مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام خدمت همه دوستان

آیا زمان گلدهی درختان میوه (سیاه ریشه ها ) در صورت خشکی زمین آبیاری میتوان انجام داد یا نه ؟؟؟

ممنون میشم درارتباط با این موضوع وزمان شروع آبیاری در بهار درصورت اطلاع توضیح مبسوط دهید

باکمال تشکر

سلام
در زمان خشکی که با گلدهی مقارن شده باشه آبیاری خیلی سبک در ساعات خنک روز مشکلی نداره.در مورد سیاه ریشه ها که هلو شلیل احتمالا منظورتونه آبیاری در این زمان باید طوری انجام بشه که زمان گلدهی به خشکی نخورین

در مورد آبیاری درختان اونم در فصل بهار نمیشه بصورت کلی نسخه پیچید، بجز نوع درخت ، سن و سال ، اقلیم و بافت خاک از اهمیت زیادی در فرایند آبیاری برخوردارن

MaRaL.arch

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
درخواست راهنمایی-گیاهان تزئینی مناسب اقلیم معتدل کوهستانی

درخواست راهنمایی-گیاهان تزئینی مناسب اقلیم معتدل کوهستانی

سلام
واسه طراحی لنداسکیپ دوتا خونه تو منطقه بجنورد-اقلیم معتدل کوهستانی- چ گیاهان و درختچه ها و گلهایی رو پیشنهاد میکنید؟؟
1.مناسب این اقلیم باشن
2.تنوع
3.زینتی باشن
4.یکی از لنداسکیپ ها روف گاردن هستش.بهمین دلیل گیاهانی لازم دارم ک ریشه سطحی و ضعیفی داشته باشن و نیازمند ب عمق زیاد خاک نباشن تا بعدها آسیبی ب سقف نرسونه

:gol:

آخرین ویرایش:

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
پاسخ : درخواست راهنمایی-گیاهان تزئینی مناسب اقلیم معتدل کوهستانی

پاسخ : درخواست راهنمایی-گیاهان تزئینی مناسب اقلیم معتدل کوهستانی

درود دوست خوبم.
از تاخیر در پاسخگویی عذر خواهی میکنم.
به نظرم
درخت:سدروس
و یا
درختچه :شیرخشت.پیروکانتا.مناسب تر باشن.
گل هم کوکب،ساناز و گازانیا...
البته موارد بیشتر هم هست.ذهن من همین موارد رو یاری میده.:)

روش کشت و نگهداری این گیاهان هم در تالار سرچ کنید هست.
موفق باشید.

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
ممنونم
انتخاب من ایناس:گل رز
گل ناز
شیرخشت
سدروس
رزماری
سرو کامس پاریس
داوودی
تاج الملوک
چمن دای کاندرو
پاپیتال
فیکوس مونسترا
کوکب
گازانیا
یال اسبی و چندتا دیگه ک باید ببینم کارفرما کدوماشونو تایید میکنه

اما نمیدونم واسه هر کدوم چ فضایی باید درنظر بگیرم
فیکوس مونسترا رو حتما باید تو گلدون بکارم؟؟؟ تو باغچه رو پشت بوم نمیشه؟!

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
پاسخ

پاسخ

ببین عزیزم سعی کن محوطه ی فضای سبز رو با رنگ بندی خونه هماهنگ کنی و یا به صورت تضاد کار کنی.
البته شما واردتری اما اگه من جای شما بود زیاد محوطه خونه رو شلوغ نمی کرد. بیشتر از ترکیب رنگ دو یا 3 گل استفاده می کردم.
و در مورد درخت و درختچه بستگی به گستردگی فضای سبز و کارایی درخت و نوع آب و هواش 3 الی 4 نوع کشت می کردم.
در مورد گل ها: من با گل رز،کوکب ،داوودی و گازانیا موافقم.هم به خاطره ترکیب رنگ ها و هم خاصیت گیاهی و ....
در مورد درخت :شیرخشت ،سدروس،پاپیتال،فیکوس مونسترا و چمن دای کاندرو موافق ترم.
گل ها فضای زیادی نمی بره.اما درخت ها را باید هر کدوم بسته به فضایی که داری با فصله های منظم کشت کنی.
من نمای کلی و مکان کافی برای کشت گیاهان فضای سبزت رو دقیق نمی دونم.
اما فیکوس مونسترا هم یه گیاه آپارتمانی هست و برای رشد به گرمای زیاد احتیاج داره برای گلخونه مناسب تره به نظرم و تا فضای باز معتدل کوهستانی!

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
ببین عزیزم سعی کن محوطه ی فضای سبز رو با رنگ بندی خونه هماهنگ کنی و یا به صورت تضاد کار کنی.
البته شما واردتری اما اگه من جای شما بود زیاد محوطه خونه رو شلوغ نمی کرد. بیشتر از ترکیب رنگ دو یا 3 گل استفاده می کردم.
و در مورد درخت و درختچه بستگی به گستردگی فضای سبز و کارایی درخت و نوع آب و هواش 3 الی 4 نوع کشت می کردم.
در مورد گل ها: من با گل رز،کوکب ،داوودی و گازانیا موافقم.هم به خاطره ترکیب رنگ ها و هم خاصیت گیاهی و ....
در مورد درخت :شیرخشت ،سدروس،پاپیتال،فیکوس مونسترا و چمن دای کاندرو موافق ترم.
گل ها فضای زیادی نمی بره.اما درخت ها را باید هر کدوم بسته به فضایی که داری با فصله های منظم کشت کنی.
من نمای کلی و مکان کافی برای کشت گیاهان فضای سبزت رو دقیق نمی دونم.
اما فیکوس مونسترا هم یه گیاه آپارتمانی هست و برای رشد به گرمای زیاد احتیاج داره برای گلخونه مناسب تره به نظرم و تا فضای باز معتدل کوهستانی!

منظورت نمای ساختمونه؟؟چون ی آپارتمان چند واحدیه ک خب هرواحد تم رنگی خودشو داره
اون ک باعچه س ی باعچه 5*4 مستطیلی با ی حوض کوچیک مستطیله ک نصفش تو باغچه س و بقیش تا خارج باغچه امتداد داره
منظورم اینه ک مثلا اگه رز میکارم درخت بعدی رو با چ فاصله ای ازش بکارم؟؟اینا واسه هر درختی فرق داره؟؟

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اوهوم.اگه آپارتمانِ که مشکلی نیست.
فکر کنم با فاصله ی 15 الی 20 تا 25 سانت هم میشه.خیلی فرق نداره.
درخت هایی که رشد عرضیشون از نظر شاخ و برگ و .. بیشتر فواصل بیشتر باشه.
برای باغچه هم میتونی گل ها رو به صورت ردیفی به صورت هم رنگ و یا متضاد کار کنی.
فواصل ردیف بستگی به خاک نوع تغذیه ریشه ی گیاه داره اگه خاکش مرغوبِ و به موقع وجین میشه،در فواصل نزدیک بکار.

Hamzeh856

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
با درود

دوستان من شنیدم که درخت کاخ خاک رو اسیدی می کنه و این بد هست و ...

در این زمینه نظرتون چیه؟

گیاه غیر بومی رو وقتی بومی کنید مشکل افرین هست دیگه . بله کاج خاک رو اسیدی میکنه و ..... . ولی چه تعدادی تو یه منطقه کشت بشه بر فرض؟
تو چه منطقه ای کشت بشه ؟ و خیلی فرضیات دیگه . مثلا تو شمال ما این همه تنوع درخت داریم و همیشه تو فضای سبز دارن از کاج استفاده میکنن . هر جا میری کاج میبینی . خب مشخصه به جز اسیدی کردن مشکلات دیگه ای هم به وجود میاره و گیاهان بومی کم کم قدرت رشد رو از دست میدن .
تو گیلان درختی بود که اسمش رو فراموش کردم ولی اینقد به علت عدم توجه بریده شد و ماهیگیرا برای درست کردن کلبه تو تالاب ازش استفاده کردن کلا از بینش بردن . این درخت به قدری مقاوم بود که حتی هنوز هم تنه اش با اینکه بالغ بر 50 سال هست که تو آب هست اصلا پوسیده نشده . ما عادت داریم گیاهان بومی رو از بین ببریم .

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
با درود

دوستان من شنیدم که درخت کاخ خاک رو اسیدی می کنه و این بد هست و ...

در این زمینه نظرتون چیه؟

گیاه غیر بومی رو وقتی بومی کنید مشکل افرین هست دیگه . بله کاج خاک رو اسیدی میکنه و ..... . ولی چه تعدادی تو یه منطقه کشت بشه بر فرض؟
تو چه منطقه ای کشت بشه ؟ و خیلی فرضیات دیگه . مثلا تو شمال ما این همه تنوع درخت داریم و همیشه تو فضای سبز دارن از کاج استفاده میکنن . هر جا میری کاج میبینی . خب مشخصه به جز اسیدی کردن مشکلات دیگه ای هم به وجود میاره و گیاهان بومی کم کم قدرت رشد رو از دست میدن .
تو گیلان درختی بود که اسمش رو فراموش کردم ولی اینقد به علت عدم توجه بریده شد و ماهیگیرا برای درست کردن کلبه تو تالاب ازش استفاده کردن کلا از بینش بردن . این درخت به قدری مقاوم بود که حتی هنوز هم تنه اش با اینکه بالغ بر 50 سال هست که تو آب هست اصلا پوسیده نشده . ما عادت داریم گیاهان بومی رو از بین ببریم .

موضوعی رو هرچند خلاصه خدمتتون میگم بعدش نتیجه با خودتون

اولا درختی مثل کاج بخاطر ترکیبات و بقایای گیاهی اون که اسیدهای آلی و کاتیونهای اهن و المینیوم بیشتری داره موقع تجزیهphرو کم میکنه یعنی به سمت اسیدی شدن...البته خیلی ضعیف
از طرفی بزرگترین مشکل خاکهای ما بالا بعد از فقر موادآلی موضوعphبالای خاکهای ماست.مثلا اگه بشه ph خاک رو مقدار حتی خیلی کم پایین بیاریم حلالیت بیشتر عناصر غذایی خاک بیشتر میشه و خاک حاصلخیزتر خواهد شد

نتیجه:
وجود سوزنی برگها از نظر کاستنph در خاکهای ما از جمله مزایای این گونه های درختی است نه معایب.
البته در این خصوص سازمان جنگلها تحقیقات مبسوطی قبلا انجام داده

متاسفانه بعضی از ماها از یک منظر به موضوعات مختلف نگاه میکنیم.مثلا میگن کاج خاک رو اسیدی میکنه.انگار اسید سولفوریک98درصد به خاک تزریق میکنه! نخیر...! خاکهای ما باید phکمتری داشته باشن و بقایای کاجها این خدمت رو به مرور زمان انجام میدن
موضوع مهم دیگه تامپونیته خاک و ارتباط اون در برابر تغییراتph هست که بحث تخصصی تریه و مجال باز کردنش نیست

Hamzeh856

کاربر ممتاز
موضوعی رو هرچند خلاصه خدمتتون میگم بعدش نتیجه با خودتون

اولا درختی مثل کاج بخاطر ترکیبات و بقایای گیاهی اون که اسیدهای آلی و کاتیونهای اهن و المینیوم بیشتری داره موقع تجزیهphرو کم میکنه یعنی به سمت اسیدی شدن...البته خیلی ضعیف
از طرفی بزرگترین مشکل خاکهای ما بالا بعد از فقر موادآلی موضوعphبالای خاکهای ماست.مثلا اگه بشه ph خاک رو مقدار حتی خیلی کم پایین بیاریم حلالیت بیشتر عناصر غذایی خاک بیشتر میشه و خاک حاصلخیزتر خواهد شد

نتیجه:
وجود سوزنی برگها از نظر کاستنph در خاکهای ما از جمله مزایای این گونه های درختی است نه معایب.
البته در این خصوص سازمان جنگلها تحقیقات مبسوطی قبلا انجام داده

متاسفانه بعضی از ماها از یک منظر به موضوعات مختلف نگاه میکنیم.مثلا میگن کاج خاک رو اسیدی میکنه.انگار اسید سولفوریک98درصد به خاک تزریق میکنه! نخیر...! خاکهای ما باید phکمتری داشته باشن و بقایای کاجها این خدمت رو به مرور زمان انجام میدن
موضوع مهم دیگه تامپونیته خاک و ارتباط اون در برابر تغییراتph هست که بحث تخصصی تریه و مجال باز کردنش نیست

حرفتون درسته . و اینکه خاک های خیلی از مناطق اسیدی نیست و مفیده ولی برای منطقه ما ( رشت و شمال ) خاک ها اسیدی هستن . خیلی از جاها دیدم وقتی کاج رشد کرده گیاهان دیگه کمتر اونجا رشد میکنن ( البته روی صحبتم به اسیدی کردنش نیست ) . جز اینکه به صورت دستی و یک ساله کشت بشن . کاج گیاه مقاومیه ولی باید گیاهان بومی هم حفظ بشه .

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
حرفتون درسته . و اینکه خاک های خیلی از مناطق اسیدی نیست و مفیده ولی برای منطقه ما ( رشت و شمال ) خاک ها اسیدی هستن . خیلی از جاها دیدم وقتی کاج رشد کرده گیاهان دیگه کمتر اونجا رشد میکنن ( البته روی صحبتم به اسیدی کردنش نیست ) . جز اینکه به صورت دستی و یک ساله کشت بشن . کاج گیاه مقاومیه ولی باید گیاهان بومی هم حفظ بشه .

درسته بیشتر خاکهای شمالphکمتری نسبت به بقیه مناطق دارن اما تاثیر بقایای برگ کاج در اسیدی شدن بخاطر قضیه بافریته خاک باید یه مقدار علمی و تخصصی تر بهش نگاه بشه
د رمورد اینکه کاج به گیاهان زیرش اجازه رشد کافی نمیده بعضیها قضیه اللوپاتی رو مطرح میکنن که اینجوری نیست و علت اون عمدتا وجود سایه همیشگی کاج و کمبود نور آفتاب در سایه انداز درخته که باعث رشد کم گیاهان میشه

Hamzeh856

کاربر ممتاز
درسته بیشتر خاکهای شمالphکمتری نسبت به بقیه مناطق دارن اما تاثیر بقایای برگ کاج در اسیدی شدن بخاطر قضیه بافریته خاک باید یه مقدار علمی و تخصصی تر بهش نگاه بشه
د رمورد اینکه کاج به گیاهان زیرش اجازه رشد کافی نمیده بعضیها قضیه اللوپاتی رو مطرح میکنن که اینجوری نیست و علت اون عمدتا وجود سایه همیشگی کاج و کمبود نور آفتاب در سایه انداز درخته که باعث رشد کم گیاهان میشه

منم شنیدم و یه نمونه برگاشو یه جایی ریختم ببینم مثلا جلوی رشد علف هرز رو میگیره یا نه که دیدم علف هرز باز هم رشد میکنه ( پس این یه نمونه میتونه منتفی باشه ) حالا خاصیت های دیگه اش رو نمیدونم .
یا شنیدم که خود برگاش آلودگی میارن ( البته تو فتوسنتز ) که قبول ندارم تو کانادا پر از سوزنی برگ ها هست . پس باید مردمشون مشکل داشته باشن
.

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
خود برگهاش الودگی میارن یعنی دی اکسید تولید میکنند؟!؟

یه نمونه نمیتونه ملاک باشه هااا!!!

:eek: کی گفته؟!!!!!!
سازمان جنگلها ساله پیش روی این موضوع کار کرده و هیچکدوم از این تهمتهایی که به سوزنی برگها زده میشه پشتوانه علمی نداره

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
:eek: کی گفته؟!!!!!!
سازمان جنگلها ساله پیش روی این موضوع کار کرده و هیچکدوم از این تهمتهایی که به سوزنی برگها زده میشه پشتوانه علمی نداره

واقعا کی گفت دی اکسید ؟ سایت همساده ؟ !!!!

وای بسم الله !!!!
سوال پرسیدماااا !! نیومدم دعوا اقایون حالت تهاجمی گرفتید . ...:confused:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
وای بسم الله !!!!
سوال پرسیدماااا !! نیومدم دعوا اقایون حالت تهاجمی گرفتید . ...:confused:

اختیار دارین ...دعبا کدومه:redface:تهاجمی..؟!:neutral:
برگ کاج آلودگی نداره فقط بخاطر وجود اسیدهای آلی بیشتر و کاتیونهایی مث اهن و آلمینیوم بعد از تجزیه توی فاز اسیدی شدن مطرح میشن که برای خاکهای ما خیلیم خوبن...ما داریم با استفاده از کودهای پوشش گوگردی سعی در کاهش موضعی phخاک داریم بنابراین وجود ترکیبات اسید کننده خیلیم برای شرایط خاکهای اهکی ما مفید خواهد بود

nasimparsi

عضو جدید
دوستان گرامی درباره‌ی میزان آب‌دهی به درختان زیر راهنمایی می کنید؟ (البته می‌دونم همه‌چیز به گونه‌ی خاک و دما مربوط هست ولی یه چیز میانگین رو اگر بگین هم خیلی کمک می کنه)

الف - منطقه توی شیب کوه قرار داره / ب- دمای تابستان هم دمای شهر شیراز هست شاید به 40 برسه /ج- آبیاری با لوله قطره ای پای هر درخت کشیده شده ولی چون ساعت مشخصی آب میاد در نتیجه گوده ها باید غرقابی پر بشن

1- آب‌دهی درختان بادام دیم نزدیک به 5 ساله چگونه هست؟ در بهار هم باید بهشون آب داد؟ در تابستان اگر امکان حضور در باغ تنها دو بار در هفته باشه، باید هر بار چند لیتر آب بهشون داد؟

2- آب‌دهی درختان انگور دیم چگونه هست؟ در بهار هم باید بهشون آب داد؟ در تابستان اگر امکان حضور در باغ تنها دو بار در هفته باشه، باید هر بار چند لیتر آب بهشون داد؟

3- درخت‌های 3 ساله سیب و گلابی باید در بهار هرچند روز یک‌بار آب بخورن و چند لیتر؟ در تابستان اگر امکان حضور در باغ تنها دو بار در هفته باشه، باید هر بار چند لیتر آب بهشون داد؟

4- درخت‌های 2 ساله گردو خوشه‌ای باید در بهار هرچند روز یک بار و چند لیتر آب دریافت کنند؟ در تابستان اگر امکان حضور در باغ تنها دو بار در هفته باشه، باید هر بار چند لیتر آب بهشون داد؟
-----------------
من باغ‌هایی رو در همون منطقه دیدم که توشون درخت انگور هست و هیچ رسیدیگی هم بهشون نمی شه و آبی حتی در تابستون بهشون داده نمی شه ولی همچنان سبز هستند و انگور هم می‌دن!

چون بنده یک سهمیه آب مشخص دارم باید نیاز درختها رو به لیتر بدونم تا بتونم محاسبه کنم واقعا چدنتاشون رو می تونم نگه داری کنم. برای نمونه اگر بتونم کم‌ترین آب ممکن رو به انگور و بادام های دیم بدم برای سال های خشکی که در پیش داریم این خیلی کمک می کنه

با سپاس

آخرین ویرایش:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
دوستان گرامی درباره‌ی میزان آب‌دهی به درختان زیر راهنمایی می کنید؟ (البته می‌دونم همه‌چیز به گونه‌ی خاک و دما مربوط هست ولی یه چیز میانگین رو اگر بگین هم خیلی کمک می کنه)

الف - منطقه توی شیب کوه قرار داره / ب- دمای تابستان هم دمای شهر شیراز هست شاید به 40 برسه /ج- آبیاری با لوله قطره ای پای هر درخت کشیده شده ولی چون ساعت مشخصی آب میاد در نتیجه گوده ها باید غرقابی پر بشن

1- آب‌دهی درختان بادام دیم نزدیک به 5 ساله چگونه هست؟ در بهار هم باید بهشون آب داد؟ در تابستان اگر امکان حضور در باغ تنها دو بار در هفته باشه، باید هر بار چند لیتر آب بهشون داد؟

2- آب‌دهی درختان انگور دیم چگونه هست؟ در بهار هم باید بهشون آب داد؟ در تابستان اگر امکان حضور در باغ تنها دو بار در هفته باشه، باید هر بار چند لیتر آب بهشون داد؟

3- درخت‌های 3 ساله سیب و گلابی باید در بهار هرچند روز یک‌بار آب بخورن و چند لیتر؟ در تابستان اگر امکان حضور در باغ تنها دو بار در هفته باشه، باید هر بار چند لیتر آب بهشون داد؟

4- درخت‌های 2 ساله گردو خوشه‌ای باید در بهار هرچند روز یک بار و چند لیتر آب دریافت کنند؟ در تابستان اگر امکان حضور در باغ تنها دو بار در هفته باشه، باید هر بار چند لیتر آب بهشون داد؟
-----------------
من باغ‌هایی رو در همون منطقه دیدم که توشون درخت انگور هست و هیچ رسیدیگی هم بهشون نمی شه و آبی حتی در تابستون بهشون داده نمی شه ولی همچنان سبز هستند و انگور هم می‌دن!

چون بنده یک سهمیه آب مشخص دارم باید نیاز درختها رو به لیتر بدونم تا بتونم محاسبه کنم واقعا چدنتاشون رو می تونم نگه داری کنم. برای نمونه اگر بتونم کم‌ترین آب ممکن رو به انگور و بادام های دیم بدم برای سال های خشکی که در پیش داریم این خیلی کمک می کنه

با سپاس
نکته اول: چون درختکاری شما روی دامنه است و با مشکل آب مواجه هستین امیدوارم شیب دامنه به سمت شمال باشه.این موضوع فوق العاده توی راندمان مصرف آب موثره(در نیمکره شمالی ساعات آفتابگیری توی شیب رو به شمال کمتره)

نکته دوم: شما باید از ابتدا موقع کاشت نهالها از لوله پر از شن و نایلون استفاده میکردین

نکته سوم: اگه توی بهار بارندگی دارید ابیاری بهاره رو برای درختان5ساله میتونید انجام ندید

و اما نکته مهم: بافت خاک،سن و نوع درخت ، شیب دامنه ، کیفیت آب آبیاری از جمله ec و درصد رس بافت خاک توی تعیین دور آبیاری باید لحاظ بشن

یه پیشنهاد دارم براتون اما قبلش باید یه سری اطلاعات بهم بدین
اول اینکه منبع آب شما چیه؟
چند وقت یکبار نوبت استفاده شما از منبع آبه؟
در هر نوبت تقریبا چند لیتر آب بهتون میرسه؟
به چه روشی آب به باغ شما میرسه؟( کانال سنتی یا سیمانی؟ لوله؟ و اینکه از پمپاژ هم استفاده میکنید یا ثقلیه؟)
شیب دامنه شما چه جهتی داره(اگه روی دامنه بشینین و به پایین کوه نگاه کنیم جهت روبروی شما چه جهتی میشه؟)
آیا موقع کاشت نهال از لوله پراز شن و نایلون استفاده کردین یا خیر؟
منتظر پاسختون هستم

nasimparsi

عضو جدید
اول اینکه منبع آب شما چیه؟
چند وقت یکبار نوبت استفاده شما از منبع آبه؟
در هر نوبت تقریبا چند لیتر آب بهتون میرسه؟
به چه روشی آب به باغ شما میرسه؟( کانال سنتی یا سیمانی؟ لوله؟ و اینکه از پمپاژ هم استفاده میکنید یا ثقلیه؟)
شیب دامنه شما چه جهتی داره(اگه روی دامنه بشینین و به پایین کوه نگاه کنیم جهت روبروی شما چه جهتی میشه؟)
آیا موقع کاشت نهال از لوله پراز شن و نایلون استفاده کردین یا خیر؟
منتظر پاسختون هستم

درود بر شما

شیب باغ:
به سمت شمال هست. باغ در یک دره هست که یک سوی باغ مشخصا آفتاب بیش‌تری می‌خوره و این سویی که ما هستیم آفتاب کم‌تری می‌خوره.

منبع آب:
منبع آب فعلا سه تا منبع کوچک نزدیک به 700 لیتر تهیه کردم که روی هم نزدیک به 2000 لیتر می‌شه. (در آینده قصد دارم منبع آبی که باغ نیاز داره تهیه کنم. به‌گونه‌ای که بتونم آب رو ظهرهای تابستان در منابع ذخیره کنم و شب آب‌دهی کنم)

نوبت پمپاژ آب:
در بهار و تابستان یک بار در هفته معمولا در اوج گرما حدود ساعت 2 تا 4 ظهر آب از چشمه‌ی آبی که درون دره است و گردآوری شده پمپاژ می‌شود. (آب در اون دو ساعت دارای فشار هست و می‌شه هدایتش کرد به لوله‌های آب‌یاری قطره‌ای ولی خب به دلیل گرما حیف هست...)

چند لیتر در هفته:
سهیمه آب بنده فعلا نزدیک به 1800 لیتر در هفته است. ولی می‌ترسم آب چشمه روز به روز کم‌تر بشه و سهیمه هم کم‌تر بشه (تاکنون نشده)

چگونگی آب‌رسانی:
آب از مخزنی که در همین دره ایجاد شده (از آب چشمه) به وسیله‌ی لوله‌کشی به باغ‌ها پمپاژ می‌شود

امکان حضور در باغ جهت آب‌یاری:
دو بار در هفته می‌تونم به باغ برم برای آب‌یاری

----------------
عکسی خدمتتون می‌زارم شاید بتونید با دیدن اون جنس خاک رو کمی حدس بزنید:

و این عکس باغ بالایی ما رو نشون می‌ده. شیب کوه رو می‌بینید و پشت سر من (عکاس) شمال هست:

پیوست ها

• Capture.JPG
    Capture.JPG
    41.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Casdspture.jpg
    Casdspture.jpg
    47.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
درود بر شما

شیب باغ:
به سمت شمال هست. باغ در یک دره هست که یک سوی باغ مشخصا آفتاب بیش‌تری می‌خوره و این سویی که ما هستیم آفتاب کم‌تری می‌خوره.

منبع آب:
منبع آب فعلا سه تا منبع کوچک نزدیک به 700 لیتر تهیه کردم که روی هم نزدیک به 2000 لیتر می‌شه. (در آینده قصد دارم منبع آبی که باغ نیاز داره تهیه کنم. به‌گونه‌ای که بتونم آب رو ظهرهای تابستان در منابع ذخیره کنم و شب آب‌دهی کنم)

نوبت پمپاژ آب:
در بهار و تابستان یک بار در هفته معمولا در اوج گرما حدود ساعت 2 تا 4 ظهر آب از چشمه‌ی آبی که درون دره است و گردآوری شده پمپاژ می‌شود. (آب در اون دو ساعت دارای فشار هست و می‌شه هدایتش کرد به لوله‌های آب‌یاری قطره‌ای ولی خب به دلیل گرما حیف هست...)

چند لیتر در هفته:
سهیمه آب بنده فعلا نزدیک به 1800 لیتر در هفته است. ولی می‌ترسم آب چشمه روز به روز کم‌تر بشه و سهیمه هم کم‌تر بشه (تاکنون نشده)

چگونگی آب‌رسانی:
آب از مخزنی که در همین دره ایجاد شده (از آب چشمه) به وسیله‌ی لوله‌کشی به باغ‌ها پمپاژ می‌شود

امکان حضور در باغ جهت آب‌یاری:
دو بار در هفته می‌تونم به باغ برم برای آب‌یاری

----------------
عکسی خدمتتون می‌زارم شاید بتونید با دیدن اون جنس خاک رو کمی حدس بزنید:

و این عکس باغ بالایی ما رو نشون می‌ده. شیب کوه رو می‌بینید و پشت سر من (عکاس) شمال هست:

شکرخدا هم باغتون بزرگه و هم اطلاعات خودتون کامل

کارهای خوبی کردین
همونطور که خودتون متوجه شدین باید اولا اب رو تا حد ممکن ذخیره کنین، متاسفانه 1800لیتری که گفتین چندان قابل توجه نیست.و اکیدا شبها ابیاری بشه(صدالبته با سیستم قطره ای)

چون سطح شیبداره ، دراپرها یا همون قطره چکانها رو در صورت امکان پهلو یا زیر لوله پلی لن رابط نصب کنین بخاطراینکه اگه دراپرها روی سطح بالایی لوله نصب بشن توی دبیهای پایین آب چکیده شده از دارپرها به بدنه لوله میچسبه و روی بدنه لوله سرمیخوره که نتیجه اش این میشه که آب از پای درخت دور بشه.

پای درختا رو با بقایای گیاهی بپوشونید که از تبخیر زیاد جلوگیری بشه.

بافت خاکتون احتمالا لومی رسی باید باشه که بافت مناسبیه.اما بنظرم باغتون توی اراضی ملی باشه!

درختهاتون رو اولویت بندی کنین.گردو ، سیب و گلابی بیشترین نیاز رو دارن.بعد بادامها و بعدش انگوردیم

nasimparsi

عضو جدید
شکرخدا هم باغتون بزرگه و هم اطلاعات خودتون کامل

کارهای خوبی کردین
همونطور که خودتون متوجه شدین باید اولا اب رو تا حد ممکن ذخیره کنین، متاسفانه 1800لیتری که گفتین چندان قابل توجه نیست.و اکیدا شبها ابیاری بشه(صدالبته با سیستم قطره ای)

چون سطح شیبداره ، دراپرها یا همون قطره چکانها رو در صورت امکان پهلو یا زیر لوله پلی لن رابط نصب کنین بخاطراینکه اگه دراپرها روی سطح بالایی لوله نصب بشن توی دبیهای پایین آب چکیده شده از دارپرها به بدنه لوله میچسبه و روی بدنه لوله سرمیخوره که نتیجه اش این میشه که آب از پای درخت دور بشه.

پای درختا رو با بقایای گیاهی بپوشونید که از تبخیر زیاد جلوگیری بشه.

بافت خاکتون احتمالا لومی رسی باید باشه که بافت مناسبیه.اما بنظرم باغتون توی اراضی ملی باشه!

درختهاتون رو اولویت بندی کنین.گردو ، سیب و گلابی بیشترین نیاز رو دارن.بعد بادامها و بعدش انگوردیم

البته اون باغ بالایی مربوط به باغ همسایه هست که همون طور که می بینید همش انگور دیم قدیمی کاشته شده

باغی که بنده دارم حدود 1800 متر هست و خیلی کوچکتر. شمار درختانی که کاشتم کمتر از 30 عدد گردو و نزدیک به 30 عدد سیب و گلابی و هلو هست و بقیه درخت ها انگور و بادام و سرو دیم هستند.

فقط اینکه با توجه به این شرایط اگر ممکنه مقدار لیتر آبی که برای هر کدام از گونه‌های درخت نیاز هست رو بفرمایید

مثلا میانگین در تابستان در صورت دوبار آبیاری در هفته، در شب به هر گردو + سیب + گلابی چند لیتر آب باید داده شود؟ (درختان سه ساله هستند)

انگور و بادام دیم در تابستان مثلا ماهی یک بار آب بخورن کافی هست به نظرتون؟ اگر کافی هست چند لیتر بهشون آب داده بشه؟

اگر یک عدد حدودی بگین تا بتونم روی این 1800 لیتر حساب و کتاب کنم ممنون می شم
با سپاس

آخرین ویرایش:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
البته اون باغ بالایی مربوط به باغ همسایه هست که همون طور که می بینید همش انگور دیم قدیمی کاشته شده

باغی که بنده دارم حدود 1800 متر هست و خیلی کوچکتر. شمار درختانی که کاشتم کمتر از 30 عدد گردو و نزدیک به 30 عدد سیب و گلابی و هلو هست و بقیه درخت ها انگور و بادام و سرو دیم هستند.

فقط اینکه با توجه به این شرایط اگر ممکنه مقدار لیتر آبی که برای هر کدام از گونه‌های درخت نیاز هست رو بفرمایید

مثلا میانگین در تابستان در صورت دوبار آبیاری در هفته، در شب به هر گردو + سیب + گلابی چند لیتر آب باید داده شود؟ (درختان سه ساله هستند)

انگور و بادام دیم در تابستان مثلا ماهی یک بار آب بخورن کافی هست به نظرتون؟ اگر کافی هست چند لیتر بهشون آب داده بشه؟

اگر یک عدد حدودی بگین تا بتونم روی این 1800 لیتر حساب و کتاب کنم ممنون می شم
با سپاس

با فرض وجود1800لیتر آب در هر هفته

هر هفته2بار و هر بار برای هر درخت گردو10 لیتر
هر هفته 2 بار سیب و گلابی و هلو، هر درخت 10 لیتر برای هر دفعه آبیاری
مابقی آب که حدودا باید600 لیتر باشه برای درختان دیمتون بصورت هر هفته یکبار تقسیمبندی کنین

برای افزایش راندمان :
حتما شبها ابیاری انجام بشه و نکته مهم پوشاندن سطح با بقایای گیاهی بمنظور کاهش شدت تبخیر

اگه قبل از کاشت نهالها کف و دیواره گودال حفر شده برای استقرار نهال رو با پلاستیک میپوشوندید و یا لوله پر از شن کنار نهال کار میذاشتید مشکلات کم آبی به حداقل میرسید

atinaroz

عضو جدید
سلام دوستان

برای از بین بردن شته (گل فیکوس) باید چیکار کنم؟ از چه سمی استفاده کنم؟؟؟

ممنون میشم کمکم کنید

eliot -esf

کاربر ممتاز
سلام دوستان

برای از بین بردن شته (گل فیکوس) باید چیکار کنم؟ از چه سمی استفاده کنم؟؟؟

ممنون میشم کمکم کنید
گل فیکوس در خونتونه ؟!؟ اگه آره محلول دارچین جواب میده !!

abdi711

عضو جدید
سلام به کاربران گرامی
میشه در مورد موضوع سمینار درسی چند تا پیشنهاد بدین؟ترجیحا بتونم با گیاهی دارویی کار کنم
یه موضوع که بشه زود جمعش کرد (از نظر عملی و دادن نتیجه طولانی نباشه)
رشتم تحصیلی بنده بیوتکنولوژیه(ارشد) از رشته باغبانی(کارشناسی)
ممنون میشم راهنمایی کنید

eliot -esf

کاربر ممتاز
سلام به کاربران گرامی
میشه در مورد موضوع سمینار درسی چند تا پیشنهاد بدین؟ترجیحا بتونم با گیاهی دارویی کار کنم
یه موضوع که بشه زود جمعش کرد (از نظر عملی و دادن نتیجه طولانی نباشه)
رشتم تحصیلی بنده بیوتکنولوژیه(ارشد) از رشته باغبانی(کارشناسی)
ممنون میشم راهنمایی کنید
منظورت از طولانی نبودن از نظر عملی اینه که تایم آماده سازی سمینارت کوتاه باشه ؟!؟ یا اگه بخوای واقعا روش آزمایش کنی سریع جواب بگیری ؟!؟

tino25

عضو جدید
سلام
دوستان میخاستم در مورد نوع و میزان کود برای 50 نوع نهال که از گونه های مختلف هست راهنمایی بفرمایید
نهال ها :
مرکبات.انار.آلو سیاه.گردو.انجیر.هلو
یا تشکر.