مشاوره، سوال و درخواست مطالب مهندسی کشاورزی ...

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام
لطفا راجب شرایط نگهداری آلوئه ورا توضیح بدید..
نیاز به نور مستقیم داره؟
تو آپارتمان خراب نمی شه؟

سلام دوست عزیزم.. ببینین توی آفتاب مستقیم اگه در شهری باشین که ارتفاعش از سطح دریا زیاد باشه مشکل ساز میشه... بهتره به گیاه آلوئه ورا نور غیر مستقیم تابیده بشه و نه مستقیم .... البته در جنوب کشور مستقیم میکارن و مشکلی براش پیش نمیاد ولی همونجوری که خدمتتون عرض کردم بخاطر ارتفاع از سطح دریاست و اشعه های ساطع شده از آفتاب ...

denise

عضو جدید
سلام دوست عزیزم.. ببینین توی آفتاب مستقیم اگه در شهری باشین که ارتفاعش از سطح دریا زیاد باشه مشکل ساز میشه... بهتره به گیاه آلوئه ورا نور غیر مستقیم تابیده بشه و نه مستقیم .... البته در جنوب کشور مستقیم میکارن و مشکلی براش پیش نمیاد ولی همونجوری که خدمتتون عرض کردم بخاطر ارتفاع از سطح دریاست و اشعه های ساطع شده از آفتاب ...

متوجه شدم..پس تو اتاقم می شه نگهش داشت؟

علی دشتبانی

عضو جدید
راهنمایی در خصوص تعداد دفعات آبیاری و میزان آبیاری از زمان کاشت الی برداشت سیر

راهنمایی در خصوص تعداد دفعات آبیاری و میزان آبیاری از زمان کاشت الی برداشت سیر

دوستان عزیزو مهندسان محترم و زحمت کش

باسلام
احتراما: اینجانب علی دشتبانی در نظر دارند در زمینی به وسعت 4 هکتار در استان زنجان و در اراضی شهرستانهای خرمدره و ابهر که دارای آب و هوای معتدل و سر کوهستانی دارند ،سیر بکارند خواهشمند است در خصوص تعداد دفعات آبیاری مورد نیاز و میزان اب در هر دفعه و کودهای مورد نیاز در فواصل مختلف را ار زمان کاشت الی برداشت راهنمایی بفرمایید
با تشکر -علی دشتبانی

masoud71

عضو جدید
کاربر ممتاز

شناسنامه

لاله Liliaceae:تیره Allium sativum L.:نام لاتین Garlic – poor mans treacle:نام انگلیسی سیر:نام فارسی ثوم :نام عربی شرح گیاه

گیاهی علفی و دارای ساقه ای به ارتفاع 20 تا 40 سانتی متر و حتی بیشتر است. بولب آن که قسمت متورم و زیرزمینی گیاه را تشکیل می دهد، مرکب از 5 تا 10 قطعه متورم، محصور در غشاهای نازک و ظریف، به رنگ خاکستری مایل به سفید است. برگهائی باریک و گلهائی به رنگ سفید چرک، منقوش به لکه های کوچک و قرمز رنگ دارد. از مشخصات برگهای آن این است که اولاً وضع آیخته از ناحیه غلاف دارند و ثانیاً پهنک برگهای آن طویل و منتهی به غلاف درازی است که قسمت زیادی از ساقه را فرا می گیرد و به علاوه غلاف برگهای آن یکدیگر را می پوشانند. مجموعه گلهای گیاه نیز همراه با برجستگیهای کوچک در رأس دمگل درازی به تعداد کم یا ظاهر گل آذین چتر مانند ظاهر می شود. براکته متورم و منتهی به رأس باریک و درازی نیز، مجموعه گلها را فرا می گیرد که نازک و غشائی است. حالات غیر طبیعی مختلفی در این گیاه وجود دارد که یکی از آنها بولب مرکب از 3 برجستگی متورم است. واریته های سیر به دو دسته تقسیم می شود که دسته اول دارای سه واریته بنام های زیر می باشد : الف) A. sativum var. sativum (به سیر طوقه باریک و بدون ساقه گل دهنده ارقام Rocambole و Continental از این واریته می باشند) ب) A. sativum var ophioscorodn (سیر طوقه کلفت ساقه گل دهنده کشیده و خمیده ) ج) A. sativum var.Scordoprasum (با ساقه گل دهنده ایستاده) دسته دوم دارای واریته های زیر می باشد. د) A. Sativum var sagitatum Kuz ( با ساقه گل دهنده) ه) A. Sativum var vulgarae Kuz ( بدون ساقه گل دهنده) نیاز اکولوژیکی

سیر در خاکهای حاصلخیز و زهکشی شده به خوبی رشد می کند. سیر را باید در خاک قوی و رغنی از مواد آلی کاشت. این گیاه را می توان در انواع خاک از لمونی سنگین تا شنی سبک نیز کشت کرد ولی بر روی خاک لوم شنی سست که از مواد آلی غنی باشد بهترین رشد را دارد. pH خاک بین 8/6 تا 2/7 ایده آل است کاشت سیر باید در آب و هوای معتدل نیمه گرمسیری و نیمه سردسیری و نیز روزهای کوتاه و دمای پائین در پائیز و یا اوایل زمستان انجام گیرد تا گیاه بتواند رویشی خوبی داشته باشد.

آماده سازی خاک

برای تهیه بستر کشت باید ابتدا زمین را متناسب با نوع آن با استفاده از شخم، دیسک و ماله کاملاً نرم و مسطح کرد و در مناطق خشک نسبت به نوع آبیاری که پشته بندی یا کرت بندی است آنرا آماده نمود (البته در شمال ایران کاشت به صورت دیم است) در زمین های شنی و سست عرض جوی و پشته ها را مساوی و در حدود 20 تا 25 سانتی متر انتخاب می کنند. چنانچه زمین لوم یا لوم سنگین باشد پشته را عریض تر انتخاب کرده طوری که بتوان روی پشته دو یا سه ردیف سیر کاری کرد. 3 تا 4 ماه قبل از کاشت کود حیوانی را با خاک مخلوط می کنند اگر کود پوسیده باشد می توان آنرا در هنگام کاشت نیز با خاک مخلوط نمود. کودهای شیمیایی را معمولاً قبل از کاشت به زمین می دهند. مقدار کود فسفر بین 200 تا 400 کیلوگرم در هکتار است کود ازته را می توان به صورت کود سرک در هنگام رشد گیاه به آن داد. تاریخ و فواصل کاشت

فاصله خطوط کاشت بین 25 تا 75 سانتی متر، فاصله بوته ها روی خطوط حدود 12 سانتی متر عمق کاشت در اراضی سبک تا 5 سانتی متر است عمق کاشت در اراضی نسبتاً سفت و رسی از 5/2 تا 3 سانتی متر تجاوز نمی کند.

کاشت

سیر از معدود گیاهانی می باشد که فقط از طریق غیر جنسی زیاد می شود. سیرچه ها را نباید قبل از کاشت جدا کرد. در غیر اینصورت کاهش عملکرد را در پی خواهد داشت . کشت سیر معمولاً در سطوح کوچک و اغلب به صورت کرتی انجام می گیرد. برای این کار در پائیز زمین را شخم سطحی زده و کود دامی پوسیده را با خاک مخلوط می کنند سپس زمین را به ابعاد مختلف کرت بندی کرده و به صورت جوی و پشته در می آورند. عمق جویها که به عنوان زهکشی طبیعی عمل می کند حدود 30 سانتی متر است در زمین های سنگین معمولاً سیرچه ها را تنها با فشار کمی در داخل خاک بطور سطحی می کارند.مقدار بذر را با توجه به ضایعات کاشت حدود 300 تا 400 کیلو گرم در هکتار در نظر میگیرند. داشت

دفع علفهای هرز و سله شکنی در طول دوره رویش گیاه بین 2 تا 3 بار انجام می گیرد از آنجائی که ریشه سیر سطحی است باید هنگام وجین و سله شکنی دقت فراوان نمود تا به ریشه ها صدمه ای وارد نیاید. از آفات سیر می توان مگس سیر (Hylermia antiqua) را نام برد که علاوه بر این گیاه به کیله گیاهان خانواده Liliaceae (مانند پیاز، تره، تره فرنگی و ...) نیز خسارت وارد می کند. لارو این مگس در مزارع سیر و پیاز زندگی کرده و از ساقه ، برگ بویژه سیرچه ها تغذیه می کند. زمستان گذرائی این مگس در درون خاک است و در آنجا به صورت شفیره زمستان را گذرانده و پس از مساعد شدن هوا پرواز می کند. این مگس بر روی گیاه سیر تخم گذرانی کرده و سپس با ایجاد دالانهایی خود را به مرکز سیر می رساند و از داخل آن تغذیه می کند. بر اثر حمله این آفت رنگ برگ از حالت سبزی به زردی تغییر می کند. برای مبارزه با آن معمولاً بوته های آلوده را جمع آوری کرده و آنها را می سوزانند رعایت تناوب زراعی در دفع این آفت بسیار موثر است از آفات دیگر زنگ سیر میباشد که مولد آن قارچی بنام Puccinia allii که فعالیت آن در ماههای گرم و مرطوب تابستان شدید بوده و اسپور آن زمستان را روی میزبان سپری می کنند. برای مبارزه با آن باید در صورت امکان از سیرچه هایی که قبلاً به این بیماری مبتلاً نشده اند برای کاشت استفاده نمود. یا اینکه در صورت گسترش بیماری با سموم قارچ کش مانب (Maneb) و یا زینب (Zineb) به فاصله هر سه هفته یکبار سمپاشی گردد.

برداشت

موقع برداشت سیر از اواخر بهار تا اوسط تابستان بنابه تاریخ کاشت تفاوت می کند. زرد شدن برگهای سیر نشانه رسیدن محصول است یعنی به محض اینکه برگها زرد شدند باید پیاز سیر را از خاک درآورده و اگر سطح کاشت وسیع باشد با تیغه هایی که مخصوصی که به وسیله تراکتور کشیده می شود و از زیر پیاز در عمق ده تا پانزده سانتی متری سطح خاک عبور می کند، خاک را نرم و سست کرده و یک نفر کارگر با سرعت پیازها را از خاک خارج کرده و کنار خط کاشت روی زمین می گذارد. و اگر سطح کاشت کوچک باشد و عمل برداشت محصول با بیل و یا وسایل مشابه آنها انجام می گیرد. پس از کندن پیازها آنها را برای مدت چند روز در مزرعه روی زمین در مقابل آفتاب قرار می دهند تا کاملاً خشک شود،سپس با چاقو قسمتهای هوایی و ریشه ها را از سیر جدا می کنند به منظور نگهداری سیر معمولاً قسمتهای انتهایی را بهم بافته و به صورت ریسه در می آورند و در ستون منازل آویزان میکنند. دامنه انتشار

در غالب نواحی پرورش می یابد.

haleh_sharif

عضو جدید
استاندارد سموم کشاورزی

استاندارد سموم کشاورزی

با سلام به همه دوستان مهندس کشاورزی
من برای آنالیز و استخراج سموم، نیاز به استاندارد سم های مورد استفاده در کشاورزی دارم. می تونم این قول را بدم که در قرار دادن هر 2 استاندارد میتونم شما را در یک مقاله شریک کنم. لطفا هر کسی می تونه کمک کنه بهم خبر بده
با تشکر;);)

ye barkhord

اخراجی موقت
با عرض سلام / من یک گلخانه توت فرنگی را به همراه خواهرم احداث کردیم. محصولی که در برداشت اول بدست می اوریم خیلی خوبه اما متا سفانه توت های درشت و خوش رنگ ما فاقد هر گونه طعمی می باشند. در ضمن بایستی عنوان کنم که توت ها درون خاک اصلاح شده کاشته شده اند. خوشحال می شم اگر کسی در ضمینه بهبود طعم توت ها به ما کمک بکنه چون خریداران از نداشتن طعم گله می کنند و همین باعث می شه ما توت مرغوب را با قیمت ارزان به بازار بدهیم.[EMAIL="بدهیم.somimp@yahoo.com"]somimp@yahoo.comاین[/EMAIL] ادرس ایمیل من اگر منابعی که بتونه من رو در این زمینه یاری کنه میشناسید برام میل کنید.

از کود پتاسیم خالص به تنهایی استفاده کن و روش هورمونی راه ساده ارزان اما پر خطری است که توصیه نمیکنم .

arjmand200

عضو جدید
سرمایه اولیه برای پرورش قارچ و امکانات لازم

سرمایه اولیه برای پرورش قارچ و امکانات لازم

با سلام خدمت دوستان میخواستم بپرسم از دوستان برای پرورش قارچ از صفر چه مقدار سرمایه و چه امکاناتی لازم است ممنون

m saeidi

عضو جدید
استویا

استویا

سلام
سوال من ربطی به گوجه یا خیار و بادنجان نداره .

شما در مرود گشت و تکثیر گیاه استویا و مهمتر از همه بحث در آمد مالی این گیاه اطلاعاتی دارید ؟

اگر به نظر شما از نظر در آمد توجیه نداره اصلاً توضیح در مورد کشت و تکثیرش ندید چون برام درآمدش مهمه .

ممنون

باغبانی

عضو جدید
سلام
سوال من ربطی به گوجه یا خیار و بادنجان نداره .

شما در مرود گشت و تکثیر گیاه استویا و مهمتر از همه بحث در آمد مالی این گیاه اطلاعاتی دارید ؟

اگر به نظر شما از نظر در آمد توجیه نداره اصلاً توضیح در مورد کشت و تکثیرش ندید چون برام درآمدش مهمه .

ممنون

سلام.
گیاه استویا (شیرین برگ)
شرکت گلساران شمال از اواخر سال 1383 روی تکثیر این گیاه از طریق کشت بافت اقدام و پس از یک و نیم سال موفق به تهیه پروتکل آن گردید و نتایج آن در پنجمین کنگره علوم باغبانی ایران که در شهریور ماه 1386 در دانشگاه شیراز برگزار شده بود، منتشر گردید. از بهار
... ادامه مطالب رو می تونی از http://www.Golsaran.com بگیری.

• Like
واکنش ها: fgni

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
كتاب
روشهاي خشك كردن مواد غذايي
ترجمه علي مرتضوي
رو بگير خوب توضيح داده
اگه خواستي كسايي هستن كه رو ماشين هاي خشك كن كار كردند
اما مشخص نكردي رو چه خشك كني مي خواي كار كني
من خودم رو خشك كن هاي قوطي كنسرو كار كردم. و خشك كن ظروف

mariwan

عضو جدید
سوال در مورد كود كمپوست

سوال در مورد كود كمپوست

با سلام واحترام
آيا كسي در مورد تهيه كود از ضايعات توتون اطلاعاتي دارد؟ در صورت امكان راهنمايي بفرماييد

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
با سلام واحترام
آيا كسي در مورد تهيه كود از ضايعات توتون اطلاعاتي دارد؟ در صورت امكان راهنمايي بفرماييد
دوست من اصول کلی تهیه کمپوست ثابته یعنی یک جا برا نگهداری و ایجاد شرایط پوسیدگی برای هر ماده بیو ارگانیک بنا بر این شما هم میتونی ساقه و برگهای بدرد نخور توتون رو باهاشون همین کار رو انجام بده

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
دوست من اصول کلی تهیه کمپوست ثابته یعنی یک جا برا نگهداری و ایجاد شرایط پوسیدگی برای هر ماده بیو ارگانیک بنا بر این شما هم میتونی ساقه و برگهای بدرد نخور توتون رو باهاشون همین کار رو انجام بده

در مورد ایجاد شرایط پوسیدگی بیشتر توضیح میدی دلبندم؟

آخرین ویرایش:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
برای ایجاد شرایط پوسیدگی گافیه یک محیط گرم مرطوب ایجاد کنی البته بدون اکسیژن تا شرایط تخمیر و پوسیدگی فراهم بشه
برای اینکار معمولا چاله حفر میکنن گاه کلش و مواد گیاهی رو توش میریزن و مقداری کود نیترات بعنوان استارتر اضافه میکنن و هر از چند گاهی مواد داخل حفره بو بهم میزنن و سرشو میپوشونن تا فرایند تخمیر و پوسیدگی انجام بشه
گرما هم از فعالیت بیو ارگانیک ها و باکتریها ایجاد میشه

حتی در بعضی نقاط از گرمای ایجاد شده برا گرم کردن اب مصرفی اشپزخانه ها استفاده میشه

denise

عضو جدید
گونه های مختلف بگونیا..؟

گونه های مختلف بگونیا..؟

سلام میشه لطفن راجع به گونه های مختلف بگونیا و شرایط نگهداریشون توضیح بدید؟ هرچی گشتم فقط اطلاعات کلی دیدم!

GS-gharoon

عضو جدید
کمک فوری

کمک فوری

سلام . کسی میتونه این مسئله رو واسه من حل کنه یا راهنمایی کنه که چطوری حلش کنم. ممنون میشم .
Determine the available water for 12 textural classes of agricultural soils.For each textural class determine the particle density and bulk density ,and soil moisture content on weight basis and volume basis at field capacity and permanent wilting point.

ممنون

( تعیین اب موجود در خاک AW براای 12 نمونه کلاس بافت خاک کشاورزی. و تعیین وزن مخصوص و چگالی ظاهری و رطوبت حجمی و وزنی خاک برای هر کلاس بافت خاک بر اساس FC , PWP)

حال شاید من بد ترجمه کردم . اصلش بالا هست

"Pejman"

این لینک کمکتون میکنه

http://www.landscapeforlife.org/soil/3a.php

و همچنین فرمول های مقاله پیوست شده :gol:

امیدوارم مفید باشه :gol:

مواد و روش ها رو بخون

برای نفوذ آب هم اگه خواستی بگو بهم. البته بچه های آب در اون زمینه خیلی میتونن بهتر از من کمکت کنند

پیوست ها

• iran-eng.pdf
    394.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

shone

عضو جدید
سوال

سوال

با سلام خدمت دوستان عزيز مي خواستم درمورد سيب سبز گراني اسميت توضيحاتي بدين از جمله شرايط آب وهوايي و باروري و دفع آفات وفروش .....

"Pejman"

با سلام خدمت دوستان عزيز مي خواستم درمورد سيب سبز گراني اسميت توضيحاتي بدين از جمله شرايط آب وهوايي و باروري و دفع آفات وفروش .....

سلام بر دوست عزیزم

مقاله ای که پیوست کردم کمکتون میکنه :gol:

پیوست ها

• 53513840319.pdf
    769.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام بر دوست عزیزم

مقاله ای که پیوست کردم کمکتون میکنه :gol:

[FONT=BNazanin,Bold][FONT=BNazanin,Bold]تعیین و مقایسه خواص فیزیکی و مکانیکی [/FONT][/FONT][FONT=BNazanin,Bold][FONT=BNazanin,Bold]سه رقم سیب صادراتی[/FONT][/FONT]​

[FONT=BNazanin,Bold]تعیین خواص مختلف سیب های تولیدی در کشور جهت استفاده در طراحی ماشین های مختلف و بهبود خطوط فرآوری در راستای کاهش ضایعات و افزایش کیفیت ضروری است. در این تحقیق سه رقم سیب صادراتی به نامهای گلدن دلیشز، رد دلیشز و گرانی اسمیت پس از برداشت در دمای سه تا چهار درجه سانتیگراد به مدت چهار ماه نگهداری شدند. سپس دو سری آزمایش برای تعیین خواص فیزیکی و مکانیکی آنها انجام شد. طرح آزمایشی اول در قالب طرح بلوک کامل تصادفی چند مشاهده ای در چهار تکرار برای تعیین مشخصات فیزیکی شامل ابعاد، میانگین هندسی قطرها، جرم، حجم، کرویت و جرم مخصوص ظاهری هر سه رقم انجام شد. طرح آزمایشی دوم برای تعیین خواص مکانیکی سیب ها در قالب طرح کاملاً تصادفی چند مشاهده ای در نه تکرار با پارامتر مستقل شامل سه رقم سیب و متغیرهای وابسته شامل ضریب الاستیسیته ظاهری، تنش گسیختگی، کرنش گسیختگی، انرژی گسیختگی و چقرمگی بود...[/FONT]​

[FONT=BNazanin,Bold]این عنوان مقاله ای هست که پژمان ارسال کرده. خودش که توضیح نمیده مجبوریم جورشو بکشیم![/FONT]​

ashkanbabaahmadi

عضو جدید
کمک

کمک

سلام به همه
اگر ممکنه در مورد انواع روشهای کروماتو کرافی وروشهای تجزیه داروهای گیاهی برام مقاله بفرستید

"Pejman"

سلام به همه
اگر ممکنه در مورد انواع روشهای کروماتو کرافی وروشهای تجزیه داروهای گیاهی برام مقاله بفرستید

دو نوع هستند

کروماتوگرافی GC و HPLC اصلش همینه

اولی کاروماتوگرافی گازی هست GC

دومی کروماتوگرافی با کارایی بالا یا همون مایع

روشی است در شیمی برای جداکردن اجزای یک مخلوط. در این روش معمولاً مخلوط که به صورت مایع یا گاز است از یک لوله یا شبکه گذرانده می‌شود؛ سرعت حرکت اجزای تشکیل دهنده مخلوط در لوله یا شبکه مختلف است (با توجه به عناصر دیواره داخلی لوله یاشبکه) در نتبجه مخلوط به اجزای تشکیل دهنده تجزیه شده و هر جز جداگانه خارج می‌شود. در کروماتوگرافی دو فاز وجود دارد فاز ثابت وفاز متحرک، فاز ثابت در واقع اجزای درون لوله یا شبکه جداسازی را تشکیل می‌دهند و فاز متحرک مربوط به ماده‌ای است که می خواهد مورد تجزیه و تخلیص قرار بگیرد.فاز ثابت می‌تواند مایع یا جامد باشد که بر اساس اینکه جامد یا مایع باشد به کروماتوگرافی جذب سطحی و کروماتوگرافی تقسیمی تقسیم می‌شوند.اساس جداسازی در کروماتوگرافی متفاوت می‌باشد جداسازی براساس وزن مولکولی و جداسازی بر اساس میل اتصال به فاز ثابت از اعم این اصول می‌باشد. اطلاعات اولیه پر کاربردترین شیوه جداسازی مواد تجزیه‌ای کروماتوگرافی است که در تمام شاخه‌های علوم کاربردهایی دارد. کرماتوگرافی گروه گوناگون و مهمی از روش‌های جداسازی مواد را شامل می‌شود و امکان می‌دهد تا اجزای سازنده نزدیک به هم مخلوط‌های کمپلکس را جدا ، منزوی و شناسایی کند بسیاری از این جداسازی‌ها به روش‌های دیگر ناممکن است

البته دوست عزیزم به روش های مختلفی دسته بندی میشه ....

o کروماتوگرافی جذب سطحی
o کروماتوگرافی لایه نازک
o کروماتوگرافی تبادل یونی
o کروماتوگرافی ژلی

اما اصلش همون مایع و گازی هست. که بر اساس پیک هایی که به ما میده میفهمیم که چه ماده ای و به چه میزانی وجود داره. البته مقوله ای بسیار طولانی هست که در آن از استاندار (ماده ای که به دستگاه تزریق میشه) هم کاربرد دارد.

در مورد تجزیه دارو های گیاهی هم میتونیم از این دستگاه ها استفاده کنیم :

پیشنهاد من به شما :
1-از یک دانشجوی دارو سازی سوال کنید
2- از یک کارشناس ارشد شیمی تجزیه سوال کنید. چون این دستگاه ها به کار اونا بیشتر میان. البته منم طرز کار با این دستگاه رو بلدم. اما متاسفانه در مورد تجزیه مواد شیمیایی (داروهای گیاهی) تبحر ندارم. چون روش های بسیار پیچیده ای دارند :gol:

خاطره ميري

عضو جدید
كمك كمك ثواب داره

كمك كمك ثواب داره

سلام بچه ها من دنبال يه كار خوب ميگردم نه به خاطر پولش واسه اينكه سرگرم شم رفتم يه جايي واسه اموزش كاشت زعفران واسه مصاحبش خيلي ميترسم قبول نشم اولين ديدار خيلي مهمه كمكم ميكنين چطوري يه رفتار خوب و پسنديده داشته باشم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
اصلا نگران نباش
اگه سوالي داري بپرس اگه بلد باشم بهت ميگم.من بگي نگي يكم عملي در زمينه كشت زعفران كار كردم.
خانم فرشيد هم كه راهنماييتون ميكنن .من اگه جاي شما بودم اصلا نگران نبودم.

yakuza

عضو جدید

سلام
من در خراسان جنوبی مزرعه زعفران دارم و عملی کار کردم خوشحال میشم بتونم کمکی بهت بکنم یه مقاله هم در بخش کشاورزی و دامپروری وبلاگی که آدرسش را در امضام گذاشتم هست که شاید بکارت بیاد

آخرین ویرایش: