سرژ در کمپرسور

yashar7534

عضو جدید
سلام به همه مهندسین عزیز
در مورد سرژ در کمپرسور مطلبی دارید کمکم کنید.
ممنون

vorodi82

عضو جدید
چه نوع کمپرسوری مد نظرتون هست . کمپرسورها انواع مختلفی دارن

yashar7534

عضو جدید
چه نوع کمپرسوری مد نظرتون هست . کمپرسورها انواع مختلفی دارن
نوع کمپرسور فرقی نمی کنه .
شما در مورد هر نوع کمپرسور که اطلاعات دارید یا سایت یا کتاب خوبی سراغ
دارید کمکم کنه . فقط کامل باشه هر کمپرسوری شد ،مهم نیست.
ممنون از لطفت

vorodi82

عضو جدید
یک قسمت از پایان نامه من درباره کمپرسور سیستم تبرید کولر اتومبیل هست . ولی چند صفحه بیشتر نیست (5صفحه). اگه می تونه مفید باشه یک ایمیل بدید براتون بفرستم

مهرنیا

عضو جدید
عمل سرژ معمولا در توربو کمپرسورها رخ می دهد و یکی از عمده مشکلات این کمپرسورها همین وجود سرژ است ما همکنون با یکی از اینها مشکل داریم.

saeedi

عضو جدید
سرج در کمپرسورها

سرج در کمپرسورها

سلام به همه مهندسین عزیز
ممنون
باسلام
عمل سرج زمانی اتفاق می افتدکه سیال از مرحله ای بجای رفتن به مرحله بعدی به مرحله ماقبل بازمیگرددوعملا"جریان متوقف میشودو ایجادمقاومت در روندفرایندمینمایدکه توِِام باتنش پیچشی روی محوردوران ایجاد میشودکه بسیارخطرناک است(البته بنابرنوع کمپرسورعلتهانیز متفاوت میشود)

پترو

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه مهندسین عزیز
ممنون
surge در کمپرسورهای سانتریفیوز زمانی اتفاق می افتد که فلو ورودی به کمپرسور به اندازه کافی ( مطابق با طراحی) نباشد. در اینصورت کمپرسور به لرزش می افتد.
برای جلوگیری از این اتفاق در صنعت از anti surge استفاده می کنند. anti surge ولوی (شیری) است که سیال خروجی از کمپرسور(از مرحله بالا تر) را به ورودی کمپرسور ( مرحله پایین تر) با فشار مناسب بر می گرداند .و این باعث جلوگیری از به surge افتادن کمپرسور میگردد.

saeedi

عضو جدید
HEAT EXCHANGERS

HEAT EXCHANGERS

با سلام به تمامی دوستان

اگرسوالی درمورد مبدلهای حرارتی دارید. بفرمایید تا95%جواب خواهید گرفت.

hamedarab

عضو جدید
هم دردی

هم دردی

سلام.منم با شما هم دردم ولی فکر کنم مطالبی پیدا کردم.خواستید براتون mail می کنم.

sbmechanic

عضو جدید
سلام.دوست عزيز مبحث سر‍ژ بسيار پيچيده است.شما مطلب در مورد چگونگي آغاز سر‍ژ مي خواهيد يا چگونگي تشخيص و يا پيشگيري آن را؟

Papi

عضو جدید
سلام.دوست عزيز مبحث سر‍ژ بسيار پيچيده است.شما مطلب در مورد چگونگي آغاز سر‍ژ مي خواهيد يا چگونگي تشخيص و يا پيشگيري آن را؟

با سلام و احترام .
لطفا تمام اطلاعات بالا را (چگونگي آغاز سر‍ژ مي خواهيد يا چگونگي تشخيص و يا پيشگيري آن را) در صورت امکان برام بزارین .
ممنون .

Risko

عضو جدید

سلام .
دوست عزیز من هم به این مطالب نیاز دارم لطفا در صورت امکان مطالب رو بزارین .
مچکرم .

virus1987

عضو جدید
پديده استال و سرج

پديده استال و سرج

2-2-4- بلو‌آف ولوها[1] و مقابله با پديده سرج
كمپرسور محوري توربين گاز براي كار در دور نامي توربوژنراتور طراحي شده است. در حين كار واحد، افت سرعت كمپرسور نسبت به دور نامي توربين در حد خيلي كمي امكان پذير است. در سرعت‌هاي زير سرعت مجاز (rpm 3000)، مانند مرحله راه اندازي توربين گاز، طبقات جلوي كمپرسور در اثر قطع جريان هوا روي پره ها تحت فشار يا بار خيلي سنگين قرار مي گيرند. همچنين در اين مرحله هنوز پره‌هاي توربين به دماي ثابت نرسيده‌اند و با گرماي گازهاي حاصل از احتراق، در حال گرم شدن مي‌باشند. از اين رو دماي گازهاي حاصل از احتراق در حال عبور از مراحل مختلف توربين، به شدت پايين مي‌آيد. بر اثر پايين آمدن دما، دانسيته[2] گاز نيز زياد مي‌شود. از اين رو در بين مراحل توربين تجمع گاز، بوجود مي‌آيد. در اين حالت جريان‌هاي بعدي گاز با مسيري كه در آن مقداري گاز تجمع كرده روبرو مي‌گردند. اين امر باعث بالارفتن فشار شده و بدين ترتيب تمامي هواي خروجي از كمپرسور نمي‌توانند از توربين عبور كنند و ممكن است بخشي از گازها به سمت كمپرسور برگردند و پديده سرج[3] اتفاق بيفتد.
نكته قابل توجه اين است كه پديده استال، پيش زمينه رخ دادن پديده سرج است. به همين دليل مقابله با اين دو پديده در توربين‌هاي گازي حائز اهميت بوده و بي‌توجهي به‌ آن باعث بروز صدمات زيادي به سيستم مي‌شود.
اين مشكل با نوسانات پريوديك فشار نهايي در خروجي كمپرسور، به همراه ارتعاش شديد واحد و صداي غرش واحد به طور همزمان با نوسانات فشار مشخص مي‌شود.اين پديده خطرات زيادي را براي پره‌هاي كمپرسور ناشي از تنش‌هاي سنگين خمشي[4] (به طور متناوب) و بالا رفتن دما ايجاد مي‌كند. به خاطر آنكه در هنگام راه اندازي و توقف، واحد بايد از دورهاي پايين (كه زير حد مجاز كاري كمپرسور هستند) عبور كند ضروري است كه دبي حجمي وارده به طبقات كمپرسور را در اين مراحل طوري تنظيم نمود كه خطر سرج در كمپرسور از بين برود.
بدين منظور از سيستم بلوآف استفاده مي‌شود كه هواي فشرده را از محل‌هاي خاصي از كمپرسور خارج نموده و در نتيجه دبي حجمي وارده را در آن طبقات خاص كاهش داده و به حد مطلوب مي‌رساند. به اين ترتيب سرعت سيال، كنترل مي‌شود.
محل قرارگيري اين شيرها در مراحل كمپرسور بستگي به كمپرسور دارد و عموماً در مراحل فشار بالا يا [5]HP ، فشار متوسط يا [6]IP و فشار پايين يا [7]LP وجود دارند. به عنوان مثال ممكن است از اين شيرها در كمپرسورهاي محوري بزرگ كه شانزده مرحله دارند، در مراحل چهارم و دهم استفاده گردد. اين شيرها، در زمان راه اندازي و تا رسيدن به حدود 95% دور و در زمان توقف از 95% دور به پايين، باز بوده و هواي كمپرسور را به بيرون از كمپرسور و عموماً به بعد از توربين و در مسير هواي عبوري از توربين گاز هدايت مي‌كنند.

virus1987

عضو جدید
سلام دوستان اين يك قسمت از پايان نامه من بود كه براتون آپلود كردم. اميدوارم به دردتون بخوره

بالا