[سوالاتتون رو در مورد متره مطرح کنید] ► پرسش و پاسخ

ReD_CoDE

متخصص REVIT
کاربر ممتاز
سلام...
در دانشگاه ما استادمون سرکلاس دو تا نرم افزار را تا حدودی آموزش داد !
متاسفانه ما هم بازیگوشی کردیم و خیلی یاد نگرفتیم !!!!!!
الان هم جوبش را می خوریم ...
یکی از این نرم افزار ها تدبیر بود که همون یه کم که گوش کردم بودم را الان مقایسه می کنم میبینم خیلی کار آیی داره !! خیلی هم گرونه !

سلام یه نرم افزار هست که من جدیدا دانلود کردم، اما فعلا کاری دستم نیست که کار کنم، نمیدونم نرم افزار خوبی هست یا نه اما فکر کنم خوب باشه میتونید امتحان کنید و نتیجه رو بگید
http://hazinesakhteman.ir/

AinOs

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان.
به نظر شما بهترین نرم افزار جهت متره و براورد و وضعیت نویسی پروژه ساختمانی چیست؟ چرا؟

سلام دوست عزيز
من از نرم افزار تدكار استفاده مي كنم.
متره و برآورد و تعديل و آناليزبها...
در كل كار كردن باهاش آسونه!
پارسال با تخفيف دم عيد حدود 450 تومن خريدمش

صبا68

عضو جدید
کاربر ممتاز
نرم افزار تکسا .
الان خیلی از شرکت های عمرانی دنبال کسی هستن که این نرم افزار کار کرده باشه

ReD_CoDE

متخصص REVIT
کاربر ممتاز
نرم افزار تکسا .
الان خیلی از شرکت های عمرانی دنبال کسی هستن که این نرم افزار کار کرده باشه

خیلی جالبه، چون این نرم افزار کاملا کپی پیست نرم افزار primavera هستن، فقط فارسی شدن و یکم روشون کار شده، بعد 1 میلیونم قیمتشونه، اگر میخواید یاد بگیرید پریماورا یاد بگیرید که هم متره میکنه هم برنامه عملیاتی میده یعنی همون مدیریت پروژه و همچنین بلد باشید چه داخل کشور چه خارج کشور نونتون تو روغنه

ENG.L.S

کاربر فعال تالار مهندسی عمران ,
دوست عزيز براي شما دانلود 9 پروژه اماده متره و براورد رو توي اين پست قرار ميدم

دانلود رایگان ۹ پروژه آماده متره و برآورد
به حجم 7.21 مگابایترمز فایل فشرده : www.archi-arch.com
برای دانلود کلیک کنید...​
سلام.برای رمز پسورد چیکا کنم؟

perrfect_mann

عضو جدید
اموزش محاسبه تعداد میلگرد و ارماتور + حل مسئله

اموزش محاسبه تعداد میلگرد و ارماتور + حل مسئله

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=176904&d=1382830376
با عرض سلام و خسته نباشید.

در شکل بالا میلگرد های مختلفی مانند 16 و 18 که میلگردهای طولی و عرضی هستند و دیگر میلگرد های 14 و 12 رو مشاهده میکنید.
از دوستان در خواست داشتم طریقه ی محاسبه تک تک این مدل های میلگرد رو به صورت خیلی جامع ( بدون استفاده از هیچ گونه نرم افزاری و به صورت دستی ) اموزش بدهند.

تا دوستانی که مثل من بسیار مبتدی هستند و به این نوع اموزش ها هم شدیدا نیازمند هستند بتونن استفاده کنند. من خودم چند روز دیگه امتحان دارم
و از شما خواهش میکنم هر چه زودتر کاملترین جواب رو قرار بدید. توجه کنید اگر سایز یک قسمت رو قرار ندادم خودتون تصویر رو ادیت کنید و اندازه رو قرار بدید.

پیوست ها

• armator bndi.jpg
    armator bndi.jpg
    19.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=176904&d=1382830376
با عرض سلام و خسته نباشید.

در شکل بالا میلگرد های مختلفی مانند 16 و 18 که میلگردهای طولی و عرضی هستند و دیگر میلگرد های 14 و 12 رو مشاهده میکنید.
از دوستان در خواست داشتم طریقه ی محاسبه تک تک این مدل های میلگرد رو به صورت خیلی جامع ( بدون استفاده از هیچ گونه نرم افزاری و به صورت دستی ) اموزش بدهند.

تا دوستانی که مثل من بسیار مبتدی هستند و به این نوع اموزش ها هم شدیدا نیازمند هستند بتونن استفاده کنند. من خودم چند روز دیگه امتحان دارم
و از شما خواهش میکنم هر چه زودتر کاملترین جواب رو قرار بدید. توجه کنید اگر سایز یک قسمت رو قرار ندادم خودتون تصویر رو ادیت کنید و اندازه رو قرار بدید.

با سلام ...........

لازمه ابتدا عرض کنم چون ابعاد شما از 4 متر بیشتر تجاوز نمی کنه ............و شما مشخص نکردید...که کجا ها اور لب می خوره ...........پس اور لب رو بنده حذف می کنم.....

خوب بنده میلگردهای فنداسیون رو حساب می کنم دیوار رو هم شما با توجه به همین محاسبه می تونید خودتون حساب کنید................ ( در نقشه عرض دیوار رو ندادید.)

اگه ابعاد فنداسیون شما 4*4 باشه میلگرهای به شرح زیر محاسبه میشه .....

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gif 1- میلگرهای فی 16 > از 4 متر دو تا 7.5 سانت کاور بنن کم میشه > پس طول ما میشه 3.85 > حالا 3.85 تقسیم بر 20 میشه چون هر بیست سانت یک میلگرد 16 داریم > پاسخ میشه حدود 19 تا ردیف حالا ضربدر 2 میشه چون یک ردیف هم در سبد بالایی داریم با این حساب تعداد ردیفهای ما میشه 38 ردیف > طول میلگرد 3.85 متر حالا با توجه به دو تا خم به طول 19.2سانت میشه 4.23متر > پس به این نتیجه رسیدم که در فنداسیون ما 38 ردیف میلگرد 16 به طول 4.23 وجود داره که با ضرب این دو عدد به طول کل میلگرد 160.74=38*4.23 ..میر سیم> حالا جهت تبدیل کردن به تعداد شاخه مورد نیاز پاسخ بدست آمده رو تقسیم بر 12 می کنیم ( چون هر شاخه میلگرد 12 متره ) ....... که بدست میاد چیزی حدود 13.3شاخه میلگرد 16 نیازمندیم...

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gif 2-میلگردهای فی 18 > چون ابعاد 4*4 هستش .......... پس شرایط بالا برای فی 18 هم صدق می کنه .......و این 2 میلیمتر تاثیر چندانی در برآورد ما نداره ..با این تفاوت که طول میگردهای ما با دو تا خم به طول 21.2 سانت میشه 4.28 متر ............. پس نتیجه می گیریم حدود 13.5 شاخه میلگرد 18 نیازمندیم

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/star.gifچند نکته :

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon3.gif
قید کردید در دیوار گونیا فی 10 .....و در فنداسیون فی 12....... منظورتون این بوده.......که خم میلگرد در دیوار 10 برابر قطر میلگرد مصرفی باشه ..... > .......و در فنداسیون خم میلگرد 12 برابر قطر میلگرد مصرفی باشه .....

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon3.gif قید کردید در دیوار اورلب فی 40...و در فنداسیون فی 50...... منظورتون این بوده.........که اورلب میلگردها در دیوار 40 برابر قطر میلگرد مصرفی باشه ... > ......و در فنداسیون اورلب میلگرد ها 50 برابر قطر میلگرد مصرفی باشه ......

آخرین ویرایش:

MaRaL.arch

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من در محاسبه تعداد تیرهایی ک تو ساختمونمه مشکل دارم
از پلان تیرریزی هیچی متوجه نمیشم
کسی عکسی داره ک همراه با عکس بهم توضیح بده ک اولا چجوری پلانشو بخونم و ثانیا چجوری تعداد تیرهارو ب دست بیارم و چجوری تیرهارو متره کنم!!!

08012014649.jpg
این تنها پلان تیرریزیه
دیتیل دیگه ای ندارم
البته واسه بادبندها دیتیل دارم
همون تیرها واسه تیرریزی هم استفاده میشه؟
تعدادشو چجوری بدست بیارم؟
از جدول اشتایل چجوری سایز تیرهارو بدست بیارم؟

آخرین ویرایش:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من در محاسبه تعداد تیرهایی ک تو ساختمونمه مشکل دارم
از پلان تیرریزی هیچی متوجه نمیشم
کسی عکسی داره ک همراه با عکس بهم توضیح بده ک اولا چجوری پلانشو بخونم و ثانیا چجوری تعداد تیرهارو ب دست بیارم و چجوری تیرهارو متره کنم!!!

این تنها پلان تیرریزیه
دیتیل دیگه ای ندارم
البته واسه بادبندها دیتیل دارم
همون تیرها واسه تیرریزی هم استفاده میشه؟
تعدادشو چجوری بدست بیارم؟
از جدول اشتایل چجوری سایز تیرهارو بدست بیارم؟

سلام .. این نقشت هیچیش معلوم نیست که ... :) تیر ریزی تیرای اصلیه این ، تیرای فرعیش معلوم نیست چیه ؟ تیرچه بلوکه احتمالاً ؟ حالا کلاً ، شما متره اسمش روشه ، میشینی همه تیرهای اصلی رو آکس به آکس ستون طولش و حساب میکنی ، بعدش وزنش و با اشتال حساب میکنی ، یه جدولی میشه با این مدل و فرمت :

ردیف - تیر شماره - طول - وزن واحد متر طول - وزن
1 - 1 - 3.75 - 3.247 - 3.75*3.247
2- 2 - 6.45 - 12.345 - 6.45*12.345

البته تمام عددها مثالی بود ... برای استفاده از اشتال هم میرید تیرآهن نیم پهن ردیف IPE رو نگاه میکنید ، شماره تیرآهن رو از سمت چپ میخونید و ستون G که واحد کیلوگرم بر مترطول نوشته کنارش و نگاه میکنید وزن هر مترطول از اون پروفیل و میده بهتون ... مثلا ً وزن واحد متر طول تیرآهن 14 میشه 12.9 کیلوگرم بر متر طول یا 20 میشه 22.4 کیلوگرم بر مترطول ... آخرشم اینا رو با هم جمع میکنید بر حسب نوع پروفیل .
جایی هم که ورق و یا پلیت و اینا دارید میشه حجم به متر ضربدر عدد 7850 که وزن مخصوص آهن هستش .

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
سلام .. این نقشت هیچیش معلوم نیست که ... :) تیر ریزی تیرای اصلیه این ، تیرای فرعیش معلوم نیست چیه ؟ تیرچه بلوکه احتمالاً ؟ حالا کلاً ، شما متره اسمش روشه ، میشینی همه تیرهای اصلی رو آکس به آکس ستون طولش و حساب میکنی ، بعدش وزنش و با اشتال حساب میکنی ، یه جدولی میشه با این مدل و فرمت :

ردیف - تیر شماره - طول - وزن واحد متر طول - وزن
1 - 1 - 3.75 - 3.247 - 3.75*3.247
2- 2 - 6.45 - 12.345 - 6.45*12.345

البته تمام عددها مثالی بود ... برای استفاده از اشتال هم میرید تیرآهن نیم پهن ردیف IPE رو نگاه میکنید ، شماره تیرآهن رو از سمت چپ میخونید و ستون G که واحد کیلوگرم بر مترطول نوشته کنارش و نگاه میکنید وزن هر مترطول از اون پروفیل و میده بهتون ... مثلا ً وزن واحد متر طول تیرآهن 14 میشه 12.9 کیلوگرم بر متر طول یا 20 میشه 22.4 کیلوگرم بر مترطول ... آخرشم اینا رو با هم جمع میکنید بر حسب نوع پروفیل .
جایی هم که ورق و یا پلیت و اینا دارید میشه حجم به متر ضربدر عدد 7850 که وزن مخصوص آهن هستش .
سلام جناب مهندس
ساختمانم اسکلت فلزیه
و این تنها پلان تیرریزیه ک دارم
حالا تیرریزی اصلیه یا فرعی یا اصن تیرهام از چه سایز و نوع پروفن نمیدونم
تعدادشونم نمیدونم
راجب جدول اشتایل راهنماییتون عالی بود،استفاده کردم
سپاس
آهان این جدول لیستوفره؟
واسه تعداد تیرها فاصله ستونها رو تقسیم ب چی بکنم؟
تیرهامو از چه نوعی بگیرم؟
دیتیل بادبندهارو دارم،کمکی میکنه؟
اصن این پلانو چجوری باید بخونم یعنی از کجا بفهمم تیرریزی اصلیه یا فرعی؟
تیرچه بلوک نمیدونم چیه...
ی سوال دیگه
اینکه فرمودید طولشو جساب کنم،طولش ثابته یا فاصله ستونهام میشه طول تیرهام؟

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
تو جدول اشتایلی ک دارم بجز زنبوری ها این تیرآهنا هستش فقط:
تیرآهن باریک I ردیف I
عریض I ردیف IPB
عریض I نوع سبک
IPE نداشت!

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
تیرآهن باریک I ردیف I
عریض I ردیف IPB
عریض I نوع سبک
IPE نداشت!
---------------------------------------
سلام دوست عزیز
خب
این نقشه ای که شما قرار دادی بسیار ناقص هست
من یه پلان نشونتون میدم
Untitled.jpg
البته بدون شک استادتون به این سختی پلان نمیده
کنار هر تیر مقطع اون نوشته شده (مثلا IPE200)
حالا طریقه ی محاسبه ی اون ها
ممکنه بعضی از جداول اشتال IPE رو با IP نشون داده باشه-از جدول وزن هر تیر رو بدست میاریم-بعد کنار نقشه ها طولشون زده شده و یا اگر مقیاس اون 1/100 باشه با خط کش هم میشه بدستش اورد-بعد از اون طول رو در وزن ضرب می کنیم
مثال
مطلوبست محاسبه ی هزینه ی یک تیر از تیرآهن دوبل 18 به طول 5 متر و دو ورق تقویتی به اعاد 1*16*200 به فرض اینکه این تیر، تیر حمال باشد؟
18.8*5*2=188-------------- عدد اول وزن تیرآهن عدد دوم طول و عدد سوم تعداد
7850*0.01*0.16*2*2=50.24------------------- عدد اول وزن ورق در ضخامت در عرض در طول
50.24+188=238.24------------ جمع دو عدد بالا
238.24*8930=2127483----------------- در قیمت

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
تیرآهن باریک I ردیف I
عریض I ردیف IPB
عریض I نوع سبک
IPE نداشت!
مهندس جدول اشتایل رو که میگیری دستت سمت چپ جدول یه سری شماره نوشته که معمولا از 80 شروع میشه تا یه عددهایی............ به اون ها میگن IPE امکان نداره جدول اشتایل اینو نداشته باشه با دقت جدول رو تحلیل کنید البته شاید هم جدول تون ناقصه ولی بعید می دونم
این هم از مهندس Moein.B که گفتم حتما میان سوال تون جواب میدن

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
---------------------------------------
سلام دوست عزیز
خب
این نقشه ای که شما قرار دادی بسیار ناقص هست
من یه پلان نشونتون میدم
مشاهده پیوست 189111
البته بدون شک استادتون به این سختی پلان نمیده
کنار هر تیر مقطع اون نوشته شده (مثلا IPE200)
حالا طریقه ی محاسبه ی اون ها
ممکنه بعضی از جداول اشتال IPE رو با IP نشون داده باشه-از جدول وزن هر تیر رو بدست میاریم-بعد کنار نقشه ها طولشون زده شده و یا اگر مقیاس اون 1/100 باشه با خط کش هم میشه بدستش اورد-بعد از اون طول رو در وزن ضرب می کنیم
مثال
مطلوبست محاسبه ی هزینه ی یک تیر از تیرآهن دوبل 18 به طول 5 متر و دو ورق تقویتی به اعاد 1*16*200 به فرض اینکه این تیر، تیر حمال باشد؟
18.8*5*2=188-------------- عدد اول وزن تیرآهن عدد دوم طول و عدد سوم تعداد
7850*0.01*0.16*2*2=50.24------------------- عدد اول وزن ورق در ضخامت در عرض در طول
50.24+188=238.24------------ جمع دو عدد بالا
238.24*8930=2127483----------------- در قیمت
سلام آقای مهندس
ممنونم از وقتی ک گذاشتید و از توضیحاتتون. استفاده کردم:gol:
دقیقا یکی از ممشکلات من اینه ک نقشه ای ک دارم ناقصه و دیتیلهای لازمو نداره...

مهندس جدول اشتایل رو که میگیری دستت سمت چپ جدول یه سری شماره نوشته که معمولا از 80 شروع میشه تا یه عددهایی............ به اون ها میگن IPE امکان نداره جدول اشتایل اینو نداشته باشه با دقت جدول رو تحلیل کنید البته شاید هم جدول تون ناقصه ولی بعید می دونم
این هم از مهندس Moein.B که گفتم حتما میان سوال تون جواب میدن
حق با شماس مهندس!! IPE داره اما با IP نشون داده...!!! منم نمیدونستم اینا دوتاش ی معنی دارن:redface:
مهندس مبین موضوعو واسم روشن کردند.
ممنونم از کمکتون:gol:

javan0012

عضو جدید
سلام برای ساخت یک ساختمان معمولی با شناژ بندی 80 متر چه مقدار هزینه لازم است وبا وام مسکن مهندسی ساز چه مقدار هزینه لازم است سقف شیروانی با جزئیات قیمت مواد استفاده شده در ساختمان

azam.mt

عضو جدید
سلام
دوستان کسی میتونه بهم یاد بده چطوری پله را میشه متره کرد؟؟

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
لطفا نوع پله رو ذکر کن

سلام آقای موسوی
اگه میشه هم پله بتنی هم پله فولادی رو توضیح بدید
دوستم خیلی توضیح دادا
اما بازم نتونستم تو پروژم متره شو انجام بدم:cry:
راجب اون پلان هم هنو ب نتیجه نرسیدم
فردا پرینتشو میگیرم شاید سردرآرم ازش:confused:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
اجزای تشکلیل دهنده پله

اجزای تشکلیل دهنده پله

سلام آقای موسوی
اگه میشه هم پله بتنی هم پله فولادی رو توضیح بدید
دوستم خیلی توضیح دادا
اما بازم نتونستم تو پروژم متره شو انجام بدم:cry:
راجب اون پلان هم هنو ب نتیجه نرسیدم
فردا پرینتشو میگیرم شاید سردرآرم ازش:confused:

با سلام ......

اجراء تشکیل دهنده سازه پله ( پر شدن فضای بین رمپها به روش طاق ضربی) :

• - آهن جهت رمپها پله (شمشیری ها )
  • - آجر گری
  • - خاک گچ
  • - گونیا نمره 10
  • - میلگرد
  • -سیم جوش

اجراء تشکیل دهنده پله ها در نازک کاری :

• - سنک کف پله
  • - سنگ بغل پله
  • - سنگ پیشانی پله
  • - سنگ فرش کف پاگردها
  • - ماسه شسته
  • - سیمان به عیار 250
  • - اندود خاک گچ
  • - اندود گچ
  • - پودر خاک سنگ
  • - سیمان سفید

>> انشاا... در ادامه بحث ....... با توجه به نقشه ......... متره برآورد رو انجام خواهیم داد ................ بدرود .

arc.f

عضو جدید
پله من به روش طاق ضربی اجرا شده.شمشیری و تیر پاگرد وتیر اتصال پاگرد رو حساب کردم.دیگه باید چیشو حساب کنم؟

توی فهرست بها واحد طاق ضربی رو متر مربع نوشته یعنی چی؟ باید مساحت باکس پله رو حساب کنم؟

MaRaL.arch

کاربر ممتاز

arc.f

عضو جدید
بار مرده و زنده برام مهم نیست اخه.فقط میخوام سازه قسمت پله رو متره براورد کنم.

پله من به روش طاق ضربی اجرا شده.شمشیری و تیر پاگرد وتیر اتصال پاگرد رو حساب کردم.دیگه باید چیشو حساب کنم؟

توی فهرست بها واحد طاق ضربی رو متر مربع نوشته یعنی چی؟ باید مساحت باکس پله رو حساب کنم؟

Rah Pardaz

کاربر ممتاز

با سلام .......

نه دوست من ...... شما طول رمپ پله رو ضربدر عرض رمپ پله کنید.............. مثلا طول شمشیری شما 4 متر هستش و عرض رمپ شما 1.2 ....................در نتیجه.......4.8=1.2*4 ............ این سطح رمپ پله شما 4.8 متر مربع می باشد. که در فهرست بها می تواند محاسبه نمایید.

arc.f

عضو جدید
با سلام .......

نه دوست من ...... شما طول رمپ پله رو ضربدر عرض رمپ پله کنید.............. مثلا طول شمشیری شما 4 متر هستش و عرض رمپ شما 1.2 ....................در نتیجه.......4.8=1.2*4 ............ این سطح رمپ پله شما 4.8 متر مربع می باشد. که در فهرست بها می تواند محاسبه نمایید.

خیلی خیلی ممنون.خیلی کمکم کردین.:gol:

اگر میشه اینها رو هم بهم بگید:(خیلی ضروریه)
Gu8 ,Gu10,Gu12,Gu14 چند میشه؟
وG L 8,G L 10 چند میشه؟

Bacchus

عضو جدید
درود بر دوستان.
در حال متره و برآورد یک بنا هستم که تجربه دومم هست و کمی بی تجربه هستم. در دو زمینه برام سوال پیش اومده که اینها رو چطور حساب کنم!

اول به منظور سنگ فرش کردن حیاط ( بنا یک مسجد هست) بعد از بلوکاژ با استفاده از کمپکتور اومدن سطح بلوکاژ را تسطیح کردن. در فهرست بهاء ابنیه خیلی گشتم اما چیزی مناسب نیافتم. این را با چه بهاء و شماره ایی ببینم؟

مورد دوم اجرای یک پله آجری هست. پله آجری با 6 پله و طول 2 متر معمولا همچین اجرایی رو چطور محاسبه می کنند و جزء آجر چیزی دیگری هم لحاظ می کنند یا نه؟

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
درود بر دوستان.
در حال متره و برآورد یک بنا هستم که تجربه دومم هست و کمی بی تجربه هستم. در دو زمینه برام سوال پیش اومده که اینها رو چطور حساب کنم!

اول به منظور سنگ فرش کردن حیاط ( بنا یک مسجد هست) بعد از بلوکاژ با استفاده از کمپکتور اومدن سطح بلوکاژ را تسطیح کردن. در فهرست بهاء ابنیه خیلی گشتم اما چیزی مناسب نیافتم. این را با چه بهاء و شماره ایی ببینم؟

مورد دوم اجرای یک پله آجری هست. پله آجری با 6 پله و طول 2 متر معمولا همچین اجرایی رو چطور محاسبه می کنند و جزء آجر چیزی دیگری هم لحاظ می کنند یا نه؟

با سلام ........

• در خصوص مورد اولتون ....... مطمئن نیستم ....... اما در فهرست بهای راه و باند ......... دنبال آیتم مورد نظر بگردید.....

• در خصوص مورد دوم ........ این آیتم اگه در هیچ یک از آیتم ها فهرست بهاء مورد مناسبی پیدا نمیشه .......... دو تا سه استعلام .......از کنندگان کار بگیرید........ که اجرای پله آجری به همراه بند کشی رو به این تعداد چند میگیرن ... اگه با مصالح بود که خودتون هزینه مصالح رو به اجرت اضافه کنید......... و محاسبه کنید.

آخرین ویرایش:
سلام دوست عزیز باید سطح تون رو از قسمت فهارس کوبیدگی دستی (کمپکت) استفاده کنید

در قسمت دوم باید حجم آجر رو حساب کنید و از قسمت آجر چینی حجمی حساب کنید

بالا