[سوالاتتون رو در مورد متره مطرح کنید] ► پرسش و پاسخ

reza2011

عضو جدید
ممنون دوست عزیز به محض اینکه فایلشو بگیرم آپلود میکنم

برای قیمت هم شریکمون از سازنده ها پرس و جو کرده گفتن حدود 500 تا 550 ولی اون میگفت شاید اونا برای کم کردن رقبا قیمت بالا میگن و احتمالا کمتر بشه

دوست عزيزم براي كم كردن رقبا اتفاقا بر عكس بايد قيمت رو پايين تر بدن كه شما جذب اون سازنده بشيد . ولي اگر سازنده اي قيمتي رو به شما ميگه خب حداقل 20 تا 30 درصد هم سود خودش رو كشيده روش ... پس مسلما اگر از سازنده هاي خوب اين قيمت رو پرسيده باشيد بنابر اين بدون احتساب سود شما قادريد با هزينه اي حدود 400 تا 450 هزار ساختمان در شهر خودتون بسازيد .

البته سازنده هايي هم هستن كه كيفيت واسشون از كميت بسيار مهم تر هست . البته بيشتر به كيفيت ظاهر كار فكر ميكنن تا كيفيت ساخت سازه ساختمان .

من معتقدم توي كشور ما نه انصاف وجود داره نه مديريتي واسه قيمت ها ( البته در كليه موارد و كليه اصناف ) . به همين دليل شايد شما قادر باشيد با كمتر از قيمت فوق هم ساخت رو تموم كنيد .

rasool.civil

مدیر بازنشسته
با سلام. مقدار میلگرد مورد استفاده در یک ساختمان معمولی با توجه به آیین نامه ساختمان تقریبا چقدر و از چه نوع هایی هستش؟
با تشکر

سلام
در ساختمانهاي بتني تا حدود 4 طبقه و بدون ديوار برشي به ازاي هر متر مربع حدود 31 كيلوگرم آرماتور مصرف ميشود از سايز 10 تا 20 و 22
اين يه عدد حدودي و تجربي هست و آيين نامه عددي ندارد و عدد دقيق بر اساس متره دقيق بدست مي آيد.
براي سازه اي كه ديوار برشي داشته باشه و از 5 تا 9 طبقه باشه اين عدد حدودا به 44 كيلوگرم براي هر متر مربع ميرسه سايز 10 تا 25
در اعداد فوق مقدار آرماتور افت و حرارت سقفها ديده نشده كه در صورت استفاده از سقف تيرچه بلوك و زياد بودن مساحت، عدد قابل توجهي ميشه

rasool.civil

مدیر بازنشسته
ولی تا جایی که میدونم استفاده از جوشکاری واسه اتصال میلگرد میتونه استفاده بشه تو هر قطر و ضخامتی. حتی باید بگم که جوشکاری مقاطع نازک تر راحت تره. به شرطی که شرایط پیشگرمایش رعایت بشه میشه هر میلگردی رو جوش داد ولی به دلیل عدم رعایت توسط جوشکار ها این عمل تقریبا انجام نمیشه.

قابليت جوش پذيري ميلگردها بر اساس مقدار كربن معادل تعيين ميشود كه اگر مقدار كربن از 0.51 % كمتر باشد ميلگرد قابل جوشكاري است و هرچي مقدار كربن كمتر باشه قابليت جوش پذيري بيشتره

8558

عضو جدید
دوست عزيزم براي كم كردن رقبا اتفاقا بر عكس بايد قيمت رو پايين تر بدن كه شما جذب اون سازنده بشيد . ولي اگر سازنده اي قيمتي رو به شما ميگه خب حداقل 20 تا 30 درصد هم سود خودش رو كشيده روش ... پس مسلما اگر از سازنده هاي خوب اين قيمت رو پرسيده باشيد بنابر اين بدون احتساب سود شما قادريد با هزينه اي حدود 400 تا 450 هزار ساختمان در شهر خودتون بسازيد .

البته سازنده هايي هم هستن كه كيفيت واسشون از كميت بسيار مهم تر هست . البته بيشتر به كيفيت ظاهر كار فكر ميكنن تا كيفيت ساخت سازه ساختمان .

من معتقدم توي كشور ما نه انصاف وجود داره نه مديريتي واسه قيمت ها ( البته در كليه موارد و كليه اصناف ) . به همين دليل شايد شما قادر باشيد با كمتر از قيمت فوق هم ساخت رو تموم كنيد .

داداش بشین متره کن. منو دوستم پریشب یه ساختمون 8 واحده با اسانسورو متره کردیم شد متری 250 تومن. بهت قول میدم تو همدان از متری 300 بالا نزنه. هر جا سوال داشتی در خدمتم

reza2011

عضو جدید
داداش بشین متره کن. منو دوستم پریشب یه ساختمون 8 واحده با اسانسورو متره کردیم شد متری 250 تومن. بهت قول میدم تو همدان از متری 300 بالا نزنه. هر جا سوال داشتی در خدمتم

دوست عزيز متره براي تعيين مقدار مصالح مورد نيازه نه تعيين قيمت ساخت . ;)

8558

عضو جدید
دوست عزيز متره براي تعيين مقدار مصالح مورد نيازه نه تعيين قيمت ساخت . ;)

خب دوست من وقتی شما مقدار مصالح یک ساختمان n طبقه رو داشته باشی فرضا 5 طبقه با پیلوت. مقدار مصالحو ضرب در قیمت بازار میکنی. واسه به روز رسانیشم یه ضریب میذاری. قیمت اجرای دستمزد هم که واسه هر شهر مشخصه. مثلا توی شهر ما دستمزد اجرای هر متر ساخت 60 تا 70 هزار تومان در میاد. قیمت مصالح هم که مشخصه. فقط بگم هاااااااااا هرچی طبقات بالاتر میره دستمزد اجرا هم بیشتر میشه. نگی نمیدونست:d از شما که این نظرات جالبو توی تالارهای مختلف گذاشتی بعیده چنین حرفی بزنی. :hypocrite:

reza2011

عضو جدید
خب دوست من وقتی شما مقدار مصالح یک ساختمان n طبقه رو داشته باشی فرضا 5 طبقه با پیلوت. مقدار مصالحو ضرب در قیمت بازار میکنی. واسه به روز رسانیشم یه ضریب میذاری. قیمت اجرای دستمزد هم که واسه هر شهر مشخصه. مثلا توی شهر ما دستمزد اجرای هر متر ساخت 60 تا 70 هزار تومان در میاد. قیمت مصالح هم که مشخصه. فقط بگم هاااااااااا هرچی طبقات بالاتر میره دستمزد اجرا هم بیشتر میشه. نگی نمیدونست:d از شما که این نظرات جالبو توی تالارهای مختلف گذاشتی بعیده چنین حرفی بزنی. :hypocrite:

دوست من اينا رو به من نگو من خودم بلدم ... اگر نميدونستم پست اول رو من نميزدم . ضمنا موضوع رو نپيچون . من گفتم تعيين قيمت با متره معنيش فرق داره . تعيين قيمت ميشه برآورد نه متره . همينو بس . لطفا بحث رو ادامه نده . موفق باشي .

P@DmIRA

عضو جدید
دوستان چرا اینجوری بحث میکنید:w13:

رضا جان این فایل پلان تقریبی طبقه اول و پارکینگ ـه و ماشین ها فقط اجازه عبور از ضلع شمالی دارن. اگه زیاد جالب نکشیدم میبخشی زیاد از اتوکد چیزی نمیدونم
http://uploadkon.ir/uploads/d592bfd01146a5de43d0911668a40fdd.zip
لطفا ببین این سالن راحت بدون ستون جواب میده؟

کسی فایل آماده برای متره و برآورد داره که به روز باشه؟(اگه قدیمی هم بود بذارین لطفا)

با سپاس
:gol:

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید
دوستان چرا اینجوری بحث میکنید:w13:

رضا جان این فایل پلان تقریبی طبقه اول و پارکینگ ـه و ماشین ها فقط اجازه عبور از ضلع شمالی دارن. اگه زیاد جالب نکشیدم میبخشی زیاد از اتوکد چیزی نمیدونم
http://uploadkon.ir/uploads/d592bfd01146a5de43d0911668a40fdd.zip
لطفا ببین این سالن راحت بدون ستون جواب میده؟

کسی فایل آماده برای متره و برآورد داره که به روز باشه؟(اگه قدیمی هم بود بذارین لطفا)

با سپاس
:gol:

دوست عزيزم متاسفانه فايل اتوكد شما هيچ چيزي داخلش مشاهده نميشه ... فايل رو باز كردم ولي خالي بود توش ... لطفا كن يك چك كن يا اگر ميتوني فايل تصويري ازش بگير و اينجا بزار ... فقط سعي كن اندازه چشمه ها داخلش باشه حتما ...

فايل آماده براي متره و برآورد كه خواسته بودي منظورت چيه دقيقا ؟ شايد بتونم كمكي كنم ... :)

اگر منظورت فهرست بها هست كه آخرين فهرست بها كه مربوط به سال 1390 هست رو ميتوني از تاپيك جامع من دانلود كني . ;)

P@DmIRA

عضو جدید
نمیدونم مشکل چیه:cry: شاید با اتوکد 2013 ذخیره کردم مشکل داره، اینو با 2004 ذخیره کردم شاید درست باشه
http://uploadkon.ir/uploads/274f21fe42018c25761aab8a93601b5e.zip
اینم عکسش

آقا رضا من یک فایلی دانلود کردم که بصورت Excel بود خودش برات متره محاسبه میکرد ولی هم قدیمی بود و هم درست نتونستم باهاش کار کنم، خواستم ببینم همچین چیزی هست؟
تاپیک جامع شما هم سر میزنم ولی اگه بازم نتونستم اونجا هم مزاحم میشم :w27:

reza2011

عضو جدید
دوست گلم شما يك لطفي كن وضعيت ستونها رو توي اين پلانت مشخص كن . يعني ستونگذاري فعليت رو روي پلان قرار بده .

اما بطور تقريب ميگم واقعا كار درستي نيست كه بخواي سالن بزرگي رو بدون ستون در نظر بگيري . وجود ستون هم سالن رو زيبا ميكنه هم پايداري سازه رو ميبره بالا . منتظر نقشه ستون گذاريت هستم .

در مورد متره بايد بگم بهترين روش متره روش دستي هست . كلا نرم افزار و برنامه رو براي متره بي خيال بشو . اگرم مشكلي داشتي من در خدمتت هستم عزيزم .

آخرین ویرایش:

P@DmIRA

عضو جدید
ممنون رضا جان میبخشی اینقدر زحمت میدم
باشه من فردا پس فردا که شریکمون اومد نقشه کاملتری قرار میدم

با سپاس فراوان :d

reza2011

عضو جدید
خواهش ميكنم عزيز . خيلي خوشحال ميشم اگه بتونم يك كمك خيلي كوچيك بهت بكنم ...

اما 2 موضوع به ذهنم اومد گفتم بهت بگم ...

اول شكل زير رو ببين :

حتما خودتم خوب ميدوني كه پاركينگي كه به رنگ صورتي هاي لايت كردم پاركينگ مزاحم هست . يعنب براي اينكه خودرو موجود در پاركينگ با رنگ سبز هاي لايت شده بياد بيرون اول خودرو موجود در پاركينگ با رنگ قرمز هاي لايت شده بايد بياد بيرون .

خب بهتر بود پاركينگ مزاحم نميزاشتيد . البته من دخالتي نميكنم . الان براي 6 واحد پاركينگ تامين شده . يعني 6 طبقه داريد . درسته ؟

من اگر مالك بودم ميدوني چيكار ميكردم ؟ 2 تا پاركينگ سبز و صورتي رو سر جاي خودشون ميچرخوندم و اون تك پاركينگ سمت راست نقشه رو هم حذف ميكردم . اينجوري 5 تا پاركينگ داشتم بدون پاركينگ مزاحم . به هر روي من در طرح شما دخالت نميكنم . فقط يك نظر بود . چون پاركينگ مزاحم واقعا هم مزاحمه ... :D

اما نكته بعدي ...

تصوير زير رو ببين . من اون تيكه پاركينگ رو برداشتم گذاشتم توي طبقات تا موقعيت ستون بهتر مشخص بشه . اگر ستونهاي شماره 1 و 2 و 3 و 4 رو بتوني بزاري و در پاركينگت مشكل ايجاد نكنه كه فكرم نكنم ايجاد كنه پايداري سازه خيلي خوب ميش . ولي اينكه كل فضاي هاي لايت شده با رنگ نارنجي كه سالنت هست بدون ستون باشه زياد جالب نيست .

باز پلان ستون گذاري فعليت رو قرار بدي بهتر و دقيق تر ميشه نظر داد . موفق باشي .;)

middbox

کاربر بیش فعال
اضافه به مطالب دوست بسیار عزیزم آقا رسول شما میتونید 40 برابر قطر میلگرد همپوشانی یا اورلپ داشته باشید و این دقیقا طبق آیینامه است

reza2011

عضو جدید
من داشتم به نقشه هاي شما الان نگاه ميكردم متوجه چيز عجيبي شدم ...

شكل زير رو ببينيد . اگر موقعيت آسانسور رنگ سبز باشه اشتباهه . چون راه پاگرد رو مسدود كرديد و امكان استفاده از پله موجود نيست .

موقعيت آسانسور بايد چيزي شبيه به اين باشه .. رنگ زرشكي در شكل زير :

خب موفق باشي دوست من . :gol:

Bana8

عضو جدید
شما چرا زمین به این بزرگی و خوبی رو 2 واحده نمی کنید ؟ به خاطر کمبود جای پارک میخواهید یک واحده بسازید ؟
اگه اینه که خوب میتونید 2 طبقه پارکینگ داشته باشید. یکی زیر زمینی و یکی پیلوت

البته طول زمین یکم کم میشه واسه 2 واحده اما عرضش خیلی مناسبه

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید
شما چرا زمین به این بزرگی و خوبی رو 2 واحده نمی کنید ؟ به خاطر کمبود جای پارک میخواهید یک واحده بسازید ؟
اگه اینه که خوب میتونید 2 طبقه پارکینگ داشته باشید. یکی زیر زمینی و یکی پیلوت

البته طول زمین یکم کم میشه واسه 2 واحده اما عرضش خیلی مناسبه

پيمان عزيز واسه 2 واحد كوچيكه . ضمنا دوستمون ظاهرا 3 خواب مد نظرش بوده . در مورد اينكه ايشون بخوان يك طبقه به عنوان پاركينگ اضافه كنن فكر كنم در اختيار دوستمون نباشه و شهرداري مجوز اين كار رو براي اين متراژ زمين نميده .

اگر اشتباه نكنم چنانچه متراژ زمين بالاي 200 متر باشه ميتونيد 7 طبقه يعني 5 طبقه روي زمين و 2 طبقه زير زمين داشته باشي ...

Bana8

عضو جدید
درسته طولش واقعا کمه. من با اینکه زمینم 24 متره طولش ولی بازم احساس میکنم حداقل باید 25 متر بود که نقشه قشنگ تر میشد

این نقشه رو کی طراحی کرده ؟ یه خورده عجیب و قریبه. اون از محل آسانسورش و اونم از قرار گیری ماشین ها که خیلی غیر طبیعی میومد
من یه پلان رو بردم شهرداری که ماشین هاش تو پارکینگ وسط پارکینگ بودن و کاملا هم جای آزاد واسه دور زدن داشتن اما شهرداری 3 روز کارمو عقب انداخت که چرا ماشین ها گوشه پارک نیستن ؟ :biggrin:
به زنه میگم خوب خانوم این فقط یه نقشه هست و تو واقعیت خوب ماشین ها میرن گوشه پارک میکنن . میگفت نه باید حتما بری ماشین هارو بکشی گوشه پارکینگ :eek:

درکل به این ریزه کاری ها خیلی دقت میکنن حتی اگه تو نقشه ماشین رو یه متر جلوتر پارک کنی گیر میدن که این چه طرز پارک کردنه
یه جوری نقشه رو آماده کن که جای هیچ ایرادی بهش نباشه وگرنه بعد از 3 روز خوش حال میری شهرداری که ببینی پروندت به کجا رسیده و یهو می بینی
به خاطر بد پارک شدن ماشین ها تو نقشه پرونده ات رو انداختن یه گوشه و رسیدگی نکردن

reza2011

عضو جدید
درسته طولش واقعا کمه. من با اینکه زمینم 24 متره طولش ولی بازم احساس میکنم حداقل باید 25 متر بود که نقشه قشنگ تر میشد

این نقشه رو کی طراحی کرده ؟ یه خورده عجیب و قریبه. اون از محل آسانسورش و اونم از قرار گیری ماشین ها که خیلی غیر طبیعی میومد
من یه پلان رو بردم شهرداری که ماشین هاش تو پارکینگ وسط پارکینگ بودن و کاملا هم جای آزاد واسه دور زدن داشتن اما شهرداری 3 روز کارمو عقب انداخت که چرا ماشین ها گوشه پارک نیستن ؟ :biggrin:
به زنه میگم خوب خانوم این فقط یه نقشه هست و تو واقعیت خوب ماشین ها میرن گوشه پارک میکنن . میگفت نه باید حتما بری ماشین هارو بکشی گوشه پارکینگ :eek:

درکل به این ریزه کاری ها خیلی دقت میکنن حتی اگه تو نقشه ماشین رو یه متر جلوتر پارک کنی گیر میدن که این چه طرز پارک کردنه
یه جوری نقشه رو آماده کن که جای هیچ ایرادی بهش نباشه وگرنه بعد از 3 روز خوش حال میری شهرداری که ببینی پروندت به کجا رسیده و یهو می بینی
به خاطر بد پارک شدن ماشین ها تو نقشه پرونده ات رو انداختن یه گوشه و رسیدگی نکردن

درسته شهرداري به معماري بيش از سازه اهميت ميده و اين يك واقعيت تلخه ولي خب اون نقشه كشي هم كه واست نقشه ترسيم كرده خيلي شوت تشريف داشته ... اگه يادتم باشه من يك دفتر خوب بهت معرفي كردم ولي امان از خساست كه نميخواي پول خرج كني واسه همينم كارات با كيفيت انجام نميشه عزيزم
:biggrin:

Bana8

عضو جدید
اون نقشه ای قبلا گذاشته بودم واسه یه طبقه بود این جدیده رو یه مهندس دیگه کشیده که نقشه خوبیه به نظرم
یعنی من رفتم برسی کردم دیدم عرض فونداسیون منو 10 سانت بیشتر از ساختمون های اطرافم زده که اونا هم همه 3 طبقه بودن

اگه وقت کردم برم دوربین گوشیم رو درست کنم از نقشه و از زمین عکس میذارم

راستی من نمیخواستم نقشه رو بدم این مهندس بکشه و فقط دنبال مهندس ناظر بودم
اما هم نقشه رو کشید و هم پلان تاسیساتو خودش زد و همه کارو خودش کرد فقط میبردم مهندس های دیگه مهر میزدن :warn:

P@DmIRA

عضو جدید
رضا جان اینو هیچ مهندس عمران یا معماری نکشیده خودم رو کاغذ کشیدم بعد چون زیاد کد بلد نیستم راه پله و آسانسور از یک نقشه دیگه کپی کردم دیگه میبخشید اینجاشو سوتی دادم:w09:
حالا قراره فردا پس فردا که شریکمون بیاد بریم یه شرکت مهندسی اونجا درست و حسابی بکشه
در مورد مزاحم بودن ماشین ها یادم رفت بگم که میتونی کل ضلع شمالی در بدی پس هیچ ماشینی مزاحم نداره و فقط باید به اندازه یک بادبند جا بمونه (میتونین حدودی بگین طول بادبندش چقدر باید باشه؟)

پیمان جان اتفاقا میخواستیم 2 واحده کنیم ولی اگه 2 واحده بشه فقط 4.5 طبقه در میاد چون با زور 8 تا ماشین جا میشه و همه هم مزاحم دارن ولی وقتی 6.5 طبقه باشه 6 تا پارکینگ بدون مزاحم در میاد

فقط میترسم فروش واحدهای بزرگ سخت تر باشه! به نظرتون تا چقدر زیر قیمت منطقه ای بدیم سریع میبرن؟ اینجا قیمت هر متر آپارتمان نوساز از 1.7 تا 2 میلیونه

reza2011

عضو جدید
رضا جان اینو هیچ مهندس عمران یا معماری نکشیده خودم رو کاغذ کشیدم بعد چون زیاد کد بلد نیستم راه پله و آسانسور از یک نقشه دیگه کپی کردم دیگه میبخشید اینجاشو سوتی دادم:w09:
حالا قراره فردا پس فردا که شریکمون بیاد بریم یه شرکت مهندسی اونجا درست و حسابی بکشه
در مورد مزاحم بودن ماشین ها یادم رفت بگم که میتونی کل ضلع شمالی در بدی پس هیچ ماشینی مزاحم نداره و فقط باید به اندازه یک بادبند جا بمونه (میتونین حدودی بگین طول بادبندش چقدر باید باشه؟)

پیمان جان اتفاقا میخواستیم 2 واحده کنیم ولی اگه 2 واحده بشه فقط 4.5 طبقه در میاد چون با زور 8 تا ماشین جا میشه و همه هم مزاحم دارن ولی وقتی 6.5 طبقه باشه 6 تا پارکینگ بدون مزاحم در میاد

فقط میترسم فروش واحدهای بزرگ سخت تر باشه! به نظرتون تا چقدر زیر قیمت منطقه ای بدیم سریع میبرن؟ اینجا قیمت هر متر آپارتمان نوساز از 1.7 تا 2 میلیونه

دوست عزيزم منظورت رو از طول بادبند نفهميدم ... خب پس با اين حساب عاليه 6 تا پاركينگ تامين كردي . آره خب فروش واحدهاي بزرگ و لوكس سخت تره ولي اصلا قيمت زير منطقه نده اصلا ...

ببين من نميدونم شما در چه منطقه اي از همدان هستيد ... آيا در منطقه پولدار نشين ساختمون شما وقع هست مثل شمال تهران يا نه ... اصلا نميدونم همدان هم مثل تهران كه هر بخشش يك سري مشخصات اقليمي فرهنگي داره هست يا نه .. ممنون ميشم شما از شهرتون بيشتر بگيد . من همدان نيومدم تا به حال ولي ميدونم كه شهر است پر از ديدني هاي متنوع و بسيار توريستي و بسيار دلم ميخواد از همدان ديدن كنم .

در تهران در منطقه خودم يعني پونك قيمت نوساز چيزي در حدود 4 تا 5 ميليون بسته به منطقه متفاوته .

P@DmIRA

عضو جدید
دوست عزيزم منظورت رو از طول بادبند نفهميدم ... خب پس با اين حساب عاليه 6 تا پاركينگ تامين كردي . آره خب فروش واحدهاي بزرگ و لوكس سخت تره ولي اصلا قيمت زير منطقه نده اصلا ...

ببين من نميدونم شما در چه منطقه اي از همدان هستيد ... آيا در منطقه پولدار نشين ساختمون شما وقع هست مثل شمال تهران يا نه ... اصلا نميدونم همدان هم مثل تهران كه هر بخشش يك سري مشخصات اقليمي فرهنگي داره هست يا نه .. ممنون ميشم شما از شهرتون بيشتر بگيد . من همدان نيومدم تا به حال ولي ميدونم كه شهر است پر از ديدني هاي متنوع و بسيار توريستي و بسيار دلم ميخواد از همدان ديدن كنم .

در تهران در منطقه خودم يعني پونك قيمت نوساز چيزي در حدود 4 تا 5 ميليون بسته به منطقه متفاوته .

خودم هم دقیقا نمیدونم طول بادبند یعنی چی نمیتونم توضیح بدم!!
آقا رضا چرا میگی زیر قیمت منطقه ندیم؟

ببین همدان آپارتمان نوساز از متری 800 - 900 شروع میشه میره تا بهترین جاهای شهر 2 - 2.5 میلیون بعد 1-2 تا جای خاص داره 3.5 - 4 میلیون هم میرسه
جایی که ما هستیم متوسط به بالا تقریبا بالای شهره
فردا چند تا عکس از نمایی که خونمون داره میزارم
اینا مربوط به 2 سال قبله یه شب زمستانی واقعا زیبا

رضا جان خوشحال میشم بیاین اینجا در خدمتتون باشیم ممنون که اینقدر در مورد شهر ما لطف داری
من دیگه امشب نمیتونم آن بشم شب همگی بخیر

reza2011

عضو جدید
چه تصاوير زيبايي دوست عزيزم .. واقعا خيلي خيلي خيلي زيبا بودن .. خيلي خيلي از لطفت ممنونم .

در مورد سئوالت عزيزم بايد بگم كه من معتقدم هميشه هر كالاي لوكسي طرفداراي خودش رو داره . خب مسلما توي شهر شما هم افرادي هستن كه دنبال ساختمان خوب با كيفيت و بزرگ باشند پس به چه دليل بايد زير قيمت منطقه بفروشيد ؟

بله حتما انشالله به زودي مزاحمتون ميشم ... خب من يك بخشي توي تاپيك جامع خودم دارم كه اسمش زنگ تفريح هست و اولين قسمتش رو به زودي طي اين هفته يا هفته بعد ميزارم . كليه ره آورد من از سفر به شهر كاشان در زنگ تفريح اين بار قرار ميگيره كه حتما ازت دعوت ميكنم از اين بخش ديدن كني چون بسيار جذاب خواهد بود . مسلما همدان هم كه شهري بسيار زيبا و داراي تمدن هست . شهري كه منو ياد ابوعلي سينا اين عالم بزرگ مرد ميندازه ... 2 تصوير زيباي شما خيلي برام خاطره انگيز شد .

هميشه شاد سربلند سر افراز و سلامت باشيد ... :gol:

hannah

عضو جدید
سلام
به نظر من نرم افزار تکسا در درجه اول وتدبیر در درجه بعدی نرم افزار ش رو میتونی تو انقلاب گیر بیاری قیمتش هم بالای 300000تومان هست
ولی کاملترین وکاربردیترین نرم افزار برا متره هست.

به نظرتون کاربردی هست؟ کار کردن باهاش راحته؟ در وقت صرفه جویی می کنه؟

م.قدمی

عضو جدید
سلام.مهندی لطفا اگه میشه نحوه متره یک دیوار20 سانتی با پنجره رو توضیح بدین؟

Mehrdad.ne

کاربر فعال مهندسی عمران ,
سلام، برای انجام متره ابتدا لازم است با فهرست بها آشنا بشی ، برای اینکار از سایت معاونت برنامه ریزی و راهبردی رئیس جمهوری www.tec.mporg.ir فهرست بهای مورد نظر را دانلود کنید و شما برای اینکار بایستی فهرست بهای ابنیه را دانلود نمائید . در شروع هر فصل به مقدمه ان توجه کنید .(با توجه به پروژه شما - فصل 11 - آجرکاری و شفته ریزی ) که بتوانید احجام و سطوح را و سایر موارد دربخش های دیگر را درست انتخاب کنید . مثلا برای دیوار 22 سانتی ( دیوار یک آجره ) محاسبه براساس سطح دیوار چینی است و برای دیوار یک ونیم آجره (5 3 سانتی ) براساس حجم می باشد . با این توصیف شما ابتدا سطح را بدست آورید . (طول دیوار ضربدر ارتفاع ) و بخش بازشوی ، پنجره را از سطح بدست آمده کسر کنید . الان شماره متره یک دیوار 22 سانتی را بدست اورده اید.

Mehrdad.ne

کاربر فعال مهندسی عمران ,
سلام مرسی که مطلبمو خوندید.روش متره کردن چه طوریه من الان نقشه تهیه کزدم فهرست بها هم همینطور.اینکه چه طوری اطلاعاتو از نقشه در بیارم وتو کاغذ متره بنویسم و روش محاسبه شو خیلی مشکل دارم.اگه کمکم کنید ممنون میشم.

سلام ، برای شروع متره و برآورد می بایست جند مرحله کارانجام داد : اولا : ریز متره یعنی شما بر اساس نقشه ها و دتایل های اجرائی ، جزئیات و ابعاد شامل طول - عرض (ضخامت ) - ارتفاع را در ریز متره در جداول وارد میکنید یعنی دقیقا نقشه ها را محور بندی می کنید ، محور به محور جزییات را یادداشت می کنید و در انتهای هر محور بسته به سلیقه و تجربه _ نقاط مشترک را کم می کنید. دوما: پس از انجام ریزمتره ، ایتم های مشابه را با هم جمع می بندیم - مثلا اجرای دیوار نیم اجره - یا سطح گچ کاری و ....._ در اینحالت شما یک جدول یاچند صفحه متره دارید که ایتم ها و مقادیر ان مشخص شده است . سوما : برای بدست اوردن قیمت ، می بایست به فهرست بههای مورد نظر -مثلا ابینه - که مد نظر شماست ، با پیدا کردن شماره فهرست بها براساس فصول که انتخاب می کنید می توانید مبلغ اجرای کار برمبنای فهرست بهای ابنیه سال ..... را محاسبه نمائید. - لازم به توضیح است که برای اینکه بهتر بتوان اینکار انجام داد ، مطالعه کامل فهرست ، خواندن دستورالعمل کاربردی و مقدمه فصول و دقت در آیتم فهرست و نوع کار ، ارتفاع اجرا و.... لازم است .

بالا