکنن
سمپاشی کن با حشره کش البته میزان سمت خیلی کم و حداقلش در نظر بگیر

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز

اسم این گیاه سدم غوره ایی یا گیاه دم الاغی هست.
نام علمی: Sedum morganianum
نام تیره:
Crassulaceae

منبع

مهمترین نکته اینه که در روشنترین نقطه خونه بزارید.
در زمستان و کلا دمای پایین ابیاری را کم کنید.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسم علمی این گیاه گوشتی Senecio rowleyanus هست.و به انگلیس هم بهش [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]String of Beads, String of Peas, String of Pearls, String of Marbles[/FONT][/FONT] میگن.

آبیاری:در فصل رشد باید بذارید بین هر آبیاری خاک گلدون خشک بشه و آبیاری بعدی رو انجام بدید. در زمستون هم گیاه استراحت می کنه آبیاری رو خیلی کم کنید.
دما:کمترین دمای قابل تحملش 5درجه سانتی گراد هست.
نور:به نور مستقیم خورشید نیاز داره و حداقل باید چند ساعتی در روز نور خورشید ببینه.
تکثیر: از طریق قلمه و یا خوابانیدن ساقه ها تکثیرش میکنن.

اینم تصویر گلش:

نکته جالبی که خودم هم تازه متوجه شدم اینکه این گیاه برگاش سمیه:surprised:
اگه حیوون خونگی دارید گیاه رو دم دستش نذارید.
عجببببببببب

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
نام تیره:
Crassulaceae

منبع

واااااا ؟؟!؟!؟!؟!:surprised:

این دونه تسبیحی از خانواده کاسنی (Asteraceae)هست. نظرتون چیه؟

هم دم خر و دونه تسبیحی رو دارم. تفاوتشون خیلیه!!!

اینم یه نگاه بندازید.

آخرین ویرایش:

reza_197

عضو جدید
نام تیره:
Crassulaceae

منبع

زهرا جان من فکر میکنم اسم این گیاه همونه که yasse_sepid گفتن من عکسای لینک شما رو دیدم با گیاه من فرق می کنه.

reza_197

عضو جدید
سلام بچه ها من قبل از عید عکس یک گلو گذاشتم که چون با گوشیم گرفته بودمش تار بود حالا عکس واضح ازش میزارم لطفا بگید اسمش چیه که بذرشو تهیه کنم بکارم تو باغچمون.ممنونم.

reza_197

عضو جدید
سلام.بچه ها عکس این گلو قبل از عید گذاشتم ولی واضح نبود حالا یک عکس واضح ازش میزارم لطفا بگید اسمش چیه میخوام بذرشو بگیرمو تو حیاطمون بکارم ممنونم

.

reza_197

عضو جدید
وای ببخشید من عصر سوالمو نوشتمو حالا اومدم دیدم سوالم نیست دوباره نوشتم.

lionel2022

عضو جدید
پرورش نهال انبه

پرورش نهال انبه

به نام خدا
من یک درخت انبه 2 ساله دارم که جوانه میزند ولی پس از چند روز خشک می شود
در ضمن من ساکن بوشهر هستم
اگه ممکنه یه راه حل بدید ممنون میشم

پیوست ها

• 2.jpg
    2.jpg
    23.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

milad gholami

عضو جدید
سلام
خواستم اگر امکان دارد سموم را به صورت فصلی طبق بندی کنید.
چه سمی در چه فصلی بیشترین کاربرد را دارد یا چه آفتی بیشتری؟؟؟؟؟