ماکت تلسکوپ رصدخانه ملی ایران / عکس

ZEUS83

عضو جدید
کاربر ممتاز

ماکت تلسکوپ رصدخانه ملی ایران / عکس

نجوم - ماکت تلسکوپ 3.5متری رصدخانه ملی ایران چند وقتی است که در محل پژوهشگاه دانش‌های بنیادی نصب شده است. رصدخانه ملی ایران در قله 3300متری گرگش در حوالی روستای کاموی کاشان احداث خواهد شد.

تلسکوپ رصدخانه ملی ایران دارای آینه اصلی به قطر 3.5 متر است که با نصب سیستم اپتیک فعال روی آن، می‌توان اثرات مخرب جو را خنثی کرد و شفافیت تصاویر را به حد تصاویر تلسکوپ فضایی هابل رساند. این تلسکوپ روی استقرار سمتی-ارتفاعی نصب می‌شود (شبیه به حرکت دوربین روی سه پایه عکاسی) و به کمک کنترل‎های دقیق کامپیوتری می‌توان آن را به هر نقطه دلخواه هدایت کرد. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ،اینجا را کلیک کنید.
قرار است به زودی، سطح قله گرگش مسطح شود تا ساخت تاسیسات و بنای رصدخانه آغاز شود. طبق برنامه‌ریزی‌ها امید می‌رود که بنای رصدخانه تا سال آینده به پایان برسد. اما ساخت تلسکوپ و تجهیزات آشکارساز آن 4 سال به طول خواهد انجامید. شایان ذکر است که طراحی تقریبا تمام اجزای رصدخانه در داخل کشور انجام شده و برای ساخت آن نیز از متخصصان داخلی استفاده می‌شود. تصویر آرشیوی زیر، طرح کلی گنبد رصدخانه را نشان می‌دهد.
موقعیت رصدخانه ملی ایران در منطقه منحصربه‌فرد است، چرا که هم آسمان منطقه گرگش که پس از 10 سال جستجو و آزمایش پیدا شده، دارای یکی از بهترین شاخص‌های رصدی آسمان در سراسر جهان است و هم هیچ تلسکوپ بزرگی (از مرتبه 3 متر) در کشورهای خاورمیانه وجود ندارد، به همین دلیل رصدخانه ملی ایران می‌تواند جای خالی خاورمیانه را در شبکه تلسکوپ‌های بزرگ زمین پر کند و برای رصد رویدادهایی استفاده شود که هیچ یک از دیگر تلسکوپ‌های بزرگ زمین (به خاطر وضعیت تابش خورشید و روز و شب) نمی‌توانند رصد کنند.

ReD_CoDE

متخصص REVIT
کاربر ممتاز
به نظر دوستان تلسکوپ ملی به این کوچیکی و سادگی مناسب ملی بودن هست؟ :surprised:

ZEUS83

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر دوستان تلسکوپ ملی به این کوچیکی و سادگی مناسب ملی بودن هست؟ :surprised:

این صرفا یک ماکت هست . در متن اشاره شده قطر ائینه اصلی 3/5 متر خواهد بود که در خاورمیانه همچین ابعادی برای ائینه اصلی رصد خانه وجود نداره

ReD_CoDE

متخصص REVIT
کاربر ممتاز
این صرفا یک ماکت هست . در متن اشاره شده قطر ائینه اصلی 3/5 متر خواهد بود که در خاورمیانه همچین ابعادی برای ائینه اصلی رصد خانه وجود نداره
این در تخصص شماست
اما من بنا به رشته ام یه مدتی هم در مورد رصدخانه ها و نحوه طراحیشون و ابعاد و اندازه هاشون تحقیقاتی داشتم
خیلی از نظر شکل ظاهری ناقصه از نظر من

ZEUS83

عضو جدید
کاربر ممتاز
این در تخصص شماست
اما من بنا به رشته ام یه مدتی هم در مورد رصدخانه ها و نحوه طراحیشون و ابعاد و اندازه هاشون تحقیقاتی داشتم
خیلی از نظر شکل ظاهری ناقصه از نظر من

از نظر معمار ی حق با شماست . در مورد معماری رصد خانه ها اطلاعاتی ندارم

از نظر شکل ظاهری قبول دارم که خیلی ابتدایی هست

ولی در مورد قطر ائینه رصد خونه می تونم بگم در خاورمیانه مانندش نیست .