رفع اشکال دروس سیالاتی-ارشد(ترمو+سیالات+انتقال)

am2mk

عضو جدید
جواب شما درسته.تست کنکور عمران بوده.سیالات راهیان خوبه ولی ترمو و انتقال پوران.اگه میخواهید سوال حل کنید چرا سوالات کتابهای مرجع رو حل نمیکنید؟مثلا استریتر سبک تست هم داره.
در مورد این اختلاف سطح میتونید بیشتر توضیح بدید؟استدلال من اینه :وقتی شتاب کند شونده میشه،سیال به سمت جلوی ظرف و رو به بالا متمایل میشه ولی نمیتونم تشخیص بدم چجوری فشارهاشون یکسان میشه؟
دقیقا همونه که میگی. فرض کن سطح صاف باشه کف مخزن نسبت به افق اختلاف سطح نداره ولی وقتی شیبه ته مخزن پایین تره اکه افقی بود باید با سرعتثابت میرفت

Risko

عضو جدید
عبارت زیر قانون دوم ترمو دینامیک را درست توصیف میکند ؟؟؟
آنتروپی سیستمی که کار و گرما با محیط خود مبادله نمیکند همواره در حال افزایش است .

milad85me

عضو جدید
آنتروپی سیستمی که کار و گرما با محیط خود مبادله نمیکند همواره در حال افزایش است .

انتروپی یک خاصیت ترمودینامیکی است که در طی یک فرآیند تغییر می کند (افزایش یا کاهش)، وقتی سیستمی با محیط خود نه مبادله کار دارد و نه مبادله گرما، پس فرآیندی وجود ندارد و انتروپی سیستم و محیط هر دو ثابت باقی خواهد ماند.
قانون دوم اصل افزایش انتروپی را مطرح می کند که در آن مجموع تغییر انتروپی سیستم و تغییر انتروپی محیط همواره بزرگتر یا مساوی صفر است. (که در صورت سوال شما تغییر انتروپی سیستم و تغییر انتروپی محیط برابر صفر است و در نتیجه مجموع آنها نیز صفر خواهد بود که مطابق با اصل افزایش انتروپی نیز هست)

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
قانون اول ترمودینامیک برای جریان دائمی؟الف-تمام انرژی های ورودی و خروجی حجم کنترل را منظور میکند.ب-موازنه انرزی برای جرم معینی از سیال است. بنظر شما کدوم درسته؟

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال 75 فصل اول انتقال پوران رو میشه توضیح بفرمایید با چه شرطی حل کرده؟ممنون

kingi

عضو جدید

[FONT=&quot]کار که ربطی به انتروپی نداره.چون گرما هم وجود نداره پس انتقال انتروپی به سیستم هم وجود نداره.ولی به خاطر وجود برگشت ناپذیری های داخل سیستم انتروپی در حال افزایش است.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]​
[FONT=&quot]پس:[FONT=&quot]آنتروپی سیستمی که کار و گرما با محیط خود مبادله نمیکند همواره در حال افزایش است مگر اینکه فرایند به صورت داخلی برگشت پذیر باشد[/FONT][/FONT]​

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال 30 فصل اول انتقال حرارت پوران:برای حجم ،حجم یک استوانه رو مینویسم و برای مساحت،مساحت استوانه و ضخامت هم شعاع و گزینه 2 رو بدست میارم ولی نوشته 3 صحیح هست؟
سوال 113:نسبت بین دو و سه 2/3 بدست میاد که در هیچکدام از گزینه ها نیست؟
سوال 131:میشه توضیح بفرمایید مساحت چه تاثیری بر خطی یا غیر خطی بودن معادله دما داره؟
135:فکر کنم اشتباه تایپی هست چون گزینه 4 دزسته.
سوال 148:این میله از هر طرف با فلاکس ثابت حرارت داده میشه یعنی چی؟
151:منظور طراح از مقدار حرارت=>قدر مطلق گرما هست یا واقعا خود گرما؟

am2mk

عضو جدید
سوال 30 فصل اول انتقال حرارت پوران:برای حجم ،حجم یک استوانه رو مینویسم و برای مساحت،مساحت استوانه و ضخامت هم شعاع و گزینه 2 رو بدست میارم ولی نوشته 3 صحیح هست؟
سوال 113:نسبت بین دو و سه 2/3 بدست میاد که در هیچکدام از گزینه ها نیست؟
سوال 131:میشه توضیح بفرمایید مساحت چه تاثیری بر خطی یا غیر خطی بودن معادله دما داره؟
135:فکر کنم اشتباه تایپی هست چون گزینه 4 دزسته.
سوال 148:این میله از هر طرف با فلاکس ثابت حرارت داده میشه یعنی چی؟
151:منظور طراح از مقدار حرارت=>قدر مطلق گرما هست یا واقعا خود گرما؟
به حول و قوت الهی کتاب انتقال پورانو امروز تموم کردم همونطور که میگی از این ایرادات توش زیاده ولی در مجموع کتاب خوبیه مثل ترموی راهیان. سعی می کنم هر بار چنتاشو مطرح کنم و تا جایی که بلدم جواب بدم.
تنها ایراد این کتاب در فصل forc conv. یا جابجایی اجباری هست که خیلی شلوغ درس داده . پیشنهاد میکنم برای این فصل اول درسو تا ته یه دور بخونید (به تیتر ها دقت کنید مثلا شار ثابت یا دما ثابت) و سریعا وارد تستش بشین چون شاید وقتی کامل خوندین احساس کنین خوب نفهمیدین. حدود 50 تست که بزنین جا مییفته

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
به حول و قوت الهی کتاب انتقال پورانو امروز تموم کردم همونطور که میگی از این ایرادات توش زیاده ولی در مجموع کتاب خوبیه مثل ترموی راهیان. سعی می کنم هر بار چنتاشو مطرح کنم و تا جایی که بلدم جواب بدم.
تنها ایراد این کتاب در فصل forc conv. یا جابجایی اجباری هست که خیلی شلوغ درس داده . پیشنهاد میکنم برای این فصل اول درسو تا ته یه دور بخونید (به تیتر ها دقت کنید مثلا شار ثابت یا دما ثابت) و سریعا وارد تستش بشین چون شاید وقتی کامل خوندین احساس کنین خوب نفهمیدین. حدود 50 تست که بزنین جا مییفته
خوبه.میشه به سوالات من هم جواب بدید؟ممنون

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
در چرخه کارنو چند مورد نامفهوم بود،امیدوارم شما بتونید سوالم رو جواب بدید:
سیکل نیروگاه بخا ر رو در نظر بگیرین.انتقال گرمای بین منبع دما بالا و بویلر من فکر میکردم ،همدماست.ولی پوران این جمله رو هم نوشته که:برای آنکه این فرآیند ،انتفال گرمای برگشت پذیر باشه،باید دما آب بی نهایت کمتر از دمای منبع باشه.
و همچنین برای منبع دما پایین و کندانسور نوشته:دمای سیال عامل،بی نهایت کوچکتر از دمای منبع دما پایین باشد.
و در پمپ هم نوشته باید مخلوطی از مایع و بخار از چگالنده برداشت و متراکم کرد:در صورتی که ما میدونیم سیال ورودی به پمپ فقط حالت مایع باید داشته باشه؟

am2mk

عضو جدید
در چرخه کارنو چند مورد نامفهوم بود،امیدوارم شما بتونید سوالم رو جواب بدید:
سیکل نیروگاه بخا ر رو در نظر بگیرین.انتقال گرمای بین منبع دما بالا و بویلر من فکر میکردم ،همدماست.ولی پوران این جمله رو هم نوشته که:برای آنکه این فرآیند ،انتفال گرمای برگشت پذیر باشه،باید دما آب بی نهایت کمتر از دمای منبع باشه.
و همچنین برای منبع دما پایین و کندانسور نوشته:دمای سیال عامل،بی نهایت کوچکتر از دمای منبع دما پایین باشد.
و در پمپ هم نوشته باید مخلوطی از مایع و بخار از چگالنده برداشت و متراکم کرد:در صورتی که ما میدونیم سیال ورودی به پمپ فقط حالت مایع باید داشته باشه؟
بله این فرایند ها هم دماست ولی برای انتقال حرارت باید اختلاف دما بین منبع و سیال کاری بالا باشه البته توجه کنید که فقط از دید منبع این فرایند هم دماست نه برای سیال کاری.(درست مانند سرد شدن چایی در اتاق که فقط چایی تغییر دما میده و منبع طی یک فرایند ایزوترم(هم دما) انتقال حرارت داره.
در حالت ایده ال باید فقط مایع وارد پمپ شود و فقط گاز وارد توربین و کمپرسور شود و برای شیر انبساطی(فشار شکن- اختناقی) هر دو می تونن باشن . اما در واقیت و در مورد برخی سیکل ها خروجی کندانسور دو فازی هستش اما با عمل تراکم و افزایش فشار همش مایع میشه.
سوالای انتقالم اگه ایرادی نداره تو دوره میگم چون مدتی از فصل اولش دورم .
شما از کتاب ترموی پوران راضی هستین؟

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
واسه ارشد حرارت چی بخونم
سلام.در کل خودم به این نتیجه ها رسیدم.ترمو:کسی که سنجل میخونه بهتره پوران رو مطالعه کنه و کسی که ون وایلن خونده راهیان رو .چون این دو تا مکمل هم میشن.
سیالات:حتما سعی کنید یه کتاب مرجع رو در کنار راهیان بخونید.استریتر،شیمز،فاکس،مانسون،وایت،نوبهانی هر کدام را دارید.
انتقال:پوران اگر کافی ندونستید که بعید میدونم اینکروپرا

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله این فرایند ها هم دماست ولی برای انتقال حرارت باید اختلاف دما بین منبع و سیال کاری بالا باشه البته توجه کنید که فقط از دید منبع این فرایند هم دماست نه برای سیال کاری.(درست مانند سرد شدن چایی در اتاق که فقط چایی تغییر دما میده و منبع طی یک فرایند ایزوترم(هم دما) انتقال حرارت داره.
در حالت ایده ال باید فقط مایع وارد پمپ شود و فقط گاز وارد توربین و کمپرسور شود و برای شیر انبساطی(فشار شکن- اختناقی) هر دو می تونن باشن . اما در واقیت و در مورد برخی سیکل ها خروجی کندانسور دو فازی هستش اما با عمل تراکم و افزایش فشار همش مایع میشه.
سوالای انتقالم اگه ایرادی نداره تو دوره میگم چون مدتی از فصل اولش دورم .
شما از کتاب ترموی پوران راضی هستین؟
من چون اول سنجل رو خونده بودم وقتی راهیان رو خوندم مطلب جدیدی برام نداشت،ترمو پوران خیلی مطالبش جمع و جوره.تا حالا که 4 فصلش رو خوندم راضیم.

toy.engineer

عضو جدید
کسی میتونه در مورد اثبات معادله سه بعدی هدایت در مختصات کروی کمکم کنه؟؟

am2mk

عضو جدید
کسی میتونه در مورد اثبات معادله سه بعدی هدایت در مختصات کروی کمکم کنه؟؟
nدوست عزیز کجاشو مشکل دارین؟ در ضمن بعد از حل تعدادس تست این فرمول ها در ذهن میمونه
دیوار و استوانه و کره به ترتیب در مخرج ترم جنریت(تولید حرارت) 2 و 4 و 6 داره

toy.engineer

عضو جدید
جواب آخرمعادله استوانه و کروی رو انقدر تمرین حل کردم دیگه ننوشته بلدم چی به چیه! مشکلم تو نحوه اثبات کردنشه

emanoeel

عضو جدید
سلام لطفا برای حل این مسئله ها بهم کمک کنید خیلییییییییییییی فورییییییییییییییییییییییییی................:cry::cry::cry::cry::cry:

قرار است در یک مانومتر جیوه ای اختلاف فشار دو مقطع از یک لوله افقی که آب در آن جریان دارد اندازه گیری شود. اگر حداکثر اختلاف فشار 20 پوند نیرو بر اینچ مریع باشد حداکثر اختلاف سطح جیوه در مانومتر چند سانتی متر است؟

در یک ظرف سر بسته با ارتفاع 1.5 متر مقداری روغن با چگالی نسبی 0.85 بر روی آبی با ارتفاع 0.75 متر قرار دارد.فشار هوای بالای روغن کیلو پاسکال کمتر از فشار جو و فشار نسبی در کف ظرف 1522 پاسکال است ارتفاع روغن را حساب کنید.

سعيد؟

عضو جدید
سلام دیده بودم یکی از دوستان لینکدانلود حلالمسائل گذاشته بود اگه کسی میدونه کجاس به منم بگه
مرسی

kingi

عضو جدید
(سوال 87 فصل اول کتاب انتقال حرارت پوران)

چرا عایقی که مقاومتش کمتر اولین عایق قرار داده؟؟

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرق ضریب تاثیر پره و راندمان پره(فین) چیه؟
در راندمان ما پره را داریم و میخواهیم بیشترین بازده ای که میتواند ایجاد کنه رو بررسی کینم.ولی در ضریب تاثیر،بحث اصلی بر سر این است که اصلا گذاشتن پره مقرون به صرفه هست یا نه؟یعنی تاثیر گذاشتن پره آنقدری هست که ارزش هزینه کردن داشته باشد؟

daneshju.m

عضو جدید
چرا تغییرات فشار در مایعات ، تاثیری بر لزجت سینماتیکی ندارد ؟؟؟

kingi

عضو جدید
فشار بر روی ویسکوزیته دینامیکی که تاثیر داره.فکر کنم بر سینماتیکی هم باید همین تاثیر داشته باشه. ویسکوزیته اغلب مایعات و گازها با افزایش فشار افزایش می یابد،اما تاثیر فشار بر روی ویسکوزیته به مراتب کمتر از تاثیر دما بر روی اونه

mehran_456

عضو جدید
فشار بر روی ویسکوزیته دینامیکی که تاثیر داره.فکر کنم بر سینماتیکی هم باید همین تاثیر داشته باشه. ویسکوزیته اغلب مایعات و گازها با افزایش فشار افزایش می یابد،اما تاثیر فشار بر روی ویسکوزیته به مراتب کمتر از تاثیر دما بر روی اونه

فشار روی لزجت دینامیکی تاثیری نداره . ولی روی لزجت سینماتیکی تاثیر میگذاره. چون لزجت سینماتیک = لزجت دینامیک تقسیم بر چگالی

bluen

عضو جدید
در فشارهای معمولی لزجت مستقل از فشارست(چون لزجت مایعات ناشی از نیروهای جاذبه مولکولیست) اما در فشار های بالا لزجت با افزایش فشار افزایش می یابد.

لزجت سینماتیکم که اصلا تابع فشار نیست.
(در گازها که تغییرات چگالی تحت تغییر فشار زیاد است میبینیم که با افزایش فشار لزجت سینماتیم کم می شود)

امیدوارم مفید باشه

kingi

عضو جدید
در فشارهای معمولی لزجت مستقل از فشارست(چون لزجت مایعات ناشی از نیروهای جاذبه مولکولیست) اما در فشار های بالا لزجت با افزایش فشار افزایش می یابد.

لزجت سینماتیکم که اصلا تابع فشار نیست.
(در گازها که تغییرات چگالی تحت تغییر فشار زیاد است میبینیم که با افزایش فشار لزجت سینماتیم کم می شود)

امیدوارم مفید باشه

حرف شما در صورتی درسته که ما مایعات تراکم ناپذیر بگیریم.ولی در حالت کلی فشار (به مراتب کمتر از دما) تاثیر گذار است

daneshju.m

عضو جدید
من می گم وقتی نوشتن ، در فشار های بالا لزجت دینامیکی مایعات با افزایش فشار ، افزایش می یابد و از طرفی دیگه نوشتن در حالت کلی چگالی مایعات با افزایش فشار تغییر نمی کند ، چه جوری تغییرات لزجت سینماتیکی مستقل از فشار می شه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
طبق رابطه لزجت سینماتیکی = ( لزجت دینامیکی / چگالی ) باید با افزایش فشار ، افزایش لزجت سینماتیکی را داشته باشیم ....