[ شاقول کردن ستونها ] چگونگی کنترل ناشاقولی ستونهای فلزی و بتنی به کمک دوربین

javad_jalali

عضو جدید
چطور میتوان یک ستون را به کمک دوربین شاقول نمود
کسانی که واردند نظر دهند

آخرین ویرایش توسط مدیر:

farhad111

عضو جدید
کسانی که واردند نظر دهند

ستون ها در دو جهت بايد شاقولي شوند.براي اين منظور از دوربين هاي ديجيتال يا مکانيکي استفاده ميکنيم

1:دوربين توتال ليزري
دوربين را عمود بر يک جهت(وقتي عمود بر يک جهت شد در راستاي جهت ديگر نيز قرار خواهد گرفت) و در فاصله مناسب که بتوانيم بالاي ستون را ببينيم ميگذاريم سپس با تار قايم يک جهت را شاقول ميکنيم و با خواندن طول افق بالاي ستون و طول افق پايين ستون جهت ديگر را شاقول ميکنيم.

2:دوربين مکانيکي يا توتال بدون ليزر
دوربين را عمود بر يک جهت(وقتي عمود بر يک جهت شد در راستاي جهت ديگر نيز قرار خواهد گرفت) و در فاصله مناسب که بتوانيم بالاي ستون را ببينيم ميگذاريم سپس با تار قايم يک جهت را شاقول ميکنيم و سپس دوربين را جابجا کرده و عمود بر جهت ديگر ميگذاريم و دوباره با تار قايم جهت ديگر را نيز شاقول ميکنيم.

javad_jalali

عضو جدید
ستون ها در دو جهت بايد شاقولي شوند.براي اين منظور از دوربين هاي ديجيتال يا مکانيکي استفاده ميکنيم

1:دوربين توتال ليزري
دوربين را عمود بر يک جهت(وقتي عمود بر يک جهت شد در راستاي جهت ديگر نيز قرار خواهد گرفت) و در فاصله مناسب که بتوانيم بالاي ستون را ببينيم ميگذاريم سپس با تار قايم يک جهت را شاقول ميکنيم و با خواندن طول افق بالاي ستون و طول افق پايين ستون جهت ديگر را شاقول ميکنيم.

2:دوربين مکانيکي يا توتال بدون ليزر
دوربين را عمود بر يک جهت(وقتي عمود بر يک جهت شد در راستاي جهت ديگر نيز قرار خواهد گرفت) و در فاصله مناسب که بتوانيم بالاي ستون را ببينيم ميگذاريم سپس با تار قايم يک جهت را شاقول ميکنيم و سپس دوربين را جابجا کرده و عمود بر جهت ديگر ميگذاريم و دوباره با تار قايم جهت ديگر را نيز شاقول ميکنيم.

لطفا در باره روش کار با دوربین لیزری را بیشتر توضیح بده
اگه شاقولی صورت بگیره تراز ستون بهم نمی خوره؟
ممنون

آخرین ویرایش توسط مدیر:

arman23

عضو جدید
کسانی که واردند نظر دهند

البته بنظرم شیوه مختصاتی بهتره

چون برای گزارش نوشتن شما نمیتونی بگی با تار عمود کردم!!!!

رفرنس لاین

یا اگر نقشه مال شرکت مشاور داشته باشه که بهتره و خب قطعا کد داره از روی کد کنترل کن

ولی تورو خدا اینجوری آبروی نقشه بردار هارو نبرید که با تار شاغول کردم!!!

بهتون(بهمون) میخندن

اگر قرار بود که با رتیکول تراز بشه چرا درس خوندید؟؟؟؟

میومدید خودم 2 ماهه میکردمتون مهندس

لطفا لطفا لطفا شان و مرتبه مهندسهای زحمت کش نقشه بردار رو حفظ کنید

من که خودم عددی نیستم و احتمالا شما اکثرا دانشجو هستید (بدونید که باید خودتون رو به حمله بقبولانید)

خدا میدونه تو 7 گروه ساختمون (عمران-معماری-برق-مکانیک-شهرسازی-ترافیک-نقشه برداری) سخت ترین کار مال ماست

پس بچه ها بدونید واقعا کار ما سخته

اون حرفی که تو یه تاپیک دیگه استارترش نوشته جایی که بز نمیره نقشه بردار میره شاید خنده دار باشه ولی عموما واقعیت داره

سطح علمی خودتون رو ببرید بالا

کلاس و پرستیژتون رو حفظ کنید و برای دو ریال پول به همکارتون ضربه نزنید

من دلم پر از درده اما....

آخرین ویرایش توسط مدیر:

bmd

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

رفرنس لاین

یا اگر نقشه مال شرکت مشاور داشته باشه که بهتره و خب قطعا کد داره از روی کد کنترل کن

بهتون(بهمون) میخندن

من که خودم عددی نیستم و احتمالا شما اکثرا دانشجو هستید (بدونید که باید خودتون رو به حمله بقبولانید)

خدا میدونه تو 7 گروه ساختمون (عمران-معماری-برق-مکانیک-شهرسازی-ترافیک-نقشه برداری) سخت ترین کار مال ماست

اون حرفی که تو یه تاپیک دیگه استارترش نوشته جایی که بز نمیره نقشه بردار میره شاید خنده دار باشه ولی عموما واقعیت داره

بخاطر حرف آرمان خواستم منم تو کار نقشه بردارا فضولی کرده باشم. منم باهاش موافقم و اینکه از این پایین آورده شدن سطح مهدسی ناله ها دارم که نگو.
در مرود سوالتون اونچیزی که من بیشتر دیدم اینه که مختصات پای ستون رو پیاده میکنند و بعدش استادکار میاد و شاغول میکشه و میذاره که شاغولا تا پایان بتن ریزی روش بمونند. تصور کنین 50 تا ستون دارید که قراره یه جا بتن ریزی کنید اونوقت حین بتن ریزی هر کدومشون هم یه تکون کوچولو بخورند. چقدر فرصت دارید که اینا رو با دوربین چک کنید و بدید درستش کنند. اونم زمانی که بتن داره سفت میشه و شما فقط یه گروه 7 نفره برای بتن ریزی و کنترل قالب دارید. خب شاغول و ریسمان که راحت تر و درست تره که

آخرین ویرایش توسط مدیر:

azizebabanazanin

عضو جدید
کسانی که واردند نظر دهند

سلام
برای شاغول کردن ستون ها و هر چیزه دیگه که بخواد قائم بشه میشه از چند راه عمل کرد.
1- استفاده از توتال های لیزری.... برای این کار باید مختصات پایین ستون را در دو پهلو بخوانید سپس همین کار را برای دو پهلوی بالای ستون که در نتیجه بایستی مختصاتهای بالا و پایین یکی باشد.
2- از طریق تئودولیت .
2-1در این روش از دو جهت عمود بر ستون قائم بودن ستون بررسی میشود.
2-2 با استفاده از تئودولیت میتوان نبش ستون را نیز بررسی کرد که این روش دقت آنچنان زیادی ندارد.
من از روش اول یعنی دوربین لیزری ستونهای کارخانه سیمان کرمانشاه رو که حدود 1800 ستون بود قائم کردم.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ajamincc

عضو جدید
سلام
برای شاغول کردن ستون ها و هر چیزه دیگه که بخواد قائم بشه میشه از چند راه عمل کرد.
1- استفاده از توتال های لیزری.... برای این کار باید مختصات پایین ستون را در دو پهلو بخوانید سپس همین کار را برای دو پهلوی بالای ستون که در نتیجه بایستی مختصاتهای بالا و پایین یکی باشد.
2- از طریق تئودولیت .
2-1در این روش از دو جهت عمود بر ستون قائم بودن ستون بررسی میشود.
2-2 با استفاده از تئودولیت میتوان نبش ستون را نیز بررسی کرد که این روش دقت آنچنان زیادی ندارد.
من از روش اول یعنی دوربین لیزری ستونهای کارخانه سیمان کرمانشاه رو که حدود 1800 ستون بود قائم کردم.

من یه بابایی رو میشناختم که میگفت تو کار ساخت ایستگاه مترو بهارستان،داشته یه شمع رو با دوربین به صورت عمود پیاده میکرده که میبینه یه افغانیه اون طرف از سقف تونل یه سنگریزه ول میکرده،هر جا میخورد پایه شمع رو میزارشته.جل الخالق!!!

آخرین ویرایش توسط مدیر:

rasoul2023

عضو جدید
من یه بابایی رو میشناختم که میگفت تو کار ساخت ایستگاه مترو بهارستان،داشته یه شمع رو با دوربین به صورت عمود پیاده میکرده که میبینه یه افغانیه اون طرف از سقف تونل یه سنگریزه ول میکرده،هر جا میخورد پایه شمع رو میزارشته.جل الخالق!!!

این قضیه ربطی نداره اما این کار که افغانیه میکرده درست بوده منم یه افغانیه را دیدم قوس پیاده رو را یه چوب میگرفت دستش دو طرف هم نشون میکرد بعد راه می افتاد دو طرفو به هم وصل میکرد شاید خنده دار به نظر بیاد اما خطاش در حد .5 میلی متر بود . در مورد سنگ هم چون جاذبه در امتداد ثقل زمینه افتادن هر چیز از بالا درست مثل ایجاد کردن یک خط شاقولیه

muhammadn

عضو جدید
سلام
من عمران خوندم ... شاگرد دكتر نوبخت هم بودم ... همين شد كه يه توتال پنتاكس گرفتم مشغول نقشه برداريم ...

يه كار پباده كردن آكس ستون دارم ...
چيزي كه خودم فكر كردن اينه كه با دو تا قرائت ... موقغيت دوربين رو تو كد پيدا كنم ، بعد با خوندن طول و زاويه از رو كد ... انقدر منشور رو جلو عقب كنم تا به همون عددا رو زمين برسم ....

نظر شما چيه؟ راه ساده تري هست ؟ يا همين كار رو انجام بدم

ممنون

mohammadheidary

عضو جدید
سلام
من عمران خوندم ... شاگرد دكتر نوبخت هم بودم ... همين شد كه يه توتال پنتاكس گرفتم مشغول نقشه برداريم ...

چيزي كه خودم فكر كردن اينه كه با دو تا قرائت ... موقغيت دوربين رو تو كد پيدا كنم ، بعد با خوندن طول و زاويه از رو كد ... انقدر منشور رو جلو عقب كنم تا به همون عددا رو زمين برسم ....

ممنون

سلام
از تجربه استادان که استفاده کردم یکی از روشها این است که موقعیت ستون اول و آخر را بامتر از اکس دیوار محدوده ساختمان مشخص و با قرار دادن دوربین ترازیاب روی نقطه اول و به نقطه آخر بسته و با متر دیگر ستون ها را مشخص کرده . این مراحل برای تمامی ستونها انجام گیرد. (در این روش با ریسمان به جای دوربین میشود استفاده کرد).

muhammadn

عضو جدید
سلام
از تجربه استادان که استفاده کردم یکی از روشها این است که موقعیت ستون اول و آخر را بامتر از اکس دیوار محدوده ساختمان مشخص و با قرار دادن دوربین ترازیاب روی نقطه اول و به نقطه آخر بسته و با متر دیگر ستون ها را مشخص کرده . این مراحل برای تمامی ستونها انجام گیرد. (در این روش با ریسمان به جای دوربین میشود استفاده کرد).
ممنون از پاسختون
ولي من راه دقيق تري مي خوام و اينكه با توتال كار رو انجام بدم ...
بيشتر منظورم اين بود كه توتال برنامه خاصي براي پياده كردن نقاط نداره؟

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله

ممنون از پاسختون
ولي من راه دقيق تري مي خوام و اينكه با توتال كار رو انجام بدم ...
بيشتر منظورم اين بود كه توتال برنامه خاصي براي پياده كردن نقاط نداره؟

سلام

مراحل کار اینجوریه:

1- اول یه ایستگاه بزن و مختصات فرضی مثلا 1000و1000و100 بهش بده و دوربینت رو روش سانتراژ کن و با یه جهت شمال تقریبی دوربین رو توجیه کن تا آماده بکار بشه (تشکیل سیستم مختصات محلی).

2- حداقل دو ایستگاه دیگه بزن و برداشت کن.

3- حالا هر عارضه ای رو که می دونی نقشه نسبت به اونا باید پیاده شن رو برداشت کن.

4-نقاط رو تخلیه کن و عوارض + نقشه آکس بندی رو تو کد (لند) - نسبت به این عوارض- بکش.

5- مختصات جای ستونا رو از رو نقشه استخراج کن و روی دوربین آپلود کن.

6- دوربین رو با دو تا از ایستگاههایی که زدی توجیه کن و نقاط جای ستونا رو پیاده کن.

v.mirzadeh

عضو جدید
سلام

ممنون
راهي رو كه انتخاب كردي درسته ولي بنظرم راه ساده تر اينه كه اول با جي پي اس دستي دو تا ايستگاه بزن بعد دوربين رو با اونا توجيه كن و سپس به برنامه refrens line دوربين برو و مختصات اكس بده و پياده كن

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
راهي رو كه انتخاب كردي درسته ولي بنظرم راه ساده تر اينه كه اول با جي پي اس دستي دو تا ايستگاه بزن بعد دوربين رو با اونا توجيه كن و سپس به برنامه refrens line دوربين برو و مختصات اكس بده و پياده كن

سلام
مرسی از توضیحاتتون :gol:

ولی فکر کنم اصلا لزومی واسه استفاده از مختصات utm و GPS دستی نیستش و اینکه خطای GPS های دستی در خیلی زیاد هستش و به درد کارهای دقیق نمی خوره.

تازه اگه فرضا GPS هم دقیق باشه واسه استفاده از برنامه Reference line بایستی مثلا آکس یکی از ستونها رو با دو نقطه معلوم به عنوان خط مرجع معرفی کنی که مختصات این دو نقطه رو ندارین.

سرزمین من

عضو جدید
سلام دوست من هیچ وقت برای این نوع کارهای پیش پا افتاده نمیان از gps استفاده کنند همون راه حل دوستون که مختصات فرضی رو بهش بدی بهترین راه می تونه باشه که هست:gol:

shakibaa77

عضو جدید
سلام

سلام

رفرنس لاین

بهتون(بهمون) میخندن

سلام من هم با آرمان عزیز تا حد پاسخ به مشکل جواد عزیز موافقم نه بیشتر ! (بابا به هم گیر ندیم ! )
شما اگر دوربینت توتال باشه باید بری توی برنامه ای که مرتبت با کارت باشه مثل رفرنس لاین که دوستمون پیشنهاد کرد البته من پیشنهادم برای شما که احتمالا تازه کار هستید فری استیشنه که اگه بنچ مارک تعریف شده ای داشته باشی میتونی برای تحویل دادن ستون به ناظر میتونی به راحتی و در کوتاهترین زمان ممکن این کاررو که تحویل مختصاتیه انجام بدی ولی اگه دوربین توتال نداشتی و برای کار نیاز به ارایه مختصات نبود یا مثلا خودت برای خودت خواستی ی کار سریع تجربی سردستی انجام بدی که ببینی ستون که میخوای کارکنی یا کار کردی شاقوله میتونی با ی تئودولیت کارتو راه بندازی البته عزیزم ما توکشورمون چون معمولا تجربه هامونو کامل بهم منتقل نمیکنیم ممکنه تجربه های متفاوتی داشته باشیم که تورو سردرگم کنه پس پیشنهاد میکنم مشخصات کارت رو بطور کامل بگی و ترجیحا ی دوست نقشه بردار پیدا کنی تا پله پله جلو بری تا بقول خودمونی شیر فهم بشی آرمان 23 پیشنهاد خوبی داد ی دو ماه وقت بذار تا باهات اگه میتونه کارکنه من فکر میکنم تا خودت نشینی پشت فرمون راننده نمیشی :smile::smile:
اگه از من هم کمکی ساخته باشه در خدمتم من کارم خوزستانه میتونی رو ایمیلم پیام بدی:heart:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

esmaeili60

عضو جدید
کاربر ممتاز

رفرنس لاین

بهتون(بهمون) میخندن

سلام به همه

كسي نگفته كار نقشه برداري ساده است ولي يه سري كارها ساده تره

فري استيشن كه براي پيداكردن يه نقطه ديگه است با داشتن 2 نقطه معلوم

رفرس لاين هم كه براي مجموع ستونها يا فوندانسيوننواري و ....

و با تئودوليت با همون تار عموديش و يه خط كش و چند تا ورق با سايز هاي مختلف ميتونيم هر ستون فلزي يا بتني رو با تنظيم قالب مورد ي راشاقول كرد - البته دقت بينهايت مهمه - گفتنش راحته

آخرین ویرایش توسط مدیر:

msc87

عضو جدید
سلام به همه دوستان

سلام

ممنون

در این مورد باید بگم که جناب Fathy بهترین راه رو گفتند و استفاده از GPS بخصوص از نوع دستی معقول نیست به همون دلایلی که دوستمون اشاره کردند.

سلام دوستان:
در برداشت توپوگرافی رابطه ای بین اسکیل و فاصله خط کانتور با فاصله نقاط برداشت هست و اساساً فاصله نقاط چطوری تعیین میشه؟
بازهم متشکرم
در مورد ارتباط بین اسکیل و فاصله نقاط برداشتی باید بگم یک رابطه تجربی هست که اکثرا از اون استفاده میشه که:
(Cm)فاصله نقاط = 2* اسکیل

free surveyer

عضو جدید
سلام

مراحل کار اینجوریه:

1- اول یه ایستگاه بزن و مختصات فرضی مثلا 1000و1000و100 بهش بده و دوربینت رو روش سانتراژ کن و با یه جهت شمال تقریبی دوربین رو توجیه کن تا آماده بکار بشه (تشکیل سیستم مختصات محلی).

2- حداقل دو ایستگاه دیگه بزن و برداشت کن.

3- حالا هر عارضه ای رو که می دونی نقشه نسبت به اونا باید پیاده شن رو برداشت کن.

4-نقاط رو تخلیه کن و عوارض + نقشه آکس بندی رو تو کد (لند) - نسبت به این عوارض- بکش.

5- مختصات جای ستونا رو از رو نقشه استخراج کن و روی دوربین آپلود کن.

6- دوربین رو با دو تا از ایستگاههایی که زدی توجیه کن و نقاط جای ستونا رو پیاده کن.
با درود
راهنمایی کاملاً دقیقی بود ولی برای کسانی که با توتال بلدن کار کنن، در صورتیکه ایشون میخواست اسم برنامه هایی که میشه با اونها به مقصودش برسه را در داخل دوربین توتال بدونه.
دوست عزیز ( سوال کننده ) راهنمایی جناب فتحی کاملاً دقیقه و برای توجیه دوربین و ثبت مختصات Local بنچ مارکها، باید از برنامه SURVEYING استفاده کنی و مجدداً برای پیاده کردن مختصات آپلود شده باید از برنامه STAKE OUT باید استفاده کنی.

free surveyer

عضو جدید

دوست عزیز از GPS دستی در جاهایی که دقت زیادی نیاز نداره استفاده میکنن نه برای کار با دقت بالایی مثل پیاده کردن محور ستونها.

abbas.rasulpor

عضو جدید
کسانی که واردند نظر دهند
سلام.بعد تراز دوربین تارهای ریتیگول دوربین در نظر بگیرد اگه بتونی از دو جهت مختلف ستون راموازی تار قائم دوربین قرار بدید ستون قائم بر صفحه افقی دوربین می باشد و همچنین چون دوربین تراز است صفحه دوربین موازی زمین است وستون قائم بر زمین یا شاغولی مباشد فقط حتما در نظر بگیرید که دوربین در دو جهت متفاوت قراربگیرد

آخرین ویرایش توسط مدیر:

lll366

عضو جدید
سلام آرمان حالا بنظر شما سریع ترین راه چیه؟

بهترین راه حل در ساختمانهای تا چهار پنج طبقه همینه که بدینش دست استاد کار < مطمئن ترین راه هست. در ضمن در تراز و شاقول کردن با دوربینها فاصله شما از محل ستون بسیار مهمه هر چه قدر دور تر نتیجه کار بهتر. این هم یک پووف.

سلام
بابت سوال قبلی که جواب دادی خیلی ممنونم
ببینم می خواهم یک ستون رو تراز کنم با توتال استیشن 407باید چه کار کنم ؟

valentino

عضو جدید
سلام

برای تراز کردن یک ستون باید از دوتا توتال استفاده کنی که ایستگاههای استقرار و محل قرار گیری ستون زاویه 90 درجه بسازه
یعنی یه توتال چپ و راست رفتن ستون را کنترل می کنه و دیگری راستای عقب و جلو رفتن ستون

moridy2000

عضو جدید
سلام

سلام بر شما دوست عزیز
اگه منظورتون شاقول کردن ستونه به این صورت عمل میکنیم

(برای سازه های صنعتی با دقت بالا)

1- ابتدا بهترین کار و اصولی ترین کار پدگذاری رو فنداسیون یا پداستال هست یعنی سه تا پلیت با ابعاد حدود 5*10 سانتیمتر رو باگروت روی پداستال فیکس میکنید و تراز روی پد رو با تراز زیر بیس پلیت ستون یکی مکنید.
2- ترازمهره های زیر بیس پلیت رو فیکس میکنید تراز اونها هم باید با تراز زیر بیس پلیت اصلی یکی باشه..........
3- بعد از اینکه حدود یکهفته از گروت ریزی بیس پلیتها گذشت میشه ستون رو روی بلتها سوار کرد....
4- بهترین حالت قراولروی به ستون حداقل از سه راستا هست و بهترین زاویه 120 درجه یعنی ستون رو مرکز یه دایره فرض کنید شما باید روی شعاعا های 120 درجه قراولروی کنید
5- بعد از تراز کردن دوربین تاررتیکول رو روی لبه بالای ستون قرارداده و لمب افق را ثابت میکنید و تا پا ستون تلسکوپ را میچرخاید میتوانید با قرائت متر از لبه ستون میزان انحراف ستون را از راستای قاایم اندازگیری کنید
6- با دادن این اطلاعات به نصاب اسکلت ستون به راحتی شاقول میشود

البته جزئیات بیشتری را میتوان جهت بالا بردن دقت ذکر کرد...................نمیدانم دقت کار شما در چه اندازه است
جهت کارهای صنعتی با دقت بالا از این روش استفاده میشود

qafoor

عضو جدید
سلام من کمک فوری میخام از اساتید محترم میخام روش تراز کردن ستون فلزی رو با توتال برام توضیح بدین. با سپاس

msc87

عضو جدید
سلام من کمک فوری میخام از اساتید محترم میخام روش تراز کردن ستون فلزی رو با توتال برام توضیح بدین. با سپاس

سلام دوست عزیز

کافیه دوتا تئودولیت با زاویه 90 درجه نسبت به ستون مورد نظر مستقر کنید بعد از پایین تا بالا با تلسکوپ دوربین ستون رو چک کنید. اگر ستون در محور تار قائم دوربین قرار داشت درسته اگر نه باید جابجا بشه تا رو تار قرار بگیره(بهتر یک لبه ستون رو با تار قائم دوربین کنترل کنید)... این کار رو باید با هر دو دوربین انجام بدین تا کاملا ستون تراز بشه....

موفق باشید

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
کاربرد Remote Height در محاسبه ناشاقولی ستون

کاربرد Remote Height در محاسبه ناشاقولی ستون

با سلام

در پروژه های نصب اسکلت یکی از موارد عمده نقشه برداری برداشت ناشاقولی ستون است که به روش ساده ریز می توانید ناشاقولی را در محل محاسبه و تعیین کنید.

01.jpg

بالا