رگولاتور 10- ولت

فاطمه_برق

عضو جدید
سلام.
من دنبال یه رگولاتورام که ولتاژ 10- رو بهم بده.کسی یه همچین رگولاتوری سراغ نداره؟تو سایت دیتا شیت یه عالمه سرچ کردم ولی همش یا -5 یا -9 یا -12 یا -15 میده.اصلا -10 پیدا نکردم.
تو رو خدا اگه میشه کمک کنید.چوت پروژه ام تا 10 ام فرصت داره...:(

مهران.ن

عضو جدید
سلام.
من دنبال یه رگولاتورام که ولتاژ 10- رو بهم بده.کسی یه همچین رگولاتوری سراغ نداره؟تو سایت دیتا شیت یه عالمه سرچ کردم ولی همش یا -5 یا -9 یا -12 یا -15 میده.اصلا -10 پیدا نکردم.
تو رو خدا اگه میشه کمک کنید.چوت پروژه ام تا 10 ام فرصت داره...:(

سلام می تونی از رگلاتور 7910 استفاده کنی.
دیتا شیت هم می تونی از این لینک دانلود کنی.
http://www.alldatasheet.com/
موفق باشی

فاطمه_برق

عضو جدید
سلام می تونی از رگلاتور 7910 استفاده کنی.
دیتا شیت هم می تونی از این لینک دانلود کنی.
http://www.alldatasheet.com/
موفق باشی
سلام.
هر چی گشتم تو بازار این رگولاتور رو واسه ایجاد 10- ولت پیدا نکردم.
نمیشه با رگولاتور LM117 یا LM317 که 10 ولت مثبت ایجاد میکنن 10- ساخت؟؟؟؟یعنی نمیشه 10 مثبت رو به 10- تبدیل کرد؟؟؟؟

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
هر چی گشتم تو بازار این رگولاتور رو واسه ایجاد 10- ولت پیدا نکردم.
نمیشه با رگولاتور LM117 یا LM317 که 10 ولت مثبت ایجاد میکنن 10- ساخت؟؟؟؟یعنی نمیشه 10 مثبت رو به 10- تبدیل کرد؟؟؟؟

سلام
از آی سی LM137 یا LM337 استفاده کنید. از خانواده LM317 البته از نوع منفی . و مثل LM317 میتونید ولتاژ مورد نیازتون رو با تنظیم بدست بیارید . روش محاسبه هم تو صفحه اول کاتالوگ گفته شده.

پیوست ها

• LM137.pdf
    797.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • LM337.pdf
    150.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

فاطمه_برق

عضو جدید
سلام
از آی سی LM137 یا LM337 استفاده کنید. از خانواده LM317 البته از نوع منفی . و مثل LM317 میتونید ولتاژ مورد نیازتون رو با تنظیم بدست بیارید . روش محاسبه هم تو صفحه اول کاتالوگ گفته شده.
سلام.
ببخشید یه سوال دیگه...
میشه واسه تولید ولتاژ منفی 10 از همون LM117 استفاده کرد ولی ولتاژ ورودی منفی بهش بدیم که منفی هم بهمون بده؟مثلا -12 بدیم که -10 بده؟؟؟؟من توی ارکد شبیه سازیش کردم و جواب داد ولی نمیدونم توی عمل هم همین طوره یا نه...آخه این مدل رگولاتور منفی از خانواده LM317 تو سنندج پیدا نمیشه.به این خاطر میخوام اینکارو بکنم.فقط نمیدونم که جواب میده یا نه.یا رگولاتوره میسوزه یا نه.
راستی یه سوال دیگه...
توی دیتا شیت LM117 یه مدار داره واسه تولید ولتاژ مثبت 10.و از یک دیود زنر هم توش استفاده شده به مدل LM129A.ولی این زنر هم تو سنندج پیدا نشد!!به نظر شما میشه از یه زنر دیگه استفاده کرد؟؟؟ ولتاژ زنر باید چه قدر باشه؟؟؟؟,ولتاژ شکستش بیشتر باشه بهتره درسته؟؟؟؟

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
ببخشید یه سوال دیگه...
میشه واسه تولید ولتاژ منفی 10 از همون LM117 استفاده کرد ولی ولتاژ ورودی منفی بهش بدیم که منفی هم بهمون بده؟مثلا -12 بدیم که -10 بده؟؟؟؟من توی ارکد شبیه سازیش کردم و جواب داد ولی نمیدونم توی عمل هم همین طوره یا نه...آخه این مدل رگولاتور منفی از خانواده LM317 تو سنندج پیدا نمیشه.به این خاطر میخوام اینکارو بکنم.فقط نمیدونم که جواب میده یا نه.یا رگولاتوره میسوزه یا نه.
راستی یه سوال دیگه...
توی دیتا شیت LM117 یه مدار داره واسه تولید ولتاژ مثبت 10.و از یک دیود زنر هم توش استفاده شده به مدل LM129A.ولی این زنر هم تو سنندج پیدا نشد!!به نظر شما میشه از یه زنر دیگه استفاده کرد؟؟؟ ولتاژ زنر باید چه قدر باشه؟؟؟؟,ولتاژ شکستش بیشتر باشه بهتره درسته؟؟؟؟

سلام
مدار زیر برای افزایش ولتاژ منفی طراحی شده

بجای XX هر رگولاتور منفی سری 79 که تو بازار پیدا کردید البته کمتر از 10 مثلا 9- یا 8- (هرچه به 10 نزدیکتر بهتر) قرار بدید برای تنظیم ولتاژ خروجی از فرمولها استفاده کنید .vset ولتاژ رگولاتور و vout خروجی مدنظر شما یعنی 10 ولت .اگر منفی 5 هم بود مشکلی نیست با R2 برابر 300 اهم مدارتون رو چک کنید .البته این مدار هنوز محدودیت جریان 1.5 آمپری رو داره. (مدار از صفحه 5 کاتالوگ ضمیمه)
LM129 دیود زنر نیست رفرنس دیوده از این نوع بعنوان مرجع دقیق ولتاژ استفاده میشه کاتالوگش هم ضمیمه کردم تو صفحه 7 مدار داخلیش کشیده شده در حقیقت یک آی سی هستش که در داخل این پکیج قرار گرفته .مدارمورد نظر شما هم همون کارمدار بالا رو انجام میده ولی با دقت بسیار بالاتر ولی نیازمند رفرنس دیود LM129 و صد البته روی ولتاژ مثبت!
دیگه اینکه خروجی سیمولاتورها حتی برای شرایط عادی هم خیلی قابل اعتماد نیستند حالا چه برسه به این نوع از اتصال ! نگران کمبودها هم نباشید معمولا اینجور محدودیتها باعث قویترشدن طراح میشه .از سرچ تو اینترنت هم غافل نشید که منبع بی پایان و قابل اعتمادیه مخصوصا سایتهای خارجی.

پیوست ها

• LM7905.pdf
    154.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • LM129.pdf
    165.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش: