لینوکس

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
1- جناب Unline شدیدا دارید تند میرید.
آقا زدی تو خال. به نظر منم ایشون خیلی تند میرن. منصفانه بحث کنیم بهتره.

1- یکی همون قانون کپی رایت که به راحتی از کنارش عبور کردید - شما در کشورهایی که تابع این قانون هستند و حساب و کتاب داره سیستمشون نمیتونید فردی رو پیدا کنید که مثل بچه های 10 - 12 ساله ی ایرانی یک کیف سیدی شامل چندین سیدی و دی وی دی که هرکدوم هزاران برنامه توشون هست داشته باشه

2- منتها لینوکس تمام نرم افزارهاش آزاد هستند - هیچیک از این محدودیت ها رو نداره - حالا به نظر شما کدوم مورد بیشتر به نیاز کاربر احترام گذاشته ؟ شمنا شما از صحبت من قسمتی که مد نظر خودت بود رو جدا کردی - من عرض کردم از بچه ای که تازه پشت کامپیوتر نشسته تا افراد متخصص و حرفه ای - ضمنا لینوکس فرهنگ کپی رایت و احترام به قوانینش - فرهنگ نوع دوستی و چندین فرهنگ زیبای دیگه رو جا انداخته بین کاربرانش به سادگی

3- در ادامه باید باز هم تاکید کنم که مشکل شما از مقایسه ی ویندوز و لینوکس نشات می گیره.

4- درسته نسل بسیاری از لینوکس ها منقرض شده اما بسیاری از لینوکس های جدید هم اصلا در اون لیست حضور ندارند - شما خودتون هم میتونید یک لینوکس بنویسید برای خودتون که البته اگر بخواهید گسترشش بدید نیاز ساپورت بسیار مناسبی دارید

5- پایان این رو عرض کنم که ویندوز در کنار اهداف مشتری مدارانش اهداف تجاری و اقتصادی هم داره که خوب همین موضوع محدودش می کنه

ولی لینوکس محدودیتی نداره چون هدفش فقط کاربراش هستند
1- ببینید دقیقاً یکی از عوامل محبوبیت لینوکس پولی بودن ویندوز هست. وقتی که استفاده از ویندوز و برنامه هایی که بیشترشون پولی هستند هزینه سرسام اوری بدنبال داره، خب بدیهیه جنس مفت محبوبیتش بالا میره. چرا تو دانشگاه های معتبر دنیا جاوا و C++ استفاده میشه؟ اصلاً تو مقالات نمیبینی بنویسن از سی شارپ استفاده کردن. چرا؟ چون سی شارپ هزینه داره. بنابراین محبوبیت جاوا و C++ در بین دانشجوها بیشتره. اما این به معنی برتری این زبان ها به سی شارپ نیست. (فک نکنین من طرفدار سی شارپم، نه، خودم الان دارم جاوا یادمیگیرم.)
2- اینکه برنامه های ویندوز پولی هست نشانه بی احترامی به کاربره و اینکه برنامه های لینوکس رایگانه یعنی احترام به کاربر!!!!!!!!! این حرف اصلاً معنی نداره. یک فرد آزاده برای کارش دستمزد بگیره یا نگیره. حق شرکت های نرم افزاری هست که برای کارشون پول بگیرن. این به معنی بی احترامی نیست. خب بعضیا از حقشون می گذرن. اوپن سورس یک اعتقاده.
در ادامه مورد فوق و مورد اول یک نکته رو بگم. من جزو افرادی هستم که کاملاً به قوانین کپی رایت احترام میذارم. اگه میتونستم انلاین پول پرداخت کنم نرم افزارها رو میخریدم. امکان نداره من یک فیلم، موزیک، یا نرم افزار ایرانی رو کپی کنم. چون میتونم با پول بخرمش.
3- آره دقیقا این دو تا رو مقایسه میکنم و سعی میکنم خودمو جای یک کاربر عادی بذارم. وگرنه برای من نصب ویندوز هم سخت و خسته کننده است(بعد از 10 سال استفاده از کامپیوتر شاید تا حالا 10 بار هم ویندوز نصب نکردم چون همیشه تنبلی کردم:biggrin:.).
برای من سختی های لینوکس ازاردهنده نیست. چون هر مشکلی پیش بیاد راه حلشو پیدا و رفع میکنم. ولی سعی دارم حال کاربر عادی رو در مواجه با مشکلات درک کنم.
4- شاید یکی از مشکلات لینوکس اینه که همه آزاد هستن یک نسخه برا ی خودشون منتشر کنن. این طوری تمرکز بهبودهایی که داده میشه روی یک سیستم نیست. درواقع تغییرات یجورایی مدیریت و جهت دهی نمیشن.
5- به نظرم اون هدف اقتصادی یک محرکی هست که خودش باعث میشه شرکت برای کسب مشتری بیشتر و رضایت اونا تلاش کنه. به همین دلیل مفیده.

خب ، دوست عزیز اگر سیستم عاملها رو اتول فرض کنیم، ویندوز و مک دقیقا مثل خودروهای پیش ساخته هستند. ولی BSD, Linux و سایر اوپن سورسا ، مثل کیت میمونن :D . هر جور که بخوای میشه ساختشون. حتی اگر مثل اوبونتو کاملا آماده باشن.

خب بگذریم از این بحثا ، این که قطعات مناسب لینوکس رو نمیشه پیدا کرد بخاطر قانون نیست. تقصیره جو حاکم هست که کسی از خونه قهر میکنه یا خواننده میشه یا خدمات کامپیوتری.
واقعاً مثال قشنگی زده. هدف کاربر ویندوز اینه که اونو سوار شه و استفاده کنه. اما لینوکس مثل ماشینی هست که کاربر میتونه اونو تیون کنه.
این خدمات کامپیوتری علت داره. یادگیری کاربردهای عمومی و پایه از کامپیوتر سخت نیست. از طرفی نظارتی هم بر کار نیست و در جامعه ما هم کارهای تخصصی کمتر انجام میشه. مثلاً یکی از دوستان قدیمیم لیسانس کشاوری هست، رفته شرکت کامپیوتری ثبت کرده، 4-5 نفر مهندس کامپیوتر هم استخدام کرده. کسی در موقع ثبت شرکت نگفته آقای فلانی تخصص شما با حوزه کاری شرکت هماهنگ نیست.

نه نمیتونم بگم ویندوز راحت تره.
۱.چون به جرات معروف ترین توزیع لینوکسه( اگه محبوب ترین نباشه). الزاما هم برای افراد مبتدی ساخته نشده، برای سادگی ساخته شده.دقیقا چیزی که طاحا میخواد : اینکه راحت بشه باهاش کار کرد بدون درگیر شدن با جزئیات.اصلا خود تو وقتی خواستی نصب یه برنامه رو مثلا بزنی با apt-get مثال زدی که یه پکچ منجر اوبونتویی هست :) (هرچند محدود به اوبونتو نیست)
نظرت برام کاملاً محترمه.
1. ممنون که درک کردی بحث من سر چی بود.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
آقا زدی تو خال. به نظر منم ایشون خیلی تند میرن. منصفانه بحث کنیم بهتره.
نظرت برام کاملاً محترمه.
1. ممنون که درک کردی بحث من سر چی بود.
عاقا! عاقا:D این همه سیستم عامل توی دنیا، اگر قرار بود همه یک طور فکر کنن که این همه تنوع وجود نداشت، به نظر این بحث داره به سمت اثبات حقانیت پیش میره؛ البته من از طاها نقل قول گرفتم ولی منظورم به کل جماعت هست ها :D
یکی ممکنه ویندوز براش راحت باشه، یکی لینوکس حالا هر نسخه ای، یکی ممکنه اصلا طرفدار مک باشه، غیر از قابلیت سیستم عامل ها، یک بخش از تصاحب بازار توسط سیستم عامل ها، انتخاب مردم هست که به قول دوستمون محترمه. بحث وقتی سلیقه ای میشه که من با فلان راحتم و با بهمان سیستم عامل راحت نیستم باید انتظار داشته باشیم چهار نفر بیان بگن نه عاقا ما نظرمون متفاوت هست. به نظرم اگر بیایم قابلیت های منحصر به فردی که این سیستم عامل ها دارند رو با چند تا snapshot ساده یا فایل اموزشی کوچیک اثبات کنیم، که بقیه دوستان هم اگر مایل بودن یه چیزی یاد بگیرن خیلی بهتره تا توی اصل موضوع بمونیم. هر کسی مثال هایی از قابلیت سیستم عامل محبوبش بزنه بقیه استفاده کنن
;)

Drago

پیشکسوت فعال فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز
هر کسی مثال هایی از قابلیت سیستم عامل محبوبش بزنه بقیه استفاده کنن;)
ایده بسیار عالی! به جای حرف یه کم عمل کنیم!
======
یکی از بهترین چیزهایی که من توی لینوکس دیدم بحث عوض کردن میزکاره.شما یه هسته سیستم عامل (هسته لینوکس) رو داری، یه Shell هم داری،اما دسکتاپت رو میتونی عوض کنی.
مثلا توی Ubuntu 12.04 که من الان استفاده میکنم میزکار پیشفرض Unity هست که واقعا به دل من ننشست، هرچقدر هم سعی کردم کانفیگش کنم و باهاش ور برم که خوشایند بشه بازم اونی که میخواستم نشد. اما به راحتی میزکار Cinnamon رو نصب کردم (نصب این میزکار حتی برای کاربر ساده و معمولی هم خیلی راحت و بی دردسره) و بعد از اینکه یه کم کانفیگش کردم دقیقا همون چیزی شد که میخواستم.
اگه این امکان رو نداشتم باید با یه GUI که برام خوشایند نیست یه مدت زیادی رو سر میکردم.

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
داستان این Wayland رو برام یه کم توضیح بده. قبلا شینده بودم که بعضی توزیع ها دارن X رو کنار میزان و میرن سراغ Wayland. اما اصلا تصور سیستم بدون X برام سخته!!
البته چون Wayland جدیدتره باید انتظار باگ های بیشتر و همخوانی کمتر رو داشته باشیم (نسبت به X).
(لطفا توی تاپیک لینوکس جواب بده)

Wayland یک سرور نمایش هست که الان تعدادی توزیع لینوکس مثل Fedora و Maui و بعضا BSD ها مثل ArchBSD دارند بهش مهاجرت میکنند. اوبونتو هم داره Mir و XMir رو توسعه میده.
Wayland ظاهرا از تکنولوژی هایی قراره استفاده کنه که حتی بدون نصب راه انداز های غیر آزاد کارت گرافیک و چیپست و ... ، بدون مشکل بشه کار کرد. یعنی نرمی و انعطافی که بعد نصب درایورها بدست میاد رو تا حدودی تامین کنه.
از طرفی، چون گیم در لینوکس هم کم کم داره پا میگیره، Wayland جایگزین مناسبی برای گیمر ها هم خواهد بود.
این کل چیزیه که از ویلند میدونم و در کل هنوز تستش نکردم، گرچه ممکنه تحریک شم و فدورا ۲۰ رو تست کنم!
یه نکته جالب : گنو/هرد و ویلند هر دوتاشون محصول گنو هستند، ولی هنوز روی هرد پورت نشده :D

Drago

کاربر ممتاز
Wayland یک سرور نمایش هست که الان تعدادی توزیع لینوکس مثل Fedora و Maui و بعضا BSD ها مثل ArchBSD دارند بهش مهاجرت میکنند. اوبونتو هم داره Mir و XMir رو توسعه میده.
Wayland ظاهرا از تکنولوژی هایی قراره استفاده کنه که حتی بدون نصب راه انداز های غیر آزاد کارت گرافیک و چیپست و ... ، بدون مشکل بشه کار کرد. یعنی نرمی و انعطافی که بعد نصب درایورها بدست میاد رو تا حدودی تامین کنه.
از طرفی، چون گیم در لینوکس هم کم کم داره پا میگیره، Wayland جایگزین مناسبی برای گیمر ها هم خواهد بود.
این کل چیزیه که از ویلند میدونم و در کل هنوز تستش نکردم، گرچه ممکنه تحریک شم و فدورا ۲۰ رو تست کنم!
یه نکته جالب : گنو/هرد و ویلند هر دوتاشون محصول گنو هستند، ولی هنوز روی هرد پورت نشده :D
آها پس روی درایور مانور داده...

آقا یه چیز دیگه : من می‌خوام آرچ‌لینوکس نصب کنم. دانلود هم کردم. واسه نصب GUI نداره، قفل کردم! کمکی، راهنمایی‌ای، چیزی؟
خودت نصب کردی تا حالا؟

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
باید دستی و توسط ابزارهایی مثل fdisk و cfdisk و gpart پارتیشن بندی کنی، توسط mount سوارشون کنی و توسط pacstrap سیستم کلی رو نصب کنی :).

بعدش chroot بزنی و گراب و ... .

این شخص یک کتاب در مورد آرچ نوشته (رایگان و دیجیتال) : http://wiki.linuxreview.ir/ArchBook

Drago

کاربر ممتاز
باید دستی و توسط ابزارهایی مثل fdisk و cfdisk و gpart پارتیشن بندی کنی، توسط mount سوارشون کنی و توسط pacstrap سیستم کلی رو نصب کنی :).

بعدش chroot بزنی و گراب و ... .

این شخص یک کتاب در مورد آرچ نوشته (رایگان و دیجیتال) : http://wiki.linuxreview.ir/ArchBook
:|
خب اینا رو که خودمم می‌دونستم، توی همه راهنماها هم همینا (تازه با جزئیات!) گفته شده. من دنبال یه راهنمایی از طرف یه دوست بودم نه یه راهنمایی عمومی!

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
نظر منو بخوای میگم از Antergos یا Archbang استفاده کن :) نصبشون راحته و تازه یه GUI پیشفرض هم دارند.

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
احتمال زیاد ArchBang نصب کنم.
مرسی از راهنمایی!

منم آرچ بنگ رو ترجیح میدم، چون توسعه دهنده هاش، در خود پروژه آرچ هم مشارکت دارند (توسعه دهنده آنترگوس توسعه دهنده آرچ نیست، فقط کاربر حرفه ایه).
و این که نسبتا شناخته شده و امتحان پس داده است، از طرف دیگه باز هم کارها عموما ترمینالی هست (گرچه اینجا نصاب یه رابط ncurses داره) و بیشتر به خود آرچ مسلط خواهی شد.
بعد نصب هم توصیه میکنم KDE رو باهاش امتحان کنی، KDE روی آرچ خیلی پایدار تر از گنومه (اونم چون نسخه آزمایشی گنوم میره تو مخازن پایدار آرچ!)

s.1.8.1.18

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به همگی

راهی نیست بتونم کل صفحه ام اوبونتو بشه؟؟

اون full screen رو میزنم باز منوی vmware بالاش می یاد!!

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
سلام به همگی

راهی نیست بتونم کل صفحه ام اوبونتو بشه؟؟

اون full screen رو میزنم باز منوی vmware بالاش می یاد!!
اون بالا يك علامتي مانند سنجاق يا گيره داره اونو بزني اون منوي بالايي ميره باز اگه بخواي بياد ماوس رو ببر بالا نگاه دار مياد

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
بعد از تجربه نسخه های اولیه ویلند، ترجیح میدم تا موقعی که کاملا پایدار نشده طرفش نرم، تجربه ای که از آرچ داشتم خیلی بد بود. دوباره برگشتم به زوبونتو.
یک دفعه فریز میشد، تصویر میرفت و ... ! کرشهای الکی زیاد داشت خلاصه. :D

در کل توصیه اش نمیکنم فعلا.

Mohandess20

عضو جدید
دوستان سلام
من می خوام یه برنامه نوشته شده با ++
C به نام FastBit رو که در ویندوز در محیط ویژوال استودیو اجرا میشه در لینوکس اجرا کنم. چون برنامه برای لینوکس نوشته شده. این برنامه مربوط به بهبود زمان پاسخ پرس و جو در پایگاه داده های بزرگ هست که در دانشگاه برکلی دارند روش کار می کنند. یکی از اعضای تیم FastBit بهم گفت

Change into theFolderwhere you'vedownloaded Fastbit,i.e. /home/[your
account name]/

Now let's install it, just enter the following lines:

tar xvzf fastbit-ibis1.3.9.tar.gz
cd fastbit-ibis1.3.9
./
configure --prefix=/opt/pdp/fastbit
make install

The compilation will take a while so take a cup of coffee :)

After the compilation has finishedthebinaries are deployed in folder
/
opt/pdp/fastbit/bin/ .

That's it Fastbit is ready to use.

حالا من اومدم مطابق دستور العملش عمل کنم کدهای زیر را وارد کردم:

mohandes@IT:~$ /media/mohandes/Others/VMware-Linux/Data-Set/FastBit/fastbit-ibis1.3.9/
سیستم جواب داده:
bash: /media/mohandes/Others/VMware-Linux/Data-Set/FastBit/fastbit-ibis1.3.9/: Is a directory
بعد من نوشتم:
mohandes@IT:~$ ./configure --prefix=/opt/pdp/fastbit
میگه:
bash: ./configure: No such file or directory
حتی همین خط بالا رو با افزودن
/make install
هم امتحان کردم جواب نداد
پشت هم می زنم:
mohandes@IT:~$ /media/mohandes/Others/VMware-Linux/Data-Set/FastBit/fastbit-ibis1.3.9/./configure --prefix=/opt/pdp/fastbit/make install
میگه:
mohandes@IT:~$ /media/mohandes/Others/VMware-Linux/Data-Set/FastBit/fastbit-ibis1.3.9/./configure: Permission denied
با یکی از دوستان مشورت کردم گفت باید این برنامه رو داشته باشی:
sudo apt-get install monodevelop
اجراش کردم برنامه دانلود شد ولی باز همون ایرور قبلی وجود داره،
Permission denied
به نظرتون گیرش کجاست؟

من می خوام یه برنامه نوشته شده با ++C به نام FastBit رو که در ویندوز در محیط ویژوال استودیو اجرا میشه در لینوکس اجرا کنم. چون برنامه برای لینوکس نوشته شده. این برنامه مربوط به بهبود زمان پاسخ پرس و جو در پایگاه داده های بزرگ هست که در دانشگاه برکلی دارند روش کار می کنند. یکی از اعضای تیم FastBit بهم گفت

Change into the Folder where you've downloaded Fastbit, i.e. /home/[your
account name]/

cd fastbit-ibis1.3.9
./configure --prefix=/opt/pdp/fastbit
make install

After the compilation has finished the binaries are deployed in folder
/opt/pdp/fastbit/bin/ .

mohandes@IT:~$ /media/mohandes/Others/VMware-Linux/Data-Set/FastBit/fastbit-ibis1.3.9/
سیستم جواب داده:
bash: /media/mohandes/Others/VMware-Linux/Data-Set/FastBit/fastbit-ibis1.3.9/: Is a directory
بعد من نوشتم:
میگه:
/make install
هم امتحان کردم جواب نداد
پشت هم می زنم:
mohandes@IT:~$ /media/mohandes/Others/VMware-Linux/Data-Set/FastBit/fastbit-ibis1.3.9/./configure --prefix=/opt/pdp/fastbit/make install
میگه:
mohandes@IT:~$ /media/mohandes/Others/VMware-Linux/Data-Set/FastBit/fastbit-ibis1.3.9/./configure: Permission denied
Permission denied
به نظرتون گیرش کجاست؟

البته این نکته رو هم بگم که فایل اکسترکت شده و من برای همین دستور اکسترکتشو جدا کردم ننوشتم اما وقتی دیدم جواب نمی ده همون فایل زیپشم تو مسیر قرار دادم دقیقا کدهای جناب بِرِند رو وارد کردم. :( دیگه الان نمی دونم باید چی کار کنم؟

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
اين ارور كه به شما ميده يعني اينةه داريكتوري نيست ، دايركتوري هم چيزي شبيه فولدر است براي نگهداري فايل هاي شما ولي فولدر نيست تعريف اصليش هم همينه:logical section of a file system used to hold files

حال براي اينكه يك دايركتوري ايجاد كنيد و اين فايلتون رو اونجا كپي كنيد از دستور mkdirاستفاده كنيد كه مخفف make directory هست
سواد من تا اينجاش بقيه اش رو هم ان شالله اقا امير ميگن اين قدرش رو بلد بودم :)

Drago

کاربر ممتاز
متن سوالت رو دوبار پشت سر هم گذاشتی...
دوستان سلام
من می خوام یه برنامه نوشته شده با ++C به نام FastBit رو که در ویندوز در محیط ویژوال استودیو اجرا میشه در لینوکس اجرا کنم. چون برنامه برای لینوکس نوشته شده. این برنامه مربوط به بهبود زمان پاسخ پرس و جو در پایگاه داده های بزرگ هست که در دانشگاه برکلی دارند روش کار می کنند. یکی از اعضای تیم FastBit بهم گفت

Change into theFolderwhere you'vedownloaded Fastbit,i.e. /home/[your
account name]/

cd fastbit-ibis1.3.9
make install

After the compilation has finishedthebinaries are deployed in folder
/opt/pdp/fastbit/bin/ .

سیستم جواب داده:
بعد من نوشتم:
میگه:
/make install
هم امتحان کردم جواب نداد
پشت هم می زنم:
میگه:

Permission denied
به نظرتون گیرش کجاست؟

البته این نکته رو هم بگم که فایل اکسترکت شده و من برای همین دستور اکسترکتشو جدا کردم ننوشتم اما وقتی دیدم جواب نمی ده همون فایل زیپشم تو مسیر قرار دادم دقیقا کدهای جناب بِرِند رو وارد کردم. :( دیگه الان نمی دونم باید چی کار کنم؟
البته اصولا اینکه بگید فلان برنامه توی محیط ویژوال استودیو اجرا میشه حرف اشتباهیه، حتی وقتی اونجا برنامه رو run میکنید، اول Build میشه و بعد اون Build اجرا میشه. حالا اگه اون Build رو داشته باشید بدون ویژوال استودیو هم میتونید برنامه رو اجرا کنید. بگذریم...
کاری که شما داری میکنی اینه که سورس برنامه رو گرفتی که به صورت tarball هست (با پسوندهای tar.gz یا tar.bz معمولا شناخته میشه). حالا باید این چند مرحله رو طی کنی، دقیقا همون هایی که اون فرد به شما گفته، فارسیش میشه این :
  • برنامه رو باید از حالت آرشیو شده خارج کنید. اما قبلش باید بدونید که کجا دانلودش کردید. این طوری که شما نوشتی توی فولدر Others/VMware-Linux/Data-Set/FastBit دانلودش کردی، یعنی اگه وارد این پوشه بشی اون tarball رو میبینی. چون آدرست طولانیه، من به جاش میذارم myAdress،اوکی؟ پس هرجا نوشتم myAdress تو خودت همون Others/VMware-Linux/Data-Set/FastBit رو بزار. پس فایل ما توی media/mohandes/myAdress قرار داره.
  • حالا با همون دستور tar xvzf fastbit-ibis1.3.9.tar.gz این فایل رو باید از آرشیو خارج کنید. اما قبلش باید حتما وارد اون پوشه شده باشید. اشتباه شما از اینجا شروع میشه. برای رفتن به اون پوشه باید این دستور رو بزنید cd /media/mohandes/myAdress . شما قسمت cd رو جا انداختی. اروری که میگیری واسه اینه که وقتی بدون cd میزنی سیستم فکر میکنه که خب پس این باید آدرس یه فایل باشه، اما این آدرس یه دایرکتوریه (سیستم هم میگه that address] is a directory] ). این رو انجام بدی ارورت حل میشه. بعد از اینکه وارد پوشه شدی همون tar xvzf fastbit-ibis1.3.9.tar.gz رو بزنی فایل از آرشیو در میاد.
  • با دستور configure/. یه سری تنظیمات برای موقع کامپایل شدن سورس آماده میکنی (مثلا اون فرد به شما کمک کرده که برنامه توی پوشه /opt/pdp/fastbit/ نصب بشه، میتونی هر پوشه دیگه که دلت خواست رو به جاش بزاری).
  • دستور make install هم برنامه رو کامپایل میکنه.
  • بعد از اون کافیه cd کنید به /opt/pdp/fastbit/ و برنامه رو اجرا کنید.

سوالی داشتید بپرسید.

آخرین ویرایش:

Mohandess20

عضو جدید
اين ارور كه به شما ميده يعني اينةه داريكتوري نيست ، دايركتوري هم چيزي شبيه فولدر است براي نگهداري فايل هاي شما ولي فولدر نيست تعريف اصليش هم همينه:logical section of a file system used to hold files

حال براي اينكه يك دايركتوري ايجاد كنيد و اين فايلتون رو اونجا كپي كنيد از دستور mkdirاستفاده كنيد كه مخفف make directory هست
سواد من تا اينجاش بقيه اش رو هم ان شالله اقا امير ميگن اين قدرش رو بلد بودم :)

ممنون عزیزم از توضیحاتت
البته متوجه نشدم دستور mkdir کی نوشته میشه؟ چون همون طور که دراگو جان عرض کردند؛ با دستور cd مستقیم به دایرکتوری مورد نظر می رویم؛ ‍‌پس دیگه چرا در لینوکس براش دستور جداگانه گذاشتند؟

اصلا دستور mkdir با cd چه فرقی داره؟

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
ممنون عزیزم از توضیحاتت
البته متوجه نشدم دستور mkdir کی نوشته میشه؟ چون همون طور که دراگو جان عرض کردند؛ با دستور cd مستقیم به دایرکتوری مورد نظر می رویم؛ ‍‌پس دیگه چرا در لینوکس براش دستور جداگانه گذاشتند؟

اصلا دستور mkdir با cd چه فرقی داره؟
اون نياز نيست من اشتباه جواب داده بودم لازم نبود دايرمتوري ايجاد كني من فكر كرده بودم چون دايركتوري نيست مي نويسه دايركتوري نيست ولي چون شما cd رو قبل مسير ننوشته بودين واسه همين مسير رو نشناخته بود .cd مخفف change directory هست براي رفتن به نسير ي مثل مسير فايل شما يا رفتن به دايركتوري از اين استفاده ميشه
پس نتيجه : mkdir براي ايجاد دايركتوري استفاده ميشه ولي cd براي رفتن به دايركتوري موجود و داخل ان دايركتوري استفاده ميشه

Mohandess20

عضو جدید
متن سوالت رو دوبار پشت سر هم گذاشتی...

. . . . . .

این رو انجام بدی ارورت حل میشه. بعد از اینکه وارد پوشه شدی همون tar xvzf fastbit-ibis1.3.9.tar.gz رو بزنی فایل از آرشیو در میاد.

• با دستور configure/. یه سری تنظیمات برای موقع کامپایل شدن سورس آماده میکنی (مثلا اون فرد به شما کمک کرده که برنامه توی پوشه /opt/pdp/fastbit/ نصب بشه، میتونی هر پوشه دیگه که دلت خواست رو به جاش بزاری).
  • دستور make install هم برنامه رو کامپایل میکنه.
  • بعد از اون کافیه cd کنید به /opt/pdp/fastbit/ و برنامه رو اجرا کنید.

سوالی داشتید بپرسید.

سلام دراگو جان
بسیار سپاسگزارم بابت توضیحات جامع و خوبتون. :w26:

1. دیشب اومدم پست بذارم چون تو محیط لینوکس بلد نبودم عکس رو Crop کنم؛ عکسی که از صفحه انداخته بودم رو با همون سایز بزرگ در جواب پست شما پیست کردم؛ برای همین فکر کنم بابت این مسئله فایرفاکسم هنگ کرده بود. صفحه مرورگر هی تیره میشد هی روشن... آخرم نتونستم پستمو بذارم.

2. متاسفانه Linux Ubunto هم در دیفالت خاموش کردنش گزینه Hibernate اش غیرفعال بود و فقط میشد گزینه Suspend یا «هیچ چی» رو انتخاب کرد. این شد که تمام نوشته هام پرید.

3.تو یه تب دیگه ی مروگر هم داشتم ویرایش پست اول رو انجام می دادم که گویا دوبار پست رو نوشته بودم که اونم دیگه دیشب نشد درست کنم. امروزم گزینه ویرایش پستش غیرفعاله!!! گفتم شاید فقط میشه پست آخر رو ویرایش کرد، برای همین اومدم متن بالا که جواب sanamsayna بود رو پاک کردم، صفحه رو رفرش کردم ببینم درست میشه که باز گزینه ویرایش پست نیومد؛ :question: بعد دوباره پست بالا رو نوشتم.
دیگه نمی دونم چی جوری میشه اصلاحش کرد!!

4. دستور cd رو خیلی قشنگ توضیح دادید، :w17:من کل بحث های این تاپیک لینوکس رو مطالعه کردم همیشه خیلی روان و با زبان خودمانی و با مثال، مطالب رو توضیح میدید آدم لذت می بره... :w11:
مثلا اونجا که داشتید در مورد لینوکس می گفتید و توضیح دادید که هسته سیستم عامل هست و مثل شاسی ماشین 405 و پژو پارس می ماند، واقعا مطلب جا افتاد. :)
یه تشکر ویژه هم بابت اون توضیحتون ( البته مربوط میشه به پست 2سال و 3 ماه پیش):w27:

5. این کاری که فرمودید رو انجام دادم، یه اتفاق جالب افتاد و اون این بود که کل مسیر دایرکتوری رفت پشت علامت $ و دیگه جمله is a directory رو نمایش نداد. من همش فکر می کردم وقتی این پیام رو میده یعنی درست رفتم تو مسیر و وقتی میگه No such file or directory یعنی نتونسته تشخیص بده ولی الان فهمیدم همون جمله اولم یه جور اخطار بوده. من متوجه نبودم. :redface:

مسئله رفتن به دایرکتوری درست حل شد...

cd /media/mohandes/Final/Data-Set/FastBit/fastbit-ibis1.3.9

6. البته نتونستم فایل رو با کدهای لینوکس اکسترک کنم... الان میرم دوباره چک می کنم، میگم بازم نشد یا حل شد

7. اما اشکال دیگه ای به وجود اومد

آخرین ویرایش:

Mohandess20

عضو جدید
اوه خدای من!!
من عکس کد لینوکس رو اینجا پیست کردم ولی الان تنها چیزی که می بینم یه عالمه حروف انگلیسیه که به جای عکس اومده!!
شما هم همینو می بینید؟

Mohandess20

عضو جدید
اون نياز نيست من اشتباه جواب داده بودم لازم نبود دايرمتوري ايجاد كني من فكر كرده بودم چون دايركتوري نيست مي نويسه دايركتوري نيست ولي چون شما cd رو قبل مسير ننوشته بودين واسه همين مسير رو نشناخته بود .cd مخفف change directory هست براي رفتن به نسير ي مثل مسير فايل شما يا رفتن به دايركتوري از اين استفاده ميشه
پس نتيجه : mkdir براي ايجاد دايركتوري استفاده ميشه ولي cd براي رفتن به دايركتوري موجود و داخل ان دايركتوري استفاده ميشه

مرسی عزیزم از توضیحاتت ولی هنوز متوجه نشدم اصلا چرا در لینوکس دایرکتوری می سازند؟ دایرکتوری در واقع یک نوع ایجاد فولدر هست در لینوکس؟

اگر بخوام خودم جواب خودمو بدم (البته به شرطی که شماها هم روی نظر من نظر بدید) در ویندوز ما فولدرها رو در درایوها می سازیم ولی در لینوکس درایوی وجود نداره بلکه یه ساختار درختی هست از ریشه تا برگ ها (برگشو از خودم در آوردم، یادم نیست اصطلاحات شما چی بود) پس به جای ساخت فولدر میاییم دایرکتوری که مسیر حرکت از ریشه Root به برگ ها هست رو می سازیم.

درست گفتم؟
البته باید بگم من هیچ چی از لینوکس نمی دونستم این گفته ی من تنها خروجی مطالعه ی بحث های شما در این تالار و آموزش اوبونتو هست
خیلی باحال با هم بحث می کنید
یعنی من اگر دوره کارشناسی به جای ماتم زدگی که وای چرا دانشگاهمون اله بله استادامون این قدر بدند میومدم همچین تالارهایی اصلا کارشناسی رو یه جور دیگه با شادی سپری می کردم، سال آخر خیلی تو کارشناسی بهم سخت گذشت؛ البته ارشد خیلییی بهتر بود، دانشگاهم عوض شد.

حالا خوبه این همه حرف زدم بگید نخیر اشتباه گفتی :D چقدر ضایع میشم!!

Drago

کاربر ممتاز
اوه خدای من!!
من عکس کد لینوکس رو اینجا پیست کردم ولی الان تنها چیزی که می بینم یه عالمه حروف انگلیسیه که به جای عکس اومده!!
شما هم همینو می بینید؟
کد عکس رو کپی کردی؟ WTF؟؟ یعنی چی؟
این کد base64عکس شماست. یعنی اگه اون فایل رو ما با base 64 رمزنگاری کنیم این بدست میاد.
مرسی عزیزم از توضیحاتت ولی هنوز متوجه نشدم اصلا چرا در لینوکس دایرکتوری می سازند؟ دایرکتوری در واقع یک نوع ایجاد فولدر هست در لینوکس؟
در گیر جزئیات پیش پا افتاده نشید. فولدر، دایرکتوری، پوشه و ... همه اینا یکیه.

Mohandess20

عضو جدید
کد عکس رو کپی کردی؟ WTF؟؟ یعنی چی؟
این کد base64عکس شماست. یعنی اگه اون فایل رو ما با base 64 رمزنگاری کنیم این بدست میاد.

راستش نمی دونم چی کار کردم. فقط اینکه در لینوکس با اسکرین شاتش عکس گرفتم بعد تو ویندوز کراپش کردم. دوباره برگشتم لینوکس یا از همون جا یادم نیست عکسو باز کردم روش کلیک راست, کپی, در اینجا پیست کردم. عکس هم قبل از ارسال در اینجا درست نشان می داد.

این روش کپی پیستم یه جا تو همین آموزش های تالار یاد گرفتم و گرنه می خواستم از بالای همین صفحه که موقع نگارش نشان داده میشه عکسو بیارم.

در گیر جزئیات پیش پا افتاده نشید. فولدر، دایرکتوری، پوشه و ... همه اینا یکیه.

چشم دراگو جان

Mohandess20

عضو جدید
3.تو یه تب دیگه ی مروگر هم داشتم ویرایش پست اول رو انجام می دادم که گویا دوبار پست رو نوشته بودم که اونم دیگه دیشب نشد درست کنم. امروزم گزینه ویرایش پستش غیرفعاله!!! گفتم شاید فقط میشه پست آخر رو ویرایش کرد، برای همین اومدم متن بالا که جواب sanamsayna بود رو پاک کردم، صفحه رو رفرش کردم ببینم درست میشه که باز گزینه ویرایش پست نیومد؛ :question: بعد دوباره پست بالا رو نوشتم.
دیگه نمی دونم چی جوری میشه اصلاحش کرد!!
. . . .

6. البته نتونستم فایل رو با کدهای لینوکس اکسترک کنم... الان میرم دوباره چک می کنم، میگم بازم نشد یا حل شد

7. اما اشکال دیگه ای به وجود اومد

۳. فکر کنم چون دارگوی عزیز روی نظر من نقل قول کردند دیگه پست قابل ویرایش نیست. در هر حال دوستان ببخشند.

۶. با به کارگیری روش درست دایرکتوری دستورات اکسترکت هم به درستی اجرا شدند.

۷. ایرور Permission denied باعث شد دستور configure/. اجرا نشه؛ برای حل این مسئله کارهای مختلفی انجام شد.
اولین حدس این بود که دسترسی ما محدوده پس با دستور sudo -s اومدیم به عنوان سوپر یوزر وارد شدیم و پسورد رو وارد کردیم. بعد باز دیدیم مشکل هنوز حل نشده و هنوز ایرور Permission denied رو داره میده

همین جا یک سوال: اگر در ویندوز فایل برنامه ای (FastBit) رو در پوشه ای قرار دهیم بعد بخواهیم اون فایل رو در لینوکس اجرا کنیم (configure/.) باید حتما در دایرکتوری home باشه؟؟
به نظرتون چرا همچین ایرور رو میده؟

Drago

کاربر ممتاز
۱.دارگوی عزیز

۲. ایرور Permission denied باعث شد دستور configure/. اجرا نشه؛ برای حل این مسئله کارهای مختلفی انجام شد.
اولین حدس این بود که دسترسی ما محدوده پس با دستور sudo -s اومدیم به عنوان سوپر یوزر وارد شدیم و پسورد رو وارد کردیم. بعد باز دیدیم مشکل هنوز حل نشده و هنوز ایرور Permission denied رو داره میده

۳. اگر در ویندوز فایل برنامه ای (FastBit) رو در پوشه ای قرار دهیم بعد بخواهیم اون فایل رو در لینوکس اجرا کنیم (configure/.) باید حتما در دایرکتوری home باشه؟؟
۱. دراگو هستم. Drago. در ضمن عزیز هم نیستم.
۲. چطوری دیدید؟ دوباره configure کردید؟ میشه خروجی بهم بدی لطفا؟
۳. اون configure/. حتما باید توی پوشه ای که برنامه هست اجرا بشه. دلیلش هم خیلی ساده است، چون قراره اون برنامه خاص رو برای نصب شدن آماده کنه.

پی نوشت : ارور. اینجا رو هم نگاه کنید و گوش کنید.

Mohandess20

عضو جدید
۱. دراگو هستم. Drago. در ضمن عزیز هم نیستم.
۲. چطوری دیدید؟ دوباره configure کردید؟ میشه خروجی بهم بدی لطفا؟
۳. اون configure/. حتما باید توی پوشه ای که برنامه هست اجرا بشه. دلیلش هم خیلی ساده است، چون قراره اون برنامه خاص رو برای نصب شدن آماده کنه.

پی نوشت : ارور. اینجا رو هم نگاه کنید و گوش کنید.

۱. جناب Drago اشتباه تایپی پیش اومدش... اگر دقت بفرمایید در دو پست قبل (اولین جا که نقل قول کردم و ازتون تشکر کردم و بعد در پستی که فرمودید درگیر جزییات نشم هر دوجا نوشته بودم دراگو جان) این آخرین بار اشتباه تایپی شد.... بعد چرا عزیز نیستید؟!! برای ما که عزیزید... همین که وقتتونو در اختیار ما میذارید و پاسخ سوالات ما رو میدید علی رغم اینکه شاید خیلی سطح پایین هم باشه, این نشان از بزرگواری شماست

۲. وقتی با وارد کردن پسورد به شکل root اومدم و مسیر فایل رو مشخص کردم بعد کد configure/. رو وارد کردم و بعد make install رو تایپ کردم، همین ایرور Permision Denied اومد. یک بار هم اومدم فایلیو که دانلود کرده بودم رو در Home قرار دادم. فایل کانفیگور لوگش روهم نتونستم پیدا کنم. اصلاتو فولدر برنامه نبود

کدی که می خوام ازش اجرا بگیرم در این لینک هست: https://codeforge.lbl.gov/frs/?group_id=44&release_id=369

اگر خواستید ببنید لطفا آخرین ورژنشو دانلود کنید، یعنی: fastbit-ibis1.3.9.tar.gz

۳. بله درست می فرمایید
پاسخ پی نوشت: این پی نوشتی که آوردید مربوط به اشتباه من در رابطه با تایپ کلمه دراگو بود؟؟ :sweatdrop: خلاصه حسابی ما رو تو جمع شرمنده کردید مهندس :redface:
اما به نظرم سیستم من یه مشکلی هم با این فروم داره ها چون گاهی اوقات مثل الان برای تایپ حروف مجبورم چند بار روی کی برد فشاربیارم الانم که هی صفحه ام با تایپ هر حرف می پره

آخرین ویرایش:

Drago

کاربر ممتاز
1. وقتی با وارد کردن پسورد به شکل root اومدم و مسیر فایل رو مشخص کردم بعد کد configure/. رو وارد کردم و بعد make install رو تایپ کردم، همین ایرور Permision Denied اومد. یک بار هم اومدم فایلیو که دانلود کرده بودم رو در Home قرار دادم. فایل کانفیگور لوگش روهم نتونستم پیدا کنم. اصلاتو فولدر برنامه نبود

2. پاسخ پی نوشت: این پی نوشتی که آوردید مربوط به اشتباه من در رابطه با تایپ کلمه دراگو بود؟؟ :sweatdrop:

3.اما به نظرم سیستم من یه مشکلی هم با این فروم داره ها چون گاهی اوقات مثل الان برای تایپ حروف مجبورم چند بار روی کی برد فشاربیارم الانم که هی صفحه ام با تایپ هر حرف می پره
1. بهم خروجی بده. موقعی که دستور رو زدی و ارور داده اسکرین شات بگیر یا خیلی راحت تر میتونی کپی و پیستش کنی (فقط حتما توی تگ کد بزارش...)

2.خیر. تلفظ صحیح کلمه Error بود.

3. با لپتاپ کار میکنی؟ توی یه تکست ادیتور راحت تایپ میکنی اما اینجا باید چند بار یه کلید رو بزنی؟ "صفحه ام میپره" یعنی چی؟

Mohandess20

عضو جدید
1. بهم خروجی بده. موقعی که دستور رو زدی و ارور داده اسکرین شات بگیر یا خیلی راحت تر میتونی کپی و پیستش کنی (فقط حتما توی تگ کد بزارش...)

2. با لپتاپ کار میکنی؟ توی یه تکست ادیتور راحت تایپ میکنی اما اینجا باید چند بار یه کلید رو بزنی؟ "صفحه ام میپره" یعنی چی؟

1. آقا امیر جان وقتی دستور

کد:

رو واردمی کنم پیغام میده

کد:
 bash: ./configure: Permission Denied

متاسفانه اینجا نمیتونم عکسی اتچ کنم. عکسشو براتون میل میکنم.

2. بله با لپ تاپم. یه حالت لرزش پرشی داره یعنی جایی که دارم تایپ میکنم صفحه کلا مثل سک سکه کردن آدم هی میپره
راستش امیر خان یعنیشو فقط وقتی می تونم بهتون نشون بدم که بیایید بالا سر لپ تاپم :cry:
گاهی مشکلاتی برای سیستم آدم پیش میاد که تا نبینیم باورمون نمیشه
الانم فکر کنم بااین مثالی که زدم ناراحتتون کردم... آقاببخشید اصلا فراموش کنید

عزیزم من الان عکسها رو میل میکنم

Drago

کاربر ممتاز
1. متاسفانه اینجا نمیتونم عکسی اتچ کنم. عکسشو براتون میل میکنم.

2. بله با لپ تاپم. یه حالت لرزش پرشی داره یعنی جایی که دارم تایپ میکنم صفحه هی میپره

3.عزیزم من الان عکسها رو میل میکنم
1. چرا نمیتونی؟ همون کد و جوابش رو کامل کپی و پیست کن، نه اینجوری تیکه تیکه.
این عکسایی که به من دادی :
14.with Space (cd) edit.jpg
19. ls -l.jpg
لطفا به این آدرس ایمیل نزن، من هیچ وقت این رو چک نمیکنم.

اما مشکل از همون chmod هست. اگه نگاه کنی تو دسترسی x یا همون execute رو برای configure نداری. احتمالا یه جای دستور chmod رو داری اشتباه میزنی. به جای اون * یه نقطه (.) بزار ببین چی میشه. اگه نشد سعی کن آدرس کامل رو بدی ببینی میشه یا نه.

۲. یه بار تاچ پدت رو غیر فعال کن ببین باز هم این اتفاق میفته یا نه.

۳. من عزیز شما نیستم.