لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

مریم بهشتی

عضو جدید
سلام دوستان

لطف میکنید دوستان حل تمرین کتاب اصول محاسبات شیمی صنعتی پیام نور دراختیار مون قراربدید؟؟؟؟؟؟؟!!!!!

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان...
یکی از دوستانم یه سوال از من پرسیدن که چون مطمین نبودم گفتم اینجا مطرح کنم.. اگر یک ماده ای در آب حل بشه میتونیم از آب برای شستشوی آن استفاده کنیم؟مثلا آمونیوم وانادات در آب حل میشه...کریستالای آمونیوم وانادات رو میتونیم با آب شستشو بدیم؟به نظر خودم میشه..چون شستشو توسط یک حلال زمانی انجام میشه که ماده در آن حلال حل بشه...درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

خب اگه حل بشه که میشوره میبره که!!!!!!!

شما میتونین شکر رو با آب بشورین؟؟!؟

Ariyaee_0098

کاربر فعال
سلام به همگی
دوستان لطفا کمک کنید
دستورالعمل مربوط به اندازه گیری مولیبدات با دستگاه اسپکتوفتومتر رو میخواستم
مرسی از همگی
:gol::gol::gol:

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به دوستان گلم، آقا من یه کمکی ازتون میخام. شدیداً به کمکتون نیاز دارم. میتونین کمک کنین؟
میخام برا استخدامی وزارت نیرو آماده بشم. یه جزوه یا مطلبی که بتونه فشرده شیمی تجزیه و شیمی فیزیک و نکاتشو بهم بگه سراغ دارین؟

mdrsh

عضو جدید
سلام به همه ی دوستان
من یه پروژه درباره منیزیم اکسید دارم اگه کسی اطلاعاتی درباره روش تولیدش یا برآورد اقتصادیش داره بسیار ممنون میشم در اختیارم بذاره
پیشاپیش از کمک های شما متشکرم

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
salam

salam

با سلام. سوالات زیر رو داشتم:

1- نیروهای دافعه بین مولکولی به چه صورتی است؟
الف) F=Kr r^ -12
ب) F=Kr r^ -7
ج) F=Kr r^ -8
د) F=Kr r^ -13

2- تغییرات رسانایی هم ارز کدام الکترولیت بر حسب جذر نرمالیته تقریبا خطی است؟
الف) CaCl2
ب) اسید استیک
ج)H2SO4
د) NaOH

Behnam Irani

عضو جدید
سلام دوستان
امروز یه قرص کوچیک دیدم به اسم قرص اکسیژن که می نداختن توی ظرف حمل ماهی های آکواریومی و مثل قرص جوشان شروع می کرد به جوشیدن و تا 3 ساعت اکسیژن ماهی رو تامین می کرد خیلی هم ارزون بود!
حدس شما از ترکیب این قرص چیه که بدون تولید مواد سمی و کشنده در آب فقط اکسیژن تولید می کنه؟!
با تشکر

s00

عضو جدید
ميخاستم بدون چرا وجود سه گروه کشنده در موقعیت های اورتو و پارا و متا همزمان روی حلقه موجب از بین رفتن کشندگی می شود

njch

عضو جدید
سلام بچه ها یه سوال خیلی ساده دارم. الان یه مقاله دیدم کلا به اطلاعاتم شک کردم وقتی میگن سایر یه ذره مثلا 12 نانومتره منظور اینه که قطر 12 نانومتره یا شعاعش؟

amirdolu

عضو جدید
سلام دوستان
امروز یه قرص کوچیک دیدم به اسم قرص اکسیژن که می نداختن توی ظرف حمل ماهی های آکواریومی و مثل قرص جوشان شروع می کرد به جوشیدن و تا 3 ساعت اکسیژن ماهی رو تامین می کرد خیلی هم ارزون بود!
حدس شما از ترکیب این قرص چیه که بدون تولید مواد سمی و کشنده در آب فقط اکسیژن تولید می کنه؟!
با تشکر
سلام
احتمالا قرص حاوی موادی هستش که در حضور آب با هم واکنش می دهند و اکسیژن آزاد می کنند. یک واکنش مثل اسید - باز یا ردوکس . در خصوص موادش فعلا چیزی به ذهنم نمی رسه....

amirdolu

عضو جدید
ميخاستم بدون چرا وجود سه گروه کشنده در موقعیت های اورتو و پارا و متا همزمان روی حلقه موجب از بین رفتن کشندگی می شود

اگر منظورتون اینه که سه گروه کشنده مثلا نیترو روی حلقه باشه و در واکنش بخواد شرکت کنه . اینجه اثر کشندگی از بین نمی ره.
ولی اگه منظورتون اینه که چرا ممان دوقطبی ازبین میره.به علت خنثی شدن سه بردار در اثر تقارنه.

amirdolu

عضو جدید
سلام بچه ها یه سوال خیلی ساده دارم. الان یه مقاله دیدم کلا به اطلاعاتم شک کردم وقتی میگن سایر یه ذره مثلا 12 نانومتره منظور اینه که قطر 12 نانومتره یا شعاعش؟

سلام .تا جاییکه من می دونم این ذرات نانومتری به نقاط کوانتمی معروف هستند و به اونا ذرات بدون بعد میگن. ولی چیزی که اندازه گرفته میشه عملا قطره.

mahz

کاربر حرفه ای
سلام .تا جاییکه من می دونم این ذرات نانومتری به نقاط کوانتمی معروف هستند و به اونا ذرات بدون بعد میگن. ولی چیزی که اندازه گرفته میشه عملا قطره.

شما قطر ذراتترو با دو طریق بدست میاری یکی SEM و دیگری محاسبات طیف XRD هست
که جفتش اگر ذزه داشته باشی قطر میده چون تو روش اول اپراتور با استفاده از ابزار اندازه کیری سیستمش دوتا خط رو کنار ذره شما میذاره و اندازه رو به شما میده
البته بعید هم نیست
امروز تو بازار دیدم نوشته زرد الو چهار تومن رفتم نزدیک دیدم زیرش ریز نوشته نیم کیلو
شاید این مقاله هم دنبال عدد کوچیکی بوده و میخواسته این قسمت کارش رو بزرگ کنه واسه همین پدر سوخته بازی در اورده:biggrin:

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
ی نرم افزار خیلی خوب برای طراحی اشکال شیمیایی معرفی کنین بی زحمت
ممنون

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
ی نرم افزار خیلی خوب برای طراحی اشکال شیمیایی معرفی کنین بی زحمت
ممنون
سلام .
شما میتونید از نرم افزار ISIS/Draw و یا chemdraw استفاده کنید. حتما از سایت های ایرانی دان کنید تا کرک داشته باشه.

amozegarezist

عضو جدید
لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

می گن جوش شیرین ضرر داره ولی بعضی ها هم می گن نه . کافیه که سرچ بزنید
فرمول جوش شیرین اینه NaHco3 خب . تجزیه می شه به آب ، دی اکسید کربن که باعث ور آمدن کلوچه می شه ----و Nacl ?
خب فکر کنم در اثر گرما آب و دی اکسید می شه ولی می مونه بااسید معده است که ترکیب می شه و نمک در میاره یعنی HCL
معادله این ها چیه ؟
هر گرم جوش شیرین چندگرم نمک درمیاره
ما داخل 8 -9 کیلو آرد 100 گرم جوش شیرین می ریزیم و 100 گرم بیکینگ پودر ضرر داره ؟
هر 6 کیلو آرد + مواد دیگه تقریباً 10 کیلو کلوچه میده اگه سنتی باشه کماج هم 8 کیلو 12 کیلو کلوچه :::: چانه خمیری که 100 گرمیه و یک کلوچه می شه ضرر می رسونه یا نه
::: در کماج ماست می ریزیم پتاسیم داره اگه تاثیر جوش یا نمک رو پایین میاره چقدر باید باشه ::: خودم فکر می کنم ماست

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
می گن جوش شیرین ضرر داره ولی بعضی ها هم می گن نه . کافیه که سرچ بزنید
فرمول جوش شیرین اینه NaHco3 خب . تجزیه می شه به آب ، دی اکسید کربن که باعث ور آمدن کلوچه می شه ----و Nacl ?
خب فکر کنم در اثر گرما آب و دی اکسید می شه ولی می مونه بااسید معده است که ترکیب می شه و نمک در میاره یعنی HCL
معادله این ها چیه ؟
هر گرم جوش شیرین چندگرم نمک درمیاره
ما داخل 8 -9 کیلو آرد 100 گرم جوش شیرین می ریزیم و 100 گرم بیکینگ پودر ضرر داره ؟
هر 6 کیلو آرد + مواد دیگه تقریباً 10 کیلو کلوچه میده اگه سنتی باشه کماج هم 8 کیلو 12 کیلو کلوچه :::: چانه خمیری که 100 گرمیه و یک کلوچه می شه ضرر می رسونه یا نه
::: در کماج ماست می ریزیم پتاسیم داره اگه تاثیر جوش یا نمک رو پایین میاره چقدر باید باشه ::: خودم فکر می کنم ماست
سلام دوست عزیز.
اینجا و اینجا رو مطالعه کنید، بخش هایی از سوالاتتون که مربوط به شیمی هست جواب داده میشه.
اما در مورد ضرر داشتن جوش شیرین، توی برگه اطلاعات ایمنی این ماده ذکر شده که دارای مسمویت غذایی هست ینی در اثر استفاده طولانی مدت موجب عوارض در سیستم گوارش و متابولیسم بدن میشه. خوده بی کربنات هم عوارض پوستی و چشمی هم داره که توصیه میشه حتما MSDS این ماده مطالعه بشه.
بقیه سوالاتتون مثل اینکه مقدار مناسب استفاده چقدر باشه یا اینکه استفاده از ماست چه تاثیری داره رو بهتره تو تالار صنایع غذایی بپرسید تا جواب بهتری بگیرید.
در ضمن خیلی افزودنی های مواد غذایی مخصوصا در حد کارگاهی به صورت تجربی انتخاب میشه و تاثیر دقیق اون از لحاظ شیمیایی بررسی نشده.

shima1988

عضو جدید
سوال شیمی

سوال شیمی

سلام دوستان من توی ی مقاله حلال ها رو بر حسب گرم داده چطورمیتونم گرم‌رو به میلی لیتر تبدیل کنم؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان من توی ی مقاله حلال ها رو بر حسب گرم داده چطورمیتونم گرم‌رو به میلی لیتر تبدیل کنم؟
درود بر شما
با استفاده از دانسیته ی حلال
واحد دانسیته (جرم\حجم)هست
و با تقسیم گرم بر دانسیته میتونید حجم حلاال رو بدست بیارید

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد

سلام، دوتاشون یک واحد هستن، 1گرم برابر با 1 میلی لیتر میشه. مثلا 5.4 گرم برابر میشه با 5.4 میلی لیتر بر اساس دانسیته آب، اگر حلال شما ماده دیگه ای بود دانسیته اون رو باید مطابق روشی که در بالای پست من گفته شده انجام بدید.

موفق باشید.

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام، دوتاشون یک واحد هستن، 1گرم برابر با 1 میلی لیتر میشه. مثلا 5.4 گرم برابر میشه با 5.4 میلی لیتر بر اساس دانسیته آب، اگر حلال شما ماده دیگه ای بود دانسیته اون رو باید مطابق روشی که در بالای پست من گفته شده انجام بدید.

موفق باشید.

پیرو صحبتهای مدیر پیرجوی عزیز یه تذکر بدم و اونم اینه که اگه کار دقیقه (شیمی فیزیکی یا تجزیه ای) باید برای آب، دما رو در نظر بگیرید و در دماهای مختلف مثل بقیه حلال ها باش رفتار کنید اما اگه خیلی دقت مهم نیست، تقریبا چگالی آب رو 1 در نظر میگیرن.

engm

عضو جدید
با سلام

بنده در مورد محصولاتی که با دو ماده شیمیایی زیر تولید می شوند، برای تحقیق کلاسی احتیاج به راهنمایی دارم.

من خودم یک سری کاربرد از آنها را نیز پیدا نموده ام، اما متاسفانه کاربرد خود این محصولات که از این دو ماده نیز تولید می شوند، را نمی دانم؟!!!

مثلاً رزین های آلکیدی در تولید چه محصولاتی به کار می روند؟

موارد کاربرد انیدرید فتالیک PAF:

1. تولید رزینهای آلکیدی
  2. نرم کننده های لباس
  3. عامل سخت کننده رزینها
  4. سنتز فنل فتالئین و دیگر فتالئین ها
  5. تهیه رنگ های نساجی
  6. بعنوان مواد میانی محصولات داروئی
  7. تولید دی اکتیل فتالات
  8. تولید محصولات پایه ای مثل رنگ و رزین
  9. پلاستی سایزرهای P.V.C

موارد کاربرد دی اکتیل فتالات DOP:

1. چرم مصنوعی
  2. گالینگور
  3. کفش
  4. رنگسازی
  5. شیلنگ سازی
  6. اسباب بازی
  7. کابل سازی
  8. گرانول سازی
  9. فیلتر هوا
  10. توپ سازی
  11. نوار دور شیشه

همچنین اگر کاربرد بیشتری از این دو محصول می شناسید، لطفاً به من معرفی نمایید.

ممنون می شوم بنده را در این مورد راهنمایی بفرمایید.

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام

بنده در مورد محصولاتی که با دو ماده شیمیایی زیر تولید می شوند، برای تحقیق کلاسی احتیاج به راهنمایی دارم.

من خودم یک سری کاربرد از آنها را نیز پیدا نموده ام، اما متاسفانه کاربرد خود این محصولات که از این دو ماده نیز تولید می شوند، را نمی دانم؟!!!

مثلاً رزین های آلکیدی در تولید چه محصولاتی به کار می روند؟

موارد کاربرد انیدرید فتالیک PAF:

1. تولید رزینهای آلکیدی
  2. نرم کننده های لباس
  3. عامل سخت کننده رزینها
  4. سنتز فنل فتالئین و دیگر فتالئین ها
  5. تهیه رنگ های نساجی
  6. بعنوان مواد میانی محصولات داروئی
  7. تولید دی اکتیل فتالات
  8. تولید محصولات پایه ای مثل رنگ و رزین
  9. پلاستی سایزرهای P.V.C

موارد کاربرد دی اکتیل فتالات DOP:

1. چرم مصنوعی
  2. گالینگور
  3. کفش
  4. رنگسازی
  5. شیلنگ سازی
  6. اسباب بازی
  7. کابل سازی
  8. گرانول سازی
  9. فیلتر هوا
  10. توپ سازی
  11. نوار دور شیشه

همچنین اگر کاربرد بیشتری از این دو محصول می شناسید، لطفاً به من معرفی نمایید.

ممنون می شوم بنده را در این مورد راهنمایی بفرمایید.

سلام.

اول یه توصیه کنم: هیچوقت برا انجام تحقیق و پروژه های درسی و کلاسی به سایت های فارسی نباید بسنده بشه چون هرچی مبحث تخصصی تر بشه این موتورهای جست و جو شما رو بیشتر به سمت فروشگاه های لوازم آرایشی و ... سوق میدن!!

اما در مورد سوالتون، در صنعت بیشتر از استریفیکاسیون فتالیک انیدرید با 2-متیل هگزانول برا تولید دی اکتیل فتالات استفاده میشه. (برا اطلاعات تکمیلی این و این رو ببینید در این فایل ها کاربرد بعضی از موارد خواسته شده هم بیان شده)

در مورد کاربردها هم چون زیاد تخصصی نیستن با یه سرچ کلی میتونید کاربردهای عمومی رو بدست بیارید ( مثلا : 1 - 2 - 3 - 4 - 5 -6 - 7 و...) و برای کسب کاربردهای تخصصی و بیشتر پژوهشی باید پتنت ها و مقالات رو سرچ کنید مثل اینجا . از طرح های توجیهی هم میتونید استفاده کنید.

موفق باشید

sinyorita

عضو جدید
حذف فسفر از فاضلاب

حذف فسفر از فاضلاب

با سلام
در مورد روشهای حذف فسفر از فاضلاب مطلب میخوام ممنون

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
با سلام
در مورد روشهای حذف فسفر از فاضلاب مطلب میخوام ممنون

با سلام:
در تالار عمران بخش مهندسی اب وفاضلاب مطلبی برای بررسی شما گذارده ام - شاید بدردتان بخورد. انشاالله دوستان دیگر هم در ارائه مطالب مفیدتر اقدام نمایند.

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
با سلام:
در تالار عمران بخش مهندسی اب وفاضلاب مطلبی برای بررسی شما گذارده ام - شاید بدردتان بخورد. انشاالله دوستان دیگر هم در ارائه مطالب مفیدتر اقدام نمایند.

سلام
کاش لینکش رو هم ...

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام
کاش لینکش رو هم ...

سلام-تلار عمران-بخش اب وفاضلاب-پست شماره4 . مهندسی هیدرولیک واب وفاضلاب-همان بخشی که در تالار عمران ابندا مطرح کردید.!

آخرین ویرایش:

mdrsh

عضو جدید
سلام به همه ی دوستان
من یه پروژه درباره منیزیم اکسید دارم اگه کسی اطلاعاتی درباره روش تولیدش یا برآورد اقتصادیش داره بسیار ممنون میشم در اختیارم بذاره
پیشاپیش از کمک های شما متشکرم

ینی هیشکی نیست جواب منو بده :(