مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

kapo

عضو جدید
8 اینچش 1000 تومن داریم
اما گلدون 7 لیتری خیلی ارزون قیمت داری از کجا؟
البته نمیدونم چند لیتری بهتره برا هر بوته

والا چند هفته پیش یه گلخونه تو هشتگرد مشغول نصب سیستم آبیاری بودیم. اون جا توت فرنگی می کاشتن و اتفاقاً هم توی لوله پلیکا بود. اما خب چون لوله ها بد نصب شده بود و کلاً مدیریت گلخونه بد بود جواب نگرفته بودن. گلدون رو هم همون جا قیمت گرفتیم اگر اشتباه نکنم حدود 10000 گلدون سفارش دادن که هر کدوم رو 195 تومن حساب کرده بودن. کرخونه گلدونا ورامین بود فکر کنم.

فيلم آموزشي كشت قارچ و پرورش انواع قارج شامل 9 سي دي
فيلم اموزش عملي هرس درختان

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم يه سوال دارم
خرمالوهاي باغچه پدرم همشون رسيدن...اما همين كه رسيدگيشون كامل ميشه لكه هاي سياه ريز روشون پديدار ميشه..بعد از يكي دو روز اين لكه ها زياد ميشه و تقريبا در داخل ميوه ريشه دار ميشه و طولاني ميشه و بعد از همون سوراخها آب ميوه شروع به ريزش ميكنه....
نميدونم مشكلش چيه...
بچه ها شما ميدونيد...خيلي خيلي فوري نياز به حل موضوع دارم...حداقل تا فردا....
خواهشااااااا زودتر بهم جواب بديد...
کمبود مواد غذایی بخصوص کلسیم است من این موضوع رو در مورد سیب تو یه جا خوندم... ببینیم نظر بقیه دوستان چیه

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
کمبود مواد غذایی بخصوص کلسیم است من این موضوع رو در مورد سیب تو یه جا خوندم... ببینیم نظر بقیه دوستان چیه

درسته کمبود کلسیم نقش مهمی داره ولی نکته ای که هست اینه که میوه ها بلافاصله بعد از رسیدن این طوری می شن !!!!

احتمال داره بیماری های قارچی هم باشه

باید منتظر عکس های گلابتون جان باشیم

farzaneh_77

عضو جدید
هدف آزمايش محاسبه نيروي فشاريه.چون سر كلاس دير رسيدم متوجه نشدم چي به چيه
الان نميدونم برا گزارشكارش چي بنويسم
ممنون ميشم كمكم كنيد

گلابتون

مدیر بازنشسته

درسته کمبود کلسیم نقش مهمی داره ولی نکته ای که هست اینه که میوه ها بلافاصله بعد از رسیدن این طوری می شن !!!!

احتمال داره بیماری های قارچی هم باشه

باید منتظر عکس های گلابتون جان باشیم

ممنونم زهراجون....
متشكرم سعيد جان...
زحمت كشيديد...عكسها رو گرفتم...فردا براتون آپلود ميكنم ميذارم...
دستتون درد نكنه.

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
گلاب جان ما هم یه خرمالو داریم تو خونه

معمول اینه خرمالو رو زود بچینی از رو شاخه و بزاری تا برسه
در مورد مشکلی که گفتی
مطمئنا بیماری قارچی هست علتش هم اینه میوه تا زمان نرسیدن کامل مواد قندی کمی داره به محض رسیدنش پوسته اون نازک میشه قارچ که از قبل روش بوده به راحتی میسیلوم خودشو وار پوسته میکنه از مواد قندیش تغذیه میکنه میوه هم به علت رسیدگی کاملش سریع پوسته اش ترک میخوره و این حالت باعث میشه مواد پکتیکی داخل میوه تحت تاثیر اکسیزن هوا نرم بشن و اب از دست بدن

بنظرم قبل رسیدن میوه اونو برداشت کن و با محلول قارچ کش اونو تمیز کن

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
فقط یه نکته: اینکه قارچکشها برای جانور دوپایی به نام آدم خطرناکتر هست تا خود قارچ!! توجه به دوره کارنس سم خیلی مهمه... به نظر من اگه خواستی سم بزنی با توجه به اینکه نزدیک مصرف میوه هست، دوبرابر زمانشو در نظر بگیر

گلابتون

مدیر بازنشسته
دوستان شرمنده ام كرديد...خيلي ممنون از راهنمايي همگيتون...افسون جون ..زهراجون..سعيد جان ..محمدرضاي گلم...آقا رضاي گل...

بچه ها...ديروز من رفتم خونه پدرم...ديدم كه متاسفانه پدرم درحال قطع كردن يك درخت تقريبا جانانه شاه توت هست كه كنار همين خرمالو بود...وقتي علت رو جويا شدم...با اين فجايع روبرو شدم...ببينيد...

گلابتون

مدیر بازنشسته
ديديد...يه لاروهاي ريزي هم توي تنه درخت بود...داخل تنه درخت مثل پودر شده بود..دست بهش ميزدي خاك ميشد ميريخت...

گلابتون

مدیر بازنشسته
حالا بريم سر اصل مطلب كه خرمالوي بيچاره به چه روزي افتاده بود
متاسفانه از عكسهايي كه گرفتم هيچكدوم خوب در نيومد...فقط همين يكي اگه قابل تشخيص باشه مونده...
ببينيد...

• Like
واکنش ها: fgni

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
حالا بريم سر اصل مطلب كه خرمالوي بيچاره به چه روزي افتاده بود
متاسفانه از عكسهايي كه گرفتم هيچكدوم خوب در نيومد...فقط همين يكي اگه قابل تشخيص باشه مونده...
ببينيد...

با اینکه این بیماری رو ندیدم اما بازم تاکید دارم که عامل بیماری قارچ هست و احتمالا توده سیاهرنگ هم مسیلوم قارچ باشه

سوسک چوبخوار درختان میوه این حشرات بدجور درخت رو از داخل میخورن یه بید دم در حیاطمون داشت امسال اول پاییز با یه باد تند تنه به چه بزرگیششکست ما هم زدیمش مثل اره موتور چوب داخل رو خاک اره میکرد تحویل میداد :(

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
اوه اوه چه کرم های ساقه خواری و چوب خوار های حرفه ای که درخت به این بزرگی را خراب کردن

البته خرمالو ها همون بیماری های قارچی دارن که بهترین کار اینه در مراحل بزرگ شدن و رسیدن میوه ها سم پاشی انجام گیرد

گلابتون

مدیر بازنشسته
فکر کنم کرم ساقه خوار توت باشه

سوسک چوبخوار درختان میوه این حشرات بدجور درخت رو از داخل میخورن یه بید دم در حیاطمون داشت امسال اول پاییز با یه باد تند تنه به چه بزرگیششکست ما هم زدیمش مثل اره موتور چوب داخل رو خاک اره میکرد تحویل میداد :(

اوه اوه چه کرم های ساقه خواری و چوب خوار های حرفه ای که درخت به این بزرگی را خراب کردن

البته خرمالو ها همون بیماری های قارچی دارن که بهترین کار اینه در مراحل بزرگ شدن و رسیدن میوه ها سم پاشی انجام گیرد

بچه ها بالاخره سوسك ساقه خوار هست يا كرم ساقه خوار...

ديديد چه بلاي سر درخت آوردن...
.اشكم در اومد وقتي ديدمشون...

ممنونم از راهنماييتون در مورد خرمالوها...

راستي اگه بخوام قارچ كش بزنم شما چه سمي رو پيشنهاد ميكنيد...؟؟؟

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سوسک ساقه خوار یا چوبخوار وقتی داخل چوبه به صورت کرمه... البته معمولا وقتی میگن کرم ساقه خوار منظورشون لارو پروانه هست و سوسکها رو وقتی میخوان صداشون بزنن بهشون میگن سوسک! (بجز کرمهای ریشه) و چون معمولا سوسکها به درختا میزنن و پروانه ها به گیاهان علفی به اونا میگن کرم ساقه خوار و به اینا میگن سوسک چوبخوار. خب عزیزانم درس امروز تموم شد، امیدوارم بهره وافی و کافی از بیانات ارزشمند من برده باشید...
راستی در مورد خرمالوها من نمیتونم با قطعیت بگم که قارچه ولی اگه قارچ باشه میتونی با سم کاپتان به نسبت سه در هزار سمپاشی کنی ولی پیشنهاد میدم توصیه محمدرضا رو گوش کنید (چیدن خرمالوها قبل از رسیدن...)

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها بالاخره سوسك ساقه خوار هست يا كرم ساقه خوار...

ديديد چه بلاي سر درخت آوردن...
.اشكم در اومد وقتي ديدمشون...

ممنونم از راهنماييتون در مورد خرمالوها...

راستي اگه بخوام قارچ كش بزنم شما چه سمي رو پيشنهاد ميكنيد...؟؟؟

در مورد قارچ کش می تونی از انواع عمومی آن استفاده کنی که شامل " زینب " ، " مانب " ، " کاپتان " هست استفاده کنی . البته زمانی بایستی استفاده بشه که میوه ها در حال بزرگ شدن هستن و حداقل دو بار با فاصله 10 تا 15 روز تکرار بشه

یه راه بهتر هم هست . محصولی هست به نام " فسفیمکس " که دقیقا مثل واکسن عمل می کنه و گیاه را به بیماری های قارچی مقاوم می کنه و بهترین زمان مصرف آن از زمان تشکیل میوه ها تا قبل از رسیدن هست . این محصول علاوه بر پیشگیری از بیماری های قارچی باعث درشت شدن و خوشرنگ تر شدن میوه ها هم می شود .
نکته قابل توجه اینکه این محصول را هر 15 روز یکبار محلول پاشی کنید تا نتایج درخشان آن را ببینید

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
کاشکی منم بلد بودم یه عضو فعال شم
لیسانس باغبانی دانشگاه شیراز
ما اینجا هممون از هم میپرسیم و کلی چیزای جدید یاد میگیریم تو هم به ما ملحق شده به مرور زمان هم اطلاعاتت اپدیت میشه و هم چیزای جدید یاد میگیری

گلابتون

مدیر بازنشسته
سوسک ساقه خوار یا چوبخوار وقتی داخل چوبه به صورت کرمه... البته معمولا وقتی میگن کرم ساقه خوار منظورشون لارو پروانه هست و سوسکها رو وقتی میخوان صداشون بزنن بهشون میگن سوسک! (بجز کرمهای ریشه) و چون معمولا سوسکها به درختا میزنن و پروانه ها به گیاهان علفی به اونا میگن کرم ساقه خوار و به اینا میگن سوسک چوبخوار. خب عزیزانم درس امروز تموم شد، امیدوارم بهره وافی و کافی از بیانات ارزشمند من برده باشید...
راستی در مورد خرمالوها من نمیتونم با قطعیت بگم که قارچه ولی اگه قارچ باشه میتونی با سم کاپتان به نسبت سه در هزار سمپاشی کنی ولی پیشنهاد میدم توصیه محمدرضا رو گوش کنید (چیدن خرمالوها قبل از رسیدن...)

متشكرم استاد....كلي بهره برديم....خدا شما رو از استادي كم نكنه...ما رو هم از شاگردي نگيره... :w02:

خب درمورد خرمالوها نظر قطعي شما چيه؟؟

باشه حتما به توصيه محمدرضا گوش ميدم..چون ديگه سمپاشي فايده اي هم نداره...ميوه ها رو هم چيديم و گذاشتيمشون توي بالكن تا خودشون زحمت رسيدن رو بكشن...
حالا توصيه اتون براي آينده اين درخت چيه...؟؟؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
در مورد قارچ کش می تونی از انواع عمومی آن استفاده کنی که شامل " زینب " ، " مانب " ، " کاپتان " هست استفاده کنی . البته زمانی بایستی استفاده بشه که میوه ها در حال بزرگ شدن هستن و حداقل دو بار با فاصله 10 تا 15 روز تکرار بشه

یه راه بهتر هم هست . محصولی هست به نام " فسفیمکس " که دقیقا مثل واکسن عمل می کنه و گیاه را به بیماری های قارچی مقاوم می کنه و بهترین زمان مصرف آن از زمان تشکیل میوه ها تا قبل از رسیدن هست . این محصول علاوه بر پیشگیری از بیماری های قارچی باعث درشت شدن و خوشرنگ تر شدن میوه ها هم می شود .
نکته قابل توجه اینکه این محصول را هر 15 روز یکبار محلول پاشی کنید تا نتایج درخشان آن را ببینید
چه جالب سعيد جان اينو نشنيده بودم...حتما حتما از سفارشتون استفاده ميكنم...و قول ميدم روند كار رو با گزارش و عكس براتون نشون بدم...

سفارشي براي الانه اين درخت نداريد...چون اين درخت عزيز پدرم هست و خيلي بهش علاقه داره...منم ميخوام كمكش كنم تا دلبندش سلامت بشه...ممنونم عزيزجان..

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه جالب سعيد جان اينو نشنيده بودم...حتما حتما از سفارشتون استفاده ميكنم...و قول ميدم روند كار رو با گزارش و عكس براتون نشون بدم...

سفارشي براي الانه اين درخت نداريد...چون اين درخت عزيز پدرم هست و خيلي بهش علاقه داره...منم ميخوام كمكش كنم تا دلبندش سلامت بشه...ممنونم عزيزجان..

خب اگه باغ تجاری بود برات یه نسخه حرفه ای می گفتم ولی چون توی خونه هست اگه توی بهمن ماه یه روغن پاشی با " روغن ولک " داشته باشی کمک زیادی به کنترل حشرات می کنه

اواسط بهمن ماه و یا اوایل اسفنده هم درخت رو پاکنی کنید و از کود دامی پوسیده استفاده کنید

برای بهار هم نسخه های خوبی برات دارم که با شروع عید برات می گم

گلابتون

مدیر بازنشسته
خب اگه باغ تجاری بود برات یه نسخه حرفه ای می گفتم ولی چون توی خونه هست اگه توی بهمن ماه یه روغن پاشی با " روغن ولک " داشته باشی کمک زیادی به کنترل حشرات می کنه

اواسط بهمن ماه و یا اوایل اسفنده هم درخت رو پاکنی کنید و از کود دامی پوسیده استفاده کنید

برای بهار هم نسخه های خوبی برات دارم که با شروع عید برات می گم

متشكرم سعيد جان..يه دنيا تشكرات فراوان...لطف كردي عزيز... :w17:
حتما به توصيه هاتون عمل ميكنم.
باشه چشم منتظر توصيه هاي بهارانه اتون هم هستم.

سلااااااااااام .

دوستان من يه بوته رز مينياتوري دارم توي فضاي داخلي خونه توي گلدون ولي كنه زده چكارش كنم ؟؟؟

تازه شپشك آرد آلودم زده.

يه دفعه اي شد منم اصلا نديدمشون

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
متشكرم استاد....كلي بهره برديم....خدا شما رو از استادي كم نكنه...ما رو هم از شاگردي نگيره... :w02:

خب درمورد خرمالوها نظر قطعي شما چيه؟؟

باشه حتما به توصيه محمدرضا گوش ميدم..چون ديگه سمپاشي فايده اي هم نداره...ميوه ها رو هم چيديم و گذاشتيمشون توي بالكن تا خودشون زحمت رسيدن رو بكشن...
حالا توصيه اتون براي آينده اين درخت چيه...؟؟؟

سایه جان باید برگهای درخت رو جمع کنی و اتش بزنی بعد سال دیگه موقعی که درخت شکوفه داد و میوه ها اندازه یه فندق شدن از قارچ کش استفاده کن