سوالات و مشکلات در نرم افزار فلوئنت و کامسول - FLUENT & COMSOL Multiphysics

Mehrdad.sadeghi

عضو جدید
سلام وقتتون بخیر. من مثال راکتور بستر پرشده کامسول (مثال راکتر متخلخل) رو مو به مو انجام میدم ولی موقع ران گرفتن اررور میده. بارها و به دقت این کارو تکرار کردم ولی نتیجه نداد. مش بندی رو پایین آوردم جواب نداد بازم. ایراد از نرم افزاره یا سیستم من؟ (شبیه سازیش سه بعدی پایا هستش) متن ارور:
Capture1.JPG

Mehrdad.sadeghi

عضو جدید
آهان یه سوال دیگه کامسول این مثال رو باز نمیکنه شبیه سازی هم نمیشه کرد مثال رو ارورشم این زیره؟ این آیا از نرم افزاره که کرک شده؟ واقعا نمیشه کاریش کرد؟ این آدرس مثال تو لایبرری:
Chemical reacton engineering module => Tublar reactors => Membrane_hda
اینم عکس ارورری که موقع باز کردن مدل ویا شبیه سازی مدل از ابتدا نرم افزار میده:
Capture2.JPG

rasepideh

عضو جدید
سلام وقتتون بخیر. من مثال راکتور بستر پرشده کامسول (مثال راکتر متخلخل) رو مو به مو انجام میدم ولی موقع ران گرفتن اررور میده. بارها و به دقت این کارو تکرار کردم ولی نتیجه نداد. مش بندی رو پایین آوردم جواب نداد بازم. ایراد از نرم افزاره یا سیستم من؟ (شبیه سازیش سه بعدی پایا هستش) متن ارور:
مشاهده پیوست 220145

سلام
دو تا راه حل وجود داره: ۱) یکی از پارامتر ها یا متغیر هاتون که تعیین کردید اشتباه است از لحاظ مقداری.
یا اینکه ۲) اگر فکر می کنید همه چیز درسته. می تونید solver تون را از GMRS تغییر بدهید از قسمت استادی( انگلیسی به فارسی)!!

rasepideh

عضو جدید
آهان یه سوال دیگه کامسول این مثال رو باز نمیکنه شبیه سازی هم نمیشه کرد مثال رو ارورشم این زیره؟ این آیا از نرم افزاره که کرک شده؟ واقعا نمیشه کاریش کرد؟ این آدرس مثال تو لایبرری:
اینم عکس ارورری که موقع باز کردن مدل ویا شبیه سازی مدل از ابتدا نرم افزار میده:
مشاهده پیوست 220146

solution:
Many property package servers are 32-bit applications. If you have a 64-bit operating system, COMSOL will start as a
64-bit application by default, and the communication with a 32-bit themodynamic package will not work. Try solving the problem by starting COMSOL in 32-bit mode:

• On Windows, click Start->All programs->COMSOL 4.2->32-bit->COMSOL Multiphysics 4.2 .
  • You can also modify the shortcut target in the COMSOL shortcut to C:\COMSOL42\bin\win32\comsol.exe.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان
یک صفحه ی استوانه مشبک را چطور در گمبیت رسم کنم؟!!
از طرفی می خوام بعضی از سوراخ هاش پر و خالی باشه
به نظرم اگر اون راهکار های قبلی رو موفق نشدین به کار ببندین از این روش برین. البته من این طوری بلد هستم توی گمبیت نمی دونم چطوری اما:
توی سالید ورک یا مکانیکال دستکتاپ بیاین و یه plate رسم کنین، یه سوراخ روش ایجاد گنین و بهش pattern بدین کلش رو با الگویی که دادین سوراخ سوراخ میکنه مثل صفحه مشبک چرخ گوشت. بعد فایل رو به گمبیت ایمپورت کنین برای مش زدن و آماده کردن برای فلوئنت

اگر minimum volume تو فلوئنت منفی باشه چه مشکلی پیش میاره؟
حتما باید مش بندی اصلاح بشه یا میشه اینکار رو نکرد؟
مش منفی نشون دهنده مش زدن غلط هست، یعنی مش ها به صورتی نامنظم و غلط خورده که مجموع حجم کل مش ها برابر حجم کل نشده و یه چند تا مش با حجم منفی به ناچار تولید شده تا این تساوی اتفاق بیفته. باید حجم مینیمم مثبت باشه تا شبیه سازی درست باشه و از نو باید مش بزنین
اینجا فقط به سوالای کامسول جواب میدن نه فلوئنت :(
به سوال های فلوئنت در حد بضاعت کمی که داریم هم جواب می دیم:D

jadeye paeezi

کاربر بیش فعال
به نظرم اگر اون راهکار های قبلی رو موفق نشدین به کار ببندین از این روش برین. البته من این طوری بلد هستم توی گمبیت نمی دونم چطوری اما:
توی سالید ورک یا مکانیکال دستکتاپ بیاین و یه plate رسم کنین، یه سوراخ روش ایجاد گنین و بهش pattern بدین کلش رو با الگویی که دادین سوراخ سوراخ میکنه مثل صفحه مشبک چرخ گوشت. بعد فایل رو به گمبیت ایمپورت کنین برای مش زدن و آماده کردن برای فلوئنت

مرسی olel-albab عزیز همیشه راهنمایی های شما خوب بوده ، با روشهای قبلی به جواب رسیدم و محیط متخلخل رو براش کامل حل کردم اما استاد گرام می خواد مدل واقعی ترسیم بشه با توجه به ریز بودن مش نتونستم رسمش کنم و پیشنهاد ی ساختار مشبک را دادن که همون درصد فضای باز را داشته باشه البته من شک دارم که افت فشارش با شکل واقعی یکی بشه.

jadeye paeezi

کاربر بیش فعال

مش منفی نشون دهنده مش زدن غلط هست، یعنی مش ها به صورتی نامنظم و غلط خورده که مجموع حجم کل مش ها برابر حجم کل نشده و یه چند تا مش با حجم منفی به ناچار تولید شده تا این تساوی اتفاق بیفته. باید حجم مینیمم مثبت باشه تا شبیه سازی درست باشه و از نو باید مش بزنین

به سوال های فلوئنت در حد بضاعت کمی که داریم هم جواب می دیم:D

با سالید روک تونستم مدلش کنم . مرسی از شما دوست عزیز

و فایل خروجی را به فرمت SAT ذخیره کردم که برا گمبیت قابل خوندن باشه اما ورژن سالید ورک جدید و گمبیت قدیمیه ، ارور میده. چیکارش کنم؟!!

ممنون میشم راهنمایی کنید

آخرین ویرایش:

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
توی یه مبدل یه صفحه هست که خیلی نازک که جلو عبور مستقیم سیال رو میگیره و سیال از بالای اون رد میشه
حالا توی گمبیت اون رو هم مش بزنم؟هندسه سه بعدی

امیر 1224

عضو جدید
توی یه مبدل یه صفحه هست که خیلی نازک که جلو عبور مستقیم سیال رو میگیره و سیال از بالای اون رد میشه
حالا توی گمبیت اون رو هم مش بزنم؟هندسه سه بعدی
جایی که سیال داخل اون رد نمیشه یعنی قسمت جامد اگر تحلیل شما شامل مدل سازی حرارت توی اون میشه باید باشه و مشش بزنید ولی اگر صرفا قراره روی جریان اثر بزاره باید اونو حذف کنید و تنها مرزهای آن را که باقی مانده اند به عنوان مرز دیوار معرفی کنید.

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
جایی که سیال داخل اون رد نمیشه یعنی قسمت جامد اگر تحلیل شما شامل مدل سازی حرارت توی اون میشه باید باشه و مشش بزنید ولی اگر صرفا قراره روی جریان اثر بزاره باید اونو حذف کنید و تنها مرزهای آن را که باقی مانده اند به عنوان مرز دیوار معرفی کنید.

ممنون
بی تاثیر هم نیست بالاخره تاثیر دار توی کارم
حالا بنطرتون میشه به شکل یه face تعریفش کرده باتوجه به اینکه کدلسازی من حجمی؟
واینکه زمانی که یه حجمی رو مش میزنیم چه راهایی هست که بفهمیم مشی که زدیم درسته ؟

امیر 1224

عضو جدید
اگر یک قطعه یا قسمتی از هندسه یک قطعه در مدل سازی بی اثر باشد که کلا اونو حذف می کنیم ولی یک وقت تنها هندسه خارجی قطعه در مسئله اثر گذار است مثل اثر بال هواپیما در جریان اطراف اون، توی این حالت برای ما مهم نیست داخل بال هواپیما چی هست و چه شکلیه و اینها تنها سطح خارجی اون برامون مهمه پس بال هواپیما را مش نمی زنیم و تنها مرز خارجی اونو تعریف می کنیم. یک موقع هم هست که نه تنها هندسه خارجی که هندسه و مواد تشکیل دهنده داخلی هم برامون مهمه مثل کی، مثل مدل سازی سرد شدن یک جسم داغ در هوای آزاد، توی این حالت خواص داخلی جسم و شکل و فرم اون توی مسئله موثره پس اونم مدل می کنیم و مش می زنیم. در واقع هر جایی را که قراره فیزیک مورد نظر در اون برامون مشخص بشه را باید مش بزنیم.

برای کار شما فکر می کنم قطعه که منظورتون است صفحه روبه روی لوله ی ورودی است که باعث پخش بهتر جریان می شه، این صفحه اگر قصدتون بررسی حرارتی بین سیالات مبدل است؛ تنها از نظر هندسی مهمه و نیازی نیست مش بخوره. در نتیجه برای مدل سازی تون هندسه خارجی اون کافیه، اگه ضخامتش خیلی کمه میتونید اون را یک صفحه تعریف کنید و به عنوان interior wall به فلوئنت معرفیش کنید.

امیر 1224

عضو جدید
واینکه زمانی که یه حجمی رو مش میزنیم چه راهایی هست که بفهمیم مشی که زدیم درسته ؟

از نظر ریاضی پارامترهایی زیادی برای بررسی کیفیت مش وجود داره که در حالت ساده:
skewness یا گسیختگی شبکه است که هرچی به صفر نزدیک تر باشه بهتر است و در هیچ سلولی نباید از 0.98 به هیچ عنوان بیشتر شود و متوسط ان بیشتر از حدود 0.6-0.7 نباشد. البته هرچی این عدد بزرگتر شود مشکلات عددی و همچنین دقت محاسبات عددی کاهش می یابد

Aspect ratio یا نسبت منظری است که به جز در مش لایه مرزی هرچه به یک نزدیک تر باشه بهتر است ، البته برای مش لایه مرزی این استثنا به شرط عدم وجود گرادیان مثبت و احتمال جدایش از سطح است و بخاطر کاهش بار محاسباتی است .

پارامترهای دیگری هم هست که با رعایت موارد بالا تقریبا اوناهم اکثرا در محدوده خوب قرار می گیرند

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
بدون هندسه باز میشه، شاید بشه تو نت جایی با هندسش رو دانلود کرد، میشه خودتون هم هندسه رو وارد کنین و از روی پی دی اف مرزها رو مشخص کنین

parvin taghizade

عضو جدید
کامسول

کامسول

سلام دوستان من باید یه کلکتور خورشیدی رو تو کامسول شبیه سازی کنم با فضای کامسول آشنا هستم ولی نمیدونم چه اطلاعاتی باید داشته باشم هدفم بهینه سازی انرژی با کلکتوره. جئومتری خاصی هم ندارم میشه راهنماییم کنید؟

rasepideh

عضو جدید
سلام دوستان من باید یه کلکتور خورشیدی رو تو کامسول شبیه سازی کنم با فضای کامسول آشنا هستم ولی نمیدونم چه اطلاعاتی باید داشته باشم هدفم بهینه سازی انرژی با کلکتوره. جئومتری خاصی هم ندارم میشه راهنماییم کنید؟

این مقالات شاید بتونه راهنمای خوبی باشه:
http://www.comsol.com/paper/download/83665/motte_paper.pdf
http://www.comsol.com/paper/download/101039/Wirth.pdf
http://www.comsol.com/shared/downlo...ysics_modeling_revolutionize_solar_energy.pdf

2364

عضو جدید
سلام
شبیه سازی واکنش CH4+CO2=CO+H2توی محیط پلاسما ،اگه در محیط پلاسما یک کاتالیست فلزی هم باشه،بوسیله کامسول انجام میشه
میشه راهنماییم کنید؟

rasepideh

عضو جدید
با سلام
مقاله فارسی در مورد optimization module در کامسول کسی تا به حال دیده؟ یا کسی ازش استفاده کرده؟

با تشکر

bahar_mh87

عضو جدید
سلام دوستان، برای مدل سازی راکتور کاتالیستی بستر سیال به نظرتون بهتره از فلوئنت استفاده کنم یا کامسول؟ و لطفا اگه فایلی در این زمینه با هرکدوم از این نرم افزارها دارید میشه که برای دانلود بگذارید. ممنون میشم اگر کمک کنید.

arash.t

عضو جدید
سلام دوستان
من تو شبیه سازی به یه مشکلی برخورد کردم که واقعا گیج شدم
مقدار ولتاژ اولیه رو تو پارامتر 5 ولت تعین کردم ولی وقتی توی
study......stationary........parameter value list
مقدار (5،2،9) رو وارد میکنم(3تا ولتاژ 5و7و9 دارم) ارور زیرو میده در صورتی که وقتی ولتاژ کم میکنم و مقادیر(0.5،0.5،1.5) رو وارد میکنم خطایی نمیده
میشه راهنمااییم کنین مشکل از چیه؟؟؟
comsol.PNG

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من تو شبیه سازی به یه مشکلی برخورد کردم که واقعا گیج شدم
مقدار ولتاژ اولیه رو تو پارامتر 5 ولت تعین کردم ولی وقتی توی
study......stationary........parameter value list
مقدار (5،2،9) رو وارد میکنم(3تا ولتاژ 5و7و9 دارم) ارور زیرو میده در صورتی که وقتی ولتاژ کم میکنم و مقادیر(0.5،0.5،1.5) رو وارد میکنم خطایی نمیده
میشه راهنمااییم کنین مشکل از چیه؟؟؟
مشاهده پیوست 223509

با سلام
میخواین از طریق قسمت parametric مقدار ولتاژ و طول گام رو بدین و محاسبات رو بر مبنای ی پارامتر دیگه براتون انجام بده؟اون پارامتر دیگه رو چی گرفتین؟
برای اینکه محاسبات پارامتریک داشته باشین باید از طریق prob کشیدن عمل کنین و تو این قسمت مقدار ولتاژ رو انتخاب کنین و رنج رو هم بهش بدین، ی بار بدون پارامتریک با این ولتاژ حل کنین ببینین ج میده بعد پارامتریک رو فعال کنین

arash.t

عضو جدید
با سلام
میخواین از طریق قسمت parametric مقدار ولتاژ و طول گام رو بدین و محاسبات رو بر مبنای ی پارامتر دیگه براتون انجام بده؟اون پارامتر دیگه رو چی گرفتین؟
برای اینکه محاسبات پارامتریک داشته باشین باید از طریق prob کشیدن عمل کنین و تو این قسمت مقدار ولتاژ رو انتخاب کنین و رنج رو هم بهش بدین، ی بار بدون پارامتریک با این ولتاژ حل کنین ببینین ج میده بعد پارامتریک رو فعال کنین

ببینید اطلاعات من مشابه همون اطلاعات یکی از مثالای پیش فرض کامسوله
ولی با این تفاوت که مقایرو با توجه به داده های خودم جایگزین کردم
مثلا ولتاژ من 5 و7و 9 ولت هست در صورتی که ولتاژ مثال کامسول 0.5و1و1.5
حالا با این تفاصیر وقتی که تو
stationary
با همون مقادیر 0.5و1و1.5 اجرا میکنم به جواب می رسم ولی وقتی ولتاژای خودمو می دم این مشکل به وجود میاد
عکسشو واستون گذاشتمCapture.jpg

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
ببینید اطلاعات من مشابه همون اطلاعات یکی از مثالای پیش فرض کامسوله
ولی با این تفاوت که مقایرو با توجه به داده های خودم جایگزین کردم
مثلا ولتاژ من 5 و7و 9 ولت هست در صورتی که ولتاژ مثال کامسول 0.5و1و1.5
حالا با این تفاصیر وقتی که تو
stationary
با همون مقادیر 0.5و1و1.5 اجرا میکنم به جواب می رسم ولی وقتی ولتاژای خودمو می دم این مشکل به وجود میاد
عکسشو واستون گذاشتممشاهده پیوست 223576
اینجوری حتما ی جا مقادیر درست وارد نشده، و پیغام خطاش اینه که این رنج نیست، تو پارامترها درست رفتین جلو، هندستون هم دقیقا عین هندسه ی کامسول بوده، اگه هندسه هم تفاوتی نداره یا تو پارامترها دقت نکردین یا تو قسمت دفینیشن
پارامترهارو از قسمت پارامتریک ببرین جلو و وارد کنین و از قسمت stationary نرین اول تو دفینیشن ی PROB براش تعریف کنین بعد از پارامتریک که راستکلیک میکنین روی STUDY و انتخابش میکنین استفاده کنین ببینین چجوری میشه

slg

عضو جدید
با سلام
من به شبیه سازی یه فرایند غشایی با کامسول احتیاج دارم لطفا منو راهنمایی کنید برای شروع چیکار کنم

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
با سلام
من به شبیه سازی یه فرایند غشایی با کامسول احتیاج دارم لطفا منو راهنمایی کنید برای شروع چیکار کنم
سلام من تو زمینه غشایی کار کردم بجز قسمت پلاریزاسیون، شما برای شروع نیاز به مقاله ای دارین تا کارتون رو با اون ببرین جلو،الان کار با غشا با کامسول خیلی گسترش پیدا کرده شما سوالتون رو جزئی بپرسین تا راحت تر پاسختون رو بگیرین

slg

عضو جدید
سلام من تو زمینه غشایی کار کردم بجز قسمت پلاریزاسیون، شما برای شروع نیاز به مقاله ای دارین تا کارتون رو با اون ببرین جلو،الان کار با غشا با کامسول خیلی گسترش پیدا کرده شما سوالتون رو جزئی بپرسین تا راحت تر پاسختون رو بگیرین
سلام من روی این مقاله کار می کنم برای غشا هیچ آموزشی ندارم فایله خوده کامسول کمکی زیادی بهم نکرد چیکار کنم؟

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1750583612003088

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
قسمت Multiphase در نرم افزار فلوئنت من غیر فعال( Define---Models---Multiphase )
یعنی نرم افزار مشکل داره یا مساله دیگه ای؟
شبیه سازی من چند فازی و باید فعال باشه
باید چیکار کنم

mohseneng20

عضو جدید
با عرض سلام و احترام به همه ی دوستان عزیز
من یه مشکل ساده در کامسول دارم ولی تا حالا جوابم کسی نداده.من دارم تو کامسول یه کانالی رو به صورت دو بعدی مدل می کنم که سه تا دیواره داره که نسبت به هم زاویه دارن.و این دیواره ها حرکت سینوسی دارن که این حرکت باعث پمپ شدن سیال میشه.حالا مشکل من اینه من جابجایی دیواره ها رو بر حسب یک تابع که جابجایی رو در راستای عمود بر هر دیواره میده دارم.و میخام که برای هر دیواره یک coordinate system تعریف کنم.ولی وقتی برای دیواره شرط مرزی moving wall میذارم از من سرعت دیواره رو در جهت x و y اصلی میخاد در صورتی که فرمول من در راستای عمود بر دیواره این جابجایی رو داده.
این فرموله منه

V=sin(u*pi/L)*sin(2*pi*f*t) که در این فرمول V محور عمود بر مرز،u محور در راستای مرز، L طول مرز ، f فرکانس، t زمان هستش.Capture.JPG

بالا