محاسبه شدت جریان پست تحویلی از شرکت برق

emad sahraee

عضو جدید
سلام ما پست درخواستی داشتیم از شرکت برق و توان مورد نیازمون 4 مگا وات بوده که تو محاسبات بر حسب قانون اهم جریانی برابر 12500 آمپر بدست میاد می خوام بدونم از لحاظ تجربی این جریان درسته؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
با توجه به این توان ایا پست اختصاصی دارید؟اگر خط فشار متوسط دارید با توجه به ولتاژ شبکه میتونید . توان رو تقسیم

بر

ولتاژ دررادیکال 3 در ضریب قدرت شبکه کنید. جریان بدست میاد .

emad sahraee

عضو جدید
منظور از پست همون خطی که میاد برامون بود.حالا این توانی که ما میزاریم تو قرمول توان ظاهریمونه یا توان اکتیومون؟ برای محاسبه بانک خازنیمون با این شرایط باید چیکار کنیم؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
از واحدش مشخصه دیگه مگا وات یعنی توان مفید. کلا دیماند دریافتی از برق منطقه ای رو با توان مفید مقدار جریان اتصال کوتاه و ولتاژ شبکه بیان میکنن.
...
بانک خازن به میزان بار بستگی داره.
معادل توان راکتیو بار , تقریبا ,باید خازن اضافه کرد.
بحث طویلی داره راه اندازی یک بانک خازن

آخرین ویرایش:

emad sahraee

عضو جدید
برای محاسبات بانک خازنی اگر جای من بودید و اطلالعات زیادی نداشتید کجا سر می زدید؟ و اینکه کابل 25 میلی متر مربع همون کابل 25 میشه؟ و به نظرتون برای 4000 KW با ولتاژ 400 ولت این کابل مناسبه ؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
برای محاسبات بانک خازنی اگر جای من بودید و اطلالعات زیادی نداشتید کجا سر می زدید؟ و اینکه کابل 25 میلی متر مربع همون کابل 25 میشه؟ و به نظرتون برای 4000 KW با ولتاژ 400 ولت این کابل مناسبه ؟
بهتره از یک شرکت مشاور ,مشاوره بگیرید اگر خودتون میخواید انجام بدید که بازم توصیه نمیشه.
اگر بخواید در خط فشار متوسط استفاده کنید بحث خنثی کردن اضافه ولتاژ هنگام خارج کردن بانک از مدار و بقیه مسائل کارو سخت میکنه.
به جز انتخاب خازن و تجهیزات و مونتاژ انها بحث طراحیه که در هر لحظه بهترین ضریب قدرت رو داشته باشید
..
بله همون کابل 25
این توان برای شبکه سه فاز 400 ولت ؟!
یعنی حدودا 5000 امپر
و کابل 25 چهار سیمه در دمای 30 درجه حدودا 105 امپر رو عبور میده
به نظرم شما احتیاج به باسداکت دارید نه کابل.

آخرین ویرایش:

emad sahraee

عضو جدید
ولتاژ سمت فشار قوی که 20 کیلو ولت توان ظاهریمون 5000 KVA بنابر این جریان ما 250 آمپر با توجه به این فرمول :

( A = (√3.L .I .cosθ)/(K .%∆V .Vl

A = (√3×50×250×0.8)/(56×%3×400)=25 mm2

تو این فرمول دما وجود نداره.گرچه من این فرمولم دارم :ولی شیوه جایگزاریشو بلد نیستم متاسفانه

a = (K1 × √ t × i^2 )/k

t=حرارت

(k = √116000 ×log(t2+234)/(t1+234)

به نظر شما درسته؟

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
ولتاژ سمت فشار قوی که 20 کیلو ولت توان ظاهریمون 5000 KVA بنابر این جریان ما 250 آمپر با توجه به این فرمول :

( A = (√3.L .I .cosθ)/(K .%∆V .Vl

A = (√3×50×250×0.8)/(56×%3×400)=25 mm2

تو این فرمول دما وجود نداره.گرچه من این فرمولم دارم :ولی شیوه جایگزاریشو بلد نیستم متاسفانه

a = (K1 × √ t × i^2 )/k

t=حرارت

(k = √116000 ×log(t2+234)/(t1+234)

به نظر شما درسته؟

دقیق یادم نیست اما فکر کنم این فرمول برای محاسبات اتصال کوتاه کابل استفاده بشه. یک جدول هست که به ازای دمای محیط مختلف ضرایبی رو اعمال کرده. مقدار جریان بدست اومده رو باید تقسیم بر اون ضرایب کرد.
و حداکثر دمای محیط رو در نظر گرفت . مثلا برای ابادان 55 درجه که ضریبش میشه 0.6
و برای تبریز مثلا 30 درجه که ضریبش همون یک هست و تغییری نمیکنه
.
شما به سمت فشار قوی چه کار داری اخه:d
مگه نمیخوای از ثانویه ترانس برای مصرف کننده ها کابل کشی کنی؟خب جریان ثانویه مد نظره . بازم نظرم همون باس داکته که به تابلو اصلی برسه و بعد با کابل های مناسب تقسیم بشه .

emad sahraee

عضو جدید
این جدول بر حسب مسافت که ضمیمه کردم.من به همه چی کار دارم تو برق :D
خوب شما فشار ضعیف 400 ولت رو بگید :)

جدول-مسافت.jpg

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
این جدول بر حسب مسافت که ضمیمه کردم.من به همه چی کار دارم تو برق :D
خوب شما فشار ضعیف 400 ولت رو بگید :)

مشاهده پیوست 218597

خب شما میخواید کابل اولیه ترانس رو بدست بیارید؟یعنی سمت فشار قوی یعنی 20 کیلو ولت؟
شما تو پست قبلی گفته بودی برای 400 ولت من بی تقصیرم.

emad sahraee

عضو جدید
من اذیت کردم ببخشید ولی منظور من هر دو طرف.مگه محاسبات برای طرفین فرق داره؟ اگه میشه یک مثال کاربردی بزنید با همین مقادیری که من
ضمیمه کردم .از خط تا ترانسها از ترانس ها تا دستگاه ها :)

20140821_093334.jpg

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
من اذیت کردم ببخشید ولی منظور من هر دو طرف.مگه محاسبات برای طرفین فرق داره؟ اگه میشه یک مثال کاربردی بزنید با همین مقادیری که من
ضمیمه کردم .از خط تا ترانسها از ترانس ها تا دستگاه ها :)

مشاهده پیوست 218658

کاری به ترانس های 1250 و 2500 فعلا نداشته باشیم.
اون پست اصلی 5000:
بله ببینید جریان در اولیه با ثانویه فرق میکنه.
این توانی که برای ترانسفورماتور نوشتن به احتمال 99% توان ثانویه است که جریان تقریبی 7000 امپر رو در ثانویه داره(تفاوت زیادی هم بین اولیه و ثانویه در مقدار توان نیست اما ب هر حال نباید چشم پوشی کرد). حدود 10 درصد کمتر از توان ترانس استفاده بشه بهتره.
شما در اولیه یا همون قسمت فشار قوی چنانچه جریان ثانویه تقریبی 7000 امپر باشه جریان اولیه 140 امپر .حالا ببینید برای 140 امپر در دمای محیط ارتفاع از سطح دریا کنار هم قرار گرفتن کابل ها و میزان رطوبت و زیر زمینی یا هوایی بودن کابل و موارد دیگه چه ضریب هایی نیازه ,اعمال کنید.
تا سطح مقطع موثر کابل بدست بیاد.
...
اما ثانویه که برای مصرف کننده میره
7000 امپر نیازمند شمش یا باس داکت هست.
در ضمن حفاظت کلید اتوماتیک برای ترانس 20/0.4 کافی نیست. حفاظت زون ثانویه مهمه