محاسبه جریان فیوز

chicamika

عضو
با سلام .فرض کنیم که یک فیوز 10 امپری که بهش سیم 1.5 وصله و محصوص روشنایی هست رو بخواهیم ازش یک انشعاب دیگه برا تجهیزی که با جریان مستقیم 24 ولت 60 امپر کار میکنه بدیم .حالا چطور محاسبه کنیم که فیوز چند امپر سر خط میخواد؟

chicamika

عضو
سلام.مثلا از سیم 1.5 بعد فیوز یه انشعاب بگیرم و به اداپتور وصل منم تا خروجی 24 ولت 60 امپر بده

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
با سلام .فرض کنیم که یک فیوز 10 امپری که بهش سیم 1.5 وصله و محصوص روشنایی هست رو بخواهیم ازش یک انشعاب دیگه برا تجهیزی که با جریان مستقیم 24 ولت 60 امپر کار میکنه بدیم .حالا چطور محاسبه کنیم که فیوز چند امپر سر خط میخواد؟

سلام
آداپتور شما جریانی حدود 6.5 آمپر میکشه ... با تغییر فیوز 10 به 16 مشکل حل میشه... البته توصیه میشه که سیم رو در انشعاب اصلی(بعد از فیوز و قبل از محل لنشعاب) به 2.5 تغییر بدید

chicamika

عضو
سلام
آداپتور شما جریانی حدود 6.5 آمپر میکشه ... با تغییر فیوز 10 به 16 مشکل حل میشه... البته توصیه میشه که سیم رو در انشعاب اصلی(بعد از فیوز و قبل از محل لنشعاب) به 2.5 تغییر بدید
با تشکر از پاسختون .ولی من فقط نحوه محاسبه رو میخوام بدونم .ممنون میشم نحوه محاسبه اگه فرمول داره و اگر نه به صورت تجربی چطور باید حساب کرد رو بگید .با تشکر

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
با تشکر از پاسختون .ولی من فقط نحوه محاسبه رو میخوام بدونم .ممنون میشم نحوه محاسبه اگه فرمول داره و اگر نه به صورت تجربی چطور باید حساب کرد رو بگید .با تشکر
خب مشخصه که یه آداپتور 24 ولتی 60 آمپری چه توانی رو مصرف میکنه... یعنی میشه 1440 وات... P=V*I
حالا تو ولتاژ 220 و توان بدست آمده با استفاده از همون فرمول بالا جریان تقریبی حدود 6.5 آمپر بدست میاد
پس فیوز شما الان باید 16 آمپر رو تحمل کنه...
در بحث سطح مقطع سیم هم باید عرض کنم که میتونید از جدول جریان و سطح مقطع نگاهی بندازید

بالا