سوالات و درخواست های مرتبط با نظام مهندسی

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوستان مرمت می تونن امتحان نظارت شرکت کنند. اما طراحی نه.
(البته نمی دونم مرمت چندتا گرایش داره.مرمت و احیا رو میدونم)

negi20

عضو جدید
سلام دوستام میشه راهنمایی کنید که پایه 1و2و3 در نظام برای معماران چی هستش و چه شرایط و مزایایی داره؟
باتشک فراون
سلام
الان با این وضع و اوضاع از مزایاش،برای پایه 1هام سهمیه ها پر نمیشه حالا چه برسه به بقیه..

shiva_adibi

عضو جدید
مهر طراحی معماری برای نمای ساختمان

مهر طراحی معماری برای نمای ساختمان

سلام دوستان عزیز معماری همینطوری که میدونید در بعضی از شهرها برای طراحی نمای ساختمان حتما باید ی معمار که مهر طراحی داره مهرشو روی نمای که طراحی شده بزنه تا شهرداری اجازه بده تا نما کار بشه حالا از دوستانی که تجربه دارند توی این زمینه خواهش میکنم بیاید و از تجربیاتتون بگید مثلا اینکه این کار چه عواقبی برای مهندس معمار داره یا نرخ مهری که میزنید پای نقشه چند و .....

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز من یه سوال دارم ممنونم جواب بدین هر کسی حوصله داشت البته
سوال:اگه کسی هم پروانه نظارت و هم طراحی داشته باشه میتونه فرضا 4هزار متر شو نظارت بکنه و 4 هزار دیگه آشو طراحی؟؟؟
یا اینکه یه سال نظارت کنه یه سال طراحی؟؟؟

پیشاپیش ممنونم

artman

کاربر فعال
سلام دوستان عزیز من یه سوال دارم ممنونم جواب بدین هر کسی حوصله داشت البته
سوال:اگه کسی هم پروانه نظارت و هم طراحی داشته باشه میتونه فرضا 4هزار متر شو نظارت بکنه و 4 هزار دیگه آشو طراحی؟؟؟
یا اینکه یه سال نظارت کنه یه سال طراحی؟؟؟

پیشاپیش ممنونم

سلام دوست عزیز
شما میتونید کل سهمیه نظارت تون رو تبدیل به طراحی یا بلعکس کنید.
یا به فرض چهار هزار متر رو طراحی و بقیه رو نظارت کنید.

honarmemar

عضو جدید
با تجربه در رابطه با نظام مهندسی

با تجربه در رابطه با نظام مهندسی

سلام خسته نباشید
متشکر از اینکه وقت صرف خواندن و پاسخگویی می نمایید
بنده از افرادی که امتحان نظام مهندسی دادن سوال دارم !
یا افراد با تجربه !

سوالات :
1. من مدرک تکنولوژی معماری دارم یکی دو سال مدرک گرفتم باید برای مدرک نظام مهندسی چیکار کنم ؟
2. بهتره الان بگیرم یا بعد ارشد چند سال دیگه ؟
3. ایا این مشکل طراحی فنی حرفه ای ها برطرف شده؟
4. برای ازمون باید چیکار کنم کی هست؟شامل چند ازمونه؟
5. ایا درجه بندی داره؟

خلاصه هر چیزی که از تجربیاتتون در اختیار بزارید ممنون میشم!

با تشکر:):);)

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این پیشوند تکنولوژی رو گویا نظام قبول نداره . باید به سری واحد بری پاس کنی وگرنه قبول نداره
مال ما که تکنولوژی برقیم اینطوریه

MK6

کاربر بیش فعال
سلام خسته نباشید
متشکر از اینکه وقت صرف خواندن و پاسخگویی می نمایید
بنده از افرادی که امتحان نظام مهندسی دادن سوال دارم !
یا افراد با تجربه !

سوالات :
1. من مدرک تکنولوژی معماری دارم یکی دو سال مدرک گرفتم باید برای مدرک نظام مهندسی چیکار کنم ؟
2. بهتره الان بگیرم یا بعد ارشد چند سال دیگه ؟
3. ایا این مشکل طراحی فنی حرفه ای ها برطرف شده؟
4. برای ازمون باید چیکار کنم کی هست؟شامل چند ازمونه؟
5. ایا درجه بندی داره؟

خلاصه هر چیزی که از تجربیاتتون در اختیار بزارید ممنون میشم!

با تشکر:):);)

1.شما اول باید عضو نظام بشید تا بتونید تو امتحانا شرکت کنید و اونطوریکه متوجه شدم شما دوسال که فارغ اتحصیل شدید و میتونستید تو امتحان نظارت دوره آبان شرکت کنید و البته اینکه آخر بهمن یا اوایل اسفند ثبت نام خرداد94 هست می تونید برای دوره خرداد ثبت نام کنید.
2.ربطی به ارشد یا کارشناسی نداره، برای چی میخواید منتظر ارشد باشید؟؟؟ بهتر هر چه زودتر اقدام کنید.
3.بله پارسال این مشکل برطرف شد.
4.آزمون طراحی، نظارت و اجرا هم می تونید شرکت کنید برای اطلاعات بیشتر می تونید به سامانه ورود به حرفه مهندسان سری بزنید که هم سوالات سال های قبل آزمون نظام رو داره و هم منابع آزمون داخلش گذاشته شده.
www.inbr.ir
5.متوجه منظورتون در این مورد نشدم.

موفق باشید.

honarmemar

عضو جدید
1.شما اول باید عضو نظام بشید تا بتونید تو امتحانا شرکت کنید و اونطوریکه متوجه شدم شما دوسال که فارغ اتحصیل شدید و میتونستید تو امتحان نظارت دوره آبان شرکت کنید و البته اینکه آخر بهمن یا اوایل اسفند ثبت نام خرداد94 هست می تونید برای دوره خرداد ثبت نام کنید.
2.ربطی به ارشد یا کارشناسی نداره، برای چی میخواید منتظر ارشد باشید؟؟؟ بهتر هر چه زودتر اقدام کنید.
3.بله پارسال این مشکل برطرف شد.
4.آزمون طراحی، نظارت و اجرا هم می تونید شرکت کنید برای اطلاعات بیشتر می تونید به سامانه ورود به حرفه مهندسان سری بزنید که هم سوالات سال های قبل آزمون نظام رو داره و هم منابع آزمون داخلش گذاشته شده.
www.inbr.ir
5.متوجه منظورتون در این مورد نشدم.

موفق باشید.

مهندس واقعا متشکر بنده از سایت پی دی اف گرفتم اما در قسمت سابقه كارحرفه اي نوشته
سنوات سوابق كار حرفهاي حداقل براي آزمون ورود به حرفه مهندسان
( پايه سه)بعد از اخذ مدرك تحصيلي
رديف مقطع تحصيلي حداقل سوابق كار حرفه اي
1 كارشناسي 3 سال
2 كارشناسي ارشد 2 سال
3 دكترا 1 سال

یعنی تا 3 سال باید صبر کنم؟؟؟؟؟؟!!!

سوال اخرم هم که گفتید متوجه نشدید منظورم این کلمه ( پايه سه) بود یعنی چی؟

• Like
واکنش ها: MK6

MK6

کاربر بیش فعال
مهندس واقعا متشکر بنده از سایت پی دی اف گرفتم اما در قسمت سابقه كارحرفه اي نوشته
سنوات سوابق كار حرفهاي حداقل براي آزمون ورود به حرفه مهندسان
( پايه سه)بعد از اخذ مدرك تحصيلي
رديف مقطع تحصيلي حداقل سوابق كار حرفه اي
1 كارشناسي 3 سال
2 كارشناسي ارشد 2 سال
3 دكترا 1 سال

یعنی تا 3 سال باید صبر کنم؟؟؟؟؟؟!!!

سوال اخرم هم که گفتید متوجه نشدید منظورم این کلمه ( پايه سه) بود یعنی چی؟

خواهش می کنم، ببینید دوست عزیز، برای امتحان طراحی 3 سال باید از مدت فارغ التحصیلی گذشته باشه، تا بتونید امتحان طراحی شرکت کنید، و مدت فارغ التحصیلی کاردانیتون رو سنوات طراحی حساب نمیشه، اما برای امتحان نظارت دو سال ونیم باید از مدت فارغ التحصیلیتون گذشته باشه که سنوات دوره کاردانیتونم روش حساب میشه با هم میشه3سال، امیدوارم توضیحاتم کامل بوده باشه.

sheitonak

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. نمونه برگه سابقه کار پرشده دارید اینجا قرار بدید.......... من فرم سابقه کارم رو دو تا مهندس امضا کردن اما پروژه ننوشتن گفتن خودت بنویس. من نمیدونم باید چطوری پر بشه. ببرم دفتر فنی ها برام پر کنند؟

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام. نمونه برگه سابقه کار پرشده دارید اینجا قرار بدید.......... من فرم سابقه کارم رو دو تا مهندس امضا کردن اما پروژه ننوشتن گفتن خودت بنویس. من نمیدونم باید چطوری پر بشه. ببرم دفتر فنی ها برام پر کنند؟

من و دوستم چندتا پروژه و آدرس ش رو و نوشتیم که همکاری داشتیم. زیاد مهم نیست ه اینقدر ریز بشید. برگه ها رو هم نداریم که بزارم.
من دوتا برگه رو امضا گرفتم و صبحش آوردم یکی رو برای دوستم و تو همون مراحل گرفتن مدارک پرش کردیم . :))

sheitonak

عضو جدید
کاربر ممتاز
اخه تو برگه نوشته مدت اجرای پروژه، مسئولیت، خیلی دقیق خواسته . بعد دقیقا تاریخ ها رو طوری نوشتید که 3 سال بشه؟ من شهریور 90 فارق التحصیل شدم الان باید تاریخ رو از مهر 90 تا الان بنویسم تا 3 سال بشه. یا مهم نیست؟
من و دوستم چندتا پروژه و آدرس ش رو و نوشتیم که همکاری داشتیم. زیاد مهم نیست ه اینقدر ریز بشید. برگه ها رو هم نداریم که بزارم.
من دوتا برگه رو امضا گرفتم و صبحش آوردم یکی رو برای دوستم و تو همون مراحل گرفتن مدارک پرش کردیم . :))

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اخه تو برگه نوشته مدت اجرای پروژه، مسئولیت، خیلی دقیق خواسته . بعد دقیقا تاریخ ها رو طوری نوشتید که 3 سال بشه؟ من شهریور 90 فارق التحصیل شدم الان باید تاریخ رو از مهر 90 تا الان بنویسم تا 3 سال بشه. یا مهم نیست؟

نمی رن که دقیق پیدا کنن که شما تو فلان تاریخ و روز که نوشتید رفتید سر ساختمان و فلان کار و انجام دادید یا نه.
مثل برگه های کارآموزی که خودمون پر میکردیم.
واقعیت ش الانم حضور ذهن ندارم چی نوشتم.
من اصلا اون دوتا مهندس رو ندیده بودم و نه می شناختم. اونا هم اصلا اینجا نبودن. و به پرژه هاشون هم سر نمی زدن فقط امضا میزدن :)
فقط رفتم برگه بگیرم گفتم اسم دوتا پروژه شون رو هم بگید و آدرس.

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز

سلام
ببین دقیقا باید 3 سال پر بشه، از مهر 90 تا مهر 93 میشه 3 سال میتونی از اسفند 90 بنویسین تا اسفند 93 مثلا، مسئولیت پروژه رو همه رو بنویسین سرپرست کارگاه، کلا 6و 7 تا کار به مدت 5 ..6 ماه یطوری که بشه 36 ماه (3 سال) یا یکم بیشتر... دوستم اینطوری نوشت پروانشم اومد منم همینطوری نوشتم الان نظام فرستاده مسکن ولی هنوز نیومده پروانم..برا محل هر پروژه هم اسم یه خیابونو بنویسید

sheitonak

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی از راهنماییتون.holooooو art-sعزیز.
سلام
ببین دقیقا باید 3 سال پر بشه، از مهر 90 تا مهر 93 میشه 3 سال میتونی از اسفند 90 بنویسین تا اسفند 93 مثلا، مسئولیت پروژه رو همه رو بنویسین سرپرست کارگاه، کلا 6و 7 تا کار به مدت 5 ..6 ماه یطوری که بشه 36 ماه (3 سال) یا یکم بیشتر... دوستم اینطوری نوشت پروانشم اومد منم همینطوری نوشتم الان نظام فرستاده مسکن ولی هنوز نیومده پروانم..برا محل هر پروژه هم اسم یه خیابونو بنویسید

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

من سال 89 مدرک کاردانی برق قدرت گرفتم و بعد برای کارشناسی خوندم و الان مدرکم تو دانشگاهه کارشناسی هست

میخاستم بدونم با همون مدرک کاردانی من چه استفاده ای میتونم بکنم ؟
میتونم عضو نظام بشم ؟
میتونم آزمون شرکت کنم ؟
به من با مدرک کاردانی پروانه میدن ؟ چه تفاوت هایی با پروانه مدرک کارشناسی هست ؟

ممنون

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

من سال 89 مدرک کاردانی برق قدرت گرفتم و بعد برای کارشناسی خوندم و الان مدرکم تو دانشگاهه کارشناسی هست

میخاستم بدونم با همون مدرک کاردانی من چه استفاده ای میتونم بکنم ؟
میتونم عضو نظام بشم ؟
میتونم آزمون شرکت کنم ؟
به من با مدرک کاردانی پروانه میدن ؟ چه تفاوت هایی با پروانه مدرک کارشناسی هست ؟

ممنون

[FONT=&quot] ماده26 آئین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان[/FONT] اینگو نه آمده است(عینا نقل قول از مرجع)
[FONT=&quot]فصل سوم
پروانه اشتغال به کار کاردانی و تجربی
[/FONT]
[FONT=&quot]ماده 26 ـ براي دارندگان مدرك تحصيلي كارداني فني، ديپلم فني و همچنين معماران تجربي در صورت قبول شدن درآزمون علمي و عملي مربوط در يكي از رشته هاي موضوع قانون ـ حسب مورد ـ پروانه اشتغال در سه درجه پايه ( ۳ ) پايه ( ۲ ) و پايه ( ۱) به شرح زير صادر مي شود :
الف ـ براي دارندگان مدرك كارداني فني مورد تأييد وزارت فرهنگ و آموزش عالي در يكي از رشته هاي موضوع قانون با :
داشتن ( ۵ ) سال سابقه كار و تجربه مفيد پس از دريافت مدرك كارداني در رشته مربوط، پروانه اشتغال به كارداني پايه ( ۳ )
جهت ارتقا از پايه ( ۳ ) به پايه ( ۲ ) داشتن ( ۴ ) سال و از پايه ( ۲ ) به پايه ( ۱ ) داشتن ( ۶ ) سال سابقه كار در پايه قبلي و موفقيت در آزمون مربوط ضروري است .
[/FONT]
[FONT=&quot]ب ـ براي دارندگان مدرك كارداني فني ساير وزارتخانه ها و مؤسسات دولتي در يكي از رشته هاي موضوع قانون با : داشتن ( ۶ ) سال سابقه كار و تجربه مفيد پس از دريافت مدرك كارداني در رشته مربوط، پروانه اشتغال كار به كارداني پايه ( ۳ ) .
جهت ارتقا از پايه ( ۳ ) به پايه ( ۲ ) داشتن ( ۴ ) سال و از پايه ( ۲ ) به پايه ( ۱ ) داشتن ( ۶ ) سال سابقه كار در پايه قبلي و موفقيت در آزمون مربوط ضروري است .
[/FONT]
[FONT=&quot]پ ـ براي دارندگان مدرك ديپلم فني در يكي از رشته هاي موضوع قانون با :
ـ داشتن ( ۷ ) سال سابقه كار و تجربه مفيد پس از دريافت ديپلم در رشته مربوط، پروانه اشتغال به كار تجربي پايه ( ۳ ) .
ـ جهت ارتقا از پايه ( ۳ ) به پايه ( ۲ ) داشتن ( ۵ ) سال و از پايه ( ۲ ) به پايه ( ۱ ) داشتن ( ۶ ) سال سابقه كار در پايه قبلي و موفقيت در آزمون مربوط ضروري است .
[/FONT]
[FONT=&quot]ت ـ براي دارندگان ساير مدارك تحصيلي و معماران تجربي در يكي از رشته هاي موضوع قانون با :
ـ داشتن ( ۸ ) سال سابقه كار و تجربه مفيد بر اساس مدارك تحصيلي و تجربي در رشته مربوط، پروانه اشتغال به كار تجربي پايه ( ۳ ) .
ـ جهت ارتقا از پايه ( ۳ ) به پايه ( ۲ ) داشتن ( ۵ ) سال و از پايه ( ۲ ) به پايه ( ۱ ) داشتن ( ۶ ) سال سابقه كار در پايه قبلي و موفقيت در آزمون مربوط ضروري است .
تبصره ـ سابقه و تجربه مفيد حسب گواهي ها و مدارك مندرج در ماده ( ۶ ) اين آيين نامه و ساير مستندات مورد قبول وزارت مسكن و شهرسازي احراز مي شود.
امیدوارم مفید واقع بشه دوست عزیز
[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]

مهدیه+

عضو جدید
سلام بچه ها کسی میدونه از لحظه تکمیل پرونده تا صادر شدن پروانه برای طراحی چقدر طول میکشه ؟

سلام دوستان
کسی شرایط انتقال عضویت نظام مهندسی از تهران به استانهای دیگه رومی دونه؟
ممنون میشم اطلاعاتی دارین بذارین

ebram2014

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان!

امتحان بعدی نظام چند ماهه دیگه ست در چه تاریخی اعلام میشه و همچنین تاریخ ثبت نامش؟

ali707.2

عضو جدید
دوستان سلام . بنده تیر 89 مدرک کاردانی معماری رو گرفتم . مرداد 92 هم کارشناسی معماری . حالا سوالم اینه که از تیر 94 که 5 سال از مدرک کاردانی میگذره میتونم اقدام کنم برای امتحان طراحی و نظارت؟ یا مدت تحصیل دوره کارشناسی جز سنوات حساب نمیشه؟ اگه پروانه اشتغال کاردانی رو بگیرم بعدا میتونم ارتقا بدم؟! سهمیه کاردانی چقدر از سهمیه کارشناسی کمتره؟ پیشاپیش ممنون از توجهتون

دیاکو95

عضو جدید
به احتمال خیلی زیاد ازمون بعدی خرداد94 باشه اسفند هم ثبت نام ازمونه.
سلام من تازه دارم عضو میشم هنوز کاری نکردم مدرکم رو تا چند روز دیگه میگیرم، به نظرتون میرسم واسه آزمون خرداد ثبت نام کنم؟؟؟؟
لطفا جواب بدید بهم...