سوالات سازه و سیستم های ساختمانی

setaremashreghi

عضو جدید

دوستان استادم گفته ستون گذاریه خود استخر مجزا از باقی جاها باشه ٍ حالا راهی نداره طوری ستون بذارم که که وسط استخرم نیفته واقعا گیج شدم سوله هم نمیشه بزنم چون دراوردنش تو ماکت سخته راه دیگه ای نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟

آخرین ویرایش:

reza119

عضو جدید
دوستان استادم گفته ستون گذاریه خود استخر مجزا از باقی جاها باشه ٍ حالا راهی نداره طوری ستون بذارم که که وسط استخرم نیفته واقعا گیج شدم سوله هم نمیشه بزنم چون دراوردنش تو ماکت سخته راه دیگه ای نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام

این نحوه ستون گذاری مناسب نیست

شما استخر را یک سازه و بقیه را یک سازه در نظر بگیر
بنا بر این در قسمت ارتباط دو سازه دو ردیف ستون کنار هم می توانید بگذارید
ذاخل استخر نباید ستون گذاشت سقف می تواند خر پا یا سازه های فضایی باشد و یا حتی تیر بتنی باشد

آخرین ویرایش:

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
تو ضوابط شهرداری مقدار کنسول مشخص هست . که از 2 متر تجاوز نمیکنه. (معمولا 1/2 تا 1/5)

در مزایای بعضی از ترکیب هایی که در عناصر سازه ای استفاده میشن این عدد خیلی بزرگتر هست.
مثلا برای کوبیاکس نوشته تا 7 متر کنسول !!!
حالا سوالم اینه این واقعا اجرایی هست؟ یا برداشت من اشتباه بوده از این عبارت. یعنی میشه تا هفت رو به صورت کنسول اجرا کرد؟؟
من جایی تو طرحم اگه ستوها رو حذف کنم 4.5 متر کنسول میشه. این منطقی و اجرایی هست؟؟ (تو اون قسمت نمی تونم سازه خاص مثل کابلی و.. داشته باشم )

اینم الان دیدم :
[h=3]مجتمع تجاری جعفری[/h]

اين پروژه با مساحتی حدود 54000 متر مربع در 18 بلوک 8 طبقه در ضلع جنوبی مجلس شورای اسلامی و برای اسکان نمایندگان این مجلس طراحی شده است. با توجه به اهمیت این ساختمان ها، برای بالا بردن کیفیت ساخت و همچنین پوشش دهانه بزرگ میانی به عرض 8 متر از دال مجوف دوپوش استفاده شده است. در این پروژه جهت اجرای کنسول های بلند 4/5 متری از ترکیب تکنولوژی دال مجوف دوپوش و پیش تنیدگی با همکاری شرکت سازه های پیش تنیده آرمه بن استفاده شده است. ضخامت تمام شده سقف ها در این پروژه 30 سانتی متر می باشد.

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اینم عکس طرح.
همون طور که معلومه می تونم تو آکس آخر ستون بزارم. اما از نظر زیبایی معماری میخوام که نباشه و حذف بشه.

Untitled.jpg

فعلا باقی قسمت ها با دهانه های معمول حل شده. مونده این قسمت که تو دوطبقه هم دارم . هرسازه ای که معرفی کنم براش باید واقعا اجرایی باشه

reza119

عضو جدید
اینم عکس طرح.
همون طور که معلومه می تونم تو آکس آخر ستون بزارم. اما از نظر زیبایی معماری میخوام که نباشه و حذف بشه.

مشاهده پیوست 231591

فعلا باقی قسمت ها با دهانه های معمول حل شده. مونده این قسمت که تو دوطبقه هم دارم . هرسازه ای که معرفی کنم براش باید واقعا اجرایی باشه

سلام
گنسول ها وقتی با محاسبات اثبات شود که صحیح است قابل اجرا است در سازه های کوبیاکس این کنسول ها قابل اجرا است
کار شما یک کار ئانشجویی است یا اجرایی ؟

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
گنسول ها وقتی با محاسبات اثبات شود که صحیح است قابل اجرا است در سازه های کوبیاکس این کنسول ها قابل اجرا است
کار شما یک کار ئانشجویی است یا اجرایی ؟

ممنونم.
پس مشکی نیست و به همین روش اجرا میشه درسته ؟
طرح دانشگاه . اما اگر توجیه اجرایی نداشته باشم رد میشه.
از طرف دیگه امکانش هست بشه با سازمان مزبوط ش برای ساختش گفتگو کرد. خوب اولین چیز هم حتما از سازه اش می پرسن

reza119

عضو جدید
ممنونم.
پس مشکی نیست و به همین روش اجرا میشه درسته ؟
طرح دانشگاه . اما اگر توجیه اجرایی نداشته باشم رد میشه.
از طرف دیگه امکانش هست بشه با سازمان مزبوط ش برای ساختش گفتگو کرد. خوب اولین چیز هم حتما از سازه اش می پرسن

با بیان نوع سازه امکان پذیر است

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
تو ضوابط شهرداری مقدار کنسول مشخص هست . که از 2 متر تجاوز نمیکنه. (معمولا 1/2 تا 1/5)

در مزایای بعضی از ترکیب هایی که در عناصر سازه ای استفاده میشن این عدد خیلی بزرگتر هست.
مثلا برای کوبیاکس نوشته تا 7 متر کنسول !!!
حالا سوالم اینه این واقعا اجرایی هست؟ یا برداشت من اشتباه بوده از این عبارت. یعنی میشه تا هفت رو به صورت کنسول اجرا کرد؟؟
من جایی تو طرحم اگه ستوها رو حذف کنم 4.5 متر کنسول میشه. این منطقی و اجرایی هست؟؟ (تو اون قسمت نمی تونم سازه خاص مثل کابلی و.. داشته باشم )

اینم الان دیدم :
مجتمع تجاری جعفری

اين پروژه با مساحتی حدود 54000 متر مربع در 18 بلوک 8 طبقه در ضلع جنوبی مجلس شورای اسلامی و برای اسکان نمایندگان این مجلس طراحی شده است. با توجه به اهمیت این ساختمان ها، برای بالا بردن کیفیت ساخت و همچنین پوشش دهانه بزرگ میانی به عرض 8 متر از دال مجوف دوپوش استفاده شده است. در این پروژه جهت اجرای کنسول های بلند 4/5 متری از ترکیب تکنولوژی دال مجوف دوپوش و پیش تنیدگی با همکاری شرکت سازه های پیش تنیده آرمه بن استفاده شده است. ضخامت تمام شده سقف ها در این پروژه 30 سانتی متر می باشد.

همونطور که توی سیستم رایج 2 مجاز هست اما 1.2 تا 1.5 بیشتر اجرا نمیکنن درمورد کوبیاکس هم بیشتر از 4.5- 5 متر این کنسول رو نمیدن

reza119

عضو جدید
همونطور که توی سیستم رایج 2 مجاز هست اما 1.2 تا 1.5 بیشتر اجرا نمیکنن درمورد کوبیاکس هم بیشتر از 4.5- 5 متر این کنسول رو نمیدن

رعایت 1.5متر کنسول بخاطر تغییر اتی در محاسبات است و 2متر و بیشتر از آن هم در بتن مسلح متعارف امکان پذیر است
وقتی طول کنسول به بیش از 1.5 متر می رسد باید در انتها تیر کنسول یک نیروی قائم یک بار به طرف پائین و یک بار دیگر به به طرف بالا قرار بدهیم
در این صورت تغییراتی در سازه ایجاد می شود که باید توجیه اقتصادی شود .

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
رعایت 1.5متر کنسول بخاطر تغییر اتی در محاسبات است و 2متر و بیشتر از آن هم در بتن مسلح متعارف امکان پذیر است
وقتی طول کنسول به بیش از 1.5 متر می رسد باید در انتها تیر کنسول یک نیروی قائم یک بار به طرف پائین و یک بار دیگر به به طرف بالا قرار بدهیم
درمورد کوبیاکس هم همین تحلیل وجود داره وگرنه بنده منکر امکان اجرا 2 متر نشدم.

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

این نیروی قائم رو باید تو طراحی معماری نشون بدم یا به بخش سازه اش مربوطه؟

setaremashreghi

عضو جدید
سلام

این نحوه ستون گذاری مناسب نیست

شما استخر را یک سازه و بقیه را یک سازه در نظر بگیر
بنا بر این در قسمت ارتباط دو سازه دو ردیف ستون کنار هم می توانید بگذارید
ذاخل استخر نباید ستون گذاشت سقف می تواند خر پا یا سازه های فضایی باشد و یا حتی تیر بتنی باشد
ببخشید میشه در مورد خرپا یکم توضبح بدین؟خرپا بخام بزنم ضخامت سقفم میشه مثه باقی جاها 30 باشه؟؟؟ نکات کلیش رو اگه بگید ممنون میشم

فرزند ققنوس

عضو جدید

سلام دوست عزیز همین طور که فرمودید هر طرح معمازی باید یک توجیه سازه ای و اقتصادی داشته باشه وگرنه طرحی است که روی کاغذ می ماند و هیچگاه اجرا نخواهد شد . از نظر انتقال سرباره چه بار زنده و چه بار مرده محاسبات و توجیه سازه بر عهده مهندس محاسب است که با نرم افزارهایی همچون etabs , sap کار تحلیل سازه را انجام می دهد مسئولیت شما طراحی معماری درست با درک درست سازه است من توی کار اجرایی تا کنسول 1.80 متر دیدم اجرا شده از طرفی مقطع بوتر بتنی یک مقدار قوی تر در نظر گرفته شده تا در برابر مود های ارتجاعی سازه در هنگام زلزله همخوانی و هماهنگی داشته باشد . پیروز باشید

فرزند ققنوس

عضو جدید
ببخشید میشه در مورد خرپا یکم توضبح بدین؟خرپا بخام بزنم ضخامت سقفم میشه مثه باقی جاها 30 باشه؟؟؟ نکات کلیش رو اگه بگید ممنون میشم

سلام دوست گرامی بستگی دارد شما از توجیه کارتون واسه کار فرما یا استاد درس مربوطه خود چی باشد . در مواردی که کارفرما تمایل داشت امکان نورگیری و تهویه از سقف فراهم شود و سقف امکان باز شدن داشته باشد تا در بعضی مواقع برای استفاده از حمام آفتاب استفاده گردد . در هر صورت سقف خرپایی و یا اسپیس فریم می توان اجرا کرد سقف اسپس فریم هم خانواده خرپاهاست که امروزه به دلیل ساختار های جدید در مدول های سازه ای آن از طرفی باعث کاهش ضخامت نسبت به موارد قبلی خود شده و پوشش دهانه های بیشتر بدون هیچ اتکایی لازم است در صورتی که به صورت قاب ورندیل اجرا بشه ضخامت از 40 تا 80 سانتی متر متغییر می باشدقاب ورندیل می شود گفت که شبیه خرپا است با این تفاوت که لینک های مایل در آن حذف شده و در صورتی که به صورت خرپا اجرا گردد از 20 تا 1.50 نیز متغییر است که در این موارد سیستم سازهای خرپا می تواند مشکلات طرح معماری را توجیه کند . پیروز باشید .

reza119

عضو جدید

نیرویی که گفتم مربوط به شتاب زلزله است و در نقشه های اجرایی و معماری نشان داده نمی شود
منظور من این بود که این نیرو که حالت شلاقی دارد ضخامیت سازه را افزایش می دهد
افزایش اطلاعات مهندسین معمار و سازه از کار یکدیگر باعث افزایش کیفیت کار و اجرایی تر شدن کار می شود

reza119

عضو جدید

خرپا سقف هایی هستند که حالت مثلث دارند در راس مثلث ارتفاعی با توجه به طول دهانه خواهیم داشت مثلا یک متر وبیشتر ویا 2متر و بازهم بیشتر هم امکان پذیر است
اما خوبی این سقف ها این است که دهانه های بزرگ را می توان پوشش داد مثلا دهانه 30 مر
مصالح مصرفی این خرپا ها از فولاد است از نبشی یا لوله ویا ناودانی و فولاد های دیگر

setaremashreghi

عضو جدید
من برای توجیح در جلسه دفاع میخام
سقف استخرم رو خرپا زدم اما نمیدونم چه سوالایی ممکنه از خرپا بپرسن هیچ اطلاعاتی ندارم یه سری توضیحات کلی میخام
چند روز دیگه دفاعمه

آخرین ویرایش:

reza119

عضو جدید
من برای توجیح در جلسه دفاع میخام
سقف استخرم رو خرپا زدم اما نمیدونم چه سوالایی ممکنه از خرپا بپرسن هیچ اطلاعاتی ندارم یه سری توضیحات کلی میخام
چند روز دیگه دفاعمه

اطلاعات کلی گفته شده است
اگر بصورت دقیق با جزئیات بخواهید باید محاسبه کنم اما در کار شما چندان لزومی ندارد

setaremashreghi

عضو جدید
ممنون از کمکتون ببینید این استخر و خرپاها هستند در پلانم که یک نقر برایم کشیده

فاصله بین خرپاها چگونه محاسبه میشه ؟ چطوری حساب کرده که این تعداد خرپا برام کشیده؟

reza119

عضو جدید

فاصله بین خرپاها چگونه محاسبه میشه ؟ چطوری حساب کرده که این تعداد خرپا برام کشیده؟

ا ز هر ستون به ستون مقابل یک خر پا وصل می شود
بعد روی خر پا ها تیر هایی معمولا به فاصله یک متر از هم قرار می گیرد و بعد روی این تیر ها ورق های آز بست قرار می دهند

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز

با سلام -در مورد فاصله خرپاها :معمولا بین 3 تا 5 متر دهانه به لحاظ ظریف تر شدن مقاطع وتیرهای پوشش (بعلت وارد شدن بار کمتر بر تیرچه ها و گره های خرپا) اقتصادی تر است.والبته اگر سقف سبک باشد می توان دهانه ها را زیادتر هم گرفت.
خرپا می تواند مستوی(تخت ونردبانی و مستطیلی ) ویا مثلثی وشیبدار باشد. میتواند با پوشش سقف تیر فولادی ویا تیرچه بلوک ویا تیر فولادی وبرشگیر وبتن که این بارها برگره های خرپا وارد می شوند -تا نوع پوشش سبک ناودانی وتیر ظریف بعنوان تیر چه و ورق گالوانیزه ویا ازبست و دیگر پوششهای جدید سبک .
اما اگر پروژه شما اجرایی است و برای استفاده -می توانید از سوله های سبک پیش ساخته با پرلین های ظریف در فواصل بزرگ استفاده کنید. واگر هم دانشجویی است وپروژه ترمی باید دفترچه محاسبات انرا بدهید-که ساده است وکار مشکلی نیست. بهر حال این نظر شخصی من بود در همفکری ومشورت-نظر دیگر همکاران در جای خود محترم است.وشما از میان این ارا ان چیزی که خود ترجیح می دهید وبه کار شما می اید انتخاب نمایید. موفق باشید.

tara_baran

عضو جدید
کمک کمک فوری سازه فلز

کمک کمک فوری سازه فلز

سلام دوستان کسی می تونه جوابه این سوالا رو به من بده خیلی فوریه من احتیاج به کمک دارم ممنون می شم کمکم کنین خواهش!!:gol::cry:
ac4361366353b737e2b94c222ff897570f69b13e2625606761933077954cfa4a.jpg

zizi...

عضو جدید
سقف متحرک

سقف متحرک

با سلام مقاله و دیتیل راجب سقف متحرک میخواستم . ایا میشه تو فضاهای کوچک مثل اتاق این سیستم را اجرا کرد؟ چون تا اونجا که دیدم واسه استخر و استادیوم و ... استفاده میشه

sheno

عضو جدید
راهنمایی برای نحوه ستون گذاری یک پلان

راهنمایی برای نحوه ستون گذاری یک پلان

سلام به همگی
دوستان پلانی که پیوست میکنم یه ساختمان دو طبقه هستش
لطفا کسایی که ستون گذاری بلدن بیان تا با کمک همدیگه بهترین ستون گذاری رو براش انجام بدیم
اگه کسی پیشنهاد بهتری برای سیستم سازه ای این طرخ داره لطفا بگه
با تشکر

پیوست ها

• abc.rar
    77.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Mohandes salman

عضو جدید
سلام به همگی
دوستان پلانی که پیوست میکنم یه ساختمان دو طبقه هستش
لطفا کسایی که ستون گذاری بلدن بیان تا با کمک همدیگه بهترین ستون گذاری رو براش انجام بدیم
اگه کسی پیشنهاد بهتری برای سیستم سازه ای این طرخ داره لطفا بگه
با تشکر
سلام
این pdf رو مشاهده کن
خودت متوجه میشی در نحوه ستون گذاریمشاهده پیوست 065-076-C609-14.pdf
موفق باشی