مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

RAHA60

کاربر فعال
اصلا با امتحان شهریور قابل مقایسه نبود...اون خیلی آسونتر بود فقط ابهام سوال مشکل ساز شد...
نه زیر زمین داشت ...نه تجاری...نه رمپای مختلف.......واقعا در مقایسه زمان خیلی کمتری می خواست

RAHA60

کاربر فعال
حداقل تجاری 3 متر ارتفاع ..4.8 را از کجا آوردید.........
منم همکف را 60 گرفتم..

pampam2

عضو جدید
حداقل تجاری 3 متر ارتفاع ..4.8 را از کجا آوردید.........
منم همکف را 60 گرفتم..

من تو جزوه یکی از دوستان که کلاس میرفت خونده بودم حداقل تجاری کف تا کف 4 متر....این ارتفاع کلی هم پله هام رو بهم ریخت.من همکف رو 72 گرفتم

کدخدا

مدیر بازنشسته
من تو جزوه یکی از دوستان که کلاس میرفت خونده بودم حداقل تجاری کف تا کف 4 متر....این ارتفاع کلی هم پله هام رو بهم ریخت.من همکف رو 72 گرفتم

جزوه دوستتون کاملا درسته مفید حداقل 3.6 و حداکثر 4.50.

dezeere

عضو جدید
منم 3 گرفتم آخه تراکمشم زیر 50 نفر بود!با اینکه تو ذهنم این بود که تجاری 4.5 هست! 3 متر عقب نشینی الزامی نیست؟ جک هیدرولیکی چرا مجاز نیست؟

کدخدا

مدیر بازنشسته
منم 3 گرفتم آخه تراکمشم زیر 50 نفر بود!با اینکه تو ذهنم این بود که تجاری 4.5 هست! 3 متر عقب نشینی الزامی نیست؟ جک هیدرولیکی چرا مجاز نیست؟
ارتفاع 3 متر برای فضای تجاری اصلا قابل قبول نیست .حداقل 3.6 که با ارتفاع سقف 40 می شه کف تا کف 4 .این جزو ضوابط معماری و شهر سازی هستش .این رو مطمئن باشید .

archvadood

عضو جدید
نمیگم حتما فقط توی پست قبلی هم نوشتم توی صورت مسئله برش را اینجور خواسته پس منطقی میاد که پله طولی باشه ولی بازم این دلیل نمیشه فقط یه حدسه
چهار رمپ منظور چیه؟

اره چهار رمپه ، آسانسورم کنارش بود ، برش هم از هر دو تاش رد میشد ؛)

archvadood

عضو جدید
من ارتفاع آژانس و 4.5 گرفتم ، البنه یک متر سقف کاذب دادم که تیرا توش پنهون شدن و مفید 3.5 باقی موند! تراز همکف رو هم با سه تا پله 0.5 متر در آوردم....نما رو نرسیدم

mehrdad2all

عضو
من ارتفاع آژانس و 4.5 گرفتم ، البنه یک متر سقف کاذب دادم که تیرا توش پنهون شدن و مفید 3.5 باقی موند! تراز همکف رو هم با سه تا پله 0.5 متر در آوردم....نما رو نرسیدم

با اینحال پله شما با سه گردش باید به طبقه اول برسه و جای درب پله قرینه میشه... اینو درنظر گرفتی؟ من بخاطر همین مشکل تو حل پلانهای بالا برام بوجود اومد و ناچار شدم تجاری رو 6.20 بگیرم که جهت پله عوض نشه.
ضمناً ارتفاع همکف رو 1.20 گرفتم چون رمپم اگر داخل زیرزمین میرفت پارکینگهام جواب نمیداد. من نمیدونم چطوری با امتداد رمپ داخل زیرزمین تونستین 6 تا پارکینگ و 4 تا انباری و 1 موتورخونه دربیارین؟!
به هرحال ناچاراً یه جک معلول 1.5 در 1.5 هم گذاشتم. البته یکی هم برای ورودی لابی از توی حیاط گذاشتم.
مقطع نرسیدم بزنم.
فقط یکی از پلانهام آکس بندی داشت و بقیه پلانها فقط ستونها بود. نمام هم آکس نداشت

dezeere

عضو جدید
بچه ها لطفا بگید میشد جای رمپ معلولین جک هیدرولیکی گذاشت؟ هیجا ندیدم قانونی باشه راجع بهش

salva

عضو جدید
خوب خدا رو شکر که تموم شد! سوال معقول تر از امتحان شهریور بود ولی نکات ریز و خواسته هاش زیاد بود... من رمپ رو تو حیاط حل کردم که البته سایت پلان رو 10 دیقه آخر رسوندم یه چیزایی بکشم! پلان زیرزمین و پارکینگ و طبقات رو راضی هستم... مونتها که چون آلرژی دارم به بحث نور جنوب و حق انسانی همه آدم ها میدونم که خونه شون نور جنوب بگیره! به صورت طولی تقسیم کردم که یه کم اذیت نمود! و معماری پلان طبقاتم به اندازه ای که تو امتحان شهریور خوب در اومد نبود! ولی به هرحال تا جایی که میشد ضوابط رو رعایت کردم و ترسیماتش رو تکمیل! نما رو هم بعد پلان ها با آرامش کشیدم تموم شد که ییهو دیدم ساعت 4:10 دیقه است و من برش و سایت پلان ندارم! بدو بدو برش زدم و سایت پلانم که به صورت ناپلئونی... ولی خطوط آکس و کدگذاری ها و اینا انجام شد باشد که مقبول افتد!

در ضمن تو پلان طبقات هم چون بنا مشرف به گذر 16 متری بود 80 سانت از دو طرف شرقی و شمالی اومدم بیرون... خط اصلی رو لاک گرفتم و دوباره ترسیم کردم 80 سانت این ور تر! بالکن هم که به سمت حیاط دادم اینا رو بام هم تاثیر میذاشت اونم لاک گرفتم از اول کشیدم!

عکسم از کارام گرفتم که راستش به دلیل اجتناب از استرس وارده ترجیح میدم سکرت نگهش دارم! :D

انشالاه که قبول بشیم همه مون... ولی خداییش رد هم میشم با 49 نشم دیگه! بس که این موضوع منو چزوند حتی تا لحظه آخر تحویل برگه های دیروز! :cry:

mehrdad2all

عضو
خوب خدا رو شکر که تموم شد! سوال معقول تر از امتحان شهریور بود ولی نکات ریز و خواسته هاش زیاد بود... من رمپ رو تو حیاط حل کردم که البته سایت پلان رو 10 دیقه آخر رسوندم یه چیزایی بکشم! پلان زیرزمین و پارکینگ و طبقات رو راضی هستم... مونتها که چون آلرژی دارم به بحث نور جنوب و حق انسانی همه آدم ها میدونم که خونه شون نور جنوب بگیره! به صورت طولی تقسیم کردم که یه کم اذیت نمود! و معماری پلان طبقاتم به اندازه ای که تو امتحان شهریور خوب در اومد نبود! ولی به هرحال تا جایی که میشد ضوابط رو رعایت کردم و ترسیماتش رو تکمیل! نما رو هم بعد پلان ها با آرامش کشیدم تموم شد که ییهو دیدم ساعت 4:10 دیقه است و من برش و سایت پلان ندارم! بدو بدو برش زدم و سایت پلانم که به صورت ناپلئونی... ولی خطوط آکس و کدگذاری ها و اینا انجام شد باشد که مقبول افتد!

در ضمن تو پلان طبقات هم چون بنا مشرف به گذر 16 متری بود 80 سانت از دو طرف شرقی و شمالی اومدم بیرون... خط اصلی رو لاک گرفتم و دوباره ترسیم کردم 80 سانت این ور تر! بالکن هم که به سمت حیاط دادم اینا رو بام هم تاثیر میذاشت اونم لاک گرفتم از اول کشیدم!

عکسم از کارام گرفتم که راستش به دلیل اجتناب از استرس وارده ترجیح میدم سکرت نگهش دارم! :D

انشالاه که قبول بشیم همه مون... ولی خداییش رد هم میشم با 49 نشم دیگه! بس که این موضوع منو چزوند حتی تا لحظه آخر تحویل برگه های دیروز! :cry:

من هم اولش 80 سانت کنسول کردم و خطشون رو لاک گرفتم... ولی... مسئول جلسه که از نظام مهندسی اومده بود گفت کنسول ندید! چون محدوده رو مشخص کرده طبق همون برید جلو... خلاصه از اول دوباره کاری...

salva

عضو جدید
من هم اولش 80 سانت کنسول کردم و خطشون رو لاک گرفتم... ولی... مسئول جلسه که از نظام مهندسی اومده بود گفت کنسول ندید! چون محدوده رو مشخص کرده طبق همون برید جلو... خلاصه از اول دوباره کاری...

اونوقت اونایی که مسئول جلسه نیومد بشون بگه چیکار کنن؟! :surprised:

اون محدوده زمین بود دیگه! یعنی زیربنایی که تملک شده! ولی طبق ضوابط شما می تونین تو طبقات بیرون بیاین و معمولن هم تو 99 درصد مواقع به دلیل ارزش زمین ترجیح بر این کار هست... من فکر میکنم برا همینم مشخص کرده بود گذر 16 متری رو! همین طور برای okb پنجره ها!

دیگه حالا هرچی بود گذشته! ایشاللا که نتیجه خوب بشه...

mehrdad2all

عضو
اونوقت اونایی که مسئول جلسه نیومد بشون بگه چیکار کنن؟! :surprised:

اون محدوده زمین بود دیگه! یعنی زیربنایی که تملک شده! ولی طبق ضوابط شما می تونین تو طبقات بیرون بیاین و معمولن هم تو 99 درصد مواقع به دلیل ارزش زمین ترجیح بر این کار هست... من فکر میکنم برا همینم مشخص کرده بود گذر 16 متری رو! همین طور برای okb پنجره ها!

دیگه حالا هرچی بود گذشته! ایشاللا که نتیجه خوب بشه...

جریان O.K.B پنجره ها چیه؟

jafarsydi

عضو جدید
بچها اگه رمپ رو از توی حیاط ندیم و از داخل خود ساختمان رمپ بدیم، طرح کلا رد میشه؟
من اشتباه خیلی بدی کردم :(

dr_mehry

عضو
جالب بود امسال!!!!!!!
تو یزد که از میز های سلف سرویس به عنوان میز نقشه کشی استفاده کرده بودند.خط کش T عملا غیر استفاده شده بود.کلی خندیدم به حماقت بعضی ها.

shiva_adibi

عضو جدید
دقیقا نباید کنسول میدادید همون محدوده ای که خودش تعیین کرده باید می کشیدید

jafarsydi

عضو جدید
بچها اگه رمپ رو از توی حیاط ندیم و از داخل خود ساختمان رمپ بدیم،
طرح کلا رد میشه
؟من اشتباه خیلی بدی کردم
:cry:

5تا پارکینگ و 3تا انبار
تمام شیت ها رو کشیدم.فقط برش،چون پلها 17 سانتی بود،فقط پلهای 1طبقه اش رو کشیدم
از مسکونی ها هم واحد شمالی تک خوابه دراومد.مسکونی خوب شدولی از آژانسه و لابیش خیلی راضی نیستم.
اندازه گداری کدهای ارتفاع تو پلان و......و مبلمان هم کردم.
این هم طراحی ام شد:
http://upcity.ir/images/36835976511070972900.jpg

shiva_adibi

عضو جدید
بچها اگه رمپ رو از توی حیاط ندیم و از داخل خود ساختمان رمپ بدیم،
طرح کلا رد میشه
؟من اشتباه خیلی بدی کردم
:cry:

5تا پارکینگ و 3تا انبار
تمام شیت ها رو کشیدم.فقط برش،چون پلها 17 سانتی بود،فقط پلهای 1طبقه اش رو کشیدم
از مسکونی ها هم واحد شمالی تک خوابه دراومد.مسکونی خوب شدولی از آژانسه و لابیش خیلی راضی نیستم.
اندازه گداری کدهای ارتفاع تو پلان و......و مبلمان هم کردم.
این هم طراحی ام شد:
http://upcity.ir/images/36835976511070972900.jpg
اشتباه که خیلی تو طرحتون هست
ولی اشکال نداره نگران نباشید شاید همین طرح قبول بشه همیشه اون چیزی که همه فکر میکنند درست نیست:smile:

shiva_adibi

عضو جدید
اگه اصولیشو بخوایند باید کنسول را هر سه طرف بدید چون هم به صرفه تره هم مگه طرف دیونه باشه از فضای که میشه استفاده کرد استفاده نکنه اما و اما اینکه وقتی براتون محدوده مشخص میکنند یعنی از این کادر خارج نشید این نظر طراحای سئواله خیلی هم مزخرفه ولی چه میشه کرد

jafarsydi

عضو جدید
نمیدونم شاید...
ولی توی عنوان سوالها نوشته بود که توی سایت پلان، رمپ رو نشون بدید.یعنی این که حتما توی حیاط میافته که این رو نوشته
توی ابعادی که از زمین داده بود،کل زمین رو داده بوذ34،فکر کنم.من اون رو ندیدیم.
مهمترین ایراد این کار اینه که کلی زمین رو بخاطر رمپ توی زیرزمین و همکف از دست میدیم.و همین هم خیلی خیلی کارم رو سخت کرد.و طراحی ام رو ضعیف
اما شما شرایط امتحان رو هم در نظر بگیر.اضطراب و خستگی سر جلسه خیلی از دقت آدم کم میکنه(همه بچهایی که امتحان دادن حرف من رو خوب میفهمن)
سوالم اینه که به خاطر رمپ 100% کار رد میشه،یا ممکنه به خاطر بقیه نکاتی که در پلانها و برش و بام و ... رعایت کردم، 25 رو به من هم میدن؟!
کار رو که باAutoCAD میکشی،خیلی از ایرادها معلوم میشه.اون ماشین آخری سمت راست که شده9.8، یادم میاد خط کش گذاشتم، فیکس 10شد
دوستان اگه بقیه ایرادهام رو بگین،ممنون میشم.شاید 1دلیل براش داشته باشم :w27:

salva

عضو جدید
اگه اصولیشو بخوایند باید کنسول را هر سه طرف بدید چون هم به صرفه تره هم مگه طرف دیونه باشه از فضای که میشه استفاده کرد استفاده نکنه اما و اما اینکه وقتی براتون محدوده مشخص میکنند یعنی از این کادر خارج نشید این نظر طراحای سئواله خیلی هم مزخرفه ولی چه میشه کرد

من از هر 3 طرف جلو آمدگی ها رو کشیدم... آخه جایی این رو ذکر نکردن که نظر ما اینه بیرون نیاین! حداقلش این بود رو برگه سوال می نوشتن که دست نزنین به محدوده ای که ما کشیدیم!!! به هرحال تو ضوابط مقرات ملی خودشون!! هم هست که علاوه بر 60 درصد زمین که میشه تصرف کرد، از سمت حیاط تا هرچقدر بتونین مجازه بیرون آمدگی که البته طبق ضابطه 2800 ایران نهایت 1.5 تا 2 متره ... و همین طور در گذر 12 تا 20 متری میشه 80 سانت بیرون اومد.

بعدم یادمه تو امتحان شهریور تو سایت پلان خودش 80 سانت و 2 متر رو فلش زده و نشون داده بود که حد مجاز بیرون آمدگی بود...

به هرحال دیگه گذشته هرچه پیش آید خوش آید! ولی منطقی نیس در واقعیت از این مساحت زیر بنا تو طبقات گذشت!!

amin576

عضو جدید
حداقل تجاری 3 متر ارتفاع ..4.8 را از کجا آوردید.........منم همکف را 60 گرفتم..
دوستان آژانس مسافرتی جزو فضاهای اداری و یا خدماتیه ،تجاری نیست.اشکال داره ورودیه آژانسو با یه کم عقب نشینی رو پخی بزاریم؟

tabalvor

عضو

بیخیال همینجوریش هم اینقدر فضا اضافه آوردم که با تراس هم نتونستم فضاهام رو کوچکتر نشون بدم.تقریبا 100 متر زیربنای هر واحد.

tabalvor

عضو
آژانس مسافرتی جزو فضاهای اداری-خدماتی حساب میشه و ارتفاعش مثل تجاری نیس که 4.50 گرفته بشه من که 3.20 گرفتم
آی گفتی ، تو ایلامم مارو تو یه سالن فوتسال با شدت نور نیم کاندیلا قرار دادبودن چنتا گنجشک مزاحمم ....بودن تو اعصابمون از اینا بگذریم یه میز برا من گذاشته بودن به زور دستم بالای میز میرسد جالبتر اینکه صندلیم 12.5 سانت ارتفاع داشت و وقتی مینشستم سرم زیر میز قرار می گرفت،به مراقب میگفتم عوضش کن هی تفره میرفت منم حسابی سروصدا راه انداختم و اعصابم کلی به هم ریخت و تا ساعت 10 تمرکز نداشتم،نتیجه هم اینکه نما رو نرسیدم بکشم و پلانامم ناقص بود
پس اون خانمی که هی اعتراض میکرد شما بودن. میز دوستم که کنارم بود مشکل داشت خودمون رفتیم عوضش کردیم(قبل شروع آزمون) کاش خودت زودتر فکرشو می کردی اینا که مراقب بودن از معماری فقط کلمه مهندسشو بلد بودن.

این گنجشکه که میگی درست بالا سر من بود نمی دونم چی خورده بود. اصلا چرا اینقدر انرژی داشت که از ساعت هشت و سی تا دو و سی یه سر داد میزد. (تو سالن فوتسالم که صدا میپیچه)
صدای کفش پای یکی از بچه ها اون پشت هم که نمیدونم چیکار میکرد احساس میکردم الان یکی با توپ به سمتمون شوت می کنه
یکی از دوستام هم کنارم بود که برا امتحان دادن نیومده بود اومده بود که نزاره من امتحان بدم مرتب جک میگفت نمیزاشت کار کنم.
اولین باری بود که می تونستم امتحان بدم. 27 ساعت برا نظارت خوندم فک نمیکردم اینقدر آسون باشه 34 تا از سوالا رو از کتابا درآوردم.7-8 تا هم از اطلاعات عمومیم جواب دادم(قبول میشم)
طراحی 9 ساعت خوندم. قبولیم 50 - 50 (اگه تجربه داشتم حتما قبول می شدم) دستم عادت کرده به اتوکد(تو امتحان دنبال کپی میگشتم آکسا رو بزارم تو بقیه نقشه هام). کاش براشون طراحی مهم باشه نه ترسیم.
حالا می تونیم با خیال راحت رو پایاناممون کار کنیم. بیخیال
چقد بعد گرفتن ارشد میشه امتحان نظام داد مثل کارشناسی 3 سال؟

بالا