محاسبه الونس در زمانسنجی-برنامه ریزی تولید

linktaz

کاربر بیش فعال
دوست عزيز،ببينيد تا جائي كه عموميت داشته باشه ميشه نظر داد .مثلا ما از نظر تامين مواد مشكل حادي نداريم،كارخانه در وضع مالي مناسبي قرار داره و دپو مواد اصلا مشكل زا نيستش.در نتيجه من مواد رو يكم بيشتر ميخرم ميذارم تو انبار كه پشت كارم اكي باشه.خواب مواد دارم اما خيالم از اين بابت راحته كه ليدتاييم رو تاحد زيادي آوردم پايين.اما شما چه سيستي رو داريد؟اينو بگين تا دوباره بحث رو شروع كنيم.

31434

عضو جدید
دوست عزيز،ببينيد تا جائي كه عموميت داشته باشه ميشه نظر داد .مثلا ما از نظر تامين مواد مشكل حادي نداريم،كارخانه در وضع مالي مناسبي قرار داره و دپو مواد اصلا مشكل زا نيستش.در نتيجه من مواد رو يكم بيشتر ميخرم ميذارم تو انبار كه پشت كارم اكي باشه.خواب مواد دارم اما خيالم از اين بابت راحته كه ليدتاييم رو تاحد زيادي آوردم پايين.اما شما چه سيستي رو داريد؟اينو بگين تا دوباره بحث رو شروع كنيم.

فعلا سیستم خاصی وجود نداره اما من برای شروع بسته به نوع کالا و روش تامین به اندازه مصرف حدود یک تا سه ماه خط تولید را به عنوان نقطه سفارش در نظر گرفتم (مثلا لیدتایم کالایی را که دو هفته است من یک ماه در نظر گرفتم، یا کالایی که 2 ماهه، سه ماه در نظر گرفتم)
نقطه سفارش را هم از روش محاسبه میانگین و انحراف معیار از روی مصرف در دو سال گذشته و با استفاده از z ... پیش رفتم

linktaz

کاربر بیش فعال
فعلا سیستم خاصی وجود نداره اما من برای شروع بسته به نوع کالا و روش تامین به اندازه مصرف حدود یک تا سه ماه خط تولید را به عنوان نقطه سفارش در نظر گرفتم (مثلا لیدتایم کالایی را که دو هفته است من یک ماه در نظر گرفتم، یا کالایی که 2 ماهه، سه ماه در نظر گرفتم)
نقطه سفارش را هم از روش محاسبه میانگین و انحراف معیار از روی مصرف در دو سال گذشته و با استفاده از z ... پیش رفتم
خوب،تا كجا پيش رفتيم؟
شما گفتيد براي مواد نقطه سفارش تعيين ميكنيد و مواد رو هميشه داريد،خوب پس زمان توليد فقط به عنواد ليد تايم در نظر بگيريد.و با پارمترهائي كه داريد نقطه سفارش رو محاسبه نماييد.ميمونه ميزان سفارش!يعني چقدر هر بار توخط بندازيد؟
اين فاكتور به عوامل بسيار زيادي بستگي داره.كه چند تا از اونا رو بهتون ميگم.
مثلا
1-اگر كار فورج داريد يكي از محدوديت هاتون تعداد قالب فورج و تعدادي است كه هر قالب ميتونه بزنه.
2-اگر قالب فورج تون ميزنه و خوب هم ميزنه!بايد اينو در نظر داشته باشيد كه اگر موجودي موادتون طوري باشه كه نسبت به قالب كم باشه ،وقتي ميخواهيد مواد درخواست بديد توليد كننده محدوديت هاي خاصي داره.مثلا پاتيل هاي ذوب براي تسمه زير 35 تن نيستش.از طرفي كانتينر هم حداكثر 23 تن ميتواند بار بزند!و...
در هنگام توليد موارد اين چنيني زيادي هستش كه روي توليد هم تاثير گذاره.

31434

عضو جدید
خوب،تا كجا پيش رفتيم؟
شما گفتيد براي مواد نقطه سفارش تعيين ميكنيد و مواد رو هميشه داريد،خوب پس زمان توليد فقط به عنواد ليد تايم در نظر بگيريد.و با پارمترهائي كه داريد نقطه سفارش رو محاسبه نماييد.ميمونه ميزان سفارش!يعني چقدر هر بار توخط بندازيد؟

نقطه سفارش محصول زمانی مورد استفاده قرار می گیره که ما انبار محصول داشته باشیم اما تولید ما به اندازه فروشه یعنی با توجه به MRP مشتری تولید می کنیم

linktaz

کاربر بیش فعال
نقطه سفارش محصول زمانی مورد استفاده قرار می گیره که ما انبار محصول داشته باشیم اما تولید ما به اندازه فروشه یعنی با توجه به MRP مشتری تولید می کنیم

دوست عزيز!! خوب من همون اول خدمتتون عرض كردم چرا نگفتيد سفارشي كار ميكنيد؟!!!!!!!يعني انبار محصول نداريد؟!اين همه پست و توضيح با توجه به وجود انبار محصول بود!...
چه عرض كنم.
MRP‌مشتري رو برام معني ميكنيد؟

31434

عضو جدید
ببخشید... اما من تو پاسخ های 46 و 48 گفتم که سفارشی کار می کنم ...

MRP، خرید مواد اولیه میزان سفارشی است که من به تامین کننده برای تهیه مواد اولیه ارائه می دم
MRP، فروش هم مشتری برای خریداری محصول، به من می ده، یعنی سقف تولید محصول، در ماه آینده را مشخص می کنه، اما تولید واقعی را من باید با توجه به شرایط موجود محاسبه کنم.

linktaz

کاربر بیش فعال
چه عرض كنم.mrp يعني برنامه ريزي نياز موادMaterial requirment planningنميدونم شما چه استفاده ميكنيد...مورد اول شما درخواست خريد مواد هستشمورد دوم هم سفارش محصول

31434

عضو جدید
در مورد دوم مشتری به من سفارش خرید می ده...

مهم اینه که من می دونم چقدر می خوام تولید کنم... حالا شما بفرمایید چی کار کنم و چطور برنامه ریزی کنم که این تعداد محصولات تولید بشه؟؟؟ (مثالی که توو پاسخ 47 گفتم ):redface:

linktaz

کاربر بیش فعال
سلام.با عرض پوزش بابت وقفه پيش اومده.سرم خيلي شلوغ بود...خوب دوست عزيز :مثالي كه شما فرموديد رو دوباره خوندم.زياد پيچيده نيستش.ببينيد شما : انبار نيمه ساخته داريدواگر تعدادي را هم كه فرموديد رو بصورت ثابت ماهيانه داشته باشيد :خيلي راحت ظرفيت توليد هر دستگاه رو ماهيانه حساب كنيد.(آمار توليد هر مرحله را هم داريد)خوب مشخص ميشه ميتونيد ظرفيت را پر كنيد يا نه،شايد هم وقت خالي داشته باشيد!اگر ظرفيت پر باشه و زمان هم كم بياريد با توجه به اينكه اضافه كردن نيروي انساني براي شما در يك شيفت توفيقي نميكنه(تعداد دستگاه ثابت هستش)ميبايست به فكر اضافه كار بيافتيد و اينكه اضافه كار چقدر از كار شما را پوشش ميدهد.اگر باز هم كم آورديد ،تعطيل كاري رو بايد پيش بگيريد.اگر باز هم كم آورديد بايد به فكر اضافه كردن شيفت باشيد.اگر ظرفيت خالي داشته باشيد بايد اونو با قطعاتي كه براي ماه بعد نياز داريد پر نمائيد و آنها رو به انبار نيم ساخته بفرستيد.

31434

عضو جدید
با سلام خدمت شما
ممنون از اینکه برای من وقت گذاشتید...:gol:

خواهش می کنم با من مثل حرفه ای ها برخورد نکنید...:w05: قرار شد قدم به قدم پیش بریم :surprised:
این برای شما ساده س چون مسایلی که باهش درگیر هستید پیچیده ترند ولی برای من مسئله لاینحله

1.انبار نیمه ساخته ندارم
2. تعداد تولید یا فروش هم ثابت نیست
3.ظرفیت دستگاه را چطور حساب کنم؟؟؟

:confused:...؟؟؟

linktaz

کاربر بیش فعال
با سلام خدمت شما
ممنون از اینکه برای من وقت گذاشتید...:gol:

خواهش می کنم با من مثل حرفه ای ها برخورد نکنید...:w05: قرار شد قدم به قدم پیش بریم :surprised:
این برای شما ساده س چون مسایلی که باهش درگیر هستید پیچیده ترند ولی برای من مسئله لاینحله

1.انبار نیمه ساخته ندارم
2. تعداد تولید یا فروش هم ثابت نیست
3.ظرفیت دستگاه را چطور حساب کنم؟؟؟

:confused:...؟؟؟
سلام
ببينيد چيز خاصي نيست.اصلا مشكل نيست.!
انبار نيم ساخته نداريد؟!! يعني اينقدر كارتون اكي است ؟ اگر مواد هم ديرتر برسه شما چطوري كار خط رو ساپورت ميكنيد؟!

خوب مگه فروش به شما ليست نميده چه محصولاتي رو كي ميخوان؟ميشه MPS
خوب حالا شما 2 تا دستگاه پرس داريد كه همزمان با هم كار ميكنند.آمار هر كدوم در هر شيفت 100 عدد است.پس در شيفت200 عدد توليد ميشود.ميشه ظرفيت دستگاه پرس.حالا شما حساب ميكنيد چقدر كار پرس داريد.مثلا
a=3000
b=4000
c=5000
شما مجموعا 12000 قطعه داريد كه پرس ميخواهد.خوب؟در هر روز هم 200 عدد ميزنيد.پس:60=200/12000
يعني
شما 60 شيفت كاري با پرس ها كار داريد.خوب شما بايد حداكثر ظرف يك ماه كار پرس را تمام كنيد تا به بقيه مراحل هم برسد.چاره چيه؟
شما مجبوريد پرس را دوشيفت كنيد كه ميشود 30 روز كاري.خوب اگر در هر ماه هم 25 روز كاري داشته باشيد پس نياز خواهيد داشت 5 روز تعطيل هم آنها را اضافه كار بياريد.و ظرفيت پرس شما پر خواهد شد.
البته اين يه مثال ساده بود كه خيلي چيزا رو نديد گرفتم.

31434

عضو جدید
سلام...
ممنون بسیار عالی بود...:gol: با این مثال من می دونم که باید چه اطلاعاتی را جمع آوری کنم...

در مورد نیروی انسانی هم میشه یه مثال ساده مثل همین بزنید؟

linktaz

کاربر بیش فعال
خواهش میکنم.پست 45 رو مطالعه نمائید در مورد نیرو عرض کردم.

BATman1990

عضو جدید
سلام دوستان خسته نباشید
یک زحمتی براتون داشتم کسی فرم استاندارد زمان سنجی داره ؟ وچگونه باید پر بشود ؟ یعنی R، B.T ، S.T اینا جی هستند ؟ این فرم برای یک محصول هست ؟ یک همه محصولات در همین یک فرم نوشته میشود؟
پروژه پایانیم زمان سنجی هست و نمیدونم فرمش چطوری باید بدست بیارم و پر کنم
ممنون میشم اگر اطلاعاتون را در اختیارم بزارید

linktaz

کاربر بیش فعال
سلام دوستان خسته نباشیدیک زحمتی براتون داشتم کسی فرم استاندارد زمان سنجی داره ؟ وچگونه باید پر بشود ؟ یعنی R، B.T ، S.T اینا جی هستند ؟ این فرم برای یک محصول هست ؟ یک همه محصولات در همین یک فرم نوشته میشود؟پروژه پایانیم زمان سنجی هست و نمیدونم فرمش چطوری باید بدست بیارم و پر کنم ممنون میشم اگر اطلاعاتون را در اختیارم بزارید
سلامتوي كتاب دكتر مرعشي كه مرجع آموزش زمانسنجي هستش ،چند نمونه فرم هست كه فرمت استاندارد و خوبي داره.ميتوني از اونا الگو بگيري

behzadpart

عضو جدید
سلام
دوستان من برای محاسبه OEE نیاز به زمان استاندارد یک محصول دارم.
لطفا خیلی ساده و خودمونی راهنمایی کنید اصلا زمان استاندارد رو چجوری باید به دست بیارم؟

sindad

عضو جدید
با سلام :gol:
من زمانسنجی را انجام دادم الان زمانهای خام هر op را دارم. کتاب سیستمهای زمانسجی دکتر سیدنصراله مرعشی را هم دارم.
لطفا راهنماییم کنید: :question:(فقط اینکه کارم اجرایی است نه پروژه و تحقیق):question:

1. برای ضریب عملکرد چه مواردی را باید در نظر بگیرم که زمان نرمال بدست بیاد؟
2. الونس ها را چطور حساب کنم و چه چیزهایی را در نظر بگیرم؟
3. با توجه به اینکه بعضی از opها با هم انجام می شوند چطور زمان کل یک محصول را حساب کنم؟
4. خلاصه هرچی که بعد از کرنومتر زدن نیاز که من بدونم لطفا بهم بگید!!!

پیشاپیش از همه متشکرم:heart:
درود .
op , الونس رو محبت میکنید بگید چی هست؟
با تشکر

sindad

عضو جدید
نه الزاما برابر نیست . امکان داره بین دو تا ایستگاه انبار موقت به وجود بیاد . ممکنه زمانی صرف حمل و نقل بشه . در کل ممکنه مدت مدت زمانی که محصول از به ایستگاه به ایستگاه دیگه می ره بلافاصله نباشه یا مثلا خط شما گلوگاه داشته باشه . به کار دیگه هم می تونید بکنید . ببینید تو یه روز چند محصول تولید می شه و بعد تعداد رو تقسیم به مدت زمان شیفت کاری کنید تا زمان سیکل یه محصول بدست بیاد .

ببخشد پس نرخ تولید چی هست ؟

sindad

عضو جدید
سلام
ببينيد،دو تا بحث اينجاست.يكي كارهاي دستي كه با افزايش نيرو افزايش آمار داريم يكي كارهائي كه افزايش نيرو تاثيري در آمار نداره.مثلا كار مونتاژ با افزايش نيرو ،خروجي بيشتري داره اما وقتي دستگاه سري تراش اتوماتيك داريم هر 4 دستگاه رو 1 نفر ميتونه ساپورت كنه.اگه دو نفر هم بشه تاثيري نداره.كارهاي اين تيپي رو واحد توليد بايد تشخيص دهد كه فلان كار چند تا نيرو بايد داشته باشه.
مثال : مثلا مونتاژ 10000 عدد قطعه A رو تو برنامه داريم
عنوان مرحلهآمار در شيفتنفر شيفت مورد نياز
مونتاژ پيچ100100
مونتاژ مهره20200
مونتاژ واشر40250
جمع-
550

جمعا 550 نفر شيفت مورد نياز براي مونتاژ اين محصول است اگر 250 روز كاري در كل سال داشته باشيم خواهيم داشت :

2.2=250/550
يعني 2.2 نيرو نياز است.(فقط براي اين كار) اگر مونتاژ محصولات ديگر هم داشته باشيم به همين صورت حساب ميكنيم.ممكنه در نهايت برسيم به 10 نفر،اما فعلا 8 تا نيرو بيشتر نداشته باشيم .مسلما جذب نيرو براي ما هزينه بر تر از اضافه كار است.پس حساب ميكنيم اگر 250 روز كاري هر روز اضافه كاي ياشند چقدر از كار مارو جبران ميكنه.ممكنه با 8 نفر به همراه اضافه كار نيازي به جذب نيرو هم نباشه.
نيمدونم تونستم مطلبو برسونم يا نه.

درود
جناب linktaz منظور از نفر شیفت همون نفر ساعت هست ؟
و اینکه محبت میکنید فرمولش رو اینجا بگذارید؟

sindad

عضو جدید
اجازه بده از كل به جز بيام تا متوجه بشي،شما از كمر كار گرفتي و شايد سخت باشه.
ببينيد،اگر توليد شما MTS هستش پس بهتره در انبار محصول ROP تعريف كنيد.
خوب پارامترهاي ROP چي هستش؟Lead Time ,DemandLead time كه مشخصه چيه.البته همين Lead time جاي بحث بسياري داره.اگر نياز داري بگو در موردش صحبت كنيم.
D:تقاضا يا در اينجا فروش .اگر نداريد پيش بيني فروش .اگر داريد كه چه بهتر.خوب حالا چطوري حساب كنيم؟!!
4 صورت وجود داره :
1-تقاضا ثابت و دوره ثابت2-تقاضا ثابت و دوره متغيير3-تقاضا متغيير و دوره ثابت4-تقاضا متغيير و دوره متغيير
من از مورد 4 استفاده ميكنم.چون ما در ايران هيچيمون طبيعي نيست.چه فرقي با هم ميكنند؟
اين 4 مورد در ميزان موجودي اطمينان با هم فرق ميكنند.
خوب وقتي تقاضا متغيير باشه و دوره متغيير ميزان موجودي اطمينان ميره بالا،البته هزينه نگهداري در انبار ميره بالا،اما ميتونيم نوسانات عجيب بازار رو پاسخگو باشيم.
بالاخره بايد پي يه فاكتور منفي رو به تنمون بماليم.كه فعلا جذب بازار از همه چيز مهمتره.
خوب فرمولش؟

مشاهده پیوست 113778
(ببخشيد بد خطه،نرم افزار به درد بخوري نداشتم باهاش بنويسم!)
Z هم كه بلدين چطوري محاسبه كنيد.البته،هرچه سطح سرويس دهي بالاتر باشه يعني ريسك پايين تره پس؟پس موجودي اطمينان ميره بالا.نميدونم تا اينجا متوجه شدين يا نه.سعي كردم ساده بگم.ببخشيد ديگه مثل كلاس درس شد...هرجاشو متوجه نشديد بگيد تا دوباره بگم.

ببخشید میشه کل پارامترهای فرمول رو توضیح بدین با یک مثال

sindad

عضو جدید

demand=
اگر قبلا توليد شده يه كاردكس فروش بگيريد و انحراف معيار روحساب كن و ميانگين
lead time=
زمان تحويل .چند ماهه ميشه محصول رو تو انبار محصولرسيد كرد
خوب اينجا 2 تا بحث هستش:

-
شما بايد در وقتي كه ليدتايم محصولرا حساب ميكنيد بررسي كنيد آيا زمان ليد تايم مواد را در ليد تايم محصول دخيل كنيديا نه؟! چه فرقي ميكنه؟خوب ممكنه محصول 1 ماه توليدش طول بكشه.اما 5 ماه طول بكشهمواد اون از زمان درخواست به كارخانه برسد.يعني ليد تايم 6 ماه؟
اصلا ميتونيد مواد رو بخريد و براي مواد هم نقطه سفارش تعيين كنيد كه ليد تايم اونو صفر كنيد؟يا شايد هم قطعه نيم ساخته كنيد و بخوابونيد تو انبار نيم ساخته تا سريعا آماده بشه.اين موارد بررسي كارشناسي ميخواد.

ببخشید انحراف معیار رو چطور حساب کنیم ؟

linktaz

کاربر بیش فعال
با سلام
دوستان عزیز ،پس از تقریبا ً 3 سال وقفه در فعالیت های خودم در این سایت،و با علاقه و لطفی که دوستان نسبت به من داشتند مجددا ً برگشتم تا با عزیزان علاقه مند به مباحث برنامه ریزی تولید و انبار هستند به بحث و گفتمان بپردازیم .کاربران قدیمی شاید یکم یادشون باشه ... بهر حال امیدوارم مشکلات قبلی دیگه پیش نیاد و بشه اطلاعات این زمینه از رشته صنایع رو به اشتراک گذاشت...
مشکلات خودتون توی مباحث برنامه ریزی و انبار در کارخونه ای که مشغول به کار هستید یا اگر سوالی در این خصوص دارید رو عنوان کنیم تا باهم بتونیم حلش کنیم.
ضمنا ً سایت تخصصی بنده www.production-planning.ir هستش که اونجا نیز مجددا راه اندازه و درخدمتتون هستم

به امید گفتمان های تخصصی و رشد و ارتقای علمی عزیزان