[سوالاتتون رو در مورد متره مطرح کنید] ► پرسش و پاسخ

با سلام
در یک پروژه ساختمانی قصد بستن قرارداد بر اساس متر مربع را دارم نمونه از این نوع قرارداد را می خواهم. با رعایت بخشنامه (فکر کنم 10000 )مسکن و شهر سازی
همچنین نحوه محاسبه متراژ و محوطه پروژه که مسکونی می باشد چگونه لحاظ می شود

parsircom

عضو جدید
دو تا سوال ساده برای مهندسای عزیز...فقط فوری..مخصوصا مترورهای عزیز

دو تا سوال ساده برای مهندسای عزیز...فقط فوری..مخصوصا مترورهای عزیز

1.در یک دیوار با آجر تیغه ای به طول 50 متر و ارتفاع 3 متر و ضخامت 20 سانتی متر ،مقدار ماسه و سیمان مصرفی را حساب کنبد.

2.نماسازی 1000متر مربع نما با آجر سفال سوراخدار کارخانه ای به ابعاد 5*10*20 به صورت کله راسته کار شده است.سپس بند کشی با ملات ماسه بادی و سیمان به صورت تو خالی اجرا شده.مقدار ماسه بادی و سیمان در بند کشی را حساب کنبد. بند کشی به صورت افقی اجرا شده است.

تشکر از مهندسای گل..فقط فوری لطفاا..فدای همتون:heart::gol:

mowi

عضو جدید
1.در یک دیوار با آجر تیغه ای به طول 50 متر و ارتفاع 3 متر و ضخامت 20 سانتی متر ،مقدار ماسه و سیمان مصرفی را حساب کنبد.

2.نماسازی 1000متر مربع نما با آجر سفال سوراخدار کارخانه ای به ابعاد 5*10*20 به صورت کله راسته کار شده است.سپس بند کشی با ملات ماسه بادی و سیمان به صورت تو خالی اجرا شده.مقدار ماسه بادی و سیمان در بند کشی را حساب کنبد. بند کشی به صورت افقی اجرا شده است.

تشکر از مهندسای گل..فقط فوری لطفاا..فدای همتونhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/a061.gifhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/icon_gol.gif

ابتدا حجم ديوار را محاسبه كن و بعد آنرا ضرب در 10 درصد كن و اگر پرت مصالح را حساب كني در 15 درصد ضرب كن حجم ملات محاسبه مي شود
با توجه به اينكه عيار ملات 150 مي باشد مي توان حجم سيمان مصرفي را محاسبه كرد و همچنين حجم آب مصرفي و ماسه مصرفي
درخصوص اطلاعات بيشتر به ايميل من پيام بده
m.dehnamaki@yahoo.com

آخرین ویرایش توسط مدیر:

omiyan

عضو جدید
[سوالاتتون رو در مورد متره مطرح کنید] ► پرسش و پاسخ

هرکس که سوالی مشخص در مورد متره داره توی این تاپیک بنویسه و به من هم وقت بده تا بتونم جوابش رو ارائه کنم ، امیدوارم که موفق بشم و البته هممون موفقیم دوستان
--------------------------------
از دوستان خواهش میکنم که فقط سوالاتشون رو مطرح کنند و برای درخواست پروژه به تاپیک دیگری مراجعه کنید-با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

قاصدک2

عضو جدید
سلام مرسی که مطلبمو خوندید.روش متره کردن چه طوریه من الان نقشه تهیه کزدم فهرست بها هم همینطور.اینکه چه طوری اطلاعاتو از نقشه در بیارم وتو کاغذ متره بنویسم و روش محاسبه شو خیلی مشکل دارم.اگه کمکم کنید ممنون میشم.

middbox

کاربر بیش فعال
توضیحاتی در مورد بندها و آیتم های ابنیه... لطفا مشکل خود را در مورد هر کدام ذکر کنید

توضیحاتی در مورد بندها و آیتم های ابنیه... لطفا مشکل خود را در مورد هر کدام ذکر کنید

دوستان عزیز در مورد هر کدوم از آیتم ها مشکلی دارید اینجا ذکر کنید، مطمئنا دوستان جواب خواهند داد ، این بنده حقیر هم تا جایی که بتونم کمک میکنم...

با تشکر

shokrani

عضو جدید
سلام دوست عزیز. من درمورد رنگ آمیزی کارهای فلزی به غیر از اسکلت فلزی و میلگرد مشکل دارم . متر مربع واحد اونه . باید چطوری درب و پنجره رو محاسبه کنیم. آیا چارچوب جداگانه محاسبه میشه؟

Mehrdad.ne

کاربر فعال مهندسی عمران ,
سلام ، بر اساس فصل بیست و پنجم فهرست بهای واحد پایه رشته ابنیه به یکی از طرق زیر بر حسب مورد اندازه گیری می شود:
1- سطوح اندازه گیری و زنگ زدائی شده ، اندازه گیری می شود.
2- شبکه ها ، نرده ها ، پنجره ها ، خرپا های فلزی و چوبی یک رو محاسبه می شوند مگر..
3-در مورد درهایی که سطح شیشه خورداشته باشند ، سطح شیشه خور از دو رو کسر می شود مگر وقتی که سطح شیشه خور بیش از نصف سطح در باشد که در اینصورت مانند پنجره یک رو محاسبه می شود.
4- پرداخت سطوح موجدار بر اساس اندازه گیری سطح موج ها محسوب خواهد شد.

a-m-kan

عضو جدید
وزن مخصوص فولاد

وزن مخصوص فولاد

سلام-لطفا بگید که وزن مخصوص فولاد st-37 چقدره؟
سپاسگزارم.

SMAW

عضو جدید
پرسش:مقدار میلگرد مورد استفاده در یک ساختمان

پرسش:مقدار میلگرد مورد استفاده در یک ساختمان

با سلام. مقدار میلگرد مورد استفاده در یک ساختمان معمولی با توجه به آیین نامه ساختمان تقریبا چقدر و از چه نوع هایی هستش؟
با تشکر

saeed99

عضو جدید
کاربر ممتاز
.

درود

فکر کنم منظورتون مقدار میلگرد در پی ساختمان باشه
اگه درست حدس زده باشم ، بازم پرسشتون خیلی کلیه ، چون به عوامل زیادی بستگی داره
اما بزبان ساده مقدارمیلگرد پی ساختمان براساس میزان بارهای وارده محاسبه می شود
با توجه به رشته تحصیلی تون پیشنهاد می کنم بصورت حضوری با یک نفر مهندس عمران صحبت کنید.

• Like
واکنش ها: SMAW

SMAW

عضو جدید
با تشکر از توجهتون به این تاپیک. منظورم اطلاعات کلی در این زمینه هستش. میدونم که مثلا با افزایش طبقات مقدار و قطر میلگرد ها در پی و ستون ها اضافه میشه. میخواستم مقدار تقریبی به ازای هر طبقه رو بدونم. هم ستون هم پی. مثلا چند شاخه میلگرد 400 آج دار یا میلگرد ساده یا ... لازمه به ازای ساخت یک طبقه از ساختمان. به صورت تقریبی اگه عدد بدید ممنون میشم.

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
با تشکر از توجهتون به این تاپیک. منظورم اطلاعات کلی در این زمینه هستش. میدونم که مثلا با افزایش طبقات مقدار و قطر میلگرد ها در پی و ستون ها اضافه میشه. میخواستم مقدار تقریبی به ازای هر طبقه رو بدونم. هم ستون هم پی. مثلا چند شاخه میلگرد 400 آج دار یا میلگرد ساده یا ... لازمه به ازای ساخت یک طبقه از ساختمان. به صورت تقریبی اگه عدد بدید ممنون میشم.

با سلام
دوست عزیز برای اینکه به این مقدار دست پیدا کنید ،باید متره کردن ساختمان رو بدونید ، مقدار و تنوع میلگردهای پی از محاسباتی که توسط نرم افزار Safeبدست میاد ، معلوم میشه ، و برای تیرها و ستون از نرم افزار etabs و براساس نحوه ی بارگذاری و مقادیر بارهای مرده و زنده بدست میاد . ولی برای اینکه به طور تقریبی این مقدار رو بدست بیاورید و بدونید این تنوع میلگرد ، از کدوم نوع و با چه ابعاد و تعدادی هست ، باید ساختمون مورد نظر ، به لحاظ تناژ میلگرد ، متره بشه ، اگر یه عدد خاص یا تقریبی میخواهید ، بنظر من ، نمیشه یه عدد ثابت بهتون ارایه داد ، چون بسته به هر ساختمان متفاوت هست .
درضمن منظورتون از میلگرد 400 ؟؟

SMAW

عضو جدید
سلام. مثل اینکه به گفته دوستمون باید با یه مهندس عمران به صورت رودررو حرف بزنم !!!
میلگرد 400 آجدار مشخصه میلگرد که معروف به میلگرد آجدار جناغیه با مشخصاتی مثل :
مقدار کربن : 0.39 %
حداقل تنش تسلیم : 400 MPa
حداقل استحکام کششی : 600 MPa
و بقیه موارد...
البته یادم رفته بود که مهندس های عمران میلگرد رو با قطرش میشناسن. بابتش معذرت. البته اونی گفتم فقط یک مثال بود. ولی در هر صورت ممنون از پاسخ هاتون

reza2011

عضو جدید
سلام. مثل اینکه به گفته دوستمون باید با یه مهندس عمران به صورت رودررو حرف بزنم !!!
میلگرد 400 آجدار مشخصه میلگرد که معروف به میلگرد آجدار جناغیه با مشخصاتی مثل :
مقدار کربن : 0.39 %
حداقل تنش تسلیم : 400 MPa
حداقل استحکام کششی : 600 MPa
و بقیه موارد...
البته یادم رفته بود که مهندس های عمران میلگرد رو با قطرش میشناسن. بابتش معذرت. البته اونی گفتم فقط یک مثال بود. ولی در هر صورت ممنون از پاسخ هاتون

دوست گرانقدر ابتدا توجه شما رو به جدول زير جلب ميكنم :

ميلگرد نرم يا بدون آج كه استفاده از آن در بتن آرمه ممنوع ميباشد .

ميلگردهاي ساختماني آجدار كه از نوع گروه 2 و گروه 3 ميباشد . عموما ميلگرد در ساختمان با مشخصه A2 و A3 و A4 مشخص ميشود . در المانهايي كه بايستي شكل پذيري از خود نشان دهند همانند تير و ستون و ديوار برشي بايد از ميلگردهاي A2 استفاده شود . در فونداسيون از هر 2 آرماتور A2 و A3 استفاده ميشود . عموما آرماتورهاي طولي در فونداسيون از نوع A3 و آرماتورهاي عرضي از نوع A2 ميباشند .

بنابر اين اگر بگوييد ميلگرد 400 عوامل ساختماني متوجه منظور شما نخواهند شد . ولي مهندسين عمران ميدانند كه اين عدد مويد تنش تسليم ميلگرد مورد نظر ميباشد . با افزايش درصد كربن فولاد سخت تر ميشود و استفاده از آرماتورهاي A3 به دليل ترد بودن و عدم شكل پذير بودن در المانهايي كه بايد در حين زلزله از خود شكل پذيري بالا نشان دهند
( ستون , تير , ديوار برشي , دال , تيرچه ) ممنوع و بر خلاف آيين نامه ميباشد .

ميلگردهاي گروه A4 نيز كه در كارهاي ساختماني كاربرد ندارد و در كارهاي سنگين مورد استفاده قرار ميگيرد .

اما براي انكه ميلگرد A2 و A3 رو از روي شكل ظاهري بتوانيد تشخيص دهيد بصورت زير عمل كنيد :

اگر آج ميلگرد به شكل جناغي باشد ميلگرد از نوع A3 و در صورتيگه روي بدنه ميلگرد آج ها بصورت گامهاي موازي با هم باشد ميلگرد مورد بحث از نوع A2 ميباشد .

در تصوير بالا ميلگرد نوع A3 مشاهده ميشود .

در تصوير پايين نيز ميلگرد نوع A2 مشاهده ميشود :

قطرهاي موجود در بازار ايران براي ميلگرد عبارتند از :

6.5 / 8 / 10 / 12 / 14 / 16 / 18 / 20 / 22 / 25 / 28 / 30

تذكر مهم :

يك مهندس عمران هيچ گاه صرفا بر اساس ظاهر ميلگرد در مورد نوع ميلگرد قضاوت نميكند . حتما از هر بنديل چندين نمونه بايد به آزمايشگاه مقاومت مصالح فرستاده شده و با توجه به تنش تسليم نوع ميلگرد شناسايي شود . با توجه به وجود ميلگردهاي مختلف ايراني روسي تركي اوكرايني چيني و ... اين كار الزامي است .

در مورد وزن ميلگرد مصرفي توجه شما رو به توضيحات زير جلب ميكنم :

اگر طراحي سازه بتن آرمه بهينه انجام شده باشد وزن آهن مصرفي براي هر متر مربع زير بنا معادل 35 تا 45 كيلوگرم ( متوسط عدد 40 كيلوگرم )خواهد شد . بنابر اين با فرض 40 كيلوگرم در هر متر مربع زير بنا و با توجه به معلوم بودن متراژ زير بنا قادر به محاسبه تقريبي كل ميلگرد خواهيد شد . در سازه فولادي اين عدد بين 45 تا 60 ( متوسط عدد 53 كيلوگرم ) خواهد بود .

بديهي است براي برآورد دقيق ميلگرد بايد بر اساس نقشه ها متره دقيق انجام داد . ولي اعداد بالا بعد از انجام متره ميتوانند تا حدي به اثبات صحت متره كمك كنند و همنين يك براورد تقريبي از ميلگرد مورد نياز ميدهد .

موفق باشيد . ;)

SMAW

عضو جدید
ضمن تشکر از توضیحات خوب reza 2011 باید خاطر نشان کنم که تنها تست کشش نمیتونه موید کیفیت میلگرد باشه !!! اگه بخواین دقیق باشین باید تست های زیادی انجام بدید که برای قطعه ای مثل میلگرد با کاربرد معمولی مفهوم نداره. مثلا دو تا میلگرد همزمان میتونن 400 MPa تنش تسلیم داشته باشن ولی چقرمگی شکست یکی از اون یکی بیشتر باشه که میتونه عوامل متعددی از جمله ترکیب شیمیایی روش موثر باشه. مثلا میلگرد اول با 0.4 % کربن و میلگرد دوم با 0.3 % کربن و 0.5 % منگنز که تنش تسلیم برابر ولی چقرمگی و خواص ضربه ای متفاوت دارن (البته درصدا رو تقریبی گفتم).
حالا سوال اصلی رو مطرح میکنم !!!!
فرض میکنیم که یه ساختمان یک طبقه معمولی رو میخوایم با استفاده از بتن آرمه بسازیم. چه تعداد میلگرد 12 متری واسه کل سازه نیازه و اگه بخوایم میلگرد ها رو با روش جوش دادن به هم متصل کنیم چند نقطه باید جوش داده بشه؟ یعنی تعداد نقاط انفصال تو میلگرد ها که قابلیت جوشکاری دارند چند تاست تقریبا؟
بازم ازتون ممنونم

reza2011

عضو جدید
ضمن تشکر از توضیحات خوب reza 2011 باید خاطر نشان کنم که تنها تست کشش نمیتونه موید کیفیت میلگرد باشه !!! اگه بخواین دقیق باشین باید تست های زیادی انجام بدید که برای قطعه ای مثل میلگرد با کاربرد معمولی مفهوم نداره. مثلا دو تا میلگرد همزمان میتونن 400 MPa تنش تسلیم داشته باشن ولی چقرمگی شکست یکی از اون یکی بیشتر باشه که میتونه عوامل متعددی از جمله ترکیب شیمیایی روش موثر باشه. مثلا میلگرد اول با 0.4 % کربن و میلگرد دوم با 0.3 % کربن و 0.5 % منگنز که تنش تسلیم برابر ولی چقرمگی و خواص ضربه ای متفاوت دارن (البته درصدا رو تقریبی گفتم).
حالا سوال اصلی رو مطرح میکنم !!!!
فرض میکنیم که یه ساختمان یک طبقه معمولی رو میخوایم با استفاده از بتن آرمه بسازیم. چه تعداد میلگرد 12 متری واسه کل سازه نیازه و اگه بخوایم میلگرد ها رو با روش جوش دادن به هم متصل کنیم چند نقطه باید جوش داده بشه؟ یعنی تعداد نقاط انفصال تو میلگرد ها که قابلیت جوشکاری دارند چند تاست تقریبا؟
بازم ازتون ممنونم

دوست عزيزم در مورد ضوابط پذيرش ميلگرد نخواستم وارد جزئيات بشم . 3 پارامتر زير بايد محاسبه شود :

1 - تنش تسليم

2 - تنش تسليم نظير كرنش 0.2 درصد

3- مقاومت كششي نهايي فولاد

پس از محاسبه مقادير فوق بايستي روابط موجود در آيين نامه بتن ايران با قرار گيري موارد فوق در ان صدق نمايد .

در مورد سئوالي كه پرسيديد من كليد اصلي رو به شما نشون دادم . با مشخص بودن مقدار اپتيمم عدد 40 كيلوگرم در هر متر مربع زير بنا , مقدار زير بناي كل خود را در عدد 40 كيلوگرم ضرب كنيد و سپس عدد حاصل وزن كل ميلگرد را به شما خواهد داد . حال با فرض انكه آرماتور مصرفي شما داراي قطر 20 باشد و با توجه به معلوم بودن وزن واحد طول ميلگرد 20 از جدول اشتال , وزن كل ميلگرد مورد نياز به طول كل ميلگرد مورد نياز تبديل خواهد شد . با تقسيم عدد فوق بر عدد 12 تعداد كل شاخه مورد نياز البته بصورت كامكلا تقريبي بدست خواهد آمد . عدد فوق براي سفارش دادن ميلگرد استفاده نميشود . قبل از سفارش ميلگرد بايد يك متره دقيق انجام دهيد . عدد فوق صرفا براي تخمين و بر آورد هزينه ها ميتواند مورد استفاده قرار بگيرد .

آخرین ویرایش:

SMAW

عضو جدید
ولی تا جایی که میدونم استفاده از جوشکاری واسه اتصال میلگرد میتونه استفاده بشه تو هر قطر و ضخامتی. حتی باید بگم که جوشکاری مقاطع نازک تر راحت تره. به شرطی که شرایط پیشگرمایش رعایت بشه میشه هر میلگردی رو جوش داد ولی به دلیل عدم رعایت توسط جوشکار ها این عمل تقریبا انجام نمیشه.

reza2011

عضو جدید
من عذر خواهي ميكنم .. فرمايش شما درسته .. وصله جوشي در مورد هر سايز قطر تا كمتر از 36 ميليمتر مجاز ميباشد . ولي

تحت شرايط كارخانه اي و جوش خاص نه جوش دستي در محل ...

SMAW

عضو جدید
به نظرتون منطقیه جوش کارگاهی؟؟!!
فرضا دنباله یه ستون میخوایم طبقه دوم رو بزنیم. حالا چطور آرماتور ها رو تو کارگاه جوش بدیم بیاریم؟؟؟ یا تو پی ساختمان؟؟؟؟
الان که داشتم AWS D1.4 رو نگاه میکردم نوشته بود روش های SMAW و GMAW و FCAW میتونه استفاده بشه واسه جوشکاری میلگرد ها. که SMAW همون روش الکترود دستیه

reza2011

عضو جدید
به نظرتون منطقیه جوش کارگاهی؟؟!!
فرضا دنباله یه ستون میخوایم طبقه دوم رو بزنیم. حالا چطور آرماتور ها رو تو کارگاه جوش بدیم بیاریم؟؟؟ یا تو پی ساختمان؟؟؟؟
الان که داشتم AWS D1.4 رو نگاه میکردم نوشته بود روش های SMAW و GMAW و FCAW میتونه استفاده بشه واسه جوشکاری میلگرد ها. که SMAW همون روش الکترود دستیه

نه دوست من .. هرگز اين كار رو نكنيد . كاري است بر خلاف آيين نامه و بسيار خطر ناك و بسيار دردسر ساز ... جوشي كه صحبت در موردش هست هرگز تحت دستگاههاي جوش دستي قابل انجام نيست .

SMAW

عضو جدید
مهندس نگران نباشید بنده کارشناسی ارشد مهندسی جوشکاری میخونم. بدتون نیاد ولی مهندسای عمران ما با صنعت جوش ساختمان خیلی بد کردن. جوشکاری آرماتور یعنی کاهش وزن سازه، نسبت بتن به فولاد زیاد، کاهش هزینه ها تا مقدار قابل توجه و ... ولی متاسفانه...
در ضمن یادم رفت بگم که جوشکاری میلگرد ها در تمام دنیا به جز ایران انجام میشه.

reza2011

عضو جدید
مهندس نگران نباشید بنده کارشناسی ارشد مهندسی جوشکاری میخونم. بدتون نیاد ولی مهندسای عمران ما با صنعت جوش ساختمان خیلی بد کردن. جوشکاری آرماتور یعنی کاهش وزن سازه، نسبت بتن به فولاد زیاد، کاهش هزینه ها تا مقدار قابل توجه و ... ولی متاسفانه...

دوست عزيز من نگفتم در دنيا انجام نميشه . من گفتم تحت شرايط خودش بايد انجام بشه . ضمنا شما چه كارشناسي ارشد جوشكاري بخونيد چه فوق دكتراي جوشكاري باز بايد بر اساس آيين نامه عمل كنيد . من عرض كردم جوشكاري ميلگرد بصورت دستي بر خلاف آيين نامه ميباشد . حال اگر تمايل داريد انجام دهيد با مسئوليت خودتون مختاريد ...

ضمنا مقصود و دليل شما از بيان جمله مهندسای عمران ما با صنعت جوش ساختمان خیلی بد کردن چي بود ؟

اينم خاطر نشان كنم در كشورهاي ديگه حتي خم آرماتور هم در كارخانه انجام ميشه . پس ايران رو با اون كشورها مقايسه نكنيد .

reza2011

عضو جدید
من تسلیم :eek:
استفاده بردیم از اطلاعاتتون. تشکر

اختيار داريد استاد ... :) ولي دوست داشتم منظور شما رو از اون جمله بدونم . :redface:

قبول دارم كه كيفيت جوش فوق العاده افتضاحه در ايران ولي اين هم انصاف نيست كه صرفا از چشم مهندسين عمران ببينيد .

اضافه كنم ظاهرا انواعي از وصله جوشي به قول شما ميتوانند بصورت دستي جوش داده شوند . ولي سئوال اصلي اينجاست كه آيا به جوشكارها اعتماد ميكنيد براي جوش چنين حساسي ؟؟؟

ضمنا شما كه به دنبال كم كردن وزن سازه هستيد من توصيه ميكنم از وصله هاي مكانيكي استفاده كنيد .

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید

من بر خلاف تصور شما احساس ميكنم در كشورهاي پيشرفته بيشتر از اتصالات سرد همانند پيچ و پرچ در سازه هاي فولادي و يا وصله هاي مكانيكي در سازه هاي بتن آرمه در مقايسه با جوش استفاده ميشود . اصولا كشورهاي پيشرفته به دليل تنش هاي پسماند حرارتي موجود در جوش تمايل كمتري به استفاده از جوش در سازه هايشان دارند .

P@DmIRA

عضو جدید
اجرای ساختمان 6 طبقه و برآورد هزینه ها

اجرای ساختمان 6 طبقه و برآورد هزینه ها

با درود خدمت دوستان
چند تا سوال داشتم امیدوارم تو بخش مناسبی مطرح کرده باشم
ما میخواستیم توی یک زمین 20 * 12 متری (12 متر بر و 2 بر شمالی جنوبی که ضلع جنوبی (منظورم سمتی هست که آفتاب میگیره) به یک خیابان 40 متری و ضلع شمالی به کوچه 10 متری ختم میشه) شش و نیم طبقه تک واحدی بسازیم. 70% تراکم بهمون میدن و هر طبقه با کنسول نزدیک 160 متر میشه. حالا چند تا سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید
1. میشه یک سالن 9 * 9 که هیچ ستونی وسطش نیست، تو این ساختمون بدون اختلاف هزینه زیاد نسبت به یک سالن معمولی اجرا کرد؟
2. الان تقریبا هزینه هر متر مربع ساخت و ساز چقدر میشه؟(لطفا بگین این هزینه شامل پارکینگ هم میشه یا نه؟)
3.اسکلت بتونی برای این ساختمون بهتر میشه یا فلزی جوشی؟

خوشحال میشم نظرات مختلف بشنوم
با سپاس

آخرین ویرایش توسط مدیر:

reza2011

عضو جدید
دوست عزيز سلام

من نظرات شخصي خودمو ميگم . ساير همكاران هم ممكنه نظرات ديگه اي بدن ...

من فكر ميكنم سالن 9 در 9 اون هم بدون ستون و اون هم در كل طبقات منطقي نباشه . به نظر من ابعاد سالن رو تا 7 در 7 كاهش بديد ابعاد ستونهاتون بهتر جواب ميدن و سايز ستونها منطقي تر ميشه . البته تا كل سازه شما در داخل برنامه مدل نشه نميشه نظر قطعي داد . ضمنا با توجه به بلند بودن طول دهانه من فكر ميكنم سازه بتني مناسب تر باشه براي كار شما . هم از نظر اقتصادي هم از نظر فني . بطور كل در حال حاضر گزينه بتن مقرون به صرفه تر هست نسبت به فولاد .

در مورد هزينه ساخت و ساز هم بستگي به شهر محل سكونت شما داره . ولي براي تهران ساخت و ساز با مصالح يك چيز نسبتا خوب تقريبا مترمربع زير بنا 500 تا 600 هزار تومان هزينه خواهد داشت . بله اين هزينه كله و پاركينگ هم جزو زير بنا حساب ميشه .

P@DmIRA

عضو جدید
ممنون دوست عزیز
ولی به نظر شما سالن 50 متری برای خونه 160 متری کم نمیشه؟ منظره سالن به بیرون هم قشنگه میخوام اگه بشه از کل 9 متر طولش استفاده کرد
این قیمتی که گفتین برای یک ساختمون کامل با کابینت و پکیج و ... یا فقط خشک؟
قیمت ساخت و ساز تو شهرستانها کمتره یا بیشتر؟ من همدانم

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید
ممنون دوست عزیز
ولی به نظر شما سالن 50 متری برای خونه 160 متری کم نمیشه؟ منظره سالن به بیرون هم قشنگه میخوام اگه بشه از کل 9 متر طولش استفاده کرد

قیمت ساخت و ساز تو شهرستانها کمتره یا بیشتر؟ من همدانم

دوست گرانقدرم وقتي شما طول دهانه رو زياد ميكنيد اين موضوع مستقيما روي سايز ستونهاي شما تاثير ميزاره . ببينيد در علم عمران هيچ چيز نشد نداره .. قطعا ميشه ولي بايد در برنامه مدل بشه . شما لطف كن اگر براتون مقدور هست پلان تقريبي يكي از طبقات رو يعني در حد جانمايي فضاها در اينجا قرار بديد تا موقعيت سالن بهتر مشخص بشه و دقيق تر بشه نظر داد .

قيمت ساخت و ساز معمولا در شهرستانها كمتر هست نسبت به شهرهاي بزرگ .

ببيند بهترين راه اينه كه به سازنده هاي محلي شهرتون مراجعه كنيد و مثلا بگيد دنبال سازنده هستيد براي ساخت ساختمانتون . اينجوري ميتونيد قيمت دقيق رو پي ببريد . همچنين ميتونيد از طريق بنگاههاي املاك نيز قيمت يابي كنيد . سعي كنيد از هر 2 صنف چند مورد قيمت بگيريد تا قيمت دستتون بياد .

P@DmIRA

عضو جدید
ممنون دوست عزیز به محض اینکه فایلشو بگیرم آپلود میکنم

برای قیمت هم شریکمون از سازنده ها پرس و جو کرده گفتن حدود 500 تا 550 ولی اون میگفت شاید اونا برای کم کردن رقبا قیمت بالا میگن و احتمالا کمتر بشه

بالا