ريش، جلوي سرطان پوست را مي‌گيرد!

love.1982

عضو جدید
کاربر ممتاز
ريش، جلوي سرطان پوست را مي‌گيرد!بعضي‌ها گمان مي‏کنند ريش گذاشتن براي مرداني مناسب‌تر است که فرصت يا تمايل چنداني براي رسيدگي به خود ندارند درحالي که قاعده اين است که آقاياني بايد ريش بگذارند که زمان کافي براي رسيدگي به آن را دارند و در غير اين صورت شايد بهتر باشد ريش خود را بتراشند...


واقعيت اين است که ريش گذاشتن فوايد بسيار زيادي دارد؛ مثلا از نظر علمي به اثبات رسيده مرداني که ريش دارند، کمتر به سرطان پوست دچار مي‏شوند زيرا موي صورت ميزان مواجهه پوست با اشعه ‏هاي مضر آفتاب را 90 تا 95 درصد کاهش مي‏دهد. در واقع ريش آقايان مثل ضدآفتاب عمل مي‏کند.هرچه تراکم ريش بيشتر باشد، SPF ضدآفتابتان بالاتر است.

اشعه‏ هاي مضر آفتاب در خط مستقيم به پوست مي‏تابند. وقتي آقايي ريش دارد، اشعه‏ هاي آفتاب به موي صورتش برخورد کرده و مي‏ شکنند درنتيجه به پوست آسيب نمي‏رسانند.

يکي ديگر از فوايد ريش، مرطوب نگه داشتن پوست است. ريش از خشکي پوست در مواجهه با نور آفتاب و باد پيشگيري مي‏کند. ريش و سبيل همچنين با پيشگيري از ورود هاگ و گرده گياهان به دستگاه تنفسي، احتمال ابتلا به آلرژي ‏هاي تنفسي را کاهش مي‏دهند.

از همه مهم‏تر، ريش نوعي درمان طبيعي براي پيشگيري از پيري زودرس پوست صورت است. ريش از پوست در برابر آسيب‏ هاي محيطي مثل سرما و باد هم محافظت مي‏کند.

پوست افرادي که ريش ندارند، در اثر مواجهه پوست با نور آفتاب، باد و سرما سريع‏تر خشک و چروکيده مي‏شود.


افرادي که عادت به تراشيدن موي صورت خود دارند، معمولا دچار مشکلاتي از جمله عفونت فوليکول مو مي‌شوند اما در افرادي که ريش مي‏گذارند، بروز اين نوع مشکلات کمتر است.

نکته آخري که مي‌خواهم به آن اشاره کنم اين است که ريش در مرداني که دچار سرماخوردگي و گلودرد مي‌شوند، تا حدودي مي‌توانند نقش درمانگري ايفا کنند و باعث گرم نگه‌داشتن گلو و بهبود سريع‏تر ‏شود. اما تمام اين فوايد به شرطي به دست مي‌آيد که آقايان فرصت کافي براي رسيدگي به بهداشت ريش خود را داشته باشند.
توصيه مي‌شود روزانه ريش خود را با آب و شامپو بشوييد، شانه کنيد و در حد متناسب، اندازه آن کوتاه نگه داريد.


دکتر محمدعلي نيلفروش‌زاده/ متخصص پوست، رييس مرکز تحقيقات پوست و سلولهاي بنياديکلمات کليدی: ریش،صورت
 

Similar threads

بالا