سوالات سازه و سیستم های ساختمانی

oak

عضو جدید
سلام دوستان، بنده واسه یک سالن ورزشی سقف با سازه ی خرپایی در نظر گرفتم حال دتایل اتصالاتش به ستون رو میخوام، کسی میتونه کمکم کنه؟

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
برای یه فضا که تو تصویر زیر هست. میخوایم سقف طراحی کنیم.
یه ساختمان با 5-6 طبقه است.
اون قسمت پیش آمده که حدود 11 مترهم هست . یا چه سازه ای نگه داشته میشه؟؟ اگر سازه کابلی باشه مثل پل ها. نیاز به هسته مرکزی داره؟
باقی قسمت های سقف رو تیر و ستون قرار میگرن.

پیوست ها

• a1.jpg
    a1.jpg
    13.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Sina-Arch

عضو جدید
اون قسمت پیش آمده که حدود 11 مترهم هست . یا چه سازه ای نگه داشته میشه؟؟ اگر سازه کابلی باشه مثل پل ها. نیاز به هسته مرکزی داره؟

------------------------------------------------------------------
برای همیچین طرحی اصولا دوتا راه داریم:
اول این که میشه دوتا هسته قوی طراحی کرد سمت چپ و راست کار که از بیرون با کابل سقف رو مهار کنن و یه سری از نقاط عطف سقف رو هر دوتاشون با کابل میگیرن که تنش کم بشه
دوم اینکه طره 11 متری خرپا درنظر گرفته بشه و با یه هسته توی سمت چپ کار نقاط عطف با کابل مهار بشه

یه راهی هم هست که سقف رو خرپایی با خیز منفی طراحی کنیم و این فرم رو از زیر با المان های کاذب بسازیم

ولی بعنوان داخل پرانتز، درکل ساخت این فرم به هیچ وجه توجیه اقتصادی نداره

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
------------------------------------------------------------------
برای همیچین طرحی اصولا دوتا راه داریم:
اول این که میشه دوتا هسته قوی طراحی کرد سمت چپ و راست کار که از بیرون با کابل سقف رو مهار کنن و یه سری از نقاط عطف سقف رو هر دوتاشون با کابل میگیرن که تنش کم بشه
دوم اینکه طره 11 متری خرپا درنظر گرفته بشه و با یه هسته توی سمت چپ کار نقاط عطف با کابل مهار بشه

یه راهی هم هست که سقف رو خرپایی با خیز منفی طراحی کنیم و این فرم رو از زیر با المان های کاذب بسازیم

ولی بعنوان داخل پرانتز، درکل ساخت این فرم به هیچ وجه توجیه اقتصادی نداره

ممنون که وقت گذاشتید.
یعنی هم چین چیزی میشه ؟
این هسته که میخوایم بزاریم ابعادش میتونه طبق طراحی خودمون باشه؟

این هسته که میخوایم بزاریم ابعادش میتونه طبق طراحی خودمون باشه؟

Sina-Arch

عضو جدید
نه منظورم این بود... روی سقف به هیچ عنوان نمی تونیم توده بذاریم، سقف تحمل نداره چون پوسته محسوب میشه

hamedzjg

عضو جدید

سلام

خیلی بهتر میشد ابتدا کابری طرح رو مشخص میکردید که درمورد گزینه های اجرایی بحث اقتصادی هم لحاظ میشد.
گزینه های زیادی برای اجرای طرح هست..
بهترین و اجرایی ترین گزینه شاید خرپاهای فضاکار (3بعدی) باشه که برای اجرای طره مورد نظر هم همین خرپاها استفاده میشه که دو گزینه ( و یا بیشتر) برای اجرای اون میشه تصور کرد:
1 -تعریف یک تکیه گاه با فرم خودایستا برای قسمت سمت راست که میتوان فولادی درنظر گرفت ، یک گزینه ابتدایی برای فرم و شکل تکیه گاه شاید بصورت زیر باشه

2- درنظر گرفتن کابل مهاری برای قسمت طره( که این حالت تعهد کمتری به حفظ فرم اولیتون داره)

با توجه به قرمی که درنظر گرفتید توجه به نیروی باد هم جتما باید مدنظر قرار بگیره.

مهندسین سازه قطعا نظر کارشناسی تر و بهتری خواهند داد .

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوستان واقعا شذمنده کردید وقت گذاشتید جواب دادید. و خیلی واضح.
توضیح کامل تر اینکه ی پلان مستطیل شکل که تو طبقات این مستطیل کوچیک تر میشه. (پله پله) حالا به اجبار باید این پوسته رو داشته باشیم که ادامه قسمت چپ تا زمین میاد.
حالا هم برای نگه داشتن این پوسته و همین اینکه پوسته ی چیز زائد نباشه. پیشنهاد شه که تو انتهای قسمت مقعر ی هسته درنظر گرفه شه

تقریبا همچین چیزی.
بدون این پوسته باقی پلان راحت ستون گذاری میشه و با فاصله معمول حل میشه.
حالا این پوسته

تو این سایت کارهای خوبی هست.اما بیشتر چادری هست.

آخرین ویرایش:

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام

خیلی بهتر میشد ابتدا کابری طرح رو مشخص میکردید که درمورد گزینه های اجرایی بحث اقتصادی هم لحاظ میشد.
گزینه های زیادی برای اجرای طرح هست..
بهترین و اجرایی ترین گزینه شاید خرپاهای فضاکار (3بعدی) باشه که برای اجرای طره مورد نظر هم همین خرپاها استفاده میشه که دو گزینه ( و یا بیشتر) برای اجرای اون میشه تصور کرد:
1 -تعریف یک تکیه گاه با فرم خودایستا برای قسمت سمت راست که میتوان فولادی درنظر گرفت ، یک گزینه ابتدایی برای فرم و شکل تکیه گاه شاید بصورت زیر باشه

2- درنظر گرفتن کابل مهاری برای قسمت طره( که این حالت تعهد کمتری به حفظ فرم اولیتون داره)

با توجه به قرمی که درنظر گرفتید توجه به نیروی باد هم جتما باید مدنظر قرار بگیره.

مهندسین سازه قطعا نظر کارشناسی تر و بهتری خواهند داد .

تصویر اول میشه مشابه فرودگاه دالاس درسته ؟ ادامه اش چطور میشه ؟

hamedzjg

عضو جدید
تصویر اول میشه مشابه فرودگاه دالاس درسته ؟ ادامه اش چطور میشه ؟

سلام
درسته تکیه گاه ها بصورت مدولار تکرار میشه .. در طرح دالاس بتنی احرا شده مدولهای تکیه گاه.. که اینجا بصورت سازه فضاکار(خرپا 3بعدی) با ستونهای درختی که شما میتونید دقیقا طبق خط برش طرحتون، این قاب خرپای 3 بعدی فولادیو تعریف کنید که این قابها مدولار و در فواصل مشخص تکرار میشه در قسمت ورودی و زیر طره هم در میانه طره ستون درختی در نظر بگیری که خیلی به زیبایی طرحتون کمک میکنه و ورودی با هویت سازه معرفی میشه.

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام دوستان، بنده واسه یک سالن ورزشی سقف با سازه ی خرپایی در نظر گرفتم حال دتایل اتصالاتش به ستون رو میخوام، کسی میتونه کمکم کنه؟
همکار محترم : با سلام:
انچه امروز وتصادفا در این پست دیدم-نظرم را باختصار می گویم .پیشنهاد است وشما در پذیرش ویا عدم قبول ان مختار هستید. البته بنده ارشیتکت نیستم ورشته ام عمران است.این مورد شما هم احیانا اگر سالن ورزش است دست شما در طراحی باز است وقدرت مانوور دارید.
1-با دید سازه ای که بیشتر مورد نظر ما است:مورد مهندس:sina خوب ومطمئن است.وبصورت کابل پیش تنیده قابل محاسبه واجرا.
2-مورد پیشنهادی مهندس:hamedعزیز هم جالب و مطمئن ودر عین حال اقتصادی تر وقابل محاسبه واجراست.
3-اما دوست عزیز این موارد اگرچه از نظر یک مهندس سازه بسیار پسندیده و قابل توصییه است -اما شکل ونمای سازه شما را از نظر ارشیتکور دچار تغیر خواهد کرد.لذا پیشنهاد بنده این است:
الف: کل پوشش را با سوله توسط کارخانه اجرا کنید -بعد با یک پوشش کادب فلزی (تیرهای نمره پایین-یا ناودانی ونبشی-ویا پوسته بتنی نازک ) -انحناهای زیبایی که از نظر معماری داده اید روی پوشش اصلی سوله در بالا با توجه باینکه باربر نیستند (عضو باربر اصلی حساب نمی شوند)-پیاده کنید. در مورد کنسول هم خود سوله کاران با اجرای سوله بالدار(مثل پوشش کنسوله پمپ های بنزین) -حداکثر با بستن چند کابل پیش تنیده به یالها وپیچ اتصال محاسباتی به ماهیچه ها ی سوله های اصلی بصورت غیر نمایان(تقریبا مماسی) انجام می دهند-این کنسول فقط بار وزن خود وبرف وباد را دارد.طرح انحنا حالت فقط نمایشی وبا شبکه بندی ورابیتس تنگاتنگ قابل اجراست(پوسته). وباربر نیست.

ب-کارخانه های تولیدات پولیمر -والیاف محکم نایلونی ویا پلی یورتان (همگی مشتقات پتروشیمی هستند) - سالهاست پوسته والیاف چترهای نجات را تولید می کنند. مانند بخشی از مسجد پیامبر در مدینه ویا فرودگاه جده -پوشش از نوع سفارشی وامپرمابلی(ضد باران) با بافت داخلی شبکه عنکبوتی(مثل میله های چتر بارانی) -که قابل باز وبسته شدن است -که اجرا شده است.
ج- پوسته چادرهای وسیع که قابل جمع شدن همهست -برای نمایشگاهها زیاد مصرف دارد در چند لایه کتان مخصوص پلیمری(الیاف کراکینک نایلن مشتقات نفتی -کتان مصنوعی) مانند هاور کرافت وپلهای نظامی از ای جنس با کمپرسور از هوا پر وباد می شود. وهروقت خواستند خالی وجمع می شود.
شما می توانید با تماس با شرکت های تهران که سقف های سبک پارکینگ ها ویا سالن ها را اجرا می کنند مشورت کنید. حداقل انها می توانند سرنخ پیگیری دیگر سازندگان وتولیدات جدید را بدهند. به سایت انها مراجعه فرمایید.
با توجه به موارد فوق واینکه سعی شود شکل معماری پروژه (که زیباست) عوض نشود(بخاطر مسائل سازه ای و ایستایی) -تصمیم با خود شما است.موفق وپیروز باشید.

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز

سلام مجدد دوست عزیز:
در فایل ضمیمه چند تصویر از سالن نمایشگاهی کار :رنزو پیانو-معمار برجسته ایتالیایی اوردم-دهانه ها بزرگ وپوسته سقف انحناهای زیاد ولی سبک از ترکیبات پلیمری وفایبر -داخل خرپاهای سبک . اگر کیفیت عکسها خوب نیست می بخشید. فقط خواستم یک اطلاع بدهم.اگر سئوالی هست در خدمت هستم. مشاهده پیوست renzo-piano.pdf

دیدم عکسها زیاد کیفیت واضحی ندارند اینها را اضافه کردم:

th (26).jpg

آخرین ویرایش:

setaremashreghi

عضو جدید
بچه ها میشه یکم در مورد تیرریزی توضیح بدین؟؟ مثلا اینکه از کجا بدونیم از تیراهن چند استفاده کنیم ؟ یا این beam که تو نقشه های تیرریزی نوشته یعنی چی ؟

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
بچه ها میشه یکم در مورد تیرریزی توضیح بدین؟؟ مثلا اینکه از کجا بدونیم از تیراهن چند استفاده کنیم ؟ یا این beam که تو نقشه های تیرریزی نوشته یعنی چی ؟

دوست عزیز:
شما خود می دانید:beam یعنی تیر و beams-plan پلان تیر ریزی. در مورد تیرریزی چه مواردی را می خواهید؟-به تفکیک مشخص فرمایید -من ودیگر دوستان پاسخ دهیم. نمره؟محاسبه؟-نوع پوشش؟- دقیق بفرمایید چه می خواهید.

setaremashreghi

عضو جدید
ممنون جناب ترکاشون
من در پایه پلان تیر ریزی مشکل دارم
یک نمونه پلان هم دارم اما متوجه نمیشم ! یکی در نامگذاری تیر ها مشکل دارم(اینکه دو تیر چه ویژگی مشترکی باید داشته باشند تا هر دو را مثلا تیر 5 بنامیم ؟)
و هم اینکه چگونه باید محاسبه کنیم برای هر تیر چه شماره تیر اهنی لازمه ؟

hamedzjg

عضو جدید

سلام مجدد دوست عزیز:
در فایل ضمیمه چند تصویر از سالن نمایشگاهی کار :رنزو پیانو-معمار برجسته ایتالیایی اوردم-دهانه ها بزرگ وپوسته سقف انحناهای زیاد ولی سبک از ترکیبات پلیمری وفایبر -داخل خرپاهای سبک . اگر کیفیت عکسها خوب نیست می بخشید. فقط خواستم یک اطلاع بدهم.اگر سئوالی هست در خدمت هستم.

ضمن تشکر بابت تصاویر و موارد تکمیلی که در فایل پی دی اف ارائه نمودید:

دقیق متوجه نشدم کدام یک از کارهای رنزو پیانو هست نمونه ای که بیان کردید، ولی به گزینه خیلی مناسبی برای پوشش سقف ها با دهانه های بزرگ مانند استادیوم ها یا مراکز تجمع و نمایشی اشاره کردید،( قوس های خرپایی) که برای فضاهای مستطیلی قوس ها بصورت موازی و مدولار (تکرارشونده) و برای فضاهای با محیط دایره این قوس های خرپایی بصورت متعامد وقطری ماهیت سقف را تشکیل میدهند.
در مورد سقف های با عملکردهایی که امکان تعبیه ستون در طرح ممکن باشه همین خرپاهای سبک (بصورت فضایی و 3بعدی) با ستون های درختی بسیار جوابگوست و در هر دو مورد سازه میتونه نمایان و به وضوح معرفی بشه به مخاطب. جهت پوشش سقف هم پوششهای شفاف که پیشنهاد دادید در روز فضای روشنِ داخلی و در شب با یه نورپردازی حساب شده پوشش سقف را از دید مخاطبِ بیرون ،درخشان و متمایز خواهد کرد.

بعنوان ضمیمه به بحث شما: قوس ها (از هرنوع) با توجه به ماهیت فشاری بودن در تحمل نیروها ، در کناره ها ایجاد رانش میکنند که برای مهار این رانش عناصر یا پشت بندهای کششی در نظر گرفته میشه.

با تشکر

hamedzjg

عضو جدید
ممنون جناب ترکاشون
یک نمونه پلان هم دارم اما متوجه نمیشم ! یکی در نامگذاری تیر ها مشکل دارم(اینکه دو تیر چه ویژگی مشترکی باید داشته باشند تا هر دو را مثلا تیر 5 بنامیم ؟)

سلام//نقشه خوانی کار ساده ایست برای مهندس عمران و معماری..خیلی زود به جزئیات نقشه آشنا میشید نگران نباشید برای اینکار هم کافیه یک نمونه نقشه را با یک مهندس عمران یا معماری درکنار هم مرور کنید اگر هم امکانش نیست اینکار،میتونید از نقشه عکس بگیرید اینجا بزارید تا با راهنمایی دوستان با جزئیات آشنا بشید.
در مورد محاسبهء شماره تیرآهن و نمره میلگرد این کار، کارِ مهندس سازه و محاسب هست برای مهندس معمار تسلط به نقشه و آشنایی با عملکرد عناصر موجود در نقشه کافیه.

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
ممنون جناب ترکاشون

دوست عزیز ومحترم:
با سلام - توصییه های مهندس حامد کاملا درست است. شما یک مقدار اجازه بده کلاس و ترم ادامه یابد استادان به موقع تمام این موارد را بخوبی به شما خواهند اموخت. جای نگرانی نیست. ولی یک سری از بعضی موارد یک سازه 6 طبقه را برایت میفرستم. فعلا نگاهی بیانداز -بد نیست. اگر سئوالات بود از روی انها مطرح کن من در پاسخ حاضرم. اگر محاسبه تیر ها را هم میخواهی برایت توضیح دهم. البته می بخشی این نقشه ها برخی سر وته چاپ شده اند من انکانات لازم را ندارم. خودت لطف کن roted کن حدود 90 یا 180 درجه و زوم را هم میزان نمایید . من در خدمت هستم. پس بدون ملاحظات سئوالات را تک تک بفرمایید. بازهم توصییه می کنم یکبار دیگر پاسخ مهندس حامد عزیز را بخوانید.درست گفته-کمی صبر داشته باشید -استاد در کلاس تمام اینها را برایتان خواهد گفت. موفق باشید. فایل ضمیمه است. مشاهده پیوست complet-plan.pdf

yasi.6539

عضو جدید
سلام
این ساختمون Pathe Foundation هست به مساحت 22000 مترمربع که در فرانسه ساخته شده،اون قسمت منحنی که جناب مهندس ترکاشون زحمت کشیدن عکسش رو گذاشتن قسمت جدیدیِ که به بافت قدیمی اضافه شده و طراحیِ عجیبِ این ساختمون به خاطر محدودیت هایی که در سایت وجود داره تعیین شده که به ساختمون هایی که در اطرافِ اون وجود دارند از نظر بهره گیری نور طبیعی و هوا احترام گذاشته بشه ،با بافت شهری هماهنگ باشه و همینطور کاهش اثراتِ این پروژه بر باغی که در سایت وجود داره...
برا اینکه دوستان بهتر موقعیتشو متوجه بشن عکسهایی از اونو میذارم

b.jpge.jpg

آخرین ویرایش:

shima 70

عضو جدید
سلام دوستان
کسی در رابطه با :
1. همخوانی سازه فضا کرا با طبیعت و اقلیم
2. همسازی و سازگاریش با بناهای تاریخی
3. توزیع نیروهاش
اطلاعاتی داره در اختیار من بذاره ؟

hasti banooo

عضو جدید
سلام
دوستان درز انبساط رو روی پلان چگونه مشخص میکنند ؟؟و اینکه اگر پلان ما مثلا با درز اتقطاع به 3 قسمت تبدیل شود ستون گذاری هر 3 قسمت با هم باید انجام شود ؟؟(یعنی همان گونه ای باید ستون گذاری کنیم که اگر درز انقطاع نبود می کردیم؟)ممنون میشم پاسخ دهید

آخرین ویرایش:

setaremashreghi

عضو جدید
دوستان پروژه من چند تا حجم 1 طبقه هست تو منطقه گرم و خشک میشه بگین اسکلت مناسب چیه ؟؟ فلزی؟ بتنی؟ یا مصالح بنایی؟؟

آخرین ویرایش:

I_AM_ARCHITECT

عضو جدید
سلام یه سالن آمفی تئاتر یک طبقه دارم به ابعادی که توی عکس می بینید ؛‌میخواستم بپرسم برای طراحی سازه ی خرپایی اون چه مواردی رو باید رعایت کنم و فاصله ی تیر ها به چه صورته و چه طور توی پلان تیر ها رو نشون بدم و آیا ستون هم می خوره یا نه اگر میخوره اون به چه صورته ؟ چون متاسفانه من تا حالا سازه ی خرپایی طراحی نکردم و اطلاعات چندانی هم ازش ندارم ... ؛ در ضمن سقف هم صاف هست و قوس نداره .
ممنون
Untitled.jpg

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام یه سالن آمفی تئاتر یک طبقه دارم به ابعادی که توی عکس می بینید ؛‌میخواستم بپرسم برای طراحی سازه ی خرپایی اون چه مواردی رو باید رعایت کنم و فاصله ی تیر ها به چه صورته و چه طور توی پلان تیر ها رو نشون بدم و آیا ستون هم می خوره یا نه اگر میخوره اون به چه صورته ؟ چون متاسفانه من تا حالا سازه ی خرپایی طراحی نکردم و اطلاعات چندانی هم ازش ندارم ... ؛ در ضمن سقف هم صاف هست و قوس نداره .
ممنون
مشاهده پیوست 230041

دوست گرامی :سلام:
برایتان در فایل ضمیمه خرپای پوشش را قرار داده ام.ملاحظه کنید.مشاهده پیوست امفی تئاتر.pdf

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
باسلام.به نظر شما تیرچه کرومیت باید به پل جوش داده بشه وجوش باعث استحکام آن میشه؟یا فقط جوش باید در حد نگه دارنده تیرچه باشه؟

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
باسلام.به نظر شما تیرچه کرومیت باید به پل جوش داده بشه وجوش باعث استحکام آن میشه؟یا فقط جوش باید در حد نگه دارنده تیرچه باشه؟

سلام مهندس جان:
تیرچه فلزی کرمیت قدیم(تسمه بالا-زیگزاگ میلگگرد-تسمه پایین)-تسمه های بالا وپایین را تا داخل بال تا جان پل می بردیم وجوش خوب وساپورت می دادیم -این باعث نگهداری بهتر در زلزله بود و از طرف لنگر محاسباتی ساده وعادی:بجای:ql^2/8 میتوانست :به :ql^2/9 هم تقلیل یا بد. البته جوش زنجیری بالا وپایین استادکاران قدیم-نمی دانم اکنون هم پای بند به کار درست هستند یانه؟.

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
دوستان پروژه من چند تا حجم 1 طبقه هست تو منطقه گرم و خشک میشه بگین اسکلت مناسب چیه ؟؟ فلزی؟ بتنی؟ یا مصالح بنایی؟؟

سلام همکار محترم:
اگر منظور گرموخشک کویری باشد-ویک طبقه-نمای اجر 3 سانتیزد وبادگیر و معماری که شما واردتر از من -عمرانی-هستید-القا کننده بافت سنتی.
اگر معمول شهر های جنوبی باشد- باز مصالح حداقل اجر سفال وچند ستون بتن ویا فلز مدفون در دیوارها بری باربری فقط.
اگر در این مناطق ازمصالح سنتی درنماهای اصلی واکسپوز استفاده شود وبرای سیستم سازه وساپورت زلزله در داخل دیوارها مخفی اسفاده شود مثل بتن بهتر انبساط فلز وایجاد حرارت در گرماست.