[ ستون گذاری>فونداسیون > تیر ریزی یک پلان ] راهنمایی

ارشیتکت86

عضو جدید
سلام
بااحترام به همه عمرانی های عزیز
من عمران رو خیلی دوست دارم اما چون رشته ام معماری هست بوق هستم اگر کمکم کنید ممنون میشم تا در حد رشته ام بتونم مسائل فنی رو رعایت کنم تا مهندس سازه وعمران راحتتر کار کننند

من برای شروع میخوام یه پروژه رو فاز 2 کنم از اول باید ستون گذاری وانتخاب سقف وفونداسیون وجنس سازه وتیر ریزی و...که نمیدونم چیه؟
خواهش میکنم به هم کمک کنیم تا ما معمارا هم یه چیزایی یاد بگیریم تا با هم درگیر نشیم:biggrin: (تو تاپیک معماری که بدجور بحث بالا گرفته)
اگر موافقید نقشه ها رو بگذارم؟:(

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mohsen victor

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
بااحترام به همه عمرانی های عزیز
من عمران رو خیلی دوست دارم اما چون رشته ام معماری هست بوق هستم اگر کمکم کنید ممنون میشم تا در حد رشته ام بتونم مسائل فنی رو رعایت کنم تا مهندس سازه وعمران راحتتر کار کننند

من برای شروع میخوام یه پروژه رو فاز 2 کنم از اول باید ستون گذاری وانتخاب سقف وفونداسیون وجنس سازه وتیر ریزی و...که نمیدونم چیه؟
خواهش میکنم به هم کمک کنیم تا ما معمارا هم یه چیزایی یاد بگیریم تا با هم درگیر نشیم:biggrin: (تو تاپیک معماری که بدجور بحث بالا گرفته)
اگر موافقید نقشه ها رو بگذارم؟:(

سلام دوست من اره نقشه رو بذاري بد نميشه

كلا براي ستون گذاري بايد يه چيزايي رو رعايت كني مثلا اينكه فاصله بين ستون ها از 5 يا 6 متر بيشتر نشه يا اينكه ستون ها جوري نباشه كه تو اجرا نشه دراوردش يعني معمار كه هيچ محاسب هم بايد ديد اجرايي داشته باشه.

در انتخاب سقف محدوديت خاصي نيست ( الته تو ساختمون هاي معمولي) مثلا تو ساختمان هاي دوطبقه حتي ميشه از طاق ضربي هم استفاده بشه البته با رعايت نكات مباحث ساختمان ( يعني يكپارچه شدن سقف رو تا حدي كه ميشه با ميلگرد به صورت ضربدري تامين كرد)

تو ساختمون هاي ميتوني از دال يا تيرچه بلوك يا كروميت استفاده بشه كه بسته به زمان هزينه نوع پروژه و.....
يكيشو انتخاب ميكنيم.

mohsen victor

عضو جدید
کاربر ممتاز
جنس سازه بسته به هزينه اجرايي زمان اجرا و گروه اجرايي انتخاب ميشه

مثلا در كارگاه هاي بزرگتر اغلب از سازه هاي بتني استفاده ميكنن چون كلا پيچيدگي و هزينه كمتري دارن

تير ريزي كه معلومه چيه خوب وزن زنده ( وسايل و افراد) + وزن مرده ( وزن خود سازه) ابتدا به سقف ها منتقل بعد به تيرهاي فرعب بعد به تيرهاي اصلي منتقل ميشه كه اين تيرها نيروها ولنگر هارو به ستون بعد به پي وبعد به زمين منتقل ميشه

ارشیتکت86

عضو جدید
ممنونم دوست عزیز تا فردا میگذارم امیدوارم بتونم در کنار هم تجربیات خوبی رو بدست بیاریم مخصوصا برای من بازم ممنون

rasool.civil

مدیر بازنشسته
ممنونم دوست عزیز تا فردا میگذارم امیدوارم بتونم در کنار هم تجربیات خوبی رو بدست بیاریم مخصوصا برای من بازم ممنون
سلام
فکر کنم پیامم نرسید به دستتون
یه بار اررور داد یه بار ارسال زد
به هر حال ما هم در خدمتیم
و یه تاپیک هم جدید زدم
ببین به دردت میخوره
طراحی فنی (ترسیم نقشه های سازه بتنی)

ارشیتکت86

عضو جدید
سلام اینم پلان
گفتم خواستم یه پلان که ظاهرا توانایی اجرا شدن نداره رو شروع کنم که کامل یاد بگیرم این پلان یه نمایشگاهه سقف کارگاه آمفی تاتر وکارگاهها فکر کنم خرپایی جواب بده و..بقیه ستون گذاری ها باحفظ فاصله حداکثر7 متر!
اگر اشکالی هست بگید برطرف کنم تا بریم سراغ تیر ریزی وانتخاب سازه کلی پیشنهادی دارید بگید

File 1 : http://up.iranblog.com/Files73/d7cdbf2ab3a94630b134.zip

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
فکر کنم پیامم نرسید به دستتون
یه بار اررور داد یه بار ارسال زد
به هر حال ما هم در خدمتیم
و یه تاپیک هم جدید زدم
ببین به دردت میخوره

سلام اینم پلان
گفتم خواستم یه پلان که ظاهرا توانایی اجرا شدن نداره رو شروع کنم که کامل یاد بگیرم این پلان یه نمایشگاهه سقف کارگاه آمفی تاتر وکارگاهها فکر کنم خرپایی جواب بده و..بقیه ستون گذاری ها باحفظ فاصله حداکثر7 متر!
اگر اشکالی هست بگید برطرف کنم تا بریم سراغ تیر ریزی وانتخاب سازه کلی پیشنهادی دارید بگید

آره دیگه آموزش همین تاپیکو ادامه بدیم

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام اینم پلان

سلام
ببخشید دیگه
وقت کمه و کار زیاد
من الان یه نگاهی کردم
بهتر بود یه پلان ساده تر شروع میکردی که کامل متوجه بشی بعد کار کنی رو این پلان
ولی در کل
تو فایلت بعضی جاها ستون لازم بود
نزده بودی من با یه دایره مشخص کردم و
جاهایی که ستون نمیخواست یا جاش بد بود با دوتا دایره مشخص کردم
ولی بازم جای کار کردن داره

پیوست ها

• fani.rar
    69.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ارشیتکت86

عضو جدید
سلام
ببخشید دیگه
وقت کمه و کار زیاد
من الان یه نگاهی کردم
بهتر بود یه پلان ساده تر شروع میکردی که کامل متوجه بشی بعد کار کنی رو این پلان
ولی در کل
تو فایلت بعضی جاها ستون لازم بود
نزده بودی من با یه دایره مشخص کردم و
جاهایی که ستون نمیخواست یا جاش بد بود با دوتا دایره مشخص کردم
ولی بازم جای کار کردن داره

مهندس جون فایل مشکل داره میشه دوباره بگذارید

esmaeili60

عضو جدید
کاربر ممتاز
با نقشه اي كه ديدم

فكر كنم سعي كرده تمام ستونه توي اكس هم باشن يه جورايي واسه قشنگي و راحتي كار- ولي اين تو اكس بودن هميشگي نيست و يه جاهايي مجبوري ستون اضافه كني - طبق نظر اقا رسول كه با دواير نشون دادن( اين موارد درگيريهاي معماري و عمرانه كه داري ميبيني)

و تنها مشكل اين جور ستون گذاري فوندانسيونه كه بايد به سختي حل و طرح بشه

يا اينكه شما سازه رو خاص طراحي كنيد به خاطر نوع خاص ساختمان و نماهاي داخلي و فضاي داخل و تالارها

كه به جاي ستون از تاندون ها و سقف هاي وافل و سقف هاي خرپايي مثل ورزشگاهها و ...... تا شعاع عمل بيشتري به شما بده

كه اين جايي كار داره و طرحش فرق ميكنه

اول بايد به نظر من طراح و معمار براي اين كارها كنار هم باشن و پله پله به هم واسه طرح كمك كنن

ارشیتکت86

عضو جدید
با نقشه اي كه ديدم

فكر كنم سعي كرده تمام ستونه توي اكس هم باشن يه جورايي واسه قشنگي و راحتي كار- ولي اين تو اكس بودن هميشگي نيست و يه جاهايي مجبوري ستون اضافه كني - طبق نظر اقا رسول كه با دواير نشون دادن( اين موارد درگيريهاي معماري و عمرانه كه داري ميبيني)

يا اينكه شما سازه رو خاص طراحي كنيد به خاطر نوع خاص ساختمان و نماهاي داخلي و فضاي داخل و تالارها

كه به جاي ستون از تاندون ها و سقف هاي وافل و سقف هاي خرپايي مثل ورزشگاهها و ...... تا شعاع عمل بيشتري به شما بده

اول بايد به نظر من طراح و معمار براي اين كارها كنار هم باشن و پله پله به هم واسه طرح كمك كنن

حرف شما کاملا منطقی هست!من چون هیچ اطلاعاتی ندارم وکلا بلد نیستم وعلاقه به یادگیری دارم دارم میپرسم

آره کاملا موافقم هدفم اینه که تو آمفی تاتر وگالری وکارگاه یه سقف دیگه بزنم آمفی تاتر که خرپایی میخوره اما گالری ....نمیدونم در ضمن شما اگر فیلم ساخت برج العرب ببینید میبینید زیبایی وسازه تناقض ندارن (درسته moneyهم مهمه)

ارشیتکت86

عضو جدید
اینم از اصلاحات 1
بخشی از پلان رو بدون اینکه محسوس باشه عوض کردم واشکالات رو برطرف کردم جز 3 تاشون که هنوز دایره داره نمیدونم باید چیکارش کنم؟
در مورد اون قسمت گرد مخصوصا نمیدونم ستون میچرخه ؟اون وقت فونداسیونش چی میشه؟از اینا ..... ممنون که وقتتونو بهم میدید
File 1 : http://up.iranblog.com/Files73/d0efe4081c1347cf8bb7.zip

esmaeili60

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوبه الان طرح يه جورايي منطقي تره

اول ببينم اون مربع ها دور ستونها = يه جور قابه دور ستون ها براي زيبايي با ارتفاع خاص

در ضمن اين يه طرح اوليه است و بايد با برنامه مدل سازي بشه و ممكنه هر نوع تغييراتي بهش بدي

بعضي جاها بايد با مصالحخاص انجام و بعضي جاها با هنر معماري داخلي و تزيين مشكلات رو بر طرف كني

در ضمن براي دايره قرمز بالا سمت راست توي در و گيت ورودي ميفته؟

وپايين ايا اون يه جور نمايي شيشه ايه توي قوس؟

rasool.civil

مدیر بازنشسته
مهندس ما جسارت نميكنيم

نه منظورم با معماري و عمرانه

دونستن خوبه و دخالت كمش خوبه

نه خواهش میکنم
بالاخره مثل ماکه باید یه چیزایی از معماری بدونیم ،اونهام باید از سازه بدونن
مگه با ورژن چند كارميكني
من با 2011
با نقشه اي كه ديدم

واسه فنداسیون باید کل پلان قسمت قسمت بشه ،بعد راحت میشه مثل بقیه سازه های معمولی طراحیشو انجام داد
خیلی هم کار سختی نیست ولی دقت زیادی میخواد

esmaeili60

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه خواهش میکنم
بالاخره مثل ماکه باید یه چیزایی از معماری بدونیم ،اونهام باید از سازه بدونن

من با 2011

واسه فنداسیون باید کل پلان قسمت قسمت بشه ،بعد راحت میشه مثل بقیه سازه های معمولی طراحیشو انجام داد
خیلی هم کار سختی نیست ولی دقت زیادی میخواد

البته - درسته

يعني چند سازه مجزا فرضش كنيم - حتي طراحي سازه و هيچ ارتباطي بينشون نذاريم

اينجوري ميشه فوندانسيون مجزا طرح كرد

به نظرم توي اين طرح كار معماري و ساخت نماها بيشتر از عمرانه

ميشه يه سازه ساده ساخت و با هنر معماري داخلي و تزيينات كار رو زيبا نمود

ارشیتکت86

عضو جدید
خوبه الان طرح يه جورايي منطقي تره

اول ببينم اون مربع ها دور ستونها = يه جور قابه دور ستون ها براي زيبايي با ارتفاع خاص

در ضمن اين يه طرح اوليه است و بايد با برنامه مدل سازي بشه و ممكنه هر نوع تغييراتي بهش بدي

بعضي جاها بايد با مصالحخاص انجام و بعضي جاها با هنر معماري داخلي و تزيين مشكلات رو بر طرف كني

در ضمن براي دايره قرمز بالا سمت راست توي در و گيت ورودي ميفته؟

وپايين ايا اون يه جور نمايي شيشه ايه توي قوس؟
مربع دور ستون ها؟منظورت اون مستطیل هابا لایه سبز هست؟آره این هم یه ایده معماری داره که حرکت توی نمایشگاه رو بیان میکنه هم راه حلی برای اینکه ستون پیدا نشه سه بعدیش رو میگذارم این ستونها تو معماری داخلی با نما بیرون کارایی متفاوتی دارند هرچند به ظاهر شباهت به هم دارند
آره اون بالا سمت راست این ستون مشکل دارم نمیدونم کجا بگذارمش وچیجوری حلش کنم!
بله قوس شیشه ای هست
من تو این چهار قسمت که دایره کشیدم مشکل دارم راه حل شما چیه؟
ویه سوال دیگه اندازه بین ستون ها باید رند باشه یعنی فاصله ستون ها 2 باشه نه 30/2درسته؟یا نه فرقی نداره؟

ارشیتکت86

عضو جدید

shakibaa77

عضو جدید
سلام

سلام

متاسفانه من نتونستم فایل رو باز کنم اما پیشنهاد میکنم مقررات ملی ساختمان و روشهای اجرایی یا آیین نامه ها و نشریات مرتبط رو ی نگاهی بندازی
و اگه حواستی کسی کمک گام به گام کنه من در خدمتت هستم میتونی پیام بدی
شاد باشید:smile::smile::smile:

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
متاسفانه من نتونستم فایل رو باز کنم اما پیشنهاد میکنم مقررات ملی ساختمان و روشهای اجرایی یا آیین نامه ها و نشریات مرتبط رو ی نگاهی بندازی
و اگه حواستی کسی کمک گام به گام کنه من در خدمتت هستم میتونی پیام بدی
شاد باشید:smile::smile::smile:

راستی منبعی هست که همه قوانین و آیین نامه ها رو یک جا داشته باشه که بخریم و همون رو بخونیم؟

esmaeili60

عضو جدید
کاربر ممتاز
مربع دور ستون ها؟منظورت اون مستطیل هابا لایه سبز هست؟آره این هم یه ایده معماری داره که حرکت توی نمایشگاه رو بیان میکنه هم راه حلی برای اینکه ستون پیدا نشه سه بعدیش رو میگذارم این ستونها تو معماری داخلی با نما بیرون کارایی متفاوتی دارند هرچند به ظاهر شباهت به هم دارند
آره اون بالا سمت راست این ستون مشکل دارم نمیدونم کجا بگذارمش وچیجوری حلش کنم!
بله قوس شیشه ای هست
من تو این چهار قسمت که دایره کشیدم مشکل دارم راه حل شما چیه؟
ویه سوال دیگه اندازه بین ستون ها باید رند باشه یعنی فاصله ستون ها 2 باشه نه 30/2درسته؟یا نه فرقی نداره؟

شما بايد با امكانات هم كار كني

مثلا ميشه اون كارگاه رو به شكل سوله با ارتفاع كم و سقف كاذب طرح كرد

يا تون رو با گوشه نزديكه سمت راست برد ويك تير خرپايي براش تعريف كني

يا با اون مربع سمت چپ نزديك ببري و يه ستون هم به گوشه سمت راست بزاري و مشكل شايد حل بشه

يا سازه رو كابلي طراحي كني

تو نماي شيشه اي مشكلت چيه

يا اون هاي سمت چپ كه خط كشيدي - نميدنم مشكل چيه

نه اصلا نياز نيست روند باشه - تو ساختمون مسكوني يه جورايي روند ميكيرن واسه اتاق ها

ولي توي سالن ها با توجه به طراح و نوع سازه

ارشیتکت86

عضو جدید
من دقیقا متوجه بحث نیستم اگر میتوانید سوال مطرح کنید شاید بتوانم کمک کنم

خوب ما یه ساختمون رو بدون در نظر گرفتن سازه اتود زدیم وبعد میخواییم با دانش سازه رو حل کنیم چون دانش سازه هر اتود خیال پردازانه رو میتونه به واقعیت تبدیل کنه!!!

اول ستون گذاری وفونداسیون وبعد تیر ریزی تا آخر هفته نقشه های رو میگذارم هر جاش که فکر میکنید اشتباهه یا احتیاج به اصلاح داره رو بیان کنید ممنون