مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

برقيان

عضو جدید
آقا یعقوب سلام . تبریک میگم برای قبولیتون در امتحان. من سومین باری خواهد شد که میخواهم امتحان طراحی بدم و متاسفانه هر دفعه با اختلاف کمی مردود شدم. حقیقتا من این سایت رو که امروز 10/8/92 هستش 2 یا 3 روزی هستش که پیدا شدم و مطالب این تاپیک رو از اول مطالعه کردم و تا به اینجا رسیدم که دیدم شما بلعخره نوشته اید که قبول شدید با نمره 25. باز هم تبریک میگم به شما . فقط یک خواهشی دارم و اون هم اینکه که اگر امکان داره من نمیتونم فایل های شما رو از سایت رپید شیر دانلود کنم . لطفا منو راهنمایی کنید چجوری بتونم از این سایت دریافت کنم یا اگر زحمتی نیست برایم ایمیل کنید . ممنون میشم از لطفتون. به امید موفقیت

برقيان

عضو جدید
با سلام من یک سری مواردی رو که دیدم و به نظرم باید رعایت میکردید در ترسیمتان رو ذکر میکنم:
1- درب های انباری بایستی به بیرون باز شوند
2- ابعاد موتورخانه فکر میکنم کوچک باشد و برای این ساختمان با همچین زیربنایی حد اقل 20 متر مربع نیاز دارید.
3- در موتور خانه شما نیاز به یک تهویه به وسیله داکت دارید.
4- چون ساختمان بالای 180 متر مربع زیر بنا میباشد در پارکینک زیرزمین شما نیاز به یک دسترسی دوم یا همان پله در دورترین فاصله نسبت به باکس پله دارید که فکر میکنم این رو بایستی کنار رمپتون در نظر بگیرید.
5- انباری های بایستی 10 تا 20 سانتیمتر بالاتر از سطح زیرزمین باشند.
6- ورودی لابیتون خوبه اما فکر میکنم اگز دسترسی مجزائی برای آزانس در نظر میگرفتید یا حتی ورودیتون رو نزدیکتر به آزانس بود بیشتر قابل قبول باشه
8- رمپ معلولین لازم نیست؟
9- ابعاد آسانسورتون رو سعی کنید در داخل خودش رسم کنید و همچنین مساحت فیلتر آسانسور را در جلو آسانسور ذگر کنید.
10 عدد شیب بندی بام رو ذکر نکردید. اسلوپ 2%
11- کد ارتفاعی روی بام و حتا رو خر پشته و کد ارتفاعی در حیاط رو حتما ذکر کنید.
12. درز انقطاع رو من ندیدم رسم کرده باشید.
13. دیوار زیر زمین 30 سانتیمتر بایستی باشد.
دیوار دور آسانسور و جاله آسانسور ذگر شود که مجهز به حریق با 2 ساعت تاخیر میباشد.
15. سعی کنید مقطع را از چاله آسانسور نیز رد کنید.
16. در نما سعی شود ضخامت سقف ها را با خط چین نمایش دهید.
17 . در نما سعی شود خط اندازه داخلی به صورت عمودی برای نمایش اندازه پنچره ها و ابعاد آنها ذکر شود.
18 . در نما سعی شود جنس نما مشخص شود .
آرزوی موفقیت برای شما دارم.

برقيان

عضو جدید
دوستان سلام
من یه چیزی میدونم
اونم اینکه اولین پلان که پارکینگ هست فوق العاده مهم هست
تعداد ماشینا و قانون ترسیم و اندازه هاش
اما نکته دوم که از الان تا اخرین امتحان طراحی معماری هر سال جز نکات کلیدی هست دسترسی معلولان هست
من واقعا نمیدونم قوانین ترسیم چیه
شیب و دهنه و... همه میدونیم مشکل محل قرار گیریشه
ما که اجازه پیشروی نداریم پس باید تو محدوده پلان باشه؟
کسی هست این قانون رو بدونه؟
بچه ها این واقعا تو ترسیم مهمه
من 3 تا ازمون دادم میدونم تو جلسه فرصت پیدا کردن قانون نداارید
اعتماد به بغل دستی هم فقط سردر گمی داره
لطفا یکی این قانونو روشن کنه
ممنونم
با سلام . در مورد ضوابط معلولین اگر صفحه های نخست این تاپیک رو مطالعه بفرمایید به جواب خود خواهید رسید.موفق باشید

برقيان

عضو جدید
سلام فائزه خانوم ممنون ازت
ولی من هنوز ج نگرفتمااااااااااااااا
در هر طرف بنا که همسایه داریم....باید 5 سانت از زیر بنا کم کنیم ......و در پلان طرح به جای 10 متر بنویسیم 9.9 یا فقط نوشتن صرف درز انقطاع کافیه؟؟؟
خدمت شما عرض کنم مهندس . درز انقطاع جزو زیربنای ساختمان محسوب میشود بنابراین شما 60% زمین رو که رسم کردید نبایستی درز انقطاع را که رسم کردید از آن کم کنید.

برقيان

عضو جدید
سلام دوستان خوب و مهربونم
من یه خواهش دارم
من امتحان طراحی و نظارت رو شرکت کردم
ولی تازه میخوام شروع کنم برا خوندن
میشه بهم بگی اون کتابها و منابع مهم کدوما هستن که من بخونم؟؟؟؟؟؟
آخه من هم دیر کردم و هم وقت کافی برا خوندن همه کتابهارو بخونم
تورو خدا کسی که دقیقا میدونه بهم کمک کنه
ممنونتونم:gol::gol::gol:
سلام مهندس. خدمت شما عرض شود شما برای سر جلسه امتحان تستی هیچ گزینه ای را با توجه به معلومات خود و یا حتی اگر کتاب های مقررات رانیز خوانده باشید بزنید. تنها و تنها اگر 100% مطمعن هستید جواب درسته اقدام به زدن سوال فرمایید و در غیر اینصورت تنها بایستی سوال مورد نظرتون رو از داخل مباحث پیدا کنید . و بدانید که بدون زدن تست های سال های گذشته و آشنا نبودن با روش پیدا کردن جواب سوال ها در کتاب احتمال قبولیتان کم است.
در مورد امتحان طراحی به نظر من اگر این تاپیک را از صفحه نخست مطالعه کنید بسیاری از سوالات مربوط به طراحی رو که دارید مرتفع خواهد شد.
و در نهایت توکل بر خدا کردن نیز بایستی چاشنی کار کنید.
موفق باشید.

kaveh5

عضو جدید
سلام مهندسین گرامی ضوابط طراحی خونه دوبلکس مطلبی داشته باشه؟ لطفا

kaveh5

عضو جدید
سلام من اولین بارمه که آزمون خواهم داد تمام نکات رو خوندم و تمام ازمونها رو زدم ولی نمیدونم حقیقتا قبول میشم یا نه!!! لطفا راهنمایی کنین

Ftm.A

عضو جدید
من سال 91اسفند رو طراحی کردم و عکس آن رو میزارم لطفا نظر دهیدمشاهده پیوست 178120مشاهده پیوست 178121

طراحی اسفند 91 شمارو دیدم. کارتون خوب بود بنظرم و ضوابطی که اینجا عنوان میشه رعایت کردین.ببخشید یه سوال داشتم؛ آیا دو باری که قبلا شرکت کردین هم کارتون به همین صورت بوده و نتیجه نگرفتین؟! یعنی آزمون طراحی اینقدر سخت میشه نتیجه گرفت؟!

برقيان

عضو جدید
طراحی اسفند 91 شمارو دیدم. کارتون خوب بود بنظرم و ضوابطی که اینجا عنوان میشه رعایت کردین.ببخشید یه سوال داشتم؛ آیا دو باری که قبلا شرکت کردین هم کارتون به همین صورت بوده و نتیجه نگرفتین؟! یعنی آزمون طراحی اینقدر سخت میشه نتیجه گرفت؟!
سلام. فردا براتون از كارم كه موقع امتحان عكس گرفتم رو و متاسفانه ١٩ شدم رو ميزارم و البته بگم الان نصبت به اون موقع خيلي تجربياتم بيشتر شده و الان ميفهمم كه چه اشكالات فاحشي در موقع امتحان مرتكبشون شدم. و اول كارم رو ميزارم ميخوام بدونم دوستان چه اشكالاتي ميگيرند. بعد خودم كار امتحانم رو نقد خواهم كرد تا دوستان ديگه اشتباهات منو مرتكب نشند و ايشا... قبول شيم همگي

Ftm.A

عضو جدید
سلام. فردا براتون از كارم كه موقع امتحان عكس گرفتم رو و متاسفانه ١٩ شدم رو ميزارم و البته بگم الان نصبت به اون موقع خيلي تجربياتم بيشتر شده و الان ميفهمم كه چه اشكالات فاحشي در موقع امتحان مرتكبشون شدم. و اول كارم رو ميزارم ميخوام بدونم دوستان چه اشكالاتي ميگيرند. بعد خودم كار امتحانم رو نقد خواهم كرد تا دوستان ديگه اشتباهات منو مرتكب نشند و ايشا... قبول شيم همگي

ممنون، خیلی فکر خوبیه :)

hedylamarr

عضو جدید
دوستان عزيزم سلام.
من اسفند 91 براي اولين بار طراحي امتحان دادم و با نمره 29 قبول شدم. تازه مقطع رو هم نرسيدم كامل كنم. خواستم بهتون بگم ضوابط شهرداري رو كلا كنار بگذارين و فقط بر اساس مقررات ملي طراحي كنين. نكته مهم ديگه اينكه حتما پلانهاتون رو شمالي-جنوبي دربيارين كه هم از شمال و هم از جنوب نوربگيرن. من خودم بشخصه هيچكدوم از دوستانم كه پلان شرقي-غربي طراحي كرده بودن (حتي با اينكه همه مقررات رو رعايت كرده بودن) قبول نشدن. دستتون هم بايد خيلي تند باشه. تا يك حدي كه طرح روي پوستي دراومد ببرين روكاغذ اصلي. به اميد موفقيت همتون

برقيان

عضو جدید
عکس سر جلسه امتحان اسفند 91 که با نمره 19 رد شدم. امیدوارم نظراتتون رو بدید و اینکه نکات منفی کار من رو بیاموزید و انشا... در امتحان 92 شما دوستان تکرار نکنید.20130315_170600.jpg

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
عکس سر جلسه امتحان اسفند 91 که با نمره 19 رد شدم. امیدوارم نظراتتون رو بدید و اینکه نکات منفی کار من رو بیاموزید و انشا... در امتحان 92 شما دوستان تکرار نکنید.مشاهده پیوست 178579

سلام.
تو این پلانتون :
1-جانمایی راه پلتون خوب نیست.
2-شش تا پارکینگی که تامین کردید در واقع درست نیست.بهد امکان دسترسی به انبار هاتون فراهم نیست..فاصله 80 سانتی از درب انبار و موتورخونه تا پارکینگ رعایت نشده.
همین دیگه..:smile:

taniaa

عضو جدید
کسی میدونه آزمون های آذر 92 در چندم آذر و چه ساعاتی برگذار می شند؟ لطفا کمک کنید جواب بدید خیلی ضروریه

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
واسه کشیدن میشه از رنگ هم استفاده کرد ؟

مثلا واسه قاطی نشدن خطوط اندازه گذاری ر با رنگ آبی کشید یا به هر نحوی استفاده از خطوط رنگی مجاز هست ؟

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
جزوه دوستتون کاملا درسته مفید حداقل 3.6 و حداکثر 4.50.

تو صفحه 60 از مبحث 4 مقررات ملی یه جدول هست .

توش حداقل ارتفاع فضای اشتغال کسبی و تجاری را زده 2.40 !!!!!!!!!!!!!!!!!

این 3.60 را از کجا میگید ؟ کجا نوشته ؟ از کجا باید بفهمیم کجا کدوم درسته ؟

معمار111

عضو جدید
کسی میدونه آزمون های آذر 92 در چندم آذر و چه ساعاتی برگذار می شند؟ لطفا کمک کنید جواب بدید خیلی ضروریه

این سوالو تو همه تایپیک ها کپی پیست کردید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/آیا/؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

معمار111

عضو جدید
تو صفحه 60 از مبحث 4 مقررات ملی یه جدول هست .

توش حداقل ارتفاع فضای اشتغال کسبی و تجاری را زده 2.40 !!!!!!!!!!!!!!!!!

این 3.60 را از کجا میگید ؟ کجا نوشته ؟ از کجا باید بفهمیم کجا کدوم درسته ؟
توی مقررات ملی تو تمام مباحث صفحات اولش نوشته اگر به اعداد یا مطالب متفاوت برخورد کردید توی نشریه ها و مباحث .... مباحث مقررات ملی ملاک عمل است

farch67

عضو جدید
توی مقررات ملی تو تمام مباحث صفحات اولش نوشته اگر به اعداد یا مطالب متفاوت برخورد کردید توی نشریه ها و مباحث .... مباحث مقررات ملی ملاک عمل است

یعنی جای دیگه ای تو مباحث، غیر از صفحه 60 مبحث 4، نوشته کسبی تجاری میشه 3.60 ؟

mo_mosavyan

عضو جدید
سلام
1) دودکش موتورخانه در طبقات دیده نشده
2) حریم ورودی آسانسور و پله در پارک وی می باشد

mdt001

عضو جدید
من طراحیم ضعیفه کسی هست یه نمونه مسکونی تایید شده به من بده ببرم سر جلسه کپی پیست کنم .چاره ای نیست دوستان کمک کنین اینم ایمیلم مرسیakropolis1982@yahoo.com

سلام دوست عزیز.
سجاد جان بخدا اگه با یه کپی پیست مشکل حل میشد دیگه آزمون نبود اسمش...واقعا باید هم زحمت کشید واسه موفقیت و البته از اونجایی که رشته ی ما سلیقه ای هست در اغلب موارد یکم خوش اقبال بودن هم میتونه به قبول شدنت در این آزمون غیر استاندارد کمک کنه. . .
موفق باشی

بالا