راهنمایی ,سوالات , درخواست ها , کمک , مشکلات

apz

عضو جدید
سلام خسته نباشید

من این سوالو در تالار رباتیک هم مطرح کردم ولی اونجا خبری نبود ...

کسی هست که با ساخت ربات های کنترلی آشنایی داشته باشه؟
قصدم ساخت ی ربات کنترلی سادست
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

MRMEHDIKHAN

عضو جدید
منظورم اون خطوط سبز رنگ است که مورب هستند و البته اون اعداد بالای بالا 5 KW

با سلام .آن نوشته ها نشان دهنده نوع ومقطع کابل وهمچنین تعداد رشته های هادی کابل میباشد . ولی کلآ بگویم که آمپر کلید ورودی ومقطع توشته شده برای کابل ورودی ، باتوخه به نقشه ارایه شده ، اشتباه میباشد

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خسته نباشید

من این سوالو در تالار رباتیک هم مطرح کردم ولی اونجا خبری نبود ...

کسی هست که با ساخت ربات های کنترلی آشنایی داشته باشه؟
قصدم ساخت ی ربات کنترلی سادست
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

با سلام

دقیقاً دنبال چی هستید؟ جزئیات بیشتری رو مطرح نمایید.

apz

عضو جدید
با سلام

دقیقاً دنبال چی هستید؟ جزئیات بیشتری رو مطرح نمایید.

عرضم به خدمتتون ...
این ماشین های کنترلی اسباب بازی را درنظربگیرید ... هدف ساختن ی ربات ساده ی کنترلی مشابه این ماشین های اسباب بازیه...
نمیدونم از چه فرستنده و گیرنده ای استفاده کنم....:( اصلا برنامه نویسیش به چه صورت میشه؟؟

ممنون میشم پاسخ بدید.

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
عرضم به خدمتتون ...
این ماشین های کنترلی اسباب بازی را درنظربگیرید ... هدف ساختن ی ربات ساده ی کنترلی مشابه این ماشین های اسباب بازیه...
نمیدونم از چه فرستنده و گیرنده ای استفاده کنم....:( اصلا برنامه نویسیش به چه صورت میشه؟؟

ممنون میشم پاسخ بدید.

دوست گرامی، با این توضیحاتی که شما دادین مشخص هست اطلاعات لازم رو ندارین. شما قبل از ورود به این مقوله باید با الکتورنیک عملی و سپس میکرو کنترلرها آشنا بشین. بعد از آشنایی لازم به راحتی می تونید از فرستنده و گیرنده های استاندارد موجود در بازار استفاده کنید. (بسته به کاربرد می تونید از فرستنده و گیرنده های رادیویی یا مادون قرمز و ... استفاده کنید)

ولی اگه بخواهید بدون زحمت به هدفتون برسین باید دنبال نمونه کد آماده باشین که تو اینترنت زیاد پیدا میشه.

apz

عضو جدید
دوست گرامی، با این توضیحاتی که شما دادین مشخص هست اطلاعات لازم رو ندارین. شما قبل از ورود به این مقوله باید با الکتورنیک عملی و سپس میکرو کنترلرها آشنا بشین. بعد از آشنایی لازم به راحتی می تونید از فرستنده و گیرنده های استاندارد موجود در بازار استفاده کنید. (بسته به کاربرد می تونید از فرستنده و گیرنده های رادیویی یا مادون قرمز و ... استفاده کنید)

ولی اگه بخواهید بدون زحمت به هدفتون برسین باید دنبال نمونه کد آماده باشین که تو اینترنت زیاد پیدا میشه.

تشکر میکنم از راهنماییتون شاید سوالمو بد مطرح کردم دقیقا میخواستم راهنمایی کنید چه جور فرستده گیرنده ای تا این حد انتظار، کار منو راه می اندازه ...و چون پروژه ی کنترلی تا به حال نداشتم با اسم ماژول های مربوط به آن آشنایی ندارم و چون زمان و بودجه ی محدودی دارم میخواستم از تجربه ی بزرگوارانی مثل شما استفاده کنم!1
از نظر سطح علمی هم حداقل از پس کار خودم برمی آیم و هم با الکترونیک عملی و هم میکروکنترلرها آشنایی کامل دارم و خلاصه بگم به AVR با کامپایلر کدویژن کاملا تسلط دارم...
اگه لطف کنید ی لیستی از این ماژول ها در اختیارم بذارید و مزیت هر کدوم نسبت به دیگری را بگید بی نهایت ممنون میشم.حتی معرفی کردن یک مرجع میتونه کمکم کنه
بازهم سپاس گزارم

sinners_silent

عضو جدید
سلام خدمت دوستان.بچه ها من یه راهنمایی د مورد نرم افزار مطلب میخوام واسه پروژه ام.اصلش اینه ک شبیه سازی کامپیوتری در فیزبک.یعنی معادلات درجه 2 به بالا رو تو مطلب حل و رسم کنیم.حالا کسی هست ی راهنمایی کنه منو؟من تا حالا مطلب کار نکردم و نمیدونم از کجا شروع کنم.حالا من برم ی کتاب بگیرم و از اول شروع کنم ؟

Y@S

عضو جدید
درخواست کمک فوری فوری

درخواست کمک فوری فوری

سلام مهندسان عزیز

من دارم مقاله ای رو با عنوان زیر ترجمه میکنم که مربوط به الکترونیک و مخابرات هستش.میشه کتاب یا لغت نامه ای معرفی کنید که بتونم اصطلاحات تخصصیشو ازتوش دربیارم.
یا یه سری مقاله های فارسی مرتبط اگه دارید بزارید.لطفا اگر امکانش هست کمک کنید خیلی فوری:cry:ممنون

Queuing analysis of cooperative GBN-ARQ in wireless networks with peers contending for a common helper

اصطلاحاتش خیلی سخته مثل اینا automatic repeat request (ARQ) scheme ,signal-to-noise ratio (SNR) , stop-and-wait (SW) ARQ, go-back-N (GBN) ARQ, the medium access control (MAC), selective-repeat (SR) ARQ

آخرین ویرایش:

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
تشکر میکنم از راهنماییتون شاید سوالمو بد مطرح کردم دقیقا میخواستم راهنمایی کنید چه جور فرستده گیرنده ای تا این حد انتظار، کار منو راه می اندازه ...و چون پروژه ی کنترلی تا به حال نداشتم با اسم ماژول های مربوط به آن آشنایی ندارم و چون زمان و بودجه ی محدودی دارم میخواستم از تجربه ی بزرگوارانی مثل شما استفاده کنم!1
از نظر سطح علمی هم حداقل از پس کار خودم برمی آیم و هم با الکترونیک عملی و هم میکروکنترلرها آشنایی کامل دارم و خلاصه بگم به AVR با کامپایلر کدویژن کاملا تسلط دارم...
اگه لطف کنید ی لیستی از این ماژول ها در اختیارم بذارید و مزیت هر کدوم نسبت به دیگری را بگید بی نهایت ممنون میشم.حتی معرفی کردن یک مرجع میتونه کمکم کنه
بازهم سپاس گزارم

با سلام

یه نگاه به این پروژه بندازید:
http://www.serasidis.gr/circuits/RF_remote_control/RF_remote_control.htm

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مهندسان عزیز

من دارم مقاله ای رو با عنوان زیر ترجمه میکنم که مربوط به الکترونیک و مخابرات هستش.میشه کتاب یا لغت نامه ای معرفی کنید که بتونم اصطلاحات تخصصیشو ازتوش دربیارم.
یا یه سری مقاله های فارسی مرتبط اگه دارید بزارید.لطفا اگر امکانش هست کمک کنید خیلی فوری:cry:ممنون

Queuing analysis of cooperative GBN-ARQ in wireless networks with peers contending for a common helper

اصطلاحاتش خیلی سخته مثل اینا automatic repeat request (ARQ) scheme ,signal-to-noise ratio (SNR) , stop-and-wait (SW) ARQ, go-back-N (GBN) ARQ, the medium access control (MAC), selective-repeat (SR) ARQ

با سلام
از دیکشنری بابیلون استفاده کنید و لغت نامه مهندسیش رو فعال کنید.

mitra*

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بچه ها کسی میتونه بهم توضیح بده تفاوت اختلال ، نویز، اغتشاش با هم چیه؟ هر کدوم از اینا رو چطوری توی یک بلوک دیاگرام رسم میکنن؟

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
سلام خدمت دوستان.بچه ها من یه راهنمایی د مورد نرم افزار مطلب میخوام واسه پروژه ام.اصلش اینه ک شبیه سازی کامپیوتری در فیزبک.یعنی معادلات درجه 2 به بالا رو تو مطلب حل و رسم کنیم.حالا کسی هست ی راهنمایی کنه منو؟من تا حالا مطلب کار نکردم و نمیدونم از کجا شروع کنم.حالا من برم ی کتاب بگیرم و از اول شروع کنم ؟

سلام
به نظر من اینترنت جستجو کن.قسمت هایی رو که مربوط به حل معادلات در متلب هست بخون.چون کتاب خیلی مفصله فکر نمیکنم بتونی زود به نتیجه برسی

apz

عضو جدید

خب این یه فرستنده گیرنده رادیویی دوکانالست فکنم با توجه به نیازی که دارم یه 8 کانالش کارمو راه بندازه خیلی عالی بود تقریبا دستم اومد باید چیکار کنم
ممنون که راهنمایی کردید

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب این یه فرستنده گیرنده رادیویی دوکانالست فکنم با توجه به نیازی که دارم یه 8 کانالش کارمو راه بندازه خیلی عالی بود تقریبا دستم اومد باید چیکار کنم
ممنون که راهنمایی کردید

موفق باشین

دوست - قدیمی

عضو جدید
بچه ها کسی میتونه بهم توضیح بده تفاوت اختلال ، نویز، اغتشاش با هم چیه؟ هر کدوم از اینا رو چطوری توی یک بلوک دیاگرام رسم میکنن؟
سلام
نویز به نسبت مقدار سیگنال بیام به سیگنال ناخواسته یا نامطلوب گفته میشه مثلا نویز سفید یکی از انواع نویز هست و به نویزی گویند که با بارامتر های دما و جنس سیم سیگتال بستگی دارد و فرمول محاسبه خود را دارد - مخابرات
اختلال در شبکه های کامبیوتری و سیستم های مخابراتی والکترونیکی به معنی عمل کرد نادرست و اشتباه خود سیستم هست.
اغتشاش فکر کنم به مشکلات در ارسال و دریافت سیگنال میگن مثل اعوجاج وارونگی و سایر موارد.

tanakora

عضو جدید
الکترومغناطیس ، مدار ، الکترونیک

الکترومغناطیس ، مدار ، الکترونیک

سلام
کسي هست که اين سوال رو جواب بده؟

اگر يک مقاومت به شکل L داشته باشيم (مانند شکل زیر) چگونه میتوانیم مقاومت آن را حساب کنيم ؟

پیوست ها

• 1.jpg
    1.jpg
    16 کیلوبایت · بازدیدها: 0

apz

عضو جدید
سلام
کسي هست که اين سوال رو جواب بده؟

اگر يک مقاومت به شکل L داشته باشيم (مانند شکل زیر) چگونه میتوانیم مقاومت آن را حساب کنيم ؟

خب چیزی که در وهله ی اول به نظر میاد با شرایط مرزی باید حل بشه و سوال هم در مختصات کارتزین باشد
ی عکس از حل دقیق ترش براتون میذارم
فقط شما در سوالتون پارامترها را دقیقا مشخص نکرده اید...

1406099508206.jpg

آخرین ویرایش:

tanakora

عضو جدید
خب چیزی که در وهله ی اول به نظر میاد با شرایط مرزی باید حل بشه و سوال هم در مختصات کارتزین باشد
ی عکس از حل دقیق ترش براتون میذارم
فقط شما در سوالتون پارامترها را دقیقا مشخص نکرده اید...

مشاهده پیوست 216260
ببخشید عکسی که گذاشتین خوانا نیست لطفاً بزرگترش را بگذارید. با تشکر

ninjai

عضو جدید
درخواست چند کتاب عمومی برق برای مهنسین برق

درخواست چند کتاب عمومی برق برای مهنسین برق

سلام
بعنوان بک مهندس برق از یک دانشگاه دولتی (نسبتا خوب) احساس میکنم که اطلاعات عمومی که هر مهندسی برقی بنطر میاد بلد باشه رو نمیدونم ! همینطور اکثر دانشجوها هم همین حس رو دارند !

دنبال چند کتاب میگردم که از فضای ریاضیات بیرون اومده باشه و یه سری اطلاعات کلی در زمینه های مختلف کاربرذی برقی ( گرایشهای مختلف ) رو ارایه بده . مثلا ماشین - عایق - آنتن - دیجیتال - و .... .

با تشکر

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
بعنوان بک مهندس برق از یک دانشگاه دولتی (نسبتا خوب) احساس میکنم که اطلاعات عمومی که هر مهندسی برقی بنطر میاد بلد باشه رو نمیدونم ! همینطور اکثر دانشجوها هم همین حس رو دارند !

دنبال چند کتاب میگردم که از فضای ریاضیات بیرون اومده باشه و یه سری اطلاعات کلی در زمینه های مختلف کاربرذی برقی ( گرایشهای مختلف ) رو ارایه بده . مثلا ماشین - عایق - آنتن - دیجیتال - و .... .

با تشکر
کتاب های دانشگاهی اکثرا با ریاضی مخلوطن. ایین نامه ها استاندارد ها و مقالات معتبر میتونه گزینه خوبی باشه . اگر گرایشتون قدرت هست کتاب در زمینه رله و حفاظت مطالعه کنید.

reza119

عضو جدید
سلام

یک ساختمان مسکونی 2 طبقه روی پیلوت داریم که 2 تا انباری در پشت بام دارد می خواهیم هر انباری یک شعله روشنایی و یک پریز برق داشته باشد
آیا خط های روشنایی و پریز آنها باید جزو تابلو اشراکی پیلوت باشند همراه خط های روشنایی و پریز پیلوت و راه پله باشند و در واقع از پیلوت به پشت بام سیم کشیده می شود و همه خط های روشنایی و پریز در پیلوت و انباری های پشت بام یک مجموعه واحد حساب می شوند ؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام

یک ساختمان مسکونی 2 طبقه روی پیلوت داریم که 2 تا انباری در پشت بام دارد می خواهیم هر انباری یک شعله روشنایی و یک پریز برق داشته باشد
آیا خط های روشنایی و پریز آنها باید جزو تابلو اشراکی پیلوت باشند همراه خط های روشنایی و پریز پیلوت و راه پله باشند و در واقع از پیلوت به پشت بام سیم کشیده می شود و همه خط های روشنایی و پریز در پیلوت و انباری های پشت بام یک مجموعه واحد حساب می شوند ؟

دوست من منظورتو واضح تر میگی؟میخوای سیم کشی کنی؟
تابلو کجا نصب شده؟
بله مجموعه واحد هست تا زمانی که از یک کنتور استفاده میکنه. یعنی مشترک برق یکی است نه بیشتر

reza119

عضو جدید
سلام مجدد

برای ترسیم نقشه برای ارائه به نظام مهندسی و شهرداری

آیا خط روشنایی انباری را که در پشت بام است را در تابلو برق ییلوت باید نشان بدهیم ؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام مجدد

برای ترسیم نقشه برای ارائه به نظام مهندسی و شهرداری

آیا خط روشنایی انباری را که در پشت بام است را در تابلو برق ییلوت باید نشان بدهیم ؟
شما در نقشه از تابلو برق انشعاب میگیری. کسانی که حرفه ای کار میکنند بوسیله اتوکد الکتریکال سیم ها را شماره گذاری میکنند که شماره سیم ها مشخص میکنه که این خط برق برای کجاست.
اما کافیه انشعاب اون رو بگیرید (اگر نمیخواید شماره گذاری کنید) و به انتهای کادر نقشه که رسیدید ترمینال بزنید و کنار ترمینال ادرس و شماره صفحه یا هر توضیح مشخص کننده ای از صفحه بعدی بنویسید. و دوباره بوسیله ترمینال در صفحه بعدی سیم ها را وارد کنید و به پریز و لامپ متصل کنید . نقشه اول مثلا طبقه اول .و نقشه دوم انباری.

..
برای مثال

سه خط اول را ببینید که در موازات هم کشیده شده اند. انتهای این سیم ها ترمینال نصب شده که مشخصات این ترمینال در هر صفحه ای بود یعنی این سیم ها از این صفحه (طبقه اول)خارج میشن و به سمت انباری(نقشه بعدی )میرن.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
در ضمن سعی کنید مقطع سیم ها را بدست بیارید. به کارتون جلوه مهندسی میده.
بله از همون تابلو برق کابل میکشیم.

reza119

عضو جدید
شما در نقشه از تابلو برق انشعاب میگیری. کسانی که حرفه ای کار میکنند بوسیله اتوکد الکتریکال سیم ها را شماره گذاری میکنند که شماره سیم ها مشخص میکنه که این خط برق برای کجاست.
اما کافیه انشعاب اون رو بگیرید (اگر نمیخواید شماره گذاری کنید) و به انتهای کادر نقشه که رسیدید ترمینال بزنید و کنار ترمینال ادرس و شماره صفحه یا هر توضیح مشخص کننده ای از صفحه بعدی بنویسید. و دوباره بوسیله ترمینال در صفحه بعدی سیم ها را وارد کنید و به پریز و لامپ متصل کنید . نقشه اول مثلا طبقه اول .و نقشه دوم انباری.

..
برای مثال

سه خط اول را ببینید که در موازات هم کشیده شده اند. انتهای این سیم ها ترمینال نصب شده که مشخصات این ترمینال در هر صفحه ای بود یعنی این سیم ها از این صفحه (طبقه اول)خارج میشن و به سمت انباری(نقشه بعدی )میرن.

از پاسخ شما تشکر می کنم

عکس را نشد ببینم

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
از پاسخ شما تشکر می کنم

عکس را نشد ببینم

عکس رو من میبینم.

..
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/314254-درخواست-آموزش-نرمافزار-اتوکد-برق/page2

پست 15 مثلا عکس اخر.
سه سیم بالا در موازات هم
سه ترمینال دارن
یعنی هر کدوم یک ترمینال
ابتدای ان ها ترمینال هست
که نشون میده سیم از کجا وارد شده(از کدوم طبقه)
و انتهای اون هم ترمینال هست که نشون میده سیم از کجا خارج شده.
اگر ترمینال قرار میدید درون تابلو کشیده بشن نه خارج از اون.