رواج ازدواج پسران ایرانی با دختران مسن‌ تر!

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
[h=1] [/h]​

بر اساس آمارهای رسمی کشور در سه ماه آغاز سال گذشته 24 هزار و 967 پسر با دخترانی که یک تا 20 سال از خودشان بزرگتر بوده‌اند ازدواج کردند.

خبرگزاری فارس: بر اساس آمارهای رسمی کشور در سه ماه آغاز سال گذشته 24 هزار و 967 پسر با دخترانی که یک تا 20 سال از خودشان بزرگتر بوده‌اند ازدواج کردند.

در چند سال گذشته با تغییراتی که در هرم سنی جمعیت کشور رخ داده است و با توجه به تغییراتی که در نگرش‌های جوانان به موضوع ازدواج پیش آمده شاهد تغییراتی در این حوزه بوده‌ایم.

یکی از موضوعاتی که در سال‌های اخیر نسبت به سال‌های گذشته بیشتر به چشم می‌خورد تمایل ازدواج پسران با دخترانی است که از نظر سنی از خودشان چند سال بزرگتر هستند و اغلب این افراد دختران شاغلی هستند که از نظر وضعیت مالی در وضعیت بهتری نسبت به پسران قرار دارند.

اگر از لحاظ اقتصادی به این موضوع توجه کنیم یکی از دلایلی که در این تغییر نگرش‌ها مؤثر بوده است عدم تمکن مالی مورد نیاز پسران جوان در زمان ازدواج آنان است که باعث می‌شود به سمتی بروند که از لحاظ مالی امنیت داشته باشند.

سیما فردوسی مشاور امور خانواده در خصوص علت گرایش پسران به این موضوع گفت: ازدواج پسران با دخترانی که از خودشان بزرگتر هستند ریشه در تربیت خانوادگی آنها دارد. وی ادامه داد: خانواده ها و مخصوصا مادرانی که در دوران کودکی از بچه‌های خود بسیار حمایت می‌کنند و باعث می‌شود تا پسران حس مسئولیت پذیری نداشته باشند و عادت ‌کنند که همیشه یک نفر از آنها حمایت کند.

این استاد دانشگاه افزود: این افراد در دورانی که بزرگ می‌شوند و قصد ازدواج دارند به سراغ دخترانی می‌روند که بتوانند از آنها حمایت کنند و زیر چتر حمایتی خود ببرند و به سراغ خانم‌هایی می‌روند که حس مسئولیت پذیری بیشتری داشته باشند و بتوانند مسئولیت‌ها را بپذیرند وبه این ترتیب احساس آرامش بیشتری می‌کنند.

وی در خصوص تاثیر این ازدواج‌ها در طلاق گفت: در آمارهای طلاق می‌تواند مؤثر باشد اما عامل اصلی نیست در بعضی از این ازدواج‌ها در آینده می تواند باعث طلاق شود اما در این ازدواج‌ها ازدواج‌های موفق نیز وجود دارد.

فردوسی گفت: اگر این تفاوت سنی معقول و در حد یک تا سه سال باشد مشکل جدی ایجاد نمی‌شود اما اگر این اختلاف سنی بیشتر شود طبیعتا مشکلات آنها نیز بیشتر می‌شود.

وی در خصوص مناسبترین اختلاف سنی بین زوجین گفت: مناسبترین فاصله سنی از 2 تا 3 سال است و حداکثر تا هفت سال پسر از دختر باید بزرگتر باشد.

بر اساس آمارهای منتشر شده توسط سازمان ثبت احوال کشور در سه ماه آغازین سال گذشته از کل 224 هزار و 52 ازدواج صورت گرفته، 24 هزار و 967 پسر با دخترانی که یک تا 20 سال از خودشان بزرگتر بوده‌اند ازدواج کردند که در این میان اختلاف سنی یک سال با 8 هزار و 399 ازدواج بیشترین فراوانی و اختلاف سنی 20 سال با 181 ازدواج کمترین فراوانی را به خود اختصاص داده اند.

بسیاری از کارشناسان اجتماعی معتقدند اینکه گفته می‌شود دختران باید از پسران کوچکتر باشند اعتقاد صحیحی نیست اما به شرط آنکه این اختلاف سنی معقول و در حد یک تا سه سال باشد چرا که بیشتر از این سن هماهنگی جسمی میان زوجین را از بین می‌برد و پس از مدتی علاقه‌ ها کمرنگ می‌شود و مسائل جدی تر خودنمایی می‌کند.

‌مجید ابهری، آسیب شناس و استاد دانشگاه علت افزایش آمار ازدواج پسران با دختران بزرگ‌تر از خود را مشکلات اقتصادی، بالا رفتن قیمت مسکن، تورم و فرار از مسئولیت می‌داند و معتقد است: افزایش آمار ازدواج پسران با دختران بزرگتر از خود به دلایل مختلف، یکی از عوامل نگران‌کننده در جامعه محسوب می‌شود.

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای من ربطی به فرار از مسئولیت یا مشکلات اقتصادی نداره. دخترهای این دوره خیلی بچه موندند برای همین یا باید هم سن باشیم یا حداکثر 1 سال ازم کوچکتر باشه، حوصله‌ی بچه بزرگ کردن ندارم.

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وااااااااااااا! بهنام من برعکس تو فکر میکنم :D

پسر باید حداقل 5 سال از دختر بزرگتر باشه! پسرای این دوره زیاد پخته نیستن و بعضا تا سن 25-26 سالگی هنوز از باباشون پول تو جیبی می گیرن و یا اینکه هنوز کامل مستقل نشدن!

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
پسر باید حداقل 5 سال از دختر بزرگتر باشه! پسرای این دوره زیاد پخته نیستن و بعضا تا سن 25-26 سالگی هنوز از باباشون پول تو جیبی می گیرن و یا اینکه هنوز کامل مستقل نشدن!
نظری که شما در مورد پخته نبودن پسرها دارید رو من در مورد خانم‌ها دارم. شاید دارم اشتباه می‌کنم، ولی به قصد کل‌کل و اینکه هوای پسرها رو داشته باشم این رو نگفتم، واقعاً چیزی که می‌بینم رو دارم می‌گم. (این قسمت رو بعداً اضافه کردم) البته نمی‌گم آقایون این 22 23 ساله‌ی الان، از خانم‌های هم سنشون بیشتر حالیشونه، ولی اینکه مثل قدیم بگیم خانم‌ها 5 سال از لحاظ عقلی از خودشون جلوتر هستند رو دیگه اصلاً قبول ندارم.
خوب بله، اگر کسی از خانم‌ها بخواد در سن 22 سالگی ازدواج کنه، با توجه به اینکه اوضاع مالی اکثر آقایون مناسب نیست، باید پسر حدود 26 27 سالش باشه، یعنی یه 4 5 سالی از خودش بزرگتر یاشه. ولی من اگر 27 سالم باشه ترجیح می‌دم با یه خانم 26 ساله ازدواج کنم. بین نسل دهه‌ی شصتی‌ها و هفتادی‌ها خیلی اختلاف وجود داره (نمی‌گم X خوبه Y بده، فقط می‌گم اختلاف دیدگاه وجود داره) و بدون اغراق می‌گم ازدواج این دو نسل با هم نتیجه‌ی خوبی نخواهد داشت.

آخرین ویرایش:

persian_land

عضو جدید
کاربر ممتاز
نظری که شما در مورد پخته نبودن پسرها دارید رو من در مورد خانم‌ها دارم. شاید دارم اشتباه می‌کنم، ولی به قصد کل‌کل و اینکه هوای پسرها رو داشته باشم این رو نگفتم، واقعاً چیزی که می‌بینم رو دارم می‌گم.
خوب بله، اگر کسی از خانم‌ها بخواد در سن 22 سالگی ازدواج کنه، با توجه به اینکه اوضاع مالی اکثر آقایون مناسب نیست، باید پسر حدود 26 27 سالش باشه، یعنی یه 4 5 سالی از خودش بزرگتر یاشه. ولی من اگر 27 سالم باشه ترجیح می‌دم با یه خانم 26 ساله ازدواج کنم. بین نسل دهه‌ی شصتی‌ها و هفتادی‌ها خیلی اختلاف وجود داره (نمی‌گم X خوبه Y بده، فقط می‌گم اختلاف دیدگاه وجود داره) و بدون اغراق می‌گم ازدواج این دو نسل با هم نتیجه‌ی خوبی نخواهد داشت.

کاملا حرف اش تایید می کنم ....نمی خوام از نسل ها دفاع کنم ولی من هم کاملا این رفتار رو دیدم و حرفش کاملا قبول دارم....

babi charlton

عضو جدید
کاربر ممتاز
نظری که شما در مورد پخته نبودن پسرها دارید رو من در مورد خانم‌ها دارم. شاید دارم اشتباه می‌کنم، ولی به قصد کل‌کل و اینکه هوای پسرها رو داشته باشم این رو نگفتم، واقعاً چیزی که می‌بینم رو دارم می‌گم. (این قسمت رو بعداً اضافه کردم) البته نمی‌گم آقایون این 22 23 ساله‌ی الان، از خانم‌های هم سنشون بیشتر حالیشونه، ولی اینکه مثل قدیم بگیم خانم‌ها 5 سال از لحاظ عقلی از خودشون جلوتر هستند رو دیگه اصلاً قبول ندارم.
آفرین بهنام
موافقم
----------------
اینم که میگیم از نظر مالی مستقل خیلی کم هستن اونایی که حتی تا 27 سالگی بتونن مستقل بشن با این اوضاع
اونم که میگفتن پسر باید 5 سال بزرگتر از دختر باشه مال زمان قدیم بود که پسرا 18،19سالگی ازدواج میکردن دخترا مثلا 14 یا 15 سالگی
باز میگن پسرا میرن سربازی مرد میشن و محکم میشنو مردونگیو یاد میگیرن و مستقل میشنو از این حرفا .دخترا کی و کجا باید خانوم بشن خدا میدونه

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این که میگم پسر باید حداقل 5 سال از دختر بزرگتر باشه، نظر شخصی من هست!
اگه دوست داشته باشید دلایلش رو هم میگم:D

بحث سر استقلال مالی نیست. من بیشتر از نظر عاطفی می گم. وابستگی به خانواده و اینکه نمی تونن خودشون رو جمع و جور کنن، چه برسه به مدیریت یه خانواده! البتـــه بگم که خیلی از پسرا هستند که کاملا مستقلن! ولی کم دیدم:D

حالا پسرا برن سربازی مثلا مستقل می شن و مرد میشن؟! من که قبول ندارم! مرد شدن ربطی به سربازی نداره! اینا همه تربیت خانوادگیه! دختر ها هم طبعا توی خانواده ای که هستن، طبق تربیت و فرهنگ خانوادگی، خانم میشن!

vahid.gerrard

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

استقلال مالی با پخته بودن فرق داره!!!شاید بنده خدا گیر درس بوده و بیکاره فعلا!!
دختر باید حداقل دو سالی از پسر کوچیکتر باشه!حالا ده سال هم کوچیکتر باشه بهتره باز!!!اگه مشکل عدم درک هم رو نداشته باشن مهم نیست!چون دخترا و زنها زودتر شکسته میشن!!!و یه قضیه ی خیلی مهم اینه که مردا تا 120 سالگی میل جنسی دارن و زنها 40 سالگی دیگه تمومه کارشون!!!البته زنهای ایرانی!!!خارجیا ماشالا جنیفر لوپز 100 سالشم بشه اخ نمیگه!!!

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
استقلال مالی با پخته بودن فرق داره!!!شاید بنده خدا گیر درس بوده و بیکاره فعلا!!
دختر باید حداقل دو سالی از پسر کوچیکتر باشه!حالا ده سال هم کوچیکتر باشه بهتره باز!!!اگه مشکل عدم درک هم رو نداشته باشن مهم نیست!چون دخترا و زنها زودتر شکسته میشن!!!و یه قضیه ی خیلی مهم اینه که مردا تا 120 سالگی میل جنسی دارن و زنها 40 سالگی دیگه تمومه کارشون!!!البته زنهای ایرانی!!!خارجیا ماشالا جنیفر لوپز 100 سالشم بشه اخ نمیگه!!!
بنده چند روز پیش به این آقا وحید سر یه ماجرایی گفتم یه کم بیشتر پیاز بخورند:
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ج-فراری-اند؟?p=6195632&viewfull=1#post6195632
ولی این طور که از شواهد پیداست رفتند با میدون تره‌بار قرارداد 5 ساله امضا کردند.

avayestan

کاربر بیش فعال
بنظر منم دخترای این زمونه معمولا زیر 25 سال خیلی بچه میزنن .. (استثناهم هستا بر نخوره بکسی..)همش انگار یکی باید نازشونو بکشه و خواسته های بچگونه دارن... درصورتی که دوره های ما دخترای 18 ساله حتی خیلی پخته تر بودن... در مورد سن ازدواجم خیلی وقتا پیش میاد پسری از دختری کوچیکتره اما از لحاظ تکیه گاه و بلوغ فکری و عقلی از دختر بیشتر میفهمه و حتی از لحاظ جسمی و قد و هیکل نشون نمیده که دختر بزرگتره... اما اگه بخوایم کلی بحث کنیم اینکه دختر نیاز به کسی داره که محکمتر از خودش باشه.. پس بهتره با یکی که از لحاظ درک هم سطح خودش یا بالاتره ازد کنه..........

narges_F

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم میگم پسر باید 6 یا 7 سال بزرگتر باشه نه خانوم..:)