لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

54675

عضو جدید
درود بر شما
دوست عزیز منظورتون مکانیزم واکنش هست؟
اگه منظورتون اون هست باید سینتیک واکنش رو بررسی کنید
سلام
اگر اینجا امکانش هست لطفاً توضیح بدهید و در غیر این صورت لطفاً کتاب و یا مقاله و یا هر منبعی که بتواند در تسلط کامل در نوشتن واکنش های شیمیایی رو برام ایجاد کند را معرفی کنید. با تشکر

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
اگر اینجا امکانش هست لطفاً توضیح بدهید و در غیر این صورت لطفاً کتاب و یا مقاله و یا هر منبعی که بتواند در تسلط کامل در نوشتن واکنش های شیمیایی رو برام ایجاد کند را معرفی کنید. با تشکر
درود بر شما
بررسی مکانیزم شما معادله ی سرعت واکنش رو باید بدست بیاری و با منقایسه ی اون با واکنش دهنده هات ضریب اون ترکیب تو معادله رو بدست میاری
بکم پبچبدست توان غلظت واکنش دهنده ها تو معادله سرعت برابر با ضریب استوکیومتری ماده تو معادله میشه
البته شما میبایست طبق معادله ی سرعت چند تا مکانیزم حدس بزنی و معادلبه ی سرعت رو با اون ها مقایسه کنی و معادله سرعتی که هر مکانیزم میده رو با معادله سرعت واکنش مقایسه کنی تا مکانیزم صحیح پیدا بشه
فکر کنم یکم گیج شدی
برای توضیح بیشتر و بهتر کتاب (( مهندسی واکنش های شیمیایی)) رو بهت پیشنهاد میکنم

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
چطوری میشه یک واکنش شیمیایی رو نوشت ؟ لطفاً اصول کلی نوشتن واکنش ها رو بگین.
من دسته بندی انواع واکنش ها رو بلدم اما بازم نمیتوانم واکنش های پیچیده رو بنویسم مثلاً واکنش پایین و نمونه هایی مثل این واکنش رو لطفاً بگین چطور بنویسم؟خیلی مهمه لطفاً کامل توضیح بدهید.
سلام.
ببینید دوست عزیز یه سری از واکنش ها رو میشه تحت قالب یکسری اصول دسته بندی کرد و مدل اوناروپیشبینی یا تعیین کرد، مثل واکنش های سوختن یا اکسید شدن و ...، یعنی شما میتونی اونارو توی یه قالب خاص جابدی و واکنش حاصل از ترکیب مواد رو حدس بزنی مثل ترکیب هیدروکربن ها با اکسیژن (سوختن) که قالب کلیش معلومه و محصولاتشم مشخصه. توی اکثر موارد شما با نوشتن مواد اولیه میتونی محصولات رو حدس بزنی و با یکم ور رفتن با اونا و موازنه کردنشون معالدله رو بنویسی اما بعضی از واکنش ها رو نمیشه توی یه قالب مشخص و کلی جا داد چون معمولا مکانیسم این واکنش ها این اجازه رو نمیده و یا اینکه ممکنه یک واکنش کلی از چند نوع واکنش جزیی تبعیت کنه. معمولا این واکنش ها رو به صورت تجربی بدست میارن و روی مکانیسمش بحث میکنن. برای این واکنش ها نمیشه کاری کرد و میتونی اونارو از منابع و رفرنس ها پیدا کنی.
در مورد مکانیسم واکنش ها هم اینو بگم که بحثش یکم مفصله، یسری روش ها برا حدس زدنشون هست مثل تقریب حالت پایا و ... . برای حدس مکانیسم همونطور که دوستمون گفت باید معادله سرعت رو بدونی که اینجا هم یسری از واکنش ها معادله سرعتشون با واکنش مطابقت داره یا نداره که بحثش مفصل اما آسونه. پیشنهاد می کنم برا مطالعه و فهمیدن بهتر این فصل مباحث سینتیک شیمی فیزیک و به طور خاص فصل (اگه اشتباه نکنم) 2 کتاب طراحی راکتورهای شیمیایی، اکتاو لِوِن اشپیل رو مطالعه کنی.

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
بچه ها تفاوت سیلیکون و سیلیکا و پلی سیلیکون چیه؟یه معرفی از هرکدوم میخوام
یکم دیره اما چیزایی که میدونم رو میگم.
بعضیا سیلیکون رو همون عنصر سیلس میدونن و سیلیکا رو فرم اکسید شده اون که البته این اشتباهه و سیلیکون سیلیس نیست.
سیلیکا اکسید سیلیسیم یا سیلیکون دی اکسید و همون SiO2 معروفه. اما سیلیکون در واقع شکل پلیمری سیلیس هست و یه گروه از پلیمرهاست که در اون واحد تکراری سیلوکسان (اتصال یکی در میون سیلیسیم و اکسیژن) هست، به این پلیمرها پلی سیلوکسان هم میگن.
به پلی سیلوکسان یا سیلیکون فوق خالص و دارای شبکه بلوری منظم و چند شبکه ای، پلی سیلیکون گفته میشه که خاصیت نیمه رسانایی داره و کاربردهای مختلف توی ساخت دتکتورها و سلولهای فتوولتایک و .. داره.

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
چطوری میشه یک واکنش شیمیایی رو نوشت ؟ لطفاً اصول کلی نوشتن واکنش ها رو بگین.
من دسته بندی انواع واکنش ها رو بلدم اما بازم نمیتوانم واکنش های پیچیده رو بنویسم مثلاً واکنش پایین و نمونه هایی مثل این واکنش رو لطفاً بگین چطور بنویسم؟خیلی مهمه لطفاً کامل توضیح بدهید.

جواب مهدی خوب بود
و فقط یک چیزی رو هم بهش اضافه کن و اونم این که همیشه دو دو تا 4 تا نمیشه !!!! گاهی میشه تعیین کرد چند میشه و گاهی هم به هیچ عنوان نمیشه
چرا اینو میگم ؟
یک مثال خیلی خیلی ساده میزنم !!
یک اسید کربوکسیلیک مشقی مثل اسید استیک با یک الکل سرکاری !!! اینو در نظر بگیر
الان از دید شیمی و قانونهای شیمی (که 70 درصد درست نیست ) میگه که نتیجه این بازی آب و استره!!!
خب اینجا رو درست میگه و این اتفاق میوفته و وقتی یکم سولفوریک پرت میکنی توش کاتالیز میشه و استر میره برای ایجاد و به تعادل رسیدن
اما اگر با همین دو تا ماده و همون اسید سولفوریک به عنوان کاتالیست به جای استر یک آلدهید برات گرفتم و یک هیدروکربن و یکمم آب چی ؟
حال توضیح بحث رو ندارم واقعا فقط در همین حد بگم که چیزی که شما نوشتید خیلی ساده هستش و فقط برای بدست آوردنش یکی دقت کن ببین اصلا با هم درگیر میشن و واکنش میدن یا نه !!! اصلا چی با چی درگیر میشه ؟ و اگر دادن فقط کافیه به ظرفیت ها نگاه کنی!!! زوج یا فرد بودنش و با دوبرابر کردن و یا چند برابر کردن یکی یا همشون یا دو تاشون و........ یک رابطه بساز که به هم ظرفیت هاشون بخوره بعدش دیگه بازیه
حالا اگر متوجه شدی که هیچ ولی اگر نه
خبر بده تا کل بحث رو کلا باز کنم و بریزم وسط
ولی بازم میگم !!!! جریان کلاه و خرگوش رو تو ذهنت داشته باش!!!
اگر روی کاغذ باشه که همه چیز ممکنه و از یکسری قوانین پیروی میکنه
اما تو واقعیت و در عمل از تو کلاه میشه خرگوش در آورد
و کاملا معادلات روی کاغذ رو زیر سوال برد
چراکه همیشه یک واکنش نیست!!!!! یعنی
فقط دو تا ماده داری ولی زمان بازی یهو چندین واکنش همزمان میگیری!!!!!!! اونجاس که خرگوش در میاد .
گفتم دیگه اگه تمایل داشتی و بدردت خورد کل بحث رو میگم ولی اگر نه که دیگه هیچی
راستش توضیح های کامل و دقیق طالب نداره و شاکی هم میشن تازه
و منم فقط زمانی میگم که خود طرف بخواد
موفق باشی

مهربان

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
درود
منظورم موازنه واکنش ها نبود ، موازنه رو به همه روش هاش میدونم ولی منظورم نوشتن خود واکنش بود. میخوام بدونم چطوری میتونم واکنش های شیمیایی مثل این واکنش و وکنش های دیگر رو بنویسم.
خواهش میکنم
معذرت میخوام اسم موازنه رو اوردم
بله متوجه شدم، توضیحمم موازنه نبود فقط
حالا دوستان توضیح کامل تر دادن
موفق باشین
:gol:

مهربان

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز
من به یک سری پلیمر شفاف و بیرنگ سخت شونده با نور فرابنفش نیاز دارم مثل این لینک
http://www.norlandprod.com/adhesives/noa 65.html
ولی نمیدونم از کجا باید تهیه کنم
کسی اطلاع نداره از قیمت و محل تهیه شون؟
سلام
به سایت کارخونه های پلیمری شهر های اطرافتون سر زدین؟ کارشناسای این کارخونه ها خیلی میتونن کمک کنن حتی
این لینک فهرست یه سری کارخونه های تولید پلیمره
کلیک

آخرین ویرایش:

layth_lh

عضو جدید
درخواست راهنمایی در مورد رنگزای ضد UV

درخواست راهنمایی در مورد رنگزای ضد UV

با سلام بنده دنبال رنگزای محلول در آبی میگردم که در مقابل اشعه uv خورشید مقاوم باشه و اینکه به مرور زمان از بین نره. چه نوع رنگزاهایی باید استفاده کرد و اینکه آیا محدودیت رنگی هم دارند؟

با تشکر

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام بنده دنبال رنگزای محلول در آبی میگردم که در مقابل اشعه uv خورشید مقاوم باشه و اینکه به مرور زمان از بین نره. چه نوع رنگزاهایی باید استفاده کرد و اینکه آیا محدودیت رنگی هم دارند؟

با تشکر
سلام. من این تاپیک رو ندیده بودم، برا همین دیر شد.
اینجاها رو یه نگاه بندازید:
اینجا و اینجا

*مینا*

کاربر فعال شیمی
سلام و خدا قوت
سوالم راجع به سینتیک ترکیبات معدنی هست هرچند خیلی شبیه شیمی فیزیکه

در نوشتن قانون سرعت برای غلظت حدواسط گاهی از تقریب تعادلی و گاهی هم از تقریب حالت پایا استفاده میکنیم. لطفا بهم بگید از کجا بدونم چه زمانی از کدوم تقریب باید استفاده کنم؟

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام و خدا قوت
سوالم راجع به سینتیک ترکیبات معدنی هست هرچند خیلی شبیه شیمی فیزیکه

در نوشتن قانون سرعت برای غلظت حدواسط گاهی از تقریب تعادلی و گاهی هم از تقریب حالت پایا استفاده میکنیم. لطفا بهم بگید از کجا بدونم چه زمانی از کدوم تقریب باید استفاده کنم؟
سلام.
برای تعیین قانون سرعت روش های زیادی وجود داره،مثل روش نیمه عمر،روش نمودار پاول،روش سرعت اولیه، روش مجزا کردن، استفاده از مکانیسم واکنش، تقریب مرحله تعیین کننده سرعت (تقریب تعادلی) و مهمترین و کاربردی ترین این روش ها یعنی تقریب حالت پایا.
تقریب تعادلی زمانی استفاده میشه که همینطور که از اسمش برمیاد مرحله تعیین کننده(محدود کننده) سرعت مشخص باشه، اما تقریب حالت پایا تا جایی که من میدونم هرجا که حدواسط باشه قابل استفاده است.
من چون گرایشم کاربردیه در همین حد اطلاع داشتم برای اطلاعات بیشتر میتونید به سینتیک پیشرفته شیمی فیزیک مراجعه کنید حتما جواب کاملتر میگیرید.

پ.ن : ما خوشحال میشیم اعضای قدیمی تالار بیان و سر بزننا
;):gol:

آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود بر شما دوستان
چطوری میشه یه دود عظیم بدون انفجاز ایجاد کرد
دود خیلی غلیظ میخوام که طرفی که میبینه بگرخه
لطفا زودتر جواب بدین( شما که میدونین چی میگم:دی)
سپاس:gol:

sasan.shimi

عضو جدید
باسلام،ازxray برای تعیین شبکه بلوری استفاده میشه که متاسفانه درایران نداریم!!!
مجبوریم به کشورهای دیگه ارسال کنیم،
که دقیقا طول پیوندی، زوایای پیوندی ونحوه قرارگیری اتمهارو در بلور مشخص میکنه،
برای اطلاعات بیشتر میتوانید به کتابهای روشهای طیف سنجی درشیمی معدنی در مقطع کارشناسی ارشد رشته شیمی معدنی مراجعه فرمایید که جزو چهار واحد درسی در مقطع ارشد میباشد.

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود بر شما دوستان
چطوری میشه یه دود عظیم بدون انفجاز ایجاد کرد
دود خیلی غلیظ میخوام که طرفی که میبینه بگرخه
لطفا زودتر جواب بدین( شما که میدونین چی میگم:دی)
سپاس:gol:
سلام . من این پست رو ندیده بودم، فک کنم الان دیگه دیر شده باشه :D
اما برا دفعات بعد میتونی از آمونیوم نیترات، امونیوم کلرید و پودر روی به نسبت به ترتیب 3، 2و1 (یعنی مثلا اگه 3 بشکه نیترات آمونیوم داری 1 بشکه پودر روی استفاده کن:biggrin: )استفاده کنی.
از شوخی گذشته مقدار زیاد این مواد رو با هم استفاده نکن چون گاز نشادر زیادی تولید میشه و ...، رطوبت بش زیاد نرسه و همینطور اینکه اینا رو تازه مصرف کن، ینی چن دیقه قبل انجام آزمایش با هم قاطیشون کن. و اینکه برای جلوگیری از خطرات احتمالی از ظرف پلاستیکی استفاده کن.
یه روایتی هم هست که میگن پودر ید(اگه گیر اوردی!) و پودر روی رو به نسبت 4به 1 اگه با هم قاطی کنی و چند قطره آب روش بریزی دود بنفش غلیظ و البته مضر آزاد میشه!
بمب دودزا هم میتونی بسازی که به دلایل امنیتی نمیشه گفت:D
کلا بگرد ببین چه واکنش هایی گاز زیاد تولید میکنن، یسری تو آزمایشگاه یهو دیدیم بوووووووووووووم یه ظرف منفجر شد و یه دود غلیظ خرمایی رنگ (الان همه فهمیدن چی بود!:D ) با شدت رف بالا و چندتا از سقف کاذبا اومد پایین. بنده خدا دختره پس افتاد:D:(:D

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام . من این پست رو ندیده بودم، فک کنم الان دیگه دیر شده باشه :D
اما برا دفعات بعد میتونی از آمونیوم نیترات، امونیوم کلرید و پودر روی به نسبت به ترتیب 3، 2و1 (یعنی مثلا اگه 3 بشکه نیترات آمونیوم داری 1 بشکه پودر روی استفاده کن:biggrin: )استفاده کنی.
از شوخی گذشته مقدار زیاد این مواد رو با هم استفاده نکن چون گاز نشادر زیادی تولید میشه و ...، رطوبت بش زیاد نرسه و همینطور اینکه اینا رو تازه مصرف کن، ینی چن دیقه قبل انجام آزمایش با هم قاطیشون کن. و اینکه برای جلوگیری از خطرات احتمالی از ظرف پلاستیکی استفاده کن.
یه روایتی هم هست که میگن پودر ید(اگه گیر اوردی!) و پودر روی رو به نسبت 4به 1 اگه با هم قاطی کنی و چند قطره آب روش بریزی دود بنفش غلیظ و البته مضر آزاد میشه!
بمب دودزا هم میتونی بسازی که به دلایل امنیتی نمیشه گفت:D
کلا بگرد ببین چه واکنش هایی گاز زیاد تولید میکنن، یسری تو آزمایشگاه یهو دیدیم بوووووووووووووم یه ظرف منفجر شد و یه دود غلیظ خرمایی رنگ (الان همه فهمیدن چی بود!:D ) با شدت رف بالا و چندتا از سقف کاذبا اومد پایین. بنده خدا دختره پس افتاد:D:(:D
درود بر تو عزیز
خب حالا ترکیبش رو چطوری میشه فعال کرد؟
همون دلایل امنیتی میگه برام درست کن عزیزم!!!
دوستان در جریانند
میخوام دودش خفن غلیظ باشه
رنگشم زیاد مهم نیس
سمی هم اگه باشه ماسک برای مقابله با عوامل شیمیایی هم داریم مشکلی نیس
اگه خیلی امنیتی ه خصوصی بگو
اینا اوندفه اومدن درستش کنن یه چیزایی تو اسید سولفوریک ریختن یهو ترکید
فقط انفجاز نداشته باشه حلله
اگه تا فردا جواب بدی ممنون میشم

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود بر تو عزیز
خب حالا ترکیبش رو چطوری میشه فعال کرد؟
همون دلایل امنیتی میگه برام درست کن عزیزم!!!
دوستان در جریانند
میخوام دودش خفن غلیظ باشه
رنگشم زیاد مهم نیس
سمی هم اگه باشه ماسک برای مقابله با عوامل شیمیایی هم داریم مشکلی نیس
اگه خیلی امنیتی ه خصوصی بگو
اینا اوندفه اومدن درستش کنن یه چیزایی تو اسید سولفوریک ریختن یهو ترکید
فقط انفجاز نداشته باشه حلله
اگه تا فردا جواب بدی ممنون میشم
سلام.
خب ببین کلا توی بمب های دودزا شما باید یه واکنش سوختن رو رقم بزنید اما جلوی زود گرم شدنش رو بگیرید، یعنی باید سوخت، اکسیدانت و حرارت(سه ضلع مثلث آتش!) باشه با این تفاوت که حرارت نباید یهو زیاد شه، یه مثال سادش اینه شما باروت کبریت رو یه کوچولو با نوک زبونت خیس کن و بعد روشنش کن ببین فقط دود میکنه!!
خب این بخش آموزشیش بود و بقیه مطالب رو برا اینکه دردسر نشه خصوصی میگم، هرچند ساختش به درد مواقع اضطراری میخوره اما تو ایران عزیزمون کلا مواقع اضطراری نداریم و فقط مواقع لازم داریم!!!

amirdolu

عضو جدید
سلام
دنبال همسطح کننده برای رزین پلی اورتان می گردم. بهترین انتخاب کدومه؟

rasepideh

عضو جدید
با سلام

۸ میلی گرم در کیلو گرم نیترات چقدر مول بر مترمکعب نیترات است؟
mg/kg 8 = ? mol/m^3

Behnam Irani

عضو جدید
سلام دوستان
لطفا آدرس چندتا مغازه رو در تهران که به صورت خرده مواد شیمیایی می فروشند رو بهم بدید
سیلیکات پتاسیم مایع و پودر کلفون نیاز دارم (صنعتی)
با تشکر

reza=1001

عضو جدید
سلام دوستان
کسی در مورد پلیمر P3HT چیزی میدونه؟
خواهشاً اگه کسی میدونه کمکم کنه......

(P3HT) : poly(3-hexylthiophene-2,5-dyl)
یا
poly(3-hexylthiophene
کسی میدونه چه فرقی دارند؟

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
salam mishe lotfan tozih bedin chera vaghti ab ro shole gaz mirize rang shole gaz b narenji taghir mikone mamnon misham

دوست گلم
به این دلیله که احتراق ناقص میشه!!! منظورم از احتراق ناقص اینه که دریافت اکسیژن رو کم میکنه
برعکسشو در نظر بگیری دقیقا متوجه منظور من میشی
چمیدونم مثلا بیا یک هیدروکربن مثل بوتان رو در نظر بگیر
بوتان در حالت عادی (در هوا ) با دود میسوزه ولی وقتی بوتان یا ترکیب بوتان پروپان یا همون گاز مایع رو با دسته هوا برش یا اکسی گاز میسوزونی آبی آبی و بدون دوده!! اگر دقت کرده باشی تو دسته هوا برش یک ورودی سوخت داری یک ورودی اکسیژن
وقتی مشعلو روشن میکنن فقط سوخت اومده و شیرش باز شده و شعله نارنجی و با دوده اما وقتی شیر اکسیژن هم باز میکنی شعله پرحرارت و آبی آبی میشه
حالا اینو برعکسش کن از اون حالت اولیه هم بدتر میشه و کک بیشتری بدست میاد .
آب هم به همین شکله
برای درک بهتر فرایند سکندری ریفرمر یا اتوترمال رو یک بررسی بکن کاملا متوجه میشی
خود متان هم که در هوا آبی میسوزه(نسبت به سایر هیدروکربنها اکسیژن کمتری برای احتراق لازم داره) وقتی با هوا یا اکسیژن محدود بسوزه نارنجی میشه و اگر محدود تر بشه دوده هم به جا میذاره!!
روی شعله گاز نمیشه گفت اول احتراق ناقص میشه و کربن مونواکسید با آب واکنش میده چون اساسا این ادعا اشتباهه و هر کی بگه پرتوپلا گفته چون
دما کمه ولی اگر در فضایی بسته این اتفاق بیوفته و دما بالای 800 درجه باشه آره اول متان یا هر هیدروکربنی که داری ناقص میسوزه و اکسید کربن حاصل از احتراق ناقص با اکسیژن آب اکسید میشه به دی اکسید و هیدروژن اضافی بدست میاد(شیفت که بازم عملا بدون کاتالیست خیلی محدوده مگر دما از 1500 بالاتر بشه) که هم سوختن هیدروژن با رنگ نارنجی هستش و هم احتراق ناقص خود هیدروکربن !!
خود هیدروژن هم به خاطر تولید آب نارنجی میسوزه (اگر دیده باشی یا ده بیست مترمکعبش رو سوزونده باشی متوجه میشی که اول با انفجار و صدای تیز و گوش خراش شروع میشه بعد شعله ای که بجای دود بخار شدیدی داره تولید میکنه ولی انفجار یعنی نسوزه اینجوری نیست و موج داره که اصلا شعله ای نمیبینی و موج سنگین و تخریبی عمل میکنه !! خیلی هم تخریبیه و صدای خیلی ناراحتی ایجاد میکنه )
ولی روی اجاق گاز فقط یک احتراق ناقصه !! وقتی آب میریزه اکسیژن و هوای کمتری میرسه و اگر فلز شعله داغ هم باشه این شدید تر میشه چون اول آب بخار میشه و بیشتر هوا رو محدود میکنه !! وقتی هم باز آب ادامه دار ریخته بشه فلز سرد میشه و حتی شعله خاموش میشه
موفق باشی

آخرین ویرایش:

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان
لطفا آدرس چندتا مغازه رو در تهران که به صورت خرده مواد شیمیایی می فروشند رو بهم بدید
سیلیکات پتاسیم مایع و پودر کلفون نیاز دارم (صنعتی)
با تشکر

آقا بهنام گل
آدرس نمیخواد بازار ول معطل ناصر خسرو فقط به یک درد میخوره !!! اونم خرید خرده هستش
بری تو کوچه کارت راه میوفته

KHOSHMARAMO

عضو جدید
با سلام
دوستان کسی میدونه دستگاهی که برای اندازه گیری ویسکوزیته زمانی که تنش برشی تغییر میکنه اسمش چیه و چه شکلی هست؟لطفا کمک کنید.

گلشید91

عضو جدید
دوست گلم
به این دلیله که احتراق ناقص میشه!!! منظورم از احتراق ناقص اینه که دریافت اکسیژن رو کم میکنه
برعکسشو در نظر بگیری دقیقا متوجه منظور من میشی
چمیدونم مثلا بیا یک هیدروکربن مثل بوتان رو در نظر بگیر
بوتان در حالت عادی (در هوا ) با دود میسوزه ولی وقتی بوتان یا ترکیب بوتان پروپان یا همون گاز مایع رو با دسته هوا برش یا اکسی گاز میسوزونی آبی آبی و بدون دوده!! اگر دقت کرده باشی تو دسته هوا برش یک ورودی سوخت داری یک ورودی اکسیژن
وقتی مشعلو روشن میکنن فقط سوخت اومده و شیرش باز شده و شعله نارنجی و با دوده اما وقتی شیر اکسیژن هم باز میکنی شعله پرحرارت و آبی آبی میشه
حالا اینو برعکسش کن از اون حالت اولیه هم بدتر میشه و کک بیشتری بدست میاد .
آب هم به همین شکله
برای درک بهتر فرایند سکندری ریفرمر یا اتوترمال رو یک بررسی بکن کاملا متوجه میشی
خود متان هم که در هوا آبی میسوزه(نسبت به سایر هیدروکربنها اکسیژن کمتری برای احتراق لازم داره) وقتی با هوا یا اکسیژن محدود بسوزه نارنجی میشه و اگر محدود تر بشه دوده هم به جا میذاره!!
روی شعله گاز نمیشه گفت اول احتراق ناقص میشه و کربن مونواکسید با آب واکنش میده چون اساسا این ادعا اشتباهه و هر کی بگه پرتوپلا گفته چون
دما کمه ولی اگر در فضایی بسته این اتفاق بیوفته و دما بالای 800 درجه باشه آره اول متان یا هر هیدروکربنی که داری ناقص میسوزه و اکسید کربن حاصل از احتراق ناقص با اکسیژن آب اکسید میشه به دی اکسید و هیدروژن اضافی بدست میاد(شیفت که بازم عملا بدون کاتالیست خیلی محدوده مگر دما از 1500 بالاتر بشه) که هم سوختن هیدروژن با رنگ نارنجی هستش و هم احتراق ناقص خود هیدروکربن !!
خود هیدروژن هم به خاطر تولید آب نارنجی میسوزه (اگر دیده باشی یا ده بیست مترمکعبش رو سوزونده باشی متوجه میشی که اول با انفجار و صدای تیز و گوش خراش شروع میشه بعد شعله ای که بجای دود بخار شدیدی داره تولید میکنه ولی انفجار یعنی نسوزه اینجوری نیست و موج داره که اصلا شعله ای نمیبینی و موج سنگین و تخریبی عمل میکنه !! خیلی هم تخریبیه و صدای خیلی ناراحتی ایجاد میکنه )
ولی روی اجاق گاز فقط یک احتراق ناقصه !! وقتی آب میریزه اکسیژن و هوای کمتری میرسه و اگر فلز شعله داغ هم باشه این شدید تر میشه چون اول آب بخار میشه و بیشتر هوا رو محدود میکنه !! وقتی هم باز آب ادامه دار ریخته بشه فلز سرد میشه و حتی شعله خاموش میشه
موفق باشی

merci lotf kardin

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام

۸ میلی گرم در کیلو گرم نیترات چقدر مول بر مترمکعب نیترات است؟
mg/kg 8 = ? mol/m^3

سلام دوست عزیز
شما با نوشتن یسری روابط خطی راحت بدستش میاری.مثل استوکیومتری دبیرستان:
8mg/kg * 0.001g/1mg * 1kg/1000gr * density (gr/m^3) * mol --> gr (1 mol/x gr) = # mol/m^3

سلام دوستان
کسی در مورد پلیمر P3HT چیزی میدونه؟
خواهشاً اگه کسی میدونه کمکم کنه......

(P3HT) : poly(3-hexylthiophene-2,5-dyl)
یا
poly(3-hexylthiophene
کسی میدونه چه فرقی دارند؟

دوست عزیز یه سرچ کوچولو تو گوگل اسکولار کن کلی مقاله در موردش میاد.

با سلام
دوستان کسی میدونه دستگاهی که برای اندازه گیری ویسکوزیته زمانی که تنش برشی تغییر میکنه اسمش چیه و چه شکلی هست؟لطفا کمک کنید.

اینجا
رو ببین

moaqfe

کاربر بیش فعال
يه رزين ضد آب ارزون آنتي يو وي ميخام كه روي گچي كه توي نماي ساختمون كار شده بمالم تا از بين نره قطعا" بايد تو گچ نفوذ كنه

دوستان چي ميتونن پيشنهاد بدن

amirdolu

عضو جدید
يه رزين ضد آب ارزون آنتي يو وي ميخام كه روي گچي كه توي نماي ساختمون كار شده بمالم تا از بين نره قطعا" بايد تو گچ نفوذ كنه

دوستان چي ميتونن پيشنهاد بدن
سلام
رزین های امولوسیونی اکریلیک خوبه. اگه میخوای آنتی یویش بالا باشه. نوع pure آکریلیک بگیر نه آکریلیک/استیرن. معمولا با نسبت یک به سه رقیق می کنن.