سوال مهم شاقول و کره زمین

mohandes_javan

عضو جدید
یه سوال داشتم لطفا سریع جواب بدید ممنون میشم.

اگر من یک شاقولو تو تهران بگیرم دستم ویک نفر دیگر در امریکا ویه نفر دیگه ام توو جای دیگه ای از دنیا و کلا بگم نخ های این شاقول ها نسبت به هم چه وضعیتی دارن؟ ایا موازی اند؟ یا متقاطع؟ لطفا جوابتون با استفاده از معادلات ریاضی یا یک دلیل محکمه پسند باشه اگر با ریاضی جواب بدید عالیه..

ممنونممممممممممممم

مهم اين نيست که قطره باشي يا اقيانوس، مهم اين است که آسمان در تو منعکس شود.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
یه سوال داشتم لطفا سریع جواب بدید ممنون میشم.

اگر من یک شاقولو تو تهران بگیرم دستم ویک نفر دیگر در امریکا ویه نفر دیگه ام توو جای دیگه ای از دنیا و کلا بگم نخ های این شاقول ها نسبت به هم چه وضعیتی دارن؟ ایا موازی اند؟ یا متقاطع؟ لطفا جوابتون با استفاده از معادلات ریاضی یا یک دلیل محکمه پسند باشه اگر با ریاضی جواب بدید عالیه..

ممنونممممممممممممم

مهم اين نيست که قطره باشي يا اقيانوس، مهم اين است که آسمان در تو منعکس شود.

سلام
خط شاقولي تو هر نقطه عموده به مركز زمين
حالا بستگي داره اون طرف مقابلت كجا باشه
نسبت به مختصاتي كه داره زاويش فرق ميكنه
رياضيشم كه سادس،يه دايره بكش،يه نقطه فرضي واسه خودت يه نقطه ام واسه يكي ديگه
بعد به مركز وصلشون كن و با فرض داشتن مختصاتشون زاويه رو بدست بيار

mohandes_javan

عضو جدید
متشکرم از محبتتون

متشکرم از محبتتون

سلام خوبی؟ ممنونم از کمکت این جوابی که دادی مطمئنی؟ اخه توو راهنماییشم بهم گفتن که به عنوان راهنمایی باید بدونین زمین در حال حرکته.

ریاضیم محاسبات میخوام نه شکل.. اگه میتونی کمک بیشتری بکن

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام خوبی؟ ممنونم از کمکت این جوابی که دادی مطمئنی؟ اخه توو راهنماییشم بهم گفتن که به عنوان راهنمایی باید بدونین زمین در حال حرکته.

ریاضیم محاسبات میخوام نه شکل.. اگه میتونی کمک بیشتری بکن

سلام
تعریف خط شاقولی همینه که گفتم،مطمئنم
از راهنمایی استادتون که چیزی به دست نمیاد ،حداقل من چیزی نمیفهمم
ولی اینکه میگم شکل بکشی میتونی زاویه رو بدست بیاری ،با فرمولا هندسه فضایی
مرکز زمینو بگیر 0و0و0 بعد دوتا مختصات داری با یه مبداء میتونی معادله دو تا خط بدست بیاری و زاویه بینشون(با فرمولا هندسی،یه سری به کتابای ریضی بزن من یادم نیست)

ولی در هر صورت متقاطع میشن،موازی نمیشه;)

eng-yaallah

عضو جدید
دوست عزیز سلام
همانمگونه که می دانید راستای شاقولی هر نقطه، همان راستای برآیند نیروهای وارده از ذرات تشکیل دهنده زمین بر جرم واقع بر آن نقطه می باشد که با توجه به قانون جاذبه گرانش این راستا تقریبا از مرکز زمین عبور می نماید. از آنجا که شکل زمین تقریبا کروی شکل می باشد، قطعا راستا های شاقولی نقاط مختلف که تقریبا از مرکز زمین می گذرند نمی توانند موازی باشند. البته در فواصل کوتاه در مقایسه محیط کره زمین، زاویه بین راستاهای شاقولی به حدی کم می شود که می توان آنها را موازی دانست. مثلا اگر فاصله دو نقطه 10 کیلومتر باشد زاویه بین راستاهای شاقولی آنها حدود 0.09 درجه خواهد بود. اگر اثر دوران زمین را هم بر راستاهای شاقولی تاثیر دهیم خیلی بر پاسخ سوالی که پرسیدید تاثیر نخواهد داشت.

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
با سلام ......

دوستنان متخصص اعلام ...........نظر بفرمایند............

بالا