مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
چرا؟...فرق محیط گلدون با کرت به نظر شما چیه؟

هنوز هیچ دلیلی درست پیدا نکردم ... نه تنها من حتی بعضی از دوستان ( البته در مورد کاکتوس نه گیاهان دیگه ) تو گیاهان برگی کود دامی خیلی موثر بوده تو رشد و اصلا نیازی به کود شیمیایی نبود .

ولی جدیدا از خاک سبکتر میخوام برای کاکتوس و ساکولنت استفاده کنم چون نتیجه ی خوبی گرفتم تو رشد ...

به نظرتون رفتار سیالات توی یک محیط بسته مث گلدونو زمین طبیعی یکیه؟! این از بارزترین اختلافات بین دو محیطه دوست عزیز

nasimparsi

عضو جدید
با درود

دوستان این روزها گرداگرد (سایه اندازه) درختان رو به اندازه حدود 30 سانت خاک ها رو بکنیم و سپس این چاله رو با کود جانوری پر کنیم و یک لاسه نازک خاک روش بریزیم

1- با توجه به بارندگی ها از ارزش کود جانوری کم نمی شه؟
2- اینکه گفتم همین الان و در این فصل کودها رو بریزیم به این دلیل بود که با توجه به سرد شدن هوا و زیر صفر بودن هوا و برداشته شدن 30 سانت از خاک گرداگرد درخت ممکنه ریشه ها آسیب ببینند.

نظرتون چیه؟

------------------

برای درخت هایی که امسال سه ساله خواهند شد چند کیلو کود جانوری نیاز هست؟ برای هر کدوم چه اندازه کود بریزیم بسه؟

با سپاس

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
با درود

دوستان این روزها گرداگرد (سایه اندازه) درختان رو به اندازه حدود 30 سانت خاک ها رو بکنیم و سپس این چاله رو با کود جانوری پر کنیم و یک لاسه نازک خاک روش بریزیم

1- با توجه به بارندگی ها از ارزش کود جانوری کم نمی شه؟
2- اینکه گفتم همین الان و در این فصل کودها رو بریزیم به این دلیل بود که با توجه به سرد شدن هوا و زیر صفر بودن هوا و برداشته شدن 30 سانت از خاک گرداگرد درخت ممکنه ریشه ها آسیب ببینند.

نظرتون چیه؟

------------------

برای درخت هایی که امسال سه ساله خواهند شد چند کیلو کود جانوری نیاز هست؟ برای هر کدوم چه اندازه کود بریزیم بسه؟

با سپاس
درود جوان

توصیه میکنم حتما یه سر به مطالب مربوط به چالکود داخل همین سایت یا جاهای معتبر دیگه بزن...اطلاعاتتون فوق العاده ناقصه

nasimparsi

عضو جدید
درود جوان

توصیه میکنم حتما یه سر به مطالب مربوط به چالکود داخل همین سایت یا جاهای معتبر دیگه بزن...اطلاعاتتون فوق العاده ناقصه

بله اکنون جستو کردم و خوندم. گویا در سایه انداز 2 تا 4 چاله 50 سانتی ایجاد می کنند و توش رو کود می ریزن و ..

این که من گرداگرد سایه درخت رو 30 سانت کندم دلیلش راهنمایی بود که روی یک کود خریداری شده دیده بودم و ...

دو پرسش داشتم خدمتتون

1- روی درختان بادام و سیب در این فصل و این روزها به شدت شته دیده می شه! هم اکنون که درخت ها برگی ندارند و بارندگی ها در پیش است باید سم شته بزنم یا زمان دیگه ای؟

2- ریختن کود جانوری در چالکود در این فصل مشکلی نداره؟ بارندگی ها باعث این نخواهند شد که مواد سودمند کود شسته بشه و از میان بره؟

با سپاس

آخرین ویرایش:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
بله اکنون خوندم و دیدم که در سایه اندازه 2 تا 4 چاله 50 سانتی ایجاد می کنند و توش رو کود می ریزن و .. این که من گرداگرد سایه درخت رو 30 سانت کندم دلیلش راهنمایی بود که روی یک کود خریداری شده دیدم و ...

دو پرسش داشتم خدمتتون

1- روی درختان بادام و سیب در این فصل و این روزها به شدت شته دیده می شه. هم اکنون که درخت ها برگی ندارند و بارندگی ها در پیش است باید سم شته بزنم یا زمان دیگه ای؟

2- ریختن کود جانوری در این فصل مشکلی نداره؟ بارندگی ها باعث این نخواهند شد که مواد سودمند کود شسته بشه و ...

با سپاس

برای مورد اولتون باید سمپاشی زمستونه رو حتما انجام بدین...کاش میگفتین کجای کشور هستین
در مورد پرشس دومتون باید بگم که همه ی مواد اونقدرا توی آب حلالیت ندارن...بنابراین مشکلی نداره

nasimparsi

عضو جدید
برای مورد اولتون باید سمپاشی زمستونه رو حتما انجام بدین...کاش میگفتین کجای کشور هستین
در مورد پرشس دومتون باید بگم که همه ی مواد اونقدرا توی آب حلالیت ندارن...بنابراین مشکلی نداره
بنده در شیراز هستم

اگر نیاز هست، لطفا بگین چه گونه از سم رو هم اکنون (برای مبارزه با شته های فراوان) به درختان بزنم؟

آخرین ویرایش:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
بنده در شیراز هستم

اگر نیاز هست، لطفا بگین چه گونه از سم رو هم اکنون (برای مبارزه با شته های فراوان) به درختان بزنم؟

اواسط بهمن ماه که و تقزیبا 20 روز مونده به زمانی که هوا به سمت گرم شدن میره مخلوط 2 در هزار از یه سم فسفره مث دیازینون+ محلول بردو 1تا2 درصد + 1 تا3درصد روغن ولک

اینها رو باهم مخلوط کنین و حسابی تمام تنه درخت رو تا حد شستن سم پاشی کنید

یه نکته رو فراموش کردم که بگم و اون اینه که اینکار باید قبل از متورم شدن جوانه ها و اصطلاحا قبل از بیداری درختان باشه

آخرین ویرایش:

Hamzeh856

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
به نظرتون رفتار سیالات توی یک محیط بسته مث گلدونو زمین طبیعی یکیه؟! این از بارزترین اختلافات بین دو محیطه دوست عزیز

در اینکه تو زمین و گلدون متفاوته شکی نیست ... ولی سوالم در مورد همین بستر توی گلدون برای کاکتوس هست !!!

(وحید)

عضو جدید
سوال از درختان میوه

سوال از درختان میوه

سلام دوستان میشه یکی بگه ترکهای روی یوست درخت( سیب) از چیه وچگوری ترمیم میشه ؟ باتشکر:gol:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام دوستان میشه یکی بگه ترکهای روی یوست درخت( سیب) از چیه وچگوری ترمیم میشه ؟ باتشکر:gol:

سلام
معمولا درختی مث سیب که پوست نازکی داره مستعد ترک خوردگیه...عمده علت اون نوسانات دمائیه...شما توی فصول سرد با یه پوشش سفید درختو بپوشونین که مشکل از این حادتر نشه

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام
معمولا درختی مث سیب که پوست نازکی داره مستعد ترک خوردگیه...عمده علت اون نوسانات دمائیه...شما توی فصول سرد با یه پوشش سفید درختو بپوشونین که مشکل از این حادتر نشه
سلام مهندس. دوس دارم اطلاعاتتو. نوسانات رو خوب اومدی. پوشش رو هم همینطور.
خوب چون نمیخوام به بیراهه بریم عرض میکنم که پوشش سفیدی که معرف حضورتون هست حاوی سموم قارچ کش بعلاوه حشرات و اینسکتی ساید های بالا رونده ازدرخت هست که بر روی پایه درختهای تک پایه ای که در معرض اینگونه تهدیدها هستن استفاده میشه و در برخی جاها دیده ام که به دلیل نداشتن آگاهی کامل، از رنگهای ساختمانی سفید هم به این منظوراستفاده شده .امروزه بجای اینکه کلا از این محصولات استفاده بشه از نوارهای چسبناک حاوی ایسکتیساید و فونژیساید اسفاده میشه.
البته استفاده از پوشش های سفید رنگ_ یا هر پوشش دیگز مثل لاتکس یا چیز دیگه_ به جهت محافظت در مقابل سرمازدگی و انعکاس نور خورشید یا افتاب سوختگی بسیار مفید هست.
هشدارم فقط به این نکته بود که از رنگ ساختمانی استفاده نشه.
موفق باشید
امین رخ

nasimparsi

عضو جدید
اواسط بهمن ماه که و تقزیبا 20 روز مونده به زمانی که هوا به سمت گرم شدن میره مخلوط 2 در هزار از یه سم فسفره مث دیازینون+ محلول بردو 1تا2 درصد + 1 تا3درصد روغن ولک

اینها رو باهم مخلوط کنین و حسابی تمام تنه درخت رو تا حد شستن سم پاشی کنید

یه نکته رو فراموش کردم که بگم و اون اینه که اینکار باید قبل از متورم شدن جوانه ها و اصطلاحا قبل از بیداری درختان باشه

ببخشید یک موضوع هم نیاز دونستم بگم. شته های باغ که روی درختان بادام و سیب هستند از گونه ی شته های خونی هستند. می خواستم این رو هم بگم که اگر نیاز هست نسبت به اون راهنمایی کنید

(اینکه گفتید میانه های بهمن ماه سم زده بشه هم پرسشی رو به میون میاره. آیا باید هواشناسی رو زیر نظر داشته باشم که مثلا دست کم برای یک هفته پس از سم‌پاشی بارون نیاد؟ اگر بارون بیاد کارها بیهوده خواهد بود؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
ببخشید یک موضوع هم نیاز دونستم بگم. شته های باغ که روی درختان بادام و سیب هستند از گونه ی شته های خونی هستند. می خواستم این رو هم بگم که اگر نیاز هست نسبت به اون راهنمایی کنید

(اینکه گفتید میانه های بهمن ماه سم زده بشه هم پرسشی رو به میون میاره. آیا باید هواشناسی رو زیر نظر داشته باشم که مثلا دست کم برای یک هفته پس از سم‌پاشی بارون نیاد؟ اگر بارون بیاد کارها بیهوده خواهد بود؟

در مورد هواشناسی اکه این موضوع رعایت بشه که عالیه اما 3روز هم بارندگی نباشه کفایت میکنه

برای شته خونی اول انجام هرس بهداشتی رو توصیه میکنم..بعد سمپاشی زمستونه مکمل میشه

mehraban2011

عضو جدید
با سلام و وقت بخیر خدمت همه دوستای عزیز
سوالی دارم که نمیدونم میشه اینجا مطرح کرد و به جواب رسید یا خیر . در هر صورت ممنون میشم راهنماییم کنید.
آیا دستگاه شمارنده سلول گیاهی هم داریم. بجز میکروسکوپ نوری که به کامپیوتر متصل میشه. اگه آره میشه اسمش رو لطف کنید و بگید؟؟

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
با سلام و وقت بخیر خدمت همه دوستای عزیز
سوالی دارم که نمیدونم میشه اینجا مطرح کرد و به جواب رسید یا خیر . در هر صورت ممنون میشم راهنماییم کنید.
آیا دستگاه شمارنده سلول گیاهی هم داریم. بجز میکروسکوپ نوری که به کامپیوتر متصل میشه. اگه آره میشه اسمش رو لطف کنید و بگید؟؟
سلام
تا اونجایی که میدونم بهترین روش همون شمارش انسانی هست . معمولا شمارنده ها سلول گیاهی رو بدلیل تحلیل رفتن دیواره سلولی نمیتونن بدقت بشمارن. ضمنا فقط تعداد سلولهایی که از نظر اندازه در رنج شمارنده قرار میگیرن شمارش میشن و مثلا سلولهای کوچکتر شمارش نمیشن.
مع الوصف شمارنده هایی هستند که شاید بردرتون بخورن.کاتالوگ یکیشونو براتون میزارم. اما بازم تاکید میشه که هنوز هم بهترین روش استفاده از پروتوکل های هموسیتومتریک هست.
امیدوارم کمکی کرده باشم.
موفق باشید.
راستی شاید این کیت ها هم بدردتون بخوره.
به اینا هم نگاه کنید.

پیوست ها

• b-083384-countess-brochure-na.pdf
    324.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Counting Cells Protocol.pdf
    2.7 مگایابت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

(وحید)

عضو جدید
یه سوال درباره درختان میوه

یه سوال درباره درختان میوه

باسلام به همه دوستان عزیز :gol:
بچه های میشه بگین درختان میوه علت اینکه روی تنه ترک برمیدارن چیه وروشهای ترمیمشه چیه ( ترکهای عمیق 1.5سانتی )از همه ممنون.

mesm

عضو جدید
با سلام خدمت تمامی دوستان

بنده یک باغچه در رودهن با حدود 100 درخت میوه (گیلاس.سیب .زرد آلو.هلو.گوجه سبز.و... )دارم

1-تعدادی از درختان سیب .هلو . زرد آلو در وسط شاخه ها دچار یک نوع آفت شده و در اثر باد می شکنند مغز شاخه خالی و پوک شده (مانند حشره چوب خوار )
ویکمقدار شیره صمغ مانند در محل آن تشکیل شده.
(سال گذشته درختهای تبریزی دچار کرم خراطه شده بود که توسط یک نوع خمیر که در محل سوراخهای تنه درخت وارد کردم از بین رفت اما درختای میوه امسالی هیچ نوع سوراخی روی تنه دیده نمیشه ). چکار باید کرد ؟؟

2- نظرتون درباره کود ورمی کمپوست چیه ؟ آیا به تنهائی نیاز درختان را براورده میکنه (درختا 3 ساله هستند )

3-بیل زدن پای درختان الان بهتره یا اول بهار ؟؟

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز

بنده یک باغچه در رودهن با حدود 100 درخت میوه (گیلاس.سیب .زرد آلو.هلو.گوجه سبز.و... )دارم

1-تعدادی از درختان سیب .هلو . زرد آلو در وسط شاخه ها دچار یک نوع آفت شده و در اثر باد می شکنند مغز شاخه خالی و پوک شده (مانند حشره چوب خوار )
(سال گذشته درختهای تبریزی دچار کرم خراطه شده بود که توسط یک نوع خمیر که در محل سوراخهای تنه درخت وارد کردم از بین رفت اما درختای میوه امسالی هیچ نوع سوراخی روی تنه دیده نمیشه ). چکار باید کرد ؟؟

2- نظرتون درباره کود ورمی کمپوست چیه ؟ آیا به تنهائی نیاز درختان را براورده میکنه (درختا 3 ساله هستند )

برا مورد اول شاخه ها الوده شناشایی و هرس کنید از ببین ببرید
مورد دوم به نظر من ارع میتواند
مورد سوم تو زمستان کود میدن بیل میزنند دیگه !

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

برا مورد اول شاخه ها الوده شناشایی و هرس کنید از ببین ببرید
مورد دوم به نظر من ارع میتواند
مورد سوم تو زمستان کود میدن بیل میزنند دیگه !

مورد اولو باهاتون موافقم الهام خانم

مورد دوم باهاتون مخالفم چون مواد آلی و کودهای آلی از نظر پتاسیم فقیر هستن و باید با مقداری پتاس مخلوط بشن

مورد سوم فرقی نداره اما در ابتدای بهار این کار یه مزیت دیگه هم داره و اونم اینه که به احتمال زیاد علفهای هرز اول بهار هم یه جورایی وجین میشن مخصوصا باریک برگها که توی اقلیم شما یه مقدار رشدشون جلوتر از پهن برگهاس

mesm

عضو جدید
مهندس عزیز ممنون از راهنمائی تون

کود پتاسیم با چه نام تجاری و چه مقدار باید اضافه کنم ؟

درمورد اول مبارزه شیمیائی (سم )لازم نیست ؟ اگه ممکنه در مورد این آفت یه کمی توضیح بدید (دلایل و روشهای پیشگیری )

یه سوال دیگه (با اجازه ). یکی از درختهای هلو من امسال مانند بقیه شکوفه کرد (اول بهار ) اما میوه نداشت از لحاظ ظاهری با بقیه فرقی نداره و سر حاله بنظرتون دلیلش چیه (درضمن سال قبل هم همین طور بوده )

با تشکر از جناب مهندس باتمانی و بقیه دوستان

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

درمورد اول مبارزه شیمیائی (سم )لازم نیست ؟ اگه ممکنه در مورد این آفت یه کمی توضیح بدید (دلایل و روشهای پیشگیری )

یه سوال دیگه (با اجازه ). یکی از درختهای هلو من امسال مانند بقیه شکوفه کرد (اول بهار ) اما میوه نداشت از لحاظ ظاهری با بقیه فرقی نداره و سر حاله بنظرتون دلیلش چیه (درضمن سال قبل هم همین طور بوده )

سلام

در مورد پتاسیم 100 گرم سولفات پتاسیم برای هر4 کیلو کود آلی مناسبه

مبارزه شیمیایی آخرین راه اونم از روی ناچاریه...پیشنهادم اینه که اصول بهداشت باغ رو رعایت کنین که این مشکلات در آینده به حداقلش برسه...سم پاشی زمستانه رو هم توی برنامه کاری داشته باشین
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...-بخش-باغبانی?p=8012627&viewfull=1#post8012627

در مورد عدم میوه دهی عوامل زیادی ممکنه دخیل باشن که نیاز به بررسی دقیق داره

• Like
واکنش ها: mesm

eliot -esf

کاربر ممتاز
مورد اولو باهاتون موافقم الهام خانم

مورد دوم باهاتون مخالفم چون مواد آلی و کودهای آلی از نظر پتاسیم فقیر هستن و باید با مقداری پتاس مخلوط بشن

مورد سوم فرقی نداره اما در ابتدای بهار این کار یه مزیت دیگه هم داره و اونم اینه که به احتمال زیاد علفهای هرز اول بهار هم یه جورایی وجین میشن مخصوصا باریک برگها که توی اقلیم شما یه مقدار رشدشون جلوتر از پهن برگهاس
در مورد علف هرز مخالفم هااا !ممکنه علف هرز با اینکار تکثیر بشه
بستگی به علف هرز داره !
با بیل زدن علف هرز تیکه تیکه میشه پخش میشه بهار هم هوا خوب سریع تکثیر میشه !!!

eliot -esf

کاربر ممتاز

چند سال اینطوری شده یا از اول اینطوری بود ؟!
عکس از ش ندارید ؟!
نسبت به بقیه درخت ها جاش فرق نمیکنه ؟!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

عکس از ش ندارید ؟!

یه توضیح مختصر بدم

هلو ممکنه سال دوم و سومش گل بده اما میوه نده...گل سال چهارم اگه میوه نشه جای سوال د اره...از طرفی از نظر اقتصادی این درخت زیاد عمر طولانی نداره معمولا بین 8 تا 10 سال...
شما حالا تا بخواین علتشو پیدا کنین فرصت استفاده از درختو از دست دادین...تازه هلو بنا به دلایلی اگه ریشه کن هم بشه جاشو نمیشه دوباره هلو کاشت

من پیشنهادم اینه که از یه کاربلد بخواین که روی این پایه براتون یه هلوی مثمر پیوند بزنه

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
در مورد علف هرز مخالفم هااا !ممکنه علف هرز با اینکار تکثیر بشه
بستگی به علف هرز داره !
با بیل زدن علف هرز تیکه تیکه میشه پخش میشه بهار هم هوا خوب سریع تکثیر میشه !!!

یکی از قدیمیترین یا بهتره بگم باستانی ترین راهای کم کردن علفهای هرز باغات همیبن بیل زدن پای درختاس...ایشون فقط پای درختا رو میخوان بیل بزنن نه همه باغو....ضمنا فقط نوع خاصی از علفهای هرز با قطعه قطعه شدن تکثیر میشن ..اونم قرار نیس هر جای باغ وجود داشته باشه...ضمنا عمق قطعات قابل تکثیر اون علف هرز مد نظر شما توی خاک خیلی زیاده....از نظر احتمالات اصلا فکر کردن به این موضوع منطقی نیس

mesm

عضو جدید
یه توضیح مختصر بدم

هلو ممکنه سال دوم و سومش گل بده اما میوه نده...گل سال چهارم اگه میوه نشه جای سوال د اره...از طرفی از نظر اقتصادی این درخت زیاد عمر طولانی نداره معمولا بین 8 تا 10 سال...
شما حالا تا بخواین علتشو پیدا کنین فرصت استفاده از درختو از دست دادین...تازه هلو بنا به دلایلی اگه ریشه کن هم بشه جاشو نمیشه دوباره هلو کاشت

من پیشنهادم اینه که از یه کاربلد بخواین که روی این پایه براتون یه هلوی مثمر پیوند بزنه

مهندس عزیز
درخت 3 ساله است و نهال کاشته شده از نوع پیوندی شناسنامه دار بوده (نهال کاشته شده به گفته فروشنده 2 ساله بوده )
منظورتونو از اینکه ریشه کن نمیشه متوجه نشدم (ببخشید من اطلاعات کمی در این ضمینه دارم )

mesm

عضو جدید
عکس از ش ندارید ؟!

درخت 3 ساله است و نهال کاشته شده از نوع پیوندی شناسنامه دار بوده
از نظر ظاهری با شرایط درخت کناری کاملا همسان میباشدوموقعیتش هم همینطوره
ممنون از پیگیریتون دوست گرامی

mesm

عضو جدید
سلام

در مورد پتاسیم 100 گرم سولفات پتاسیم برای هر4 کیلو کود آلی مناسبه

مبارزه شیمیایی آخرین راه اونم از روی ناچاریه...پیشنهادم اینه که اصول بهداشت باغ رو رعایت کنین که این مشکلات در آینده به حداقلش برسه...سم پاشی زمستانه رو هم توی برنامه کاری داشته باشین
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...-بخش-باغبانی?p=8012627&viewfull=1#post8012627

در مورد عدم میوه دهی عوامل زیادی ممکنه دخیل باشن که نیاز به بررسی دقیق داره
سلام دوست من

یک سوال دیگه

من از سال گذشته مقداری سم دیازینون و روغن دارم میتونم از همون استفاده کنم (خراب یا فاسد نمیشه )

برای محیط رودهن اول اسفند برای سمپاشی زمستانه دیر نیست ؟

با تشکر

eliot -esf

کاربر ممتاز
مهندس عزیز
درخت 3 ساله است و نهال کاشته شده از نوع پیوندی شناسنامه دار بوده (نهال کاشته شده به گفته فروشنده 2 ساله بوده )
منظورتونو از اینکه ریشه کن نمیشه متوجه نشدم (ببخشید من اطلاعات کمی در این ضمینه دارم )
منظورشون همونه که از ریشه کاملا درخت هم دربیارید چون درخت یکسری مواد در اون ناحیه ترشح کرده باعث میشه دیگه هلو نتوانید کاشت یعنی اگه بکارید درنمیاد و خشک میشه !!
سلام دوست من

یک سوال دیگه

من از سال گذشته مقداری سم دیازینون و روغن دارم میتونم از همون استفاده کنم (خراب یا فاسد نمیشه )

برای محیط رودهن اول اسفند برای سمپاشی زمستانه دیر نیست ؟

با تشکر
تاریخ مصرف دیازینون حتما روی قوطی اش نوشته شده !! روغن چی دارید !؟

نه فک نکنم همون موقع خوبه !!

آخرین ویرایش:

mesm

عضو جدید
منظورشون همونه که از ریشه کاملا درخت هم دربیارید چون درخت یکسری مواد در اون ناحیه ترشح کرده باعث میشه دیگه هلو نتوانید کاشت یعنی اگه بکارید درنمیاد و خشک میشه !!

تاریخ مصرف دیازینون حتما روی قوطی اش نوشته شده !! روغن چی دارید !؟

نه فک نکنم همون موقع خوبه !!
من شنیدم دیازینون اگه در محیط سردقرار بگیره (حتی اگه تاریخ داشته باشه ) تغیر رنگ میده و فاسد میشه