لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

mahsabanoo

عضو جدید
سلام دوستان میخوام یسری مقاله مرتبط با پایان نامه خودم پیدا کنم ولی هر جی سرچ میکنم نامرتبط هست کسی میتونه کمکم کنه

sajad.kian

عضو جدید
سلام یه سوال داشتم:
دلیل اینکه وقتی ماده فلورسنت رو میتابونند، صفحه اون سمتی که پرتو خارج میشه باید بزرگتر باشه (واگرا) چیه؟ فکر میکنم مربوط به شیمی دبیرستان میشد اما اصلا تو خاطرم نیست.
ممنون میشم اگر کسی راهنمایی کنه.

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان میخوام یسری مقاله مرتبط با پایان نامه خودم پیدا کنم ولی هر جی سرچ میکنم نامرتبط هست کسی میتونه کمکم کنه

سلام لطفا مشکلتون رو با توضیحات بیشتر بگید تا دوستان کمکتون کنند

سلام یه سوال داشتم:
دلیل اینکه وقتی ماده فلورسنت رو میتابونند، صفحه اون سمتی که پرتو خارج میشه باید بزرگتر باشه (واگرا) چیه؟ فکر میکنم مربوط به شیمی دبیرستان میشد اما اصلا تو خاطرم نیست.

سلام. اگه ممکنه آزمایشی که مد نظرتون هست رو کامل بگید تا امکان توضیح وجود داشته باشه، چون منم اصلا همچین چیزی در خاطرم نیست.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام یه سوال داشتم:
درود بر شما
میشه سوالتون رو یکم واضح تر مطرح کنید؟
ضمنا منظور از تاباندن چیه؟ (پرتوی که بهش میتابونن رو میگید و یا تاب دادن بهش!!؟

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 246936مشاهده پیوست 246937
ممنون، بله حق با شماست، فکر میکنم این عکس ها مساله رو روشن میکنه

بذا خلاصه سیستم مهتابی رو بگم که خودش فلورسنته، داخل حباب گاز جیوه با فشار کم هست و گاها آرگون، در اثر تخلیه الکتریکی که بحثش جداست، بعضی اتم های جیوه برانگیخته میشه و الکتروناش میره به تراز بالاتر و تو برگشت نور منتشر میکنه که تو ناحیه uv هستش، این نور میره و میخوره به صفحه ای که ماده فلورسنت که تو مهتابی همین سولفید روی هستش، یه بخشی از این باعث برانگیخته شدن الکترونهای اتم های ماده فلورسنت میشه که اینجا فلوئورسانس رخ میده و با تاخیر نشر تو ناحیه مرئی رخ میده که بحث پدیده فلورسانس هم جداست. اما چرا اون صفحه بزرگتره خب چون ماده فلورسنت (اصل قضیه) اونجاس دیگه باید سطحش بزرگتر باشه و اگر که واگراست احتمالا برا پخش نور بیشتره.

Ariyaee_0098

کاربر فعال
سوال

سوال

سلام به همگی
دوستان یه سوال داشتم
میخوام میزان توتال فسفات و اورتو فسفات در یک محلول که حاوی فسفات هستش
رو اندازه گیری کنم، از چه روشی باید استفاده کنم؟
از روشی که برای اندازه گیری میزان فسفات برای نمونه های حاوی فسفات هستش
استفاده کردم (ASTM) ولی چون نمونه حاوی ذرات معلق زیادی هستش با رقت های متفاوت نتایج
متفاوتی بدست میارم...
خوشحال میشم کمک کنید:gol:

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام به همگی
دوستان یه سوال داشتم
میخوام میزان توتال فسفات و اورتو فسفات در یک محلول که حاوی فسفات هستش
رو اندازه گیری کنم، از چه روشی باید استفاده کنم؟
از روشی که برای اندازه گیری میزان فسفات برای نمونه های حاوی فسفات هستش
استفاده کردم (ASTM) ولی چون نمونه حاوی ذرات معلق زیادی هستش با رقت های متفاوت نتایج
متفاوتی بدست میارم...
خوشحال میشم کمک کنید:gol:

کسی نیست جواب منو بده؟؟؟؟:(

سلام.
ببخشید نمیدونم چطور شده این پست رو ندیدم.
والا من اطلاع دقیقی ندارم اما تا جایی که یادمه دوستام برا اندازه گیری فسفات از رنگسنجی و ICP استفاده میکردن. اما یه سرچ کوچلو بزنید کلی روش و مطلب در موردش که به درد QC بخوره هست. اینجاها رو یه نیگا بندازید:

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20...
21-22
اگر بین اینایی که گفتم استانداردی بود که بش دسترسی نداشتید میتونید توی تالار درخواست مقالات درخواست بدید.
موفق باشید.

fatima20

عضو جدید
با سلام
دوستان درباره كسى اطلاعاتى داره منو راهنمايى كنه
Electrode conditioning

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام
دوستان درباره كسى اطلاعاتى داره منو راهنمايى كنه
Electrode conditioning

سلام.
دوست عزیز کافیه همین دو کلمه رو توی گوگل یا گول اسکولار سرچ کنید، مقالات خوبی در موردش میاد و کاملا تعریفش کرده و مکانیسم عملش رو توضیح داده

amiriq

عضو جدید
؟من.jpg

سلام و خسته نباشید... این عکس توی یه مقاله بود... یه سوال واسم پیش اومده... با توجه به جهت فلش ، آیا ممکنه که یون کروم یه بخش از اون ترکیب رو جدا کنه و تشکیل کمپلکس بده؟

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 249251

سلام و خسته نباشید... این عکس توی یه مقاله بود... یه سوال واسم پیش اومده... با توجه به جهت فلش ، آیا ممکنه که یون کروم یه بخش از اون ترکیب رو جدا کنه و تشکیل کمپلکس بده؟

سلام.
لطفا مقالشو بذارید. (فقط یکم زودتر ;) )

آخرین ویرایش:

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 249251

سلام.
نخیر دوست عزیز. جهتی که نشون داده فقط جهت جذب از منفی به مثبت رو نشون داده که اگه دقت کنید تو جذب کروم 6 به وسیله گروه های آمونیوم با بار مثبت به صورت عکس هستش. اساس این کاری که تو این مقاله انجام دادن بر مبنای جذب بار مخالف هست که به نظر من زیاد چیز چشم گیری نیست چون نیروی نیست که بشه روش حساب کرد برا تصفیه آب(البته من از دید کاربردی میگما وگرنه بنده خداها کلی زحمت کشیدن نانوذرات مگنتیک ساختن تا نیرو قوت بگیره،دستشونم درد نکنه!) ، بگذریم، اما تو کروم 3 چون جزو فلزاتیه که خوب تشکیل کمپلکس میده، این پدیده جذب بار مخالف میشه عامل فرعی که توی کمپلکسیشن کروم 3 با گروه های کربونیل و کربوکسیل اثر میذاره، حالا این استخراج میشه یه چیز درست و حسابی چون فلز رو با کمپلکس کردن کشید بیرون. اما با تشکیل کمپلکس جدید لیگاند از کمپلکس قبلی جدا نمیشه و نهایتش یه هسته جدید تشکیل میشه.

پ.ن: یه پیشنهاد بدم بت الان به ذهنم اومد، شما میتونی همین کارو به یه شکل دیگه انجام بدی و مقالش کنی بره، کمپلکستو طوری بساز که لیگاندهای کیلیتی داشته باشه که یه سرش فعال باشه و یه سرش باز باشه، حالا هرچی دندونه های لیگاندهای کیلیتت بیشتر باشه بهتر. خب واضحه دیگه این کمپلکست میشه عین یه گیره که میتونی فلزات سنگین رو باش از آب استخراج کنی. اگه من تو دانشگاه بودم در عرض یه هفته این کارو انجام میدادم و یه مقاله ازش میومد بیرون.

niloo90

عضو جدید
زمان ذوب شدن ماده جامد

زمان ذوب شدن ماده جامد

سلام دوستان
میخاستم بدونم معادله ای وجود داره که توسط اون بتونیم مدت زمانی که یک ماده جامد نیاز داره تا ذوب بشه رو تعیین کنیم؟
ممنون

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان
میخاستم بدونم معادله ای وجود داره که توسط اون بتونیم مدت زمانی که یک ماده جامد نیاز داره تا ذوب بشه رو تعیین کنیم؟
ممنون
سلام دوست عزیز.
ببین کلا تو شیمی فیزیک برا اینکه یه کمیت رو محاسبه کنی باید بتونی مقادیر رو از فرمول های مختلف با استفاده از ثوابت بدست بیاری تا اینکه برسی به فرمولی که پارامتر مورد نظر شما رو تو خودش داره. شما احتمالا بتونی از روابط انتقال حرارت استفاده کنی. من چون کامل یادم نیست و میترسم اشتباه بتون بگم شما رو به اینجا و اینجا و اینجا راهنمایی میکنم. ضمن اینکه توصیه میکنم فایل پیوست رو هم ببینید. در ضمن، میتونید سوالتون رو توی تالار مهندسی مکانیک و در مکان مناسب که مربوط به انتقال حرارت باشه هم بپرسید
موفق باشید

daiana

عضو جدید
سلام....

ممنون میشم اگر کسی بتونه در مورد ساختن بافری از آمونیوم در pH 4-4.5 منو راهنمایی کنه...خیلی ضروریه...:confused:

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام....

ممنون میشم اگر کسی بتونه در مورد ساختن بافری از آمونیوم در pH 4-4.5 منو راهنمایی کنه...خیلی ضروریه...:confused:
سلام

والا تا جایی که من میدونم تو بافرهایی که از آمونیوم درست میشه، کمترین pH مبوط به بافر آمونیوم استات هست که پی اچش حدود 7 هست. بافر 4.5 بافر استاته. حتما باید با آمونیوم بسازید؟

daiana

عضو جدید
سلام....محلول من آمونیوم سولفاته که باید در حین آزمایش pH در 4-4.5 باقی بمونه...نباید تغییر کنه...منم هر جی بافر از آمونیوم دیدم pH اونا بالای 7 بوده...نمیدونم چی کار کنم...ممنون میشم اگه کمکم کنید.....خیلی ضروریه..پایان نامم لنگه اینه..لطفا...:eek:

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام....محلول من آمونیوم سولفاته که باید در حین آزمایش pH در 4-4.5 باقی بمونه...نباید تغییر کنه...منم هر جی بافر از آمونیوم دیدم pH اونا بالای 7 بوده...نمیدونم چی کار کنم...ممنون میشم اگه کمکم کنید.....خیلی ضروریه..پایان نامم لنگه اینه..لطفا...:eek:

ببینید خانوم دیانا، بافر شما باید از ترکیب آمونیوم سولفات و آمونیاک ساخته بشه دیگه درسته؟ چون بافر باز ضعیف با نمک مزدوجشه. خب برا بافرها از رابطه هندرسون- باخ استفاده میکنیم که به اینصورته:
و اگه شما بخوای از این رابطه پی اچ 4-4.5 رو بدست بیاری غلظت ها خیلی داغون میشه (pKa آمونیاک 9.3).

آخرین ویرایش:

daiana

عضو جدید
تنها راهه ثابت نگه داشتن pH هم فقط بافره درسته...راهه دیگه ای هم نیست...

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
تنها راهه ثابت نگه داشتن pH هم فقط بافره درسته...راهه دیگه ای هم نیست...
من که راه دیگه ای یادم نمیاد...اما شما حتما باید بافرتون رو با آمونیوم بسازید؟ با استات نمیشه؟

daiana

عضو جدید
بله باید حتما آمونیوم باشه.:redface:
فکر کنم باید رو pH های بالاتر چند تا تست بزنم شاید جوابی بر خلاف داده های که بهشون رسیدم بگیرم...:w20:
فقط کتاب یا هر جیزی که در مورد بافرهای آمونیومی بحث کرده میتونید در اختیارم بزارید...واقعا ممنون میشم..:gol:

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بله باید حتما آمونیوم باشه.:redface:
فکر کنم باید رو pH های بالاتر چند تا تست بزنم شاید جوابی بر خلاف داده های که بهشون رسیدم بگیرم...:w20:
فقط کتاب یا هر جیزی که در مورد بافرهای آمونیومی بحث کرده میتونید در اختیارم بزارید...واقعا ممنون میشم..:gol:
آره حتما این کارو انجام بدید.
باشه من فردا بعد از ظهر سرچ میکنم چیزی پیدا کردم حتما میذارم براتون.
موفق باشید :smile:

آخرین ویرایش:

boy68

عضو جدید
سلام بر دوستان من رشته ام شیمی نیست اما به مشکلی برخوردم که باید جواب سوال زیر رو بدونم ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید

یه لیتر آب داریم که با 700 گرم سدیم دی کرومات سیر شده
آیا توی این یه لیتر آب سیر شده ( بدون تغییر شرایط مثل دما) میشه سدیم سولفات هم حل کرد ؟

اگر نمیشه چرا ؟
و اگر میشه چرا و چقدر حدودا میشه حل کرد ؟

ممنون
:gol:

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام بر دوستان من رشته ام شیمی نیست اما به مشکلی برخوردم که باید جواب سوال زیر رو بدونم ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید

یه لیتر آب داریم که با 700 گرم سدیم دی کرومات سیر شده
آیا توی این یه لیتر آب سیر شده ( بدون تغییر شرایط مثل دما) میشه سدیم سولفات هم حل کرد ؟

اگر نمیشه چرا ؟
و اگر میشه چرا و چقدر حدودا میشه حل کرد ؟

ممنون
:gol:

سلام...سوال جالبی بود. تا حالا بش فک نکرده بودم.

حلالیت سدیم دی کرومات 730-40 گرم در 1 لیتر آبه، حالا به فرض که اشباع شده باشه و دما هم تغییر نکنه، تا جایی که با همزدن بیشتر اصطلاحا خواص ماکروسکوپی محلول تغییر نکنه، در این حالت تعادل فاز جامد-مایع رو داریم، ینی دیگه فقط یون از سمت بلور به حلال نمیره، از سمت حلال به سمت بلورم میره (ترسیب). اینجا بر اساس اصل لوشاتلیه میشه گفت وقتی شما سدیم سولفات رو به محیط اضافه کنی، تعادل به سمت چپ برمیگرده و دیکرومات سدیمت دوباره شروع بع رسوب دادن میکنه البته به اندازه ای که سولفات سدیم حل بشه، مثلا اگه هم بزنی سدیم دی کرومات شروع به رسوب دادن میکنه سدیم سولفات حل میشه.
اینکه این چدیده ممکنه یه پدیده رقابتی بشه میتونه یه توجیح دیگه هم داشته باشه. یه پدیده ای هست به نام salting out که میان با افزایش یه جزء محلول تر، جزء نامحلول تر رو از محیط خارج میکنن، البته بیشتر برا خارج کردن درشت ملکول ها کاربرد داره. اما چون اینجا یون هامون سدیم و سولفاته که جفتشون تو رده بندی یونهای دارای اثر نمک جزو اولیا هستن ، در نتیجه میشه اینجوری گفت که با ورود سولفات سدیم، دی کرومات سدیم از محیط خارج میشه و رسوب میکنه.

کاش بچه ها بیان بحث کنیم در مورد این موضوع

boy68

عضو جدید
سلام...سوال جالبی بود. تا حالا بش فک نکرده بودم.

حلالیت سدیم دی کرومات 730-40 گرم در 1 لیتر آبه، حالا به فرض که اشباع شده باشه و دما هم تغییر نکنه، تا جایی که با همزدن بیشتر اصطلاحا خواص ماکروسکوپی محلول تغییر نکنه، در این حالت تعادل فاز جامد-مایع رو داریم، ینی دیگه فقط یون از سمت بلور به حلال نمیره، از سمت حلال به سمت بلورم میره (ترسیب). اینجا بر اساس اصل لوشاتلیه میشه گفت وقتی شما سدیم سولفات رو به محیط اضافه کنی، تعادل به سمت چپ برمیگرده و دیکرومات سدیمت دوباره شروع بع رسوب دادن میکنه البته به اندازه ای که سولفات سدیم حل بشه، مثلا اگه هم بزنی سدیم دی کرومات شروع به رسوب دادن میکنه سدیم سولفات حل میشه.
اینکه این چدیده ممکنه یه پدیده رقابتی بشه میتونه یه توجیح دیگه هم داشته باشه. یه پدیده ای هست به نام salting out که میان با افزایش یه جزء محلول تر، جزء نامحلول تر رو از محیط خارج میکنن، البته بیشتر برا خارج کردن درشت ملکول ها کاربرد داره. اما چون اینجا یون هامون سدیم و سولفاته که جفتشون تو رده بندی یونهای دارای اثر نمک جزو اولیا هستن ، در نتیجه میشه اینجوری گفت که با ورود سولفات سدیم، دی کرومات سدیم از محیط خارج میشه و رسوب میکنه.

کاش بچه ها بیان بحث کنیم در مورد این موضوع

ممنون بابت راهنماییتون
فقط فکر کنم برعکس گفتین طبق گفته تون :
یه پدیده ای هست به نام salting out که میان با افزایش یه جزء محلول تر، جزء نامحلول تر رو از محیط خارج میکنن

سدیم سولفات در دمای 25 درجه 300 گرمش در یک لیتر حل میشه در صورتی که در همین دما 730 گرم سدیم دی کرومات در یک لیتر آب حل میشه

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
ممنون بابت راهنماییتون
یه پدیده ای هست به نام salting out که میان با افزایش یه جزء محلول تر، جزء نامحلول تر رو از محیط خارج میکنن

سدیم سولفات در دمای 25 درجه 300 گرمش در یک لیتر حل میشه در صورتی که در همین دما 730 گرم سدیم دی کرومات در یک لیتر آب حل میشه

خب ب نظر می رسه کمی هم دما تاثیر داره؛ دمای حلالیت دو تا رو باید در نظر گرفت؛ دمای انحلال اپتیمم نمکها متفاوت هستن ی نمک توو آب سرد حل می شه یکی گرم
چون معمولاً نمک ها کاربرد خالص دارن من فقط یکی رو داخل آب حل کردم؛ دو تا رو باهم حل نکردم ک ببینم چی می شه!
+ترسیب مطمئناً دیده می شه
+ مقدار حلالیت سولفات سدیم توو آب چقدره؟ هر چقدر بیشتر حلالیت در آب داشته باشه، شاید بتونه تا حدی حل بشه توو آبی ک از ی نمک دیگه اشباع شده:
0 درجه 47.6 گرم

100 درجه 426 گرم

وقتی حلالیتش کمتر از دی کرومات هست، دیگه salt out نمی تونه مطرح باشه

چیزی که رسوب می کنه پودر سفید سولفات سدیم هست؛ شاید مقدار ناچیزی حل بشه شایدم حل نشه اصلاً

خوبه رنگهاشون هم متفاوته و هر دو سفید نیستن که چشمی دیده نشه

فعالیت آبی داره هنوز محلول؛ آره احتمالاً این طوری بشه؛ مقدار جزئی حل می شه ، بقیه ش بصورت ترسیب پودر سفید رنگ دیده می شه!

آب دریا یا آب های چشمه طبیعی شور رو در نظر بگیرین؛ معمولاً اشباع از نمک ها می شن که ته اون دریاچه همیشه نمک ها هستن!

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون بابت راهنماییتون

درسته من به حلالیت سولفات سدیم دقت نکردم،اما در نگاه خیلی جزیی حلالیت جزیی سولفات سدیم رو داریم که این اتفاقات ممکنه بیفته بخاطر تمایل بالای یونهای سولفات و سدیم برای اعمال salting out. اما آره درستش همینه که شما و دوستمون گفتید، سولفات سدیم کلا پس زده میشه.
یه چیز دیگه هم که الان یادم اومد اینه که توی غلظت بالای یون یه اثر دیگه هم خودش رو نشون میده به نام اثر نمک، که باعث افزایش حلالیت میشه. اگه دوستان تجزیه ای کسی باشه بهتر میتونه توضیح بده