[سوالاتتون رو در مورد متره مطرح کنید] ► پرسش و پاسخ

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز

پس با این حساب ما تو این مقطع هفت عدد میلگرد 16 داریم . حالا طول یکی از این میلگرد ها رو حساب کنید و در هفت ضرب کنید . آرماتور های عرضی هم به همین ترتیب . طول کل راه پله ( یعنی دو تا پاگرد و یه شمشیری رو حساب کنید و بر 15 تقسیم کنید تا تعداد آرماتور عرضی هم حساب بشه . درمحاسبه طول میلگردها به طول مهاری خم هم توجه کنید

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
محاسبه میزان میلگرد رمپ و پاگردهای راه پله

محاسبه میزان میلگرد رمپ و پاگردهای راه پله

جدولی که شما میگید در نقشه موجود نیس.
دو تا جدول میزان هم پوشانی و مهری آرماتور ها هست.
میزان خم آرماتور 90درجه 12 فی میباشد.

پس با این حساب ما تو این مقطع هفت عدد میلگرد 16 داریم . حالا طول یکی از این میلگرد ها رو حساب کنید و در هفت ضرب کنید . آرماتور های عرضی هم به همین ترتیب . طول کل راه پله ( یعنی دو تا پاگرد و یه شمشیری رو حساب کنید و بر 15 تقسیم کنید تا تعداد آرماتور عرضی هم حساب بشه . درمحاسبه طول میلگردها به طول مهاری خم هم توجه کنید

درود بر دوستان .....

ضمن تشکر و تایید صحبتهای جناب مهندس غرار

بنده جدول محاسبه میلگرد رمپ و پاگردهای پله مذکور رو تهیه کردم و فایل اتوکد اون رو هم ضمیمه می کنم ........ بایستی همیشه جهت برآورد میزان ملیگرد مقاطع بتنی بر اساس این جدول عمل کرد . این جدول اشتباهات شما رو حذف میکنه ، و اطلاعات کاملی رو در اختیار شما به ریز در اختیار میزاره ........

جدول محاسبه میزان میلگرد پله و رمپ.jpg
- نحوه محاسبه میزان خم 90درجه آرماتور =حداقل 12 برابر قطر میلگرد

- نحوه محاسبه میزان خم 180درجه آرماتور = حداقل 4 برابر قطر میلگرد- البته نبایست کمتر از 60 میلیمتر خم شود

میلگرد نمره 16 : 127.5 کیلوگرم

بنده محاسبه کردم میلگرد هاشون جهت اینکه متوجه بشید به روند محاسبه در جدول توجه کنید.

پیوست ها

• جدول محاسبه آرماتور.rar
    636 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

مریم ابی

عضو جدید
متره و برآورد واقعا کار سختیه . سخت از این لحاظ که بسیار دقت و حوصله بالای میخواد . خیلی ریزه کاری داره . من توصیه ام به شما اینه که یه کتاب مخصوص متره تهیه کنید و یه سری نقشه های اجرایی که قدیمی باشه ( یعنی ساخته شده باشن ) رو هم تهیه کنید و بشینید متره کنید . روال کار دستتون میاد . خب من خودمم جز پروژه دانشگاه و چندتا پروژه کاری به صورت تخصصی متره نکردم .
شما نقشه ی کامل ندارید به من بدید ؟؟
برای مترور شدن حتما باید توی همه چیز تخصص داشته باشیم ؟ یعنی میشه فقط ابنیه و برق و مکانیک رو بلد باشیم؟ یا باید راه و ... رو هم تخصص داشته باشیم؟

behrooz civil

کاربر ممتاز
شما نقشه ی کامل ندارید به من بدید ؟؟
برای مترور شدن حتما باید توی همه چیز تخصص داشته باشیم ؟ یعنی میشه فقط ابنیه و برق و مکانیک رو بلد باشیم؟ یا باید راه و ... رو هم تخصص داشته باشیم؟

دارم ولی همشون به صورت A3 پرینت شده هستن . توی فامیل و دوست آشنا کسی که ساختمون ساخته باشه حتما نقشه هاش رو داره . و میتونید برید دفاتر طراحی ساختمان اونا هم دارن . سعی کنید به صورت پرینت شده باشه .

اگه میخواهید متخصص در این امر باشید باید بگم که بله راه هم باید یاد بگیرید . اما اگه در حد یه ساختمون بخواهید انجام بدید به نظرم همون سازه کافیه . اگه میخواهید کاملا اصولی و تخصصی متره کنید ، شرکت تو کلاس های مرتبط هم خوبه . مثلا خانه عمران تهران . نمیدونم تو اصفهان نمایندگی داره یا نه .

مریم ابی

عضو جدید
دارم ولی همشون به صورت A3 پرینت شده هستن . توی فامیل و دوست آشنا کسی که ساختمون ساخته باشه حتما نقشه هاش رو داره . و میتونید برید دفاتر طراحی ساختمان اونا هم دارن . سعی کنید به صورت پرینت شده باشه .

اگه میخواهید متخصص در این امر باشید باید بگم که بله راه هم باید یاد بگیرید . اما اگه در حد یه ساختمون بخواهید انجام بدید به نظرم همون سازه کافیه . اگه میخواهید کاملا اصولی و تخصصی متره کنید ، شرکت تو کلاس های مرتبط هم خوبه . مثلا خانه عمران تهران . نمیدونم تو اصفهان نمایندگی داره یا نه .
مرسی از راهنماییتون
تو اصفهان خانه عمران نشنیدم بازم میپرسم شاید باشه

مریم ابی

عضو جدید
Rah Pardaz
ممنون از راهنماییتون
طول پوزیشن 2 و 5 و 8 رو چطوری بدست آوردید؟
و پوزیشن 4 چرا خم آرماتور 10 شد؟

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
Rah Pardaz
ممنون از راهنماییتون
طول پوزیشن 2 و 5 و 8 رو چطوری بدست آوردید؟
و پوزیشن 4 چرا خم آرماتور 10 شد؟

درود بر شما .........

عرض کردم که اگه نقشه اجرایی اندازه گذاری شده ندارید ..............بنده از نمونه های که داشتم استفاده کنم........... طول رمپ پله رو با توجه به ارتفاع پله ها حدودی محاسبه کردم .....

بایستی نقشه های که تحویل میگرید واقعا اجرایی باشه و تمام اندازه گذاری شده باشه ............. البته نقشه تون مقیاس داره و شما می تونید با اشل اندازه ها رو استخراج کنید اما برای بنده از روی عکس به سختی امکان پذیر بود .و بایستی عکس شما رو به اتوکد انتقال میدادم و مقیاسش جهت اینکه استفاده کنم تنظیم میکردم . که این کار رو نکرده و سایر نقشه هایی که داشتم استفاده کردم .

و اما پوزیشن 4 با توجه به این بند میلگرد 16*4 = 64 میلیمتر ، در اجرا بنده همه رو 10 میدم خم کنن البته شما طبق بند اشاره شده می تونید همون 64 میلیمتر یا 7 سانت محاسبه کنید. و کمتر از اون مجاز نیستید.

- نحوه محاسبه میزان خم 180درجه آرماتور = حداقل 4 برابر قطر میلگرد- البته نبایست کمتر از 60 میلیمتر خم شود

مریم ابی

عضو جدید
درود بر شما .........

عرض کردم که اگه نقشه اجرایی اندازه گذاری شده ندارید ..............بنده از نمونه های که داشتم استفاده کنم........... طول رمپ پله رو با توجه به ارتفاع پله ها حدودی محاسبه کردم .....

بایستی نقشه های که تحویل میگرید واقعا اجرایی باشه و تمام اندازه گذاری شده باشه ............. البته نقشه تون مقیاس داره و شما می تونید با اشل اندازه ها رو استخراج کنید اما برای بنده از روی عکس به سختی امکان پذیر بود .و بایستی عکس شما رو به اتوکد انتقال میدادم و مقیاسش جهت اینکه استفاده کنم تنظیم میکردم . که این کار رو نکرده و سایر نقشه هایی که داشتم استفاده کردم .

و اما پوزیشن 4 با توجه به این بند میلگرد 16*4 = 64 میلیمتر ، در اجرا بنده همه رو 10 میدم خم کنن البته شما طبق بند اشاره شده می تونید همون 64 میلیمتر یا 7 سانت محاسبه کنید. و کمتر از اون مجاز نیستید.

ممنون
خمی که 30 سانت شده رو چطوری حساب کردید؟
نقشه کاملا اجرایی هست اما اندازه آرماتورها رو نداده ، اطلاعاتش در همین حد بود

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
ممنون
خمی که 30 سانت شده رو چطوری حساب کردید؟
نقشه کاملا اجرایی هست اما اندازه آرماتورها رو نداده ، اطلاعاتش در همین حد بود

این مقدار خم 30 سانت طی محاسبه ای هست که مهندس محاسب داده ............ و در نقشه اجرایی که من دارم .............. لحاظ کرده ......... حالا برای اینکه آشنا بشید ......بعد ظهر فایل اتوکد کلیه سازه رو براتون میزام تا ببینید ....... و استفاده لازم رو ببرید .

مریم ابی

عضو جدید
میشه آیتم 250801 ( رنگ زدایی به روش مس باره پاشی و آماده سازی سطح بر اساس استاندارد 1/2 SA2) رو توضیح بدید چی هست؟
و اگر قیمت روز مصالح و دستمزدشون رو برحسب کیلوگرم میدونید ممنون میشم بگید

behrooz civil

کاربر ممتاز
میشه آیتم 250801 ( رنگ زدایی به روش مس باره پاشی و آماده سازی سطح بر اساس استاندارد 1/2 SA2) رو توضیح بدید چی هست؟
و اگر قیمت روز مصالح و دستمزدشون رو برحسب کیلوگرم میدونید ممنون میشم بگید

اگه اشتباه نکنم باید همون سندبلاست باشه . که ماسه با فشار به سطح کار پاشیده میشه و رنگ رو از روی سطح کار پاک میکنه . سطح کار میتونه بتن باشه . حالا احتمالا اینجا به جای ماسه از مس باره استفاده میشه .

مریم ابی

عضو جدید
اگه اشتباه نکنم باید همون سندبلاست باشه . که ماسه با فشار به سطح کار پاشیده میشه و رنگ رو از روی سطح کار پاک میکنه . سطح کار میتونه بتن باشه . حالا احتمالا اینجا به جای ماسه از مس باره استفاده میشه .
سنبلاست هم واسه رنگ زدایی استفاده میکنن؟

behrooz civil

کاربر ممتاز

بله سندبلاست برای رنگ زدایی مخصوصا از سطح فلز و بتن استفاده میشه . کافیه یه نگاه به صفحه نیازمندی روزنامه ها بندازید . فراوان پیمانکارهای سنبلاست داریم . میتونید تماس بگیرید و قیمت ها رو ازشون بگیرید

Rah Pardaz

کاربر ممتاز

درود بر شما .........

چند روز پیش جهت زنگار زدایی مخازن سوخت و سپس ایزوله کردن آن ، بنده از چند شرکت استعلام گرفتم و از قراری هر متر مربع سند بلاست بین 20 تا 25 هزار تومان برآورد هزینه شد .

ENG.L.S

کاربر فعال تالار مهندسی عمران ,
با سلام

یه سوال داشتم اگه بخوایم یه ارامستان رومتره کنیم چجوری متره میکنیم ؟

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
با سلام

یه سوال داشتم اگه بخوایم یه ارامستان رومتره کنیم چجوری متره میکنیم ؟

درود بر شما خانم مهندس .........

وقتی پای متره میاد وسط .......... مهم آیتم های عملیات اجرایی هست ٰ حالا میخواد برای آرامستان باشه ٰ‌یا مدرسه یا یک منزل مسکونی فرقی نمی کنه..........

شما بایستی آیتم هایی مورد نیاز رو با توجه به نقشه های اجرایی متره و برآورد کنید..........

از تسطیح ٰ‌و پی کنی گرفته تا نازک کاری و تحویل کار.........

ENG.L.S

درود بر شما خانم مهندس .........

وقتی پای متره میاد وسط .......... مهم آیتم های عملیات اجرایی هست ٰ حالا میخواد برای آرامستان باشه ٰ‌یا مدرسه یا یک منزل مسکونی فرقی نمی کنه..........

شما بایستی آیتم هایی مورد نیاز رو با توجه به نقشه های اجرایی متره و برآورد کنید..........

از تسطیح ٰ‌و پی کنی گرفته تا نازک کاری و تحویل کار.........

ممنونم اقای مهندس .

یعنی تو نقشه اندازه هر قبر رو مشخص می کنن و بعد اجر چینی و گودبرداری حساب میشه یا این که یه عرف اسلامی داره باید طبق اون حساب کرد ؟

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
با سلام:
اول که خدا بهمه عمر دراز بدهد.
مهندس راهپرداز موارد کلی را فرمودند. در ادامه فرمایش ایشان: انگلس عزیز:
1-هر قبر را درحالت کلی :1در2 متر در نطر بگیرید.
2-برحسب محل و تراکم وکمبود جا وخاص بودن محل(اصرار برخی در دفن در محوطه اماکن مقدسه) -معمولا این قبور بلا تشبیه مانند تخت های اسایشگاههای سربازی سه طبقه بنا می شوند.یعنی در هر باکس کلی قبر سه نفر دفن می شوند.بنابراین عمق حفاری فرق دارد.
3-در قبور مسلمین زیر سازی بان صورت نئاریم چون مبنا بر سادگی و برگشت به خاک است وگونه راست را باید برخاک نهند(عرف) بنابراین امروزه فقط از نطر راحتی یک بتن مگر یا ملات 100-150 به ضخامت 10-15 سانت روی خاک تخته ماله می کنند..
بنابراین :فضا برای هرمیت:1x2x0.70m(عرض-طول-عمق) در box سه طبقه: که از این مقدار :ضخامت دودیوار22 طرفین -ویک طاق ضربی سقف 11 سانت در هر طبقه کم میشود.یعنی ابعاد مفید مانده فضای مکعب هرطبقه:طبقه سوم ودوم :طول همان دومتر وعرض 55 تا60 سانت وعمق 60 سانت است. در نتیجه:درکل :یک باکس :1در2 در 2.20 حفر می شود.-دوطرف دودیوار موازی 22 در طول دومتر -روی مگر کف-وبعد ضربی در هر 70 سانت ارتفاع.البته :اکنون گاه دیده شده برای صرفه جویی!!دیوار 22 را 11 می گذارند وعرض کمتر می شود!.واستدلال برتکیه دیوار بربدنه دارند که نیاز به 22 نیست-درحالی که حساب فشار خاک یا رانش را نمی کنند.
ودرنظر بگیرید چون قبر است نیاز به اندود وغیره ندارد. در مورد یک نفره هم-فقط حفاری خالی :1در2 در 1تا1.5 متر کافی است. در ضمن باید حداقل 1 مترتا 1.2 خاک روی قبور باشد متراکم تا در روستاها وصحراها توسط حیوانات مردارخوار کنده نشود. ودر شهرها وبصورت دفن طبقاتی چون روی اموات :اهک(عامل ضدعفونی قوی-وتسریع در متلاشی شدن می شود)می ریزند-خاک روی اخرین طبقه بالا 0.7 تا0.8 متر وروی ان تخته ماله وسنگ می شود که بیک متر یا 90 سانت میرسد.
در مورد مسیحیان که با تابوت تدفین می شوند. فضای هرتابوت:یک در 2 درنیم متر است وطبقه بندی نیست.درقبر انفرادی :یک دردو در 1.5 تا2 متر فقط حفاری خاک.
:gol:خداوند همه را رحمت کند.وبیامرزد.

مریم ابی

عضو جدید
درود بر شما .........

چند روز پیش جهت زنگار زدایی مخازن سوخت و سپس ایزوله کردن آن ، بنده از چند شرکت استعلام گرفتم و از قراری هر متر مربع سند بلاست بین 20 تا 25 هزار تومان برآورد هزینه شد .
قیمت سندبلاست با رنگ زدایی به روش مس باره یکیه؟؟؟

amir4292

عضو جدید
دانلود کتاب مترور که در سایت های دیگر به صورت پولی ارائه می شود: در دو قسمت مجزا

مشخصات این کتاب:

۱) زبان بسیار ساده و آسان
۲) آموزش قدم به قدم متره
۳) استفاده از فرمول­ها و روابط اجرایی و کاربردی
۴) استفاده از عکس های اجرایی برای هر موضوع
۵) ارائه شیوه های نوین در علم متره و برآورد
۶) ارائه ترفندها و تکنیک های متره و ریزمتره و جلوگیری از پرت مصالح
۷) ارائه نکات پایه­ای متره که اکثر کارفرمایان، مشاوران و پیمانکاران از آن غافلند.
۸) یادگیری مطالب در کوتاهترین زمان ممکن
۹) اگر هیچ تجربه ­ای در زمینه متره و اجرای ساختمان نداشته باشید می­توانید با مطالعه این کتاب حرفه­ای شوید.
۱۰) قابل استفاده تمامی دانشجویان و فارغ­ التحصیلان رشته مهندسی عمران، معماری، ساختمان، شهرسازی، نقشه ­برداری و کارفرمایان، کارشناسان، مشاوران، پیمانکاران و کلیه علاقمندان به صنعت ساختمان.
دانلود از اپلودر لینک غیر مستقیم:

http://www.uplooder.net/files/748767c2fab24409f1fc192ece6a4e48/ketabe_metror.rar.html

لینک مستقیم
ketabe metror.rar

ENG.L.S

با سلام.

من یه نقشه رو به عنوان تمرین دارم متره میکنم.

این نقشه ترمیم دادن . بعد برای عملیات تخریب سوراخکاری فونداسیون وتیرهادر ریز متره وجود داره !! ممنون میشم کمکم کنید این نقشه رو یه هفته ای باید جمعش کنم . 4 روزش رفته !! وقت برام خیلی اهمیت داره !!

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
با سلام:
اگرچه توضیحات خوب وکافی توسط استاد راهپرداز ودیگر همکاران داده شده است ولزومی به تکرار نیست -به صرف یاد اوری موارد زیر راهم اضافه می نمایم به سخنان ان همکاران گرامی:
1-sandblast ترکیب دو واژه :sand:ماسه +blast:پرتاب است.ودر اینجا به معنای :پاشیدن با فشار هوا(از دهانه نازل سر شلنگ کمپرسور) وبا شدت بکار میرود. پاشیدن مواد:ماسه سیلسی-مسباره-اکسیدهای فلزات مثل:اکسید الومینیوم-ذرات اکسیدهای اهن -ذرات چدن-ویابصورت گلوله ای ریز ساچمه فولادی ویا ذرات فولاد -ذرات شیشه(می دانیم اصل ومنشاء شیشه سیلیس است)-ذرات اکسیدهای مس(مسباره)-و....بر روی ان سطحی از کار وفلزی است که قصد پاکسازی وزنگ زدایی از انرا داریم. پاشش اینها با نازل سر شلنگ وتحت فشار شدید هوای کمپرسور در واقع مانند سمباده کردن وزنگ بری از سطح کار مورد نیاز است . که سمباده زدن دستی (مالش صفحه ای که اگر دقت کنید درخشش ذرات سیلس را روی ان می بینینید) طولانی وگاه برای کارهای بزرگ عملا غیر ممکن است. برخورد شدید ساچمه ای ویا ذرات پودری اکسیدهای فوق ویا ماسه سیلسی وشیشه ای در واقع زنگ را از سطح کار می کند-جارو می کند. البته این برداشت تجربی بنده از مشاهات کارگاهیم درگذشته در کارگاههای بنادر جنوب از زنگزدایی بدنه لنج ها وکشتی های تجاری وخطوط انتقال نفت وگازمی باشد.اگر تعاریف کاملتر هست بفرمایید.
2-زنگ زدایی وسند بلاست مانند هر کار فنی یک معیار سنجش دارد. وقتی گفته می شود نوع:SA21/2 یا مس باره-باید طوری باشد که سطح کار کاملا تمیز شود.وکلیه جرمها وزنگ رویه چنان زودوده شود که یک سطح مات فلز دیده شود. درجات اماده نمودن سطح با پاشش سند بلاستی عبارتند از:
sa1-سند بلاست سبک ورویه ای. sa2:سند بلاست عمقی معمولی . sa2 1/2:خیلی عمیق. sa3:تا ان حد عمیق ساییده شود که سطح فرض فولاد بدنه کشتی یا لوله های انتقال نفت وگاز تمیز دیده شود.
3-در مورد کارهای ساختمانی در فهرست بهای واحد پایه رشته ابنیه سال1394 فصل بیست وپنج ردیفهای :250101 تا 250204 قیمت های پایه داده شده است. که البته با بازار حداقل 25 تا30 درصد تفاوت دارد(حتی اگر ضرایب را لحاظ کنید-بنظر بنده بازهم قیمت واقعی در بازار کار نیست-چرا که بعلت عدم ثبات بازار شاخص ها تغیرات ونوسانات زیادی دارند در مقایسه با شاخص های بانک مرکزی ). بهر روی شما مجبور باستناد به قیمت های فهارس بهاء هستید!.
4- پیشنهاد دیگرم این است یک نگاهی هم به :"فهرست بهای تاسیسات نفت وگاز وزارت نفت-حوزه معاونت مهندسی وساخت داخل" -بیاندازید بسیار جالب و جامع در باره :زنگ زدایی و مسباره وسند بلاست است.ردیفهای:560400000 به بعد.
این فهرست بها نیز دولتی است وقابل استناد.
قیمتی که جناب مهندس راهپرداز استعلام نموده اند قیمت کار وقیمت خوبی است مخازن فلزی .موفق باشید. تصویر زیر هم در ارتباط به انجام کار وعمق های سنجش نفوذ وساییدگی سطح است.

sandiso2.jpg

sayande.jpg
پرتاب نازلی مسباره وسایر اکسیدها وماسه سیلیسی و...بر سطح کار وکنده شدن عمقی جرم ها و زنگها والودگی ها

آخرین ویرایش:

*Lady Eng*

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام کسی میتونه بهم بگه که چطور و بر چه مبنایی میشه صورت وضعیت های موقت و یا قطعی رو میشه تهیه کرد؟

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
با سلام کسی میتونه بهم بگه که چطور و بر چه مبنایی میشه صورت وضعیت های موقت و یا قطعی رو میشه تهیه کرد؟

درود بر شما

مبنای کار ............. شرح کارهایی هست که طبق قرارداد انجام دادین دیگه ...........

یک فهرست بهای بزارید جلوتون .........فهرست بهای ابنیه ،‌یا هر فهرست بهاییی که با اون کار می کنید.............. از فصل اول شروع کنید.........طبق آیتم هایی که کار کردید به نوشتن .............. البته این رو باید به یاد داشته باشید........هر کاری که در پروژه انجام میدید..........در دفتر روزانه تون بنوسید تا در هنگام تهیه صورت وضعیت چیزی از قلم نیوفته .............

پیشنهاد میکنم از برنامه اکسل استفاده کنید...........

بدرود.

ENG.L.S

با سلام این یه نمونه فونداسیون که ترمیم میخواد روش انجام بشه .

ممنون میشم به کمک هم این ف.نداسیون رو متره کتیم ایتم خاکبرداریشو .

Scan1.jpg

ENG.L.S

با سلام این یه نمونه فونداسیون که ترمیم میخواد روش انجام بشه .

ممنون میشم به کمک هم این ف.نداسیون رو متره کتیم ایتم خاکبرداریشو .

مشاهده پیوست 252289

برای خاکبرداری:
باید عرض ، طول و ارتفاع رو ضربدر هم کنیم . برای عرض و طول هم از هر طرف نیم متر اضافه کردم .
ارتفاع هم ارتفاع بلوکاژ هست . برای اینجا نقشه نداشت یک در نظر گرفتیم .

من علاوه بر این ، فوداسیون جدید رو منهای بتن فونداسیون قدیم کردم . نمیدونم درسته یا نه !!

مریم ابی

عضو جدید
سلام در اینجا تعداد آرماتورهای فونداسیون فونداسیون نوشته 5 فی 16 بالا و پایین. منظور اینه که 5تا آرماتور بالا و 5تا آرماتور پایین؟ یا با هم 5عدد آرماتور؟ یا باید با توجه به شکل 3تا بالا و 3تا پایین بگیریم؟

پیوست ها

• Doc1.rar
    28.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

behrooz civil

کاربر ممتاز
سلام در اینجا تعداد آرماتورهای فونداسیون فونداسیون نوشته 5 فی 16 بالا و پایین. منظور اینه که 5تا آرماتور بالا و 5تا آرماتور پایین؟ یا با هم 5عدد آرماتور؟ یا باید با توجه به شکل 3تا بالا و 3تا پایین بگیریم؟

سلام . خیر این یعنی بالا 5 عدد میلگرد ، پایین هم 5 عدد میلگرد . خب اگر ما کاور فونداسیون رو 7 سانت در نظر بگیریم خواهیم داشت :
(7+2.5) 2x که برابر میشود با 19 . حالا75 سانت رو از 19 سانت کم میکنیم حاصل میشه طولی که باید 5 عدد میلگرد 16 درونش جاسازی گرد.( cm 56 ). حالا با تقسیم 56 بر تعداد میلگردها ، فاصله بین میلگردهای سراسری بدس میاد . که حدود 11 سانتیمتر میشه .

بالا