مراحل طراحی و تهیه مدارک یک پلنت

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
سلام
یه تاپیک داشتیم تحت عنوان طراحی یک واحد صنعتی که خوب چون اکثر بچه های علاقه مند دانشجو هستند متأسفانه ندونستیم چه کار کنیم و کار خاصی نکردیم میخواستم این تاپیک رو در ادامه اون بزنم ولی ترجیح دادم یه تاپیک جدید باشه .اینجا قصد دارم کلیه مراحل و مدارکی که یک مهندس فرایند در طراحی یک پلنت ملزم به تهیه اونهاست رو بذارم.مطالب انگلیسی هستند و فرصت ترجمه و تایپشون وجود نداره .هر کسی هر کدوم از موارد رو نمیدونست بگه تا من و دوستان عزیز دیگه براشون توضیح بیشتری بدیم.(به امید خدا از فردا شروع میکنم اینترنت امروزم تموم شد:()

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خیلی کار عالیی داری انجام میدی خب الان فرومهای علمی زیاد شده و اکثرا سمت و سوی دانشگاه و درس و جزوه رو دنبال میکنن این خوبه ولی جامع نیست تا اونجا که من میدونم جایی رو حداقل تو سایتهای ایرانی نمیشناسم که بحثهای تخصصی صنعتی در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی پرداخته باشه خیلی خوشحالم که تالار ما داره تو این زمینه قدم برمیداره این و نه از روی تعصب بلکه از روی حقایق موجود میگم که الان تالار مهندسی شیمی باشگاه مهندسان یک سر و گردن از کل سایتهایی که در زمینه مهندسی شیمی مطلب مینویسند بالاتر هست اینم فقط بخاطر حضور دوستان باسوادی مثل شماهاست از همه تون ممنونم

designchem

کاربر ممتاز
همونطور که می دونید مراحل مهندسی یک پروژه شامل دو مرحله:basic engineeringو detailed engineering است.پکیج basic engineeringشامل موارد زیر است:

پیوست ها

• 1.JPG
    1.JPG
    45.3 کیلوبایت · بازدیدها: 4
آخرین ویرایش:

designchem

کاربر ممتاز
همونطور که در بالا ذکر شده اولین مرحله کار Basic engineering design data(BEDD است این مرحله بایستی قبل از شروع کار طراحی نهایی شود .BEDD خلاصه ای از نکات اساسی است که در طراحی بیسیک و دیتیل ملزم به رعایت آنها هستیم و شامل نیازمندیهای استاندارد در کل مراحل طراحی است.
BEDD شامل موارد زیر است:
General matters : Units of measurement, applicable laws and regulations and standards-
Utility conditions : Conditions of any utilities to be used in the plants, for steam, electric power, water,
fuel, air and inert gas, etc..
Flare and liquid blow - down conditions : Depressing of flare under emergency conditions including
requirements for waste oil disposal.
Site conditions : Climatic conditions and soil conditions.
Environmental preservation : Limitations on the emission of noise, waste water, waste liquid and waste
gas.
Plant layout : Safety distances, limitations of erection work and the equipment transportation to the plant
site, Construction and Geographic North.
Basis for equipment : Basic requirements for the standardization of equipment in the entire plant
Basis for instrumentation : Basic requirements for the standardization of control systems and
instrumentation in the entire plant.
Basis for Building
Other matters : Owner’s requirements or licenser’s standard practices shall also be considered in design.
Numbering system that is the basic configuration for indication of equipment, lines and instrumentation,
etc is not included in BEDD

designchem

کاربر ممتاز
آیتم general در BEDD:
General
Many standards for design engineering are established by public organizations and companies. The
applicable standards shall be decided before the project is started.
(a) Standards for design :
Standards are used to maintain the level of performance in plant design. Owner's and Contractor's
standards fall under this category. Laws and codes are intended chiefly to indicate constructional
requirements from the safety standpoint while many company standards are established to keep the plant
performance above a certain level. Some company's standards cover the criteria for safety levels. In such
a case, these criteria can be adopted as design basis. If the criteria conflict with the associated laws and
regulations, the priority order as to the application of the criteria, laws and regulations should be
established between clients.
(b) Laws, codes and regulations:
Various laws, codes and regulations are enforced by the national or local governments to secure the public
safety of plant and its surroundings including prevention of the environmental pollution (air water noise,
etc.). In the design of plants, the legal requirements shall be satisfied.

(c) Public standards :
یه فایل پاور پوینت توی باشگاه هست که حامد جان برای استانداردها گذاشته دانلودش کنید استانداردهایی که نیاز داریم بدونیم کاملاً توش هست.

gharachorloo

عضو جدید
سلام
حتما اذامه بدید تاپیک به درد بخوریه و دارید زحمت می کشید
فقط جسارتا سه تا توصیه بکنم که انشاالله تاپیک پر باری بشه
1) سعی کنید مطالبتون رو به طور منظم (اگه امکانش دارید) آپ لود کنید اینطور نشه که سه شبانه روز خبری نباشه و بعد چند تا پست پشت سر هم
2) هر چند صفحه ای که جلو رفتیم مطالب رو در غالب یک پست دوره کنید
3) آموزشتان اگر در غالب پرسش و پاسخ و اسلاید و مالتی مدیا باشه بسیار موثر تر خواهد بود
اگر کمکی هم از دست من بر آید با کمال میل در خدمتیم.

بچه ها جون اگه فکر میکنید مطالب به دردتون می خوره تا ادامه بدم .اگه نه که تمومش کنم .

نسترن جان خیلی کار خوب یا بهتر بگم عالی رو شروع کردی! دست گلت درد نکنه.:gol:
ممنون میشم اگه زحمت بکشی و ادامه بدی. مطالبی که داری میگی خیلی با ارزشه. مرسی :)

نسترن جان میتونی مراحل طراحی یک case رو به عنوان مثال مرحله به مرحله برامون بزاری تا درک بهتری از مطالبی که میگی داشته باشیم ؟

آخرین ویرایش:

designchem

کاربر ممتاز
حتماً همتون این داستان معروف رو شنیدید:
تفاوت عشق و ازدواج !!!! ...
یک روز پدر بزرگم برام یه کتاب دست نویس آورد، کتابی که بسیار گرون قیمت بود، و با ارزش، وقتی به من داد، تاکید کرد که این کتاب مال توئه مال خود خودته و من از تعجب شاخ در آورده بودم که چرا باید چنین هدیه با ارزشی رو بی هیچ مناسبتی به من بده.
من اون کتاب رو گرفتم و یه جایی پنهونش کردم، چند روز بعدش به من گفت کتابت رو خوندی؟ گفتم نه، وقتی ازم پرسید چرا گفتم گذاشتم سر فرصت بخونمش، لبخندی زد و رفت، همون روز عصر با یک کپی از روزنامه همون زمان که تنها نشریه بود برگشت اومد خونه ما و روزنامه رو گذاشت روی میز، من داشتم نگاهی بهش مینداختم که گفت این مال من نیست امانته باید ببرمش، به محض گفتن این حرف شروع کردم با اشتیاق تمام صفحه هاش رو ورق زدن وسعی میکردم از هر صفحه ای حداقل یک مطلب رو بخونم.
در آخرین لحظه که پدر بزرگ میخواست از خونه بره بیرون تقریبا به زور اون روزنامه رو کشید از دستم بیرون و رفت. فقط چند روز طول کشید که اومد پیشم و گفت ازدواج مثل اون کتاب و روزنامه می‌مونه، یک اطمینان برات درست می‌کنه که این زن یا مرد مال تو هستش مال خود خودت، اون موقع هست که فکر میکنی همیشه وقت دارم بهش محبت کنم، همیشه وقت هست که دلش رو به دست بیارم، همیشه می‌تونم شام دعوتش کنم اگر الان یادم رفت یک شاخه گل به عنوان هدیه بهش بدم، حتما در فرصت بعدی اینکارو می‌کنم حتی اگر هرچقدراون آدم با ارزش باشه مثل اون کتاب نفیس و قیمتی، اما وقتی که این باور در تونیست که این آدم مال منه، و هر لحظه فکرمیکنی که خوب اینکه تعهدی نداره میتونه به راحتی دل بکنه و بره مثل یه شیء با ارزش ازش نگهداری می‌کنی و همیشه ولع داری که تا جاییکه ممکنه ازش لذت ببری شاید فردا دیگه مال من نباشه، درست مثل اون روزنامه حتی اگر هم هیچ ارزش قیمتی نداشته باشه! این تفاوت عشق و ازدواجه!

خوب لابد میگید ربطش با این تاپیک چیه . من فقط تا نیمه ماجرا با این داستان کار دارم همیشه نفرت داشتم از اینکه یه فایل خیلی خوب رو دانلود کنم و هرگز مطالعش نکنم که متأسفانه فایلهای این طوری برام کم نبوده طوری که حتی وقتی بهشون نیاز داشتم یادم نبوده که همچین چیزی رو دارم.هدفم از گذاشتن مطالب به این شکل این بود که کم کم و هر وقت به این تاپیک میاید یه مطلب جدید برای مطالعه تو همون زمان داشته باشید.وگرنه برای من هم خیلی راحتتره که تو یه فایل و یه پست همشو آپلود کنم. چون این طوری هم که مطالبو میذاشتم خیلی بی نظم میشد یکم جامع ترش میکنم و هر قسمت رو جدا جدا میذارم.

designchem

کاربر ممتاز
فایل ضمیمه یه نمونه از فرمهایی که در مرحله BEDD باید پر شوند را نشون میده حواستون باشه که همه این موارد وظیفه مهندس فرایند نیست.ویه چیز دیگه هر شرکتی فرمت خاصی برای خودش داره

پیوست ها

• Basic Engineering design data.pdf
    348.7 کیلوبایت · بازدیدها: 11

designchem

کاربر ممتاز
خوب توضیح اینکه ما داریم مراحل فلوچارت پست 7 رو طی میکنیم.اولین مرحله BEDD بود که در پستهای 14 و 15 میتونید فایلهای مربوطه رو دانلود کنید.حالا به مرحله دوم میرسیم : Design Basis

پیوست ها

• basis design.pdf
    379.7 کیلوبایت · بازدیدها: 9
آخرین ویرایش:

designchem

کاربر ممتاز
خوب میدونید که داریم کلیه مراحل ابتدایی که برای شروع به فرایند لازم هست رو طی میکنیم.فایل ضمیمه برای تخمین خواص فیزیکی است.

پیوست ها

• Estimation of physical properties.pdf
    345.7 کیلوبایت · بازدیدها: 10

designchem

کاربر ممتاز
designchem عزیز
لطف میکنید یه توضیح مختصر هم درباره فایلهایی که زحمت میکشید و آپ لود میکنید بدید.
این قسمت basis designکه تموم بشه یه نمونه basis design براتون میذارم.تا ببنید در عمل برای تهیه هر پارت چه چیزهایی رو نیاز دارید که بدونید.ببینید میشه گفت تمام این فایلها یه design criteria جهت تهیه یک مدرک(basis design) به کار میره که در واقع خط و مشی پروزه رو مشخص میکنه .
فایل ضمیمه بهتون میگه که مواد آلوده کننده و درصدهاشون رو باید مشخص کنید.
Data Preparation of Effluents

اینم یه design creteria جهت مشخص کردن دما و فشار طراحی تجهیزات:کمپرسور,مبدل,مخازن,و...
Determination of Design Conditions

designchem

کاربر ممتاز
از کادر قرمز زیر قست کاتالیست باقی مونده که اونم ضمیمه است.بعدش یه نمونه design basis براتون میذارم

Basic design package[1].jpg

پیوست ها

• Data preparation of catalysts & chemicals.pdf
    10.2 کیلوبایت · بازدیدها: 7

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز
این قسمت basis designکه تموم بشه یه نمونه basis design براتون میذارم.تا ببنید در عمل برای تهیه هر پارت چه چیزهایی رو نیاز دارید که بدونید.ببینید میشه گفت تمام این فایلها یه design criteria جهت تهیه یک مدرک(basis design) به کار میره که در واقع خط و مشی پروزه رو مشخص میکنه .
فایل ضمیمه بهتون میگه که مواد آلوده کننده و درصدهاشون رو باید مشخص کنید.
Data Preparation of Effluents

اینم یه design creteria جهت مشخص کردن دما و فشار طراحی تجهیزات:کمپرسور,مبدل,مخازن,و...
Determination of Design Conditions

:smile: ;) :)

پیوست ها

• Data preparation of effluents.pdf
    14.9 کیلوبایت · بازدیدها: 7
  • Determination of design conditions.pdf
    128.4 کیلوبایت · بازدیدها: 14

designchem

کاربر ممتاز
]
یه فایل پاور پوینت توی باشگاه هست که حامد جان برای استانداردها گذاشته دانلودش کنید استانداردهایی که نیاز داریم بدونیم کاملاً توش هست.
[/LEFT]
[/SIZE][/FONT]

با سلام لطفا ميشه اين فايل پاورپوينت رو بگيد كجا آپلود شده؟[/QUOTE]

با اجازه حامد جان چون منم یادم نبود فایل موردنظر کجا بود دوباره آپلودش کردم.
استاندارد

بالا