رفع اشکال دروس سیالاتی-ارشد(ترمو+سیالات+انتقال)

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام.از این پس سوالات سیالاتی خودمون رو دز این تاپیک مطرح کینم:gol:
با تشکر

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
تست سیالات سال 83 مهندسی نفت.سیال نیوتنی سیالی است که:
گزینه دوم گفته بر اثر کوچکترین تنش برشی پیوسته تغییر شکل دهد.
این تعریف رو قبلا برای سیال داشتیم.سیال نیوتنی هم یه حالت خاصی از سیاله.پس این تعریف باید در مورد این سیال هم صادق باشه؟قبول دارم که تعریف خاص سیال نیوتنی این نیست.ولی ناقض اون هم نیست..

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد وابستگی لزجت دینامیکی به فشار آقای خداکرمی یه جمله رو چند جور گفته
در فشارهای پایین لزجت مستقل از فشار است.
در فشارهای بالا لزجت مایعات و گازها با افزایش فشار افزایش میابد.
لزجت گازها مستقل از فشار است.
با توجه به معادله سیال نیوتنی تنش برشی و لزجت مستقل از فشار است.
میشه نتیجه گرفت که لزجت مایعات بجز در فشار زیاد مستقل از فشار است.ولی برای گازها نتیجه ای نگرفتم:mad:

ea_mecs

عضو جدید
در مورد وابستگی لزجت دینامیکی به فشار آقای خداکرمی یه جمله رو چند جور گفته
در فشارهای پایین لزجت مستقل از فشار است.
در فشارهای بالا لزجت مایعات و گازها با افزایش فشار افزایش میابد.
لزجت گازها مستقل از فشار است.
با توجه به معادله سیال نیوتنی تنش برشی و لزجت مستقل از فشار است.
میشه نتیجه گرفت که لزجت مایعات بجز در فشار زیاد مستقل از فشار است.ولی برای گازها نتیجه ای نگرفتم:mad:
خب ، برای گازها هم که گفته مستقل از فشاره . گفته که با افزایش فشار ، تعداد برخورد ها بین مولکولی بیشتر می شه . یعنی تبادل مومنتوم مولکولی بیشتر می شه این عامل باعث افزایش ویسکوزیته می شه ، در عوض چون طول برخورد بین مولکولها کمتر می شه ،
پس روی ویسکوزیته تاثیری نداره .

Risko

عضو جدید
سلام .
تست شماره 235 از کتاب انتقال حرارت پوران نوشته دکتر سمیع پور .
گزینه درست رو شماره 4 بیان کرده .
به نظرتون درست هست ؟؟؟
مگر L در قسمت بالا برابر با 4l بر روی 3 نمیشود ؟؟؟؟

mehran_456

عضو جدید
درود

من یه سوال در مورد انتقال حرارت داشتم. من پایم تو این درس تعریفی نداره و الان دارم فصل جابجایی رو میخونم. بیچاره شدم از بس فرمول داره این فصل. اونم چه فرمولای سختی.همش اعداد اعشاری صدمی و هزارمی. میخواستم ببینم باید این فرمولا رو حفظ کرد یا نه؟ ممنون

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام .
تست شماره 235 از کتاب انتقال حرارت پوران نوشته دکتر سمیع پور .
گزینه درست رو شماره 4 بیان کرده .
به نظرتون درست هست ؟؟؟
مگر L در قسمت بالا برابر با 4l بر روی 3 نمیشود ؟؟؟؟
من هنوز انتقال رو نخوندم.ولی فکر کنم منظور شما اینه که مساحت قسمت اولش.4/3 بر روی سطح مقطع A است؟و قسمت دومش 2/3 بر روی1/2A ؟که جمعن میشه 8/3 ؟

Risko

عضو جدید
من هنوز انتقال رو نخوندم.ولی فکر کنم منظور شما اینه که مساحت قسمت اولش.4/3 بر روی سطح مقطع A است؟و قسمت دومش 2/3 بر روی1/2A ؟که جمعن میشه 8/3 ؟
بله ....
به نظرم اندازه ها رو اشتباه گذاشته .....
ولی اگر اندازه ها رو این جور که ما منظورمون هست قرار بدیم گزینه 3 و 4 جوابشون یکسان میشه !

آخرین ویرایش:

Risko

عضو جدید
درود

من یه سوال در مورد انتقال حرارت داشتم. من پایم تو این درس تعریفی نداره و الان دارم فصل جابجایی رو میخونم. بیچاره شدم از بس فرمول داره این فصل. اونم چه فرمولای سختی.همش اعداد اعشاری صدمی و هزارمی. میخواستم ببینم باید این فرمولا رو حفظ کرد یا نه؟ ممنون
سلام .
دوست عزیز من هنوز فصل جابجایی رو نخواندم اما با توجه به تجربه خواندن فصل هدایت خدمدتون عرض میکنم که تمام فرمول ها به جز فرمول های اصلی نیازی به حفظ کردن ندارند .....
با زدن تست خودتون متوجه میشید که تاکید روی کدام یک از فرمول ها هست و یاد گیری همان ها کفایت میکنه ....

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال 13 فصل اول سیالات خداکرمی جلد اول.صورت سوال جرم مخصوص رو داده و باید برای وزن درg ضرب شود.اما این عمل را انجام نداده.همچنین در سوال 17 مخازن 82.حباب خالی مثل قطرست؟چرا؟
و سوال 18.مساحت جانبی مخروط رو اشتباه حساب کرده و جواب گزینه 3 میشه.مساحت جانبی مخروط میشه.محیط قاعده*مولد*1/2 در صورتیکه ایشون در 0.5ضرب نکردند.نظر شما چیه
؟

Risko

عضو جدید
Fliud2008 عزیز متاسفانه من کتاب سیالات راهیان ارشد جلد قرمز رو دارم وگرنه حتما همکاری میکردم .....

kingi

عضو جدید
[FONT=&quot]سلام چندتا سوال انتقال دارم.ممنون میشم کسی راهنماییم کنه[/FONT].​
[FONT=&quot]تو مبحث شعاع بحرانی،برای یه لوله تو خالی شعاع بحرانی باید به قطر داخلی لوله مقایسه بشه یا قطر خارجی؟سوال 243 انتقال پوران[/FONT]​

kingi

عضو جدید
ر
[FONT=&quot]در سوال سال 76 مکانیک ،چرا در معادله حرارت [/FONT] A[FONT=&quot] را هم وارد کرده؟سوال 244 فصل اول پوران
[/FONT]​

kingi

عضو جدید
[FONT=&quot]به نظر میرسه تو
[/FONT]​
[FONT=&quot]سوال 257 فصل اول انتقال پوران گزینه درست با توضیح تست همخوانی نداره،به نظر شما کدوم گزینه درسته
[/FONT]​

ea_mecs

عضو جدید
[FONT=&quot]سلام چندتا سوال انتقال دارم.ممنون میشم کسی راهنماییم کنه[/FONT].

[FONT=&quot]تو مبحث شعاع بحرانی،برای یه لوله تو خالی شعاع بحرانی باید به قطر داخلی لوله مقایسه بشه یا قطر خارجی؟سوال 243 انتقال پوران[/FONT]​
کتاب انتقال پوران رو ندارم اما :
پس از پیدا کردن شعاع بحرانی ، باید (شعاع داخلی لوله + ضخامت عایق) با شعاع بحرانی مقایسه بشه.
چون که برای لوله ضخامت دیواره محاسبه نمی شه.

ea_mecs

عضو جدید
سوال 13 فصل اول سیالات خداکرمی جلد اول.صورت سوال جرم مخصوص رو داده و باید برای وزن درg ضرب شود.اما این عمل را انجام نداده.همچنین در سوال 17 مخازن 82.حباب خالی مثل قطرست؟چرا؟
و سوال 18.مساحت جانبی مخروط رو اشتباه حساب کرده و جواب گزینه 3 میشه.مساحت جانبی مخروط میشه.محیط قاعده*مولد*1/2 در صورتیکه ایشون در 0.5ضرب نکردند.نظر شما چیه
؟
سوال 13: توجه کنید که جرم مخصوص (چگالی )رو داده ، نه وزن مخصوص
سوال 17 : کلا برای حباب برابر با 4sigma / r هست و برای قطره هم نصف حباب . توجه کنید که حباب تو پر همان قطره است.

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال 13: توجه کنید که جرم مخصوص (چگالی )رو داده ، نه وزن مخصوص
m=ru*V اما ایشون این عبارت رو برای وزن نوشتند.انتهای صفحه 24 W=ru*V*g اما در حل این سوال نوشتند.W=ru*v ؟؟؟؟؟
سوال 17 : کلا برای حباب برابر با 4sigma / r هست و برای قطره هم نصف حباب . توجه کنید که حباب تو پر همان قطره است.
اینجا گفته حباب تو خالی ولی مثل قطره گرفته؟
نظرتون در مورد سوال 18 چیه؟

ea_mecs

عضو جدید
اینجا گفته حباب تو خالی ولی مثل قطره گرفته؟
نظرتون در مورد سوال 18 چیه؟
13 : حق با شماست باید در g ضرب می کرد .
17: مگه نگفته گزینه 1 درسته . پس با حباب حل کرده ، نه قطره
18: ایشون به صورت کلی حل کرده . المان گرفته و اون المان رو از 0 تا r انتگرال گیری کرده . اگه انتگرالی که اونجا نوشته رو حل کنید ، به مساحت جانبی مخروط می رسید .

dA=∫2πr/sinθ dr

A = 2πr²/ 2 sinθ

که برابر است با : محیط دایره مخروط *مولد مخروط تقسیم بر2

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
13 : حق با شماست باید در g ضرب می کرد .
17: مگه نگفته گزینه 1 درسته . پس با حباب حل کرده ، نه قطره
18: ایشون به صورت کلی حل کرده . المان گرفته و اون المان رو از 0 تا r انتگرال گیری کرده . اگه انتگرالی که اونجا نوشته رو حل کنید ، به مساحت جانبی مخروط می رسید .

dA=∫2πr/sinθ dr

A = 2πr²/ 2 sinθ

که برابر است با : محیط دایره مخروط *مولد مخروط تقسیم بر2

کتاب من چاپ سال 84 هست.سوال 17 رو گزینه 3 نوشته.اگر در کتاب شما نوشته گزینه 1.پس حتما اصلاحش کردند.ممنون

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
صفحه 10 سیالات خداکرمی در مقایسه سیالات با جامدات نوشته:سیالات قادرند تا هر اندازه تنش برشی را تحمل کنند.حالا تست های 74 و 77 را ملاحظه فرمایید.گزینه صحیح کدام است:پاسخ.سیال نمیتواند تنش برشی را تحمل کند.نظر شما چیه؟
همچنین در مورد سوال 67.نمودار رو 90 درجه چرخونده و معادله سهمی رو نوشته؟

Risko

عضو جدید
[FONT=&quot]به نظر میرسه تو
[/FONT]
[FONT=&quot]سوال 257 فصل اول انتقال پوران گزینه درست با توضیح تست همخوانی نداره،به نظر شما کدوم گزینه درسته
[/FONT]​

دوست عزیز : دمای محیط 2 از 1 بیشتر است که این در کتاب پوران اشتباه به چاپ رسیده است .
پس با توجه به این نکات که میزان h در محیط 2 کمتر از 1 است و تولید حرارت داخلی با شدت یکنواخت صورت میگیرد نتیجه میشود که دمای سطح 2 از سطح 1 بیشتر است .
بنابراین گزینه 3 در کتاب پوران اشتباه انتخاب شده و به نظر من گزینه 2 صحیح است .....

Risko

عضو جدید
ر
[FONT=&quot]در سوال سال 76 مکانیک ،چرا در معادله حرارت [/FONT] A[FONT=&quot] را هم وارد کرده؟سوال 244 فصل اول پوران
[/FONT]​
من هم درست این سوال رو متوجه نشدم .....
از دوستان اگر کسی ایده ای داره ممنون میشم ......

star65

عضو جدید
سلام
اشتباه میکنید
در مبحث شعاع بحرانی ما اصلا کاری به شعاع داخلی نداریم و شعاع بحرانی به دست آمده باید با (شعاع خارجی لوله+ضخامت عایق) مقایسه بشه

ea_mecs

عضو جدید
سلام
اشتباه میکنید
در مبحث شعاع بحرانی ما اصلا کاری به شعاع داخلی نداریم و شعاع بحرانی به دست آمده باید با (شعاع خارجی لوله+ضخامت عایق) مقایسه بشه

خب ، مسئله اینجاست که شعاع خارجی لوله رو نداده . پس ضخامت جداره لوله در نظر گرفته نشده ، پس شعاع داخلی رو بکار می بریم .

ea_mecs

عضو جدید
صفحه 10 سیالات خداکرمی در مقایسه سیالات با جامدات نوشته:سیالات قادرند تا هر اندازه تنش برشی را تحمل کنند.حالا تست های 74 و 77 را ملاحظه فرمایید.گزینه صحیح کدام است:پاسخ.سیال نمیتواند تنش برشی را تحمل کند.نظر شما چیه؟
همچنین در مورد سوال 67.نمودار رو 90 درجه چرخونده و معادله سهمی رو نوشته؟

تست 77و 74 : خب معلومه .اصلا تو تعریف سیال اومده که : در مقابل تنش برشی هرچند ناچیز ، از خود تغییر شکل پیوسته نشون می ده . همون صفحه 10 خدا کرمی در تعریف سیال می تونید ببینید . احتمالا در کتاب شما ، اشتباه چاپی شده . چون معلومه که سیال تنش برشی تحمل نمی کنه . تو کتاب من که همچین چیزی نیست .

تست 67 : نه دیگه نچرخونده که . تو این سوال بجای اینکه معادله توزیع سرعت رو مستقیما بده ، خواسته اذیت کنه و چند تا عبارت گفته که با اونها بتونیم معادله توزیع سرعت رو پیدا کنیم .
گفته : سطح بالایی با سرعت 5 متر بر ثانیه نسبت به سطح پایین ، شروع به حرکت می کنه . پس می تونیم سطح پایین رو ساکن فرض کنیم که سرعتش صفره . حالا گفته که راس سهمی هم روی صفحه بالای باشه . در واقع می خواد تقعر منحنی سهمی رو بهمون بگه . پس تقعر سهمی رو به پایینه. اگه می گفت راس سهمی روی صفحه پایین باشه ، اونوقت تقعرسهمی رو به بالا می شد . بعد با شرایط مرزی ، پارامتر های ثابت a , b , c رو تعین کرده و معادله سهمی توزیع سرعت رو بدست آورده .

ea_mecs

عضو جدید
کسی در مورد تست 35 سیالات فصل 1 خداکرمی نظری داره ؟
چرا گزینه 1 درست نیست و زده گزینه 3؟
مگه یک طرف حلقه در تماس با مایع نیست ؟ این چرا گفته 2 طرفش هم با مایع در تماسه ؟