مشاوره، سوال و درخواست مطالب صنایع غذایی

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان. کسی در مورد دمای گرم خانه گذاری نباتی اطلاعی داره که در چه دمایی نبات رو گرم خانه گذاری میکنن تا بلور های درشت و خوب تشکیل بشه؟

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
سلام دوستان. کسی در مورد دمای گرم خانه گذاری نباتی اطلاعی داره که در چه دمایی نبات رو گرم خانه گذاری میکنن تا بلور های درشت و خوب تشکیل بشه؟

:D کلاً در خصوص کریستالیزاسیون اینو بگم که:
بیشتر زمان مهم هست تا دما!
دوم تغییرات دمایی مهم هست تا خود دما
هر چه زمان بیشتر باشه، کریستالها بزرگتر و درشت تر می شن
پس تغییرات دمایی ملایم باعث می شه کریستالها درشت شن

دمای دقیق رو نمی دونم

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
عزیزان شما میدونید که برای نوشتن یه مقاله review و چاپ اون در isi چند دلار به نویسنده پرداخت میشه؟ اصلا نوشتن مقاله ارزش ریالی هم داره؟

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سلام.
عزیزان شما میدونید که برای نوشتن یه مقاله review و چاپ اون در isi چند دلار به نویسنده پرداخت میشه؟ اصلا نوشتن مقاله ارزش ریالی هم داره؟

سوالتون ارتباطی با عنوان تاپیک نداره
معمولاً ژورنال هایی هستن که از نویسنده پول بصورت دلار دریافت می کنن تا چاپ کنن مقاله رو؛ و به نویسنده پولی پرداخت نمی شه هیچ وقت.
برای تشویق دانشگاهی ها، ممکنه هر دانشگاهی تشویقی بده به دانشجو یا استاد! ارزشش هم بستگی داره اسمش چندمی باشه؟ به دلار نمی دن، ب ریال پرداخت می شه.

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوالتون ارتباطی با عنوان تاپیک نداره
معمولاً ژورنال هایی هستن که از نویسنده پول بصورت دلار دریافت می کنن تا چاپ کنن مقاله رو؛ و به نویسنده پولی پرداخت نمی شه هیچ وقت.
برای تشویق دانشگاهی ها، ممکنه هر دانشگاهی تشویقی بده به دانشجو یا استاد! ارزشش هم بستگی داره اسمش چندمی باشه؟ به دلار نمی دن، ب ریال پرداخت می شه.

واقعا؟ من فکر میکردم به نویسنده هم ارزش ریالی هست هم ارزش اعتباری

melody.z

عضو جدید
لبنیات

لبنیات

سلام
دو تا سوال داشتم اگر امکانش هست وجوابشو میدونید بهم بگید ممنون میشم
آنزیم فسفاتاز اسیدی در فراورده های لبنی چه نقش تکنولوژیکی میتونه داشته باشه؟
آنزیم کاتالاز چطور میتونه به عنوان پراکسیدان در شیر عمل کنه؟

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سلام
دو تا سوال داشتم اگر امکانش هست وجوابشو میدونید بهم بگید ممنون میشم
آنزیم فسفاتاز اسیدی در فراورده های لبنی چه نقش تکنولوژیکی میتونه داشته باشه؟
آنزیم کاتالاز چطور میتونه به عنوان پراکسیدان در شیر عمل کنه؟

فسفاتاز، آنزیم حساس به حرارت هست؛ در صورتی که شیر اورپروسس بشه، و حرارت بیش از حدی ببینه دناتوره می شه و غیرفعال می شه؛ شاخص اور پروسس شدن هست
کاتالاز هم که مشخصه،؛یک آنزیمی هست که در ساختارش پروتئنی هم داره؛ که دارای عنصر آهن هستش؛ ممکنه به واسطه آهن به عنوان پرواکسیدان در مقابل اکسیداسیون لیپیدها عمل می کنه؛ و بیشتر در فاز خامه یا چربی شیر جمع می شه و ...

melody.z

عضو جدید
فسفاتاز، آنزیم حساس به حرارت هست؛ در صورتی که شیر اورپروسس بشه، و حرارت بیش از حدی ببینه دناتوره می شه و غیرفعال می شه؛ شاخص اور پروسس شدن هست
کاتالاز هم که مشخصه،؛یک آنزیمی هست که در ساختارش پروتئنی هم داره؛ که دارای عنصر آهن هستش؛ ممکنه به واسطه آهن به عنوان پرواکسیدان در مقابل اکسیداسیون لیپیدها عمل می کنه؛ و بیشتر در فاز خامه یا چربی شیر جمع می شه و ...

ممنون از راهنماییتون من تازه عضو شدم به جز این توضیحات اگه مطلب دیگه ای هست در این باره میشه بیشتر بهم توضیح بدین؟ بازم تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

"ALPHA"

کاربر ممتاز
ممنون از راهنماییتون من تازه عضو شدم به جز این توضیحات اگه مطلب دیگه ای هست در این باره میشه بیشتر بهم توضیح بدین؟ بازم تشکر

توو جزوه یا کتاب در همین حد هست، مطلب بیشتر میشه کتاب و مقاله که بهتره سرچ کنید! (گوگل اسکولار و گوگل بوک در دسترس تر هست براتون)
کتاب رفرنس هم در همین حد نوشته نه چیز بیشتر!

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان. کسی از شما میدونه که کدام فلزات در صنایع غذایی مجاز هستند که استفاده بشن؟ (غیر از فولاد ضد زنگ 304 و 316)

آهن گالوانیزه ، میتونه در تماس با یه ماده ی غذایی با پی اچ تقریبا خنثی قرار بگیره؟ از نظر استاندارد و بهداشت ، مشکل نداره؟

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سلام دوستان. کسی از شما میدونه که کدام فلزات در صنایع غذایی مجاز هستند که استفاده بشن؟ (غیر از فولاد ضد زنگ 304 و 316)

آهن گالوانیزه ، میتونه در تماس با یه ماده ی غذایی با پی اچ تقریبا خنثی قرار بگیره؟ از نظر استاندارد و بهداشت ، مشکل نداره؟

1- توو بسته بندی : آلومینیوم، ورق فلزی قلع اندود (حلب) یا کروم اندود، ...

2- آهن گالوانیزه (پوشش داده شده با روی)، در صورت خراش ممکنه ذراتش وارد ماده غذایی بشه؛ توو استانداردها تنها چیزی که نوشته شده اینه که آلودگی شیمیایی ایجاد نکنه دستگاه یا ماشین آلات، یعنی تا زمانی که آلودگی ایجاد نکنه از نظر استاندارد مشکلی نداره ولی بلاخره یه روزی ممکنه وارد غذا بشه وقتی دوره استهلاکش گذشت

مثال خیلی بارزش آبگرمکن ها هستن، بعد از مدتی استفاده و مخصوصاً قسمت های مجاور شعله در اثر حرارت بالا، دچار زنگ زدگی و فرسودگی می شن و برای همین آبی که از شیر آب گرم بیاد رو نباید توو کتری بریزیم و برای تهیه آب جوش استفاده کنیم

* بیمار تالاسمی مثلاً اگه آهن زیادی وارد بدنش بشه مسموم می شه؛ آهن باعث مسمومیت شیمیایی می شه
* البته برای بسته بندی ورق آهنی نازک رو کروم اندود می کنن
* آلودگی به فلزات سنگین مثل مس، آرسنیک و سرب نباید باشه

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
1- توو بسته بندی : آلومینیوم، ورق فلزی قلع اندود (حلب) یا کروم اندود، ...

2- آهن گالوانیزه (پوشش داده شده با روی)، در صورت خراش ممکنه ذراتش وارد ماده غذایی بشه؛ توو استانداردها تنها چیزی که نوشته شده اینه که آلودگی شیمیایی ایجاد نکنه دستگاه یا ماشین آلات، یعنی تا زمانی که آلودگی ایجاد نکنه از نظر استاندارد مشکلی نداره ولی بلاخره یه روزی ممکنه وارد غذا بشه وقتی دوره استهلاکش گذشت

مثال خیلی بارزش آبگرمکن ها هستن، بعد از مدتی استفاده و مخصوصاً قسمت های مجاور شعله در اثر حرارت بالا، دچار زنگ زدگی و فرسودگی می شن و برای همین آبی که از شیر آب گرم بیاد رو نباید توو کتری بریزیم و برای تهیه آب جوش استفاده کنیم

* بیمار تالاسمی مثلاً اگه آهن زیادی وارد بدنش بشه مسموم می شه؛ آهن باعث مسمومیت شیمیایی می شه
* البته برای بسته بندی ورق آهنی نازک رو کروم اندود می کنن
* آلودگی به فلزات سنگین مثل مس، آرسنیک و سرب نباید باشه

بله خیلی مرسی.
این استاندارد ها رو چطوری میشه پیدا کرد؟ مثلا استاندارد همین استفاده از فلزات و ظروف؟ یا استاندارد استفاده از انیدرید سولفورو؟ یا استاندارد استفاده از سود خوراکی؟ میزان مجازشو میخوام بدونم اونم با سند و مدرک رسمی!؟!

"ALPHA"

کاربر ممتاز
بله خیلی مرسی.
این استاندارد ها رو چطوری میشه پیدا کرد؟ مثلا استاندارد همین استفاده از فلزات و ظروف؟ یا استاندارد استفاده از انیدرید سولفورو؟ یا استاندارد استفاده از سود خوراکی؟ میزان مجازشو میخوام بدونم اونم با سند و مدرک رسمی!؟!
مربوط به آیین کار و ماشین آلات هست اولی؛ بقیه افزودنی های مجاز

www.isiri.org

"ALPHA"

کاربر ممتاز
کو!؟ خب این سایت استاندارده ، وقتی میزنی کد استاندارد میخواد آخه؟ نمیاره که. نمیتونم پیدا کنم:(

از لینکهای سمت راست، استانداردهای ملی رو می زنید، از منویی ک باز می شه دو تا مورد اول برای جستجو
HTML:
http://tadvin.isiri.org.ir/Pages/Search.aspx

http://isiri.org/portal/Home/Default.aspx?CategoryID=cab3ebf1-95d7-4813-b28c-c5fc205c35b3

شماره رو پس از جستجوی موضوع و پیدا کردن موضوع موردنظرتون، از سمت چپ بردارید و در باکس شماره استاندارد بنویسید و جستجو رو بزنید تا لینک دانلود فایل رو ببینید و دان کنید

سود خوراکی (سود سوز آور، هیدروکسید سدیم) و انیدرید سولفورو (اسم معمولش: دی اکسید گوگرد) مقادیر مجازش رو با توجه به محصول جستجو کنید

"ALPHA"

کاربر ممتاز
لطفا در خصوص تثبیت سلولی و مفاهیم کلی آن مطلب میخواستم:(

کتاب فناوری های نوین مرتضوی حداقل یک فصل یا نصف فصل درباره تثبیت سلولی مطلب فارسی هست، دسته بندی انواع روش ها و انواع سلولها، هدفشون و کارایی هاشون و مقایسه رو خودتون انجام بدین؛ زیرشاخه تکنیک های ریزکپسوله کردن هستش

البته دو جور تثبیت داریم یکی رو لام برای بررسی بافت وسلولهای مرده، یکی برای ثبیت سلول زنده؛ مدنظر شما همون سلول زنده هست

مطلب آماده ندارم:gol:

پیوست ها

• 1.pdf
    253.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • SP.doc
    40.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mavi-mavi

عضو جدید
سلام دوسان.کسی سوالات ارشد درس تکنولوژی قند رو داره؟؟؟الان بشدت احتیاج دارم بهش!!دوسان لطفا کمکم کنین...:w10:

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سلام دوسان.کسی سوالات ارشد درس تکنولوژی قند رو داره؟؟؟الان بشدت احتیاج دارم بهش!!دوسان لطفا کمکم کنین...:w10:

کنکور ارشد صنایع غذایی سال1386 دریافت
حجم: 3.21 مگابایت
کنکور ارشد صنایع غذایی سال 1387 دریافت
حجم: 4.17 مگابایت
کنکور ارشد صنایع غذایی سال 1388 دریافت
حجم: 3.01 مگابایت
کنکور ارشد صنایع غذایی سال1389 دریافت
حجم: 3.19 مگابایت

کنکور ارشد صنایع غذایی سال 1390 دریافت
حجم: 3.51 مگابایت

کنکور ارشد صنایع غذایی سال1391 دریافت
حجم: 3.68 مگابایت
کنکور ارشد صنایع غذایی سال 1392 دریافت
حجم: 920 کیلوبایت
کنکور ارشد صنایع غذایی سال 1393 دریافت
حجم: 2.67 مگابایت

سالسوال
سال ۹۰
سال ۹۱
سال ۹۲
سال ۹۳
سال ۹۴

توو هر فایل 4- 5 تا سوال قند هست:gol:

"ALPHA"

کاربر ممتاز

پیوست ها

• keys - Copy.zip
    12 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mavi-mavi

عضو جدید
سلام...یه موردی هس که یا ما تو جزوه اشتباه نوشتیم یا اینکه استاد اشتباه گفتن!!سوالم اینه هموژنیزاسیون فرایند حرارتی هس یا مکانیکی؟؟UHTچیست؟؟؟استریلیزاسیون چیست؟؟(در این مقطع زمانی دسترسی به جزوه یا منابع خاصی نداریم جز باشگاه).

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سلام...یه موردی هس که یا ما تو جزوه اشتباه نوشتیم یا اینکه استاد اشتباه گفتن!!سوالم اینه هموژنیزاسیون فرایند حرارتی هس یا مکانیکی؟؟UHTچیست؟؟؟استریلیزاسیون چیست؟؟(در این مقطع زمانی دسترسی به جزوه یا منابع خاصی نداریم جز باشگاه).

سوالتون سه مورد هست و می تونستین یه سرچ بزنین

هوموژنیزاسیون واضح هست که مکانیکی هست و تحت یک دور همزنی و تحت فشار هست نه دما یا حرارت؛ مگر اینکه برای فرآیند خاصی همراه با دمای خیلی پایین یا بالا باشه
UHT همون استریلیزاسیون هست منتها دمای حدود 135 درجه سلسیوس و زمان کوتاه در حد ثانیه، UHT از اسمش پیدا هست که حرارتی هست
استریلیزاسیون هم اصطلاحاً ب کشتن پاتوزن ها و عوامل فساد گفته می شه؛ اصلش حرارتی هست و ربطی به مکانیکی بودن نداره؛ برای تشعشع یا استریلیزاسیون با امواج اسمهای دیگه ای بکار می ره

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز

پیرو صحبت های الفای عزیز ، هموژن کردن خودش فرآیند مکانیکی هست چون شما یه سیالی رو از یه روزنه ای (مثل سوراخ سوزن) ، تحت فشار زیاد رد میکنید ، این یعنی هموژن کردن ، که اینجا اگر دما هم تا حدودی بالاتر باشه میتونه روی کشش گلبول ها و ویسکوزیته و... هم موثر باشه(بسته به ماده ی مورد نظر مثل شیر یا...)

یو اچ تی اگر اشتباه نکنم یکی از روش های استریل کردن هست که تحت شرایط دمایی بالاتر (فرادما) انجام میشه. وقتی ما دما رو فراتر می بریم ، خب قطعا زمان رو هم میاریم پایین تا محصول آسیب حرارتی نبینه.

استریل کردن هم بسته به ماده غذایی مورد نظر ، متفاوته ، گرچه تعریف کلی همونیه که آلفا گفتن...
مثلا استریل کردن شیر یا کنسرو لوبیا یا رب یا خامه و...... همشون با هم فرق دارن ، چون خواص ماده ی غذایی ، فعالیت آبیش ، اسیدیته اش ، میزان انتقال حرارت(بسته به هدایت حرارتی ماده ی غذایی- یا بسته به نوع ماده ی غذایی(مایع - مایع،جامد - ویسکوز یا غیر ویسکوز و....)) کلا فرق میکنه.......

amozegarezist

عضو جدید
می گن جوش شیرین ضرر داره ولی بعضی ها هم می گن نه . کافیه که سرچ بزنید
فرمول جوش شیرین اینه NaHco3 خب . تجزیه می شه به آب ، دی اکسید کربن که باعث ور آمدن کلوچه می شه ----و Nacl ?
خب فکر کنم در اثر گرما آب و دی اکسید می شه ولی می مونه بااسید معده است که ترکیب می شه و نمک در میاره یعنی HCL
معادله این ها چیه ؟
هر گرم جوش شیرین چندگرم نمک درمیاره
ما داخل 8 -9 کیلو آرد 100 گرم جوش شیرین می ریزیم و 100 گرم بیکینگ پودر ضرر داره ؟
هر 6 کیلو آرد + مواد دیگه تقریباً 10 کیلو کلوچه میده اگه سنتی باشه کماج هم 8 کیلو 12 کیلو کلوچه :::: چانه خمیری که 100 گرمیه و یک کلوچه می شه ضرر می رسونه یا نه
::: در کماج ماست می ریزیم پتاسیم داره اگه تاثیر جوش یا نمک رو پایین میاره چقدر باید باشه ::: خودم فکر می کنم ماست تاثیر شو کممی کنه

"ALPHA"

کاربر ممتاز
فرمول جوش شیرین اینه NaHco3 خب . تجزیه می شه به آب ، دی اکسید کربن که باعث ور آمدن کلوچه می شه ----و Nacl ?
خب فکر کنم در اثر گرما آب و دی اکسید می شه ولی می مونه بااسید معده است که ترکیب می شه و نمک در میاره یعنی HCL
معادله این ها چیه ؟
ما داخل 8 -9 کیلو آرد 100 گرم جوش شیرین می ریزیم و 100 گرم بیکینگ پودر ضرر داره ؟
هر 6 کیلو آرد + مواد دیگه تقریباً 10 کیلو کلوچه میده اگه سنتی باشه کماج هم 8 کیلو 12 کیلو کلوچه :::: چانه خمیری که 100 گرمیه و یک کلوچه می شه ضرر می رسونه یا نه
::: در کماج ماست می ریزیم پتاسیم داره اگه تاثیر جوش یا نمک رو پایین میاره چقدر باید باشه ::: خودم فکر می کنم ماست تاثیر شو کممی کنه

مقدار مجاز جوش شیرین رو 100 گرم برای 100 کیلوگرم آرد گفتن بازم باید به استانداردش نگاه کنم؛ ولی مقدار مورد استفاده شما زیاده :huh:بجاش هم زدن اولیه رو از نظر شدت و زمان بیشتر بکنین تا هوای محبوس شده داخلش بیشتر باشه:D
جوش شیرین داخل بکینگ پور هم هست البته:smile:
NaHCO3+H2O ---> H2CO3+NaOH
H2Co3---> H2O+ CO2
NaOH+HCl--> NaCl+ H2O(H3O[SUP]+[/SUP]+OH[SUP]-)[/SUP] m

تئوریک یک گرم جوش شیرین یک گرم نمک می ده

منظورتون از ضرر اگه ضرر به سلامت افراد مصرف کننده باشه، در دراز مدت باعث عوارض مختلف می شه مثل افسردگی، پوکی استخوان و ... که طی مطالعات اثبات شده، خیلی براتون مهم باشه دونه دونه می تونین مطالعات مختلف رو از این نظر ببینین

وقتی بیش از حد مجاز جوش شیرین بزنین یعنی عملاً توو اون مقدار آب یا مایعی که می ریزین، حل نمی شه و اضافی می مونه، همون ماده ممکنه با اسید معده واکنش بده، بطور غیرمستقیم سوای این، از جذب ریزمغذی ها مثل کلسیم، روی، سلنیوم آرد گندم هم اگه محصولتون نون باشه کلوچه باشه کماج باشه جلوگیری می کنه چون مخمر استفاده نمی کنین برای تولید کماج ؛ مخمر آنزیم فیتاز داره و فیتیک اسید آرد رو تجزیه می کنه و ریز مغذی ها آزاد می شن در حالی که فیتیک اسید بصورت متصل به کلسیم و روی و سلنیوم هست و نمی ذاره جذب بدن بشن

درسته از نظر شیمیایی پتاسیم نسبت به سدیم واکنش پذیرتر هست ولی به نظرتون پتاسیم میاد به این راحتی جایگزین سدیم جوش شیرین بشه؟ حتی اگه جایگزین هم بشه، وقتی آب اضافه می شه واکنش می ده و گاز دی اکسید تولید می شه؛ از نظر تئوریک ماست مشکلی نداره با فعالیت جوش شیرین مگر اینکه ماست باعث بشه مقدار آب اضافه شده به خمیر کمتر بشه و جوش شیرین کمتری با آب واکنش بده و گاز کمتری تولید کنه و پودرش واکنش نداده بمونه که توو حرارت پخت باز هم تولید گاز می کنه و تا حدی جبران می شه ، مقدار نسبت آب به جوش شیرین رو بایستی به صورت 100 گرم به 10.3 گرم در نظر بگیرید

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
معادله این ها چیه ؟

پیرو صحبت های آلفای عزیز ،

در baking powder ما هم ماده ی اسیدی داریم ، هم ماده ی بازی داریم ، هم یه پر کننده. (پس در نتیجه جوش شیرین+پودر نانوایی استفاده نباید کرد ، چون فرمول و واکنش ها رو به کل عوض میکنه و فرمولاسیون عوض میشه ، پس همون پودر نانوایی کافیه)

حالا در مورد خود جوش شیرین ، بنظرم اشکالی نداره مگر از این لحاظ که جوش شیرین یه ماده سنتزی و سرطان زا میتونه باشه (مثل وانیل که سنتزی هست)

در مورد اسید معده و .... ، بدن هر اندازه که نیاز باشه اسید ترشح میکنه ، اون مقدار جوش شیرینی که میزنن به حدی نیست که مثلا پی اچ رو چنان اینور اونور کنه که کلی اسید معده لازم باشه جهت خنثی کردنش!!

حالا اسید معده هم یه بار ، دو بار ، خیلی ترشح بشه اشکالی ایجاد نمیکنه اما اگر شما هر روز یه لیوان جوش شیرین بخورین اونوقت معدتون عادت میکنه اسید زیادی ترشح کنه ، اسید زیاد هم در مواقعی که جوش شیرین نخورین ، معدتونو زخمی میکنه(مثل همون حالتی که وقتی آدم عصبانی میشه اسید زیادی ترشح میشه و معدشو اذیت میکنه)

بدتر از جوش شیرین ، نوشابه هست بنظر من ، من به شخصه طبق اندازه گیری های خودم : پی اچ سرکه رو 2.5 و پی اچ آبلیمو رو 1.9 و پی اچ نوشابه رو 2.5 (برای زرد 3 ) ثبت کردم ، شما نگاه کنین ببینین پی اچ نوشابه مثل پی اچ سرکه هست ، شما هر دو روز یه لیوان سرکه بخورین چی میشه؟
..
.
.
.
.
.

بالا