مشورت در مورد بحث مهریه در ازدواج

Emad5423

عضو جدید
سلام....پیشاپیش سال نو مبارک و انشالله سال خوبی داشته باشید

سعی میکنم خلاصه بیان کنم. خواهر بنده یه دختری رو برای من انتخاب کردن که من با ایشون حضوری و تلفنی هنوز در ارتباطم و داریم مرحله شناخت رو با هم طی میکنیم. من و این دختر خانم از نظر خط فکری و فرهنگی و اهداف خیلی نزدیک بهم هستیم. ولی خب زندگی مشترک فقط به این خلاصه نمیشه.

مشکلی که وجود داره مشکل مالی بنده هست. در واقع من سربازم و حدودا 1.5 سال دیگه تموم میکنم البته در این رابطه هم با ایشون صحبت کردم و ایشون هم دارن میسنجن...ایشون کار میکنن...البته اینم بگم منم آینده کاری خوبی دارم.

در واقع من و ایشون توافق زندگی از صفر رو داریم میکنیم. یعنی همه چی نصف نصف باشه و اینطور نباشه که زحمات همدیگر رو بیهوده بدونیم و ازین حرفا....

صحبت در این رابطه خیلی میشه کرد ولی من نمیخوام زیاد توضیح بدم...ولی در این حد بدونین شرایط فکری و فرهنگی و اهداف آینده همه چی اوکی هست. حتی من تنهایی با پدر و برادر ایشون صحبت کردم و صحبت های خوبی انجام شد....

حالا یه موضوعی هست که هنوز با ایشون مطرح نکردم و اونم بحث مهریه هست .ولی قبلش خواستم با دوستان یه مشورتی داشته باشم....
خودم زیاد مهریه رو قانون درستی نمیدونم...چون وقتی دو نفر به هم اعتماد دارن و به یک اندازه دارن از زندگی مشترکشون لذت میبرن، واقعا نمیدونم وجود این مهریه چه ضرورتی داره؟!...
خواستم بدونم زندگی ایی که نصف نصف هست و همه چی رو از صفر با هم شروع میکنیم، آیا مهریه ضرورتی داره؟ چون اگه خدا نکرده بحث طلاق هم باشه نصف اموال زندگی واسه ایشون هست. در خواست مهریه برای این شرایط واقعا بی انصافی از دختر نیست؟ یا حداقل تعداد مهریه رو خیلی کاهش بدن.

اگه با این موضوع موافق هستین و اگه تمایل دارین بهم بگین چطوری با این دختر خانم در رابطه با این موضوع صحبت کنم که ناراحت نشن...البته خودم هم میتونم صحبت کنم ولی خب گفتم شاید شما دوستان بتونین راهنمایی های خوبی بهم کنین.

ممنون میشم بدون تعصب راهنمایی کنین.:gol::gol:

ali199_1991

کاربر بیش فعال
کلا ازدواج کردن تو این شرایط مملکت خیلی حماقت هست مگر اینکه شما چند سال کار کرده باشی و امنیت شغلی داشته باشی و ی سرمایه ای هم پس انداز کرده باشی...

اینکه طرف بگه آینده شغلی خوبی دارم به چه معناست؟ آیا قراره پروژه هایی انجام بده و درآمد آنچنانی داشته باشه یا رسمی دولت بشه؟؟

اگر این چنین هست تا قسمتی میشه به ازدواج فک کرد و در مورد جزییات فک کرد وگرنه اگر شغل شما تضمینی نداره.کار خیلی پر ریسکی هست ضمن اینکه سن شما هم معلوم نیست...

Emad5423

عضو جدید
کلا ازدواج کردن تو این شرایط مملکت خیلی حماقت هست مگر اینکه شما چند سال کار کرده باشی و امنیت شغلی داشته باشی و ی سرمایه ای هم پس انداز کرده باشی...

اینکه طرف بگه آینده شغلی خوبی دارم به چه معناست؟ آیا قراره پروژه هایی انجام بده و درآمد آنچنانی داشته باشه یا رسمی دولت بشه؟؟

اگر این چنین هست تا قسمتی میشه به ازدواج فک کرد و در مورد جزییات فک کرد وگرنه اگر شغل شما تضمینی نداره.کار خیلی پر ریسکی هست ضمن اینکه سن شما هم معلوم نیست...

لطفا شما دیگه در این تاپیک پست نزارید. واقعیتش از افکار منفی میخوام فاصله بگیرم...سر همین چیزا داستان ها داشت زندگی من.

با تشکر

plant_biology

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام، به نظرم مهريه براي خانم لازمه، اين حداقل چيزي هست كه ميشه به يك خانم تقديم كرد چون پايه هاي اصلي يك خانواده رو مادر ميسازه و بهش زيادي از مسوليت زندگي بر دوش خانم هست، پس مهريه يك چيز ناقابل و ناچبز هست كه ميشه به يك خانم هديه داد گر چند خانم اين معريه رو نمي گيره و شايد در طول زندگي بهش فكر نكنه، تازه به نظر من بهتره ذكر بشه كه هر موقع خونه خريديد نصفه خونه رو به نام خانمتون كنيد!!! تا خانم بهش حس اعتماد، امنيت دست بدهد، درنتيجه مهريه در حد معقول لازمه! خيلي راحت ميشه صحبت كرد از همون اول نگين كه من با مهريه موافق نيستم چون خوب نيست ، فقط نظرشون رو در مورد مهريه بپرسين و شما هم نظرتون رو بدين ، حتما با هم به توافق ميرسيد.

Bahman_mech

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.مهریه بالاخره در قانون آمده و گریزی هم ازش نیست.به نظر من یک رقم معقول با دختر خانم در میان بگذار.نظر شخصی من 100 سکه بهار آزادی هست که با احتساب هر سکه 1.6 میلیون 182 میلیون میشه که همین رقم برای شما که هنوز سرباز هستید رقم قابل توجهی هست.به توصیه های دیگران در مورد سند زدن به نام همسر در هنگامه خرید خانه و قید اون در زمان حاضر اصلا توجه نکنید.هنوز کسی خواهری یا برادریش رو ثابت نکرده که بشه از این امتیاز ها بهش داد(نه شما و نه ایشون).طوری موضوع را مطرح کنید که اصطکاک کمتری پیش بیاد.موفق باشید.

Emad5423

عضو جدید
با سلام...
من امروز با این دختر خانم بیرون یه جلسه حضوری داشتم و جلسه خوبی بود در مورد خیلی چیزها حرف زدیم و تقریبا تمامی موارد خوب بود....ولی ایشون در اخر حرفامون، بحث مهریه رو مطرح کردن، البته من خودم هم میخواستم این موضوع رو مطرح کنم ولی نه امروز، دوست داشتم یکم بیشتر میگذشت...حالا بگذریم، خلاصه این موضوع مطرح شد و من خیلی خونسرد بهشون جواب دادم. و من گفتم که مهریه یه هدیه هست و براساس توان مالی اهداکننده تعیین میشه و بحث سربازی و توان مالیم رو مطرح کردم. ایشون قبل از حرف مهریه بیان کردند که وقتی ما میخوایم همه چی رو از صفر شروع کنیم پس همه چی نصف نصف باشه و خونه و ماشین وووو به نام هر دو!!
حالا این وسط در مورد مقدار مهریه هم گفتم که بالا تر 110 سکه نمیتونم، حالا ایشون میگن که 110 سکه خیلی کمه!! و بهم میگه الان سربازی و چند سال دیگه که وضع مالیت اینطوری نیست!! بهم میگه که 110 سکه چقدر میشه؟ من گفتم که الان سکه 1500 هست این 110 سکه میشه حدود 150 میلیون!
من بهشون میگم این 150 ملیون واقعا کمه؟ ایشون میگن اینو با یک سال کار بدست میارین!!
حالا بحث ها خیلی محترمانه بود و من هم به حرفای ایشون احترام میزارم ولی دوستان واقعا حرف این دختر خانم رو چطوری میبینین؟
ایشون میگن، من که دارم شرایط بی پولی شما رو قبول میکنم، دوست دارم یه نقطه اتکایی داشته باشم ...(دقیقا با این طرز بیان نگفتن خیلی محترمانه بیان شد ولی خلاصه حرفاشون این بود و کلا حرفای من و ایشون خیلی دوستانه و محترمانه بود)
حالا اینو من به شما دوستان میگم، اگه قرار باشه که به خاطر شرایط بی پولیم و سربازیم هم بخوام همه چی نصف نصف باشه و هم ایشون حتی به 110 سکه هم راضی نباشن، فک میکنم ازدواج نکنم بهتره! قرار نیست که به خاطر سرباز بودنم تن به هر کاری بدم!!
ولی خب من خیلی به حرفشون احترام گذاشتم و بهشون گفتم که قرار نیست همه با هم، هم نظر باشن و یه سری اختلاف نظر هایی باید وجود داشته باشه ولی مهم اینه که محترمانه بیان بشه و ایشون هم انصافا محترمانه و خیلی دوستانه حرف میزدن و من هم بهشون تمام حرفامو زدم و گفتم که حرفایی که میزنی بیشتر چشم تو هم چشمی هست....ولی بعدش بحث نقطه اتکا و این چیزا رو مطرح میکرد..اما من گفتم این نقطه اتکا، بحث اعتماد دو طرفه هست و این قول رو میدم که اگه تو یه همسر خوبی باشی منم یک همسر خوبی برات خواهم بود و توی زندگی این گذشت تو رو جبران میکنم....و اونم میگفت اینقدر توی جامعه آدم بد دیدم میترسم..(یک سری مشکلات کاری با آقایون داشت که سرش کلاه گذاشته بودن و داستانشو برام تعریف کرد..هم این موضوع توی ترسش تاثیر داشت و هم اینکه حرفای بقیه که مشکلاتی داشتن باعث ترسش شده)...
جلسه خوبی بود ولی فعلا اینطوری محترمانه تموم شد و بحث مهریه هنوز ادامه داره.....دوست دارم نظرات شما رو بدونم...

ممنون از وقتی که میزارین...

Emad5423

عضو جدید
البته اینم بگم، اینکه ایشون میگن من سر یک سال 150 ملیون هم در میارم درست نیست...منظورشون به نظرم بیشتر این بود که این 150 ملیون رو بالاخره توی مثلا 4-5 سال در میارم(باز هم اینم درست نیست، من فک میکنم اشتباه محاسباتی کرده بود!!) و میتونم مهریه رو بدم و برم سراغ یکی دیگه!!!..ولی آخه چطوری این پول رو در میارم؟! پوستم کنده میشه و تلاش میکنم دیگه...من نمیدونم این چه نوع استدلالی بوده!

plant_biology

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام، حالا چون ايشون نظرشون با شما متفاوته، شما بايد بي خيال ازدواج با ايشون بشين؟؟!!!!اگه اين خانم معيارهاي موردنظر شما رو دارن و به دلتون نشستن براشون تلاش كنيد، سعي كنيد به نقطه ي مشتركي برسين، كاش نظرشون رو مي پرسيدين چندتا سكه مدنظرشونه؟! به نظرم ايشون كم سن و سال هستن كه اينجوري نظراتشون رو بيان كردن چون واقعا يك جوان زمان طولاني طول مي كشه تا از راه درست پول جمع كنه و به حداقل ١٥٠ ميليون برسونه، صحبتشون برام عجيب بود! مطمينا با يك جلسه صحبت نمي تونيد به نقطه ي مشترك برسيد بيشتر تلاش كنيد، در مورد نصف خونه و ماشين هم ، اشكالي نداره وقتي وارد زندگي شدين و ايشون همراه خوبي براي تمام طول زندگيتون بود اون موقع همه چيو نصف مي كنيد. شما نبايد سريع مخالفت كنيد كم كم متقاعدشون كنيد.

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اصولا مهریه توسط بزرگترهای فامیل تعیین میشه و در این مورد شما و اون دخترخانم نمیتونین زیاد تعیین تکلیف کنید و باید به حرف بزرگترها احترام بزارین
بعدشم مهریه هر مقدار باشه مهم نیست چون اصل روابط صمیمیانه بین زوجین مهمه و اگه زوجین در بهترین شرایط زندگی کنن (یعن با هم مهربون باشند و با عشق زندگی کنند) هیچ موقع مسئله مهریه گرفتن توسط دختر مطرح نمیشه که بخواد مهریشو از همسرش بگیره
پس با خیال راحت برو جلو و اگر در همه چیز با هم تفاهم دارید ازدواج کن

آخرین ویرایش:

*ABER*

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام. نظر من هم اینه که تا یک حدی در این مورد به توافق برسین و بقیش رو به بزرگتر ها بسپارین مطمئنا اگر سایر مسائل مورد تاییدتون باشه میشه در این مورد هم توافق کرد و مقدار مهریه رو طوری تعیین کرد که هر دو راضی باشین. به نظرم این مسائل در ابتدا خیلی مهم باشه اگر روی آیتمای دیگه بیشتر تمرکز کنین و انتخاب درستی داشتی باشید مهریه دیگه اصلا به کار نمیاد تو زندگی. پیشنهادم اینه حتما از مشاور کمک بگیرید، کتاب های مناسب در این زمینه بخونید و از تجربه ی بزرگترها استفاده کنید. آرزوی خوشبختی دارم براتون و امیدوارم تصمیم درستی بگیرین.

rel!ance

کاربر فعال
البته اینم بگم، اینکه ایشون میگن من سر یک سال 150 ملیون هم در میارم درست نیست...منظورشون به نظرم بیشتر این بود که این 150 ملیون رو بالاخره توی مثلا 4-5 سال در میارم(باز هم اینم درست نیست، من فک میکنم اشتباه محاسباتی کرده بود!!) و میتونم مهریه رو بدم و برم سراغ یکی دیگه!!!..ولی آخه چطوری این پول رو در میارم؟! پوستم کنده میشه و تلاش میکنم دیگه...من نمیدونم این چه نوع استدلالی بوده!

بحث سر مبلغ مهریه به این خاطر هست که اگر در جامعه عقب مانده ما یک مرد ده بار هم همسرش را طلاق بده باز هم می تونه با یک دختر مجرد ازدواج کنه . اما اگر یک زن یک بار طلاق گرفت نه تنها دیگه نمیتونه با یک مرد مجرد ازدواج کنه بلکه شرایط زندگیش بسیار وحشتناک میشه. زیرا همه به زنان مطلقه نگاهی بسیار زشت دارن و فقط دنبال سوءاستفاده از اون هستند. بنابراین باید مهریه باشه که زن از آسیبهای بعد از طلاق در امان بمونه.
مبلغ مهریه هم هر اندازه باشه اکثرا مردها با کمک قانون و قسط بندی کردن اون کاری میکنن که دریافت مهریه بسیار طولانی بشه و ارزش چندانی نداشته باشه.
لذا خود مهریه چندان قابل اتکا نیست و نصف شدن اموال در صورت طلاق کاملا منطقی هست. اینطوری آقایون با کوچکترین دعوایی زن را از خانه بیرون نمی کنن و دنبال تجدیدفراش نمی رن.

رییس جمهورقلبها

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شاید از دید برخی اقایون معقول نباشه حرفم‌وبنوعی متملق گویانه باشه حرف که اگر منم خودمو جای ی دختر توی فرهنگ فعلی ایران میذاشتم قطعا چونه میزدم تا مبلغ بالاتر و بالاتر بشه
ولی خوب حالا ک ب عنوان ی جنس مذکر ب مقوله مهریه نگاه میکنم میگم ای بابا این همه دختر گوش بر توی جامعه هست اگر یکیش ب تور من بخوره رسما من چه کاری باید بکنم ......
من اگرجای تو بودم بنابر شرایط خودت و طرف مقابلت چند تا راه حل زیر رو امتحان میکردم
......اینایی که دارم میگم به عینه دیدم از نزدیک که جواب داده برای برخی
اول...دختر رو انقدروابسته عاطفی خودم میکردم که دیدش این باشه ک تو تنها مرد زندگیش هستیو اگر تو رو از دست بده دیگ هیچ پسری نمیتونه جای تو رو براش پر کنه ....توی این حالت دختر مطیع تو میشه .حتی اگر پدر مادرشم بگن ک دختر خوب انقدر مهریه واقعا کمه براط پشتوانه زندگیت ....دختر میگه ما دو تا بهم علاقه داریم و همین کافیه
دوم اینکه......اگر خواهر داری و خواهرات مهریه کمی دارند مثلا همون ۱۱۰ تا میتونی بگی خانواده من برای دخترای خودشون ۱۱۰ تا انداختن برای عروسشونم همین تعداد سکه میندازن ‌.....عرفا میگن ما رسممون نیست.

سوم اینکه.....اگر فاز هر دوتای شما مذهبی (هر چی بیشتر به نفع پسر ) هست بری جاهایی که بیشتر از ۱۱۰ تا سکه نمیندازن .یه جوری کلاه شرعی بزاری سر طرف

البته من حدس میزنم چند سال اخیر بالاتر از ۱۱۰ تا رو دفتر ثبت عقد ازدواج قبول نمیکنه .....اینو سوال کن از ی دفتر خونه
از طرفی به هیچ وجه پای برگه ای ک اموالت پنجاه پنجاه بشه رو امضا نکن .

.:ارمیا:.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
رئیس جمهور قلبها؛
مهریه رو هرچقدر تعیین کنن و روش توافق بشه، هرجا برن همون رو ثبت میکنن! بر فرض محال که دفترخونه ای هم ثبت نکرد، میرن یه دفتر خونه ی دیگه! ربطی به مذهبی بودن و اینها هم نداره؛ وقتی توافق شد، مرد موظفه که به قولش عمل کنه. مذهبی باشه که بدتر! بیشتر باید پایبند مهریه باشه و غالب مذهبی ها هم همینطورن. تا اونجایی که من میدونم فقط بیش از یه مقداری_ فکر کنم 110 تا_ ضمانت اجرایی قانونی برای کسی که "عدم توانایی مالیش ثابت شده" نداره.

ضمنا شرط نصف اموال تو همه ی سندهای ازدواج هست و جز شروط عادیه. و به این معنا هم نیست که در هر صورتی طلاق رخ داد، اموال نصف بشه؛ بلکه به این معناست که اگر مرد بی دلیل زنش رو طلاق داد، نصف اموال به خانم تعلق میگیره.

این دوتا راه حل آخری رو که گفتین، هر مردی انجام بده، من به زن حق میدم که به سادگی از اون آقا بگذره و بذارتش کنار!! کسی که توافق کنه سر یه مسئله ای، بعد بزنه زیرش به اسم هرچی یا حتی شروط معمولی سند ازدواج رو هم بخواد بپیچونه، از نظر من مرد قابل اعتمادی نیست!

و اینکه مهریه حق زنه! نمیشه با این دید که مهریه رو کی داده کی گرفته، الکی یه میزانی تعیین کنید. یه مقدار متعارف تعیین کنید که هروقت خواست بتونید بهش پرداخت کنید. مهریه فقط برای وقت طلاق و جنگ و دعوا نیست! مهریه حقیه بر گردن مرد که باید ادا کنه.

آخرین ویرایش:

mansourblogfa

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مهریه حق زنه این قبول-اما خب همین اول کاری ندیده نشناخته بیایی نصف خونتو بزنی به اسم طرف یا یه مهریه ای رو تعیین کنی ک خودت ک هیچ هفت جدو ابادت هم اون مقدار پول یا سکه رو از نزدیک ندیدن هم حماقته

یه مقدار معقول اول کاری تعیین بشه بهتره -حالا بعدا ک از ازدواج گذشت اگه زن زندگی بود پول ک جای خودشو داره جونتم براش میدی

یه مقداری ک مثلا اگه به مشکل خوردید یا چه میدونم به هر دلیلی نشد ک بشه اون دختر تا یه زمان مشخصی بتونه به زندگیش ادامه بده -گفتم مشخص -قرار نیست تا نوه و نتیجه طرف رو پسر بیچاره تامین کنه ---بعد اون دختر میتونه تا یه مدتی بدون دغدغه با اون پول مهریه ادامه بده و بعدشم حالا یا دوباره ازدواج کنه یا بره سره کار و....

در ضمن جدا از همه اینها اگه اون اقا فوت کنه ک بحث ارث رسیدن به خانومش هم هست ک بازم کمش میکنه واسه زندگی

این زمان به نظرم نهایت 2 سال -حالا خودتون حساب کنید واسه تامین زندگی واسه 2 سال چقدر نیازه

رییس جمهورقلبها

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگر پسر توانایی زندگی بصورت منفرد رو داشته باشه دیگه همه ی این مسایل بخودی خود از بین میره اما خب برخیاین توانایی رو ندارند و به ازدواج تن میدن و خب قاعدتا همه این حواشی رو باید بجون خرید فقط فرقش اینه ک اگر اگاهانه تر عمل کنی کمتر اذیت میشی
ساده بگم .....ازدواج ارَّس
مهریه حق زنه این قبول-اما خب همین اول کاری ندیده نشناخته بیایی نصف خونتو بزنی به اسم طرف یا یه مهریه ای رو تعیین کنی ک خودت ک هیچ هفت جدو ابادت هم اون مقدار پول یا سکه رو از نزدیک ندیدن هم حماقته

یه مقدار معقول اول کاری تعیین بشه بهتره -حالا بعدا ک از ازدواج گذشت اگه زن زندگی بود پول ک جای خودشو داره جونتم براش میدی

یه مقداری ک مثلا اگه به مشکل خوردید یا چه میدونم به هر دلیلی نشد ک بشه اون دختر تا یه زمان مشخصی بتونه به زندگیش ادامه بده -گفتم مشخص -قرار نیست تا نوه و نتیجه طرف رو پسر بیچاره تامین کنه ---بعد اون دختر میتونه تا یه مدتی بدون دغدغه با اون پول مهریه ادامه بده و بعدشم حالا یا دوباره ازدواج کنه یا بره سره کار و....

در ضمن جدا از همه اینها اگه اون اقا فوت کنه ک بحث ارث رسیدن به خانومش هم هست ک بازم کمش میکنه واسه زندگی

این زمان به نظرم نهایت 2 سال -حالا خودتون حساب کنید واسه تامین زندگی واسه 2 سال چقدر نیازه

omid20110

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
سلام....پیشاپیش سال نو مبارک و انشالله سال خوبی داشته باشید

سعی میکنم خلاصه بیان کنم. خواهر بنده یه دختری رو برای من انتخاب کردن که من با ایشون حضوری و تلفنی هنوز در ارتباطم و داریم مرحله شناخت رو با هم طی میکنیم. من و این دختر خانم از نظر خط فکری و فرهنگی و اهداف خیلی نزدیک بهم هستیم. ولی خب زندگی مشترک فقط به این خلاصه نمیشه.

مشکلی که وجود داره مشکل مالی بنده هست. در واقع من سربازم و حدودا 1.5 سال دیگه تموم میکنم البته در این رابطه هم با ایشون صحبت کردم و ایشون هم دارن میسنجن...ایشون کار میکنن...البته اینم بگم منم آینده کاری خوبی دارم.

در واقع من و ایشون توافق زندگی از صفر رو داریم میکنیم. یعنی همه چی نصف نصف باشه و اینطور نباشه که زحمات همدیگر رو بیهوده بدونیم و ازین حرفا....

صحبت در این رابطه خیلی میشه کرد ولی من نمیخوام زیاد توضیح بدم...ولی در این حد بدونین شرایط فکری و فرهنگی و اهداف آینده همه چی اوکی هست. حتی من تنهایی با پدر و برادر ایشون صحبت کردم و صحبت های خوبی انجام شد....

حالا یه موضوعی هست که هنوز با ایشون مطرح نکردم و اونم بحث مهریه هست .ولی قبلش خواستم با دوستان یه مشورتی داشته باشم....
خودم زیاد مهریه رو قانون درستی نمیدونم...چون وقتی دو نفر به هم اعتماد دارن و به یک اندازه دارن از زندگی مشترکشون لذت میبرن، واقعا نمیدونم وجود این مهریه چه ضرورتی داره؟!...
خواستم بدونم زندگی ایی که نصف نصف هست و همه چی رو از صفر با هم شروع میکنیم، آیا مهریه ضرورتی داره؟ چون اگه خدا نکرده بحث طلاق هم باشه نصف اموال زندگی واسه ایشون هست. در خواست مهریه برای این شرایط واقعا بی انصافی از دختر نیست؟ یا حداقل تعداد مهریه رو خیلی کاهش بدن.

اگه با این موضوع موافق هستین و اگه تمایل دارین بهم بگین چطوری با این دختر خانم در رابطه با این موضوع صحبت کنم که ناراحت نشن...البته خودم هم میتونم صحبت کنم ولی خب گفتم شاید شما دوستان بتونین راهنمایی های خوبی بهم کنین.

ممنون میشم بدون تعصب راهنمایی کنین.:gol::gol:

سلاماول از همه بهتون تبریک میگم که تصمیم گرفتین ازداوج کنید. و باید بدونید که در کنار هر تصمیمی مشکلات زیادی نیز هست و البته گشایش های فراوانی
همین که تونستین فرد مورد نظرتونو پیدا کنید که از هرلحاظی علی الخصوص از لحاظ فکری با شما هم عقیده باشه خودش خیلی جای شکر داره...چون زندگی بیشتر از بحث مادیات با طرز افکاره که جلو میره...چه بسا افراد پولداری که چون باهم تفاهم ندارن زندگیشون زهرماره و چه بسا افرادی که با وجود مضیقه های مالی با تفاهمی که دارن در خوشبختی زندگی رو سپری میکنن...
پیشنهاد میکنم یه سری مطالب این تاپیک رو بخونید به دردتون میخوره:

[h=1]خانواده...[/h]اما در مورد موضوع مهریه:
مهریه یه چیز توافقی بین طرفین هست...هرجور میتونید توافق کنید با این طرز فکر که هر موقع مورد طلب قرار گرفت باید بپردازین...و این بی انصافی نیست که برای دختر مهریه تعیین بشه چون خدای نکرده در وقت جدایی این دختره که بیشترین ضربه رو میخوره تا پسر!
پیشنهاد نصف نصف زندگی وقتی مطلوب بود که ایشون خانه دار و بیکار بودن و شما شاغل
بنابراین به نظرم بهتره به نوعی با دختر خانم به توافق برسین خودتون بدون دخالت دیگران
و فکر طلاق رو از سرتون بیرون کنید...مرد اونیه که با همه سختیا و مشکلات بتونه زندگیشو نگه داره نه که مث خیلیا تو این زمونه تا تقی به توقی میخوره میرن طلاق میگیرن!
همین که فرد مورد نظرتونو پیدا کردین از هر بحث مادی خیلی خیلی فراتره ارزشش

ان شاءالله خوشبخت و موفق باشین
یا علی
[h=1][/h]

Emad5423

عضو جدید
ممنونم دوستان....

این دختر خانم به من گفتن 500 تا....ولی حالا با صحبتایی که من کردم پایینش آوردم شد 300 تا.....واقعا 300 تا هم برای من زیاده...من به ایشون میگم سربازم و همون 110 سکه هم معادل با 165 ملیون هست رو خودم به سختی میتونم طی چند سال بدست بیارم ولی ایشون میگن من که نمیخوام ازت بگیرم و فلان و میخوام برام یه ضریب اطمینان باشه...من میگم این مهریه اصولا به خاطر عدم اعتماد دو نفره هست..مردی که خوب باشه و توی زندگی وضع مالیش خوب بشه برای خانمش جبران میکنه....بهش گفتم اگه شرایط نصف نصف میخوای برقرار باشه، پس مهریه رو طوری بگیر که رضایت من هم اون شرایط نصف نصف رو شامل بشه چون من از مهریه محرومم و چیزی به نام مهریه ندارم. یه جوری بشه که هر دو رضایت داشته باشن...ولی ایشون گفتن اره اینم هست ولی با پدر و مادرم صحبت کنم....
آخه میدونین چیه؟ ایشون بخوان هم نصف اموالی که بدست میاریم رو هم داشته باشن ولی سر مهریه هم منو راضی نکنن خب واقعا چیز جالبی در نمیاد...هم مهریه بالا و هم شرایط نصف نصف رو داشته باشی...آدم باید یکم منصف باشه...

البته حرفامون کاملا محترمانه بود...

ممنون میشم به من راهنمایی کنین که چطور این دختر خانم رو راضی کنم مهریه رو کمتر کنه؟

البته پیشنهادات رئیس جمهور قلبها هم خوب بود.

ممنون

آخرین ویرایش:

Emad5423

عضو جدید
یه بحثی هم هست ایشون میگن من اگه مهریه رو پایین بگم، فامیل و آشنا میگن مگه من چه مشکلی داشتم و فلان...بهم میگه تو برای خوشحالی من، نمیخوای به حرف من توجه کنی؟.....

منم به ایشون میگم شما دخترا فقط چشم تو هم چشمی دارین! و چکار به حرف مردم داری و فلان...اونم میگه حرف مردم برام مهم نیست و باز بهانه های دیگشو میگه و بحث ضریب اطمینان و... میاره وسط...

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام.
ممنون از دعوتتون...
من همه نظرات رو خوندم.
من خودم کسی بودم که یه زمانی داشتن مهریه رو توهین به خودم میدونستم و بعد از گذشت زمانی و باز شدن چشمام بروی یک سری حقایق حق خودم دونستم اینو. اما خب اول از همه باید بگم که اگه ایشون فکر میکنن که اگه مهریشون پایین باشه لابد عیبی دارن که کلا افکارشون در این مورد مشکل داره. خیلی ببخشید اونی که کلا نداره یا یک سکه داره یا چن شاخه گل رز یا امثالهم پس معیوبه خواهر من؟ این چه حرفیه آخه. رسما مهریه یعنی چی؟ ببینید اتفاقا کسی که سر مهریه بر مبنای تواناییش چونه میزنه اتفاقا آدم منطقی و متعهدی هستش. چون در واقع به این فکر نمیکنه که بخواد بپیچونه و میخواد در زمانش اگر قرار شد بپردازه بتونه و زیر حرفش نزده باشه. وگرنه دروغو که همه بلدن بگن. اگه شما برادر من بودی هرگز نمیذاشتم مهریه ای رو قبول کنی که در آینده بخاطر پرداختش خودت و خانوادت به دردسر بیوفتن. از نظر من همونقدر که ایشون عاقبت اندیش هستن و به جوانب مختلف این داستان که مسخره ترینش حرف مردمه فکر میکنن شما هم از منطق خودتون کوتاه نیاین و چیزی رو که در حد توانتون نیست نپذیرید. چون آینده اصلا قابل پیش بینی نیست. و شما شناخت کافی از ایشون و خانوادشون ندارین و تا مدت ها هم نخواهید داشت.
در نهایت امیدوارم که به کمک بزرگتر ها که قطعا تجربشون بیشتره و البته در بعضی موارد اونها هم غیر منطقی هستن و درک صحیح هر دو طرفتون زندگی خیلی خیلی خوب و شیرینی رو شروع کنید و انقدر بهتون خوش بگذره و درگیر بشید که یه زمانی حتی یادتون بره که مهریه چی بود چقدر بود

Emad5423

عضو جدید
سلام...

راستش توی این فکرم که اگه ایشون با حرفام کنار نیومدند به ایشون حق طلاق بدم و مهریه ندم. ولی شرایط نصف نصف پا برجا باشه حتی اگه اینو قبول کنن حاضرم شرایط نصف نصف رو ثبت کنیم...

نظرتون چیه؟

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام...

راستش توی این فکرم که اگه ایشون با حرفام کنار نیومدند به ایشون حق طلاق بدم و مهریه ندم. ولی شرایط نصف نصف پا برجا باشه حتی اگه اینو قبول کنن حاضرم شرایط نصف نصف رو ثبت کنیم...

نظرتون چیه؟
حق طلاق رو الان اکثرا خودشون میگیرن. اما مهریه کلا چیزی توافقیه. باید به توافق شما دو خانواده برسه.
فکر نمیکنم ایشون قبول کنن نصف نصف رو.

Emad5423

عضو جدید
حق طلاق رو الان اکثرا خودشون میگیرن. اما مهریه کلا چیزی توافقیه. باید به توافق شما دو خانواده برسه.
فکر نمیکنم ایشون قبول کنن نصف نصف رو.

خانم ها میگیرن؟!؟!

حق طلاق با مرده. جز حقوق ما مرد هاست. من از حقم میگذرم و اونم از حقش بگذره. در واقع مهریه و دادن حق طلاق به زن، معادل هم هستن...

از طرفی من شرایط نصف نصف رو هم قبول دارم و واقعا انصاف رو رعایت دارم میکنم. این خیلی منطقی تر از در نظر گرفتن مهریه های کلان هست که واقعا در شرایط فعلی جامعه پرداختش از عهده اکثر آقایون برنمیاد.

پس دادن حق طلاق میتونه جایگزین مناسبی برای مهریه باشه.

از طرفی من شرط نصف به نصف رو هم قبول دارم.پس به نظر من دلیل منطقی برای گذاشتن مهریه باقی نمیمونه.

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خانم ها میگیرن؟!؟!

حق طلاق با مرده. جز حقوق ما مرد هاست. من از حقم میگذرم و اونم از حقش بگذره. در واقع مهریه و دادن حق طلاق به زن، معادل هم هستن...

از طرفی من شرایط نصف نصف رو هم قبول دارم و واقعا انصاف رو رعایت دارم میکنم. این خیلی منطقی تر از در نظر گرفتن مهریه های کلان هست که واقعا در شرایط فعلی جامعه پرداختش از عهده اکثر آقایون برنمیاد.

پس دادن حق طلاق میتونه جایگزین مناسبی برای مهریه باشه.

از طرفی من شرط نصف به نصف رو هم قبول دارم.پس به نظر من دلیل منطقی برای گذاشتن مهریه باقی نمیمونه.
اکثر کسایی که من دیدم هم حق طلاق دارن هم مهریه. من این نصف نصف رو خیلی درک نمیکنم. شما همون تعداد که میتونید برای مهریه قبول کنید.

Emad5423

عضو جدید
اکثر کسایی که من دیدم هم حق طلاق دارن هم مهریه. من این نصف نصف رو خیلی درک نمیکنم. شما همون تعداد که میتونید برای مهریه قبول کنید.

اون کسایی که شما دیدین مطمئنا خیلی زرنگ بودن.

وقتی راضی نمیشه چکار کنم!

Emad5423

عضو جدید

این نصف نصف یعنی هر چی بعد از ازدواج بدست آوردیم نصفش به نام خانم هست و نصفش به نام من....چون ایشون هم کار میکنن و ایشون هم سهیم میشوند در خرید های بعد از ازدواج. و در واقع با هم میخوایم از صفر شروع کنیم.

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
این نصف نصف یعنی هر چی بعد از ازدواج بدست آوردیم نصفش به نام خانم هست و نصفش به نام من....چون ایشون هم کار میکنن و ایشون هم سهیم میشوند در خرید های بعد از ازدواج. و در واقع با هم میخوایم از صفر شروع کنیم.
این که باید باشه وظیفتونه. وقتی هر دو میخواین از صفر شروع کنید و هرکس پنجاه درصد کارو به عهده بگیره بایدم باشه. مگه اینکه حالت معمول ایشون صد میلیون لوازم خونه بیارن شما صد میلیون خونه و ماشین بفرض که دیگه این بحثام نیست و عملا همون نصف نصفه الی الابد. دیگه بقیشم تا اخر عمرتون مشخصه کی سر خرید چیزای دیگه چقدر داده. مثلا اگه قرار شد یه ویلا بخرین ایشون سی تومن داد شما هفتاد تومن به نسبت سی هفتاد باشه. اما این ها چه ربطی به مهریه داره. به نظر من کاملا جداست بحثش. این نصف نصف شنیده بودم فکر کنم مال کشورای دیگه ست. اینطوری انگار شما اصلا مهریه نمیخاین بدین. وگرنه کسایی که من میبینم همشون زندگیشونو با هم ساختن و هرکی جایگاهش مشخصه و مهریه هم سرجاشه

Emad5423

عضو جدید
این که باید باشه وظیفتونه. وقتی هر دو میخواین از صفر شروع کنید و هرکس پنجاه درصد کارو به عهده بگیره بایدم باشه. مگه اینکه حالت معمول ایشون صد میلیون لوازم خونه بیارن شما صد میلیون خونه و ماشین بفرض که دیگه این بحثام نیست و عملا همون نصف نصفه الی الابد. دیگه بقیشم تا اخر عمرتون مشخصه کی سر خرید چیزای دیگه چقدر داده. مثلا اگه قرار شد یه ویلا بخرین ایشون سی تومن داد شما هفتاد تومن به نسبت سی هفتاد باشه. اما این ها چه ربطی به مهریه داره. به نظر من کاملا جداست بحثش. این نصف نصف شنیده بودم فکر کنم مال کشورای دیگه ست. اینطوری انگار شما اصلا مهریه نمیخاین بدین. وگرنه کسایی که من میبینم همشون زندگیشونو با هم ساختن و هرکی جایگاهش مشخصه و مهریه هم سرجاشه

منم نگفتم ندم...ولی وظیفه اونم هست که کار کنه...یعنی انتظار دارین فقط من کار کنم و ایشون مصرف کننده باشه؟ اونم با این وضع و شرایط اقتصادی مملکت؟ با کمال احترام من اینطور زندگی ها رو قبول ندارم..کاری به شرع و اسلام و قوانین جمهوری اسلامی ایران هم ندارم ولی چون زیر پرچم این مملکت هستم مجبورم به این مهریه توجه کنم در حالی که از نظر من بی معنی هست...

پس در ازای مهریه چه حق و حقوقی به ما مردها داده شده؟ اینکه حق طلاق به خانمم ندم؟؟! اینکه نزارم خانمم کار کنه؟!؟ اخه اینا با دادن مهریه اصلا برابری میکنه؟ مردی که مرد باشه و عقل سالم داشته باشه این حقوق هایی که برای مردها تعیین کردن رو بی ارزش و بی اساس میدونه ولی واقعا مهریه یه خانم این وسط یعنی چی؟

زندگی مشترک واقعی باید برمبنای گره خوردن قلبها و هم دلی و همکاری باشه نه این که یکی حق و حقوق بیشتر داشته باشه و یکی نه..الان دیگه زن و مرد یکسان هستند و با شرایط بد اقتصادی هر دو باید برای زندگی بهم کمک کنن و طوری نشه یکی فقط مصرف کننده باشه. امیدوارم خانم ها از حرفم بد برداشت نکنن...به خدا ما مرد ها هم آدمیم...من فک میکنم این مهریه فقط به خاطر عدم اعتماد دو طرفه هست اگه اعتماد بود دختر و خانواده دختر هم این مهریه رو بی ارزش میدونستن....

mansourblogfa

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منم نگفتم ندم...ولی وظیفه اونم هست که کار کنه...یعنی انتظار دارین فقط من کار کنم و ایشون مصرف کننده باشه؟ اونم با این وضع و شرایط اقتصادی مملکت؟ با کمال احترام من اینطور زندگی ها رو قبول ندارم..کاری به شرع و اسلام و قوانین جمهوری اسلامی ایران هم ندارم ولی چون زیر پرچم این مملکت هستم مجبورم به این مهریه توجه کنم در حالی که از نظر من بی معنی هست...

پس در ازای مهریه چه حق و حقوقی به ما مردها داده شده؟ اینکه حق طلاق به خانمم ندم؟؟! اینکه نزارم خانمم کار کنه؟!؟ اخه اینا با دادن مهریه اصلا برابری میکنه؟ مردی که مرد باشه و عقل سالم داشته باشه این حقوق هایی که برای مردها تعیین کردن رو بی ارزش و بی اساس میدونه ولی واقعا مهریه یه خانم این وسط یعنی چی؟

زندگی مشترک واقعی باید برمبنای گره خوردن قلبها و هم دلی و همکاری باشه نه این که یکی حق و حقوق بیشتر داشته باشه و یکی نه..الان دیگه زن و مرد یکسان هستند و با شرایط بد اقتصادی هر دو باید برای زندگی بهم کمک کنن و طوری نشه یکی فقط مصرف کننده باشه. امیدوارم خانم ها از حرفم بد برداشت نکنن...به خدا ما مرد ها هم آدمیم...من فک میکنم این مهریه فقط به خاطر عدم اعتماد دو طرفه هست اگه اعتماد بود دختر و خانواده دختر هم این مهریه رو بی ارزش میدونستن....

وظیفه اونم هست که کار کنه...یعنی انتظار دارین فقط من کار کنم و ایشون مصرف کننده باشه؟ اونم با این وضع و شرایط اقتصادی مملکت؟

زن وظیفه ای واسه کار کردن نداره -خرج زندگی به عهده مرده -در ضمن من تو اطرافیان خیلی سراغ دارم ک زن و مرد هر دو شاغل اند اما خانوم حقوقش رو خرج خودش و خونواده خودش میکنه و چند سالی هم سره همین موضوع با شوهرش دعوا دارن

مشکل اینه ک دختر ها (البته بعضی هاشون) هم اسلام رو میخان هم غرب رو !!!
هم مهریه هم نصف اموال !!-هم اینکه حق کار داشته باشن - و هم اینکه پولشون واسه خودشون باشه و تو زندگی خرج نکنند !!! یه ذهنیتی هم ک من شنیدم از بعضی خانوم ها اینه ک میگن کار میکنی پس انداز کن واسه خودت ک اگه یه روزی کارت به طلاق و این حرفا کشید از خودت پول و سرمایه داشته باشی!! و این مدل ادم ها تو هزینه ها ی زندگی مشترک اونجوری ک تو مد نظرته شریک نمیشن

به خاطر عدم اعتماد دو طرفه هست اگه اعتماد بود دختر و خانواده دختر هم این مهریه رو بی ارزش میدونستن...

الان دوره زمونه جوری شده ک پسر ها بیشتر میترسن !! کافیه یه گوگل کنی خاطره پسر هایی ک جدا شدن رو بخونی -طرف میگفت 35 سالمه -هیچ امیدی به ادامه زندگی ندارم -تا این سن هر چی داشتم از ماشین و پس انداز و .... همه رو دختری ک باهاش عقد بودم ازم گرفت!!-الان دیگه وضعم رسیده به زیره صفر-این مدل کیس ها تو هر 2 طرف هست -عجله نکن -گفتی ک 1.5 سال دیگه سربازیت تموم میشه -خب خودت قضاوت کن -وقتی کار داشته باشی و سرباز نباشی -اونوقت میتونی سرتو بگیری بالا و بری خواستگاری نه مثل الان ک با گردن کج و سره پایین و منتظر باشی ک آیا کسی حاضره شرایطتت رو قبول کنه یا نه -تازه اول سربازیه-این سختی های اولش ک بگذره فکر ازدواج از سرت میپره--دروغ نگم منم بهش فکر کردم ک درس و ازدواج با هم -اما اگه همین رو هم در بارش تحقیق کنی میفهمی ک اونایی انجامش دادن بدجور پدرشون در اومده -مخصوصا پسر ها

همیشه دختر بهتر خوشگل تر خونواده دار تر با شعور تر و ..... پیدا میشه -این در مورد پسر ها هم صدق میکنه و 2 طرفس -پس اگه دیدی خیلی روی مادیات گیر دادن -بهتره یه تجدید نظر بکنی

یه چیز دیگه اینکه ببین تو خونواده دختره -پدرش همه کارس و حرف اخر رو میزنه یا مادرش -این یه نکته ریزی توش هست ک وقتی فهمیدی بهم خصوصی بده تا در موردش بهت بگم :D

در مورد پیشنهاد واسه اینکه چجوری قانع کنی طرف رو ک کم کنه مهریه رو باید بگم ک اولین کار رک بودنته- تو داری امضا میکنی ک فلان مبلغ یا سکه رو به این خانوم بدهکاری -پس دیگه جای کلاس گذاشتن و اینا نیست -جو گیر هم نشو ک میتونم در بیارم و بدم -شرایط الان رو در نظر بگیر -قید عندالاستطاعه رو هم تو مهریه بگنجون-همونجور ک اونا جدی اند تو هم باید روی عقایدی ک فکر میکنی درست و منطقی اند پافشاری کنی -منظورم لج بازی نیست -تو شرایطتت رو بگو -اونا میتونن قبول کنند میتونن هم نکنند

زن داداش خودم 500 تا سکه مهریشه اونم تو سال 88 ----- توی دخترای فامیلمون هم 14 تا سکه زیاده-همشون هم دارن زندگی شون رو میکنن -بستگی به خونواده دختر و طرز فکرشون داره -پس سعی نکن اونا رو تغییر بدی